Plastic is 'n besmet woord De Eurodollar en de golf van inflatie Gladiolen worden duurder EVIbK Plastic-huizenbouwer Pieter Oegema: P ten vroom man Krachtproef Kamerleden stellen vragen over Estec >AG 12 DECEMBER 1970 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 7 SCH id DAGBLAD n de ring king op van re- op- mi- der de Bijbel zou het leven een nacht zonder sterren. Bijbel is het een dag met rote, maar meestal kleine beleefd door kleine mensen. zon blijft schijnen." het einde van de juist ver- persoonlijke herinneringen dwarse man, Hendrik Al- jrmalig lid van de Eerste Ka- oormalig hoofdredacteur van esch Dagblad. Onder de titel erk/mijn leven kwamen die ringen uit Van Gorcum in As- leum hap- ïeeft drfe n de raf- 3) Shell 181 W taan veer. veri- bezit bezit ndi Ber- Ie- stamp be- er Ijoen De: De r< ■geru ïbte- inin? ami am« arise li ager vat straf eli. ene s hel jmk a*'ikkei taai pzet- d wis ta] be i vat ake ■den "0. enri zo iemand die dankzij de licatiemiddelen buiten Fries- leen bekend is door zijn af- van het werk van de schrij- :ard Kornelis van het Reve. irechte. Algra is veel meer. ras praktisch de enige hoofd- iren van 'n in Nederland ver- id dagblad, die zich uiterma- aantrok van de wil van de in 1940 om onze pers gelijk kelen. Vlak na de meidagen jaar schudde hij z'n ver- idgenoten wakker met een rend hoofdartikel. En hij ging ttdat de bezetters tot de con- svamen dat die lastige krant het noorden maar moest en. Maar op dat ogenblik, de uitgevers zelf maar te Algra belandde na verloop in Sint Michiels Gestel, het p waar zoveel aan po- .|lturologie werd gedaan. Aan heeft hij vele herinnerin- raard. Hij vertelt bijvoor- het eigenaardige spraak- van prof. Schermer hom, de i-oorlogse premier. En hij „Ik zou hem Schermer- rel willen toespreken, want altijd vrienden gebleven, we in de politiek later fore w elkaar hebben gestaan, oe echter die toespraak zou meer hij in een verslag als e toon zou vallen", slag dus, van een buitenge- rlijkheid, van een buitenge- •oomheid ook. Algra is een één stuk, één van de ech- J'iebroeders. Een man ook, die ontzag, om, nogmaals na ^lovende meidag van 1940, de staatsman Colijn te kapite wat hij als defaitisme in de ider van zijn partij onder- de oorlog kwam Algra voor inj-Revolutionaireh in de Eerste Hij bleef er 23 Jaar, tot aan mlentigste. Ondertussen schreef ijks zijn hoofdartikelen, end dat ze hem lang niet al- werden afgenomen. Drie ;en heeft hij gewijd aan ,n als parlementair. Vaak schrijvend maakt hij zijn luidelijk. Een ridder zonder blaam, door vriend en vij- niet altijd even goed be- Want Algra heeft zich veel •t overtuiginskracht. In re ien in een heldere stijl, de citaten nog steeds in- len. Hij was tégen de Indo- i^lltiek van de naoorlogse ka- I. En hij weet dat scherp dui- te maken. Nogmaals over erhorn, ditmaal als voorzitter Commissie-Generaal om de toestand in Indonesië in an- nen te leiden. „Toen het al werd, diende Schermer- eeds meer als kop van Jut en er slag van, daartoe ziohzelf tpaalde onhandigheden soms presenteren". Algra: de man stuk: Schermerhorn. de twij- Maar ook heeft Algra toezien hoe zelfs zijn eigen veranderde. Hoe de leiding n partij in later jaren „om" een Nieuw-Guinea-kwestie, mval" waar Algra 't al weer e eens was. i uit één stuk: een anachro- Er zijn leemten In Algra's jze die sommigen aanleiding eens hartelijk te lachen of rtgrondig te ergeren. Ten on- Want Algra weet