Op het Schuttersveld geen schouwburgdan scholen Schouwburg op losse schroeven; nu zwembad Geen bevoegd heid tot auto rijden Bridgeclub De Sleutels' (anten klaar /ITRAGE Schooladvies dienst kan gaan draaien Kritiek (5) Kritiek (4) Abortus LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 anife c< ldda< emk (Foto LD/Holvast) IEN PvdA-fractieleider Van Aken zou een goede Sinter en. Hij spreekt vaak in wat plechtstatige taal en net als \nse bisschop had hij het gisteravond aan het begin van de \gs-vijf daagse steeds over „de dikke boeken". Daarmee he fty de begroting met bijlagen, bij elkaar inderdaad een in- jjckend stukje drukwerk. het als sommige sinterklazen greep de socialistische voorman tgenheid aan om de (politieke) ondeugendheden de revue te nsseren. Hij ging uitvoerig in op het optreden van het pro- Mi ij akkoord en leidde daarmee een naspel in op een zaak, die vorige begrotingsbehandeling begon en vóór, tijdens en na de kiezing de politieke gemoederen in Leiden beroerde, tel in stijl legde hij uit, dat het politieke spel van de verkie- voor het PAlniet is afgelopen, wat hij een misvatting van n. ook van de Leidse pers, noemde. Het „spelen met blokken" leidse raad wees hij van de hand. Voor de bestuurbaarheid *""4/1!; te zoeken naar de zaken, die de Leidse raadsleden bindt. 2011 en, die de raad scheidt, moeten z.i. in een fier gevecht wor- c tgevochten. woordjes maar uit het woordenboek van Van Aken, dat ik j „de dikke Van Aken" heb genoemd: prealabel (als ik het eb verstaan), fricties en desinteresse. >l ietoog voor samenspel had mevr. Geelkerken fprot. chr.) ge- i, Ze vroeg de PAK-practie om duidelijkheid en wees als ort vroege kerstboodschap op het menselijk aspect van col- ww aad en ambtenarenapparaat. voorman Driessen had geen lekkers, maar de roe voor Van die hij een ziekelijke behoefte aan begrip aan de dag vond Hij betreurde het, dat het moeilijk is contact met de PvdA- te krijgen, waarop de KVP prijs stelt, door de gespletenheid rotje PAK-partners (hij kreeg een eensgezind PAK-antwoord ouuuuuu" als antwoord). De PvdA-vertegenwoordigers in het N< idersoverleg verweet hij, dat ze beloften hebben gedaan om M en te nemen met minder dan de absolute meerderheid in het \sen, inhakend op de afsplitsing in de PvdA, zei DS'70 niet chtste deel van de socialisten te vinden. Waarop Amptmeijer 1 interrumpeerde„Het zijn helemaal geen socialisten. Ijde pacifistische eenling in de Leidse raad kreeg onder uit van de liberale voorman Portheine, die het PAK waarschuw- tracht matiging, adviseerde hij, want bij de bevolking ligt het snti wd. De burgers zeggen: laat ze maar praten en dat is slecht et imago van de raad. PAK-fractieleider In 't Veld noemde hij u jent, maar ook arrogant en kwajongensachtig iieuwste stunt van het PAK. die hem dwars zit, noemde ine het verzoek om overleg over de burgemeestersbenoeming gelijktijdig uitgegeven communiqué, waarin de bevolking o.m. ak wordt gevraagd. Uit de PAK-kring kwamen verscheidene ipties, die Portheine gedeeltelijk beantwoordde en gedeelte- xïieed met de opmerking „het interruptie-uurtje is nog niet :sgei rroken. Als iedereen er nog even op ingaat. munist Hoeven deed dat al. Hij waarschuwde het PAK voor geringsingrijpen in de Leidse raad, die hij krentenwegersmen- verweet. De hele wat hij noemde rim-ram is z.i. niet belang- Ijn opvattingen zijn dat kennelijk in de ogen van D'66-er Kuy- l. Die liet niet af de CPN-woordvoerder te interrumperen. Als et kennelijk over Griekenland had, vroeg Kuyper of Hoeven rbei lusland bedoelde vijl ïcas niet de enige met „tusseniverpsels"Op de publieke tribu- uu m steeds iemand naar voren, die kennelijk iets wilde zeggen, door zijn vrienden werd tegengehouden. Net