&EDING TEGEN VAKBONDEN vaKlaa9 Een witte kerst Bomalarm na begin proces Zuidmolukkers MAXI loos, Mertens en Lanser in topoverleg met politici [LJÏEn MANTEL SPECIALIST Gebouw rechtbank zwaar bewaakt MANTELS Israëlische pijpleiding voor olie uit Arabie Bedrijven morgen voor 80 pet. plat? ©uc/ I en toe zon de grote specialist in en is uiteraard de Portier beroofd van f 10.000,- ericht 1 maart 1860 MAANDAG 14 DECEMBER 1970 No. 33274 EIDSCH DAGBLAD G. Koopman 1 acteur: Drs, J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16,15 per kwartaal (postabonnementen f 18,55), f5,40 per maand (bü vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1, Leiden - Giro 57C55 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 EN HAAG (GPD, ANP) De voorgestelde loon- ging van de regering en de één-uurstaking, die is uit- epen door de drie vakcentrales, heeft geleid tot een tsachtig overleg in politieke- en vakbondskringen. belangrijkse 'punten zijn: mmiddag diende in Utrecht een kort geding tegen de drie ervoershonden aangespannen door de regering; iakbondsleiders en fractievoorzitters van de Tweede Ka- ner komen vanavond alsnog hijeen om de loonsituatie te i espreken; ie KVP zoekt naar „sterke mannen" om alsnog een hetere j plossing te vinden; s! Ie besturen van de vakhonden verwachten dat morgen :irca tachtig procent van de werknemers zullen deelnemen in de staking. de arrondissementsrecht- Utrecht diende vanmiddag geding tussen de Neder-- 'Spoorwegen en de drie ver- ïden (NBV. KBV en NKB) geding was via de NS regering tegen de bonden nnpn, omdat ze hun leden laten deelnemen aan de door jntrales aangekondigde één- ng. Volgens een artikel in tboek van Strafrecht bestaat NS-personeel een verbod om doen aan stakingen, overtreder kan een gevange- f van maximaal zes maan- Ijgen of een boete van 600 gul iet conflict tussen de regering bonden kwam zondagmiddag tot uiting toen minister Beer- ian Binnenlandse Zaken en ecretaris Van Veen verte- irdigers van de vijf centrales i,.,; ;erheidspersoneel op het matje lagavond zijn de voorzitters vervoersbonden naar Den gekomen. Zij kregen te ho lt de regering het stakingsver- het spoorwegpersoneel Vol- handhaaft. Van vakbondszij- rd meegedeeld dat het advies et NS-personeel om te staken ort van kracht blijft. lilt verwacht van vanavond tot navond tselijk een bui, maar ook en- onnige perioden. In de nacht itend hier en daar mist. Over- d matige wind tussen west en Dezelfde temperaturen als ag of iets lagere. (Opgemaakt om 12.40 uur) 15 DECEMBER ip: 8.41 uur; onder: 16.28 uur. op: 18.53 uur; onder: 11.07 uur. rater te Katwijk te 4.40 en 16.54 aagwater te 0.27 en 12.51 uur. De drie erkende vervoersbonden, hebben de werknemers in de ver voerssector middels een circulaire richtlijnen doen toekomen voor de dinsdagochtend te voeren actie. Het personeel van de Nederlandse Spoor wegen en de streekvervoersbedrijven wordt geadviseerd om na het tijd stip van 11.00 uur hun trein of bus stil te laten houden od het eerstvol gende station of eindpunt. Inmiddels heeft de voorzitter van de Tweede Kamer de fractievoorzit ters van alle partijen vanavond uit genodigd voor een gesprek met de leiders van de drie vakcentrales. De uitnodiging werd verstuurd nadar, een telegram van de heren Kloos (NVV)Mertens (NKV) en Lanser (CNV) was ontvangen. Zij verzoch ten daarin om een gesprek met het seniorenconvent en eventuele sociale deskundigen uit de verschillende fracties. Overal in het land is men ervan overtuigd, dat heel Nederland te gen het middaguur „plat" zal gaan. In kringen van werkende jongeren wordt vernomen, dat men voorne mens is om ook de rest van de dag in staking te blijven uit protest te gen de door de regering aangekon digde loonmaatregel. De hoofdbesturen van de drie sa menwerkende politiebonden hebben zich unaniem gesteld achter de ver klaring van de drie vakcentrales. In verband met gerezen vragen over de houding van de politieambtenaren is de Centrale van Politie-organisa- ties van oordeel dat dient te wor den gehandeld in overeenstemming met het parool van de drie vakcen trales: het voorkomen van niet-be- doelde schade. „Dit betekent, reke ning houdend met de plaats van de politie in het, maatschappelijk be stel, dat essentiële hulpverlening aan de bevolking voortgang dient te vinden". Elders in ons land zijn vanochtend al vooruitlopend op de staking van morgen op diverse plaatsen reeds wilde stakingen uitgebroken. Als het Leidsch Dagblad kerstnummer verschijnt, zullen we het nog niet weten. Maar weet wel, dat daar het nodige In staat. U kunt het nog gratis meepikken. Als U zich nu opgeeft als abonnee, krijgt u de krant veer tien dagen gratis in huis. H Ik word abonnee per 1 januari '71 en ontvang de krant reeds vanaf 18 december a.s. Q Stuur mij een gratis proefabonnement voor 14 dagen. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder Postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214 Leiden. I Terwijl de politie een stevig kordon om het gebouw van de rechtbank had gelegd werden de verdachten streng beioaakt door een zijdeur naar binnen geleid, (foto onder). DEN HAAG (GPD) Eén divisie van negenhonderd man koninklijke marechaussee, zestien pantservoertui gen, waterkanonnen en naar schat ting duizend man politie. Dat is de bescherming waaronder vanochtend het proces is begonnen tegen de 33 t - 1 nn Zuidmolukkers die eind augustus in Wassenaar de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur bezetten. Sinds gisteravond elf uur zijn het gerechtsgebouw, het huis van bewa ring in Scheveningen en het Haagse hoofdbureau van politie herschapen in vestingen. Pelotons gewapende marechaussee en met helm en kara bijn uitgeruste politiemannen betrok ken hun posten en begonnen een wacht die net zo lang als het proces zal duren. Vanochtend tijdens de zitting van het proces werd het gerechtsgebouw opgeschrikt door een anoniem tele foontje over een bom in het gebouw. Met spoed werden alle in de zaal aanwezigen naar de voorste vertrek ken van het gebouw gedirigeerd. Het bericht kwam op hetzelfde moment binnen dat de president prof. mr. W. F. C. van Hattum wilde schor sen. De zitting had tot op dat mo ment anderhalf uur geduurd. En on derzoek van een half uur over de daken van het gebouwencomplex van de rechtbank leverde geen resultaat op, zodai de rechtszaal weer in ge bruik kon worden genomen. Elders Niet alleen in Den Haag maar ook in andere plaatsen worden gebouwen bewaakt. In Amsterdam staan de In donesische gebouwen, woningen van de consulaire staf, het paleis van justitie, het kantongerecht en het in structiegebouw van de rechters-com- missarissen sinds zaterdagochtend onder politietoezicht. Op de toevoerwegen viel niets van een verscherpt politietoezicht te be speuren. In Den Haag was alleen de wijk waar de kanselerij van de Indo nesische ambassade ligt hermetisch afgesloten met dranghekken. Overvalwagens had de Haagse po litie in de omgeving van de recht bank geparkeerd. Politiemannen fouilleerden iedereen die een tasje of pakje bij zich had. De politie trad rustig en tactisch op. In het ge rechtsgebouw zelf werd een tweede I controle uitgevoerd. Niemand kwam er in die niet van de nodige kaarten was voorzien. De twee eerste verdachten die voorkwamen waren niet de overval lers van de ambtswoning van de ambassadeur njaar de ontwerpei-s van het plan. Paul T. (41) en Jacob U. (36) beiden uit IJsseloord in Ca- pelle a/d IJssel. Zij werden pas maanden later gearresteerd tijdens een razzia waarbij 1100 politieman nen betrokken waren. Aan deze twee plannenmakers wordt venveten dat z(j de 33 overvallers hebben geïn strueerd en bewapend, dat zij de lei ders hebben aangewezen en de tekst met eisen van de overvallers hebben opgesteld. Voordat de rechtbank be gon betuigde prof. Van Hattum zijn deelname met de weduwe en de kin deren van hoofdagent Moolenaar uit Wassenaar. ROTTERDAM (ANP) In de nacht van zondag op maandag is op het Schouwburgplein in Rotterdam een 43-jarige portier van het Lu- mière-theater door twee mannen be roofd van een geldkistje met f. 10.000. De portier was op weg naar een bank om het geld daar in d« nacht kluis te deponeren. I Vorige week woensdag heeft de regering de loonmaatregelen af gekondigd, die nu grote gevolgen blijken te hebben. Het is duidelijk dat ook het politieke klimaat in het afgelopen weekeinde grimmi ger is geworden na de oproep van de vakcentrales om morgen een uur te staken. Wat is er ook al weei gebeurd? In de Troonrede van dit jaar in september werd aangekondigd dat de regering dacht over een loonpauze om de dreigende in flatie in de hand te houden. De vakcentrales hebben toen laten weten daar niets voor te voelen. Een enquête die ook in ons blad verscheen, maakte duidelijk dat het publiek op zich zelf niet af wijzend. tegenover een loonpauze zou staan. Mits er voor zou wor- dat. de nriizen in de hand konden worden gehouden. In de afgelopen maanden heb ben vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers ge probeerd elkaar te vinden op het punt van de loonstijgingen. De vakcentrales waren uiteindelijk bereid te erkennen, dat de loon stijging