waar hij aat, en hij spreekt beslist niet namens zichzelf. Zijn oraties moderne schrijvers zijn mij niet uit het hart gegrepen, e geven je wel een goed ge- e velen er over denken, oor Hendrik Algra staan prin- loog aangeschreven. Veel van dachten en ideeën doen hope- derwets aan. Maar hij verkon- riet vuur en gedrevenheid, lakt Mijn werk/mijn leven tot tonder boek. J. R. 8. „tot i P. Het u er ADVERTENTIE •inzittenden via ziekte Hattekosten om zéker te zijn! vernkcringtmaaltehappy I r'tan3 ttl.010-251323* Door R. W. Heidinga Door Tonnie van der Meulen GRONINGEN (GPD) ,,Een woning moet vooral zijn: een schil tegen het slechte weer, waaronder je kunt doen wat je wilt". Pieter Oegema maakt dat soort schillen van polyeter. De Oegema-huizen zien eruit als een doorge sneden watermolen, met in een van de partjes een gat waardoor je naar binnen kunt komen. Al tien jaar is archi tect Oegema met zijn kunststof-woningen bezig, tot voor kort werden ze alleen maar door maquette-bouwers in elkaar geknutseld. Die maquettes liet Oegema fotograferen met echte wolken er boven, en dan leek het al heel wat. Maar een paar weken geleden Is zijn eerste echte kunststof wo ning klaar gekomen. Hij staat in een buitenwijk van de stad Gro ningen, met op de achtergrond een hoekige flat. In de buurt heet het bouwwerk al „het plastic huis". Pieter Oegema gaat in de halve meloen zijn kantoor inrich ten. Hij woont voorlopig nog on der de stenen schil. Pieter Oegema: „Je kunt eigenlijk alle typen woningen wel van kunst stof maken. In 1962 zijn ze er al mee begonnen, maar men zoch het toen nog vaak in huizen die wel van kunststof waren maar er verder tra ditioneel hoekig uitzagen. Maar ook toen al kwamen er ontwerpen die aan kunststof waren aangepast". Bij kunststof denken veel mensen aan kille dingen, maar mijn huizen staan juist dicht bij de natuur. Voor de vorm ga ik uit van organische principes, als je de organische che mie bekijkt, dan hebben die molecu len ook hele speelse vormen, de bouw van kunststof ls helemaal niet kil. Het materiaal staat erg dicht bij ons. Staal staat voor ons gevoel verder van ons af. Het is kei hard. Maar als Je plastic voelt, is 't zacht, je kunt er lekkere voeldingen van maken". „Plastic is in Nederland een be smet woord, dat komt omdat we hier in het begin veel plastic bekertjes en plastic speelgoed hebben gehad. Dat was slecht materiaal, bij een kunst stofhuis denken mensen dan vaak aan hun oude tandenpoetsbekertje en dat doet niet degelijk aan". „Ik ben met de kunststofhuizen be gonnen vanwege de geweldige moge lijkheden die je er mee hebt. In 1962 was je nog een plastic-idioot als je je met dit soort zaken bezig hield. Maar Ik ben er in blijven geloven". „We overwogen toen al met een aantal mensen om huizen te maken van schuim. Na die ramp in Turkije heeft Beyer nu 400 van die schuim- huizen geplaatst. Dat zijn die koe peltjes die wij toen ook al tekenden. En na die ramp in Peru zijn er 2000 gebouwd" .Het systeem werkt heel eenvou dig. Je blaast een bol, een soort bal lon op, daar spuit je een laag schuim overheen. Dat schuim wordt hard. je laat de bol leeg lopen en het huisje is klaar. Het schuim wordt vanzelf heel mooi bruin, geloof maar dat die koepeltjes prachtig in zo'n landschap passen". „Wij zijn geen volk voor zoiets. Wij zijn in zeeweringen geweldig, maar wat wordt hier nou verder voor onderzoek gedaan in de huizen- i bouw. Als er straks