hechtenis geeist tegen mr. R. tnderzoek ziekenhuis toedienen #a van een verkeerde transfusie Boek van de Maand: Regering vervroeging achter plan Prinsjesdag [Veluwe toch bekken voor ons drinkwater Lente in december 4 Dagboek' van Van Gogh. Tot 4 januari 1190 Verdedigers vragen tegen expert (0 U Brood wordt "veer duurder Kort geding woonwagen kamp De radio- en televisie programma's staan om technische redenen op pagina 17 (daarna24.50) Een prachtig kerstgeschenk rjDAG 11 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Voor een informele visite ar- i Constantijn en erden gistermiddag Koning I Marie van Gr Koningin Griekenland. AnneClaris en Prinses Van Hessen Prins I haalden het koninklijk paar af. erkj HAAG/ROTTERDAM ministerie van Sociale Zaken 'olksgezondheid gaat een on- :k instellen of het Francis- Gasthuis in Rotterdam vol- ide maatregelen heeft geno om te voorkomen dat de 19- ;e leerling-verpleegster Paula juten maakte bij het geven een bloedtransfusie, die later il bleek te zijn. liddels hebben gisteren twee :teurs van Volksgezondheid in irovincie Zuid-Holland een bezoek :ht aan het ziekenliuis en heb- onder meer een gesprek ge- 'd met de directeur dr. A. B. J. afland. angenomen wordt dat de inspec- 's snel rapport zullen uitbrengen HAAG (ANP) Met ingang maandag 14 december aan- pide zal de broodprijs omhoog met één cent per 800 gram. broden van 400 gram blijft de s onveranderd. linister Nelissen van Economische had ook per 9 november gstleden al een verhoging met een t toegestaan, toen ter compensa- van de uitkering van 400 gulden de werknemers. De toestemming de nieuwe verhoging is gegeven grond van verdere kostenstijgin- verhoging van het minnimum- werktijdverkorting, hogere ex- kosten. e prijs voor in de winkel gekocht wordt nu in grote steden en te provinciesteden: voor blank od 80 cent, voor volkswit brood int, voor volksbruin brood 77 cent 100 gram. kleinere provinciesteden z(jn se winkelprijzen een cent, in an- e plaatsen twee cent hoger. De jzen voor aan-huis-bezorgd brood :en overal drie cent boven de win- Jrjjzen zodat staatssecretaris dr. Kruisinga reeds begin volgende week volledig op de hoogte zal zijn. Zoals bekend stond de 19-jarige verpleegster vorige week in Rotter dam terecht voor het maken van fa tale fouten. De officier van Justitie eiste toen een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. Aanstaande dinsdag zal de Rotter damse rechtbank vonnis wijzen. De hele affaire is de laatste dagen op nieuw uitgebreid ter sprake gekomen om verschillende redenen. Zo is de familie van' de 68-jarige door de verkeerde transfusie overleden pa tiënt pas na de rechtzitting in Rot terdam op de hoogte gesteld van de werkelijke doodsoorzaak van de man. Eerder had de directie van het zie kenhuis meegedeeld dat de patiënt was overleden „aan een complicatie in de nabehandeling van de operatie". ARNHEM (GPD) De procureur- generaal bij 't Arnhemse gerechts hof heeft gistermiddag tegen de Haarlemse rechter mr. Rambon- net wegens dood door schuld een maand hechtenis geëist en ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar met aftrek. De alcohol-invloed achtte de procu reur-generaal niet bewezen. In een magistraal requisitoir paste procureur-generaal mr. IJsendoorn de onderdelen in elkaar waaruit volgens hem mr. Rambonnets schuld aan de dood van bromfietser Henk Lammers kan worden opge bouwd. Tenslotte legde hij uit waarom mr Rambonnet diens schuld zo zeer verweten moet worden dat hem een onvoorwaardelijke hechtenis- straf moet worden opgelegd. De dood van de bromfiester is niet zomaar het gevlog van een spon tane beoordelingsfout in het ver keer. Maar integendeel: het gevolg van voorzienbare omstandigheden. Waarschijnlijk uit zuinigheid heeft mr. R. te laat de banden willen vernieuwen van zijn auto, waaraan hij pas tevoren al zoveel kosten had gehad. Dan is dat de oorzaak en kan men niet zeggen: dit had iedereen kunnen overkomen Niet ruiterlijk Een punt dat ook nogal bevreemding heeft gewekt is het merkwaardige verzoek van de rechtbankpresident mr. A. R. Jolles