'ER WORDT ET TWEE 0 VAAK GEMETEN MAATSTAVEN duldt niet discriminatie iologisch rapport voor proces-Wassenaar ioejaké wil zich niet helemaal vrijpleiten van schuld an zaalvoetbalrel, maar voelt zich wel benadeeld: Fischer in Palma Daan Schrijvers zeker van tvinst terug naar NAC Zwaar weekeinde voor Leidse schaakteams Bona Stars voor zware opgave Voetbal veldslag in Bangkok aterdag 12 december a.s. starten wij met de verkoop van onze Hulshof! kennende, weet U dat dit een unieke kans is. Toonkamermodellen die met zorg gekozen en geshowd zijn, komen a.s. zaterdag in de verkoop. Als U aparte meubelen op prijs stelt, dan kunt U nu Uw woning voordelig inrichten tegen sterk ver laagde prijzen die nooit meer zullen terugkeren I DECEMBER 1970 PAGINA 23 DSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD HdEN De zaal voetbalrel, insdagavond in de Groen- ïal plaatsvond en waardoor topduel LDWS Koejaké linde niet haalde scheids ier P. v. d. Raadt staakte de 2 minuten voor afloop bij and 2—1 heeft de ge leren vooral in het Koejaké druk bezig gehouden. De Robbert Snapper en Prins, beiden bestuurslid e (nog) voornamelijk uit lamers bestaande vereni- „Koejaké wordt be- iwd als de zondeboek. Maar pinden wij niet juist. Wij q ons echt niet vrijpleiten alle schuld, maar er wèl op n, dat wij niet alleen de digen zijn". eigen kring (en daarbuiten) de (bestuurs) leden van Jaké de gebeurtenissen van |Q [agavond zo goed mogelijk ten te reconstrueren. Hun usie: ..Alle moeilijkheden. :ht niet alleen door ons aan. Het is allemaal een nloop van omstandigheden est. Het was bovendien in logwenk gebeurd: de pro- n van onze spelers tegen de Prechter na het toekennen 1 penalty de doorgebro- ?es de Roode werd vol de arbiter ten val ge it het oppakken van de oor onze trainer7 coach de Jong A Tai (uit bezorgd- omdat daarin veel waarde spullen en geld zat) en het et veld komen van al die houwers. En dat waren niet alleen onze supporters, aanhang stond boven, op ilerij, waar ze altijd staat. Ot zij zag. dat onze spelers in kheden kwamen door- dat andere mensen zich ermee begonnen te bemoeien stormde, zij natuurlijk naar beneden. Om de spelers te beschermen. En bepaald niet om de spelers van LDWS aan te vallen of zo" Tegen de spelers en/of suppor ters van LDWS wordt bij Koeja ké geen enkele wrok gekoesterd. Integendeel. „LDWS is juist de ploeg, waarvoor wij de mees te bewondering hebben. Een sportieve ploeg, die het meest ef fectieve zaalvoetbal speelt. Mis schien om te zien iets minder mooi dan wij, maar veel zakelij ker. Effectiever. Dat is wel ge bleken. Natuurlijk, wij had den graag willen winnen. Maar om die achterstand zijn wij echt nooit boos geworden". De schuld voor het ontstaan, van alle moeilijkheden wil men bij Koejaké in de schoenen schuiven van scheidsrechter Van der Raadt, maar vooral van de op sensatie beluste „onpartijdi ge" toeschouwers. Wat volgens hen óók de mening is van Groenoordhal-directeur Daey - Ouwens: „Wij zijn gistermiddag bij hem geweest. Toen heeft hij nadrukkelijk tegen ons gezegd, dat wij niet meer blaam treffen dan wie ook Maar dat er de laatste tijd steeds meer mensen naar de Groenoordhal trekken voor de sensatie. Die men sen jutten graag een relletje op Die komen niet voor hun club of voor het spel. maar gewoon om keet te schoppen. Daarvan zijn wij de dupe gewor den. Want wij zijn er voor aan gekeken Die altijd vermeende "discri minatie" zit Koejaké hoog. "Wij willen het liefst zo vlug mogelijk van al die drukte om discrimi- Door Cees Onvlee natie-en-zo af. Wij zijn geen Su rinaamse vereniging. Wij staan open voor iedereen. Maar het is echt niet fijn om iedere dins dagavond maar weer opnieuw opmerkingen te horen als "vui le rot-nikker". Is het niet lo gisch, dat daardoor een geprik kelde stemming ontstaat? Net zoals de afgelopen week. Een feit is, dat wij misschien wat vlugger geïrriteerd, wat vlugger geprikkeld zijn. Dat weet men allemaal. Maar zijn er niet veel mensen, die daarop juist specu leren? Vooral de mensen, die niet naar de Groenoordhal ko men voor het eigen clubje of voor het zaalvoetbal zelf. maar voor de sensatie? Die mensen