NS-PERSONEEL MOCHT NIET STAKEN Druk politiek overleg tot laatste ogenblik Pyromaan weer aan het werk in Alkmaar Wat verwachten we de komende tien jaar? Bier en frisdrank duurder Bonden ver loren kort geding Nooddienst regeling lag al klaar CMB: "Zet punt achter Stichting van de Arbeid" Hoessein: geen Palestijnse deelname aan vredesgesprek Kabinet bereid om water bij de wijn te doen Prof. Tinbergen grootofficier orde van Oranje Nassau Agent dronken achter stuur DINSDAG 15 DECEMBER 1970 LEXD8CH DAGBLAD PAGINA 7 UTRECHT (ANP) Bij de Nederlandse Spoorwegen is het afgelopen weekeinde hard ge werkt aan een nooddienstrege ling die zou worden gehanteerd als de Spoorwegen hun kort ge ding tegen de vervoersbonden zouden verliezen en als er dins dag-tussen elf en twaalf ook bij NS zou worden gestaakt. De bedoeling van deze bijzon dere dienstregeling was. gevaar situaties tijdens de werkonder breking en een onontwarbare knoop daarna, te voorkomen. Met de bonden was weliswaar afgesproken dat geen enkele trein zou stoppen als hij niet bij een stopstation of een eindpunt was. maar de perrons van de Nederlandse stations zijn niet lang genoeg om plaats te bie den aan alle treinen die normaal binnen een uur in de roulatie zjin. Vandaar, dat voor elf uur al treinen uit de dienstzouden wor den genomen (vooral intercity- treinen) en op de emplacemen ten zouden worden „gestald". De roosters voor de omloop van materieel en personeel lagen maandag al tot in de details uit- gewerkt klaar. Na de uitspraak van de presi dent v. d. rechtbank in Utrecht die de Spoorwegen in het gelijk II stelde, zei mr. M. G. de Bruin, president-directeur van NS, dat hij afgezien van het vonnis niet gelukkig is met deze he- j| le zaak. Wel is hij blij, dat dui delijkheid is ontstaan over de J situatie. „We weten nu morgen h«ll waar we aan toe zijn en dat is |j voor een bedrijf als de Spoorwe gen uitermate belangrijk." UTRECHT (GPD) Het personeel van de Nederlandse Spoorwegen mocht vandaag niet meedoen aan de staking, die de vakcentrales van 11 tot 12 uur voor alle werknemers in Ne derland hadden uitgeroepen. w UTRECHT (ANP) De tweede l0ei roorzitter van de Christelijk# Metaal- rM bedrijfsbond de heer A. van der Meu- eu. heeft vandaag op de bondsraad van zijn organisatie in Utrecht ver klaard, dat het overleg in de Stich ting van de Arbeid over de loonpoli tiek beter kan worden beëindigd, de onmacht of de onwil van de par tijen kan, aldus de heer Van der Meulen, beter blijken in bijeenkom sten van de SER. en dan liefst met een zo groot mogelijke openheid, zo dat meelevende vakbondsleden zelf kunnen ervaren waar de schoen wringt. „Overleg en samenwerking staan bij ons hoog genoteerd. Maar als par tijen niet streven naar een optimale vorm vtan overleg, hoeft het voor ons niet meer. Als de werkgevers weige ren, zelf verantwoordelijkheid te dra gen en proberen die af te wentelen op de vakcentrales om daarna de overheid voor het blok te zetten, moet dat niet gebeuren in een Stioh- ting van de Arbeid waar ook het Christelijke Nationaal Vakververbond verantwoordelijk voor is. Wat ons betreft mag achter het werk van de stichting een punt worden gezet. Aan schijnopvoeringen hebben we geen behoefte". -v Een lichtpuntje in deze don kere dagen voor Kerstmis. Gister middag arriveerde de lichtko- ningin" uit het Ziveede Gothen«- burg, de 20-jarige Annette Lin- dahl met haar gevolg op Schip hol. De president van de Utrechtse rechtbank, prof. mr. V. J. A. van Dijk, wees maandagavond in het door de N.S. 