roreneindspelen (II) am m m*w Leidenaren naar de Meesterklasse Koppelkruiswoordraadsel 1 1 1 1 *il ss 9 m 4» 9 H. W. Filarski's bridgerubriek 9 4» om er ACHT-er Pim en Pom De logé iDAG 12 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 rechten. insluiting op ons artikel van 28 november, volgen thans tot 5 Tf4 komt is het eindspel voor 12. h4-h5 Kb3-c4; 13 g3-g4 Tc2-cl opmerkelijke stellingen in het onderwerp „toreneindspe- zwart niet te winnen. Curieus! Maar 14. Kfl-f2 a2-alD en wit gaf het op. 1 wie komt op zo'n idee tijdens de Een der moeilijkste eindspelen uit de 1 trcirtij J praktijk betekenis heeft voor de praktijk. Richtlijn: Indien de vijandelijke In deze stelling heeft wit niet veel kansen in de strijd tussen toren en pionnen zijn meer vrijpion twee velden van het promo- winstkansen. Wanneer zwart echter ^I-aardig verdeeld dat die tussen raadsheer of paard tegen tieveld is verwijderd kan de verdedi- foutief voortzet kan hij de partij niet ^n, daar het lichte stuk in de meeste gevallen voor remise pio"nen, :,eten Dt J"066." 6 I lykheden zijn echter zeer beknopt. Richtlijn: De torenparty moet trach- Een accuraat onderzoek tijdens de ten. de meest achtergeb'even pion partij is dus noodzakelijk! te veroveren. <Euwe en Lasker» 1 Kd6-c6: 2 Ta5xf5 Kc6-b6, Dergelijke stellingen hebben prof. 3. Tf5-f8 Kb6-b5: 4 Tf8-b8 Kb5- c4; 5. Tb8-c8-f- Kc4-b3; 6 Tc8-b8 1 Kb3-a2; 7. Tb8—b5 Tal-cl; 8 Tb5x h5 Ka2-b39. Th5-a5 a2-a2; 10 f2- f3 Op 10. Tb5 - komt vanzelfsprekend 10 Ka4! Met een snelle winst. 10 Tcl-c2+! 11 Kg2-fl g4xf3 Uit de partij Szkely-Barcza, Hongarije 1970. Uit de partij MasonL. Paulsen, Wenen 1882. "M haalt. Toch behoeft de minderheid nimmer te wanhopen, want volgens i traditie zyn toreneindspelen niet vrij van verrassingen en daarom het moeilijkst te behandelen! 1. Kh2-g2? Het is begrijpelijk dat wit pion f2 I dekt. Maar 1. Tf5:! TP1; 2. Kg2! a2; 3. Kfl: al D+; 4. Kg2 en omdat wit Remise is mogelijk! Remisestelling? kfi duidelijk dat wit torenruil lijden, gezien de stand van e koning. Het is niet te zien TT_4 y. - t na 1. Tg5-g8 kan winnen. 1 een paar leerzame fouten Tg5xa5? is gebaseerd op de gedachte partijen een dame halen en en voldongen feit is. Zoals jkt is deze opinie geheel on- Richtlijn: Indien men tij- Y party het slot van een ruil I taxeren, dien men de toren rd te houden! b6xa5; 2. g3-g4 a5-a4'> w een fout waardoor wit op srtje remise bereikt. Tot een ijke winst leidt 2 hg4:! 4 g5 a3; 5. g6 a2; 6. g7 Volgens de algemene dat winst slechts mogelijk de b-. d-, e- en g-pion. n De verdedigende'koning Meesterklasse een vrijwel uitsluitend west-Nederlandse meiijk gedwongen op het, aangelegenheid is. Na 10 van de 14 gespeelde wedstrijden gaat èeid te gaan staan, waarna de strijd om het landskampioenschap weer tussen Buitenhof II zijn koning naderbij, Oudshoorn), Culemborg, ABC en Continentalclub beide uit 6_ Amsterdam. Vandaag en morgen zal te Rotterdam (Skyway- 7 hotel) de beslising vallen. Berger en Kling Horwitz diep gaand onderzocht. In de stelling op diagram 3 weer gegeven speelde zwart niet op zyn sterkst en verloor. 1 Ta2-a8 h5-h4! 2 Ta8-- Kg6-h5? Beter 2 Kf7! enz.» 3 Kg2- f2 f5-f4 'Juist is is 3 h3! Zwart moet altijd de diagonale for matie kiezen!). Er volgde nog 4 Tf8 Kg5; 5 Kg2- f3 6. Kf2 Kg6: 7. Th8 Kg5; 8. Th7 h3; 9 Kg3 Kf5; 10 Te7! Kg5; 11. Tf7Kg6: 12 Tf4 Kh5; 13. Tg4 12; 14. Tf4 h2; 15. Kh2: en zwart gaf het op. Thans volgt de juiste behandeling van dit eindspel. 