ierdaagse werkweek van 40 uur: n Amerika reeds 'n groot succes KABINET VAN FRANCO VOOR KRACHTPROEF Kwestie Triest doet Tito afzien bezoek Rome Zeg, sound-lover, Nou, gebruik dan óók Agfa Magneton band Calley's advocaten zijn vandaag aan het woord gekomen nelle uitbreidingin tegenstelling met moeizame vijfdaagse rote uitvinding" Hersenoperatie in bronzen tijdperk ABSOLUTE MEERDERHEID VOOR AWAMI VERRASSENDE WENDING IN PROCES BURGOS DERDAG 10 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA dSHINGTON (GPD) Een nog kortere werkweek? De gedach- lleen al kan directeuren en managers slapeloze nachten bezor- Ni Maar het zijn precies die top-bedrijfsfunctionarissen van ruim merikaanse bedrijven die in een vierdaagse werkweek van 40 uur jlossing hebben gevonden van problemen die onoplosbaar leken, geslaagde proefnemingen hebben ertoe geleid, dat talrijke an- bedrijven eenzelfde omschakeling overwegen en dat economen, wie de Nobelprijswinnaar prof. Paul Samuelson, voorspellen vierdaagse werkweek binnen zeer afzienbare tijd even inge- erd zal zijn als de vijfdaagse nu is. «egevens over deze nog opzien- e ontwikkeling zijn verzameld onlangs verschenen boekje, days - forty hours," samen- 1 door de 34-jarige bedrijfs- jne Riva Poor (uitgegeven Bursk and Poor Publishing, ■idge, Massachusets, 6 dollar), i voorwoord zegt prof. Samuel - it de vierdaagse werkweek een rijke sociale uitvinding is. m hij het belangrijkste vindt moderne mens keuzemoge- len krijgt in een gebied waar Mieel weinig wendbaarheid schien zal de toekomst uitwij- segt Samuelson, „dat een van r diepgaande resultaten van werkweken een verandering in de structuur van het gezin larmate de werkverdeling tus- an en vrouw thuis verandert vloek van het vrouwelijke slo- corrigeren." Naar zijn mening in de moderne economie niet nodig om een kortere werk- illeen maar in te voeren om et te komen aan de dreiging otere werkloosheid, meest verrassende aspect van •daagse werkweek van veertig en is dat dit denkbeeld, in te ling tot de vijfdaagse werk- lie ontstond door de pressie vakbonden, bij de topfunctio- q is opgekomen van de be- i bedrijven. Een tweede op- Ie factor is, dat het idee in d tempo door een steeds gro- ital bedrijven wordt toegepast, Heen experimenteel, soms tij- soms ook met negatief resul- iar in deze laatste gevallen de oorzaken van het falen het idee zelf te liggen). Sterk contrast snelle uitbreiding staat in contrast met de moeizame ling van de vijfdaagse werk- in Amerika voor zover be- het eerst in 1908 werd ge- ;erd. Twintig jaar later pro- nog geen 5 pet. van de Ame- loontrekkers van deze nieu weling. De samenstelster van ;k vertelt dat zij nu dagelijks of meer bedrijven hoort die vierdaagse werkweek van 40 overgegaan. de bedrijven die de „vier veertig uur" toepassen beho- ziekenhuis (alleen voor het Send personeel), het hoofd- er van Readers Digest (in Ne- Het Beste), een architec- >r (maar dat ondervindt dat Janten er meer aan moeten dan het kantoor zelf), een lak voor heren (ook hier het ;m van klanten die moeten 0 v.i voor het overige voorna- fabriekanten van uiteenlopen- lukten. iBucces is het grootst, schijnt j de fabrikanten. De „vier da- ;ertig uur" stellen hen vooral it de machines langere tijd on- roken draaiend te houden waar- 5 produktiekosten afnemen en iateriaal een beter rendement Sommigen in deze catego- i tot de ontdekking dat de zelfs toenam, waardoor B werknemers bonussen konden li uitgekeerd. Grote stimulans beginsel van de „vier dagen - uren" is langere dagen, maar eekeinde van drie dagen. De ans die hiervan uitgaat schijnt gheid door ziekte etc. aanzien- verminderen (vermoedelijk mdat daarop strenger wordt len), de