's morgens in op dracht van de regering aange spannen kort geding de vordering van de N.S. toe, dat de Neder landse, Katholieke en Protes tants-Christelijke Bond van Ver voerpersoneel op straffe van een dwangsom van 500.000 gulden voor elke bond per afdeling, hun leden zouden aansporen deel te nemen aan het stakingsuur. Het opwekken tot staking achtte de president evenals de pleiter van de N.S. landsadvocaat mr. E. Droog- leever Fortuyn uit Den Haag, een onrechtmatige daad. Het aantal sta kingen in Nederland is uiterst ge ring. In het belang van de politieke verhouding in ons land dient slechts in het uiterste geval van het sta kingswapen gebruik te worden ge maakt, aldus prof. Van Dijk. Ook uit veiligheidsoverwegingen wees de president de eis van de N.S. toe. "De N.S. zijn niet alleen intern, maar ook ten opzichte van ander verkeer in hoge mate gevaarschep- pend", zei hij. Prof Van Dijk ver klaarde, dat de grote onevenredig heid zit tussen de staking als doel en als middel. VERBAZING Namens de drie gedaagde ver voersbonden trad 's middags mr. M. G. Rood uit Amsterdam als pleiter op .Hij zei zich in hoge mate te ver bazen over de handelwijze van de re gering. Met het kort geding probeert zij ambtenaren het staken thans te verbieden, terwijl zij begin vorige maand een wetsontwerp heeft inge diend, dat afschaffing beoogd van artikel 358 bis van het Wetboek van Strafrecht. Dit artikel geeft de rege ring de mogelijkheid strafsanctie toe te passen op stakende N.S.'ers. In het wetsontwerp wil zij deze sanctie vervangen door een disciplinaire sanctie. Mr Rood deed een beroep op de president zijn beslissing niet te ne men op grond van de wet, waarin de regering verandering wil aanbren gen. maar in de geest van het be grip "heersende rechtsovertuiging". Hij verklaarde, dat de regering geen spijtoptant kan zijn van haar eigen wetsontwerpen, dus na het indienen van een wetsontwerp bij de Staten- Generaal thans te beroepen op een ook in de ogen van de regering ver ouderde rechtsopvatting van het sta kingsverbod op ambtenaren en N.S.'ers. Hoe het vonnis van de president van de rechtbank ook zal uitpakken, mr. Rood meende dat de beslissing altijd een politieke zou zijn, omdat het kort geding in opdracht van de Staat der Nederlanden is gevoerd. Hij achtte de vordering niet toewijs- baar, omdat de staking niet gericht was tegen de werkgever (N.S.), maar tegen het loonmatigingsbesluit van de regering. Mr. Droogleever Fortuyn meende dat de N.S. vandaag de hele dag 'n gedesorganiseerde dienstregeling zouden hebben, als de verbindingen een uur zouden worden onderbroken. De spoorwegwet zegt, dat de NS ten alle tijde verplicht zijn reizigers en bagage te vervoeren. De spoorweg beambte mag het werk niet neerleg gen. Er zou een hoogst gevaarlijke situatie ontstaan, als de treinenloop tijdelijk zou stagneren, aldus de landsadvocaat. ONVEILIG Mr. Rood meende daarentegen dat i het met de onveiligheid best zou meevallen. De drie bonden hadden hun leden opgewekt de veiligheid op de weg. langs de rail en in de werk plaatsen volledig in acht te nemen Een verstoring van een uur van de dienstregeling achtte hij ook zo be zwaarlijk niet, ook al omdat de N.S. sinds het invoeren van de intercity- treinen zeer vaak met onregelmati ge tijden werken. Maar uiteindelijk was de recht bankpresident Van Dijk het met de raadsman van de N.S. eens: de sta king zou een onrechtmatige en onre delijke zaak zijn. De kosten van het kort geding (583,85) kwamen voor re kening van de vervoersbonden. KBV-voorzitter A. F. Jentjens en PCBV-voorzitter J. J. Dassel uitten na het vonnis hun teleurstelling