vóór en na de ham er klop vroeg hij uiteindelijk „hoe het zit met de vier- rd gulden". Uit de „linkerhoek" kivam het antwoord: „Morgen ftot twaalf gaat alles plat. Ook de burgemeester". Burgemees- )tin| d. Willigen merkte op inderdaad plat te gaan, maar hij be iets anders. j.JdacJi/ kennelijk aan zijn bed. Dat was al vroeg, want de laatste rklop viel in de eerste begrotingsvergadering volgens afspraak drie uur. A-er Van Peype hield in elk geval nog een uurtje over om zijn iriag te vieren. Op de foto eerder op de avond gemaakt hij daar kennelijk een hard hoofd in. Fractiegenoot Jonker spreekt hem bemoedigend toe. Rechts PvdA-er Kwik. LEIDEN Vier van de vijf algemene beschouwingen, waarmee de Leidse raad gisteravond een begin maakte met de begrotingsbehandeling, repten over de nieuwe schouw burg, allemaal in de geest van „als de nieuwe schouwburg er niet komt, althans naar later wordt verschoven'Mevr. Geelkerken (prot. chr.) had meteen een oplossing voor de vulling van het Schuttersveld. Zet er streekscholen, zei ze, waarvoor anders in Leiden moeilijk een plaats te vinden zal zijn. Vier van de vijf fractieleiders, die gezamenlijk de eerste 180 van de 1740 door B. en W voor de begrotingsbe handeling geschatte minuten nodig hadden, bepaalden zich veelal tot overeenkomstige onderwerpen. „Uit- bijter" was de communist Hoeven. I die het laatste kwartier besteedde aan kritiek op de regering. Hi] sohetste de eigen taak van de raad en paste ervoor als raad „rljksamb- I tenaar" te zijn Terugkerend in de Leidse situatie toonde hij zich een voorstander van het afsluiten van smalle straten voor auto's. In de overige vier beschouwingen kwam de nieuwe schouwburg voor zichtig om de hoek kijken. Er werd gesproken in de geest van „als nu geen nieuwe schouwburg wordt ge bouwd". Van Aken (PvdA) betreurde deze gang van zaken, maar zei ruimte te zien voor een nieuw zwembad. Mevr. Geelkerken (Prot. chr.) zag meteen een nieuwe bestemming van het Schuttersveld. Zet er de streek scholen neer. die Leiden nodig heeft, zei ze. en vul het Sohuttersveld ver der op met een parkeergarage en een hotel. Driessen (KVP) memoreerde, dat zijn partij, die aanvankelijk tegen een nieuwe schouwburg stemde, nu gelijk zal krijgen. Dansen Portheine (VVD) zei niets over de schouwburg, maar verheugde zich wel in een voorstel van mevr. Geel kerken om dansgelegenheden te creëren. De interruptie van de prot chr. fractieleider „maar niet op zondag" zei hij te hebben ingecal culeerd. LEIDEN De Officier van justi tie bij de Haagse politierechter was spinnijdig op een 27-jarige stucadoor uit Leiden, die rustig met zijn vracht auto in de Korevaarstraat aan het rijden was. hoewel hem daartoe de bevoegdheid was ontzegd. „Ik moest wat materialen vervoe ren", aldus de informatie. „Dat kan best zijn," gaf de Officier te ken nen „maar wanneer een rechter een straf heeft opgelegd, dan kunt u daar geen maling aan hebben," De Officier eiste een geldboete van f 150 en opnieuw twee maanden intrekking van het rijbewijs. De rechter veroordeelde tot f 150 I boete, doch de intrekking van het rij- bewijs voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Moordenaar gepakt De 17-jarige John Price jr., die ervan wordt ver dacht vier leden van zijn familie moeder, grootvader, zuster en broer i in New Canaan, Connecticut, te I hebben vermoord heeft zich gister- j middag aangegeven bij de politie in l Fort Smith, Arkansas. Hij verklaar de niet te weten hoe hy uit zijn woonplaats naar Arkansas was ge reden. De dansgelegenheid ziet mevr. Geelkerken als een mogelijkheid om de toeristische functie van Leiden meer uit te buiten. Zij dacht voorts aan gezelligheid rondom de waren markt voor de