brood in die kunststofhuizen blijkt te zitten, dan is Nederland er ook wel bij. Men re deneert hier zo: laat een ander maar experimenteren. Daar wachten wij wel op. Zakelijk is dat een goed standpunt, er is geen speld tussen te krijgen". „Commercieel gezien is dit werk nu nog niet aantrekkelijk. Maar het is toch leuk. Natuurlijk zitten er mo gelijkheden in. Dit soort huizen wordt over een paar jaar echt ge bouwd". „Het wordt zakelijk pas aantrek kelijk als je deze huizen in een fa briek in serie kunt gaan maken. Tra ditionele bouw wordt steeds duurder, iedereen die dit jaar bouwt zegt vol gend jaar: gelukkig dat ik nog in 70 gebouwd heb. Die traditionele bouw moet nog iets duurder worden: dan worden mijn huizen aantrekkelijk. Als je eerst een mal hebt om de seg menten te persen, is de produktie verder niet erg kostbaar". „Maar wij hebben in Nederland nooit vreselijk veel voor een huls over gehad. Het wonen staat bij ons niet op de eerste plaats De teevee, ae auto staan veel hoger genoteerd. Als mensen moeten kiezen tussen 'n slecht huis en wel een auto of een goed huis en geen auto, dan nemen ze het slechte huis plus de auto". „Met mijn koepels kun je erg veel doen. Er kaq een kantoortje in, of een kleuterklafeje, je kunt er ook ex positieruimte van maken. Ik maak ook nog een groter model. Van de grote versie maak je dan bijvoor beeld een woongedeelte, met een paar kleinere koepels daaromheen als slaapkamers. Dat zie ik best in de nabije toekomst gebeuren, in Ne derland zijn ook progressieve mensen. Een kunststof huis hoeft nu al niet meer duurder te zijn dan een stenen bouwwerk" DAKRAMEN „Je ziet trouwens dat de traditio nele bouw nu ook al meer van kunst stof gebruik maakt. Je hebt nu al kuststof dakramen en kunststof dak goten, dat was een paar jaar gele den nog ondenkbaar. Dat deed je niet. Die dakgoten worden nu al in massa gemaakt. Als de huizen nu ook in massa gemaakt kunnen wor den, moet Je es zien hoeveel vraag er naaj- komt". „Het wonen gaat een andere vorm krijgen, we verlangen gewoon naar speelsere vormen. Het is nu met de ...assa-woningen in een stadiu.i ge komen dat het allemaal kubusjes en blokjes worden. Maar waarom? Heb ben de mensen dat zo gewild of is hen dat door de industrie opgedron gen. De jongeren hebben er in ieder geval een enorme aversie tegen". „Een strak huis is enorm afhan kelijk van de fantasie van de bewo ners. het is op zich niks, je moet er zelf iets van maken. Maar als die fantasie dan nog getorpedeerd wordt door allerlei voorschriften van ma kelaars en woningbouwverenigingen, dan kun je van je blokje niks ma ken". „Hoe het dan wel moet, schrijft „Goed Wonen" voor. Dat vind ik zo iets raars. Was het niet geweldig, dat Van het Reve in die kerk zei: „Ik heb geen boodschap aan goed wonen. Het is te gek dat iedereen zich maar laat voorschrijven hoe hij goed moet wonen. Je moet zelf ook nog iets mooi mogen vinden". ..Zo'n kunststofhuis heeft van zich zelf al veel fantasie en bovendien is er nog veel van te maken. En je woont natuurlijk exclusief, nog even en het is lekker snobistisch als je in een koepeltje woont. We zullen het alleen nog even moeilijk krijgen met sommige schoonheidscommissies: die trekken wel es erg moeilik mee, als het allemaal niet mooi vierkant is". MAL „Maar we zijn nu een heel eind op weg, door dit eerste huis is de mal nu klaar, er kunnen nu makke lijk meer van deze koepels worden gemaakt. Je hebt