over de uitspraak. Zij hadden de taak hun leden binnen twee uur in kennis te stellen van de uitslag. „Wij zuller. het vonnis naleven, maar we hebben gehoord dat andere mensen van plan zijn de dienst bij N.S. tussen 11 en 12 te belemmeren. We hadden al zo'n gevoel, dat dit vonnis eruit zou ko men. want prof. Van Dijk hield een formeel, rechtlijnig betoog", aldus de heer Jentjens. Overigens was dit kort geding de eerste rechtzaak in Nederland, die door de televisie mocht worden bij gewoond. PARIJS (Reuter) Koning Hoes sein van Jordanië en president Georges Pompidou van Frankrijk heb ben in Parijs gezegd te hopen op een spoedige hervatting van de Ara- bisch-Israëlische besprekingen onder VN-bemiddelaar Jarring. De twee politieke leiders hebben in het Ely- sée overlegd over het Midden-Oos ten. Op de vraag, wat hij dacht over een bericht uit Beiroet, dat de Pa lestijnse organisaties willen deelne men aan de besprekingen in New York zei Hoessein: „Ik weet niet wat u bedoelt". Als de resolutie van de Veiligheidsraad van 1967 wordt uit gevoerd, en ik meen dat daarin alle aspecten van het probleem vervat zijn, zijn we bereid de Palestijnen de gelegenheid te geven hun eigen be sluit te nemen: of ze kiezen bij ons te blijven, als een familie, of zij kie zen een andere weg. aldus de Jor daanse koning. Maar de 13 weken geleden opgeschorte vredesbespre kingen, zo vervolgde hij, zijn onder handelingen tussen staten, onder auspiciën van de Verenigde Naties. Bij incidenten in Amman ztfn vier politiemannen en een soldaat om het leven gekomen. Dit is bekendge maakt door de commissie van Ara bische landen die toezicht moet houden op naleving van de overeen komsten tussen de Jordaanse auto riteiten en de Palestijnse commando strijders. gesloten na de gevechten in september. Het overleggen van de stuk ken tussen de raadslieden tijdens het kort geding, dat gisteren vcor de president van de Utrechtse rechtbank diende. V.l.n.r. mr. M. G Rood namens vervoersbonden mejmr. M. Nuytenjhr mr J. A. Evan der Does (namens NS) en de landsadvocaat mr. E. Droogleever Fortuyn (NS). ALKMAAR (ANP) In Alkmaar is zo is de stellige overtuiging van de politie maandagavond en nacht op vier plaatsen brand gesticht nadat zaterdagochtend vroeg al op drie plaatsen onder verdachte om standigheden branden hadden ge woed. De branden van maandagavond en nacht braken uit op twee ver uit elkaar gelegen gedeelten van 't com plex van de firma Hoogenstraaten, op de eerste verdieping van het ge bouw van de Kamer van Koophan del en in een auto op een parkeer plaats van de Alkmaarse wasserij in de Van der Woudestraat. De Alkmaarse brandweer kreeg as sistentie van de brandweren van Hei- loo, Ouddorp en Bergen. Eerst kwamen meldingen binnen van uitslaande branden in het ge bouw van de Kamer van Koophandel en in een kleine opslagplaats van de firma Hoogenstraaten. Bij de Kamer DEN HAAG (ANP) Bij zijn af scheid als voorzitter van de Natio nale raad van advies inzake hulpver lening aan minder ontwikkelde lan den is prof. dr. J. Tinbergen gis teren bij bevordering benoemd tot of ficier in de Orde van Oranje Nas sau. De versierselen werden hem overhandigd door minister Udink van Ontwikkelingssamenwerking. Dr. Tinbergen is als voorzitter af getreden in verband met zijn vele andere werkzaamheden. Hy blijft lid van de raad. Als voorzitter wordt hij opgevolgd door prof. dr. C. L. Patijn. van Koophandel, waar de eerste eta ge geheel uitbrandde, werden op drip 1 plaatsen sporen van brandstichting 1 gevonden. Op 28 mei j.l. was in hetzelfde gebouw brand ontdekt, die op