vakantiegangers-aan- de-kust, waarbij ze promenades noemde, en vroeg het college de VVV te stimuleren. o.m. door het instellen van een commissie, bestaande uit raadsleden en vertegenwoordigers van de middenstand. Portheine zei niets voor zo'n com missie te voelen, maar het overleg met de middenstand te willen inten siveren. Driessen drong aan op een concreet voorstel voor een parkeer garage nabij de binnenstad. Het Witte Singelplan de laatste tijd vaak onderwerp in de LD-ru- briek „Lezers schrijven" kwam ook aan de orde. Van Aken (PvdA) zei zich niet te willen scharen in de rij van mensen, die nu „nee" zeggen, maar vroeg een uiteenzetting in de raad en een veelvuldig optreden van het overlegorgaan gemeente-univer siteit. dat tot zijn spijt totnogtoe slechts één keer heeft gewerkt. Mevr. Geelkerken (prot.chr.) zei nog steeds tegen te zijn, maar niet goed te zien hoe het Witte Singelplan nog kan worden teruggedraaid. Ze verwacht van de wethouder een duidelijke uit eenzetting, een verzoek dat door KVP-er Driessen werd gesteund. Gewest Het gewest was ook onderwerp van j gesprek. Van Aken: De gang van zaken in de gewestraad is niet naar mijn zin. Mevr. Geelkerken: Samen werking met buurgemeenten is noodzakelijk. Portheine (WD): In dit geval sta ik achter Van Aken. Betrokkenheid van de burger bij het bestuur ziet Van Aken o.m. door het uitbouwen van het bureau voor lichting tot een geëigend medium van het stadsbestuur. Portheine ge looft in wijkcommissies, die ldeeen laten doorstromen, en inspraak van betrokkenen In de begrotingsbehandeling, zoals deze nu geschiedt, ziet men niet veel voor de toekomst. Van Aken lan ceerde een plan om via beleidsin- spraak een andere weg te bewande len, waarbij hij de jaarlykse mara thon wil veranderen van één week in veelvuldiger vergaderen van de raad. eens in de 14 dagen over een gewone agenda en eens in de 14 da gen over een „groot onderwerp". Me vrouw Geelkerken voelt veel voor openbare commissievergaderingen over de begroting. Ook de anderen willen er over denken en de zaak bespreken ln het seniorenconvent. Lof Van Aken had ruim een uur nodig. mevr. Geelkerken ruim een half uur, evenals KVP-er Driessen, die uitvoe rig inging op de kwaliteiten, die een Mevrouw Geelkerken pleitte voor dansgelegenheid (maar niet op zondagwaarop WD-er Por theine inhaakte, wat de prot. chr. fractiegenoot Elsgeest van mevr. Geelkerken kennelijk amu seerde. nieuw te benoemen burgemeester moet bezitten. Evenals de anderen zwaaide hij lof toe aan burgemeester v. d. Willigen, die eind februari af treedt en voor wie dit dus de laatste begrotingsvergadering is. Grote vraag van alle sprekers aan het college, maar in het bijzonder van WD-er Portheine: Als we op nieuw een aanvullende bijdrage van I het ryk vragen op het eerste ver zoek is nog geen antwoord wat zyn dan de gevolgen? Het antwoord komt later, in elk geval na de algemene beschouwingen i van de overige fractieleiders, die van- middag in eerste instantie aan het woord komen. LEIDEN In de vakschool voor meisjes aan het Rapenburg is gistermiddag een groot aantal ruim 50) moeders van leerlin gen creatief bezig geweest. Met de kersttijd in het vooruitzicht had de leiding van de school de moeders uitgenodigd om van be schikbaar gesteld materiaal wat 'j DEN In het verslag van de to sclub „De Sleutels" is gisteren torende fout geslopen. De heer Meester werd halverwege de - étitie niet opgevolgd door de J. A. Zwetsloot, doch door mr. Kuyt. De heer Zwetsloot was ifa beurt weer de invaller voor tuyt. ADVERTENTIE andaag kopen anavond hangen «n Haag Spui/Kalvermarkt In de Bogaard -iflen Nieuwe Ri|n/Hartcsteeg ADVERTENTIE In de hele Leidse BEGROTINGSWEEK kunt U zich telefonisch aanmelden I als lid van de PARTIJ VAN DE ARBEID bij K. Brussee, Rijn- en Schie- kade 97 43350 (Ook voor inlichtingen). 