werkmoraal te verho- vermindering van de laksheid hand te werken. In praktisch t ondervonden de meeste be- f b dat zij, in tegenstelling tot maar één advertentie be te plaatsen om aan personeel men. een voordeel dat niet op zal gaan wanneer de vier- werkweek is ingeburgerd, verde, door de grotere selectie- yjkheid als nevenresultaat ook n opgeleide werknemers op. f de studie blijkt verder, dat de (raagde bedrijven er over het een meer van profiteren dan Klden voorzien. Voor 1200 be- ,on n nam de produktie toe, voor 8 fingen de kosten omlaag. Acht «"teerden dat ook hun winsten IJ." i toegenomen. Voor alle bedrij ns was het belangrijkste punt, dat 7' '«rknemers meer gestimuleerd Door mr. H. Leffelaar werden en hun werk beter en geïnte resseerder deden. Aan de kant van de werknemers, afgezien van het voor de hand lig gende voordeel van een lang week einde. namen bijv. ook de kosten van transport naar en van het werk af. werden zij in staat gesteld een tweede halve baan erbij te nemen, of hadden zij meer tijd om bepaalde studies voort te zetten. Veel variaties In de gevallen waar de vierdaagse werkweek geen succes was, bleek vaak dat de omschakeling onvol doende was voorbereid voor zowel de werknemers als de klanten, maar ook in al deze gevallen werden de zelfde voordelen genoemd en werd er gewerkt aan een nieuw plan om de opzet alsnog te doen slagen. Het ar chitectenbureau begon met de vier daagse werkweek als een proefne ming in de zomer, met als doel om het personeel ertoe te bewegen zijn vakanties meer uit te breiden en la ter in het jaar te nemen. In dit ge val bleken er van de kant van de werknemers geen bezwaren te be staan. maar klanten maakten er be zwaar tegert dat het hogere personeel niet altijd bereikbaar was. De studie maakt duidelijk, dat de vierdaagse werkweek met veertig uren een groot aantal variaties mo gelijk maakt door middel van meer werkploegen in fabrieken, speciale toelagen voor extra uren, bonussen voor grotere produktie, waardoor de elasticiteit ervan ook aantrekkelijk kan worden voor kantoren die zich op het eerste gezicht minder goed zouden lenen voor een dergelijke op zet. Het boekje bevat een lijst van alle ondervraagde bedrijven, voor zien van hun belangrijkste commen taren. Bernadette Devlin is weer ac tief. Hier protesteert zij tegen nieuwe wetten in de Ierse Repu bliek, die inhouden dat misdrij- i tegen de staat ernstig ge straft kunnen worden. De demon stratie vond plaats in Dublin. MOSKOU (Reuter) Artsen uit het bronzen tijdperk hebben met goed gevolg de hersenpan van patiën- I ten geopend en weer dicht gemaakt, zo blijkt uit opgravingen in het Oost zeegebied. waarvan het Russische i persbureau Tass melding maakt. De opgegraven resten van een man. die j drieduizend jaar geleden geleefd heeft, tonen aan, dat h ij een derge- lijke operatie heeft ondergaan. Met behulp van röntgenstralen zijn te vens littekens waargenomen, die er op wijzen, dat de patiënt de operatie I heeft overleefd. ADVERTENTIE is uw kamer minder dan de studio's van Hilversum I Hilversum H Hilversum III Radio Luxemburg Radio Veronica R.T.B. B.R.T.? AGFA-GEVAERT Reeds meer dan zestig jaar (sinds 1909) is de Westduitse stad Wüppertal beroemd om haar hangtram: hoog boven de grond snelt de tram, die opgehangen is aan een rail, met de inzittenden van halte naar halte voort. Dit bejaarde en toch ook weer splin ternieuwe vervoermiddel in Wüp pertal gaat er prat op, dat er zich nog nooit een ongeluk heeft voorgedaan. En hoeioel er zich gisteren een ontsporing voordeed, kon dit unieke record gehand haafd blijven, want gelukkig de den er zich geen persoonlijke on gelukken voor. Toch moest de brandweer eraan te pas komen