Boftenon-proces in Alsdorf kordt voortijdig beëindigd a* Sombere temming op Cuba Raad moet beslissen ver sport op zondag ::Honderd miljoen in plaast van twee miljard Meningsverschil in Madrid over proces tegen de 16 Basken Negen jaar >1" Marktberichten Franse deining Nederland wil Engeland acht jaar toestaan r.-katholicisme in vogelvlucht in vogelvlucht Harde strijd op Mindanao Koning Hoessein roept Joodse Amerikanen op tot redelijkheid at iTERDAG 12 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA f Ult een B len id n (Van onze correspondent W. P. Timmers) sch MjSDORF (bij Aken) (GPD) De softenon-makers hebben het ord )ces in Alsdorf, zij het slechts op punten, gewonnen. De drie open- kuire aanklagers in de geruchtmakende en al twee en een half jaar *>u{rende rechtzaak over de dramatische gevolgen van het „wonder- laptablet" uit de jaren 19591961 zijn ermee akkoord dat (naar üts strafrecht wegens „geringe schuld en ontbreken van een alge- edeten belang") het strafproces voortijdig wordt beëindigd. Niemand iaa ooft nu nog dat de eerste grote strafkamer van de Akense recht ere v3t het verzoek van de Grünenthal-fabrieksstaf en de verdedigers •Hij i het proces te beëindigen en de akkoordverklaring daarmee van 11 openbaar ministerie zal negeren. Zeker niet nu de als medeaan- ul gers fungerende raadslieden van de softenonslachtoffers zich als één man tegen deze ontwikkeling hebben verzet. schuldig „in vereniging" aan de vol gende punten: dood door schuld; toebrengen van lichamelijk letsel door schuld; ernstige overtredingen van de ge neesmiddelenwetgeving. Maar de rechtbank ziet geen kans ieder aandeel in die schuld apart vast te stellen. De aanklagers den ken daarom toch nooit tot een straf eis te kunnen komen. Zes verdachten zijn er nu nog over. Twee zijn al van meet af aan ziek en één is in augustus van dit jaar overleden. Trouwens, ook de sa menstelling van de rechtbank is niet meer zoals in het begin van het pro ces op 27 mei 1968 De president van toen is na een goed jaar over spannen geraakt en een rechter is op last van de regering in Dussel- dorf wegens ontoelaatbaar eigenhan dig onderhandelen met de advocaten van de verdachten naar huis ge stuurd. Openbare aanklager dr. Havertz wilde niet tegenspreken dat de ver dachten tijdens het vooronderzoek ji ^lkaar afwisselend lazen de open- lan e aanklagers Havertz, Knipfler Glinter gisteren een 34 foliovel- tellende verklaring voor. Daarin •eden ze dat voortzetting van het »s in strijd zou zijn met de rech- van de mens. Dat zou het geval inen zijn als de rechtbank het onnodig en opzettelijk ver- "Dat is met dit proces niet geval. De stof is buitengewoon twikkeld en omvangrijk en de ijsvoering die eigenlijk pas tij de openbare behandeling kon den geconstrueerd bijzonder ilijk", zei dr. Günter. De voor tteling van het softenonproces (t negen jaar gevergd, et openbaar ministerie meent ns de behandeling te hebben kun- vaststellen dat het thalidomide iet softenontablet bij mensen po- uritis (een ernstige zenuwkwaal) veroorzaken en dat die stof bij ook teratogeen werkt d.wz. ingen veroorzaakt. Meer dan kinderen, die door gebruik van tnon door de moeder in de zwan- chap zeer ernstig lichamelijk ge- dicapt zijn, zijn nog in leven. Zij in het proces in Alsdorf wat op ichtergrond gehouden. Veel meer dacht is er tot nu toe besteed aan inuwaandoeningen bij volwasse Het openbaar ministerie vindt dat de staf van Chemie-Grunen- in Stolberg de vreselijke gevol- had kunnen voorzien omdat tij proefnemingen daar al wat van het licht kwam en deskundigen toen het middel receptvrij in Jandel was gebracht, tijdig waar in wingen lieten horen. Uit brief- eling is trouwens ook komen te staan dat