ALF JAAR REM LONEN Luns verlaat ministerspost Zaak-Rambonnet justitieel Waterloo fare brand bij in Goüda „Fotograferen in het weekend? In het donker zeker!" drie )t 1 april maximaal procent BENDER Rechter hanteert de botte bijl Straks secr. gen. van NAVO? Geneeskundige voorziening in gevaar Bakkerijen op 9 januari vrij DAG 10 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA t ADVERTENTIE jHAAG (GPD) De regering heeft een rem ge- |)uli In dat gevl' 20,1 één tot half procent werkelyke loonstijging le loonstijgingen voor het komende jaar. Voor de te vernieuwen contracten mag de stijging van het loon aan het begin niet hoger liggen dan drie pro drie maanden mag daar nog eens twee procent den toegevoegd. Langlopende contracten, zoals de •taal, worden niet direct getroffen. opö SS i 170 481 3 2, ï- ilen J eind van het komende jor deze lange contrac- dezelfde maatregel rder mag de inkomens- g van de vierhonderd it eerder in contracten «-werkt dan per 1 juli de „matigingsperiode" alf jaar is de loonont- weer 'n zaak van over- werkgevers en vakbon- rond zeshonderdduizend vallend onder de meer tracten die per 1 januari ■den vernieuwd, betekent over het eerste halfjaar >etering van het besteed- van hooguit één procent enen. Dat is vooral ook van de prijsstijging in halfjaar. Het is bepaald >ten dat zy er in die pe- cent beter aan worden. Geen goed woord vakcentrales, NW, NKV lebben geen goed woord «maatregel, die door de gepresenteerd als het igsbesluit". Zij menen dat ners erop achteruit zul- mdat de stijging van het li goeddeels in het eerste I voordoen. NW-voorzit- ,Ik kan me niet voor de Tweede Kamer hier- ie week dinsdag akkoord Vltteveen heeft Roolvink oet gelopen. De minister ën houdt geen rekening werkelijkheden, de werknemers die weer noeten dragen". Volgens Iter Mertens is de maat- Jap in het gezicht van de Op deze wijze wordt oonhypotheek gelegd op e kabinet, aldus de heer CNV-voorzitter Lanser ingreep „Onwijs, onver- i onbegrijpelijk". )e Jong zei in een toe- de maatregel dat het ka- edwongen tot een ingreep „Wanneer wij terug- 970 dan kunnen wy op ran de inflatiebestryding in zijn", zo zei hy. „De rijdt voort, de economi- is sinds september lering een loonmaatregel eerder verslechterd rd. Roolvink zei met „ver- aatregel te hebben geno- •verleg op centraal niveau >t resultaten geleid" stelde k breng de schuldvraag geding, het zat er een- in. Wanneer het wel tot een akkoord was gekomen had de re gering zelfs wel enig risico willen aanvaarden". De bewindsman zei dat er geen sprake is van een loonpauze „Wy houden de loonontwikkeling in 1971 onder controle, dat ls het eigen lijk". Zes procent Volgens minister Nelissen (Econo mische Zaken» moet de prijsstijging in het komende jaar rekening houdend met de matiging in de sfeer van de lonen worden beraamd op zes procent. Voor de contracten, die per 1 januari worden vernieuwd, komt de toegelaten loonstijging gerekend over een half jaar neer op vier procent. Het is dus geheel afhankelijk van de prijsstijging in de eerste zes maanden wat er van deze loonstij ging overblijft. De regering rekent op zo'n 3 tot 3,5 pet prijsstijging tot 1 zyn. Waarschijnlijker ïykt het dat deze werknemers er niet op vooruit gaan. Individuele werknemers behouden wel hun recht op periodieke verho gingen, toeslagen e.d. weliswaar mag volgens de regering het bedrag daar van niet worden verhoogd teneinde toch een hogere stijging van het be staande loon te realiseren, maar de controle daarop is eigenlijk niet uit voerbaar. De controle op naleving van de loonmaatregel zal worden uitgevoerd door de loontechnische dienst, die zo nodig wordt verstrekt. Bij overtre dingen zal tegen de werkgever pro ces-verbaal worden opgemaakt, waar na de rechter beslist. Volgens vakbondsleiders is te ver wachten dat zeker na afloop van de „matigingsperiode" een explosie van lonen zal ontstaan. Ook menen zij dat begin januari arbeidsonrust zal ontstaan, vooral in de bouw. De bouwvakbonden zijn niet van plan de ontwikkeling passief af te wachten Zy zullen zich morgen in Utrecht beraden over maatregelen. Beperking Als gevolg van de door de regering voorgeschreven loonmatiging zal de loonkostenstijging van de onderne mers kunnen worden beperkt tot zo'n tien procent, aldus minister Nelissen. De laatste jaren lag die stijging op ongeveer 12 procent. DEN HAAG ANP) Herhaalde generaal van de NAVO voorbehou- malen is gisteren in de Tweede Ka mer bij de behandeling van de be groting van Buitenlandse Zaken, gezinspeeld op de mogelijkheid dat minister Luns Manlio Brosio zal op volgen als secretaris-geneaal van de NAVO. De PvdA-afgevaardigde P. Dankert sohreef de minister kwaliteiten toe grote diplomatieke gaven en hu mor, waardoor hij bijna twintig jaar onder premiers als Dees, De Quay Marijnen, Zijlstra en De Jong kon dienen „die beter passen bij de secretaris-generaal van een organi satie die zeer verschillende monnik ken onder dezelfde kap wil houden, dan by de minister van Buitenland se Zaken van een land waarin èn de dominees èn de burgers naar een betere internationale samenleving streven". „Ik mag de heer Luns graag, maar ik heb liever een andere minister van buitenlandse zaken". „Die wens zal in vervulling gaan" zo beloofde de mnlster. Volgens de heer Dankert zijn de parlementariërs er eigenlijk nooit in geslaagd echt greep te krygen op het beleid van minister Luns. omdat het ontbrak of onsamenhangend was. In de ogen van communist H. J. Hoekstra is de post van secretaris- (GPD) In een laaien- woensdagavond in Gou- rijf van Britisch Leyland CV (import en assem- l menwagens en carrosse- 101)1185611voorheen Auto- erheul NV geheten) voor haften onder gegaan. De van Gouda. Waddinx- )let<L°°P. Bocle8raven. Reeu- r br kecht en van het bedrijf ideri n er slechts in het voor- kantoor te behouden of- [I aterschade enorm is. .ksh&llen (16.000 vierkan- j tót daarin ondergebracht ^tsen en magazijnen gin- verloren. Er deden zich onlijke ongevallen voor. werd geschat op 10 mil- llen ska»De brand ls door nog itie :zet irde! ntei Igrt oorzaak ontstaan In de van de spuiterij. A. de Kaiser en M. A. van schoonmaakbedrijf uit Amsterdam, die met "ikei a's In het bedrijf werk- tr. ontdekten kort na half vuur ln een autobus. Zij 3onmiddellijk de Goud- er die met groot materi- Zij poogden vervolgens I i een brandblusapparaat iflat snel om zich heen er te worden doch slaag- rfet ln. zij nog één autobus en henwagen in veiligheid es man kantoorpersoneel, >o«t overwerken waren, kon waarschuwing van de ers niet veel anders doen heenkomen zoeken, brandweer arriveerde vlammen op verschillen- reeds uit het dak. Om toen van de omliggende de brandweren ter assi stentie kwamen aanrijden, was het bedrijf op het kantoor, na, dat met grote voortvarendheid direct nat werd gehouden, één grote vlammen zee. Directeur Wolters verklaarde een uur na het uitbreken van de brand dat er niet voor ontslagen behoeft te worden gevreesd. Het bedrijf is sterk gedecentraliseerd met nog twee vestigingen in Roosendaal en Rot terdam. Het personeel kan mede dienst doen bij de herstellingswerk zaamheden. den aan hen die getrouw de Ameri kaanse politiek uitvoeren, en wie zal beweren, getuige het laatste proef werk in Brussel, dat minister Luns niet aan dit criterium voldoet. Mr. dr. M. J. J. A. Imkamp (D'66) meende dat het wellicht de laatste maal was dat hij dank zij het opstandje van het spreekgestoelte zou kunnen neerkijken 'op de minis ter. die hy snaaksheid, luimigheid, het vermogen snelle floretstoten toe te dienen en gevoel voor relativiteit toeschreef. Een opmerking van drs. E. V. Vis ser (eveneens D'66) dat de minister had gefaald de