„Door mijn humor red ik het" New Morningrevanche voor Dylan in Uit de Randstad 0Jan (Arsenal) de Hoop ■*ÊÈÊËÊr: WW LD-uit - LD-uit - LD-uit - LD-uit - LD-uit - LD-uit - LD-uit - LD-uit - LD-uit - LD-uit - LD-uit - LD-uit - LD-uit - LD-uit YRJJPAG M DECEMBER IQTg LVIDSCB DAGBLAD PAGINA 21 uur The Massiah van Handel door de Ned. Handelver. Theater Carré: 18 dec. t.ejn. 4 Jan. 20.15 uur Cabaret Seth Gaaikema. De Kleine Komedie: t.e.m. 30 dec. 20.15 uur Toneelgroep Cen trum „Gemengd dubbel". Nw. de la Mar: t.e.m. 31 dec. 20.15 uur Nieuwe show rond Wim Kan. Theater Tingel Tangel: t.e.m. 31 dec. (beh. ma.) 20.30 uur Cabaret ..Burgers op de bres" mmv Marijke en Sieto Hoving. De Koopermolen: t.e.m. 31 dec. va 19 uur Cabaret Henk Elsink. Rijksmuseum: t.e.m. 17 jan. ma t.e.m. za 10-17 uur. zo 13 tot 17 uur Expositie „De grafiek van Goya". Sted. Museum: 12 dec. t.e.m. 17 jan. Grafiek van Max Beekman. RAI, Europaplein: 12 en 13 dec. Kattententoonstelling. DEN HAAG Kon. Schouwburg: 12, 14 t.ejn. 17 dec. Haagse Comedle „Vriend Antoine, 13 dec. 20.15 uur Haagse Comedie „Je weet het nooit". Ned. Congresgebouw: 12 dec. 20.30 uur Residentieorkest olv Willem van Otterlo, 14 dec. 20.15 uur Ned. Kamerorkest. 16 dec. 20.30 uur Res. Orkest olv Willem van Otterlo, 17 dec. 20.15 uur Gew. Orkest van Zuid-Holland, 19 dec. Res. olv Willem van Otterlo. Diligentia: 12, 15, 16, en 18 dec. 20.15 uur Cabaret Pepijn Opus IV, 12, 19 dec. 14 uur Haags Jeugdtheater. 14 dec. 20.15 uur Symfonie Orkest olv Sam Swaap, 17 dec. 20 uur Danzi- kwartet, blaaskwartet. Circus-theater: 12 dec. 20.30 uur Ned. Operastichting "L'ormin- do", 15 dec. 20.15 uur Nationaal Ballet. 19 dec. 20 uur Ned. Operastichting „The rape of Lucretia". Hot-theater: 12, 13, 15 dec. 20.30 uur Haagse Comedie try out Toneelcartoons, 17,18,19, dec. 20.30 uur Haagse Comedie To neelcartoons. Mauritshuis: t.ejn. 8 jan. ma t.ejn. za 10-17 uur, wo en vr. 20-22 uur Schok der herkenning, 17de eewse Nederlandse en Engelse landschapschilders. LEIDEN Leidse Schouwburg: 14 dec. 20.15 uur Portable Theatre Club "Fruit" van Howard Benton, 15 en 16 dec. 20.15 uur Zuidelijk Toneel Globe met "Kortsluiting" van Peter Shaffer. Stadsgehoorzaal: 17 dec. 20.15 uur Ned. Kamerorkest olv Szy- mon Goldberg. 19 dec. 20 uur Con Am ore mmv van Gew. Orkest Zuid-Holland. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 12, 14, 15 dec. 20.15 uur Nw.~Rotterd. Toneel Het leven van Edward n. 19 dec. 20.15 uur Nw. Rotterd. Toneel 'Tchao". De Doelen: 12, 13 dec. 20.15 uur Cabaret Met Blijdschap geven wij kennis, 13 dec. 14.30 uur Ned. Kamerorkest olv David Zinman 15, 16, 18, t.ejn. 21 dec. 20.15 uur Jasperina de Jong- show, 16. 17 dec. 20.15 uur Rotterd. Philh. Orkest. 18 dec. 19.45 uur Kerstconcert Vera Lynn (zie foto) Marco Bakker, Jules de Corte, het Residentie Orkest en vele andere artiesten. 19 dec. 0.15 uur Optreden van The Beach Boys (zie foto). Grote Schouwburg: 12. 13 dec. 20.15 uur Nw Rotterd. Toneel "Vrouwen geen probleem", 14 dec. 20.15 uur Berliner Ensem ble met Brechtavond, 16 t.e.m. 20 dec. 20.15 Nw. Rotterd. Toneel *De Speurhond". Piccolo-theater: 12, 15. t.ejn. 19 dec. 20.15 uur Nw. Rotterd. Toneel "Kardinalengambiet". Museum Boymans-Van Beuningen: t.em. 10 Jan. ma t.ejn. za 10-17 uur. zo 11-17 uur, wo en vr 19-22 uur Expositie van Salvador Dali. Rotterdam In Kriterion (groothandelsgebouw) draalt Ioe, indertijd zeer goed beoordeeld in een Holland Festival serie. In Studio '62 <Nwe Binneweg) de „beeldschone" Un homme et une femme met Anouk Aimée en Jean Louis Trintlgnant. In de Cineac NRC is een Donald Duck festival. Xmsterdam Alhambra (Weteringschans) heeft Women in love op het programma naar een boek van Lawrence. Burch Cas- sidy and the Sundance Kid houden braaf stand, en wel in