aan de pers om het zittingsverslag zo in te kleden dat voor een buitenstaander niet viel na te gaan wat er precies gebeurd was. Tenslotte is er het feit, dat de ver pleegster tijdens de rechtzitting werd verdedigd door mr. A. F. van Velzen, die tevens juridisch adviseur is van het Franciscus Gasthuis. Inmiddels heeft de geneesheer-di recteur van het ziekenhuis, dr. A. B. J. Graafland gereageerd op de stroom van publikaties rond de verkeerde bloedtransfusie. Hij zei dat de ver antwoordelijkheid van de dood van de patiënt een gedeelde is. „De leer ling-verpleegster heeft echter terecht gestaan omdat zij zich niet aan de instructies van het huis heeft ge houden. Zij heeft tenslotte de fout gemaakt". Mr. Van IJsendoorn gaf ook een oor deel over de ethische kant van de ze geruchtmakende zaak. "Wat men hier zo heeit gemist is de rui terlijkheid", zei hij. "Ik zeg dit niet om te moraliseren of omdat men zich niet zou mogen verdedi gen of de rechtsmiddelen zou mo ge toepassen die de wet toelaat. Een dergelijke conflictsituatie had echter voor de strafrechterlijke be handeling door het gedrag van de gene die het conflict geschapen heeft al ietwat kunnen worden ver effend. maar in het onderhavige ge val is het conflict eerder vergroot dan verkleind" De procureur-generaal hield zijn re quisitoir nadat de verdedigers van mr. Rambonnet het hof tevergeefs om aanhouding van de zaak had den gevraagd omdat zij 'n tegen- expert willen doen horen over een nieuw element dat door de procu reur-generaal in het geding is ge bracht: de bewering namelijk, dat verdachte's rit op versleten ban den over de gladde Zuiderhoutlaan in Haarlem speciaal onverantwoor delijk en grovelijk onvoorzichtig is geweest omdat hij reed met een snelheid van veertig kilometer per uur. Het gerechtshof wilde gisteren ech ter van geen uitstel weten. De pre sident zegde wel toe dat zonodig door middel van een tussenvonnis alsnog gelegenheid voor de verdedi ging zal worden geschapen om te gen-experts te horen, waarop bei de verdedigers opmerkten, dat zij deze gelegenheid wensten te krij gen indien het hof aan de verkla ring over het gevaar van verdach te's snelheid esseniële betekenis zou toekennen. Met andere woorden: de verdedigers rekenen erop dat mr. Rambonnet (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De regering staat positief tegenover een sug gestie die enkele weken geleden do ar zes leden van de Tweede Kamer is gelanceerd om Prinsjesdag te ver vroegen van de derde dinsdag in sep tember naar de laatste dinsdag van augustus. Dat betekent echter nog niet dat de regering komt met een voorstel tot wijziging van de grondwet op dit punt. Mocht dat in derdaad niet gebeuren, dan is de kans groot dat een initiatief hiertoe vanuit de Kamer wordt genomen. Gisteren is over deze zaak overleg geweest tussen een commissie uit de Kamerenerzijds en minister-presi dent De Jong en minister Witteveen PELDOORN (GPD) Direc- r ir. T. Verheul van het ksinstituut voor Drinkwater- wziening heeft in Apeldoorn de "wachting uitgesproken dat over jaar de eerste hand zal worden Nd aan de uitvoering van l grootste infiltratieplannen op de ,j uwe, die voor de nationale dis- butie van drinkwater van wezen- te betekenis zal worden. Met die nerking relateerde de heer Ver- - ul de uitlatingen van de Gelderse leputeerde drs. A. R. Vermeer, als II iden de mogelijkheden tot infiltra- 1 van oppervlaktewater (Rijn en ssel) van de baan zijn. Ir. Verheul erkte op wel te begrijpen hoe drs. irmeer tot die gedachtengang tem: „Velen verkeren in de over ging dat het vuile rivierwater de grond ingaat. Het tegendeel is ech ter waar. Het water zal eerst in ho ge mate gezuiverd worden, zodat het waarschijnlijk het peil van drinkwater benadert". De directeur van het rijksinsti tuut stelde nadrukkelijk dat de schade aan vooral vegetatie tot het minimum beperkt zal worden. De aanleg brengt inderdaad schade mee kappen van bomen, aanbrengen van sleuven en buizen maar die wordt aan een beperkt gebied toe gebracht en is zo goed als geheel te herstellen. „Ik verwacht