zeven plaatsen bleek te zijn aan gestoken. Toen kon men het vuur vrij snel bedwingen. Nadat' de branden bij de Kamer j van Koophandel en in de opslag plaats bij Hoogenstraaten waren be dwongen, werd vuur ontdekt in een grote hal van genoemde fabriek, waar duizenden blikken doperw ten van de firma Peter Verburg uit Noord-Scharwoude waren opgesla gen. Hier greep de brand zo snel om zich heen, dat de brandweren zich moesten beperken tot het voorkomen van een uitbreiding tot andere delen van het complex. De brand in een auto bij de Alkmaarse wasserij was men spoedig meester. Omwonenden bij de fabriek van Hoogenstraaten verklaarden een jon geman met een donker uiterlijk in 'n kleine rode Fiat 850 te hebben zien wegrijden van de plaats van de brand. DEN HAAG (GPD) De rege ringspartijen zouden vandaag het kabinet trachten te bewegen enig water in de wijn te doen door verwerking van de f 400.in de c.a.o.'s per expiratiedatum, toe te staan en de loonmatiging wat meer in de tijd te spreiden. Ver wacht werd dat het kabinet de regeringspartijen enigszins tege moet zou komen. De gespannen politieke sfeer om de getroffen loonmaatregel die gisteravond nog levensgroot aanwezig was, zou daardoor iets kunnen opkla ren. CNV-voorzitter Lanser zei gister avond in een hearing met de fractie leiders uit de Tweede Kamer en hun loondeskundigen dat met een dergelijke tegemoetkoming niet meer dan een fout zou worden hersteld Hij vroeg de Kamer de kans te bie den in onderhandeling met de werk gevers tot een aanbeveling omtrent een loonmatiging te komen. ..Als er orde op zaken moet worden gesteld, dan in vrije onderhandelin gen door het bedrijfsleven zelf", al dus de CNV-voorzitter, die het noe men van percentages gevaarlijk vond omdat men zioh daaraan gaat ophan gen. Ook NVV-voorzitter A H. Kloos voerde aan dat het de taak van de werkgevers is loonstijgingen die niet door de beugel kunnen, tegen te houden. Er is gisteren druk over de rege ringsmaatregel overleg gepleegd. Zonder dat dit tot concrete resulta ten leidde. De fractieleiders van de regeringspartijen overlegden nog gisteravond laat over hun houding, die zij vandaag zouden inne men. Eerder op d*1 dag spraken zij met enige leden van de regering in AMSTERDAM (ANP) „Verre gaande verontreiniging van het mi lieu, dat nu reeds als ongezond wordt ervaren, vervuilde waterwegen en stranden, vieze lucht, ondragelijk lawaai en constante verkeersop stoppingen op de wegen' Dat ver wacht de Nederlander voor de ko mende tien Jaar volgens een der conclusies in hot rapport „De toe komst op zicht", een wetenschappe lijk onderzoek naar de verwachtin gen van de Nederlander voor de pe riode 1970-1980. Dit onderzoek onder ruim 3000 Nederlanders van 15 tot 49 jaar werd verricht door de NV v/h Nederland se Stichting voor Statistiek (NSS), in opdracht der NV Uitgevers Maat schappij Bonaventura ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van Elseviers Weekblad. Het globale beeld dat naar voren komt is. dat enerzijds een algemene verwachting is dat de verhogingen van de mate riële levensstandaard zich zal voort zetten en dat er anderzijds tege lijkertijd vele ontwikelingen plaats vinden die beschreven kunnen /or den als verslechtering van het so ciale en psychologische welzijn van de samenleving, aldus het rapport. De verdere belangrijkste verwach tingen zijn: een sterk groeiende be volking die een zware druk legt op een zeer beperkt beschikbaar land oppervlak en die de woningnood tot een permanent verschijnsel maakt. Nog meer politieke vervreemding, er is nu reeds een wijdverspreid