1 Ta8 h42 Tg8 - Kf7. 3 Th8 h3- 4 K?3 Kg75 Te8 Kf7; 6 Te5 Kf6; 7 Kf4 KtG: 8 Te6 K?7; 9 Td6 Kf7 10 Th6 Kg711. Th5 Kg6; 12. Tg5r Kh6. 13 Tg8 Kh7 met remise Ik hoop dat de lezer in deze twee artikelen over ..toreneindspelen" de nodige kennis heeft opgedaan voor de praktijk! Dat was het vooropge steld doel dat ik voor ogen had. BISHOP In de NBB lündt men het eigenlijk helemaal niet zo fijn dat onderkent dit probleem natuurlijk ^4-a3; 4. g5-g6 a3-a2; 5 i 6. Kf6-g6 Dal-a8; Uit de overgangsklasse I zal met zeer grote waarschijnlijkheid een grote, oude naam naar de MK terugkeren: De Sleutels uit Lei den staan 16 punten voor op hun naaste concurrenten en met nog slechts 4 wedstrijden te spelen (max. score 6 per match» kan de zozeer begeerde meester- klasseplaats de Leidenaren nog nauwelijks ontgaan. voor de lezers: Hoe wint 7 Kh5:? Vergist u niet! Da8-e4 - 8 Kh7-h8 De4- h7 De5-e7. zwart pas dat schaak op h5 lijk is. Daarom moest 2 hieden. ks ontstaat straks een uit geval 18 De7-f6; 11. Kh8-h7 Df6- »7-h8 h5-h4. ujnlijk de winnende zet. D Df7xg8-~; 14. Kh8xg8 5 Kg8-g7? j issende fout. Het behoort Star (Utrecht» staat met 33 pun- de uitzonderingsgevallen ten «gem. 30» redelijk veilig, maar r nog remise kan bereiken, hierachter zien wy liefst zes degra- schuilt in het feit dat de I datie-kandidaten waarvan er twee ding 15. Kf7!remise for- uit deze klasse moeten verdwijnen, kan dan namelijk tot de Daarbij zien wij twee voormalige Kf3-Kh3 komen. Wij ken- meesterklasseteams. Eindhoven en lema uit eindspelstudies van BOC-Haarlem. Het zou voor de Bra- rigorjew. In de partij volgde banders 'n heel nare zaak zijn wan- Ke3: 16. Kg6 Kf4; neci' ..hun" enige sterke team zelfs en wit gaf het op uit deze afdeling verdween en velen todspel met vele leerrijke in Haarlem en omgeving zullen ook met lede ogen de matige resultaten idelijk dat een pluspion van de weleer zo gevreesde „Bridge jke gevallen de winst be- i Oegen Club" bekijken. 1 u de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen linden? De juiste oplossing vindt u elders in de pagina. In de overgangsklasse II lijkt de stryd om de éne promotieplaats naar de MK te gaan tussen ABC II-Am- sterdam 42 pen De Bond uit Den Haag (37 p». Gelukkig zien wy hier dat een vermaarde noordelijke club zich tot nu toe.weet te handhaven: de Eerste Groningse Bridge Club scoorde 31 uit 10 (gem. 30» en de degradatie-kandidaten HOC 'Den Haag 21 p» en De Brok 'Maastricht 18 pi staan ver genoeg achter om de Groningers gerust te kunnen stellen. BOC-II uit Haarlem '28 p» zit ook in j de benauwenis, maar heeft in elk ge val méér dan één volle wedstrydmzet «die 6 punten is» voorsprong op de fatale voorlaatste plaats. Bijzonder spijtig is het. dat Lim burg er zo weinig van terecht brengt. De Maastrichtse spelers van De Brök hebben tot nu toe wel erg weinig laten zien en slechts een volledig maar weinig te verwachten herstel tydens de laatste vier wedstrijden, zou het het sympathieke Limburgse team kunnen redden. Bezien uit het oogpunt der lande lijke propaganda voor wedstrijdbrid- ge is er dus weinig reden tot blijd schap. Delen wij bridgend Nederland gemakshalve eens op in ..De Rand stad" en „De