fouw schouwburg ran de haan:spoed net milieuhygiëne Antwoorden in punten Is begrotingsvergadering een verdovend middel? Kleuterschool gaat dicht Leidse verkeersmisère %eidse raad breit na 33 mr verder aan begroting Tegen bouw van winkelconcerns aan Breestraat Laatste kerstfeest t Woelige Hoekje BOERENKAAS B en W over Pomonacomplex Jasa DAG 19 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 j Melkert LEIDEN 't Is misschien gek, maar in de Leidse raad trek ik altijd vergelijkingen met tv-figuren of schieten me liedjes of opmer kingen van cabaretiers te binnen. Ik zie in deze begrotingsvergadering steeds Grote Bons en Kleine Bons, Zoef de Haas en Gom pie. De raadsleden en de ook gisteravond volle publieke tribune mogen uitmaken wie ik bedoel. Je zou voor zon marathon stimulerende middelen gaan gebruiken en je vraagt Je af of een begrotingsvergadering een verdo vend middel is. Dan zou het manipulatie systeem nu al kunnen worden toegepast, dat kabouter Preerk Gerkema ziet komen als iedereen elke dag een dosis soft drugs slikt Nu wil hy legalisering, omdat het verbod door zijn geheizinnigheid net zo'n invloed heeft als het vroegere masturbatieverbod. Hij wil met legalisering tegengaan, dat misda dige bendes stiekem hard drugs invoeren. Volgens KVP-er Driessen gebruikt een kwetsbare groep Leidse jongeren al hard drugs. In een „verdovend" betoog, (omdat hij begon met het citeren van voortreffelijk uitgesproken volzinnenin het Engels» stelde hij, dat men uit het politierapport van deze zaak geen indruk kan hebben. De niet-verslavende middelen wil hij uit de strafrechterlijke sfeer gehaald zien. De bevolkingsenquête, waartegen PSP-er Amptmeijer nog eens zijn weerzin uitsprak, kan veel persoonlijke gegevens opdoen uit deze vergadering, waarin men een uur praat te over soft drugs en men zich als het ware verdoofde voor andere zaken. Je vraagt je af of het nodig is in een stad met zoveel problemen en met een nog volle begro tingsagenda zó lang te praten over een motie waarvoor de meerderheid reeds bij voorbaat een handtekening had gezet. Praten voor de kiezers misschien? Ach, wat in de krant komt kan maar een mini- weergave zijn. Dolle Mina" (de aanduiding is van mevr. Den Haan» mevr. Kerlings (PvdA) vindt dat kennelijk niet genoeg. Gis teren vroeg ze snibbig aan de raadsverslag- gevers waarvoor die er eigenlijk zitten Nou, onder meer om het sfeertje te te kenen. Om op de bevolkingsenquête terug te komen, genoteerd kan worden, dat ka bouter Gerkema geen drugs gebruikt 'wel alcohol en uitlaatgassen) en dat DS'70-er Zunderman geheelonthouder is. Door de soft-drugs-op-papier kreeg hy toch zo'n „kik", dat hij zijn tegenvoeter Amptmeijer by wyze van spreken om de hals viel. Hy beloofde niet meer te zullen praten „over wat ons scheidt". En voegde eraan toe: „We zijn geen clowns, zoals de pers ons voor stelt". Ik zei het al, het is een kwestie van het sfeertje tekenen Cabaretier Paul van Vliet zou mischien als Bram-van-de-commune iets zeggen over „de verkeerde ketting, net niet sexy" in zo'n geval. Over de ketting, die mevr. Den Haan gisteren droeg en zo nu en dan aflegde, kun je van mening verschillen, maar de voor zittersketen is toch alleen maar officieel. Wethouder Harmsen, die deze ketting voor het eerst in zyn loopbaan even om had by afwezigheid van burgemeester en loco, werd er toch een beetje „high" van. Hy zei zo trots te zyn als een pauw met zeven staarten. Hy zat toch in de dieriyke verge- ïykingen. Later