25555 Ijl Pim maakt lief des vier kant Films in Leiden OCCASIONS Medium Cool, angst in een samenleving 7 Rubia's Jungle Liefdesvariaties in kleur op witte doek TAXI KERKHOF» III "'De pastoor" vol ongein en banaliteiten Rubia's jungleDe la Pari a 's nieuwste Première nieuwe Nederlandse film PREDIKANTEN IN CONFLICT Gebochelde van Soho Ik een vrouw INDRINGENDE VERFILMING VAN GEWELD „Django, de bastaard spannende cowboy film Toon Hermans ere-Knoeris KOREVAARGARAGE nv LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 NARMSTRAAT1A LEIDEN vraagt chauffeurs I TRIANON ..De pastoor kan geen bloot meer zien" is een Zweeds stukje filmwerk, dat waarschijnlijk beter geschikt is voor vertoning in huiselijke kring. Zowel qua niveau als inhoud. Want de verfilming van een gedeelte van het boek ..Het land van Coitha" zit vol ongein en banaliteiten. Hoofdthema van de rolprent ia een jonge pastoor die de hele dag in bed ligt met een geerecteerde penis. Nu is alleen dat feit al een biologisch wonder, maar het wordt nog mooier wanneer blijkt dat hij in het dorp de enige man is. Het land is immers in oorlog en alle mannen vechten aan het front. Het is dan ook duidelijk dat er veel werk aan de winkel is voor de pastoor, ook al omdat de wellust van de gezichten van de vrouwe lijke dorpsbewoners valt af te le zen. Zijn plotselinge staat van op winding ontstaat echter precies op de dag dat hij wordt uitgenodigd door de bisschop. Niet wetend wat te doen. roept hij enkele hunkerende dames bij zich in bed om te proberen langs natuurlijke weg zijn kwaal te ge nezen. Maar hoe bevallig en losjes in de blouse de dames ook zijn, de pastoor blilkt niet te genezen. Wel is duidelijk dat de pastoor een gevierde figuur wordt in het dorp naarmate hij met meer inwoonsters heeft kennis gemaakt. Dat nu zet kwaad bloed by een wufte gravin die getuige haar gezucht ook een goed gezelschap voor de pastoor zou zijn. Zi) schrijft de bisschop een brief waarin zU do pastoor beschuldigt van overspel. Per brancard wordt de ongelukkige (of gezegende?) pastoor naar de bisschop gebracht en via een won derbaarlijke kuur genezen. Maar nauwelijks is hy in het dorp terug of de oude kwaal keert terug. Het spelletje herhaalt zich en toen we ons begonnen af te vragen hoe lang het nog zou du ren kwam er plotseling een knappe maagdelijke heks die de betovering want dat bleek het te zijn verbreekt via een laatste seksuele uitspatting. Tja. de wonde, n zijn de wereld nog niet uit. ROTTERDAM <GPD) Pim de ja Parra is blijkbaar niet van [plan zich op eenzijdigheid vast te leggen, want na zijn internatio naal succesvolle kleurenfilm ..Ob sessions". een thriller, welke pas in Londen een ruim pubüek heeft getrokken, is hij voor zijn jongste film overgestapt naar een karak terschets in zwart en wit. De ver raderlijke Arthouse-film dus, die in dit speciale genre Ingmar Bergman als onbetwiste meester kent. Rotterdam heeft met "Rubia's jun gle" in het fonkelnieuwe Lijnbaan theater de première gekregen van deze nieuwste Nederlandse film, al gaat die aanduiding over de nationa liteit maar zeer ten delen op. Het verhaal speelt namelijk wel in Am- f sterdam, Laren en Loosdrecht, maar buitenlanders nemen de vier hoofd rollen voor hun rekening. Ook in dit geval is De La Parra er weer vanuit gegaan dat een En- y gels gesproken film meer kansen op de internationale markt heeft. In ae korte tijd van elf dagen werden met een klein budget de opnamen ge- k maakt, zeven weken na de start L draaide "Rubia's