Lenteparade '71 in opbouw Fijn wonen in miniatuurdorpje Prins Bernhard opent bloem bollencentrum Corsocomité en ontwerper Jos van Driel blij met steun van N.B.T.; daarom rijdt corso op 24 april ZES MAANDEN DE CEL IN Nu definitief „Place Charles de Gaulle" Bungalowpark aan Lisses Poelwaaidreef (Poelpolder) komt nu van de grond KERSTMIDDAC WARMONDSE BEJAARDEN Geldlening van f. 4.791.000 voor Zwanburg Cambodjaanse parachutisten behalen grote overwinning PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 15 DECEMBER lj - BOLLENSTREEK De bloembollen zitten nu, bedekt door een laagje stro en soms ook nog met plastic, in de grond en de eerste in de kassen gekweekte bolbloemen tulpen, nar cissen en hyacinten hebben hun weg naar de huiskamers gevonden, 't Lijkt wel of dat gereedkomen met het werk op de bollenvelden en het verschijnen van die eerste bloemen aanstekelijk werkt op de corso-liefhebbers. Het duurt nog een hele tijd voor het 24 april is. Op die dag zal het internationaal befaamde Bollenstreek-corso van Haarlem naar Sassenheim rijden. Tijd genoeg dus voor het treffen van voorbereidingen, horen we niet-ingewijden zeggen. In „de streek" denkt men daar blijkbaar anders over. Waar je ook komt, overal hoor je over Lenteparade 1971 spreken. Corso-comité-voorzitter Sjaak Bon- kenburg uit Bennebroek zit in Hille- goms Treslong uitvoerig te praten met wat „bollenjongens." Niet moei lijk te raden waar het over gaat. Het corso natuurlijk. Corso-generaal Jos van Driel heeft met zijn zoon Kees de ontwerpen gemaakt. Maar liefst 56. Trots vertelt Bonkenburg, dat er al zestien definitief besproken zijn en dat de zaak met acht andere (aspirant) deelnemers zo goed als rond is. De Bennebroeker hoopt echter met minstens zesentwintig praalwagens uit Haarlem te kunnen vertrekken. Als het kan nog een paar meer. Hij gelooft wel, dat zijn ideaal bereikt zal kunnen worden. Er moet echter iets voor worden gedaan. ORGANISATIE Sjaak Bonkenburg is een man, die van organiseren houdt. Hij laat niets op het laatste moment aankomen. In z'n bedrijf niet en als het om het corso gaat niet. Heel de toeristische LEIDEN Voor de Haagse recht bank heeft zich te verantwoorden ge had een 30-Jarige losarbeider uit Lei den terzake mishandeling en dief stal. Hij had tijdens een ruzie een rubberband tegen het gezicht van 'n tegenstander geworpen, die hierdoor verwondingen bekwam. Verder zou verdachte uit een vitrine aan de Don kersteeg vier pruiken ter waarde van f 250 hebben gestolen. De rechtbank veroordeelde ver dachte tot zeven maanden gevange nisstraf waarvan een maand voor waardelijk met 3 Jaar proeftijd en aftrek van het voorarrest. Terzake diefstal van een auto, die in de Lijsterbesstraat te Katwijk ge parkeerd stond, heeft voor de Haag se rechtbank zich te verantwoorden gehad een 19-jarige Jongeman uit Leiden. De rechtbank veroordeelde hem tot acht maanden gevangenis straf waarvan twee maanden voor waardelijk met drie Jaar proeftijd en aftrek van voorarrest. wereld stond op z'n kop toen zij hoorde, dat het Bollenstreek-corso, op 1 mei zou rijden. Hoe kan men zoiets doen? vroegen de V.V.V.'s in de Duin- en Bollenstreek zich af. Ze sloegen alarm bij de Provinciale V.V.V. voor Zuid-Holland en bij het Nationaal Bureau voor Toerisme. Bonkenburg: ..We willen het risi co niet lopen, dat er geen bloemen zijn en beschikken ook niet over het geld om vervangende bloemen te ko pen. 'k Weet best. dat dit voor de toeristische sector moeilijkheden zal opleveren met het onderbrengen van de gasten, 't Is dan altijd een zeer druk weekeinde met die vrije dagen in het buitenland en de „drang" een bezoek aan de bollenvelden en aan het Keukenhof te brengen. Zoiets zien ze in Duitsland. Engeland. Scandinavië en noem maar op welk land niet." STEUN VAN N.B.T. Toch hebben die noodkreten uit de V.V.V.