December: maand voor fijnproevers Nederlander wordt goede wijndrinker ook als u ƒ2000.- of 10.000.- wilt lenen! Wim de Regt Ed Leijten ga met uw tijd mee - ga naar de nmb! Bordeaux Bordeaux Bourgogne Bourgogne wijnen JE r wijn meer il ileet d,ht en Moezel- serwijnen borrel. Een feestelijk etentje in huiselijke kring of in een restaurant wordt niet (meer) compleet geacht als er geen wijn wordt geschonken. Importeurs en slijters hebben om twee redenen stijgende waardering voor de Nederlandse consument: hij gaat steeds méér wijn drinken, en te gelijk wordt hij smaakbewuster. Met andere woorden: voor een beter wijntje heeft hij méér geld over Vier jaar geleden bedroeg het wijn- verbruik in ons land nog een halve liter per hoofd per jaar. Verleden jaar was het al gestegen tot meer dan vier liter! ..Voor Nederlandse begrippen is dat natuurlijk wel spec taculair. maar in vergelijking met het buitenland is het nog helemaal niets", aldus het relativerende oor deel van de heer Rob Kerstens (44), één van de vier directeuren van An- dré Kerstens NV in Tilburg, impor teur (sinds 1880) van wijnen en ge distilleerd. Voorbij Men versta hem echter goed: Rob Kerstens. befaamd wijnkenner en (vanzelfsprekend) óók -liefhebber, wil met zijn conclusie geenszins de consumptie van wijnen bagatellise ren. Daarvoor is hij een té enthou siast propagandist van wijnen, getui ge de meer dan twintig ..wijnpraat jes" die hij voor de NCRV-micro- foon heeft gehouden en de vele le zingen die hij in den lande houdt. Alsof hij niets anders om handen heeft. „Het is nog niet zo heel lang ge leden dat wijn werd beschouwd als een drank die alleen in gegoede krin gen werd geschonken. Die tijd is voorbij. Met zijn reclamestunts heeft het grootwinkelbedrijf een brede laag van de bevolking wijn leren drinken. Voor wat Albert Heijn en ander^ za ken hebben gedaan ben ik hun ziels- dankbaar Selectief Mede onder invloed van de jaar lijkse vakantietrek naar het buiten land is het publiek duidelijk selec tiever geworden in zijn keus van wijn. Landwijntjes in flessen met aantrekkelijke etiketten (dat wél) worden niet meer lukraak gekocht. De slijterswereld ervaart dat de vraag naar wijp van een betere (en dus duurdere) klasse toeneemt. De ge volgtrekking ligt voor de hand: wat de consument in de supermarkt niet vindt, zoekt hij in de rekken van de slijter Honderden boeken zijn in de loop der eeuwen geschreven over wijn bouw en wijnen. In mousserende volzinnen zijn de liefde voor en het karakter, de eigenschappen, het ef fect en de bijzonderheden van deze drank verwoord Geen drank die zo'n verscheidenheid aan bewonde raars heeft: de liefhebbers van de Bordeauxwijnen, de supporters van de Bourgognewijnen, de eerlijke aanhangers van de Rijn- en Moezel- Door: Foto's: wijnen. Om over de schare volgelin gen van de sherry dan nog maar niet te praten. Kortom: de leek in het gezelschap van goed op toeren komende wijnkenners voelt zich op genomen in een wereld met een ei gen taal en sfeer, een wereld ook die zich (tijdelijk» hermetisch afsluit van het omringende heelal. Vuistregels Wijn leent zich er bij uitstek tot gespreksonderwerp te zijn voor sno bistische leken. Een paar moeilijke termen, een peinzend oog en een be dachtzaam genomen teug: het is vol doende om in de kring van niet-ex- perts voor wijndeskundige te worden versleten, een kwalificatie die men zich doorgaans graag laat aanleunen. Een zó snelle promotie tot wijnken ner betekent tevens dat over het al gemeen de kennis omtrent deze drank aan de magere kant is. En dat ter wijl men met twee vuistregels zelf kan beslissen welke wijn bij welk gerecht of welke omstandigheid het best past. In de eerste plaats is er het on derscheid tussen zoete en droge wij nen. Het verschil houdt verband met de streek waar de druiven groeien. Gebieden met veel zon leveren drui ven met een hoog zoetgehalte (Bour gognewijnen». gebieden met minder zon <aan de Prar.se zeekant, het Duitse wijngebied» produceren droge wijnen «wrang, zegt de niet-kenner). Zoete wijnen harmoniëren bij ge rechten die ook zoet zijn of zoete be standdelen bevatten. Doorgaans ver- Wit- rood-rosé Van hetzelfde belang is het verschil tussen rode en witte wijn. Rode wijn is