jungle" al in het festival van Edinburgh. Goed geluid PHet is een werkstuk geworden vaar de regisseur zich niet voor be hoeft te schamen, want dit "liefdes- mysterie" ziet er technisch over de hele lijn goed uit. vooral de fotogra fie van Frans Bromet weet de sfeer van vele lokaties contrastrijk over f te brengen en ook op het kwetsbare punt voor Nederlandse films, dat van het geluid, valt er niets te kla- "Rubia's jungle" vertelt van vier mensen: een Engelse schrijver, die tracht te brengen De gezamenlijke genummerde puntjes ALKMAAR (GPD) Op 17 de cember zal in de Amsterdamse bios coop "Studio K." de eerste voorstel ling worden gegeven van een nieu we Nederlandse avondvullende speel film. Het is "fantasy in fiction" van j de Alkmaarder Jan Dorresteijn, die drie jaar heeft gewerkt aan de tot- standkoming van deze film, waarvan j Dorresteijn zelf zegt: „Het einde i van een liefde het begin van een thriller". i De titelsong "Fantasy in fiction" I wordt gezongen door Shirley. Jan Dorresteijn heeft in het verleden veel prijzen behaald met korte speel films op de landelijke amateur-film wedstrijden „Fantasy in fiction" is zijn eerste avondvullende speel film. Toon Hermans zal op 4 februari in Uden worden geïnstalleerd als ere-Knoeris 1971. Deze carnavals- onderscheiding wordt ieder jaar door de Udense carnavalsvereniging „De Knoerissen" aan een nationaal kun stenaar uitgereikt. Toon Hermans zal deze onder scheiding gaan delen met zijn voor gangers Johan Kaart (1966), Mies Bouman (67), Hetty Blok en Leen Jongewaard (68), Herman van Veen (69) en het Farce Majeureteam (70) ontstaan. Regisseur Pim De Amsterdamse schilder-beeld houwer Jan Dibbets (28) is door de Amerikaanse Cassandra Foundation onderscheiden met een prijs van 2000 dollar als erkenning voor zijn de la Parra I bijdragen op het gebied van d« beeldende kunst. Deze in Chicago met zijn vriendin in een grachten huis woont, een neger, een water- I passiviteit, die zij verlammend op- I Als men die kernpunten ziet als de j temidden van vier medespelenden I beeldende kunst. L»eze m umcagc sportlnstructeur die met zijn Engel- legt, wordt doorbroken als Albert filmische toetsen dan moet de regis-; (van links naar rechtsi: Milton gevestigde foundation, die de^ kun se vrouw in Laren leeft. De bestaan- I Rubia duidelijk laat weten, dat hii seur. die zo karakteristiek zien te I Irons, Sarah Brackett, Nelly Frij- de verhoudingen worden opgebroken bij zijn vrouw blijft en haar niet kiezen dat zijn voorstelling weer vol- da en Adrian Brine. als Rubia een passie opvat voor de meer wil zien. Maar zij heeft al ledig «op het doek) terug kan keren door verbinding van die punten. de schrijver niet constant genoeg. Dat is helaas niet gebeurd. Vooral maar zijn. scènes met de vrouw van het centrale karakter van Rubia j Albert behoren tot de sterkste in (gespeeld door de Schotse Quinn i "Rubia's jungle". O'Hara) krijgt te weinig tekenende Zijn ambitie maakt Pim de la Een even kansrijk als ambitieus I punten om te kunnen intrigeren en Parra's nieuwste werkstuk niet waar gegeven. Hoe komen karakters le- daardoor zet zij die fatale machine- Het lijkt niet onwaarschijnlijk dat vend uit een film als deze te voor- rie van liefdesrelaties niet echt in hier de keuze voor het Engels juist schijn? Het procédé doet denken aan beweging. I heeft veroorzaakt, dat dit drama niet de tekeningen, die men vroeger ui' Adri?n Brine speelt zijn rol van wortelt. De ondernemen 1en van Scor- sportieve watersporter. Zij