Mes erin voor gezonde toekomst lood woonwagenbewoners hoog estegen Hema op kop in „Leidsenhage" IDEN EN LEGER OP RECEPTIE VAN DE KOLONEL JUBILEUM KORTING van EGMOND BREESTRAAT SITSEN OVER ONTSLAG EN VERPLAATSING BIJ WERNINK IN LEIDEN 99 Postagentschap Rivierenbuurt Leidens l kans uimtegebrek in regionaal kamp Leiden fotobedrijf de graaff ff ATTENTIE Haags filiaal gaat sluiten )AG 11 DECEMBER 1970 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 3 h( (Van een onzer redacteuren) LEIDEN „Deze ingreep is definitief. Tengevolge van een herstructurering zijn dertig personeelsleden vrijgekome:.. van wie de helft per 1 januari a.s. ontslag is aangezegd, om dat geen gelijkwaardige of ho gere functies binnen het be drijf bestaan. Maar hiermee is het uit. We komen niet over een paar maand eh met nieuwe maatregelen. Dat hebben we onze mensen duidelijk gezegd, zodat ze weten waaraan ze toe zijn" Aan het woord is ir. A. Sit sen, één van de directeuren (de „Leidse man") van Van der Vliet-Wernink Beheer NV, over het gisteren in deze krant ge melde ontslag en de overplaat sing van personeelsleden bij Wernink. Ontslag kort ma de fusie van Wernink met het Amsterdamse bedrijf Van der Vliet, is dat geen inbreuk op de belofte, dat de fusie geen personele gevol gen zou hebben? Ook hierover is ir. Sitsen dui delijk. „Tot Herstructurering van ons bedrijf en hiermee bedoel ik Wernink met de ves tigingen in Leiden en Koude kerk is besloten voordat wij een fusiepartner hadden gevon den. Vast stond, dat de produk- tie in Koudekerk zou worden gestaakt en dat administratie, magazijnen e.d. van de ver schillende bedrijfsafdelingen zouden worden samengevoegd Dat is nu gebeurd en dat spaart personeel" Ir. Sitsen laat er geen twijfel over bestaan, dat een dergelijke bezuiniging het bedrijf welkom is. ..De kosten stijgen, de lonen gaan omhoog de vierhon derd-gulden-operatie kostte ruw geschat zeker 10 pet. van de1 schone winst en de inkom sten houden daarmee geen ge lijke tred. We hebben deze in greep gedaan om het bedriif gezond te houden. Gezond voor de ruim 250 man personeel" De directeur zegt direct, dat zo'n ingreep niet prettig is. „Al lerminst. Maar het moest. Vijf tien mensen is ontslag aange zegd, onder wie enkele oudere met veel dienstjaren. We heb ben alles goed doorgenomen met arbeidsbureau, bedrijfsverenl- gng en vakbonden. Er is een afvloeiingsrege,ling, die 100 pet is en die als extra uitkering nogeens 100 pet. er bovenop geeft. De ontslagen lopen van chauffeur (de garagedien*! wordt opgeheven) tot leider van het bedrijfsbureau. Er is gewoon gesaneerd. De meesten hebben een ontslagtermijn van een half jaar door hun aantal dienstja ren. De regeling is zó, dat ze op elk moment, dat ze elders werk kunnen krijgen, weg kun nen met behoud van hetgeen de afvloeiingsregeling biedt" Aanvankelijk zouden twintig personeelsleden moeten af vloeien. „Dank zij de fusie kon den we aan vijf man functies aanbieden in ons Amsterdamse zusterbedrijf. Dat is ook nut, tien anderen gebeurd. Er zijn regelingen getroffen voor reis kosten en verhuiskosten als in Amsterdam een woning ken worden gevonden". Ir. Sitsen noemt nog een voordeel van de fusie. ,De ad ministratie van ons aanne mingsbedrijf zou eind volgen a jaar worden gemechaniseerd Doordat deze tak bij Amster dam is ingedeeld, kan het nu reeds per 1 januari a.s., omdat onze fusiepartner over de ap paratuur besohikt. De aanne- mingsmaatsohappjj werkt nu vanuit Amsterdam, waarbij wordt gewerkt aan rayon ale vestigingen. Leiden zou dan de Zuidhollandse vestiging wor den". Door reorganisatie aan de ene kant dus inkrimping bij Wer nink, maar aan de andere kant uitbouw De produktie in de Leidse fabriek moet worden vergroot Ir. Sitsen: „In de fa briek hebben we nog steeds een personeelstekort. Het blijft moei lijk daar mensen te krijgen Er zijn bijv 40 Tin-ken in dienst genomen". LEIDEN Maandag zal in de su permarkt van de heer A. W. van San ten. IJsselkade 46. een postagent schap worden geopend. De openstellingstijden zijn als volgt Op maandag geopend van 14.00- 17.00 uur op dinsdag t/m vrijdag geopend van 9.