Inrichting jeugdhuis ontmoet veel kritiek Haags Matrozenkoor zong in Dorpskerk Wassenaar [Le/cfe( agendet Hoge onderscheiding mevr. dr. Brongersma Straatbelasting in Warmond verhogen m Kleur- en klankrijk feest Vogelvrienden Raad van I oorschoten sterk verdeeld Tuinder heeft het moeilijk De post met de feestdagen Kerstconcert in Groene Kerk voor herhaling vatbaar 500 VOGELS IN VOORSCHOTEN Veel show bij Kath. Harmonie PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 19 DECEMBER VOORSCHOTEN De gemeenteraad had gisteravond veel moeite met het nagekomen voorstel van B. en W. tot het be schikbaar stellen van f 10.000.voor de verbouwing van het voormalige badhuis op het M.O.C.-terrein tot jeugdhuis. Ir. Van Dalen (VVD) toonde grote waardering voor de snelle wijze waarop B. en W. een toezegging, gedaan tijdens de be groting. om wilde zetten in een concreet voorstel. Haastige spoed is echter niet altijd goed. De heer Van Dalen was geschrok ken van de toestand waarin het hou ten gebouw zich thans bevindt en wilde eerst zekerheid dat de jeugd dit gebouw wenst. De heer Zandee (P.C.G.) deelde mee ook namens de K.V.P. tegen dit voorstel te zijn omdat het onrijp la en nog geen enkele commissie ge passeerd is. Drs. Mennema (P.v.d.A.i was ook met het gebouw niet gelukkig maar wilde het voorstel wel steunen indien de jeugd er werkelijk in zou willen. Wethouder Esselaar (K.VP.» had begrip voor de moeilijkheden van de raad. Hij wilde echter graag de fi- LEIDEN De Coöp. Groente-, Fruit- en Bloemenveilingvereniging "Leiden en Omstreken" G. A. hield in de Stadsgehoorzaal haar najaars vergadering. Vooruitzien in het komende jaar is, aldus de voorzitter voor de tuin bouw een bijzonder moeilijke zaak. De voortdurend stijgende olieprijzen en arbeidslonen maken het voor de tuinder steeds moeilijker het hoofd boven water te houden. De veiling- omzet zal dit Jaar ongeveer gelijk zijn aan die van 1969 n.l. ongeveer 19 Vt miljoen. De voorsprong van f700.000 welke tot en met november bestond, dreigt door de ldge sla- en spruitenprijzen in deze december maand geheel verloren te gaan. De notulen van de voorjaarsverga dering. voorgelezen door de secreta ris, de heer C. G. Meijer, werden on- gawijzigd goedgekeurd. Zeven leden, welke de vereniging dit jaar door de doó ontvielen wer den hierna staande door de vergade ring herdacht. de kistenhuur komt geen verande ring en zal 3 cent voor de grote kist en 2 cent voor een klein bakje bedra gen. Vervolgens gaf de vergadering haar goedkeuring aan de begroting 1971. In het bestuur werden de heren J. M. Kranenburg, M. A. van der Burg en P. Heijboer herkozen, terwijl in de vacature van wijlen de heer J. B Sandijk werd gekozen de heer A. van der Does In de Raad van Toezicht zal de plaats van de heer Van der Does worden ingenomen door de heer D. van Sandijk. nanciele kant snel rond hebben. In dien de raad akkoord zou gaan met het krediet gekoppeld aan een ver bouwing, dan zou dit gebouw ook werkelijk snel gereed kunnen zijn voor de jeugd. Hij deed de toezeg ging alsnog alle commissies te infor meren. Zou blijken, dat de commis sies of de jeugd geen prijs stelden op deze voorziening, dat kon 't voor stel alsnog teruggedraaid worden. Na enige vragen van de raad kwam een brief naar voren, die geschreven was door de sociëteiten ,.De Baljuw" Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Patrick zn v: W. B. G. Wolters en C. A Muijzert: Cindia dr v: A. Bodijn en M. Ramk: