Bewoners van Rivierenbuurt enthousiast voor wijkcentrum Leidse raad iiT BALLY 1740 minuten... JUBILEUM KORTING Discussie over schouwburggeld Handelsgebouw in Leiderdorp UITBREIDING 'DON BOSCO' DAF-DAG 'PAARS van EGMOND BREESTRAAT js \0 Kerkruimtekindercrèche en bejaardensoos AFVLOEIING EN OVER PLAATSING PERSONEEL BU ERNINK DAF-centrum Leiden iNDERDAO 10 DECEMBER 1970 LTTOSCH DAGBLAD PAGINA I )oor ■fenk de Kat ADVERTENTIE ichoenen k&i kenmerk, Don,Icereicea u LeLd.e.n, LEIDEN Blijkens een enquê- onder honderd huisvrouwen patLii de Rivierenwijk (de „stads- zi tuist die ligt ingeklemd tussen aa loge Rijndijk en het Rijn- en chiekanaal) zou men het zeer oejuichen als er in die buurt een )ljkcentrum komt. Rond 85 pro van de bewoners heeft zich oorstander getoond. In dat wijk- entrum kunnen kerkdiensten, ergaderingen en kaart-avondjes iorden gehouden. Een groot deel n de ondervraagden (65 pro ent) zou er ook graag een kin- srcrèche in zien ondergebracht, ele bewoners van de Rivieren- ijk zouden het bovendien op rijs stellen, als in het I ijkcentrum een plaats wordt ji rijgemaakt voor een diensten- tntrum en een soos voor de be den uit de buurt. Dit zijn enkele van de voornaam- e conclusies uit het eindrapport 1Ae n de in de maanden september en n tober gehouden enquête. De stoot O0! t dit onderzoek dat werd ver- cht door de stichting maatschappe- Di k contactorgaan Leiden, in samen- 8 erking met. studenten is gegeven 8 >or geestelijken uit de Rivierenwijk De pastores wendden zich tot stichting maatschappelijk con- Lctorgaan om te komen tot één e modekleur paars mag in de Breestraat gebruikt worden. „Wel standsambtenaren" hadden afge keurd. dat de twee winkelpuien van boetiek Vionnet van oud- svi bruin in hip-paars waren omge- kleurd. De eigenaar is hiertegen in beroep gegaan en gistermiddag heeft de beroepscommissie beslist, dat het paars mag blijven, waren bezwaren tegen deze kleur op gevels in de nabijheid van het stadhuis. Men kan daar tegenover stellen, dat andere gevels in de Breestraat door andere oorzaken 78 ontsierend zijn voor het straat beeld. Het blijft allemaal een kwestie van smaak. &t over paars of niet-paars zo lang moet worden gesproken, is eigen- h' lijk uit de tijd. Natuurlijk is het n goed, dat er gewaakt wordt over het «tadsschoon, maar in een tijd, raarin moderne zaken proberen lezelligheid in een centrum te irengen, moet toch de nodige soe pelheid worden betracht. Deze soe- pelheid blijkt elders wel te be staan. Men hoeft alleen maar te kijken naar gevels van zaken in andere stadscentra als van Am- it sterdam en Den Haag om steden in het buitenland Londen nog maar buiten beschou wing te laten. ra soepel binnenstadsbeleid is juist nii nodig. Leiden krijgt over een j jaar als koopcentrum concurrentie van het grote winkelcentrum „Leid- senhage", waar ruimte volop komt voor het parkeren van auto's. Wat kan Leiden daar tegenover stel- lie len? Voldoende parkeerruimte op zeer korte afstand van het winkel centrum is er niet en is ook niet te verwezenlijken. Li Wat blijft over? Dat Leiden de nadruk legt op de gezelligheid van een oude binnenstad met straatjes en shopjes. t zijn jonge zakenlieden, die bereid zijn een brok gezelligheid te bren gen in de vorm van boetieks, waar men kleertjes kan kijken en kopen onder het genot van een kopje kof fie. Er zijn middenstanders, die een terras willen bij hun zaak als de gemeente het trottoir wil ver breden. Voor de Breestraat is deze zaak in studie, maar al zo lang. leiden zal promenades moeten krij gen. De Haarlemmerstraat is het al lang op proef op zaterdag. Het ziet er naar uit, dat hier binnen niet al te lange tijd een definitie ve wandelstraat tot stand komt. Maar dan ook goed, met sierbestra- 1 ting en aparte verlichting. De aan- 1 voer van goederen naar de win kels lukt ook dan wel. In Den Haag gebeurt het toch