voor 1971 zou moeten achterblijven bij de produktivi- teitsstijging. Maar de vakbewe ging wenste geen percentage te noemen, voor het plafond van de loonsverhogingen. Ondertussen heeft de regering niet stilgezeten. Voor het komend jaar zijn verschillende belastin gen verhoogd en de vierhonderd gulden-golf wordt wél in de prij zen voor 1971 doorberekend. Dat was de stand van zaken, toen de regering vorige week hekend maakte dat de lonen tijdelijk on der controle zouden komen. Op dat moment leken de regerings partijen in de Tweede Kamer achter de maatregel te staan. De greep van de vakcentrales naar de stakingsrem heeft hierin verandering gebracht Zij verzet ten zich er tegen dat de f.400.- wél in de prijzen, maar niet in de lonen mag komen. Mr. Biesheuvel, leider van de Anti-Revolutionaire Partij heeft de loonmaatregel in deze vorm onaanvaardbaar genoemd. Drs. Schmelzer. nog altijd politiek lei der van de KVP, vond de maat regel eerst onvermijdelijk, maar zegt nü dat er een andere lijn uit de bus moet komen. Minister Witteveen (VVD) daarentegen, belangrijkste man van de rege ring op dit moment als beheerder van de schatkist, ziet geen ande re oplossing. En dat betekent dus het dreigen met een kabinetscri- De vakcentrales vinden dat laatste waarschijnlijk geen door slaggevend argument. Maar voor hen geldt, dat zij met hun oproep een uiterst onzeker pad gaan be wandelen. NKV-deskundige Van der Gun heeft dat aangegeven. Hij zei zaterdag: „We weten wel waar de onrust begint, maar niet waar die zal eindigen." KVP-voorzitter Van der Stee (hier applaudiserend voor drs. Schmelzer, die afscheid nam als fractievoorzitter) heeft van de partijraad opdracht gekregen een aantal „sterke" mannen op te trommelen. Zij moeten alsnog proberen een compromis te be werkstelligen, waarmee de rust aan het loonfront zou kunnen terugkeren. Die bemiddelaars moeten snel werken, want mor gen begint het debat in de Ka mer. wordt dat nog even uitge steld? PAGINA 5 De mannen van de P.T.T. zjjn niet bereid hun actie voor betere lonen op te geven. Zij gaan door met hun stiptheidsactie. Ook in Leiden STADSPAGNAI Niet alleen in Nederland, ook op sommige plaatsen in het buiten land heeft men moeilijkheden met stakingen. Zo hebben de Britten te kampen met een steeds groter wordende stroomstagnatie. PAGINA 13 Gelukkig maar voor de vele lief hebbers: de sportmensen denken nog niet aan staken. Ze hebben er gisteren en eergisteren weer lustig op los gespeeld. De weer slag daarvan vindt men op ruim zes pagina's sport. Met als Leids hoogtepunt de derby Rooden- burgLugdunum zonder doel punten. In het betaald voetbal worden aan de top de verschillen steeds kleiner. Feüenoord en Ajax, die elkaar zondag aanstaande ont moeten, zitten leider ADO dat van een knap spelend Sparta dui- delijk verloor heel dicht op de hielen. En Ajax is de laatste we ken griezelig produktief! De stand aan kop: ADO 1525 Feüenoord 1524 Sparta 15—24 Ajax 15—23 Twente 1421 PSV15—21 LONDEN Israel verdient per Jaar ongeveer 60 miljoen gulden aan het transport van Arabische olie. Dit schrijft het gezaghebbende Engelse zondagblad de Sunday Times. De Sunday Times zet uiteen dat Israël in februari van dit jaar in het ge heim is begonnen met de exploitatie van een pijpleiding van de Rode-Zee haven Eilath naar Asjkelon aan de Middellandse Zee. Met goedvinden van de Arabische staten zouden jaarlijks door de pijp leiding 133 miljoen barrels olie, af komstig van de sjeikdommen aan de Perzische Golf, gepompt kunnen wor den (1 barrel is in Engeland 163 li ter) De olie zou vanuit Asjkelon naar Oosteuropese staten geëxporteerd worden. Om de Arabische staten, waarmee Israël op voet van oorlog verkeerd, niet te comprr. iitt°ren zou Israël een muur van geheimzinnigheid rond de pijpleiding hebben opgetrokken Een wet is dit Jaar van kracht ge worden dat het geven van inlichtin gen over bewegingen van tanksche pen verbiedt. Dat het geheim tenslot te toch uitlekte is te wijten aan een botsing tussen e-n Israëlische en 'n Russische tanker. Uit het Leidsch Dagblad van 14 December 1870: Bergschenhoek Door den hoofdonderwijzer N Kloppert is uit eigen bewe ging een avondschool ge opend voor jongelieden die verhinderd worden de dag school te bezoeken en voor volwassenen, die zich verder wenschen te bekwamen in de vakken van het L.O De heer Dr G van Gor- kom, predikant te Amster dam. zal. naar wij vernemen in de laatste helft van Jc nuari 1871 alhier eene voor dracht houden ten behoeve der Leidsche Vrouwenver-

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1