ge voel dat de gewone man geen wer kelijke invloed heeft by het tot stand komen van de beslissingen via de traditionele kanalen van de par tijpolitiek. Een volk dat grote betekenis toe kent aan democratische waarden kan dit nauwelyks met geiykmoe- digheid aanvaarden, aldus de NSS in haar conclusies. Een uitholling van tal van sociale deugden, zoals verdraagzaamheid, gematigdheid, 'n gevoel van nationale saamhorigheid, die thans duidelijke kenmerken met het Nederlandse leven en van de Nederlandse kyk op de dingen zyn. Aldus merkt NSS op in haar con clusies. ALKMAAR (GPD) Zwaar onder invloed van alcohol en libriumtablet- ten werd op 9 maart van dit jaar de agent van de gemeentepolitie Rot terdam. Douwe W. (30) uit Rotter dam, op de ryksweg E10 in de Wie- ringermeer door surveillerende poli tie aangehouden. Tevens bleek by een onderzoek dat de remmen niet vol ledig functioneerden, en dat zich in de auto een aangebroken fles met alcoholhoudende drank bevond. Hier mee voorzag W. zich tydens zUn rit naar Rotterdam van de nodige drank. Naar aanleiding van dit gebeuren werd verdachte onslagen. Reeds eer der begane overtredingen tydens zyii dienst in Rotterdam waren hiervoor mede aanleiding. De officier van Jus titie, mr. Andreae, eiste twee weken gevangenisstraf, een Jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en een boete van honderd gulden voor de onvolle dig functionerende hemmen. Politierechter mr. Markus veroor deelde W. tot een boete van 750 gulden, drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf, een ontzegging van 15 maanden en 75 gulden boete. DEIN HAAG (ANP) De minister van Economische Zaken heeft toe stemming verleend de prijzen van bier en frisdranken te verhogen. Bier wordt per 21 december duurder, de prijsverhoging voor frisdranken zal 1 Januari 1971 ingaan. De verhogingen van de prij zen houden verband met de exter ne kostenstijgingen dit zijn an dere kosten dan de loonkosten als mede verhoging van de btw. Naar men mag aannemen zal het bier 4 tot 5 cent per fles, al naar ge lang de grootte, in prijs worden ver hoogd. Een gezinsfles frisdrank zal 7 cent en een kleine fles 4 cent duur der worden. het kabinet "an de minister presi dent aan het plein 1813. De voorzitter van de KVP, mr. A. van der Stee, gaf maandagmiddag zijn pogin gen op om in overleg met enkele vooraanstaande Nederlanders een formule te vinden op basis waarvan werkgevers en werknemers opnieuw rond de tafel zouden kunnen wor den gebracht. Minister-president De Jong, de mi nisters Roolvink, Witteveen, Nelis- sen, Bakker en Udink hebben de af gelopen nacht nog overleg gevoerd met de fractieleiders van de vier re geringspartijen over de loonmaatre gelen, die door 't kabinet zyn geno men. Na afloop zeiden de fractielei ders dat er tussen de fracties onder ling weinig verschil van opvatting bestond. De heer Schmelzers„We heb ben een zeer sterke mate van ge lijkgerichtheid". Zijn AR-college Bies heuvel sprak over „onze ar gumenten". Hij zei: „Mijn indruk is dat onze argumenten een zekere in druk hebben gemaakt. Overigens liet hy merken dat de regering niet veel speelruimte heeft: „We hebben niet de indruk dat er veel rek zit in de op vattingen van de regering". Twee niet meer zo piepjonge actrices van het witte doek ont moetten elkaar dezer dagen tij dens de première van de film „Er zit een Haar in mijn soep (naar het gelijknamige toneel stuk) op Broadway. Het waren de Amerikaanse seksbom van weleer Jane Russel en de Italiaanse filmdiva Gina Lollobrigida.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7