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur. op zaterdag gesloten. Het postagentschap is telefonisch bereikbaar onder nummer 24859. Internationale bontmode LAATSTE MAAND. (Van één onzer verslaggevers) pEN „In de eerste week van januari staan hier een en een tafelvoetbalspel. En volgende week zijn er tien jelen". Aan het woord is de heer J. J. Thorn, voorzitter stichting Katholiek Woonwagenwerk Leiden, tot een leel van de bewoners uit het regionaal kamp Leiden, vas gisteravond aanwezig in een vergadering in het cen- ïbouw van het kamp, die was belegd op initiatief van de fet-directeur van het Landelijk Katholiek Woonwagen- fee heer P. J. de Vries uit 's-Hertogenbosch. Deze was in leid, nadat vorige week een gesprek tussen de juridisch r van de Haagse Stichting Belangenbehartiging woon- lewoners Nederland, de heer W. M. de Vries, enerzijds er Thorn anderzijds, was mislukt. Wanneer het zo is. dat de autori teiten pas voor de kritiek tegen het Witte Singelplan wijken door „for- I midabele buitenparlementaire actie" zoals het hoofdredactionele artikel in het L.D. van 9-12-'70 veronder stelt, dan moet dat maar gepro beerd worden! Het is verheugend dat het L.D. zijn kolommen heeft opengesteld voor de nodige menigs- uitingen. De korte loopafstand tot de omge ving van het Rapenburg geldt nog steeds als steunpunt voor het huidige plan, maar het is een feit, dat die omgeving nu al vol auto's is. In het zelfde LD noemt het hoofd van bu reau pers en voorlichting van de uni versiteit als nadeel van een universl- teitswijk bij de Waardgracht: een veel ongunstiger invloed op de ver- ADVERTENTIE de geëmotioneerde verga- z hoe hoog de nood van de mbewoners is gestegen. Het wagens tellende kamp, waar f 300 mensen moeten wo- Ikt slechts over drie kra- liswaar zijn van 's morgens 's middags half één en 's- van twee tot vijf uur de ADVERTENTIE waslokalen open. maar de rest van de dag moeten alle bewoners zich met in totaal drie kranen bedruipen. Hierbij komt, dat deze kranen bij vorst vaak dichtvriezen. Bovendien telt het kamp slechts drie douches. Deze douches zijn al leen te gebruiken op de tijden, waar op de waslokalen geopend zijn. Ook wat betreft de toiletten is de situatie bedroevend. Zeven acht gezinnen hebben één toilet in geza menlijk gebruik. Verder behoeft de bestrating nodig verbetering, terwijl de riolering vaak verstopt is. Geen ruimte Het grootste bezwaar van de kamp bewoners geldt het gebrek aan ruim te. De wagens staan hier en daar vlak naast elkaar, soms is er zelfs geen meter tussen. „De mensen zitten op elkaar gepropt, er is geen enkele leef ruimte", aldus één van de bewoners, „en ik moet er helemóAl niet aan denken wat er gebeurt als er in één van de wagens brand uitbreekt". De meeste wagens zijn van hout ge maakt en hebben over het algemeen een waarde van duizenden guldens. Geen van de wagens is echter verze kerd. De verzekeringsmaatschappijen weigex-en deze wagens op te nemen in hun brandverzekering. Nadat de bewoners enige tijd on derlinge discussies hadden gevoerd, trad om half tien stichtingsvoorzit ter Thorn binnen. Hij schilderde de erbarmelijke toestanden waarin het kamp 18 jaar geleden verkeerde. „Er heerste toen