31oembollenlab" in Lisse niet wereldvermaardheid Bodegraafse kweekt orchideeën in woonkamer WARMONDSE RAAD VERGADERT 22STE MAN VOLGT HOBBY VAN VROUW MET CAMERA Jve eeuw onderzoekingen in belang van het vak; 24 en 26 december expositie in Hillegoms beurshal Wel boter uit EEG-landen voor Vatieaan Tekort aan vele artikelen in Oost-Duitsland 11 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 IJ ven deui •fi vi »me: ootji, 2n j n d( VÓÓb; ,aa, u. WOljlj, ben Prof. dr. ir. P. K. Schenk weet alles van bloembollen ,en. Hij is sinds 1954 verbonden aan het „gouden" ium voor Bloembollenonderzoek. In 1962 werd deze ke bloembollenkenner directeur van dit wereldbe- s boratorium. Hij heeft thans een staf van 90 mede- l(Het wetenschappelijk onderzoek wordt uitgevoerd an, waarvan 13 een academische en 15 een middel- gere technische opleiding hebben gehad. Tot 1960 lag oek voornamelijk op fytopathologisch en fysiologisch laar daarna werden, in overeenstemming met de opzet, ook problemen in studie genomen die rein van de disciplines liggen: bodemkunde, vermeer selectie, sortiment en veredeling, mechanisatie en r: rein jk stelt deze landbouw- groot formaat"Ook iet iedere dag'weer stu- dat niet doet, raak je iterop. 't Is een teken jd. De ontwikkelingen ir in zo'n razend snel at je alleen door inten- ij" kunt blijven. Dat is op het gebied van de het geval, maar bijna Wat we voor een nog voor onmogelijk reeds realiteit gewor- in Nederland geteeld, tus bloeiden staan nu in al weer in bloei. Dat bewei'kstelligd door on- het toepassen van tem- binaties". R DE TOEKOMST nk wil-bij dit gouden ju- „zijn" aboratorium ollenonderzoek wel ach- Het belangrijkste vindt lat de blik op de toe- gericht, want daarvan dat in bepaalde op wel moeilijke tijden het hebben. Daarom even aan de wieg van I bloembollenteelt zo be ituut staan. dan toont hij meteen ^kaartje: "Een schade- vei'oorzaakt door het dreigde in de eerste deze eeuw. de narcis- land onmogelijk te ingend verzoek van de Algemene Vereniging ollencultuur stelde de 1917 een jonge plapter- I. E. van Slogteren, aan kcht een methode te leze ziekte te bestrijden, •ces. Binnen enkele ja- behandelingen advise- ir de schade tot een mi- worden beperkt. En. an dit onderzoek resul- 20 in de oprichting van irium voor Bloembollen- ;tra waarvan Van Slogteren recteur werd. Dit "lab" Lisse, het hart van de ultuur, gevestigd als on- de Wageningse land- lool en het is in ons ;rale instelling geworden lie van bol- en knolge- 970' Idelt VOOR HET VAK ig is nog tekort om met wat heeft hij een voor het vak te pra- les wat met het bloem- oek te maken heeft, u het mede aan de on- i in dit labox-atoi-ium te dat u uw huiskamer is kunt tooien met veler- bolbloemen, waarvan we noemen tulpen in aller- en variaties, welrieken- i en helgele narcissen? eteur prof. Schenk met iening: "Er zijn bijna gewassen bekend, waai- ;:if eratuur een zo overheer- !d heeft op groei en bloei, ledurende enkele tiental- !f eeft daarover veel infor- iaft, waarvan de praktijk ibruik maakt. De onder- P K. Schenk blijven studeren Door Cees Combee zoeker raakt nooit uitgestudeei'd. Het aantal denkbare oolbehandelngen tussen -2 en 40 gr. Celsius is groet en binnen dit gebied kan men een oneindig aantal combinaties beden ken van tijdsduur, temperatuur en volgorde van op elkaar volgende be handelingen. Men zal nooit zeker kunnen zijn of een iets andere com binatie niet een nog beter resultaat zal geven". IN DE KASSEN Prof. Schenk neemt ons mee naai de omvangrijke kassen achter het "lab". Daar staan nu reeds