de staf deze waar- ^twingen verdonkeremaande en al- naliet de gevolgen zo gering mo lk te houden. Drie punten •wijl het nu welhaast zeker is |de rechtbank niet aan een von- E&l toekomen achten de openba- dagers de verdachten wel "j EW YORK (AP) Veel Cubanen teren thans in een neerslachtige liming doordat men niet is laagd in het behalen van een sui- »ogst van 10 miljoen ton en door rek aan consumptiegoederen, zo pt de New York Times. Wee Canadese free-lance journa al, James en Beverley Reed, rijven in een artikel uit Havanna, de suikeroogst anderhalf miljoen I minder was dan waarnaar [reefd werd. Dit was desondanks Cubaans record. plgens het journalistieke echt- r heerst er o.m. gebrek aan melk kleding. De vleesrantsoenen zijn erkt tot 3% ons per week, de si- ïtten tot twee pakjes per week per loon. Een paar nylons kost op de pte markt wel 150 dollar. De wo- pioód wordt steeds nijpender. Bush opvolger van Yost Presi dent Nixon heeft de 46-jarige Texaan- se oliemagnaat George H. Bush be noemd tot ambassadeur bij de Ver enigde Naties als opvolger van Charles Yost, die per 1 januari zijn ontslag heeft ingediend. Dam bezweken Op een thee plantage op midden-Ceylon is een dam bezweken waardoor een land verschuiving ontstond, welke 33 per sonen bedolven heeft. Nog tien men sen worden vermist. Drie dorpen kwamen blank te staan. AALSMEER, 11 dec. Bloemenvei ling: Anjers: William Sim 4050, Rose Sim 35—44. White Sim 3544. G. J. Sim 2028. Dusty Sim 21. Arthur Sim 30—38, Shocking Sim 14—21. Keef er Sim 2235, Gemengd 2025, Harvest Moon 1824, Tangerine 2035, alles per stuk. Rozen: Peer Gynt 6075. Baccara 7590, Carina 4050, Carla 5268. Geh. Dulsberg 4862, Sonia 7095, Jr. Miss 4565, Dr. Verhage 6075. Pink Sensation 4562, Super Star 70—85, Roselandia 45—65, Mo- trea 40-^-49. Zorlna 3544, Nordia 40 52. Carol 20—30. Red Gamette 2533. Roswytha 2432, Spanish Sun 3340. Marimba 20—39. Bridal Pink 40—52, Jack Frost 2536. alles per stuk. Di verse bloemen: Amaryllis 4654. Chrys. Jaarrond 250380, Chrys. kl.bl. 6072. Chrens. kas 176205, Cycla- menbloemen 140195. Euphorbia 80 115, Freesla 300420. Gerbera 80100, Iris 175250. Iris Prof. Blaauw 300 460, Lelies kelk 60—70, Lelies tak 200— 330, Gloriosa 80100. Nerine 150180. Helleborus 125175, Asp. plumosus 120130, Tulpen 250380, Narcissen 100150, Hyacinten 2540, Stepman 4 kop 170205, idem 2 kop 100125, Mar. Legraye, 4 kop 6085, idem 2 kop 4060, Koster 85105, Forsythia SO US. Prunus triloba 80115. KATWIJK AAN DEN RIJN. 11 dec. Groenteveiling: Waspeen A-extra 630, AI 400—580, AU 360—670, B-extra 590, BI 280—600. BII 200. CI 150— 420, Cn 130—170. knolselderij 20. Krulpeterselie 7. boerenkool 2526. selderij 1017. peterselie 24, prei AI 1743, B I 33. groene kool 19, sprui ten AI 63—104, andijvie I 50—69, n 3249, rode kool 8, gele kool 11, bloemkool 8 per bak I 109—119. II 36. 10 per bak I 81. 12 per bak I 73. Aanvoer: Waspeen 176.000 kg. RUNSBURG. 11 dec. Bloemen veiling: Anjers: witte Sim 2025. rode Sim 2227. roze Sim 2430, Crowly Sim 2429. Dusty Sim 2531. Lena 2632, La Rève 2733, Esperance 23 29. Freesla: Golden Yellow 100145, White Swan 135—200. Rozen: Carol 1622, Garnet te 1624. Diversen: An- thurlum 100245. Gerbera 2061. Eu phorbia 25100, Nerine 7585. Tulpen 2545, Hyacinten 1841, Narcissen 70120, Mlmoza 100156. Irissen 290 360, geplozen Chrysanten 3052. Tros: White Spider 200—275, Yellow Spider 180270. Minstreel 160185, Tybrand 185215, Island 160175, Golden Seal 120145, Orchid Beauty 140—165. heel wat te verduren hebben gehad en nu al de lichamelijke en psychi sche druk van het proces ondergaan. „Daardoor hebben ze zeker al een deel van hun schuld geboet," aldus dr. Havertz. „Algemeen belang" Aan een