verschrikkelijke nood", aldus de heer Thorn. Nadat hij een beeld had gegeven van al datgene, wat er sindsdien veranderd is. zei hij dat het kamp binnen twee, drie jaar uitgebreid zal worden. Dan zullen ook de voorzieningen verbeterd zijn, aldus de heer Thorn, die vervolgde: „En die uitbreiding is erdoor gekomen, ver geet dat niet. dank zij onze mede werking!" Na de heer Thorn nam de heer De Vries van de Stichting Belangen be- ADVERTENTIE hartiging Woonwagenbewoners Ne- derland het woord. Hij verzocht de voorzitter zijn medewerking te verle nen om tot een oplossing van de schrijnende problemen te komen. Vervolgens nam hij de grieven van de kampbewoners nog eens allemaal door. Discriminatie Tijdens de discussie kwam een onder de oppervlakte liggend gevoel bij de bewoners steeds duidelijker naar voren: het gevoel gediscrimi neerd te worden. De woonwagenbe woners voelen zich opgesloten in kampen, die altijd ver buiten de stad en soms naast de vuilnisbelt lig gen. Er werd zelfs gesproken over „rassenpolitiek", die ten aanzien van de woonwagenbewoners gevoerd zou worden. Terwijl de emoties steeds hoger op laaiden, en er tegen twaalven zelfs een reeks Van persoonlijke verwijten naar het hoofd van voorzitter Thorn werd geslingerd, kwam zijn eerste en laatste toezegging: Binnen een maand een biljart en een tafelvoet balspel De heer De Vries van het Lande lijk Katholiek Woonwagenwerk uit 's-Hertogenbosch zal de met de zorg voor het woonwagenkamp belaste Leidse wethouder mevrouw Den Haan-Groen uitnodigen een „hae- ring" te houden in het kamp. Tij dens dit gesprek, dat in het begin van januari plaats zou moeten vinden, kunnen de woonwagenbewoners hun grieven rechtstreeks tot de verant woordelijke wethouder richten. De ruimte op het woonwa genkamp in Leiden is veel te klein. (Foto LD/Holvast) Parkeergelegenheid heeft U b(j ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oude Rtfn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat). H t loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch ak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDSCHENDAM Hoewel „Leid- senhage," het in Leidschendam in aanbouw zijnde winkelcentrum, dat één van de grootste van West-Euro pa wordt, pas eind 1972 klaar zal zijn. willen 35 vestigingen, waaron der een Hema-filiaal, reeds in sep tember 1971 het agglomeratie-pu bliek verwelkomen. Centraal ligt een voetgangersplein, waaromheen de verschillende vesti gingen worden aangelegd. De bouw van het winkelcomplex is begonnen in november vorig jaar en zal in twee fasen verlopen. De eerste fa se komt in de herfst van het volgend Jaar gereed, de tweede fase met vestigingen van onder andere C en A, V en D is gepland voor eind 1972. Met uitbreidingen in de verre toekomst heeft men rekening gehou den. De Bijenkorf heeft plannen voor een vestiging in verticale lijn: hoog bouw. De Hema zal in Leidsenhage een verkoopsysteem volgen, waarmee in andere filialen in het land o.a. Lei den proeven worden genomen. De klanten kunnen zelf de gewenste ar tikelen van de stellingen pakken en ermee naar de kassa gaan. Het Hema-filiaal aan de Vlaming straat in Den Haag zal in februari worden gesloten. Het personeel zal worden overgeplaatst naar Leidsen hage en andere Haagse filialen. keerssituatie in de stad. Die formu lering is een slag in de lucht. De on gunstige vooruitzichten gelden over al, en zeker bij de Trekvliet, omdat het lopen bij het huidige verkeerbe- leid niet wordt bevorderd! Buiten parlementaire actiegroepen in talrij kesteden strijden dan ook tegen plannen voor wegen, doorbraken en parkeergarages, die het autogebruik in de stad stimuleren. Wij nemen graag