allerlei soorten bolbloemen in hun mooi ste kleuren: tulpen, hyacinten, nar cissen, irissen, lelies en noem maar op. Een fantastisch gezicht. En in die kassen zijn wetenschapsmensen en mensen uit de praktijk dagelijks bezig de groei te volgen. WARMOND In de kosten van de stuurgroep die het verkeers- en vervoersplan voor de Leidse agglo meratie moet opstellen, moet de ge meente Warmond een bedrag van f 5.087 bijdragen. Dit voorstel zal 22 december in de Warmondse raad worden behandeld. De agenda luidt: Voortzetting behandeling en van stelling van de: a gemeentebegro ting voor het dienstjaar 1971: b. be groting van het gemeentelijk water leidingbedrijf voor het dienstjaar 1971. vaststelling van het vergoedings bedrag per leerling, als bedoeld in artikel 101. 5e lid. der Lager- onder wijswet 1920, voor het jaar 1971. het beschikbaai-stellen van een krediet voor de oprichting van een jeugdbrandweer. beschikbaarstellen van een kre diet voor de aanschaffing van een ONDERZOEK Nog enige zaken waarmee het Lis- sese Laboratorium voor Bloembol lenonderzoek men kan dat alle maal zien op de expositie van het "gouden lab" tijdens de kerstbroei- tentoonstelling van het Centraal Bloembollen Comité op 23. 24 en 26 december in de nieuwe beurs- en sporthal achter "Treslong" in Hille- gom zich intensief bezig houdt: houdbaarheid van tulpen, geelziek bij hyancinten, vii-usonderzoek, ver meerdering en selectie, waterhuis houding en grondverdichting, het vervoegen van tulpen, bestrijdings- middelenondei-zoek, transport, plant - methoden, ontwikkelingsstadia van iris, behandeling en bewaring van leverbare leliebollen en vele andere zaken. Prof. Schenk bij het afscheid"On geveer tachtig procent van de in ons land geteelde bollen wordt geëx porteerd. Het is dus van het groot ste belang, dat de buitenlandse af nemers weten hoe zij het produkt moeten behandelen om goede resul taten te krijgen. Door het L.B.O. worden daarom in het buitenland proeven opgezet, waaruit de afnemer kan zien welke resultaten te bei-ei- ken zijn met Nederlandse bloembol len. Ook de omstandigheden tijdens het transport zoals temperatuur, vocht en ventilatie zijn van in vloed op het uiteindelijke resultaat. Daarom gaan wij na hoe deze zijn en hoe de verpakking van bloembol len hieraan kan worden aangepast De resultaten van dit onderzoek wor den niet uitsluitend aan de expor teurs doorgegeven, maar ook ver- Deze medewerkster van pro), dr. ir. P. KSchenk is in de proeƒ- kassen bezig met het meten/ van de bloemgrootte bij de 5 graden broei van tulpebollen. werkt in de adviezen, die in samen- wei'king met de commissie markt ontwikkelingen en verkoopkund v n het Centraal Bloembollen Comité aan de afnemers in het buitenland worden gegeven. Genoeg werk dus aan de winkel. Wij van het L.B.O. gaan daarom de tweede halve eeuw periode vol goede moed in en honen nog heel veel voor ons mooie bloem bollenvak te mogen en kunnen doen". VATICAANSTAD <APi Het Va tieaan heeft gisteren meegedeeld dat het in tegenstelling tot eerder geda ne mededeling wél boter uit West- Duitsland heeft gekocht. Woensdag was in een officiële verklaring ge zegd dat het Vatieaan alleen boter van Oostenrijk en Denemarken be trok. en niet van EEG-landen, zo als door ir. M. H. Vredeling. Neder lands lid van 't Europese parlement was beweerd. Daarmee zouden de botei'producenten volgens Vredeling exDortvergoeding van de EEG-com- missie hebben verdiend, die normaal alleen voor uitvoer naar andere EEG landen gelden. Reeds lang was door critici beweerd n.r.t nrodukten, door 't Vatieaan in gevoerd, tegen lagere prijzen hun we° vinden naar de Italiaanse markt. In de mededeling van giste ren deelde het Vatieaan verder nog mee. dat de hoeveelheid uit West- Duitsland ingevoerde boter ..veel kleiner was dan in journalistieke kringen wordt beweerd". Volgens on officiële schattingen zou dit 60 ton per jaar bedragen. Het is niet be kend hoeveel boter het Vatieaan uit Denemarken en Oostenrijk betrekt mobilofoon-installatie t.b.v. de Vrij willige Brandweer Warmond. <3e sup- pletoire begroting 1971). Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de E.H.B.O., afd. Warmond. (4e sup- pletoire begroting 1971) verhoging van enige gemeente lijke belastingen en rechten (5e sup- pletoire begroting 1971). beschikbaarstellen van een kre diet voor de aanschaffing van een vrachtauto met kraan t.b.v. gemeen tewerken. O beschikbaarstellen van een kre diet voor het verkeers- en vervoers plan voor de Leidse agglomeratie. verhoging van de tarieven voor de levering van water m.i.v. 1 janua ri 1971. BERLIJN (AP) Het communis tische partijblad van de DDR, „Neu- es Deutschland", meldt vandaag dat men in Oost-Duitsland thans een te kort heeft aan boter en vlees. Het politiek bureau zou aan het centrale partijcomité, dat thans in Oost-Ber- lijn vergadert, een rapport hebben gestuurd waarin staat dat, met uit zondering van boter en vlees, de le vensmiddelenvoorziening in het alge meen goed is op het ogenblik. De bo- terconsumptie was in de DDR in de eerste negen maanden van dit jaar veel sneller gestegen dan de re gering had verwacht, aldus het blad. Het somde ook 'n lijst op van an dere tekorten: warme onderkleding, werkkledij, winterschoeisel. pantof fels. batterijen, gereedschappen, elektrische strijkijzers vulpennen ballpoints, kachels en bepaalde soor ten meubilair. Op de vergadering van de Oost- duitse communistische partij in Oost Berlijn heeft premier Stoph giste ren meegedeeld, dat het programma voor de industrie en de huizenbouw dit jaar een verlies heeft opgele verd van drie en een half miljoen mark. De huizenbouw was ongunstig beïnvloed door twee slechte winters en een zeer warme zomer. Als men de huidige levensstandaard in de DDR wil handhaven moet men door gaan voedsel uit de kapitalistische landen in te voeren. BODEGRAVEN Behoedzaam „schuift" mevrouw Visscher met haar gietertje tus sen de fraaie collectie orchideeën door om toch vooral te voorkomen, dat er één wordt beschadigd. Hier geeft zij een scheutje water en ergens anders verwijdert zij weer een verdord takje of blaadje. Deze hobby doet de Bodegraafse huisvrouw nu al zo'n jaar of zes. Tussen een slok koffie door vertelt zij: „Ik kan toch niet heel de dag met 'n kop en schotel in mijn handen zitten en bruin vocht naar binnen werken? Nee, daar voel ik beslist niets voor. Trouwens, het kweken van deze fascinerende bloemen neemt mij zo in beslag, dat ik soms uren over mijn planten gebogen kan zitten". Lijkt haar kamer al op een kwekerij van orchideeën, ook el ders in haar woning (slaapkamer) heeft zij enkele exemplaren staan Met enige spijt in haar stem ver volgt zij: „In mijn tuin had ik ook wat planten staan. Toen de tuinman deze echter omspitte, heeft hij ze waarschijnlijk over het hoofd ge zien en voor onki-uid weggestoken Jammer". „Het hele jaar door heb ik bloe men. De ene keer natuurlijk wel wat meer dan de andere. Je kunt rustig stellen, dat het op deze manier hou den van orchideeën goedkoper is dan om de veertien dagen een „huis-tuin- en-keuken-plantje" aanschaffen. Er zijn soorten bij die soms