Ceintuur (Ceintuurbaan) en in Cin. West (Postjesweg) City bU het Leldseplein vertoont Clint Eastwood In Kelly's Heroes. In Roxy (Kalverstraat) lachen, gieren brullen met De dolle dwaze waaghalzen van de scherpe bochten )en Haag In Cineac (Buitenhof draait elke avond La Notte van Antonioni met Jeanne Moreau. Monica Vitti en Mar cello Mastroianni. Camera (Prinsesstraat) vertoont opnieuw Fellini's Satyricon. Louis de Funès ontbreekt ook niet in de residentie. Hij gaat met de muziek mee in Odeon (Heren gracht). i AMSTERDAM Stadsschouwburg: 12 dec. 20.15 uur Ned. Comedie „Hotel Het Paradijs". 13 dec. 13.30 en 20.15 uur Ned. Comedie „Het leven en werken van Leopold II, 14 dec. 20.15 uur Nationaal Ballet, 15, 16 en 18 dec. 20.15 uur Ned. Comedie „Het leven en werken van Leopold II. Concertgebouw: 12 dec. 15 uur Radio Phüh. Orkest olv Jean Fournet, 12 dec. 20.15 uur Ned. Kamerorkest olv David Zinman, 12 dec. Ó.30 uur Golden Earring mmv Chris Farlowe en Colos seum, 13 dec. 14.15 uur Bach's Weihnachtsoratorium door Amst. Or. koor mmv Gew. Orkest v. Zuid-Holland, 13 dec. 20.15 uur Los Paraguayos, 13 dec. 11 uur Jonge kunstenaars op de zon dagmorgen, 13 dec. 20.15 uur Elisabeth Tayler, sopraan, 14 dec. 20.15 uur Kamermuziek door muzieklyceum, 15 dec. 20.15 uur Amsterd. Philh. Orkest olv Anton Kersjes, 15 dec. 20.15 uur De grootheid van Beethoven door dr. Marius Flothuis, 16, 17 dec. 20.15 uurConcertgebouworkste olv Bernard Haitink, 17 dec. 20.15 uur Melos Kwartet, 18 dec. 20.15 uur Utrechts Symfonie orkest, 18 dec. 0.30 uur The Beach Boys (zie foto), 19 dec. 20.15 van, dat je gehandicapt bent. Vroe ger kon ik van zo'n opmerking nog kapot raken. Tegenwoordig denk ik: laat ze allemaal de pest krijgen." Waar hij nog steeds kapot van is: Frank Sinatra. Voor de rest leest hij veel: Turks Fruit, Rinus Ferdinan- dusse, detectives, de weekbladen. De mentale opkikkers bezorgt hij zichzelf wel: "Wat je lichamelijk mist, moet je nu eenmaal geestelijk compenseren". In het weekeinde kan Rotterdam hem gestolen worden. Met z'n moe der kiest hij dan, uitgezonderd zon dagmiddag Feyenoord thuis, voor Oostvoorne, waar ze een huisje heb ben. Zoals ze het in advertenties voor buiten wonen zo fraai weten te stel len: "waar nog ruimte is". Die is er niet meer voor zijn deur aan de Mijnsherenlaan. De betonnen metro- baan belemmert het uitzicht: 'De mooiste laan van Rotterdam hebben ze verpest". Hij stelt mij een vraag: "mis Je hier niets?" "Nee, hoezo?" 'Dat we geen tv hebben, bedoel ik. Waarom niet? Omdat je slaaf wordt en daar pas ik voor. Als er een cup wedstrijd gezien moet worden, kijk ik wel bij mijn broer". Zijn moeder valt hem bij: 'Die wijven weten over niks anders te praten dan over de tv van gister avond. Je word er crazy van. Als Je er eenmaal aan begint, kan je er niet onderuit, dan moet Je alle series zien die er te zien zijn". Jan de Hoop: "Ergens sta je na tuurlijk wel buiten spel, zonder tv, maar liever dat dan elke avond voor dat ding". Evenmin laat hij zich door het voetbal verblinden: "Je leest steeds meer dat er supporters op de tribu ne sterven. Hartinfarct. Ze gaan er verticaal op en horizontaal af. Dat zijn mensen die er teveel in opgaan. Zoiets zal mij niet snel overkomen. Ik blijf er de humor van inzien. Zo als bij Feyenoord-Estudiantes. Pre mier De Jong en Prins Bernhard wa- 3 februari 1962: Jan heeft de duizend gulden-vraag goed be antwoord, hij en Nederland ha len opgelucht adem ren er. Piet zal wel bij de prins op schoot hebben gezeten!" Zijn moeder: 'Dat moet maar niet in de krant, dat is heiligschennis". Jan de Hoop over Eddy Treytel: "Geen klassekeeper, alhoewel hij met dat toupetje "n stuk Is opge knapt. Het is een jonge gozer ge worden". Hijzelf zal het voorlopig nog zon der haarstukje kunnen