weinig ver zet van deskundigen", voorspel de de heer Verheul. „De oppositie zal wellicht van belangengroeperingen komen, maar dit project is noodza kelijk om de toekomstige behoefte aan drinkwater op te vangen". anderzijds. Minister Beernink kon de gadering van de Tweede Kamer commissievergadering niet bijwonen moest zijn. A.s. dinsdag zal de rege- omdat hij op dat ogenblik in 'n ver- DEN HAAG (GPD) Over veer tien dagen zal de arrondissements rechtsbank in Den Haag uitspraak, doen in een .woonwagen-zaak' waar in jhr. mr. A. Feith, burgemeester van Voorburg werd gedagvaard in een kort geding dat werd aangespan nen door de Bond ter Behartiging van de Belangen van Woonwagenbe woners en een aantal woonwagenbe woners. Tydens dit kort geding, dat giste ren drie uur in beslag nam, noemde de raadsman van aanklagende par tij mr. G. Smelt het geding een „test-case". „Wanneer de gemeente Voorburg in het gelijk wordt gesteld, zullen vele gemeenten hun woonwa genkampen opheffen", zo voorspelde mr. Smelt. Centraal in het kort geding stond de wijze, waarop Voorburg tracht nieuwe woonwagens uit de (kleine) gemeente te weren en de huidige vijf mogelijk onder te brengen. Mr. Smelt zei niet in te kunnen zien waarom Voorburg geen behoorlijk kamp,in stand kan houden zoals de nieuwe wet van 1 oktober 1970 dat eist tot het regionale kamp in Leidschendam is gerealiseerd. Het, bouwterrein waarop tot 1 oktober een kamp was gevestigd, zou ruim ge noeg zijn om een aantal woonwagens te kunnen herbergen. „Waarom moet volgend jaar juist daar de eerste paal worden geslagen, waar nu de vijf woonwagens staan'?zo vroeg hij zich af. wordt vrijgesproken of dat anders de behandeling van de zaak wordt voortgezet voor het horen van ex perts. Snelheid Want het enige waarom juridisch ge zien de zaak tegen mr. Rambon net nog draait is de vraag of zijn snelheid van veertig kilometer kan worden opgevat als een onder de gegeven omstandigheden bijzonder roekeloze snelheid. De Hoge Raad heeft immers uitgemaakt dat het vonnis van het Haagse Hof moest worden vernietigd omdat uit de ge bruikte bewijsmiddelen verdachte's grove schuld niet kan worden afge leid. Het arrest van de Hoge Raad bete kent dat mr. Rambonnet met ver sleten banden op een gladde weg na het gebruik van alcohol zon der dat hij verwijtbaar onder in vloed verkeerde toch wel voor zichtig gereden kan hebben. Om mr. Rambonnet schuldig te verkla ren aan grove roekeloosheid is dus meer nodig. De Arnhemse procureur-generaal meent dit meer gevonden te heb ben in verdachte's snelheid. Twee experts hebben woensdag en gis teren verklaard dat rijden op ver sleten banden op de gladde Zuider houtlaan zonder meer roekeloos is, maar dat dit bij een snelheid van veertig km per uur nog aan zienlijk meer gevaar oplevert dan wanneer men minder snel zou rij den: hoe sneller men onder die omstandigheden rijdt, hoe vlugger men slipt en hoe moeilijker men de slip weer zal kunnen corrige ren. Onhoudbaar Advocaat mr. Van Empel vond dit een onbewezen en vooralsnog on houdbare theorie, die eventueel uitvoerig getoest zal moeten wor den aan het oordeel van veel des kundiger experts, zoals bijvoor beeld een hoogleraar mechanica. Maar bovendien levert verdachte's snelheid juridisch gezien geen nieuw element op, omdat dit punt van het begin af bekend is ge weest en ook verwerkt is in de overwegingen van het vernietigde vonnis van het Haagse gerechts hof. "Het is nu al de vijfde keer dat ik in deze zaak pleit. Nog steeds is over verdachte's wijze van rijden niets anders bekend dan dat hij normaal in een file heeft gereden met 'n normale, aangepaste snel heid. Er is niets gebleken dat het verwijt van roekeloosheid zou kun nen rechtvaardigen", aldus mr. Van Empel, die meende dat vrijspraak de enig mogelijk consequentie is van het door de Hoge Raad gewe zen arrest. Ook mr. Benno Stokvis hamerde op dit aambeeld. Hij betoogde dat het veel gevaarlijker zou zijn geweest indien mr. Rambonnet in de file minder dan veertig km per uur zou hebben gereden. Dan zou het overige verkeer gedwongen zijn geweest hem