zoeken vaak rotzooi en daarom lokken zij het ook uit. Wij. als bestuur, proberen onze leden en supporters altijd zo veel moge lijk tot kalmte te manen. Maar nogmaals: door al die opmer kingen probeert men ons te prik kelen. En dat komt natuurlijk nooit ten goede. Wij hebben het liefst, dat men ons als gewone Nederlanders beschouwd. Bij an dere verenigingen spelen toch ook gekleurde mensen? Waarom moeten wij altijd het mikpunt zijn? Wij lopen toch ook niets uit te lokken? Men zal van ons nooit opmerkingen horen als "rot-blanke" of iets dergelijks". Bij Koejaké leven nog meer grieven. Zoals bijvoorbeeld de houding van <de meeste) scheids rechters. Vraagt Snapper, zelf doelverdediger zich niet geheel ten onrechte af"Ik wil niet be weren. dat de meeste scheids rechters iets tegen ons hebben, maar het is wèl opvallend, dat wij altijd meer vrije schoppen tégen krijgen dan vóór. Net zo als dinsdagavond tegen LDWS. Ik heb niet geturfd, maar ne gentig procent hebben wij tegen gerkegen. Ergens kan ik dat niet goed rijmen, met wat alge meen wordt beweerd. Oók door de scheidsrechterscommissie laatst nog op ons één-jarig be- staansfeest. Wij hebben de naam. dat wij het "betere zaal voetbal" spelen. Gebaseerd op snelheid èn techniek. Méér dan de meeste andere verenigingen. Natuurlijk begaan wij ook over tredingen. Maar terwijl het dacht ik toch zo is. dat eigenlijk de ploegen, die het "betere spel" spelen enigszins in bescherming dienen te worden genomen, wordt er desondanks toch meer tégen ons gefloten". Bestuurslid Prins aanvullend: „Naar onze mening wordt er over het algemeen veel te slap gefloten. Veel te lankmoedig. Vaak meer op een veldvoetbal- wijze. dan op een zaalvoetbal manier. Persoonlijk contact en onbeheerst spel is volgens de re gels verboden Maar toch wordt dat bijna nooit bestraft. Daar van worden wij wel erg vaak de dupe. Zoals tegen LDWS bij voorbeeld: toen die speler van LDWS. Theo Pet. zich blesseer de omdat hij een doorgebroken speler van ons nog achterhaal de kregen wij geen strafschop Want onze speler viel slechts op zijn knie en Pet bleef -ebles- seerd liggen. Maar toen op het laatst een van onze spelers die LDWS'er afstopte, kregen zij wel een strafschop. Ofschoon dat eigenlijk viermaal minder erg was dan bij ons. Dat von den wij meten met twee maat staven. Is het vreemd, dat wij ons dan benadeeld voelen? Niet benadeeld in ons spel? Andere verenigingen zouden in dat geval óók geprotesteerd hebben. Maar bij ons ziet men daar dan on middellijk een aanleiding in om maar de wedstrijd te staken. En dat was nu wel het allerlaatste wat wij wilden Toch willen bestuursleden Robbert Snapper en Hans Prins „hun" Koejaké niet vrij pleiten van alle schuld Maar zij vin den het wel erg spijtig en on juist. dat nu alleen Koejaké daarop wordt aangekeken. Me nen zij: „Alles wat er gebeurd is. is toch echt niet alleen onze schuld geweest. Maar toch wor den wij als de zondebok be schouwd Terwijl wij ons juist door middel van dit zaalvoetbal verder willen integreren, wordt de scheiding alleen maar steeds groter. En dat betreuren wij het allermeest. Wij zijn geen beslo ten vereniging, maar staan open voor iedereen. Iedereen kan bij ons lid crden. Wii hopen nu al leen maar. dat degenen die dat van n'a waren die_bii ons wil den komen zaalvoetballen, daar van niet zijn afgeschrokken Wij willen alleen maar verder voor uit komen." Dat is inderdaad het doel van Koejaké Van de vereniging cie hoopt in het Leidse zaalvoetbal- wereldje in de toekomst nog veel plezier te zullen beleven en ook voor veel genoegen èn sen saties te kunnen zeggen Spor tieve sensaties wel te verstaan. PALMA AP> De Amerikaan Robert Fischer heeft gisteravond het laatste restje twijfel aan zijn over winning in het interzonaal schaak toernooi van Palma weggenomen door in de voorlaatste ronde de Joe goslaaf Svetozar Gligoric te verslaan. Fischer, die thans 17,5 punten heeft, had 36 zetten nodig. Vandaag worden de afgebroken partijen uit de twee laatste ronden gespeeld en morgen wordt het toer nooi besloten met de 23-ste ronde. De beste zes spelers van het eind klassement komen volgend