opvatting van het parlement over Vietnam tot uitdruk king te brengen, ontlokte mr. Luns de correctie dat hij dit wel had ge daan. maar dat hy de opvatting van het parlement niet had onderschre ven. zoals drs. Visser kennelijk had bedoeld. Overigens „volgend jaar zit ik in deze zaal of heb ik een andere functie", aldus de minister, die met in de zaal zitten duidelijk de ban ken der afgevaardigden, en niet de regeringstafel bedoelde. In Rotterdam: ROTTERDAM (ANP) De afde ling Rotterdam van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst heeft in een brief aan de Rotterdamse gemeente raad en aan de ziekenfondsen ern stige bezorgdheid uitgesproken over het tekort aan huisartsen in de Maasstad. „De geneeskundige voor ziening in de eerste Rjn is in Rot terdam in gevaar", zo wordt in de brief gesteld. De hulsartsen wfjzen er o.a. op dat per 1 november 1970 209 praktiserende huisartsen geves tigd waren. Dit komt neer op een aantal huisarten per 10.000 inwoners van' 3,04. Landelijk is dit cijfer 3,47. De maatschappij wyst er verder op dat 12 pet van de Rotterdamse huis artsen 65 Jaar of ouder zijn. Minister Roolvink deelde verder mee dat: ■6- het kabinet vrijdag zal beslissen of een voorindexering van de aow met twee procent per 1 januari j loont. Daarmee zou de totale aow-verhoging op 1 januari op 7 procent komen; ■fr hy binnen enkele dagen met de Stichting van de Arbeid zal over leggen over een verhoging van het minimumloon per 1 januari; de regering overweegt de „oude" invaliden, er uitkeringen zyn achtergebleven by die van de wao, per 1 juli een bescheiden verhoging te geven. Van links naar rechts: minis ter Witteveen, premier De Jong, minister Roolvink en minister Nelissen tijdens een persconfe rentie over de loonmaatregel in Den Haag. STOMME PIANO *t Lijkt vreemd voor adviseurs klank, maar soms adviseren wij pia no's die voor stommetje spelen: we bedoelen piano's die door gebruik van het derde pedaal vrijwel geluid loos spelen. Op deze wijze hebben wij al heel wat flatneuroses genezen, burenruzies voorkomen en de studi® van menig adspirant concertpianist gered. Waarmee wij maar willen zeg gen dat U - zelfs voor een stom advies - beter naar Bender kunt gaanl deskundig in klank Leiden, Hogewoerd 90 - te' 20097 Amsterdam - Arnhem - Brede - Rotterde» DEN HAAG (ANP) Het geza- meniyk overleg van werkgevers en werknemers van de Nederlandse Bak- kery heeft de Bakkersbedryven gead viseerd op 2 januari aanstaande (de dag tussen nieuwjaarsdag en zondag) geen brood te bakken. Dit in verband met het probleem dat na deze feest dag weinig brood wordt gegeten, ter- wyl wordt verondersteld dat het bak- kerypersoneel dan wel aan een extra vrye dag toe is, vooral na de drukte van de maand december. ADVERTENTIE Bent u ook zo iemand die alleen in de vakantie foto's maakt? En dan nog alleen vóór zonsondergang. Zo is dat, roept u enthousiast, kijk maar. En daar zijn ze weer. De zonover goten vakantiekiekjes. Aardig hoor. Maar als uw kinderen later naar „vroeger" informeren, krijgen ze wel 'n erg eenzijdig beeld van hun 'verleden. Altijd vakantie. En altijd overdag. Zo'n moeite is het toch niet om ook in uw mini-vakantietje uw camera paraat te houden. Of wilde u soms tegenwerpen dat er in uw weekends nooit iets gebeurde? Als u eventjes nadenkt, weet u wel beter. Zorg het hele jaar voor een schietklare camera. Kompleet met filmpje. Kompleet met flits. Trekt u nu niet meteen een afwijzend gezicht. Uw gezin heeft recht op een fotografisch nachtleven. Waarbij nog komt: flitsen is heus geen heksentoer. Ieder fototoestel kan het. Te inspannend? Kom kom, er staat heel wat tegenover. Want voortaan legt alle mooie en malle gebeurtenissen van het hele jaar voor eeuwig vast Overdag en 's avonds. Buiten en thuis. Zorg dus het hele weekend voor 'n geladen fototoestel. Want eigenlijk