in te halen, met al le risico's van dien. Mr. Stokvis bestreed dat de Haar lemse rechter uit zuinigheid zijn oude banden niet eerder had doen vervangen. Integendeel: de chef van zijn garage had gezegd dat hij er nog mee kon rijden. „En zijn' wij allen niet overgeleverd aan onze garage?" Overigens had mr. Rambonnet de nieuwe banden toch besteld. Mr. Stokvis was blij, dat. ook de procureur-generaal te Arnhem het verband tussen de borrel en de slippartij niet bewezen acht. Ver dachte is trouwens al twee keer vrijgesproken van de drankinvloed, "Dat moet in de krant", vond mr. Stokvis, „want tot nog toe is de Haarlemse rechter het slachtoffer van een klopjacht geweest. Vroe ger waren het beulsknechten en heksen die gehaat werden, tegen woordig zijn het lijkbezorgers, tandartsen en rechters die onbe mind door het leven gaan", zei pleiter. Uitspraak 24 december. BUREN <ANP) Het aanhou dende zachte weer heeft de natuur zo in de war gebracht, dat op ver skillende plaatsen in de bossen rond de Amerongseberg weer bosbessen ge plukt kunnen worden. De struikjes, die normaal in de zomer vrucht dra gen, hebben hun blad nu goeddeels verloren, maar aan de steeltjes prij ken weer bessen. De bosbessen zijn niet kleiner dan afgelopen zomer en zij zijn geheel rijp geworden. Ook elders is in de natuur de in vloed van het zachte weer te mer ken. Langs Rijksweg-12 bloeit in de omgeving van Arnhem de gele brem weer en in die stad zelf staan som mige prunusbomen weer in bloei, hetgeen volgens deskundigen een gro te zeldzaamheid is. ring laten weten of ze de suggesties van de Kamerleden zal overnemen. Het plan is in de zomervakantie geboren tussen zes Kamerleden uit verschillende partijen. Dat waren de heren Boersma (AR), De Boo (CHU) Van Mierlo <D'66t, Van Thijn (PvdA), Westerterp <KVP) en Wie gel (VVD). Hierbij was de vervroe- ging van Prinsjesdag een van de punten. Om tot deze vervroeging te komen gold ondermeer als argument j dat de begrotingsbehandeling nog voor het einde van het Jaar zou kun nen geschieden. Dat daardoor het vreemde effect kan worden voorkomen dat de Ka- mer na het zomerreces toch weer en- j kele malen bijeenkomt en daarna pas officieel wordt gesloten en dat 'n verandering van het vakantiepa- I troon deze vervroeging aanneme lijk maakt. De regering is voor deze punten wel ontvankelijk, maar heeft o.a. be zwaar gezien de historische plaats van Prinsjesdag en de harmonisatie in EEG-verband, waar de aanbiedin gen van de begrotingen nu volkomen gespreid zijn, maar waar men toch in de landen tot eenzelfde periode of zelfs tot een zelfde dag van be grotingsaanbieding wil komen. Ook zouden ramingen voor de volgende begrotingen vager worden omdat deze eerder moeten geschieden, al dus het regeringsstandpunt. Een besluit om Prinsjesdag te ver vroegen betekent dat er een wij ziging in de grondwet moet worden aangebracht. Een dergelijk voorstel moet dan nog vóór de verkiezingen worden behandeld, omdat grond wetswijzigingen gepaard dienen te gaan met ontbinding van de Ka mer en nieuwe verkiezingen. Uitstel tot na de verkiezingen van volgend jaar zou dan een uitstel voor vier jaar betekenen. Dit is het verhaal van Vincent van Gogh. Zoals u 't nooit eerder hebt gezien. Met 250 foto's, kleurenreprodukties en facsimile's. Dit is het verhaal van Vincent van Gogh zoals u het nooit eerder hebt gelezen. Met de belangrijkste passages uit de talloze brieven die hij schreef aan zijn broer Theo, zijn zuster Willemien en zijn vrienden Bernard en Van Rappard. Dit is het boek van de schilder èn de schrijver. Een scherpgestoken zelfportret waarin niets is geromantiseerd, niets is verdoezeld. Koop het 'Dagboek' van Van Gogh. Voor uzelf. Of voor iemand die 't waard is. Dagboek van Van Gogh Verkrijgbaar bij: Boekhandel DE KLER, Nieuwe Rijn 45 Leiden Telefoon 2088543370 HET NIEUWE BOEKHUIS Volop voorhanden bij: Breestraat 52 hoek Vrouwenst. Leiden Telefoon 26977 In Oegstgeest natuurlijk RIJNLANDSE r? ruim voorhanden bij de BOEKHANDEL Telefoon 01710—51510 Oegstgeest

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 5