algemeen belang van dit proces twijfelen de aanklagers nu ook al. Ze geloven er niet meer aan, dat 't ooit tot een uitspraak in hoog ste instantie zal komen die voor ge neesmiddelenfabrikanten zekerheid en hanteerbare arresten voor het openbaar ministerie en de rechtban ken zou kunnen opleveren en gaten in de wetgeving aan het licht zou brengen. „Het proces heeft wel aan getoond dat de geneesmiddelenindu strie niet onvervolgbaar is," menen ze. Voordeel van het rumoer rond sof- tenon achtte dr. Havertz vooral dat en niet alleen in West-Duitsland de produktie van geneesmiddelen met meer zorgvuldigheid en zeker heid is omgeven sinds de softenon- ramp van tien jaar geleden. De hon derd miljoen gulden die de fabriek ter beschikking van de slachtoffers heeft gesteld en de vier miljoen voor de softenongebruikers die er zenuw kwalen aan over hielden, wordt nu „een snelle en afdoende hulp" ge noemd. De Westduitse regering wil die hulp inbouwen in de op stapel staande wetgeving voor hulp aan al le lichamelijke gehandicapten in de Bondsrepubliek. „Manoeuvres" Mede-aanklager en vertegenwoor diger van een aantal slachtoffertjes dr. Schulte-Hillen laat het helemaal aan de rechtbank over. Hij is niet voor en niet tegen stopzetting van het proces. Een andere mede-aan klager is wel ronduit voor spoedige beëindiging maar dr. Reinhardt Me- vius uit Hamburg verzette zich gis teren daartegen met hand en tand en vond steun bij een niet-jurist/ver- tegenwoordiger van de gehandicapte softenon-Duitsers. Over slachtoffer tjes in en buiten de Bondsrepubliek is tot nu toe in de casinozaal in Als dorf nauwelijks gerept „De Grunentalindustrie heeft de 1 openbare mening inzake algemeen belang beïnvloed door geschrijf van 1 speciaal daarvoor gehuurde Journa listen," viel de jonge dr. Mevius gis teren uit. „Bovendien is tot nu toe geen enkele verwachting van het pu bliek vervuld." Hij vond dat de me dicijnmakers van Grunental door die schenking van 100 miljoen gul den „civielrechterlijk" profiteerden omdat, na een veroordeling, het to taal aan vorderingen van slachtof fers wel eens tot 2 miljard gulden zou kunnen oplopen! Fel ging de ad vocaat van de gedupeerden ook te keer tegen de klachten over de lan ge duur van het proces. „Dat ligt voor een deel aan de verdachten zelf." zei hij. „Als die hun vertra gingsmanoeuvres opgeven kan het eind 1971 allemaal bekeken zijn." Reden om zich neer te leggen bij het verzoek om stopzetting van het proces vond hij niet één. De recht bank van Aken neemt een week de tijd om er over na te denken. miraal Carrero Blanco, die bi da burgeroorlog streed en oa. actief was op het noordelijke front tegen de Rode Republiek, gesteund door de Basken. Bovendien ziet de krijgsraad van r: Bujvos er heel anders uit naarmate het proces tegen de sestien (Van onze correspondent) MADRID (GPD) De vijf mili taire rechters van Burgos, die sinds woensdagmiddag drie uur ononder broken bijeen zijn in de zaal van het hoofdkwartier van het garnizoen waar Basklsche nationalisten plaatsvindt, hadden tot vannacht nog steeds geen vonnis geveld. In welingelichte krin gen meent men, dat dit tot begin volgende week ook niet verwacht kan worden. Men schrijft dit voor een groot gedeelte op de rekening van onenigheid op het allerhoogste niveau. Dit is bepaald niet vreemd gezien de achtergrond van het monsterpro ces. Dat er al onenigheid bestond vóór het proces begon, bleek uit de men het proces beschouwt als een zaak van de interne openbare orde van Spanje of als een kwestie die reeds dagenlang de internationale pers en de wereldopinie mobiliseert. Tenslotte speelt hierin nog de „na tionale trots" mee, die geen inmen ging van buiten kan dulden, terwijl het „nationaal prestige" wel dege lijk moet letten op de wereldopinie. De noodzaak om aan dit alles een einde te maken, brengt de verschil lende ministers tot uiteenlopende standpunten. De zogenaamde „tech- manier waarop het meermalen werd j nocraten", die begin dit jaar hun uitgesteld. Alles wijst erop, dat ge- „Europa-offensief" lanceerden om neraal Franco nog steeds niet zijn j Spanje op één lijn te brengen met onweerlegbaar besluit over de kwes- de EEG, zouden het liefst zo vlug tie genomen heeft en dat deze dus mogelijk een pijnloos einde aan het nog open staat voor discussie onder monsterproces willen maken. De zo- zijn kabinetsministers. Deze bezien genoemde „harden" in het kabinet het proces uit de verschillende oog- echter, die natuurlijk het meest aan punten van hun ministeries en hun spreken bij de militaire mentaliteit eigen belangen. Hoewel het huidige j en discipline, zouden liever doorslag- kabinet van generaal Franco een gevende, „voorbeeldige" 6traffen op gelegd zien. 'IfT *1'? grotere eenheid toont dan het voor afgaande, bestaan er toch nog flinke verschillen tussen de ministers. Men kan ook moeilijk verwachten, dat, om maar een voorbeeld te geven, de „Benjamin", de 44-jarige minister van Financiën die een deel van zijn nvpr TVforl Q nrl C studie in Rotterdam aflegde, een UVt/I 11 CLidIdllULo zaak als die van het Baskische na- i tionalisme op dezelfde wijze be schouwt als bijvoorbeeld de 67-jarige vice-voorzitter van het kabinet, ad- ai an<*nee* en 9as^enliepen verwon- - föngen op De j,ran(j, na de ont- Grilltegenover het stadhuis van New York is gisteren getroffen door een hevige ontploffing, ver oorzaakt door aardgas. Vijftig personen leden van het perso- Moskou schendt akkoord De V.S. hebben gisteren bij de Sowjet- Unie geprotesteerd tegen schending van de consulaire overeenkomst tus sen beide landen door het tegenhou den van een 30-jarige natuurkundi ge, Leonid Rigerman, die de Ameri kaanse ambassade in Moskou wilde bezoeken. Rigerman, een Russische Jood, wil het Amerikaanse staats burgerschap en is in de laatste maanden vier maal verhinderd naar de ambassade te gaan. ploffing in de keuken ontstaan breidde zich snel uit en tastte ook aangrenzende gebouwen aan, die daarop moesten worden ont ruimd. Van de gewonden zijn er elf ernstig aan toe. De foto geeft een duidelijke indruk van de ver woesting door explosie en brand. Amman contra Palestijnen De Jordaanse regering heeft de Pales tijnse commando's van sabotage be schuldigd. Zij hebben in het noorden van het land een duiker onder een weg opgeblazen, telefoonverbindin gen onklaar gemaakt en landmijnen geplaatst. (Van onze correspondeut) PARIJS (GPD) Een televisie- ui-zending over hot Nederland se rooms-katholleisme, waarin een priester een homofielen-echtpaar zijn zegen gaf, heeft onder 't Franse kerkvolk zware deining teweeg ge bracht. De tv-reportage werd uitge zonden met het bekende witte blokje rechtsonder op het scherm, dat on volwassen of overgevoelige kijkers bedoelt te waarschuwen, dat er nu BRUSSEL (Reuter) Nederland heeft de andere landen van de Eu ropese Economische Gemeenschap I we^ ^Bt gedurfde dingen stonden te voorgesteld Engeland een overgangsperiode van acht in plaats van zes jaar toe te staan om zich bij toetreding tot de E.E.G. aan het financiële stelsel van de gemeen schap aan te passen. Nederland had al eerder als zijn mening gegeven, dat Engeland drie jaar meer zou moeten krijgen dan de Europese Commissie heeft voorgesteld in een rapportover de Britse integratie in de E.E.G. Het Nederlandse voorstel is nu echter of ficieel ingediend als aanvulling op het rapport van de commissie. Tij dens onderhandelingen op ministe rieel niveau die eerder