vijf grondvormen: de vloerstukken, die allemaal gelijk zijn en vier verschillende koepelstuk ken: één met een deur er in, eentje met een groot raam, eentje met een klein raam en één die helemaal dicht is. Die segmenten worden met bou ten aan elkaar gezet, als je als klui zenaar wilt leven, kan ik een koepel leveren die volledig is afgesloten". Mensen doen dan vaak angstig over het brandgevaar, een plastic beker tje brandt snel op. Maar je moet een geweldige vracht brandhout in m'n koepeltje slepen, wil je hem laten afbranden. Je moet bij die kunststof constant een vlam houden, wil het branden, het brandt uit zich zelf niet. Wel komen er giftige gassen af, je ruikt in m'n koepel meteen dat er iets brandt, wel makkelijk, iets kan niet uren blijven smeulen". Pieter Oegema laat een hele serie maquettes zien. Naast de koepelvorm heeft hij ook segmenten waar tal van variaties mee mogelijk zijn. Zo heeft hy van-boven-afgronde, verder rech- hoekige eenheden ontworpen, die je in eindeloze variaties aan- en op el kaar kunt plaatsen. De onderdelen PIETER OEGEMA moeten in de toekomst kant en klaar uit de fabriek komen, de montage is dan een kwestie van een paar dagen. Oegema: „Vooral met dat slechte weer in Nederland is dtt erg makkelijk". Er is ook een maquette van een volledig wijk hooggebouw. allemaal flats met vriendelijke vormen, een woonlaag is goudkleur geschilderd. Oegema: „Die goudkleurige zijn na tuurlijk iets duurder. Je kunt met kunststof ook enorm veel met kleu ren doen. het wordt gewoon een erg vriendelijke wereld". VLOERMAT „In Japan gaat het ook al hard met de kunststof woningen, die men sen zijn al eeuwen gewend aan hui zen die uit segmenten bestaan. De Ja panner had een standaardmaat vloermat. Een huis werd een be paald aantal matten groot, die mat ten pasten er dan precies in, en op elke mat kon iemand slapen. Dat is in principe al een segmenten-sys teem". „In Nederland zal het ook wel ko men. Hoe raar keek ledereen in het begin niet tegen meubels van kunst stof aan, die zijn nu toch ook al vol ledig lhgeburgerd. De ontwikkeling zal nu wel versneld worden". „En als er niet genoeg vooruit strevende mensen waren had ik nu al geen brood meer". (Van onze financiële medewerker) Er was een tijd dat de gehele wes terse wereld als het ware om dol lars zat te springen. Maar naar mate de Westeuropese economie zich met behulp van de vrijgevigheid der Amerikanen herstelde verminderde de dollarnood. Want élk land deed zijn best om zoveel mogelijk naar de Verenigde Staten te exporteren, ter wijl de invoerbehoeften liever elders werd gedekt dan in landen, die beta ling in dollars eisten. Intussen gin gen de Amerikanen zelf voort op gro te voet te leven. Het gevolg was dat de Verenigde Staten grote tekorten kweekten in hun'betalingsverkeer met het buiten land. De Federal Reserve Board had een hele massa goud achter de hand, welke kon worden gebruikt om de dollars, die de centrale banken niet wilden aanhouden, om te wisselen. Waar afgaat en niet bijkomt is het gauw met het plezier gedaan. Zo was het ook met de goudschat van Fort Knox gesteld. Een tijdlang liep het goed, maar er kwam op een ge geven ogenblik een punt in zicht, waarop bij de bevriende centrale banken moest worden aangedrongen om de dollars zoveel mogelijk bij zich te houden en te wachten met het aanbieden daarvan ter omwisseling in goud. De centrale banken voelden er wei nig voor om zoveel dollars