verklaarde hy als een bok op de haverkist te zitten. En toen het klokke JÜDEN Na bijna 33 uur vergaderen in één week (vier meer reeds dan was gepland) heeft de Leidse raad van- ht de begrotingsbehandeling niet afgerond, maar verdaagd maandag. Door het aannemen of afwijzen van moties, k ronder de opmerkelijke beslissing over de handel in en het «es uik van soft drugs (zie voorpagina), werd al wel een al besluiten genomen. Twee onderwerpen moeten nog de passeren: stadsontwikkeling en verkeer (portefeuille iw houder Kret) en onderwijs (wethouder Duyverman). twaalf sloeg, werd hy nog lyrisch ook. Hy declameerde een gedicht van Vondel. Heel stemmig zo met buiten tegen de ramen de lichtjes in de kerstboom op het Stadhuis plein en binnen de echte kaars, die PvdA-er Jonker elke avond voor zichzelf brandt. Locoburgemeester Menken was er 's mid dags niet. omdat hy ziek was. 's Avonds was hy er wel, maar nog niet lekker. Hy sneed met het zakmesje van burgemeester v. d. Willigen maar de helft af van het stukje kerstbanket by het zoveelste kopje begro- tingskoffie. De andere helft ging terug op de schaal. De burgemeester was een enkele maal zo scherp als een mesje. In de wet houderskring zei hy na middernacht korzelig, dat er niet moest worden gezeurd. En tegen Amptmeyer, toen deze voor de zoveelste maal ditmaal wethouder Lyten interrumpeerde: „Je moet meneer niet in de war maken". Dat was „meneer" overigens al een beetje door de stortvloed van vra gen, die over zyn economische hoofd wer den uitgestort. Lyten werd ondersteund door drie ambtenaren, die hem op het spreekge stoelte nog briefjes toestopten. ..Das gemakkelyk", zei de wethouder er self van. Commentaar van Amptmeyer: „U lykt Gerkema wel, die briefjes van Van Rooyen voorleest. Reactie van de wet houder: „Het gaat ook allemaal zo vlug". Vlug zei hy en dat in deze begrotingsver gadering, waarover een stenograaf (die wo nen veel raadsvergaderingen by) opmerkte, dat het een unieke gebeurtenis is. Dat was na afloop en eigeniyk valt dat dat bui ten de orde. Evenals de opmerkingen, die werden gemaakt tydens het hapje-met-slok je na afloop (naar men hoopte van de be grotingsbehandeling. maar het stond klaar en dat is zonde). Eén opmerking van D'66-er Oosterman tydens dit gezellige gebeuren. Hy diende een motie in met een verzoek 01* meer van dit soort contacten en htf begon deze motie in ambteiyke styi met „De raad van Leiden. en het minder-ambteiyke, maar duidelyke vervolggoddank niet meer in vergadering byeen". Maar de raad gaat verder. Paul van Vliet zou zingen: „En als je niet biy bent. zoals je daar zit en als je niet vry bent zoals Je daar zit, dan is het een hele zit!" De collegetafel met v.l.n.r. de wethouders Kret, Den Haan en Menken, burgemeester v. d. Willi gen, secretaris v. d. Poel, de wet houders Harmsen, Lijten en Duy verman gedeeltelijk zichtbaar). (Foto LD/Holvast) B. en W. bleken achter de te staan om de ruim f 10 mil- 30t die is gereserveerd voor de van een nieuwe schouwburg nsJbruiken voor verbetering van de •raccomodatie, de stichting van .'u iltureel centrum en verbetering anj srembaden. De nieuwe schouw- een zaak, waarover al tiental- iren wordt gepraat, is dus jpig althans van de baan. ligto et eerste halfjaar- van 1971 zal uisvuilbelasting niet omhoog f®11 Dit is het gevolg van de over ig door het college van een Sprl-motie. dat het onwenselijk periode, waarin de minst krachtigen eerder een reële in- asdaling dan -stijging moeten haan, de