Jaquelfrie Jantlna Maria dr v A. W van Leeuwen en W C van üet Boog; Elisabeth dr v: P. de Vreugd en T. van Duijn; Frleke dr v; W M. M. Dekkers en P. J M. Bastiaansen; Ana- stasia Cornelia Geertruida dr v W J. Verseege en H. A. Frohweln; Walter Maria zn v N. W. van Schie en J. M. C. den Hollander; Kees SJoerd zn v: J. J. Nijdam en T. de Ruiter. Edwin Petrus Gljsbertus zn v: R. A. van der Zwet en VV. J. C. Geerlings; Michiel Jan zn vJ. van Egmond en R. L. van Mulbrecht. ONDERTROUWD W. C. van Haastrecht en M. M. Jans sen; H. Paman en B. de Groot. Y. S. W. Chin en C. H. A M. Feenstrn; W. L. M. van Emmerik en E. J. Ruiten; T. P. M. Goo6sens en M. E. A. Huijbers; R. M. Kuljper en J. P. M. Houps; R. Ladan en C.C. W. M. Devllee; L. van Noort en A. van der Meij; A. B. A. Kuipers en M. C. Verberg; J. C. Steen kamer en M. A Barendse; J Helver- steijn en M. J. Juffermans; J. G. Ste- vsns en B. E Draijer; T. F. T. M. Geurts en C. J. M van Wieringen; C W. C M. Stolwijk en G. M. W. Wlegmans; H. van der Haven en A. J. M. van der Holst: C. van der Blom en E. H. Pont; J. M van den Burg en M. Stoof; W. Aalbersberg en E Roef stra; A: van Doornlnck en A. Keur; R. F. C. Huijgen en G. F. Holm. GEHUWD W. L. M. Schoouebeek en J. R. ter Hoeven; M. S. M. P Bremmer en C. H A. A. van Rooij: J van Zeist en J. Kranenburg; G. C. J. van Llngen en M. J. F. van Kan; L. E. de Moulin en D. M. C. van der Gulik. T Schouls en E. J. Kraaijenbrink: J. Seriier en C. C. Cornelisse. A H. van den Haak en P. H. van der Lelie; T. H. A. ten Harkei en M. Noort; A. A. M. Alkemade en M. A.Snoek; T. A. J. van Rijn en E .G. L. de Haas; F. A. Aarts en C. A. M. van Latum; G. M. Tljssen en H. A. van den Burg; R. P. Dessing en J. E M Gerritsma; J. C. M. Visser en M. C. A. E. van Noort; P C. van Leeuwen en L. J. M. Kltselaar; H. Cozijn en J, Da- men; T. J. Vlasveld en H. J. M Wen- nekers; D. Devilee en A. E F. Janssen; I. A. Stokkel en C. Hartevelt; J. Chau- dron en M. C. Schuchhard; W. van den Hooven en J.. Buursink; P. den Vos en A. J. den Daas; W. de Winter en P. C. Berkhout. en „Warkanda" Volgens de raad was deze brief negatief, volgens de wethouder niet Burgemeester De Kool wist tenslotte de meerderheid van de raad mee te krijgen. Met 11 tegen 7 stemmen werd het voorstel j aangenomen. Alle partijen stemden verdeeld. Nota onvolledig Ook kwam aan de orde de nota over de huisvesting van de jeugd. Deze nota. die volgens de raad zeer onvol ledig is. zal door B en W bijgevijld worden. Tevens bleek dat de Jeugd- enquete van „Shunt" officieel niet bekend is bij B en W. Dit jeugdon- derzoek geeft de wensen weer van de Voorschotense jeugd ten aanzien van de vrije tijdsbesteding. De jeugd kwam nogmaals aan de or de bij de kleuterschool „De Speel doos". De raad keurde het voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet van f 1400.- om de ernstige vernielingen te herstellen, goed. Drs. Mennema 'P.v.d.A deed het voorstel de schoolgebouwen in het vervolg te verlichten. De gebouwen liggen volledig in het donker. Wan neer in iedere school 's nachts enig licht zou branden, dan zou donker betekenen dat er iets loos zou zijn en kon de politie gewaarschuwd wor den. Geen tipgelden De heer De Klerk Wolters iP.C.G.» stelde voor tipgelden uit te dolen aan mensen die vandalen zouden aan brengen. Deze suggestie ondervond grote weerstand zowel voor als ach ter de tafel van B en W De burge meester deelde mee de beveiliging van de schoolgebouwen