- en horecasector Bonkenburg en zijn medebestuursleden van de Stichting Bloemencorso Bollenstreek niet onberoerd gelaten. Ze waren be- reid te praten. Maarer moest uit die toeristische kring iets tegen- 1 over worden gesteld i Het corso is immers ieder jaar I weer een grote trekpleister voor het I vreemdelingenbezoek aan ons land. Het Nationaal Bureau voor Toeris me, dat van het corso toch heel veel profijt trekt, zal financiële steun verlenen. In de vorm van een subsi die. Goed. zeiden Bonkenburg en zijn mannen, dan rijdt het corso op 24 april en niet op 1 mei. De kloof was overbrugd en de „toeristenmakers" konden in het buitenland propagan da gaan voeren voor twee- en meer daagse reizen naar de Bollenstreek en het kustgebied. Voor het corso- èn het 1 mei-weekeinde. Corso-maker Jos van Driel '67 en aan zijn 21ste van de 24 Bollen streekcorso's bezig) is nu bijna iedere dag in de .streek" aan het werk. Hij voert besprekingen met de deelnemers en met de smeden (Leo de Nie uit Warmond, Sam Corbee uit Hillegom en André Hulsebos uit Bennebroek). die de geraamten voor de praalwagens moeten maken. Die smeden werken praktisch al van het begin af samen met Van Driel. Ze kennen het klappen van de zweep en weten hoe de lang niet gemakkelijke corso-generaal het graag wil hebben. In Lisses „De Nachtegaal" houdt hij „open huis." Daar komen' de mensen, die voor hun organisatie een ontwerp hebben uitgekozen en dat aan hun leden hebben voorge legd. de tekening terugbrengen. Er worden nog enige details besproken. Alles gaat zo vlot. dat Jos en zoon Kees met het verder uitwerken kun nen beginnen. Dat is nog een heel werkje. Het eerste geraamte (dat van de afdelmg Bennebroek van de Kon. Alg Vereniging voor Bloembol lencultuur) moet half januari ge reed zijn. De leden gaan namelijk zelf de stroobekleding, waarop de Vele tienduizenden staan langs de route als het Bollen streekcorso van Haarlem naar Sassenheim rijdt. Dit is een foto van Lenteparade 1970. «Foto LD/Holvast) bloemen moeten worden geprikt aan brengen. Eén wens heeft de corso-generaal. Namelijk, dat heel veel mensen uit ,.de streek" hulp zullen verlenen bij de opbouw en dat ook mensen van buiten het vak met een wagen present zijn. Bijvoorbeeld de V.V.V.'s. 't Zou een goede propagan da zijn voor de badplaatsen (Van één onzer verslaggevers» HAARLEM „Prins Bernhard heeft zich bereid verklaard de opening van het nieuwe bloem bollencentrum in Hillegom te verrichten. In nader overleg zal dat waarschijnlijk in de week van 3 mei zijn. Dat is voor ons allen een grote eei. Het spreekt van zelf. dat het vak zich ds.ii in opti ma forma zal presenteren. Heel tuinbouwbepalena Nederland zal aanwezig zvzi Deze verheugende mededeling kon drs. A. L. J. Coe- I nen vanmorgen doen bij de ope- j ning van de 250ste algemene ver gadering van de 110-jarige Ko ninklijke Algemene Vereeniging voor Bloembollencultuur, die om half elf in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond begon. KAVB-voorzitter Coenen had in het begin van zijn openingsrede tot de ze algemene vergadering aandacht gevraagd voor de Floriade 1972-Am- sterdam. waarvan hij vice-voorzitter is. Hij zei „Ik mag zeggen dat de bollensector als geheel, in vergelij king met andere sectoren als bomen. I planten, groenten, zaden etc. tot nu i toe redelijk goed voor de dag lijkt te komen. Deze Floriade-1972 als ge heel wil niet anders dan van wereld niveau worden en werft daarom op alle niveaus, talen en volkeren, als aantrekkingskracht voor bezoekers Van de in Amsterdam en Rotterdam gehouden congressen van tour-opera tors uit alle delen van de wereld heeft Floriade handig gebruik ge maakt om zichzelf voor 1972 als „trekpunt" aan te bevelen. Welnu, als we daarvan uitgaan, dan moet het de bollenwereld, die van oudsher j als geen ander de waarde van re clame, onpersoonlijk en persoonlijk, heeft begrepen, een soort dwangma tige behoefte zijn, in dit Floriade- geheel eruit te springen. Drs. Coenen betreurde het. dat hij helaas nog niet kon gewagen van een positieve en gunstige beslissing op het verzoek van minister Lardi- nois aan de Europese Commissie voor uiteindelijke steun aan de aan vraag van de KAVB ter medefinan ciering van de nieuwe beurs in Hil legom uit de Europese Fondsen in Brussel. Er moeten nog vele prooien 1 worden gladgestreken. Wel kon hij PARIJS (AFP) De „Place de l'Etoile" in Parijs zal voortaan „Pla ce Charles de Gaulle" heten. De Pa- rijse gemeenteraad heeft gisteren de eerste stemming over deze kwestie op 13 november J.l. die met algemene stemmen geschiedde, bekrachtigd en besloten de naam van de voormalige Frnase leider aan het indrukwek kendste plein van ae Franse hoofd stad te geven, waarin zich de „Are de Triomphe" en het graf van de onbe kende soldaat bevinden. De Parijse gemeenteraad nam gis teren een motie aan van een gaullis tisch-gezind lid van de gemeen teraad, waarin wordt geconstateerd, dat de stemming van 13 november eenparig was en waarin de voorstel len van vrijdag J.l. nietig verklaard worden. Krachtens deze voorstellen zou van de stemming van 13 novem ber teruggekomen moeten worden. De motie van maandag is goedge keurd met 44 tegen 41 stemmen en één onthouding. Vandaag zou het omgedoopte plein officieel geopend worden, in aanwe zigheid van de Franse premier, Cha- ban-Delmas. WARMOND In het Warmondse Trefpunt wordt 23 december een kerstviering voor bejaarden gehou den. Aan de bijeenkomst die om half vier begint werken oa. mee het kin derkoor ol.v. de heer Hoek een soliste en een pianiste. De middag wordt be ëindigt met een samenzang. Voor deelname kan men zich vóór 18 december opgeven: mevr. Duin hoven—Schakenbos, mevr. Heijl-v. d. Kwast, mevr. v. d. Welle-Scherpenis- se, mevr. de Nie-Nek, mevr. v. d. Voet-de Raadt, mevr. Sikking-Scha- kenbos en mevr. Willemsen-Zandber gen. Zo zal het patio-bungalow park er uit zien als het is vol tooid. De woningen links boven aan zijn reeds gerealiseerd. LISSE Het patio-bungalowpark aan de Poelwaaidreef in Lisse, waar 21 riante woningen verrijzen, krijgt gestalte. Zes bungalows zijn reeds opgeleverd en worden al bewoond. Thans is men druk doende om de overige vijftien stuks te realiseren. In het midden van 1968 ging de eerste paal voor dit fraaie „park" de grond in. Met een klein aantal werknemers heeft het aannemersbe drijf firma A. G. J. van Breda uit Sassenheim aan dit plan gewerkt. Toen de palen eenmaal in de grond zaten is alles op rolletjes verlopen. Als de werkzaamheden zonder ver traging zullen verlopen dan is het bungalowpark volgend jaar juli of augustus voltooid. Het „park" is een soort miniatuur dorpje op zich. Voor de kinderen is er tussen de bungalows een speelter rein van vyftig bij zestig meter ge- creeerd waar zij hun hart aan spel letjes kunnen ophalen. In een van de hoeken van dit speelveld zal een zandbak met daaromheen enkele eenvoudige speelwerktuigen worden aangebracht. Ook zal aan dit terrein een aantal parkeerplaatsen worden gerealiseerd. Voorlopig heeft men dit op veertien gepland. Mocht in de toekomst, als alle bungalows zijn bewoond, blijken, dat dit niet voldoende is, dan zullen de parkeerplaatsen naar behoefte worden uitgebreid. Iedere woning heeft een garage en een schuurtje, die in de bouwmassa zijn betrokken. Dit heeft men gedaan om geen losse bouwsels langs de kant van de straat te krijgen. Het „park", dat een oppervlakte heeft van ongeveer vijfentwintigdui zend vierkante meter, zal van veel groen worden voorzien. Het ligt in de bedoeling om de nodige struiken aan te- brengen terwijl rondom het bungalowpark wat bomen zullen wor den gepland In Pijnacker (omgeving van Rotterdam), waar men 53 van deze woningen heeft gebouwd, is op deze manier een fijn. maar vooral „leefbaar" woonklimaat geschapen. Een bijzonderheid in de bungalows is, dat in geen enkele kamer een kast zal worden neergezet. Deze zullen allemaal, naast elkaar, in de hal worden geplaatst. Daarnaast zullen de „patio's" met hete lucht worden verwarmd. De aanvoerkanalen bren gen hun lucht in( de vertrekken door kleine, smalle luchtroosters. Deze gaat terug door een centraal in de wand of vloer geplaatste retourroos- ters. Wat de patio's zelf betreft, deze heeft men zo gesitueerd. dat men wanneer het warm is. rustig in bad pak hier kan rondlopen zonder dat voorbijgangers naar binnen kunnen kijken. Het bungalowpark is ontwor pen door de werkgroep voor architec tuur en stedebouw ir. H. van Leeu