door de gemeente ge- prijs voor afvoer en verwer- van huisvuil van gezinnen stijgt. zal een commissieworden in- ld, die gaat studeren op een lelkl re beheersvorm van de psychia- ie inrichtingen „Endegeest" dan nr«p in de gemeentelijke huishou Ook deze motie werd door B overgenomen. Tin# w-as ook het geval met moties te komen tot stichting van een tren adviescentrum en een raad Li de milieuhygiëne W en W. beloofden in pre-advies nemen in moties uitgesproken ien (ook van het PAK) om te eegen de in aanbouw zijnde ga- koningen in de Merenwijk ra' er te geven aan woningbouw- ivoc Uglngen en (met steun van de Pi om met spoed te komen tot im«i assistentie van de fracties in de raad op basis van een bedrag van f 600 per lid per Jaar (in totaal f23.400). Naast de soft drugs richtte de ka bouter zich op het gebruik van riet suiker in de stadhuis-koffie en thee. Het college beloofde deze motie door te geven aan de personeelsvereniging die deze lafenissen vezorgt. Twee ook uit het PAK-kamp afkom stige moties werden verworpen. Met 21-17 die, waarin werd gesteld oir. de bijdrage aan de BB te bestemmen voor een organisatie met bijzondere diensten in vredestijd, met 20-18 die. waarin een pre-advies werd gevraagd over de capaciteit van het nieuwe op het Lugdunum-terrein aan te leg gen regionaal woonwagenkamp. De raad gaat maandagavond ver der, in verband met de kerstzang bij het stadhuis pas om kwart over acht. LEIDEN In een schrijven I niging Oud-Leiden zijn ernstige uitgesproken in de memorie aan het College van B. en W verontrusting uit over de princi- van antwoord op de begroting spreekt het bestuur van de Vere- piële bereidheid van het College 1971 mee te werken aan de verstrekkende bouwplannen van ADVERTENTIE Wist U dat wij onze kaas nog steeds kopen van die boeren die nog zelf kaas maken. Neem nog eens echte kaas in huis voor de feestdagen. Alle soorten voorradig: zeer oude boeren meikaas boeren septemberkaas van 1969 boeren meikaas boeren Leidse kaas boeren gatenkaas Fa. DE GEUS DOEZASTRAAT 8 - LEIDEN C. en A. en V. en D. Met uw streven, aldus het schrij ven. de winkelfunctie van de binnen stad in het algemeen en van de Bree straat in het bijzonder te bevorde ren. stemmen wij volledig in. Wij menen evenwel dat. alvorens de stap gemaakt wordt van de principiële be reidheid naar de daadwerkelijke ten uitvoerlegging, nog eens met nadruk gewezen dient te worden op de vol gen vraagpunten: 1. Is in het algemeen de Leidse win kelstand gebaat bij een eenzijdige bevoorrechting van het grootwin kelbedrijf? 2. Zal de te verwachten uitbouw van twee grote concerns niet leiden tot verstoring van het straatbeeld, niet allex in architectonisch, maar ook in functioneel opzicht? Wat staat te gebeuren met de aan de stadhuiszijde vrijkomende ruimte, wanneer C en A naar de over zijde verhuist; deze vraag wordt des te klemmender, nu Juist in de direc te omgeving van de huidige C en A- vestigingen het modehuis Gerzon ge sloten wordt; ligt het niet meer voor de hand, in deze richting naar mo gelijkheden voor uitbreiding te zoe ken? 4. Is het wel verantwoord, tot verde re onttrekking van woonruimte over te gaan en wel met name in een stadsgedeelte, dat zich in hoge ma te leent voor regeneratie en verbete ring van het bestand aan woningen? In dit verband wijst het bestuur op de ervaringen van een recent verle den en wel speciaal op de ten hemel schreiende bovenbouw van het V en D-warenhuis met zijn uitermate sto rend effect op de omgeving van de Oude Rijn. is een unieke stad. Wij, de b« ners, hebben dat altijd geweten rij zijn nog altijd trots op onze Maar de vreemdeling die, van _m komend, deze stad per auto, te voet binnenkomt, die zal ervan bewust worden dat hier .