tegen in braak en vandalisme goed door te praten met de politie, 't Is jammer, aldus de burgemeester, dat de bur gers moeten betalen voor zaken, die volledig onnodig zijn. De overige voorstellen werden bij hamerslag aangenomen LEIDEN Het postkantoor aan de Gerestraat zal op de woensdagen 23 en 30 december voor het publiek zijn geopend tot 20.30 uur. Op 24 en 31 december zullen alle postinrichtingen in Leiden en de on der Leiden ressorterende plaatsen na 17 uur voor het publiek gesloten zijn. Voor de postinrichtingen in de omgeving van Leiden, welke veelal tussen 15 en 17 uur gesloten zijn. zal de openstelling één uur worden ver schoven. (Dus in plaats van 17—18 zijn deze van 16—17 uur geopend Op 24 en 31 december wordt in Lelden. Oegstgeest en Leiderdorp de buslichting verschoven van 19.00 uur naar 16.00 uur. De laatste buslichting aan het hoofdpostkantoor Leiden ge schiedt dan om 17.00 uur. WARMOND In hun memorie van antwoord op de begro ting van 1971 zeggzn B. en W.. dat een verhoging van de ta rieven van de straatbelasting noodzakelijk is. De raad echter legt verband tussen de opcenten van de personele belasting en het tarief van de straatbelastingen. B. en W. menen dat zowel grondslag als doel van beide heffingen geheel verschillend zijn. De straatbelasting wordt geheven, van het meubilair. Door middel van van zakelijk genothebbenden. de de straatbelasting wordt een bijdra- personele belasting heeft tot grond- gé verkregen in de kosten die de ge- slag de huurwaarde en de waarde meente maakt voor aanleg, onder houd en verlichting van de wegen, LEIDEN Sinds 1952 uil straatbeeld verdwenen, riji thans weer in Leiden een Plezier". Het zijn de gebr. Jong, die deze „twee P.K weer in de Sleutelstad int\ ceren. Bij de eerste rit was du Plezier bemandmet een n bruiloftsgezelschap met op dt bruidegom en bruid. (Foto LD/Holt LEIDEN Met een gezellige receptie besloot mevrouw dr. M Brongersma-Sanders gistermid dag haar activiteiten op het Geo logisch en Mineralogisch Insti tuut van de universiteitWegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd treedt de do cente in de oceanografie af. I Wegens haar verdiensten werd I zij benoemd tot officier in de Or- de van Oranje Nassau. De presi dent-curator, prof. dr. P Mun tendam. die haar in de college zaal van het instituut de onder scheiding uitreikte (foto LD/Hol vast). verbond daaraan vele har- j telijke woorden van dank voor 't 1 werk van mevr. Brongersma. WASSENAAR De Dorpskerk had het Haags Matrozenkoor van Sipke de Jong te gast. Hagehaartjes en Matroos-jes, want het een kna penkoor. dat door het Departement Wassenaar van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen was uitgeno digd. De avond werd nog opgevuld door orgelspel van W. J. Landsman en harpistische medewerking van Kenneth Ecury. Er is veel te weinig knapenzang in het land en met het weinige dat er nog is komt men. mits goede naam en faam. vrij gemakke lijk door het land. Er is gauw publiek voor (hier enkele honderden», als de de naam associaties weet op te roe pen en vooral "als ze je voor de tv gezien hebben". We hebben in diezelfde Dorpskerk ook wel naar de Wiener Süngerkna- ben geluisterd, die maar de helft in aantal waren van de ruim drie dozijn uit Den Haag Wie liever? De spitse klank van de Sanger maakt langdu rend eerder vermoeiend, maar ze zyn knapper, straffer getraind, zingen tot het eind a cappella, hun zang is ge raffineerder gepolijst en hun pro