deze week zijn gevoerd heeft de Britse minister voor Europese zaken, Geoffrey Rlp- pon, gezegd dat Engeland „niet min der dan acht jaar" nodig heeft om zich aan te passen aan het Europese systeem van heffingen. Komplot In Syrië De Syrische veiligheidsstrijdkrachten hebben een komplot van jonge officieren ver ijdeld tot omverwerping van het nieuwe bewind van luitenant-gene raal Hafez Assad. Deze week zijn circa veertig officieren gearresteerd. De samenzwering was bedoeld om generaal-majoor Salah Djadid, de voormalige adjunct-secretaris van de Baath-partij, weer aan de macht te helpen. juf fcNTHUIZEN Burgemeester eDB wethouders van Benthuizen stel- i" de gemeenteraad voor 1464 m2 "j* öd in erfpacht uit te geven aan Benthuizer Tennisvereniging. De 9) *Diging had verzocht de grond om te verstrekken, doch B en W ert Hen er weinig voor een Jaarlijkse van f 3750 voor rekeniig van de "J Beente te nemen. Ook leverde een olelijke toekenning moeilijkheden 7u omdat de nodige gronden voor erf 1 te bouwen dorpshuis „De Tas" WJds in erfpacht zijn uitgegeven, let er kans bestond op het schep- gf B van scheve verhoudingen. De rsn »öp. Raiffeisenbank wil de ver- V een lening van 25 Jaar ver- Bkken, waarvoor de gemeente zich fcri wil stellen. Of beperkende be palingen moeten worden opgenomen tot het beoefenen van sport op zon dag zal geheel van de gemeenteraad afhangen. Binnen het college van B. en W. heerst hierover geen eenstem migheid, zodat men hierin niet wil adviseren. De traditionele nieuwjaarsreceptie wordt 4 Januari van half negen tot half tien in de avond in het ge meentehuis gehouden. Omstreeks de kerstdagen zal er huis aan huis een informatiegids over de gemeen ten worden bezorgd. In de vakature van chef afd. financiën in de rang van commies A is voorzien door de benoeming van N. v. Kleef uit Mon- nickendam. De datum van indienst treding is nog niet bepaald. Vanaf 1 januari zal de gemeente Zoetermeer Zo stilletjes weg is de Belgische minister-president Eyskens er deze week in geslaagd zyn voorstellen voor grondwetswijziging in de Kamer aangenomen te krijgen. Geen gerin ge prestatie, want hier, in België's noordelijke buurstaat, is het immers algemeen bekend hoe scherp de te genstellingen zijn tussen Vlamingen en Walen. En bij deze ingrijpende verandering van de grondwet ging 't om een beslissende regeling van de aloude taalkwestie. Het werd. in de nacht van woensdag op donderdag, wel half drie voordat de taaie Eys kens de buit kon binnenhalen en er waren heftige woordenwisselingen en (tot driemaal toe!) berichten over bomaanslagen op het kamergebouw aan voorafgegaan, maar de premier liet zich niet van zijn stuk brengen. Tien Jaar hebben de besprekingen geduurd en, al volgt er straks nog een reeks uitvoeringswetten, de funda-, menten zijn gelegd: alle artikelen van de grondwetsherziening zijn aan vaard. Dat Eyskens dit succes kon bereiken dankt hij niet alleen aan de katholieke en socialistische rege ringspartijen, maar zeker ook aan de Waalse liberalen, die ervoor zorg den. dat de voorstellen van de re gering met de nodige tweederde meerderheid konden worden aange nomen. Van zijn kant had Eyskens daartoe een concessie gedaan, die de Vlaamse ultra's niet naar de zin was, maar wel de liberale Walen over de drempel hielp. België is nu namelijk verdeeld in een viertal taalgebieden: Nederlands, Frans, Duits en het tweetalige gebied Brussel. Vooral dit laatste punt, het taalgebruik in de Belgische hoofdstad, heeft in het verleden herhaaldelijk aanleiding ge geven tot verhitte discussies. Volgens de bestaande regeling was „de taal van de vader ook die van de kinde ren". Dat betekende, dat een Vlaamse vader, uit de provincie naar Brussel