meestal zwaarder dan witte zijn. Zijn kleur krijgt de rode wijn van de rode of blauwe schil tijdens het gistproces. Als dit van korte duur is. is rosé het produkt. Bij een langere gistperiode krijgt men rode wijn. Rosé past zowel bij vlees als bij vis. Dat geeft dus geen probleem. De verdere keus overigens evenmin als men maar onthoudt dat bij vis of ..wit vlees" een witte wijn hoort, en bij vlees een rode wijn. Dat is de eerste vuistregel. De tweede is dat bij een licht gerecht een lichte wijn hoort en bij een zware maaltijd een zware wijn. Naar gelang het hoofd )- gerecht meer smaak heeft moet er een equivalente wijn bij worden ge dronken. Een lichte wijn komt uit een land streek waar relatief weinig zon is: een zware wijn is afkomstig uit gebieden waar veel zonnewarmte is. De kaart van Europa geeft bijna altijd het ant woord: wijn uit de Rijnstreek is licht, wijn uit het Rhónedal is zwaar Moezelwijn is een goed voor beeld van een lichte wijn, evenals de Muscadet, een droge, witte, zeer populaire wijn uit het mondings- gebied van dr Loire bij Nantes. Bij visgerechten en krabcocktails doet deze wijn het voortreffelijk. Voorbeeld van een zware wijn is d" Chateauneuf-du-Pape waarvan de druiven groeien rondom de ruïne van het buitenverblijf van de Paus van Avignon, zeven kilometer noor delijk van deze Franse stad. Ken ners spreken bewonderend van een „volle, koppige wijn". Een „rijke, vol le wijn" is eveneens de Rioja. af komstig uit het gebied op dezelfde lengtegraad als Bordeaux, maar dan tachtig kilometer zuidelijk van de Pyreneeën „Une belle robe" zeggen de Fransen van deze zware Spaanse wijn. „Bij de maaltijd heeft de wijn een wezenlijke functie", vertelt Rob Kerstens. „Eten en drinken moeten elkaar aanvullen. De wijn dient om de smaak te verbeteren en hij is ook goed voor de spijsvertering Wie te veel heeft gegeten, maar er een goede wijn bij heeft gedronken, zal in de meeste gevallen na de maal tijd weinig last hebben" Wie het huishoudbudget laat mee spreken bij zijn «of haar) aankoop van wijn, moet weten dat wijn goed koper is om te drinken dan bier. Twee of drie glazen wijn geven een voldaan gevoel Vier of vijf pilsjes daarentegen zijn „niks". Het advies komt uit objectieve bron. want Rob Kerstens is teveel Brabander om geen stevige bierdrinker te zijn Omdat december nu eemaal de maand van de verrukkelijke hapjes is en zelfs de meest zorgzame keukenprinsessen het toch niet zo leuk vinden om de hele dag achter het fornuis te staan doen de delicatessenfirma's zo tegen het einde van het jaar iwrtreffelijke zaken. Als het er op aan komt kan nl. I geen enkele fijnproefster de verlei- j ding weerstaan om een paar blikjes, potjes of pakjes met exotische heer- j lijkheden in huis te nemen. Voor de feestdagen moet dat dan wel iets 1 héél bijzonders zijn. Liefst iets wat nog geen van de gasten ooit heeft gegeten. Lekker eten kan al met het ont bijt beginnen, want wat dacht u van toast met Schotse-whisky-mar melade of van een cracker met mar melade waarin flink wat brandy werd verwerkt. Voor de liefhebbers I is er ook nog een hele speciale jam van abrikozen, amandelen en Har- vev sherry Er blijven natuurlijk al- j rijd mensen voor wie er niets boven de goede oude keuken gaat. De Bijenkorf die de bijzondere lams (f 4,25) per potje importeerde haal- de ook Schotse likeur-honing in huis. j Honing die, zeer romantisch, nog steeds in een afgelegen kasteel naar i een ruim zevenhonderd jaar oud re cept wordt bereid, Iets heel bijzon ders voor mannen, die als 'n middel eeuwse roofridder willen ontbijten. Maar u kunt ook uitzonderlijk poë tisch aan de eerste maaltijd van de dag beginnen. Bijvoorbeeld met een boterhammetje met oranjebloesemho- ning een delicatesse die bij bijna iedere reformzaak wordt verkocht. En bij zo iets, kunt u eigenlijk al leen maar een kopje Jasmijnthee drinken, een exotische spcialiteit die sinds kort rechtstreeks uit communis tisch China wordt geïmporteerd, een pakje van een ons komt op f 1,45 Verkrijbaar bij de betere levensmid delenzaken. Heeft u er ooit wel eens aan ge dacht dat u uw vrienden bij de bor rel be6t een stukje Mexicaanse cactus zou kunnen serveren. Cactussen van de zonnige stranden van Acapulco worden