om de passagiers met ladders uit de tram te halen. Op de foto: brandweerlieden brengen een kleuter in veiligheid. PORT BENNINO. SAIGON (AP) - De advocaten die luitenant Willi am Calley, beschudigd van de moor den bij My Lai, in de komende dagen KARATSJI (DPA> De Oostpa- kistaanse Awami-Liga van Sjeik Moejlboer Rachman heeft by de ver kiezingen voor het nieuwe Pakis taanse parlement de absolute meer derheid behaald: de party van de 50-jarige sjeik krygt volgens de laat ste tellingen zeker 151 van de 300 zetels. Daarna komt de linkse Volks partij van de vroegere minister van Buitenlandse Zaken Bhoetto, die 81 zetels behaalde. Rachman verklaarde woensdag in Dacca: „Wij willen een nieuwe en sociale orde vestigen, die geen uitbuiting kent." Door Robert Bosschardt MADRID (GPD) Heel politiek Spanje houdt de adem in en wacht in een drukkende spanning op de gevolgen van het dramati sche einde van de krijgsraad in Burgos die gistermiddag op volko men onverwachte wijze haar proces tegen 16 Baskische separatisten afsloot. De vijf militaire rechters zouden hun vonnis vandaag vellen en dan krijgt de commandant van het mili taire district van Burgos 24 uur om het te bevestigen. Er zijn zes dood straffen geëist. Vanaf dat moment is er geen hoger beroep meer mogelijk en bestaat er uitsluitend nog de macht van Franco die zoals altijd het laatste woord heeft en gratie kan verlenen. Men acht het dus niet uit gesloten dat de ministerraad morgen een speciale bijeenkomst zal houden om over de kwestie te beraadslagen. Hoewel de kabinetszittingen van Ma drid altyd op vrydag plaatsvinden is dat normalerwijs om de 14 dagen en staat de eerstkomende zitting niet tot volgende week op het programma, tot nu toe leek het erop dat de re gering niet haar gezicht wilde ver liezen door een speciale zitting aan de 16 Basken te wijden en zo te rea geren op de druk van de oppositie in de wereldopinie. Generaal Franco's regering be vindt zich in een kritieker situatie dan zij oorspronkelijk had voorzien toen het proces voor de krijgsraad van Burgos na overleg op hoog ni veau ten slotte begon. Eén van de redenen daarvan is dat de 16 leden van de terroristenorganisatie ETA die in Burgos terecht staan bereid ble ken een crisis te forceren op een wij ze die hen normalerwijze het leven zou kosten hetgeen op zijn beurt een galvaniserende uitwerking op de hele Spaanse oppositie heeft. Vergaan Soortgelijke toestanden in reeds ver gane jaren brachten generaal Fran co ertoe om terwille van de handha ving van het gezagsprincipe een ter dood veroordeling te laten uitvoeren zonder zich te bekommeren over eventuele gevolgen. Niemand, zelfs de regering niet. kan voorspellen wel ke de gevolgen zouden zijn als men de zes leden van de ETA tegen wie doodstraf is geëist, werkelijk zou fu silleren. Per slot van rekening staat hierby ook 't leven van de ontvoerde Duitse consul van San Sebastian op het spel, van wie men vanochtend niets nieuws wist. Aan de andere kant zal een toegeven aan de druk van de oppositie en van de wereld opinie. waaronder zelfs een clemen tie verzoek van de paus en een officiële tussenkomst van de Ita liaanse regering valt. zeker niet geestdriftig ontvangen worden door de talrijke steunpilaren en uiterst rechtse organisaties van het regime die in de afgelopen dagen officiële verklaringen aflegden waarin zij de krijgsraad van Burgos steunden. De toestand is zonder enige twijfel kri tiek en vereist een snelle oplossing die niet van lager niveau dan van het kabinet en generaal Franco zelf kan komen. De zitting van de krijgsraad in Burgos werd gesloten nadat de ver dachten in de rechtszaal in opstand waren gekomen en hadden getracht de leden van de