te accep teren van de financiële instellingen, die via de handelsrelaties de beta lingsbalanstekorten van de Verenigde Staten moesten financieren. Zij ga ven de handelsbanken carte blanche om met de dollars te doen wat zij wilden, zolang de wisselkoers maar rond de vastgestelde pariteit bleef zweven. Er werden exportzaken mee gefi nancierd, investeringen in andere landen mee tot stand gebracht en wat al niet meer. De Eurodollar was geschapen een dollar, die eigenlijk niet afwijkt van de gewone dollar behalve dan het feit, dat er vrij mee kan worden gehan deld in alle industrielanden. Maar de steeds groter wordende tekorten op de Amerikaanse betalingsbalans maakten dat het moeilijk was alle daardoor beschikbaar komende dol lars rentegevend te maken. Het ge volg was dat er een ware kapitaal verhuizing ontstond naar landen, die door een rustige economische ont plooiing. zoals West-Duitsland, de aandacht trokken. De geldovervloed maakte het op 'n gegeven moment noodzakelijk om de koers van de mark ten opzichte van de dollar op te waarderen. De reva luatie van oktober 1969 heeft uitein delijk maar weinig uitgericht, ten eerste omdat zij te laat kwam en ten tweede omdat het revaluatiepercen tage te laag was. Leuren met dollars De door de omwisseling van dol lars ontstane marken-hoeveelheid werd zo groot dat de zo rustige con junctuur in de Bondsrepubliek net als in andere landen in beroering ge raakte. De lonen werden opgetrokken en de prijzen gingen deelnemen aan de inflatiedans, welke door de omrin gende landen al danig werd beoe fend. De maatregelen tot afremming van de tekorten op de Amerikaanse ba lans en vermindering van de econo mische spanningen hebben weliswaar tot gevolg gehad dat de oververhit ting van de conjunctuur een einde nam, dat de ondernemerswinsten scherp daalden en er een wassend leger werklozen ontstond. Maar er werd geen einde gemaakt aan de loon- en prijsspiraal. Toch blijkt het politiek gezien wen selijk om de teugels te laten vieren, want geen president der Verenigde Staten kan hopen op een herverkie zing als een ontelbare schare werk lozen aan de poorten klopt. Blykens de jongste gegevens zijn er bijna vijf miljoen werklozen (5.8 procent van het totale arbeidspotentieel), en hun aantal neemt nog steeds toe. Het bedrijfsleven moet nieuwe sti mulansen krijgen om de investerin gen op te voeren. Het publiek moet worden aangemoedigd meer te gaan besteden, waartoe de kredietverle ning aan particulieren wordt ver ruimd, er moet meer werkgelegen heid komen. De eerste maatregel waarmee Europa direct te maken kreeg was de verlaging van het officiële discon totarief en de afzwakking van de geldverkrappende maatregelen. Dans om inflatieboom Het gevolg was dat de Amerikaan se banken minder behoefte kregen aan de tegen hoge rente iin Europa geleende Eurodollars. Zij gingen over tot schuldaflossing zodra de termijn verstreek waarvoor de dollars waren geleend. Er kwamen zodoende een heleboel Eurodollars op de Europese geldmarkten beschikbaar waar de banken niet zo gauw weg wisten. Zij boden ze ten verkoop aan op de valutamarkten, maar door gebrek aan kopers daalde de koers van de dollar zodanig dat de centrale ban ken genoodzaakt waren in de bres te springen teneinde te voorkomen dat de dollarkoers tot beneden de bij het Internationale Monetaire Fonds aan gegeven pariteit zou zakken. De Nederlandse Bank is er enkele maanden geleden door