-stad is waar het verkeerspro- ;n. b °P waarlyk unieke wyze wordt gstj tepakt, zodanig dat genieten van 8 Redenschoon daarby totaal in het wt. «Ier het motto: „als we 't maar ond- üjk genoeg maken, raken wij het vanzelf wel kwijt", heeft 'lm 1 dit verkeer zó geregeld dat het niemand meer aantrekkelijk is ach vaker dan strikt noodzake nd ia de binnenstadschaos te wagen, 'oetgangers zijn op vele plaat- voeelvrij en tot „overstekend .ill I" verklaard, de fietsers vinden iruj «en waar zij eertijds de ruimte 10 ^en. tot nauwe doorgangen ver- Md. de automobilisten komen in wirwar van borden, pijlen en schoten binnenkomend verkeer sinds enige tyd door een ingenieus „stel sel van slingers en omleidingen de stad ingeperst, waarbij de vreemde ling die achter een bus aan rijdt al gauw de kluts kwijt zal raken en rustig achter de bus aan zal blijver rijden, onwetend van de overtreding die hij zodoende begaat. Maar de automobilist komt altijd nog wel waar hij wezen moet, mede dankzii de riante snelwegen die hem in on belemmerde vaart dwars door de puinhopen voeren. Veel moeiiyker echter hebben voet gangers en fietsers het in voornoem de contreien. Waar voorheen zebrapa den bii de kruispunten Korevaarstr - Levendaal, Korevaarstr.-Geregracht -Jan van Houtkade. de voetganger nog een zekere wettelijke bescher ming boden, zijn deze zebra's nu od- geruimd en vervangen door over steekplaatsen. De straten zijn door zgn. „druppels" en door verbreding van de trottoirs zodanig versmald dat het verkeer in één rijbaan gedrongen wordt. Sinds kort zijn er weliswaar verkeerslichten verschenen by de oversteekplaatsen op Levendaal-Oran Jeboomstraat en Korevaarstraat-Le- vendaal. maar in werking gesteld zijn ze nog niet. Niets duidt er voorlopig op dat ook op de Jan van Houtkade deze lichten zullen worden aangebracht, noch ook bij het kruispunt Levendaal-Gere gracht. terwyl zowel Geregracht als Jan van Houtkade door het gedwon gen éénrichtingverkeer aanzienlijk drukker geworden zyn. Een waarschu wingsbord voor „overstekend wild" waar bij het schichtig springend hert door een dito voetganger vervangen vordt zou hier zeker op z'n plaats zijn. De versmalling op al deze kruis punten van de rijweg met name bij de Jan van Houtkade. waar het af buigend verkeer in een soort fuik ge lrongen wordt, maakt het fietsen tot een riskante bezigheid. Wie het on- leluk heeft hier te ryden wanneer 'n trekker met oplegger de bocht neemt noet maar zien hoe hy weg komt, plaats is er nauwelijks. De voetgangers, zich voorheer door de zebra's nog enigszins ge schermd wetend, moeten nu, zolanp de lichten nog niet werken, op eigen houtje hun weg zoeken tussen het aanstormend verkeer en dit geeft aanleiding tot tafrelen die dolko misch zouden zijn, ware het niet dat de afloop wel eens bijzonder tra gisch kon zijn. Men kan hier nu zien hoe sommige bejaarden de smalle wit en zwart geblokte randen van de oversteekplaatsen voor mini-zebra's aanzien en behoedzaam van blok op blok stappend oversteken. Anderen hollen, angstig met de armen zwaai end, over het mini-bra'tje naar de overkant. Moeders met kinderwagens staan radeloos te wachten tot er een gaatje komt waar ze doorheen kun nen glippen, en kinderen blijven kin deren: die weten wél