gramma is technisch zwaarder Bij Sipke de Jong merkt men de „dres suur" niet. Hij zal wel over geselec teerd materiaal beschikken of is een buitengewoon pedagoog, de zang van zijn matroosjes klinkt niet als so lisme. is daardoor minder stralend, maar warmer, staat de luisteraar naderbij. Dat uit de eerste groep van 9 liede ren maar 2 a cappella gingen, vonden we jammer, omdat veel begeleidingen de eigenschap hebben af te leiden van het lied. en omdat, goed be schouwd, koorzang en piano geen ideale klankcombinatie vormen. Die twee onbegeleide liedjes, echt gedirigeerd en dus niet van de pia no af gestaard (Ubi sunt Gaudia en Er is een Kindeke geboren op Aard), hadden een magnifieke gaafheid in alle opzichten, die van de overige liederen niet zó nelemaal kon wor den verkregen. Totale concentratie is nu eenmaal een essentieel gegeven. Er bleef waarlijk genoeg, over echter om met vreugde te volgen. Het zijn natuurlijk allemaal adventsliederen geworden en ook wat de organist deed in zijn prettig correcte spel ging over kerstmelodieën. De eerste groep bevatte liturgisch bruikbare zangen, de tweede meer buitenkerkelijke als Mary had a Ba by, Entre le Boeuf et 1' l'Anee gris, Ys bajo del Monte, in welke laatste de harpist zich invoegde, die al eer der in een intermezzo, zichzelf zin gend begeleidend, het eerste door brekende applaus geoogst had. Zijn harp leek. uit de verte gezien, geïn spireerd op het model, van de oude Keltische harp. Af en toe ging ook j wel eens een knaap of een groepje Jongens solistisch te werk, b.v. in Les I Anges dans les Campagnes met het bekende refrein In excelsis Deo. Dan zag men tientallen uit de banken I oprijzen om behalve te horen ook te zien. Intussen heeft men bemerkt, dat er nogal eens een vreemde taal te berde kwam: zes in totaal. Men OEGSTGEEST De Willlbrord- kerk (Groene Kerk) was gister avond volgestroomd voor de op voering van „Die Weihnachtsge- schichte" van Carl Orff. muziek Gunild Keetman. Uitvoerenden waren de kinderkantorij der herv. kerk. idem jongerenkoor, ver sterkt met leerlingen van diverse scholen Als begeleiding fungeerde een en semble van blokfluiten, gitaren, een strijkensemble bestaande uit le den van Semp'e Crescendo, klokken spelen. xylofoons, pauken, troms, bekkens, schellenraam, cymbel en triangel. Het geheel onder leiding van Egbert Goor. Vooropstellend, dat het mij tegen staat kritiek te leveren op het spon tane werk van kinderen, die zich ten volle inzetten, zijn enkele op merkingen toch op zijn plaats. De plaats van handeling was uiterst moet behalve een matrozenpak dus ook een portie intelligentie bezitten De organist had de Fantasie Uit gekozen over Valet will 4ch dir ge- ben. drie koraalbewerkingen over In dulci jubilo van Zachau. Bach. Bux- tehude. drie bewerkingen van Za chau. Pachelbel, Bach over Vom Himmel hoch en middenin de 6de Noël van Daquin, KEES VERHOEF. sfeervol, wat zeker gezegd moet worden van de instrumentatie, die het sterkste punt van de uitvoering was. De muziek is by uitstek pasto raal getint, effectvol en bevat pri mitieve. maar daardoor juist een zo goed getroffen harmonisatie. Hier tegen stak het te massale koor niet gunstig af. De zang was met gecul tiveerd en veeleer ruw. De dialogen klonken te schreeuwerig; een een voudige versterker zou hier uitkomst bieden. Het spel van de herders was niet goed te volgen, daar zy meren deels verborgen bleven achter de li turgische tafel, die men beter voor deze