stellen. Tot voor kort was hij zelfs langharig. "Het hing tot op m'n schouders. Wel leuk. maar t begon me te ver velen". Toch maar weer over voetbal, over Ajax: "Ajax heeft de weg moeten ef fenen voor Feyenoord, om Europa cupwinnaar te worden. Nou horen we het eens van iemand uit Rotterdam- Zuid: 'Feyenoord heeft geprofiteerd van de ervaring van Ajax". Heeft Jan de Hoop aan zijn tv op treden meer overgehouden dan f 1000, enorme populariteit en ge schenken? "Ja, een betere betrekking. Ik zat bij de gemeente, nu werk ik bij de Arbeiderspers, financiële administra tie". Niettemin: "Ik denk wel eens: ik heb destijds honderdduizenden men sen, misschien wel miljoenen, thuis gehouden. En wat kreeg ik: duizend piek. Nou wat krijgt een artiest die iedereen thuis krijgt? Wel wat meer dunkt me". Over zijn gehandicapt zijn: "Ach, de ene week gaat het wat beter dan de andere. Dankzij mijn humor red ik het". Over "Het Dorp": 'Dat is een ghet to geworden, de bedoeling was goed. maar beter was geweest in iedere straat een huisje in te richten voor die mensen. In plaats van opgeno men te worden in de gemeenschap zijn ze nu, in het dorp, een beziens waardigheid geworden". Hij besluit met een hele sterke: "Ik heb liever een dorp met kaste leins". Bob Dylan heeft er haast mee gemaakt het weer goed te ma ken met zijn fans: nog geen half jaar na het controversiële „Self Portrait" worden we verrast met een prachtig nieuw pro- dukt: „New Morning". De plaat komt in een eenvoudige, doch smaakvolle hoes. Van de voorkant blikt de meester ons tege moet. Hij blikt ons steeds zelfverzekerd tegemoet, en dat mag ook wel, want het is me weer een hele belevenis. Het begint allemaal met een (raai liefdeslied: „ïf not for you", een deuntje dat er in gaat als koek en dan ook wel als single zal uitkomen. „Day of the Lo custs" is één van de beste num mertjes van de plaat. Het begint met een geluid dat verdacht veel overeenkomst vertoont met een kras. maar later blijkt dit Al Coo per's orgeltje te zijn. Dylan zelf speelt piano op dit num mer, evenals op zes andere. De tekst schijnt te gaan over de dag waarop Dylan aan de Princeton-universiteit z'n eredoctoraat in ontvangst nam. „Time passes slowly" is een beet je rommelig en vooral de piano is niet zo erg briljant. Eén van de an dere betere werkjes op de plaat is «Went to see the gypsy". Dat swingt behoorlijk de pan uit: pianootje, or geltje en wat lekker gitaarwerk. Tot slot van kant één weer wat muzikaal vermaak: een ontzettend oubollig winterwonderland versje „Winterlu- de"en het nu al overbekende „If dogs run free". Kant twee begint met weer een meezingertje van de bovenste plank, de titeldeun „New Morning". Wat ik van „Sign on the window" moet denken, weet ik nog niet. Het klinkt allemaal heel bewogen en zo, maar toch ook wel weer krukkig. „One More weekend" is ..Leopard Skin pillbox hat", met nieuwe tekst, maai dat doet niets af aan het feit dat het weer een mooi werkje is. Let vooral ook op het instrumentale intermezzo in dit nummer. „The man in me" is de stoere ti-' te lvan een nummertje, met als in tro Dylan „La la la la la" zingend, in de traditie van „Self portrait" Twee mooie religieuze liedren slui ten de plaat af. Het met orgelspel doordrenkte „Three angels" en het lovende „Father of night". Mooi voor bij de kerstboom. Kortom, het ls een plaat om tevre den mee te zijn, al zullen enkele mok kende fans misschien nog wel *t één en ander aan te merken hebben. Je moet tenslotte uitkijken met die Dy lan. (Bob Dylan „New Morning" CBS S 69001, f 1950). Van Dylan naar een heel ander hoofdstuk in de popmuziek: de zan geressen. Het is gek, meer er zijn heel weinig zangeressen in vergelij king met het aantal zangers dat er rondloopt. Nu is het wel zo dat man nen mooiere stemmen