wen. W. G. Klein-Douwel en H. Helle. Druk is men momenteel doende om de overige vijftien bungalows te bouwen. Als alles volgens plan verloopt zal de laatste woning in het midden van het volgend jaar worden opge leverd. (Foto LD/Holvast) mededelen, dat deze medefinancV ring niet meer als tot dusver gai over de beursbouw alleen, maar oc over het kantorencomplex, cv,is nu andere woorden voor het gehele com plex. Hij hoopte, dat in het eeni kwartaal van 1971 de zaak rond komen. Vervolgens wees drs. Coenen erq dat deze 250ste algemene vergam ring één van de meest zinvolle deze tijd kan worden als het voor stel tot herconstruering van de Vt reniging "Centraal Bloembollen Cc mité" en tot vorming van de nieui „Raad van Nederlandse Bloembolle ondernemers" realiteit wordt, was heel wat werk aan verbondc om tot een afgeronde conceptie komen. Nadat de KAVB-voorzitter gespn ken had over de afzetmogelijkhedc stelde hij nadrukkelijk, dat 1970 der meer voor velen teleurstellend geweest in eigen bedrijf. Ook wi i het hem bekend, dat er over het i gemeen eerder een pessimistisch dan een optimistische verwachtii heerst voor 1971. Drs. Coenen vr« zich af of dit pessimisme bij baat gerechtvaardigd is. Hij noeml het in ieder geval niet bevorderlj voor de goede instelling. Een dom per bij voorbaat doodt niet allee enthousiasme, maar vertekent oo bij voorbaat realisme. NAAR DUITSLAM Zeker, ik weet. zei drs. Coenen. di de Duitse economie toch alti. nog hoofdzaak voor de Nederlandi handelaar en kweker lijkt af ebben. Ik weet ook. dat de Duit inkomens in 1971 knap hoger zulle liggen dan voorheen, als zal het vb dere Inflatie brengen. De druk t hogere rente neemt eerder af di toe. Het is dus echt niet allenuj negatief. Wanneer gesteld wordt, dat het zwaar weegt, dat ook in 1971 m geen extra fiscale zelfstandigenaftn zal gaan werken, besloot de vooral ter dat kan omgekeerd worden bt toogd, dat het wetsontwerp tenmii ste een verbetering gebracht heeft o de reeds bestaande investeringsa! trek. De extra zelfstandigenaftrek, door de Tweede Kamer en stral door de Eerste Kamer aanvaar heeft op aandrang van de leden d grootste aandacht van het hoofdb» stuur gehad. Wel moet bedacht wor den. dat de eigenlijke wets verbet» ringen op dit belastingterrein no dienen afgewacht te worden, als aparte staatscommissie Van Soe met haar voorbereidend werk gere» is. Daarna werd begonnen aan de af werking van de uitgebreide agendi waarvan het voorstel tot herstructu rering van de Vereniging "Centra Bloembollen Comité" wel het belam rijkste was. Er behoefde niet zo a uitvoerig over te worden gesproka aangezien het hoofdbestuur ii aparte vergadering met de voorzit ters van de afdelingen de gehele r terie reeds had doorgenomen, zodi tijdens de afdelingsvcrgaderinge voldoende voorlichting kon word» gegeven. WARMOND De investering» voor het bestemmings-annex reertt tieplan „Zwanburg" bedragen per januari 1971 f 4.788.699,—. Voor d plan zijn geldleningen afgesloten U een bedrag van f4.791.000,Op dl plan kan niet worden afgeschrevö De aflossing van de afgesloten geld leningen zal plaatsvinden uit d zandverkoop. Dit zand komt vrij de ontgronding van de polder. Uit d exploitatie opzet blijkt dat uit de op brengst van de zandverkoop alle voor zieningen in het bestemmingsplu „Zwanburg" worden aangelegd. PHNOM PENH API CamW jaanse parachutisten hebben in dn dagen en nachten van verwoed strijd aan het noordoostelijke froB tenminste tweeduizend communist» sche soldaten gedood, aldus het Cam bodjaanse opperbevel. In een telt gram van de commandant van brigade parachutisten wordt gespr» ken van een totale zege in het dofl Prey Totoeng, 70 km ten noordoot ten van de hoofdstad. Daar hebW de communisten sinds 11 decemW in golven aanvallen uitgevoerd d de stellingen van de regeringstrot pen. Deze aanvallen en beschletit gen zijn nog maar zwak. Omtrei» de verliezen aan Cambodjaanse de is nog niets bekend Wel sW vast dat ruim honderd Cambodja»# se gewonden wachten op evacuaf met de twee nog luchtwaardige W Ukopters.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6