gelegenheid een andere plaats had kunnen geven. De vertaling, waarschynlijk van een drietal on- derwyzers strookte ook niet met de intimiteit, die elk mens hierover in zyn hart bewaart. Een uitdrukking van één der herders als „Laat opa maar gaan slapen, die hoort toch niks" of „Myn handen zijn hard- stikke stijf" zyn geforceerd vlot. of kort gezegd atylloos. Toch lijkt het geheel voor herha ling vatbaar, maar dan wel met een klein uitgelezen, gecultiveerd kinder koor. De stampvolle kerk toonde zich tegenover de kinderen terecht dankbaar met een harteiyk applaus. Henri Wclbooren alsmede van de afvoer van water en vuil. Het verschil zit hierin: bij de straatbelasting is de tegenprestatie, van de overheid duidelijk aanwijs- I baar. bij de personele belasting is dit niet het geval. De tariefsverhoging heeft uitsluitend ten doel compensa- 1 tie te verkrijgen voor opgetreden kos tenstijgingen. B. en W. gaan akkoord met het voorgestelde tarief voor de racebotenvergunning te stellen op f 75.-. alsmede voor 't invoeren van 'n I nieuwe catagorle belastingplichtigen, i voor de woonforensenbelasting. Het voorstel de leges niet meer van de kampeerexploitant doch van degene, cue een standplaats Inneemt te hef- i fen, kunnen B en W niet overnemen. Subsidies B en W gaan akkoord met het ver- lenen van een éénmalige subsidie I van f 1000 aan de stichting Natuur 1 en Jeugd. Het zelfde geldt voor het I voorstel van de raad om een bedrag van f2500 uit te trekken voor de subsidiering van de aktiviteiten om en nabij de Kaagweek. B en W zeg- gen dat het momenteel nog niet mo- j gelijk is mede te delen of de bouw van bejaardenwoningen doorgang kan vinden. Onderhandelingen hier over zijn nog gaande. De bedoeling is in 't bestemmingsplan Zwanbrug 'n zo groot mogelijk aantal woningen in de sociale sector te realiseren. De tot standkoming van een re creatieschap voor de Kagerplassen door de gemeenten Alkemade en Warmond is niet mogelijk gebleken. Aan de uitbreiding en reconstruc tie van het sportveld „Over- bos" wordt bijzondere aandacht be steed. De uitvoering zal in fasen moe ten plaats vinden. Wat betreft het instellen van een mortuarium delen B en W mede. dat vooruitlopend op de verbouw van het voormalige Phi- losophicum tot verpleeghuis, ge streefd wordt naar een voorlopige op lossing in het Theologicum. Nage- gaanz al worden of het huidige sys teem van vuilophalen nog aan de ge stelde eisen beantwoordt. Indien het storten van vuil op de gemeentelijke stortplaats op de huidige voet door zou gaan zal de maximaal stort- capaciteit reeds op over één jaar zijn bereikt. ei Zaterdag Maria Gljzensteeg: Vogelshow ht bus. 10 uur voorin.10 uur nu Breestraat 19 Sociëteit Twent» 1 tot 11 uur nam. rn Antoniusclubhuls K. en O. fc voorstelling „Tony ziet ze vliegen UI uur nam. Clubgebouw Oosterkwartier neostraat) Tentoonstelling De Sn [e ger 7 uur nam Oegstgeest (Het Witte Huls) 8t (10 sociëteit Palamedes 25.30 Zondag Maria GijzensteegVogelsho* bus 10 uur voorm.6 uur nai Zijlalngel 2 Evangeltecentrumt J. Zijlstra 10 uur voorm. Rijnlandslyceum (Apollolaan meente voor oorspronkelijk chrt 1111 dom, afd. Oegstgeest. Spr evang, m d. Brugge 7.30 uur nam. Steenschuur 6 Kerk van Jezug l tus van de heiligen der laatste 11.30 uur voorm. Hogcwoerd 175 Jehova's getuigen en 5.15 uur nam. Breestr. 