jaar uit in de kwartfinales van het wereld kampioenschap, waaraan ook de Rus sen Viktor Kortsjnoi en oud-wereld- kampioen Tigran Petrosian mogen deelnemen. De winnaar van dat toernooi mag in 1972 in Moskou wereldkampioen Boris Spassky uitdagen. LEIDEN In de derde ronde van de landelijke schaakcompetitie is Philidor I gastheer van het uit de eerste klasse gepromoveerde Utrecht Aangezien dit team geen al te groot se daden verricht heeft, is een Leid se overwinning te verwachten. Tege lijkertijd zal L.S.G. I de gast zijn van Watergraafsmeer. Hoewel deze BREDA (GPD) landskampioen niet onderschat mag Daan schrijve worden, is de strijd, getuige de vechtlust van L.S.G in DAAN SCHRIJVERS terug op oude nest ronden, een open zaak. In de twee de klasse C bindt Philidor II de strijd aan met het vorig seizoen ge degradeerde D.D. II. Gezien de kwa liteit van dit tiental zal Philidor al le zeilen moeten bijzetten om gelijk te blijven. De beide Philidor-mat- ches beginnen om 2 uur in de Be vrijdingskerk aan de Montgomery- j stelling straat. ge tijd De PSV'er 28) heeft gister- I avond overeenstemming bereikt over de vorige een transfer met de Bredase eredi visieclub NAC. Schrijvers, die behal ve voor PSV ook nog voor DWS speel de en met die club 't landskampioen schap behaalde, keert daarmee te rug naar zijn oude vereniging, die hij op 21-jarige leeftijd verliet. Behalve NAC had ook de Franse eerste klasser Valenciennes belang voor Schrijvers, die lange aanvoerder is geweest van Voorschoten moet in clubhuis „De het Nederlands elftal. Schrijvers zal Werï". Leidseweg 19 21. zijn uiterste op 20 december zijn eerste wedstrijd iRDAM (GPD) De bezetting van de ambas- >ning in Wassenaar door 33 Molukkers op 31 een dag voor president Soeharto van Indonesië k aan Nederland zou brengen, en het neerschie- H oofdagent Moolenaar zijn daden die alleen kun- len begrepen als men ze ziet in het kader van de moeilijke positie die de Zuidmolukkers in de Ise samenleving innemen. e pbeurtenissen die aan vooraf zijn gegaan zijn gevolgd, met na- a in het kamp IJssel- de Zuidmolukkers het eid dat zij discrimina ïger behoeven te dul- onclusie komt de onder- isissituaties die verbon- !t sociologisch instituut ersiteit van Amsterdam. in het voorjaar opge- Judt zich bezig met blik- van crisis- en con- Doel is "signalerend op zo mogelijk inzicht te a de betreffende proble men hebben ernaar ge- rapport gereed te krij- >r op 14 december het de '33 van Wassenaar' hebben het gistermiddag naakt. isie zoals eerder weerge- !t vrijwel gelijkluidende antwoord op de vraag die als pro bleem werd gesteld, in welke mate is het denken en handelen van de Zuidmolukkers in Nederland te be grijpen vanuit hun sociale en politie ke situatie, met name zoals die door henzelf wordt ervaren. De visie van de Zuidmolukkers blijkt in het rap port bij herhaling op essentiële pun ten af te wijken van de Nederlandse kolonialistische visie. Tegenover: "door het feit dat de Zuidmolukkers missie- en zendings scholen bezochten, waren zij geschikt om als steunpilaren te dienen voor het Nederlandse gezag", staat de mening van een ondervraagde Am bonees: "De Molukkers zijn altijd een elite geweest in Indië. Een apart ras trouwens ook. Ze waren veel leergieriger en werklustiger dan de anderen". Na een schets-van de ontwikkelin gen, die hebben geleid tot de tame lijk geïsoleerde plaats die de Zuid molukkers op het ogenblik in de Ne derlandse samenleving innemen, gaat het rapport in op het beleid van de overheid vanaf het ogenblik dat zij in Nederland aankwamen: "De Nederlandse regering heeft de Zuid molukkers in de kou laten staan. Ze doet op andere gebieden wel iets, maar de Zuidmolukkers zijn trouw, en verwachten dat ook van de ande re partij", aldus een van de geïnter viewden. zaak als een politieke, en het kwetst hen dat de Nederlandse regering i haar als een sociale ziet. "Wij vin- den discriminerend voor ons de wij ze waarop de Nederlandse regering wel op komt voor het zelfbeschik kingsrecht voor verschillende andere volkeren, maar het schenkt geen en- kele aandacht aan het zelfbeschik- kingsrecht van de Zuidmolukkers". j