Provincies", dan blijkt er een steeds grotere concentratie van sterke spelers in de Randstad te komen en een steeds verdere afro ming van sterke krachten uit de provincies. Eén der vele oorzaken is dat talentrijke jongeren hogerop willen en de mogelijkheden daartoe vrijwel uitsluitend in de grote rand steden vinden. Het enkele goede paar dat men hier en daar in de provin- cies vindt, is alleen al gehandicapt door het feit dat de tegenstand in eigen omgeving zó gering is. dat zij te zelden tot grote inspanning be hoeven te komen. Het bondsbestuur óók wel. maar het is moeilijk er een bevredigende oplossing voor te be denken Misschien zou gedacht kun nen worden aan een indeling van Noord-, Oost-, Zuid-, Midden-, West I - West II-Nederland. waarvan de kampioenen tenslotte samen strijden om de landstitel Ten eerste zou dit de belangstelling in ..De Provincies" sterk stimuleren, ten tweede zullen vele sterke spelers niet uitsluitend in „De Randstad' terecht kunnen, ten derde worden de ^eisproblemen aan zienlijk verminderd, ten vierde maar zeker niet ten laatste zal de regionale pers méér vreugde be halen aan de strijd om het regionale kampioenschap dan dit zij de plaat selijke teams ergens in een onderaf deling van de Ned. Bridgebond ziet hangen. BRIDGEVRAAG: Een leuke vraag van een inzender, waarbij de zuidspeler by gewoon ge geven spel in handen krijgt A A B 10 9 OAHVB 10 97534» West is gever. NZ staan kwetsbaar en het is robberbridge «is viertallen». West opent het bieden met één har ten noord past en oost zegt dan één SA Wat zijn uw plannen met zuidspel?? Antwoord elders op deze pagina. Pim en Pom te-rug van een wan-de-lin-ge-tje door het huis. Bui-ten is het te koud. daar om ma-ken ze el-ke dag een rond-je door de ka-mers. de gang. de ka-mers bo-ven en de zol-der. Hè hè. zegt Pom. als hij op de on-der-ste tree is. dat was eeh he-le tocht, hoor! Gauw m'n mandje in. Pim knikt. De vrouw steekt haar hoofd om de keu-ken-deur en roept: zijn jul-lie daar? N^ieuw, zegt Pim; mauw. zegt Pom Denk er-om, bin-nen is een lo-gé. zegt de vrouw. Doe een bee-tje aar-dig, want hij was bij-na be-vro-ren en moet nou weer bij-ko-men Pim en Pom kij-ken nieuws-gie-rig naar de ka-mer-deur die op een kier staat. Een mens?, vraagt Pom Groot of klein?, vraagt Pim. die al aan spe-len denkt met een leuk vro-lijk lo-gee-tje. Als het maar geen ou-we brom-beer is die niet van kat ten houdt, zegt Pom voor hij naar bin-nen gaat. En als ie me maar niet uit m'n slaapje houdt, vind ik al-les goed. zegt Pim Ver-baasd kij-ken ze rond in de ka-mer. Er is nie mand. Hun o-gen gaan langs de stoe-len, de bank en 't kruk je bij het raam. Ner-gens ie mand te zien. Mis-schien is het toch een heel klein-tje, zegt Pom en hij steekt zijn kop on-der ta-fel om te zien of de lo-gé daar mis schien zit. Ook niet. Het zal toch niet weer een ver-kou-den duif zijn. hè. zegt Pim. Hun o- gen gaan om-hoog naar de kast. de lamp en de gor-dijn-roe Ook daar zit nie-mand. Ik denk dat ie het hier niet ge-zel-lig vond zegt Pim. of mis-schien hield ie niet van kat-ten en is ie er van-door ge-gaan toen hij ons mand-je zag Maar hij was bij-na be-vro- ren!. roept Pom. hij moest bij- ko-men. zei de vrouw!. We moe ten haar maar ver-tel-len dat ie weg is. zegt Pim. an-ders staat ze voor Jan Klaas-sen lek-ke-re hap-jes voor