aan, dat functionarissen van de universiteit uitsluitend te voet gaan en die actiegroepen steunen, maar bij de planning loopt men met het hoofd in de wolken. Genoemde groepen pleiten zonder uitzondering voor de voetgangers, voor wijdere ringwgen, veiliger woonwijken en beter openbaar vervoer. Het Leidse wegenplan staat aan toenemende kritiek bloot. Leefbaar Leiden is te gen demping van de Trekvliet. oa omdat Tuinstadwijk na doortrekking van die ringweg een asfaltwijk zal worden. B en w geven in hun Memorie van Antwoord toe, dat de Hooigracht als cityring maximaal belast zal wor den. zodra de aansluiting klaar is. Een tweede ringweg door het indus triegebied De Waard, volgens plan, is urgent: maar daarvoor zal voor lopig geen geld zijn. In plaats van de urgent gemaakte Trekvlietdem- ping zou men nu de Waard-route moeten voltooien. De wijk rond de Waardgracht komt dan op korte af stand tussen de twee ringwegen te liggen, een ideale situatie voor een afgeschermd voetgangersgebied. Een universiteitswijk rond de Waard gracht past heel goed in de visie van een dichtbebouwde voetgangers- stad. waar openbaar vervoer en fiets de voetgangers in het gewenste ge bied brengen, juist omdat grote we gen ter plaatse ontbreken*. Zijn de 500 parkeerplaatsen bij de Witte Singel voor de stafleden, of ook voor de duizenden studenten, die straks wellicht buiten de singels wo nen? Universitaire bouw bij de Waardgracht biedt de mogelijkheid, het oude spoorlijstje naar de Heren singel stadwaarts te verlengen en te herscheppen in een vrijliggende rail- baan, die voor comfortabel openbaar vervoer zorgt naar de buitenwijken, waardoor tevens de Merenwijk aan weerszijden met de binnenstad kan worden verbonden, bij Herensingel en Stationsplein. Op deze wijze ontgaat ons de auto invasie naar de Witte Singel; boven dien woont vijfzesde deel van de Leidse bevolking óók buiten de sin gels! Leiden heeft hier een late kans. zijn centrumfunctie veilig te stellen, ook als winkelcentrum. namens Comité Leefbaar Leiden (Breestraat 66) W. van Rooyen. ADVERTENTIE 3 H WAMSTEKER breestraat 29 naast Trianon tel. 20368 LEIDEN Leiden en het leger waren gistermiddag in de burgerzaal van het stadhuis aanwezig op de re ceptie. die daar gegeven werd ter gelegenheid van het afscheid van ko lonel Th. H. Wessels als comman dant van de Leidse Koksschool. Tij dens deze enkele uren durende recep tie hebben naar schatting ruim twee duizend personen, afkomstig uit vrijwel alle geledingen van de burge rij, de Leidse universiteit, de studen tenwereld en van de Nederlandse Landmacht hun opwachting gemaakt bij de kolonel en diens echtgenote. Namens het provinciaal bestuur was de commissaris van de Konin gin, mr. J. Klaasesz, naar Leiden ge komen om van de kolonel afscheid te nemen. De scheidende comman dant, die aan het begin van de middag reeds onderscheiden was met de zilveren erepenning van de ïemeente Leiden, ontving in de loop .'an deze "monsterreceptie" tal van jeschenken. minister Den Toom van Defensie, landse leger, dat hij ook in voorma- Op de foto's (LD/Holvast) is links Er kwamen deze middag ook vele üit enkele korte toespraken trad dui- lig N.O.Indie diende, gedurende zo- de scheldende kolonel In gesprek schriftelijke gelukwensen binnen o deltjk aan de dag, welk een plaats vele Jaren heeft Ingenomen Het "wij met de commissaris der Koningin a van de inspecteur-generaal van de kolonel Wessels ln het midden van zijn trots op U" keerde ln menige en wordt rechts édn van de vele ge- Kon, Landmacht, prins Bernhard en de Leidse gemeenschap en het Neder- toespraak terug, schenken aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3