krijgsraad aan te vallen. De sluiting vond direct na het requisitoir van de aanklager plaats, die tegen zes verdachten de dood straf eiste en tegen de rest 724 jaar gevangenisstraf vorderde. De verdedigers die na de ontrui ming van de zaal hadden afgezien van hun recht om getuigen op te roe pen weigerden ook na het requisi toir hun standpunt uiteen te zetten. Zij dienden de tekst van hun plei dooien op schrift in, waarbij zij er tegen protesteerden dat zij niet vol doende mogelijkheden hadden gekre gen om de belangen van hun cliën ten te behartigen. Later deelden ze mee dat ze tegen hun wH ln de rechtszaal waren gehouden. De verdachten hadden na het inci dent de krijgsraad elke bevoegdheid ontzegd en hun advokaten verzocht, er verder maar mee op te houden. De straffen die de zestien verdach ten in het proces zullen worden op- gelegdd zijn bepalend voor het lot van de ontvoerde Duitse consul Beihl. De Westduitse regering saat met de ontvoerders in contact, meldt de cor respondent van het Westduitse pers bureau DPA te hebben vernomen uit betrouwbare bron aan de Spaans- Franse grens. Dat de spanning in Spanje naar een kookpunt is gestegen merkte ook een Brandpunt-ploeg die in Burgos was om opnamen te maken. Came raman Ad Braamhorst en verslagge ver Charles Schwietert werd door de politie op brute wijze behandeld. Na verhoor en inbeslagneming van een aantal onbelichte films mochten ze weer vertrekken. De opnamen die al waren gemaakt en in de auto verbor gen waren zullen zaterdag worden uitgezonden. In Madrid kwam het gisteravond tot hevige gevechten tussen betogers en politie. Verscheidene politieauto's werden omvergeworpen en andere auto's werden met stenen bekogeld. Er werden minstens twaalf arrestaties verricht en een groot aantal personen raakten gewond. In de stad Eibar kwamen gisteravond alle 40.000 Bas kische Inwoners op straat bij de be grafenis van een Jonge Bask die bij een protestdemonstratie door de politie dodelyk werd gewond. zullen verdedigen .hebben doen we ten dat zij zullen trachten te bewij zen dat de Vietnamese burgers ge dood waren door schoten uit heli kopters en als gevolg van artillerie vuur, en dat de lijken er al waren toen" Calley met zijn peloton het dorp betrad. Zoals bekend zijn bij My Lai, op 16 maart 1968, 102 Viet namese burgers gedood, waartoe Calley opdracht zou hebben gegeven en waaraan hij persoonlijk zou heb ben meegedaan. Een van de verdedigers van Calley heeft gezegd dat men zal trachten aan te tonen dat My Lai ten tijde van het gebeurde (het Tet-offenslef van de vijand was toen aan de gang) had gelegen ln' een „free fire zone", dat wil zeggen in een gevechtster rein waar artillerie en „gunships" zwaar bewapende helikopters onbeperkt vuur kunnen afgeven. Tijdens het Tet-offensief had de Vietcong, by de aanval op Hoei, 2900 Vietnamese burgers afgeslacht, zoals was gebleken uit communistische documenten die men had gevonden. In december 1967 had de Vietcong met vlammenwerpers een kamp van de Montagnarda te Dak San aange vallen. De Amerikaanse militairen waren van deze gruwelen op de hoogte en, zei een van de advocaten, het feit dat men van deze dingen afwist plus de angsten en spanningen spelen ge- zamenUJk een rol in het gedrags patroon van de frontsoldaat. By een Noordvietnamese aanval met raketten en handvuurwapens op een Zuid Vietnamese commandopost in Cambodja zyn 31 verdedigers ge sneuveld, aldus is te Saigon bekend gemaakt. Het aantal gewonden be droeg 41. De vyand telde 48 gesneu velden. De aanval, gericht op een kamp ten oosten van Krek, ongeveer 140 km ten noordwesten" van Saigon, kon worden afgeslagen. Het verlies aan mensenlevens van de Zuidviet- namezen was