hem te ko-ken. Pom knikt en sa-men gaan ze op weg naar de keu-ken. Maar vlak voor ze de ka-mer uit-gaan staat Pom stil bij een vreemd ding op de grond. Een hoed-je, zegt hij. Er ligt hier een hoed je. Ze-ker van de vrouw. Pim tikt er te-gen met zijn poot-je. Tik tik doen zijn na- gel-tjes op het hoed-je. Hij schudt zijn kop. Dat is geen hoed-je, zegt hij. hoed-jes zijn nooit hard. Als je het mij vraagt is het een dek-sel-tje van een pan-ne-tje of zo. Ach wel nee, zegt Pom. de vrouw gooit toch geen dek-sel-tjes op de grond!. Ja maar die lo-gé. zegt Ptm. mis-schien ver-veelde hij hij zich en is ie een bee-tje met dek-sel-tjes gaan spelen. Pom tikt ook eens op het dpk- sel-tje. Tik tik tik op-eens schrikt hij en trekt zijn poot je te-rug. Wat is er?, vraagt Pim. Het be-weegt!, fluis-tert Pom, dat dek-sel-tje be-weegt. Pim lacht. Ach. malle, dat was wie-be-len omdat jij er te-gen tik-te. Op-eens wor-den zijn o- gen heel groot. Het dek-sel-tje komt een klein bee-tje om-hoog van de voer en loopt op vier poot-jes weg. To-ve-rij, Pom!, To-ve-rij!, roept Pim, maar Pom séhudt zijn kop. To-ve-rij be-staat niet, zegt hij. Hij neemt een gro-te sprong en komt vlak voor het lo-pen-de dek-sel-tje te-recht. Dèn pas ziet hij dat er een klein kop je met twee zwar-te glim-oog jes uit het dek-sel-tje steekt. Pom doet een stap-je te-rug, maar hij blaast niet want de oog-jes kij-ken erg vrien-de- lijk. As-je-me-nou. zegt Pim, die voor de ze-ker-heid maar gauw op een stoel ge-klom-men is, een dier! Ben jij de lo-gé?, vraagt Pom aan het dier. Het klei-ne kop-je dat aan een heel dun nek-je vast zit, knikt. Ben je een echt dier?, vraagt Pom, of een speel-dier voor klei-ne men sen? Ik weet het niet, zeg-gen de zwar-te oog-jes Waar-om heb je geen vacht-je? wil Pim weten. Hoe doe je dat, je kop weg-ste-ken in een dek-sel-tje?, vraagt Pom weer. Het dier kijkt ver-le-gen van de één naar de an-der. Pom en Pim kij-ken el-kaar aan. Wat vind jij?, zegt Pom, zul-len we hem aar-dig vin-den of niet? Ach. zegt Pim. 't hangt er van af wat ie eet. Als het een poe- ze- bak- jes- leeg- e- ter is vind ik hem niet zo aar-dig meer. maar dat dek-sel-tje en dat kop-je en dat gek-ke nek je vind ik wel leuk. De vrouw komt bin-nen met een blaad je sla. Zo, en nou eerst eens wat e-ten. zegt ze. Pim en Pom kij-ken met gro-te o-gen hoe het dek-sel-tjes-dier zijn bek je in de sla zet. Ja. ja. zegt d~ vrouw, dat vin-den jul-lie raar. al-leen maar groen en blaad jes. Ach. kijk die klei-ne toch e-ten!. Wat vin-den Jul-lie van hem? Pim en Pom knip-o-gen. We vin-den hem erg aar-dig. vrouw. Hij mae blij-ven. zegt Pom en Pim tikt eens op het dek-sel-tje en zegt: Je zou best wel eens ons vriend-Je kun-nen wor-den, sla-e-ter! ANTWOORD OP BRIDGEVRAAG: De kunst met een dergelijk spel is niet zozeer de hóógte van het te be reiken contract, dan wel dat men dit contract verkrijgt! Bij wilde ac ties bestaat het gevaar dat men sla pende tegenstanders wakker maakt, die dan misschien zes ruiten afne men met zes harten of zeven klaver —die dan wel zo'n 300 a 700 punten down zullen gaan. maar waarvan kwetsbare zuid niet veel wyzer wordt. De te kiezen actie is ook afhankelyk van de „kwaliteit" der tegenparty Tegen bange spelers moet men niet te lang blijven scharrelen, maar te gen de heren Fris en Vrolijk is het de goede