25.000 voor de Mondlane stichting LEIDEN Het Initiatief van 23 hoogleraren en stafmedewerkers van de Leidse Universiteit om het netto bedrag van de uitkering van f 400,- af te staan voor de Mondlane Stich ting, heeft een behoorlijk succes op geleverd. Ruim honderd personen reageerden positief, waardoor een bedrag van f 25.000 aan de stichting j kan worden overgemaakt. Omgere kend in medicijnen en schoolartike- len is dit een grote hoeveelheid. De Mondlane Stichting stelt zich ten doel medische hulp, schoolopleidin gen en infrastructuur-verbetering te I verstrekken in de bevryde gebieden van Mozambique, Angola en Guinee- i Bissao. kerstversieringen te maken, waarbij de eigen fantasie de vrije loop werd gelaten. Na een uurtje intensief bezig zijn kwamen de werkstukken in grote verschei denheid uit de handen van de moedersdie in vele gevallen ook werden geassisteerd door de leer lingen, vandaan. Morgenavond dan zo'n moeilijke opgave zijn voor studerenden? Ph. van Engeldorp Gastelaars Leiden van 7.30 tot 10 uur is het de beurt aan de leerlingen om tijdens een tentoonstelling: creatieve com municatie. te laten zien wat zij in deze scholengemeenschap op zo veelzijdig terrein weten te presteren. Op de foto LD/Hol vastzien ive enkele moeders druk aan het ontwerpen. LEIDEN Over enkele maanden zal de Schooladviesdienst, adviesor gaan voor openbare en bijzondere kleuter- en baisisscholen, volop kun nen gaan draaien. De bestuursraad van de adviesdienst heeft dezer da gen een drietal belangrijke benoe- mingen bekend gemaakt, o.a. van een I directeur. De Schooladviesdienst Lel den zal worden gehuisvest in de pan den Stationsweg 2628. Directeur wordt drs. J. H. G. Poell (33. gehuwd), directielid van de ka tholieke schoolpsychologische dienst in Haarlem. De heer Poell. die op 15 mei 1937 in Tegelen is geboren, stu deerde in 1963 als psycholoog af aan de universiteit van Nijmegen Waar schijnlijk zal hij in maart of april zijn functie in Leiden aanvaarden. Voorts heeft de bestuursraad -de heer J. H. Bakker (46. hoofd van een prot. chr. Jenaplanschool» uit Am sterdam benoemd tot pedagoog-di dacticus, ofwel deskundige voor leer stof en leermiddelen. De heer Bak ker zal zijn werk op 1 januari a s. al beginnen. Tot slot heeft de bestuurs raad met de benoeming van mejuf- frouw B. Ph. van Apeldoorn uit Den I Haag het aantal school-soclaalwerk- sters uitgebreid tot vier. Met belangstelling volg Ik sinds enige tijd de muziekrecensies en de hierop losgebarsten kritiek. Doordat de heer Harms een ietwat pregnante manier v. formuleren heeft hij vol doet in ieder geval aan Bunge's 5de criterium: kunnen schrijven) komt zijn mening in deze tijd van ondui delijkheid tenminste goed naar vo ren. Het. aloude sociologische feit, waar mee de meeste kranten in hun re dactioneel beleid helaas rekening moeten houden, nl. dat men op een bepaalde krant geabonneerd is om dat men daarin datgene kan lezen wat men wil lezen, klopt ook hier weer. Een krant schijnt voor de le zers pas goed te zijn als de „onaf hankelijke" mening van een recen sent min of meer synchroom loopt met die van de groep levers (dit biykt bij het Leidsoh Dagblad due niet het geval te zijn, een compliment daar voor). Een werkelijk onafhankelijke me ning van een recensent roep sowieso een groepsreactie op. die soms in het geheel niet slaat op de wezenlijke inhoud van diens stukjes. Men ge bruikt dan vaak termen en redene ringen waarvoor men zich als indi vidu misschien zou generen. Want 't is natuurlijk een onzindelijke ma niet van argumenteren om bij men sen, met wie men het niet eens is, een gebrek aan