genoodzaakt geweest voor wel meer dan twee mil jard gulden aan dollars te kopen met het gevolg dat er een flinke verrui ming van de binnenlandse geldhoe- veelheid optrad. Voor Nederland liggen de zaken momenteel zo: we hebben zoda nig met ons loon- en prijspeil ge knoeid dat er een zeker wantrouwen in het buitenland is ontstaan. De on dernemingswinsten zijn drastisch in gekrompen en buitenlandse econo mieën zien de situatie in ons land bepaald niet rooskleurig in. Vandaar dat er internationaal geen vraag naar guldens is. De vorige week kon de Nederlandsche Bank zelfs een paar maal wat dollars uit haar deviezenvoorraad in de markt spuien, toen de koers van de dollar was opgelopen tot f 3.60ta. Onze discontoschroef Aangezien er momenteel geen spra ke is van een dollarstroom naar ons land is er voor de Nederlandsche Bank ook geen enkele reden om in dit stadium mee te doen aan discon toverlagingen van de VS en West- Duitsland. De monetaire autoriteiten aan het Frederiksplein zijn trouwens toch geen voorstanders van scherpe schommelingen in het disconto. Schoorvoetend werd meegedaan aan de international voorkomende ver hogingen in de voorgaande maanden en er is dus ook geen reden om met een mee te doen nu elders het dis conto wordt verlaagd. Vooral niet omdat de loon- en prijsinflatie nog lang geen einde heeft genomen. Intussen hebben de jongste cij fers van de handelsbalans aange toond hoezeer we op de verkeerde weg zijn. Sinds het begin van het I jaar is er voor f 4.6 miljard meer ge ïmporteerd dan de opbrengst van de I export beliep. Het tekort was 1% mil- j jard gulden groter dan in de eerste I tien maanden van 1969. Voor het jaar teneinde is zal het tekort nog in j aanzienlijke mate toenemen. Dat het tekort op de handelsba lans nog niet geleid heeft tot cala miteiten met de gulden in het inter nationale betalingsverkeer is uitslui tend-te danken aan de dollartoevloed, welke in het begin van het jaar werd verkregen door de in eurovaluta lui dende leningen van de grote concerns en naderhand door het terugkomen van de Euro-dollars uit de Verenigde Staten. De betaling van het invoersover- schot zou anders tot een drastische geldverkrapping in het binnenland hebben geleid, welke automatisch 'n afkoeling van de conjunctuur zou heb ben teweeg gebracht. Op die manier doorkruist het Eurogeld ook het eco nomische beleid in ons land. LISSE In de afgelopen week zijn meer dan 11.000 manden gladiolen bij Hobaho-Lisse aangeboden. De in kopers maken een zeer schepe schei ding tussen gevraagd en we kunnen het gebruiken. Die variëteiten, die in de eerste categorie vallen, meestal zeer geschikt voor het gebruik als snijbloem, worden snel gekocht en tegen hogere prijzen. Nog te weinig schijnen veel kwekers te letten op datgene wat het publiek vraagt. An ders gezegd ze reageren traag op de markt. Er is blijkens een rapport van de Commissie Marktwontwik- keling en Verkoopkunde in Italië een grote vraag naar felle kleuren. Het vermoeden bestaat, dat het daar niet alléén het geval is gezien de interes se voor bijvoorbeeld felgekleurde-tul pen. Wellicht daaraan o.m. is het toe te schrijven, dat het rose en zalm matig in prijs is. Van rood wordt ook veel aangeboden, maar daar vliegen de meest gevraagde tot ver boven de tien gulden voor honderd stuks 14 cm. Een „dure" rose komt nauwelijks boven de zeven gulden. Opmerkelijk was overigens in de afgelopen week, dat grote partijen in