19 Sociëteit Twentwel 11 uur nam. Clubgebouw Oosterkwartier (B« straat) Tentoonstelling De Snelï 10 uur voorm. Oude Rijn 3 Plnkstergem. Spr. J. Eikerbout 2 uur nam Voorschoten: Sporthal De Vile: Levend schaakspel 1.00. Voorschoten: Scholencomplex, U ventsdlenst 7.00 uur nam. Oegstgeest: Garage Kamsteeg, 1 j zang. 8 15 uur. Maandag Molen De Valk ANWB moblelh >e 10 uür voorm 4 uur nam. Stadhuisplein Samenzang van scholleren, burgers en militairen nam. Stadhuis Gemeenteraad 7J nam. Bevrijdingskerk (bovenzaal- afd. Zuid-west Kerstfreestvierinj uur nam. Oegstgeest Hofwijk Kerstconcei bejaarden door leerlingen Jo Vl Oegstgeest: Rijnlands U Schaaktoernooi. Oegstgeest (Akelellaan 43) Inf tie-avond Baha'i 8 uur nam. Dinsdag LEIDEN /VOORSCHOTEN De vogelvereniging ..De Vogelvrien den" (Leiden/Voorschoten) exposeert gisterenvandaag en morgen in het Cultureel Centrum in Voorschoten. Dit kleur- en klankrijke feest met 500 inzendingen is vandaag tot tien uur te zien en morgen van tien tot vijf. De kampioen bij de kleurkanaries werd ingezonden door Leide- naar W. v. d. Geijn. De meesterzanger bij de zangkanaries kwam van Leidenaar Th. van Steijn. Voorschotenaar W. Weldema zond de kampioen bij de tropische vogels in. De overige kampioenen komen uit het Belgische Schoten. F. Gres- I sens zond de mooiste bastaard met kanariebloed in, E. de Koninck I de kampioen bij de grote parkieten. LEIDEN De Katholieke Leidse Harmoniekapel gaf gisteravond ln het Antonius Clubhuis haar jaarlijks donateursconcert. De leerlingen- groep van deze vereniging was wel iswaar nog niet helemaal toe aan de Kleine Klassieke Ouverture van Henk van Lijnschoten, maar het koraal Abide with me ging zeker niet slecht. Het show-element ontbrak niet, want drumband en majorettes zorgden voor een aangenaam visueel schouwspel. Het harmonie-orkest kon natuurlijk niet uit onder El Gato Montez; de zaal was echter niet vol doende geinteresseerd om mee te Juichen als men onlangs bij de Rijks- politiekapel deed. Ook liet de oplet tendheid van het publiek te wensen over bij de Kleine Suite voor orkest van Stalmeier, waardoor de musici niet voldoende tot ontplooiing kon den komen. Waarschijnlijk door on voldoende voorbereiding ging ook de Trumpet Voluntary van Purcell de mist ln, hoewel trompettist H. Hol lebeek dit stuk zeker aankon; het mislukken van het geheel kon dan ook op rekening geschreven worden van de pianist (en de abominabele kwaliteit van de piano». In de popu laire werken kwam het orkest pas volledig tot zijp recht, daarbij voor treffelijk bijgestaan door de drum band en de majorettes, die hun op treden uiterst gedisciplineerd ver zorgden. R. G. HARMS 'f- vi i Zijlsingel 2 Evangellecentrumi J. Zijlstra 8 uur nam. Diamantplein 27 Gespreksavoc m ha'i gemeenschap 8.15 uur nam. Pj Stadnuls (trouwzaal wachtkamnl tlng Bouwfonds Ned. Gemeenten uur nam. Jeugdhuis ((Breestraat 19) uur Chr. Emigratiecentrale 7-4 nam. LHJ-gebouw (Levendaal 101) uur Stichting Hulsvesting I jongeren 8-8 30 uur nam. 1 Breestraat 19 sociëteit Twentm 11 uur nam.' Voorschoten Gemeentehuls op re vergadering, commissie straf 1 ring verkeer en vervoer 8.00 uur n Voorschoten de Werf. Ned. Bot» Plattelandsvrouwen, kerstmlddig Avond- en nachtdien apothekers Geopend voor spoedeisende a Apotheek Herdingh en Blanken, woerd 171, tel 20502. de Oegstj Apotheek. Wilhelminapark 8, 5 geest tel. 532274 en Apotheek -hol De zaterdag-, zondag-, avoirf J nachtdienst van apotheek E *-' Smallenburg te Leiderdorp wordt WEEK EINDE DIENST l'ER LEIDSE HUISARTSEN

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 2