gekomen, het recht miste zijn kin deren in het Frans te laten opvoe den, indien hij daar prijs op stelde. Voor de Vlaamse partij leek dit een voordeel, omdat de zuigkracht van het Frans in de hoofdstedelijke ag glomeratie op die manier binnen de perken kon worden gehouden. Maar premier Eyskens heeft woensdag, via een resolutie, de vrijheid van het ge zinshoofd in de negentien gemeenten van „Groot Brussel" hersteld: iedere vader mag nu zijn kinderen sturen naar de school van zijn keuze. Liet Eyskens de Vlamingen met die re solutie in de steek? Het antwoord moet ontkennend lulden, want in de praktijk had de oorspronkelijke re geling toch niets om het lijf. zodat Eyskens zonder de feitelijke om standigheden geweld aan te doen een regeling kon voorstellen, die in overeenstemming was met de dage lijkse praktijk. En met deze aan passing aan de werkelijkheid ver wierf de premier tegelijkertijd de onontbeerlijke steun van de Walen voor de aanvaarding van het totale pakket. De taalkundige en, in het algemeen, culturele grenzen tussen de bevolkingsgroepen in ons zuidelijke buurland- vol- tegenstellingen zijn nu duidelijk getrokken. Twee punten nog: dit eerste, grote succes bete kent waarschijnlijk niet, dat er geen vuiltje meer aan de Belgische lucht is. Er zullen zich nog wel eens verschillen voordoen, maar de grond slagen voor een betere verstandhou ding zijn gelegd. En ten tweede: Eys kens en de socialistische vlce-premier Cools hebben dezer dagen nog eens onderstreept, dat het parlement ook in de toekomst het laatste woord heeft en de taalwetten altijd nog kan veranderen als dit noodzakelijk mocht blijken te zijn. Op bat allerlaatste ogenblik heeft Joego-Slavië's president Tito zijn voorgenomen bezoek aan Italië dat donderdag zou beginnen - afge last. En dat niet zonder reden. Want de Italiaanse minister van Buiten landse Zaken Aldo Moro had een nogal zonderling antwoord gegeven op de vraag van een fascistisch ka merlid „wat het lot zou zijn van zone B van Triëst nk het bezoek van ook bijzonder geprikkeld hebben ge- Tito". Eerst even een toelichting op voeld door het wangedrag van een die zone B. Toen de Tweede Wereld- groep Jonge fascisten, die, enkele da- gold voor de z.g. zone-B antwoordde de regeringsvertegenwoordiger, dat „bovenstaand antwoord duidelijk het Joegosavlsche standpunt weergeeft".! Dat betekende dus, in niet- diplomatieke taal, zonder meer „ja". Joego-Slavlë wenst dus niet meer over dit vraagstuk te delibereren: voor Belgrado is het een uitgemaak te zaak. De Joegoslavische regering zal zich naar alle waarschijnlijkheid oorlog voorbij was ontstond er een scherpe tegenstelling tussen de rege ringen in Rome en Belgrado over de kwestie-Triëst. Negen Jaar lang duurde dat conflict totdat de geal lieerden beslisten dat de stad Triëst met een deel van de omge ving aan Italië zou toevallen en de rest, genoemde zone B. aan Joego slavië. Of Juister: bepaald werd, dat de Joegoslaven die zone-B zouden be sturen, terwijl over de soevereiniteit van dat gebied een geheimzinnig stilzwijgen werd bewaard. Mocht dit probleem daarmede dan al voorlopig en feitelijk zijn opgelost, principieel bleef er een vacuum. In zijn ant woord aan het kamerlid gaf Moro nu te kennen, dat dit onderwerp niet tot de punten behoorde waar over met Tito tijdens diens bezoek zou worden gesproken, maar dat Ita lië in geen geval afzag van „wetti ge nationale belangen" Hij onder streepte dus met zoveel woorden, dat de tijd van de Italiaanse aanspra ken nog niet voorbij was. Waarop president Tito zonder dralen het be sluit nam zijn bezoek aan Rome uit te stellen. Want, zoals een regerings- woordvoerd donderdag Ji. ver klaarde, „Joego-Slavië staat op het