wel een half jaar achtereen oloeien". En di rect schotelt zij mij een aantal La tijnse namen voor, dat bewijst, dat zij goed in de orchideeën-materie thuis is. Veel soorten Mevrouw Visscher heeft ruim veertig soorten van deze exotische bloemen. „Dat is nog niet eens veel", vervolgt zij. „Er zijn- wel duizenden verschillende soorten. De meeste men sen denken, dat het alleen maar schoentjes zijn. Maar dat is beslist niet waar. Ik woon nu drie jaar in Door Jan Westerlaken Bodegraven, maar ik ben met mijn hobby in Deventer begonnen", zegt zij op een toon die de indrukt wekt, dat zij direct naar het oosten terug zou willen. „Daar was het niet zo moeilijk om de planten zelf op te potten. De varen en het veenmos, dat je hiervoor nodig hebt, waren daar gemakkelijk te vinden". „Al waren de varens wel beschermd", vult haar man aan. „Maar dat was niet zo erg. Eens om de zoveel tijd ging ik er met een inspecteur van politie 's nachts op uit om weer wat koningsvarens in te slaan. Overdag gingen we kijken waar ze stonden en als het donker was, sloegen we onze slag Hier kunnen we ze helaas niet vinden, dus moeten we ze maar kopen". Na deze interventie neemt me vrouw Visscher het woord weer. ,,De eerste plant die ik van mijn man ki-eeg, liep al direct op een teleurstel ling uit. De orchidee stond in bloei, maar in deze tijd mogen ze niet wor den verplaatst. Een werkster, die de boel onderhield omdat ik ziek was, deed dit toch. Het gevolg was, dat de plant het snel begaf" Regenwater „Het beste is, dat de planten met regenwater worden besprenkeld. In de tuin heb ik daarom een gx-ote ton opvang. Deze is niet onuitputtelijk zodat het ook wel eens voorkomt, dat ik kraanwater moet gebruiken. Dat dit te hard is voor deze planten blijkt wel uit het feit dat, wanneer ik er kraanw \ter over heen heb ge goten, zij kort daarna wit uitslaan". In die zes jaar, dat mevi'ouw Vis scher haar hobby beoefent, is zij ook lid van de Nederlandse Orchideeën- vereniging. Enige tijd geleden werd zij zelfs tot vice-vooi-sitster van de kring Rotterdam gekozen. „Iedere maand is er in diergaarde Blijdorp een bijeenkomst. Daar worden dan alle wetenswaardigheden uitgewis seld. Een voordeel om lid te zijn van deze vereniging is, dat de planten (meestal in het buitenland) collec- ief worden ingekocht. Hierdoor wordt 't kweken een stuk goedkoper Vanzelfsprekend wordt er onderling ook geruild". „Als er leden zijn die een dub bele orchidee hebben, dat stel ik hiervan een lijst op. Tevens zet ik er bij welke soort zij hiervoor het liefst in de plaats zouden hebben. Tijdens de kringavonden wordt deze lijst op gehangen, zodat iedereen kan zien wat er wordt aangeboden". „Ja, en dan gebeurt het ook wel eens, dat je een tegenvaller hebt. Vo rig jaar verloor ik nog zestien plan ten. Het is normaal, dat je een or- ohidee. nadat hij van tevoren goed Is behandeld, 'n week of drie zonder er naar om te kijken kan laten staan. We hadden alle voorzorgsmaatrege len getroffen tot zelfs de tocht, die nodig is, tpe. Maar vorig jaar zomer was er geen briesje te bekennen. Toen wij van vakantie terugkwamen was er een gedeelte verslij md. Ik heb toch de moed kunnen opbrengen en met het kweken door te gaan. Al was het wel moeilijk". De heer Visscher volgt de hobby van zijn vrouw met de filmcamera. Hij legt vooral de bloei in moment opnamen vast. ..En ik schiet wel eens wat foto's. Maar dat valt om de drommel niet mee. Daarom maak ik altijd zo n stuk of vijf opnamen, dan is er altijd wel één goed".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9