hebben, maar het is tooh eigenlijk wel gek. Van de weinige zangeressen die er zijn, hebben er eigenlijk nog veel minder wat leuks te brengen. Toch zijn er wel persoonlijkheden'. Dusy Springfield bijvoorbeeld voor haar laatste LP „From Dusty with lo ve" kreeg ze zelfs een Edison, d.wz. die krijgt ze pas in februari, maar ze hebben nu vast aangekondigd wie ze zullen krijgen dat stimuleert de verkoop. Nu, die plaat van Dusty is weer erg mooi: het is allemaal wel heel gewoontjes en er wordt echt niets wereldschokkends gebracht maar het is gewoon gave muziek. Lekker goed in het gehoor liggend, goed ge arrangeerd en heel wel te genieten. Hetzelfde geldt eigenlijk ook voor Dionne Warwick, die al jaren lang het lievelingetje van iedereen in de busslnes is. Ze heeft al heel wat hits op haar naam staan, en die zijn nu bij elkaar uitgebracht op twee el- pee's, waar er voorlopig één van ls uitgebracht in ons land. Op de plaat staan twaalf hits, al lemaal van de hand van Hal David en Burt Bacherach. Het is materiaal van de eerste helft van de jaren zestig, gedeeltelijk hier als hit be kend. („From Dusty with love" Philips 6308 004, f 19.50 Dionne War wick „Golden Hits" vol. 1" Wand WN3 1, f 19.50). Van een heel ander slag is Mela- nie's nieuwe langspeler. .Live" opge nomen in New York met deels nieuw en deels bekend materiaal .Het is al lemaal weer erg lief enzo, goed voor een volgende gouden plaat. Als toe gift staat de hit .Peace will come" er op, erg aardig van de Nederland se vertegenwoordiger van Buddah. (Melanie „Leftover Wlne-Live, Bud dah 589002 f 14,90). ROBERT BRIEL Nuchter: "Het zal ook dit seizoen wel weer veel geschreeuw, weinig wol zijn. Kijk, er zijn tot nu toe 1500 Europacup-wedstrijden gespeeld. Ar senal heeft er daarvan nog geen één mee mogen doen". Geen woorden maar daden. De slo gan geldt, vindt de in Rotterdam- Zuid wonende Jan de Hoop. ook voor "zijn" Arsenal. Over Feyenoord: "Ik ben geen fan van Feyenoord. wel gewoon suppor ter. Geen toetertje, geen petje op. Van mij hoeft die poespas niet. Als ik al die kerels zie, vaders en klein zonen met hetzelfde toetertje en het zelfde petje, dan moet ik alleen maar lachen". "Weet je, ik bekijk het een beetje. Ik zal niet meezingen. Wél tegen Mi laan, toen heb ik me schor gezon gen. En dan lees je de volgende och tend in de krant dat Willem van Ha- negem heeft gezegd: dat zingen doet me niets. Daar trap ik dus geen tweede maal in". Herkennen de mensen Jan de Hoop nog? "Je hebt er veel die vroeger niet wisten wie Je was en die je nu gedag zeggen. Als ze je zien dan is het stee vast: hoe gaat het toch met je? Er gens vind ik het nog steeds leuk, die belangstelling. Af en toe stuit ik ech ter ook op negatieve belangstelling". Sterkste staaltje daarvan dateert van vlak na zijn tv-"show": "Ineens ging het gerucht dat Jan de Hoop dood zou zijn. De krant heeft het ten slotte tegengesproken". Wat wèl waar was: Jan onderging een zware operatie, die niet geheel lukte. 'Dat was een moeilijke tijd. Ook toen had ik moeite met die be langstelling. Enerzijds hielpen de mensen me er bovenop, aan de an dere kant haalden ze me uit m'n concentratie". Hoe ziet hij nu zijn populariteit van acht jaar geleden? "Ach, ik had er de persoonlijkheid voor. Ze hebben me trouwens ook wel uitgelachen. Jalouzie hou je al tijd. Ja, maar jij maakt er gebruik Jan de Hoop nu. ,Met mij is het prima, met Arsenal kan het beter". Jan de Hoop is nog steeds supporter van de Engelse club waar- Y over hij destijds op de beeldbuis alles bleek te weten. Laat stelijk (april dit jaar) zag hij Arsenal Ajax uitschakelen le|(30 voor de jaarbeurscup. Dat de club die thans hoog staat in de league die cup ook won stelt volgens Jan „geen moer voor".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21