taktiek zo langzaam moge lijk naar het eindcontract te „sle pen", in de hoop dat zy zullen dou bleren en uw contract laten spelen. Goed is het natuurlijk wel, te be ginnen met „twee harten"-een bod in de kleur der tegenpartij en dan maar af te wachten wat de tegen- party en partner verder zullen doen. Lukt het de kwetsbare manche (mis schien slem) te 'kopen', dan zijn NZ goed af. In de praktijk had noord (hoe bestaat het!) één schoppentje, zeven kleine hartens geen ruiten en AH vijfde van klaver. Vijf ruiten was dus het theoretisch maximum en degeen die dat (liefst gedou bleerd» zou weten te bereiken, is een zeer goede of een zeer gelukkige bridgeepeler! De woorden van meer dan 3 let ters dienen als volgt worden gevon den: U treft op twee na 18 hori zontaal en 16 verticaal steeds twee omschrijvingen aan. De letters van de gevonden woorden kunt u na om zetting tot één nieuw woord vormen. Deze woorden dient u in de puzzel aan te brengen. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal Wegens het wegvallen van een re gel in de puzzelopgave (43 verticaal» moest zijn het roofdier: marter is er enige moeilijkheid by de oplos sing ontstaan. Niettemin kwamen vele inzendersisters» met het juiste woord voor de dag. By de beoorde ling van de oplossingen is dit woord door ons buiten beschouwing gelaten. Als prijswinnaars» essen) kwamen uit de bus: Eerste prys van f 10, mevrouw M. C. Barkema, De Sitter- laan 40 Leiden; tweede prijs van f7 50 de heer E. C. M. de Waal. Bernhardstraat 5. Zoeterwoude (Ho ge Ryndyk»prijs van f 5.mevrouw J. J. Winkelaar-de Bruin. Nieuwe Ryn 3. Leiden en de heer N. van Os- nabrugge. Akkerstraat 1. Leiderdorp De pryzenn zullen aan de winnaars (essen) worden toegeeondenn. Verticaal: 1. zak; boksterm 2. lichaamsorgaan; blljartstok 3. inhoudsmaat; voedsel 4. schrijfgerei-, eetlust 5. kleur: dat is 6. heilige; noot 8. uitgave; aankomend 11. karaat; herkauwer 12. getemd; voertuig 13. voorschrift; lidwoord landbouwer: soort onderwijs op die plaats; schijngestalte van de maan beveladministratietroepen vogel; deel van de bijbel gezetvoorzetsel zindrank toiletartikel; knaagdier deel van een stad; zonnegod ambtshalve; noot herkauwer bokstermnoot drangelegenheid; schijngestalte van de maan diepte tussen twee zeebanken; loot verpakkingsmateriaal; hoofddek sel aanwijzend vnm.; gelofte kindergroet; deel v d. mast windrichting; soort onderwijs insekteneter; plaats in Overijssel deel van een bijenkorf; bijwoord 14 kluitje planten; ter herinnering 16. elasticiteit 20. lichaamsdeel; boom 21. ogenblik; schuine strook in een weefsel 22 schaakterm; troefkaart 23. de oudste: familielid 25. rivier in Italië; int. aanduiding van een windrichting 26. keurig; redactie 28. rivier in Azie; noot Oplossingen onder 't motto KRUIS WOORDRAADSEL dienen voor woensdag aanstaande te 9 uur in het bezit te zyn van de redactie van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Lei den. Wij stellen vier prijzen beschik baar: één van f 10.-, één van f7.50 en twee van elk f5.-. Alleen abon nees kunnen meedingen. Kont er achter jaiadtjajqooj uba pnsq r iau 'L qnp uba o ap 9 .lajads .lajjuti uba jeq 8uod-8tnd g jajads jamoaj uiqs uba afaBz sjqoaj ueui uba aijad g Mno.ia uba paoq z ti|u|[ usua uba pusq uj sb[J 11

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19