psychische gezond heid te veronderstellen. En wat blijkt nu? Geen enkele ingezonden stukken-schrijver is ingegaan op de belangrijkste bewering van de heer Harms, nl. dat amateurorkesten (en dus ook het Sempre) zich bij de keu ze van hun repertoire, bestemd voor een publieke uitvoering, niet alleen door hun enthousiasme moeten laten meeslepen, maar ook rekening moe ten houden met hun eigen mogelijk heden Zou deze roem van zelfkritiek Met klimmende verbazing en ten slotte diepe verontwaardiging nam ik kennis van het verslag, dat uw medewerker R. G. Harms meende te moeten ten beste geven over het concert van Sempre in uw blad van 10 dezer. Afgezien van zijn volstrekt niet ter zake dienend, denigrerend geschrijf over het culturele peil van hospita's ln «een grijs verleden, waaruit zijn rancuneuze gevoelens en onvolwas senheid op voor hem pijnlijke wijze aan de openbaarheid komen, acht ik j zijn feitelijke berichtgeving volslagen onjuist, erger nog, oneerlijk. Dat hij daarnaast het toch al te genwoordig zo spaarzame amateur- muziekleven op liefdeloze wijze tracht dood te schrijven, is onverantwoor delijk en daarom onvergeeflijk. Zijn verkondigde mening t.a.v. dit concert, als zou het gebodene het technisch en geestelijk bevattingsver mogen van de uitvoerenden te boven gaan is alleen maar belachelijk. De programmakeu* was voortreffelijk en wijs. Ik kende de dirigent André Prei ser oM, Q^ear 4e erudite wij* waar op hij dit amateur-orkest leidde, had mijn volle waardering, evenals de niet geringe prestatie van de solist van Hal. Uiteraard mag men geen maatstaven in dezen aanleggen als voor beroeps-orkesten of solisten; dat het aangeboden programma ver uitging boven de gemiddelde pres taties op amateuruitvoeringen staat buiten kijf. De medewerkenden gaven blijk met kennis en bekwaamheid aan de opgave te hebben gewerkt. Naast di rigent en solist verdienden zeker het nu en dan voortreffelijk musiceren van celll en blazers te worden ge noemd. De harpist zij een kleine on effenheid in de lagere toonsoorten gaarne vergeven. Het koorwerk van C. Franc, zo le zen we in het keurig verzorgde pro gramma, is weinig dankbaar. Wat men er van maakte was zonder meer verdienstelijk. De denigrerende vergelijking met het jeugd-kamerorkest is alleen maar een onbehoorlijke rancune hatelijk heid, zonder enige grond. Ik laat haar gaarne voor rekening van de heer Harms klaarblijkelijk groot in ferioriteitscomplex. Vele Jaren had ik het genoegen om zelf mede te spelen in het Leidsch Toonkunst-orkest, en met intens ple zier herinner ik me de vele contac ten uit die tijd met uw Theo Hanne- ma en Oees Verhoef. Heel veel nsoebt Ik van hen leren, en graag denk ik terug aan de kundige en vooral liefdevolle wijze waarop zij hun integere verslaggeving pleegden (en plegen) te doen. De eerste vaak wat lyrisch, maar altijd deskundig en de waarheid zoekende. De laat ste met zijn vaak intelligent gestel de volzinnen, volkomen doorwrocht en getuigende van een scherp op merkingsvermogen en grote kennis van zaken. De onzindelijke wijze waarop uw heer Harms hun zinvolle en daardoor mooie taak thans uitvoert, zullen ve len met mij betreuren, en wensen hem van harte toe wat hem toe komt: „Recht voor zijn raap." F. FONTEIN, Lelden. Wat had de VARA vrijdagavond weer een mooi programma. Een film met vele onderbrekingen (zeven tigduizend vrouwen zijn ln nood. Dol le Mina's. Annie M G. Schmidt en mr Geertsema). Iedere vrouw is natuurlijk baas ln eigen bulk. maar laat men dan de consequenties dra gen. En wanneer komt de ander par tij eens aan het woord? Laten we eerlijk door hat leven gaan. Abortus blijft moord. Ch. Diseeveld Oegstgeeat

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3