dwingt Albert voortdurend tot ontmoetingen, maar die beantwoordt haar liefde niet omdat hij van zijn vrouw houdt. De schrijver volgt gefrustreerd de gangen van zijn vriendin. Hij kan haar echter niet tot andere gedach ten brengen. Rubia is de sterke fi guur, die de drie andere personen in de vierhoek uit hun evenwicht voor een loop van het lot gekozen, die zij noch de anderen kunnen om buigen. Ambitieus I sten wil bevorderen, reikt jaarlijks; een aantal aanmoedigingsprijzen uit aan kunstenaars pio-film stellen dat je aan het werk moet blijven als filmmaker om niet gefrustreerd te raken. Een toe te juichen standpunt: "Rubia's jungle" is interessant genoeg om tev gaan bekijken als een mijlpaal op die weg. PIET RUIVENKAMP Koop NU een goede gebruikte auto voor DE LAGE PRIJS FIAT 600 bwj. *64-*67-'68'-'69 FIAT 850 bwj. 69 FIAT 850 Special bwj. '68 FIA 850 Coupé bwj. '69 FIAT 124 bwj. '67-'68-'69 FIAT 125 Familiale bwj. '67 FIAT 125 bwj. '68 FIAT 1500 C bwj. '67 Autobianchi Primula bwj. '68 Renault R 10 bwj. '67 Simca 1300 bwj. '65 Korevaarstraat 19-27 Leiden - Telefoon 01710-42146* HAARLEM (ANP) De beide predikanten van de Evang. Luther se Gemeente te Haarlem en omge ving, ds L. G. C. Grabanf. en ds. G. Groes. zullen respectievelijk op 1 ja nuari en 1 juli 1971 hun werk neer leggen. omdat, zoals de kerkeraad aan de leden der gemeente heeft meegedeeld, er tussen de predikan ten reeds gedurende lange tijd een conflictsituatie bestaat. Daardoor is een onderlinge samenwerking ernstig verstoord, zulks tot schade van het gemeenteleven, aldus de mededeling. De kerkeraad schrijft in een brief zich te onthouden van een oordeel over de vraag in welke mate iedet der predikanten, die zeker hun eigen goede kwaliteiten en verdiensten voor de gemeente hebben, persoon lijk aanleiding hebben gegeven tot 't ontstaan van de ernstige moeilijk heden. Het is evenwel zowel voor de kerkeraad als de synode, waar aan advies is gevraagd, helaas ko men vast te staan dat de beide pre dikanten niet in staat blijken te zijn om samen te werken in eenzelfde gemeente. Door de ongunstige finan ciële positie acht de Haarlemse ge meente het niet mogelijk twee pre dikanten te kunnen handhaven. LUXOR Een kleurenfilm met tal van boeiende ingrediënten: een lugubere sfeer in een wijk van de wereldstad Londen, een tehuis voor meisjes waarvan de directrice de inwoonsters op een lage wijze exploiteert, een grote erfenis die in verkeerde handen dreigt te vallen, een mislukte generaal uit de Twee de Wereldoorlog die een boosaar dige rol speelt en een (gebochelde) schurk, voorheen oppasser van de generaal en nu beroepsmoordenaar in dienst van de directrice van het meisjestehuis. Gelukkig is er naast deze groep schelmen ook nog een inspecteur van Scotland Yard, die voor de moeilijke taak staat een hele reeks geheimzinnigheden tot oplossing te brengen. Politieman Hopkins is tenvolle voor zijn taak berekend: stukje voor stukje weet hij de raadsels uiteen te rafelen en de misdadigers achter de tralies te brengen. Het bezwaar van films als deze is, dat ze zwart en wit heel scherp tegenover elkaar zetten. Maar wit dat voor lief neemt kan genoegen beleven aan de spanning van een film, waarin Scotland Yard licht brengt in een misdadig kom- plot tegen jonge vrouwen. STUDIO ,lk een vrouw" 13 opnieuw in Leiden Dat betekent niet alleen, dat de film goed ge noeg is voor een tweede keer volle zalen, maar ook dat het een oude film is. Dat is onder meer te zien aan de kleding, de manier