is filmen uw enige excuus om in 't weekend geen foto's te maken. Maak inf weekend géén foto's - U mocht er eens plezier in krijgen. Ga snd uw licht opsteken bij de vakman, uw fotohandelaar. DEN HAAG (GPD) Met onge kende felheid bestrijden de verde digers van mr. Rambonnet all" getuigen die hun cliënt in gevaar zouden kunnen brengen. Het soms honende sarcasme waarmee zy fouten hekelen, die in het politie onderzoek drie jaar geleden Inder daad gemaakt zyn, lokte gister middag soms emotionele reacties uit by de hoofdagenten Boerrig ter en Remans en zelfs by hun chef. hoofdinspecteur Endlich. Hij antwoordde op de verwyten der advocaten: „Ja er zyn fouten ge maakt. Als ik alles tevoren gewe ten had zou lk allerlei dingen heel anders gedaan hebben. Maar als Napoleon alles geweten had, zou hy Waterloo nooit verloren heb ben". De opmerking leek betekenisvol voor de sfeer waarin dit proces tegen de Haarlemse rechter zich nu af speelt. Men heeft het gevoel dat ook het justitiële Waterloo naby is, dat deze unieke verdachte, wiens gedrag sinds 21 februari 1968 zo veel emoties heeft opge roepen. definitief 'de dans zou ontspringen'. Zo voelt het althanr de bevolking van de publieke tri bune in Arnhem. Publiek tegen Het publiek is duidelijk tegen mr Rambonnet. Er klinkt applaus by elk punt dat in de verhitte debat ten wordt gescoord door de politie De president van het hof, mr Croockewit. laat het maar zo. Hy is een vriendelyke zachtgevooisde man, die slechts zelden kritiek of commentaar levert op de soms emotionele uitvallen van beide kanten, maar die niettemin ae leiding van het onderzoek ter zit ting vast in handen houdt. De beide verdedigers trekken zich van het publiek niets aan. zy zyr volledig geconcentreerd op hun doel om de getuigen en deskundi gen k charge elke fout of vermeen de fouten in te peperen. En dat byna drie jaar na datum van het ongeluk niet alle details nog vol ledig herinnerd Kunnen worden dat er vergissingen aanwysbaar zyn in de verklaringen, spreekt vanzelf. Botte bijl Verdachte mr. Rambonnet is duide lijk bezeten van de gedachte om het onderste uit de kan te halen, zyn kritiek op het politie-onder- zoek doet denken aan aanvallen met een botte byl. Op zeker ogen blik werd het de president te bar. Hy riep .mr. Rambonnet tot ae orde toen deze de Haarlemse hoofdinspecteur Endlich ervan be schuldigde een misdryf gepleegd te hebben omdat hy de Haarlemse rechter in verzekerde bewaring had gesteld. Dat was gebeurd op de avond van het ongeluk, nadat uit het laboratorium de uitslag van de bloedproef was bekend ge worden: 1,05 promille. „U hebt u schuldig gemaakt aan wederrech telijke vryheidsberoving" riep mr. Rambonnet. „Dit soort opmerkingen heeft geen enkele zin'zei de president. Maar mr. Rambonnet was niet te stuiten. „Het is nu al drie jaar lang zo dat deze heren van de Haarlemse politie maar zeggen wat ze het beste van pas komt", beweerde hy. Hilariteit Fel keerde de verdediger mr. Stok vis zich tegen de hoofdagent Re- mans die zei dat hy anderhalf uur na het ongeluk nog sympto men van drankinvloed by mr. Rambonnet had waargenomen. „Maar twee artsen die hem in die tyd ook gezien hebben, ontdekten niets aan hem", zei de pleiter. „Ach", antwoordde de politieman, „ik heb eens een patiënt gehad aan wie de dokter ook niets ont dekte. Maar toen had hy een beenfractuur! Hilariteit Uitbundig plezier ontstond over een antwoord van hoofdagent Boer- rigter op de vraag hoe hy de drank lucht by mr. Rambonnet ontdekt had. Er is sprake van geweest dat hy mr. R. een groot aantal keren heeft laten blazen om diens adem beter te kunnen ruiken. „Heeft mr. Rambonnet voor u vre- seiyk moeten ademen?", vroeg de president. „Welnee", zei de getuige fel, „voor my had hy helema&l niet hoeven te ademen!"

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7