standpunt, dat er géén territoriale geschillen met Italië bestaan". En toen hem gevraagd werd of dit ook gen voor Tito's vertrek, in Triëst met bommen gooiden en een Sloweens meisje op schunnige wijze mishan delden. Pas op hei allerlaatste ogen blik verscheen de politie, die wel eni ge druktemakers aanhield maar ze spoedig daarna vrijliet. Men kan zich indenken, dat president Tito on der die omstandigheden van een be zoek afzag. De vraag is zelfs of dit uitstel niet tot afstel zal leiden. gebeuren. Maar dat traditionele storm teken heeft velen niet weer houden juist toch wel te kijken om verveolgens in duizenden protest brieven lucht te geven aan hun ver ontwaardiging. Op die protesten heeft gisteren het hoogste orgaan van het Franse epis copaat met een communiqué gerea geerd, waarin de televisiemakers be schuldigd werden een onvolledig, een zijdig en tendentieus beeld van het Nederlandse katholicisme te hebben opgehangen. Men mag. zo meent de hoge Franse geestelijkheid, de homo- sexualiteit niet als 'n legitiem-more- le houding voorstellen, zelfs wanneer de betrokkenen altijd gerespecteerd dienen te worden. MANILLA (AP) De „Manila Times" (Philippijnen) maakt mel ding van hevige gevechten in Cota- bato. de zuidelijke provincie van Mindanao, waar de laatste dagen een harde strijd is geleverd tussen krijgs lieden van stammen en moslims. Hierbij zouden „honderden perso nen" zijn gedood. Het blad had deze informatie ont vangen van een priester die in het genoemde gebied was geweest. De oorlog voltrok zich tussen enerzijds twee stammen (de Toeraja's en de Amnobo's) die samenspan den tegen anderzijds de grote Is lamitische gemeenschap te Cotabato die hen, naar ze zeiden, onderdruk te. NEW YORK (AFP Reuter) —Ko ning Hoessein van Jordanië heeft via de t.v. een beroep op de Joodse Ame rikanen gedaan, hun invloed aan te wenden om ertoe bij te dragen, dat „in het Midden-Oosten gematigd heid. redelijkheid en logica de bo ventoon gaan voeren". De vorst deed dit aan het slot van een vraaggesprek dat hij in New York had met de tele visiepresentator David Frost. „Ik hóóp dat zij —de Joodse Amerika nen zich zullen herinneren dat wij oorspronkelijk tot het zelfde raa Want Moro's verklaring betekent, behoren", (volgens het BHbelverhaal dat de Italiaanse regering de kwes- waren de stamvaders van Joden en tle-sone B nog altijd niet als een Arabieren resp. Isaak en Ismsrl afgedane mak beschouwt, wat se voor halfbroers en belden zonen van f6" Bll>kbMf aartsvader Abraham. Red.) Voorts lieert er wat geschort aan Romes voorbereiding van de ontvangst van ."U gezamenlijke Tito, want een dergelijk geschilpunt had toch. stilzwijgend, allang tussen beide landen, zij het voorlopig, ter zijde geschoven moeten worden en niet tot onderwerp van een parle mentaire vraag gemaakt mogen wor den. Indien Rome daarover anders denkt, had de Italiaanse regering de Joegoslavische president niet moe ten uitnodigen. Hoe dit zij, het is te leurstellend, dat deze kwestie nu op nieuw is opgerakeld, waarmee een bespreking van werkelijk-belangrij- ke vraagstukken naar de achter grond is geschoven. Rl. krachtsinspanning om een einde te maken aan „het lijden van de Ara bieren". In antwoord op een vraag ver klaarde hij de Israëlische minister van Defensie, Mosje Da jan, nog nooit ontmoet te hebben. Hij zei grote be wondering voor deze generaal te hebben als een zeer kundige militair. Minister Dajan was intussen ln een nabijgelegen hotel de gast van een groep Amerikaans-Joodse leiders. HIJ had gisteren in Washington bespre kingen met president Nixon en an dere functionarissen, die deze week met Koning Hoessein hebben gespro-

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9