van cameragebruik en de kleurloosheid van de film. Even opvallend is echter, dat „ik een vrouw" nog steeds niet verouderd is. Voor wie de film enkel als sex-vertoning ziet is dat begrijpelijk, maar wie de film in vroeger tijden bejubelde vanwege zijn psychologische diep gang zal ongetwijfeld verrast zijn door de manier, waarop Mac Ahl- berg reeds jaren terug zijn pro bleem-figuur Siv (de vrouw in het algemeen, vraagt hij zich af?) be naderde. Het verhaal, gebaseerd op een oorspronkelijke autobiogra fie van de Zweedse Siv Holm, is door hem vrij pretentieloos behan deld. De camera doet weinig meer dan registreren. De décors vragen geen onnodige aandacht en blijver, steeds achtergrond waartegen het verhaal zich afspeelt Essy Persson (ook bekend uit „Thérèse en Isa- belle" maakt de film. Niet mooi, maar wel tot de verbeelding spre kend is zij beslist geknipt voor haar rol. Gezien haar andere film prestaties mag misschien gezegd worden, dat geen andere rol haar beter ligt dan die van de sensuele diepvoelende zoekende vrouw. Voor wie het niet bezwaarlijk vindt nog een film zonder kleinen en met een dosis onverbloemde zinnelijk heid te zien een belevenis. CAMERA Over ..Medium Cool" is ook in deze krant het nodige geschreven. Haskell Wex- ler, geroutineerd cameraman, maakte met deze semi - docume a - taire zijn regiedebuut, dat uiter mate opvallend mag heten. Onder werp is de lange nete, en droeve zomer van 1968 in Amerika. Met de moord op Martin Luther Kina, mèt de moord op Robert Kennedy- en mèt de politieterreur rond de Democratische Conventie in Chi cago, waar uiteindelijk Hubert Humphrey werd aangewezen als kandidaat der Democraten voor de presidentsverkiezingen van dat. Jaar. Wexler heeft een film gemaakt waarnaar- men met een zekere huiver zit te kijken. Want hij heefi zich niet tot het geweld rond die conventie beperkt. Hij laat ook de angstwekkende kanten zien van het leven in een grote moderne stad in de hopeloze hitte van de zomer Hoewel hij .medium cool", met koel oog. registreert wat er zich afspeelt, heeft zijn film ook een duidelyk belerend effect. Maar dat is niet storend. Want Wexler weet van de eerste tot de laatste meter film te boeien. In de eenvoudige „plot" die hti ontwierp, wordt zeer natuurlijk- geacteerd door Robert Foster als tv-cameraman, door Vema Bloom als zijn vriendin en door de 13-ja- rige Harold Blankenshlp als Eileens zoon. Wexler toont zioh een uiterst bekwaam en nauwgezet filmer Zijn enorme routine heeft hem hierbij sterk geholpen. Voor Wex ler blijft de film het registrerende medium, dat door die functie al leen al weet door te dringen in de hitte van de strijd. Daarentegen is zijn .plot", ook al is die een voudig, hier en daar nogal ge wrongen en te nadrukkelijk. Hier en daar zelfs nauwelijks geloof waardig. Maar dat doet er in deze film niet zoveel toe. .Medium Cool": het is geen nieuw beeld dat Wexler ontwerpt. We weten het nodige af van het geweld in de Amerikaanse samen- lenving. Maar Wexler heeft de verdienste dat hij het allemaal Robert Foster (r.) en Ha rold Blankenship in Medium Cool. buitengewoon indringend kan ver filmen. Daarom is „medium cool" een film die beslist de moeite waard is. al blijft er weinig over van het „land van hoop en glorie" LIDO Voor bioscoopbezoekers die van actie, geweld en spanning houden, is het beslist de moeite waard deze week eens een bezoek aan het theater aan de Steenstraat te brengen. "Django de bastaard" is nu eindelijk eens geen „gewone" cowboyfilm