dat 't geen ze bra's zijn, maar niét wat ze nu moe ten doen en ze steken dus maar luk raak over met alle gevolgen van dien. Door dit alles wringen zich over de smalle doorgangen ook nog de fietsers en de chaos is compleet en uniek. Wanneer de gemeente van plan is om op alle plaatsen waar de zebra's zijn opgeruimd voetgangerslichten aan te brengen, dan rijst bij ieder normaal denkend mens de vraag: waarom niet éérst de lichten ge plaatst en de zebra's pas opgeruimd wanneer de lichten in werking zijn gesteld, aangenomen dat het oprui men van die zebra's zo bijzonder no dig was? En waarom fietsers (om van bakfietsen maar te zwijgen) op al de ze straten die voorheen breed genoeg waren, nu opeens samengeperst in eenbaanswegen met de auto's? De wegen van ons stadsbestuur zijn niet alleen ondoorgrondelijk maar ook onlogisch en onbegaanbaar. H. M. de Meijere-Huizinga. LEIDEN In vele scholen is gis teren met de kleuters het kerstfeest gevierd. Er werd gezongen, gedecla meerd en verteld. Voor de kleuters van ,,'t Woelige Hoekje" aan de Middelstegracht was er bij alle blij heid, toch ook een schaduwzijde aan het feest verbonden. Kerstfeest 1970 was het laatste feest, dat in het ge bouw aan de Middelstegracht werd gevierd. Zij keren er nimmer meer in terugDe school wordt geslo ten. De sanering in deze buurt is er oorzaak van, dat het aantal kleuters sterk is teruggelopen en het school bestuur de Vereniging voor Chr. Onderwijs het niet langer verant woord achtte om de school langer op deze plaats te handhaven. Met deze sluiting verdwijnt de oudste kleuterschool van deze vereniging. Ruim 46 jaar de school werd op 2 maart 1925 geopend en kreeg als eerste hoofd-kleuterleidster. mej. E. G. Bos heeft zij zich op deze plaats weten te handhaven. Reeds direct na de opening werd de school door ruim 200 kleuters bezocht. Een aan tal, dat in de laatste jaren sterk is teruggelopen en thans tot gevolg heeft, dat 't Woelige Hoekje de kleu teractiviteiten staakt. Het gebouw is inmiddels verhuurd aan het Bona- ventura College, dat er vier klassen voor voortgezet onderwijs gaat on derbrengen. Op de foto (LD/Holvast) de laat ste kerstfeestviering in het schoolge bouw; LEIDEIN In antwoord op vra gen van DS '70-er Zunderman inzake het sportterrein Pomona zeggen B. en W. dat het in de bedoeling ligt in het Morskwartier zowel velden ter vervanging van het Pomona-com plex als andere relden te projecte ren, zodat ook de voetbalvereniging Doe os daar een onderkomen zal kun nen vinden. In het bestemmingsplan "Leiden- Pest huispolder 1960" is het Pomona complex o.m. aangewezen voor weg aanleg ca. (doortrekking Warmon- derweg) en voor uitbreiding van de Anna-kllniek. De plannen voor uit breiding van de Anna-kliniek hebben nadien overigens nooit een zodanige concrete vorm aangenomen, dat vaststond waar precies de uitbrei ding zou komen. De gedachte is ech ter toch wel steeds geweest, dat het Pomona-complex in ieder geval me de aan de uitbreiding zou moeten worden opgeofferd. De verwachting is. dat het eerste halfjaar van 1971 een schetsontwerp betreffende een herziening van het bestemmingsplan gereed zal komen. B. en W. zijn van mening, dat de raad over deze aan gelegenheid in volle vrijheid zal kun nen beslissen. LEIDEN In de dag-en-nacht- zitting van de Leidse raad kwamen achtereenvolgens voor beantwoording aan het woord de wethouders Lijten (economische zaken), mevr. Den Haan-Groen (CRM) en Menken (volkshuisvesting en openbare wer ken). Burgemeester