het grootste tydens één enkele gevechtsactie in vyf maanden tyds. TJoet weer aangehouden Me vrouw Tjoet Zahara, de 22-jarige moeder van de zogenaamde „won- derbaby" is opnieuw aangehouden, nadat zij verleden maand aan de politie had weten te ontkomen. Zo als bekend had mevr. Zahara ver teld dat zij achttien maanden zwan ger was van een baby, die kon spre ken. Zij was aan het einde van de vorige maand ontvlucht, nadat zij door de politie van Bandjermasin op zuid-Borneo in hechtenis was geno- (van onze correspondent) ROME (GPD) De Joegoslavi sche president, Josef Broz Tito, die in de loop van de ochtend op het pro- mincntenvliegveld van Rome, Cam- pino, zou aankomen, heeft zyn offi ciële staatsbezoek aan Italië uitge steld. De door de staat gecontroleerde te levisie in Italië verstrekte gistera vond een commentaar waarin de in druk werd gewekt dat het uistel een zaak van grote vreugde voor de be trokken partijen zou zijn. Wie in Ita lië de kranten niet gelezen had tast te volkomen in het duister over de reden van president Tito's besluit om zijn reis op de lange baan te schuiven. De oorzaak van deze ont wikkeling is dat wat in feite is uit- gcgröeid tot een enorme misgreep van de minister van Buitelandse Za ken Aldo Moro. De minister had geantwoord op vragen van fascistische kamerleden en op vragen van een christendemo cratische senator. In dit antwoord, dat afgelopen zondag al door de Ita liaanse pers werd vespreid, staat te lezen dat tijdens het bezoek van pre- sedent Tito geen vragen zouden wor den aangesneden met betrekking tot de zone B, het gebied van Triëst dat na de naoorlogse strubbelingen ten slotte aan Joego-Slavië werd toebe deeld. Verder zei de minister dat de regering geen enkele afstand in over weging neemt van de legitieme na tionale belangen. Gecompliceerd De verklaring van Moro had direct tot gevolg dat de Joegoslavische mi nister van Buitenlandse Zaken, Tepa- vats, een vriendschappelijke verkla ring, die hij al op de band had uit gesproken om te worden uitgezon den, Introk. Voor Tito en de zijnen is het probleem van Triëst kennelijk nog steeds even gecompliceerd als het voor bepaalde broepen van Ita lianen is. Van Joegoslavische zijde was namelijk ongenoegen ontstaan over het feit dat de kwestie van de beruchte zone B niet van Joegoslavi sche zijde op de agenda was ge plaatst voor de besprekingen in Ro me In Triëst vonden dinsdag nog be togingen plaats tegen het bezoek van maarschalk Tito aan Rome en het Vaticaan. In en om Triëst leeft nog steeds het probleem van de in ver drukking geraakte minderheden. In beide zones leven volksgroepen die feitelijk tot een andere staat beho ren. Deze zorgen voor de onrust die ernstig genoeg bleek te zyn om pre siderlt Tito voorlopig van zijn reis te doen afzien. Deze was bedoeld als te genbezoek na de reis van de Itali aanse president Saragat, vorig Jaar, naar Belgrado. Na de Tweede Wereldoorlog kwam Triëst onder bestuur van de Verenig de Naties te staan. Thans geldt het vredesverdrag dat in 1947 tussen Ita lië en Joego-Slavië is gesloten. Intus sen bleef de sons A bezet door de Westerse geallieerden, de Verenigde Staten en Engeland, en de zone B door Joego-Slavië. De zone A is het havengebied van de stad en B het gebied ten zuiden daarvan. In 1954 kwam een overeenkomst tussen bei de partijen tot stand waarin deze be rustten in onderlinge verdeling van het zogenaamds vrije gebied van Triëst. Dit hield in feite in dat de zone A helemaal werd geintegreerd in de republiek Italië, hoewel ook hier al veel Slowenen wonen. Zone B bleef onder het beheer van Joego-Slavië. Deze toestand duurt tot op heden voort.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9