maar een spannend verhaal van een legerofficier die wraak neemt op een aantal verra ders. Daarnaast heeft de regisseur (Sergio Garrone) kans gezien van het geheel een goed verhaal te "bakken". Tijdens de Amerikaanse burger oorlog plegen drie zuidelijke offi cieren verraad. Zij en hun regi ment houden de pas bezet om de noordelijken de doorgang te belet ten.. Zij laten zich echter door het noordelijke leger omkopen' en laten hen passeren. Het gevolg is, dat 't hele regiment op één na wordt ge dood. Hij blijft bewusteloos en zwaar gewond achter. Vijftien Jaar later begint hij op zijn vijanden te jagen. Nadat hij er twee om het leven' heeft gebracht opent hij de jacht op de voornaamste schuldige, die nu als een rijke landeigenaar in een luxueuze boerderij woont. Hij is echter door de dood van zijn twee vrienden gewaarschuwd en rekent op de komst van 'Django'. Om zich hiertegen te beschermen huurt hij een aantal bandieten die er garant voor moeten staan, dat zijn leven blijft gespaard. Zijn bij na spookachtig gedrag boezemt zijn tegenstanders angst in. Toch we ten zij hem op een gegeven mo ment in de val lopen. Maar met veel moeite weet hij toch te ont komen. De gehuurde moordenaars zierï u wel in dat Django een ge vaarlijk heerschap is en veriater de ranch. Tussen de rijke landeige naar en Django ontstaat een twee gevecht. Als de kruitdamp is opge trokken ziet men, dat het recht weer eens heeft gezegevierd. REX Hoe paren kunnen paren. Dat laat op vrij koele manier de film zien, die deze week onder de titel "Liefdesvariaties" in het Haarlemmerstraattheater draait. De film is noch vies noch vulgair, maar of het met seksproblemen worstelende publiek, waarvoor deze Engelse produktie bedoeld heet te zijn, er erg veel wijzer van wordt kan op zijn minst worden betwij feld. Een goede voorlichtingsfilm kan mensen met bepaalde moeilijk heden tot het inzicht brengen dat er voor hun problematiek een' op lossing te vinden is. Bovendien kan een dergelijke film voor velen een aansporing zijn om de hulp van deskundigen (sexuologen bijvoor beeld) in te roepen. Maar of het aanschouwen van allerlei 'standjes' zoals die, in dit geval door één en hetzelfde (film) paar (net als in het fotoboek van de seksboetiek om de hoek), nogal klinisch worden gede monstreerd daartoe bijdragen is oen grote vraag. De liefdesoefenin- *en (men ziet veel en toch niets!» worden van commentaar voorzien door een zich arts noemende (film) medewerker, maar dat heeft in de andere betekenis van het woord niet veel om het lijf. Dat impo tentie of frigiditeit zowel een ana tomische als een psychologische oorzaak kan hebben en dat mas turbatie niet zo ongezond is als wel eens wordt beweerd weet bijna iedereen wel. En dat er bepaalde basisposities zijn die de zwanger schap helpen bevorderen daarover zullen kinderloze echtparen door huisdokter of gyneacoloog allang zijn ingelicht. En dat een man en een vrouw zichzelf volledig moeten accepteren in het sexuele verkeer en dat spanningen op wat voor ge bied dan ook een remmende in vloed hebben op het sexuele genot, het zijn en blijven gemeenplaatsen, waar niemand meer baat bij heeft. Nee, het gaat al met al toch voor namelijk om het standjes kijken in deze film. Maar misschien dat er nog fantasieloze (echt) paren zijn die zich door de discreet opgeno men variaties laten' inspireren PS In de nachtvoorstellingen van vrijdag en zaterdag opnieuw "De vogels" van Alfred Hitchcock.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19