V. d. Willigen en wethouder Harmsen (financiën) waren al eerder aan het woord ge weest, maar kwamen op onderdelen, vooral bij de re- en duplieken, nog even terug, Harmsen ook over per soneelszaken. Al met al leverde dat zo'n stroom woorden op, dat deze ge hele zaterdagse krant er byna mee gevuld zou kunnen worden. Kort heidshalve hebben wij er een aantal punten uit gelicht, die wij zo be perkt mogelijk weergeven. De verontreiniging van de bo dem door pekelzout is uiterst gering. Toch zal een onderzoek naar deze „pekelzonden" wroden ingesteld. Dinsdag wordt een raakgasana- lyse gemaakt van de vuilverbranding, waarover een rapport komt. Het zal 8 A 10 Jaar duren voor dat 'n nieuw regionaal slachthuis tot stand zal komen. Overleg met Den Haag en Rotterdam is in het begin stadium. Er komen bijzonder weinig klachten over de ombouw 127-220 volt. Nu in het openbaar klachten zijn geuit (door elektro-winkeliers, die bezwaren hebben tegen de han delwijze van Electrobouw NV - red.) zal een onderzoek worden ingesteld. De plannen voor een nieuwe Leidse elektriciteitscentrale zijn in de oorspronkelijke vorm van de baan. Over 4 of 5 jaar zullen gasturbines worden gebouwd om de gebruiks duur van de generatoren te verlen gen en de capaciteit van de Leidse centrale te verdubbelen. In voorbereiding is een weten schappelijke adviescommissie met vertegenwoordigers van gemeente, universiteit, maatschappelijk con tactorgaan en Leidse jeugdactie. Nadere oriëntatie over de in stelling van een koopavond is ge wenst. Intensivering van het contact met het Leids City Centrum even eens. De situatie in de Groenoord- hal veemarkt, sport en evenemen ten naast elkaar zal voorlopig blij ven bestaan. De sport zou er uit kun nen als tenminste vier sporthallen worden gebouwd. Het exploitatieresul taat van de hal wordt ongunstig be ïnvloed doordat de hal terwille van het algemeen belang tegen een la gere dan de kostprijs wordt ver huurd. Het verschil in k06ten zal voor rekening van de algemene dienst worden genomen. De aanleg van sportvelden kan niet regionaal worden bekeken. In het Vlietpark komt een flin ke plaats voor volkstuinen. Voor Pomona wordt gestreefd naar de aanleg van twee velden in het Morskwartier. Gestreefd wordt naar verbetering van de huisvesting van gastarbeiders, waarmee B. en W. niet gelukkig zijn. Er komt wellicht een stichting huis vesting gastarbeiders. Het nieuwe woonwagencentrum is in voorbereiding. De bewoners sul len hierover worden gehoord. Spoedige instelling van een raad voor de milieuhygiëne (deskun digen en burgers) is nodig. Komend Jaar komt de rijks goedkeuring voor de bejaardentehui zen Lorentzhof en Oudeliedenhuis. In studie komt of ruimte en subsidie moeten worden gegeven aan Release als jongeren adviescentrum. De principiële instemming van de raad met het Witte Singelplan kan niet meer ongedaan worden ge maakt. B. en W. hopen op een goede samenwerking met de nieuwe federa tie van woningbouwverenigingen. Ze zijn bereid te overwegen de eerste 256 woningen in de Merenwijk als nog te verdelen over woningbouwver enigingen. In de buurtgemeenten hangt het bordje „vol", zodat bouw van Leidse contingenten klein is. In de binnenstad moeten economisch gezien voetgangers gebieden en bredere trottoirs komen en zo gauw mogelijk parkeergarages. De gemeente is soms misschien te star in zaken van vergunningsaan vragen voor veranderingen aan wln- kedpuien enz.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3