sinds kcrrt ingeblikt en in blokjes gesneden voor f 2,50 bij de Bijenkorf verkocht. Ze zijn het lek kerste wanneer ze even in een Mexi caans kaascocktailsausje zijn gedipt. Zo'n sausje van het merk ,E1 Pasao' gemaakt naar een eeuwenoud in heems recept komt per blikje op f 2.95. Uit het bijna even zonnige Zuid- Frankrijk zijn verrukkelijke cock tailolijven in een speciale kruiden- of paprikasaus te koop OJijven a la grandmère zullen de fijnproevers zeg gen, de betere levensmiddelenzaken hebben ze voor f 3,95 per pot De fameuze delicatessenfabrikant ..Lacroix" maakt het de gastvrouw bijzonder gemakkelijk met een uitge lezen gerie soep in blik. Lacroix biedt keus uit Australische kangeroe- staartensoep f 4.50. Chinese zwaluw- nestjessoep f 5,50, schildpadsoep f 5,50 en fazantensoep f 5,95 Als voorafje kunnen slakken uit de geurige Franse wijngaarden die nen of misschien geeft u de voor keur aan Japanse kikkerbilletjes, wel iets wat niet iedere gast lekker zal vinden, maar het is in ieder ge val exclusief. Ze worden in blik en in een diepvriesverpakking bij de betere delicatessenwinkels vanaf on geveer f 3,75 verkocht. Nu is een slak op een bordje mis schien ook niet alles als begin van een feestelijk kerstdiner. Griekse druivenbladeren kunnen als 'n sma kelijke en sierlijke garnering dienen Voor f 1.40 haalt u er een heleboel ingeblikt in huis. Maar in plaats van druivebladeren kunt u evengoed een blikje bamboespruiten uit Nationa listisch China of palmharten uit de binnenlanden van Brazilië nemen. En waarom bij de wildschotel al tijd die champignons. U hoeft echt geen hekel aan uw gasten te heb ben om ze te trakteren op „trompet- tes des morts" morieljes verrukkelij ke paddestoelen uit de Franse Al pen De Bijenkorf heeft ze voor f 5.95 per blik. En ten slotte kunt u het echt helemaal zonder aardappels doen wanneer u voor de feestdagen een blik kastanjepuree uit de Arde- che in huis neemt. Het blik alleen al is de prijs van f 1.25 waard omdat het zo'n prachtig voorbeeld van ech te Jugendstil is. hebben de eigen en de Rijn- en Moe- ta sterkere mate. He men zeer jong moet hij is dan fruitig en geur van bosframbo- probleemloze. lekkere -gemakkelijk en vlin- ïan smaak. I het publiek is in het II meermalen in ver bracht door het begrip en". De aanduiding is 'eer misleidendeen Indertijd is „gemaakt" n die niet beschermd de Franse wetgeving kunnen verkopen. In ®jn alle wijnen ge- tón tafel en daar na. te schenken. dvertentie UMESMODE ■odasief jonge stijL™ 2)1 "^STRAAT KBO-II2 LEIDEN 12 DECEMBER 1970 LEIDSCTT DAOBtAt> PAOIlfA 1T de komende feestda- oJversieren" met flonke- jen wijn bij intieme of gezellig samenzijn- hebben wij een be- Wl rijn-wijzer" samen- je beknopt een over- van de bekendste wij- eigenschappen. droge wijn die „veel 'nJ ouquetvol) heeft; bij worden krijgt deze effect dat hij elegan- drinken. rig en gemakkelijk te itig zacht van smaak, mollig; plezierige, bouquetgetypeerd grondsmaak", degoüt 500 nd uit het mondings- idd deze rivier is de Mus- l(j, ndroog", fris en open; nt: een typische vis- »fd uit de streek bij log van de Loire zijn '0C et en Pouilly fumé (bei de Bourgeuil «rood», ijke. droge wijnen, je jtoreken over wijnen sak van een „coup de geweerschot. Ze be- t de vergelijking de naak. iei /ijl lichtzoete wijnen: 'tie van „mooie wijn- *ft deze wijnen een palet van smaak en De reclame is niet voor niets geweest: de Nederlander wordt een goede wijndrinker. De edele drank die een kleine tien jaar geleden nog voor „chic* doorging, is nu al bijna even populair als het vaderlandse bier en de ouderwetse draagt een „Europese mond" de combinatie van een zoete wijn en een hartig gerecht niet, daarom komt een fles zoete wijn bij een maaltijd betrekkelijk weinig voor. Droge wij nen krijgen gewoonlijk de voorkeur als het hoofdgerecht vlees of vis is. ADVERTENTIE Hebt u op korte termijn geld nodig? Bij de NMB wordt u zonder omslag geholpen. Bijvoorbeeld 2000,— in handen, betaling in 18 x ƒ125,19. Of ƒ10.000.- in handen, betaling in 36 x ƒ340,79. Ook voor andere bedragen kunt u prettig te recht bij elk NMB-kantoor. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt!

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17