eens worden gekocht. De export blijkt dus wat te hebben gewacht met het aankopen van grote hoe veelheden, Daaruit zou men weer mo gen concluderen, dat de verbete ring voor een flink aantal variëtei ten geen tijdelijke opleving is. Ieder een hoopt daarop, want op goedko pe artikelen is slechts met zeer veel moeite iets redelijks te verdienen. De prijzen variëren van f 3,70 voor honderd Emilia 14 cm tot f 14.40 voor 10 stuks Joli Coeur 14 cm. Enkele van de zeer grote hoeveel heid variëteiten brachten de volgen de prijzen op voor 100 stuks, 14,12, 10, Rood; Agnita 4.40. 3.00. 2.30, 1.20, Carmen 5.90, 3.25, 2.40, 1.50: Her man v. d. Mark 1010. 8.20, 3.90, 1.80; Mansoer 5.60, 5.20, 2.80. 1.80; Oscar 3.80, 280. 280. 170. Sans Souci 630. 3.00. 2.70, 1.90; Oranje rood; Atlan tic 4.30, 2.50. 2.50. 1.20. Beau Monde 7.10, 4.90, 270, 200; Eurovsion 1410, 8 50. 3.30. 2.50; Joli Caour 1440, 6 90. 2.80. 1.70; Nieuw Europa 10.10. 7.50. 570; Purper en paars; 7.05, 5.80. 3.10, 190; Lustige Witwe 7.60. 6.85, 3.60. 1.80; Memorial Day 5.40, 4.80, 3.00, 1.80: Modern Art 9.00, 7.20, 5.50, 3.00; Bicolor; Aldebaran 5.90, 5.20, 3.60, 1.60; Groene Specht 8.80. 6.70. 3.30; Pactolus 5.60. 4.60. 3.00. 1.40; Spot light 8.40, 8.10, 560, 3 80; Rose Be nares 7.35. 6.70. 4.70, 300; Elan 4.80, 2.60. 2.10, 110; Long Island 460. 4.00, 3.30. 1.90; My Love 720, 5.80. 3.20; Spie and Span 420. 3.50. 2.60. L80; Zalm Emilia 3.70. 2.50, 230, 110; Happy End 5.60, 4.30. 2.90, 1.30; Perosi 5.90, 5.50, 4 00. 2.40; Geel Ame rican Express 7.80, 7.90, 4.40, 2.30; Flower Song 4.50, 4.40 300, 160; Vlnk's Glory 8.50, 6.30. 4.40, 2.50; West Pont 6.90. 5.60, 1.30: Wit Maria Goretti 5.90, 4.00, 3.70, 2.10; Sneeuwprinses 5.50, 3.00, 2.50. 1.10; White Friendship 12.90, 8.70, 4.40, 3.30. Vijf maanden voor het einde van de rit (de verkiezingen zijn eind enrif» heeft he kabinet-De Jong zich nog een hoop narigheid op de hals gehaald. Dat de loonmaatregel die 't deze week dan toch afkondigde, op verzet van de vakbonden zou stuiten, was te voorzien, hoewel de vakcen trales zich ongewoon fel en eensge zind hebben opgesteld. Maar dat ook enkele regeringsgezinde kamerfrac ties. met name ARP en CHU. er nog zoveel moeite mee zouden hebben, moet ook de regering wel hebben Dinsdag zal blijken hoe men door de knieën gaat. De oppositie zal on getwijfeld alle registers opentrekken om het effect van de loonmaatregel zo zwart mogelijk af te schilderen. Het pijnlijke voor de drie christe lijke partijen is, dat de hen bevrien de vakcentrales met hun vprzet de oppositie volledig in de kaart spelen. De anti-revolutionairen zullen toch niet zonder meer voorbij kunnen gaan aan de oproep van CNV-voor- zltter Lanser, nogwel een vooraan staand partijgenoot, om de maatre gel tegen te houden. Dat geldt ook voor de CHU. Ook het NKV h -ft zijn verbindingen in de Tweede Ka mer. Toch zal de Kamer de maatre gel wel moeten slikken, wil zij al thans geen kabinetscrisis uitlokken. Verwerping van de maatregel bete kent ongetwijfeld het aftreden van de regering, waarop zo kort voor de verkiezingen niemand zit te wach ten. De regering is al te ver gegaan om nog terug te kunnen, de reeds ontstane arbeidsonrust ten split. Zelfs Roolvink, die aanvankelijk de Indruk wekte er niets van te willen weten, heeft zich nu voor 100 pro cent achter de maatregel geschaard. Wat hij met zijn aanvankelijk optre den in ieder geval heeft bereikt, is dat men hem nu niet