zei ir. Manusama in een interview LEIDEN De eerste basket bal - topper in de 5-Meihal wordt zater dagavond gestreden Dan ontmoet I Bona Stars het Haarlemse Flamin- j go's dat onlangs versterkt is door de komst van twee Amerikanen. Bill More en Gerhard Schreur speelden tot voor kort in het rondreizende re- clame-team van de Amerikaan Mc Gregor. Flamingo's beschikt nu dan ook over een zeer sterk basisteam. Daarom wacht Bona Stars een uiter- mate zwaar duel. Voor de wedstrijd van de heren best doen om zich N.R.S.G.W. Stei- j nitz van het lij'f te houden. Het is vrijwel de enige kans om aan degra datie te ontkomen. LS.G. II is in Utrecht gast van de I studentenvereniging Utstud. Vorig jaar toonden de Utrechtenaren zich op het thuisfront oppermachtig. Lel den gaat een zwaar schaakweekein de tegemoet. Kunstrijden Wethouder W Hendriks zal zaterdag 19 december de 400 meter kunstijsbaan van Gro ningen officieel openen. Vandaag is men begonnen met invriezen. Ver moedelijk zal het publiek al op 16 de cember op de baan kunnen rijden komen de Bona Stars-dames in actie tegen het laaggeplaatste Eagles. De J Stars dames moeten dit duel met I gelijkspel van 2—2, werden gespeeld ruim verschil kunnen winnen. I met politie-agenten op het veld voor de Bredase club spelen. NAC komt dan in Nijmegen tegen NEC uit. BANGKOK ANP' Indonesische en Iraanse voetballers zijn gisteren tijdens hun wedstrijd in de voor ronden van het voetbaltoernooi van de Aziatische spelen in Bangkok op de vuist gegaan. Thaise politieagenten grepen in. waarbij de gummiknuppels wer den gebruikt, toen toeschouwers en reserves zich met de schermutselin gen bemoeiden De laatste minuten van de wedstrijd, die eindigde in een •Pt Er blijkt tussen de jongeren a oudere Zuidmolukkers niet zozeer Accent een verschil in doelstelling te be- staan, als wel verschil van mening over de effectiviteit en de toelaat baarheid van de middelen om die doelen te bereiken. Doel van de Zuidmolukkers blijft, zo staat in het rapport, stichting van en terugkeer naar een souvereine re publiek der Zuidmolukken. De opvat tingen over de middelen die moe ten worden gebruikt moeten worden gezien in historisch verband. De oudere generatie wordt van hardere akties weerhouden in hoofdzaak op grond van de lijdzaamheid en nede righeid die hen in hun jeugd is inge prent. De Jongeren kennen dat gedrag niet en spiegelen zich bovendien aan bewegingen die zich op het ogenblik weren tegen kolonialisme (Vietnam, Afrika) en discriminatie (Black Pan ters) "Als gewapend geweld past binnen de strategie, zal gewapend geweld worden toegepast", is een op merking die de onderzoekgroep uit de mond van een Jongere optekende. De Zuidmolukkers beschouwen hun Een bijzonder punt in deze zaak is hun nationaliteit. Niemand erkent hun eigen R.M.S.-nationaliteit. Zij i bezitten, op enkele uitzonderingen na. de Nederlandse nationaliteit niet en j worden door de Nederlandse rege- i ring als Indonesiërs beschouwd, een j nationaliteit die zij niet meer bezit- j ten sinds in dat land de nieuwe na- i tionaliteitswetten van kracht zijn ge- worden. Maar naast deze politieke discrimi- j natie voelen zij sociaal- economische discriminatie en discriminatie op het intermenselijke vlak. Sommige Zuidmalukkers menen dat j zij bij sollicitaties en promoties niet I dezelfde kansen krijgen als Neder- j landers. In dit verband is van belang j dat verscheldenen bij hun binnen- j komst in Nederland alleen maleis spraken, en na enige Jaren als onge- i schoolden laag gewaardeerd werk aannemen. In de veronderstelling dat hun terugkeer niet lang op zich zou laten wachten, streefden zij niet naar j positieverbetering. Nu dat nodig is. j blijkt die positieverbetering niet of moeilijk te bereiken. De Nederlander Leen Jansen van de Oostenrijkse wielerploeg. 1 j is gisteren aangesteld als trainer 1 Met zijn echtgenote was Jansen naar Wenen gereisd, waar hij gis teren het contract met de Oosten rijkse wielerbond tekende. ADVERTENTIE Filialen r Den Hang Spui/Kalvermarkt Rijswijk In de Bogaard Leiden Nieuwe Rijn/Hartesteeg

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 25