meer voor de aanstichter kan aanzien. Maar of hij daarmee zijn positie binnen de ARP heeft verstevigd, valt te betwijfelen. De vraag waar het parlement dins dag voor staat, is of het middel niet erger is dan de kwaal. Dat matiging van de loonontwikkeling nodig ls. be twist niemand, ook de oppositie niet. Lonen en prijzen hollen achter el kaar aan en de inflatie begint zoda nige vormen aan te nemen dat er in gegrepen moet worden, willen gepen sioneerden. rentetrekkers en zelf standigen niet het slachtoffer wor den. Het meningsverschil gaat ech ter over de vraag of die matiging zo exact in een cijfer moet worden uit gedrukt of dat men haar aan het be drijfsleven kan overlaten. De vak centrales waren in leder geval al zo ver dat zij in eigen kring het kli maat voor een zekere loonmatiging rijp hadden gemaakt en dat was na tuurlek al heel wat. Wat de regering nu heeft bereikt is. dat de vakcentrales elke verant woordelijkheid voor de maatregel hebben afgewezen en zeggen niet voor de arbeidsvrede te kunnen in staan. Hier en daar heeft de onrust al de kop opgestoken en stakingen zijn natuurlijk wel het laatste wat onze economie od dit ogenblik lijkt te kunnen verdragen. Trouwens het ziet er toch al naar uit dat er van de beoogde loonmatiging niet zoveel terecht zal komen. De bouwvakbon den. die als eerste met de loonmaat regel te maken krijgen, hebben al besloten haar gewoon te negeren. Hop dan ook. vooral in het westen des lands is de vraag naar arbeids krachten nog altijd zo groot, dat de werkgevers elke arbeidsonrust met zwart loon in de kiem zullen trach ten te smoren. Tenminste zolang de conjunctuuromslag, die vooraan staande economen zien aankomen, nog niet tot grotere werkloosheid heeft, geleid. Bovendien moet in de tweede helft van het jaar op een for se loonexplosie worden gerekend, omdat de vakbonden stellig zullen trachten de opgelopen achter stand weer in te halen en zich voor de toekomst in te dekken. Maar dat is een zaak waarvoor pas de volgen de regering zich ziet geplaatst. Waar de regeringspartijen op dit moment vooral moeite mee hebben, ls dat ook de verwerking van de 400- gulden-uitkering in de loonschalen tot 1 juli is uitgesteld. „Diefstal van verkregen rechten", noemen de vak bonden dat en zij zijn temeer ver ontwaardigd omdat die 400 gulden wel in de prijzen mag worden door berekend. Het ziet er dan ook naar uit dat de regering op dit punt een veer zal moeten laten. De CHU-frac tie heeft al een motie klaarliggen en ook KVP en ARP zullen dinsdag stel lig eisen dat deze opschuiving onge daan wordt gemaakt. Verwacht wordt dat ook de regering zich op dit punt wat soepel zal opstellen in de hoop het verzet van de vakbewe ging wat te kunnen indammen. DEN HAAG (GPD) Dr. ir. A P. Oele (PvdA) en zijn partijgenoot Ste- merdink. beiden lid van de Tweede Kamer, hebben minister Veringa ge vraagd of hij op de hoogte ls van het personeelsverloop bij het Europese centrum voor ruimteonderzoek en techniek (Estec) in Noordwyk, als gevolg van onzekerheid over het toe komstig werkprogram. HIJ informeert ook of de minister met de directeur van het centrum, prof. Kleene, van mening is dat door het mislukken van de conferentie in Brussel d.d. 4 november over rulm- tezaken, de Europese samenwerking in de ruimtevaart zonder toekomst is en wat de minister denkt te doen om de huidige impasse te doorbreken.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7