ook. En al enkele jaren. Leiden zal spoed moe ten betrachten om bij te komen. HANS MELKERT. ADVERTENTIE internationale bontmode LAATSTE MAAND. kerkgebouw (tje) voor de Rivieren wijk. Een dergelijke voorziening ont breekt nu nog. De gelovigen kerken in Zoeterwoude. Leiderdorp en Lei den centrum. Deze aanvankelijk be perkte opzet is gegroeid tot een uit gebreider onderzoek naar de verlan gens van de bevolking omtrent een wijkcentrum. Want zo meende men. een kerkgebouw zou meerdere diens ten kunnen bewijzen. Dat er behoefte bestaat aan zo'n wijkcentrum, heeft de enquête wel onomstotelijk aangetoond. De enquê teurs hebben hun vragen gesteld aan honderd huisvrouwen, waarbij ze er voor hebben gezorgd dat deze vrou wen een juiste afspiegeling vormen van de totale bevolking van de Rivie renwijk. Hoewel het aantal klachten van neurotische aard (hartinfarcten, maagzweren) in de Rivierenwijk re latief aan de hoge kant ligt, blijken de Rivierenwijkers in het algemeen zeer tevreden te zijn over het wonen in hun buurt (66 procent). Vooral de rust en de goede sfeer werden als pluspunten genoemd. De andere 34 procent is minder te spreken over de Rivierenwijk. Hun klachten be treffen de buurt, het huis (te klein of van slechte kwaliteit) en de af stand tot het stadscentrum van Lei den. Kindercrèche Het voorstel om een wijkcen trum te bouwen, vond bij 85 procent van de geënquêteerden enthousiaste bij val. De gedachte om daar een kin dercrèche in onder te brengen, kreeg vooral bij de jonge gezinnen een goed onthaal. De enquêteurs zijn van mening, dat er ook werkelijk in- j tensief gebruik van zal worden ge- maakt. Van de bejaarden uit de Rivieren wijk antwoordde 65 procent beves tigend op de vraag of men in het toe komstige wijkcentrum een hulp- en adviesdienst wenst. Hierbij zijn niet de bejaarden uit Roomburg gere kend. Een bejaardensoos werd aan trekkelijk geacht door 44 procent van alle bejaarden. De onderzoekers concluderen, dat deze soos zeker een plaats moet heb ben in het wijkcentrum, ook al ge zien de grote bereidwilligheid die de ondervraagde huisvrouwen aan de dag legden om een handje te helpen. Bij de vraaggesprekken kwam tevens de wens naar voren om in het wijkcentrum ruimte te scheppen voor het beoefenen van hobbies, zowel voor ouderen als voor de jeugd. Van de ondervraagde huisvrouwen voelde 25 procent er wel wat voor, om een jeugdhonk in het wijkcentrum onder te brengen. Enige reserve omtrent dit percentage is wel gepast, omdat de jeugd zelf hierbij niet aan het woord is geweest Hulppostkantoor Bij het lijstje algemene opmerkin gen springt het verlangen naar een hulppostkantoor in het oog. Inmid dels is de PTT aan deze wens tege moet gekomen, mede gestimuleerd door de uitslag van het onderzoek. Een wijkpostkantoor is thans inge richt in een bestaande zelfbedie ningswinkel aan de IJsselkade. Ook een brug over het Rijn- een Schie- kanaal (aansluitende op de Lorentz- kade) kreeg hoge prioriteit om de be reikbaarheid naar de stad te vergro ten. Winkelen in Leiden wordt nu nog als een hele onderneming be schouwd, omdat men eerst de drukke Rijndijk over moet. Tot zover het uittreksel uit het rapport van de onderzoekers, die ook zijn ingegaan op de vraag: „wat nu?' De enquête is immers niet meer dan een eerste stap naar een wijkcen trum. De onderzoekers stellen, dat de bewoners van de Rivierenwijk nu zelf in actie moeten komen, wil dit project kans van slagen hebben. Daarom zal een wijkraad gekozen moeten worden, die de plannen moet uitwerken en een subsidie-aan vraag voor h et wijkcentrum moet indienen. Ook hierbij zal de stichting maatschappelijk contactorgaan de bewoners terzijde staan. Wijkraad Voor de bespreking van de verdere plannen en de verkiezing van een wijkraad is een vergadering belegd voor alle Rivierenwijkers op maan dag 14 december, om acht uur in de kantine van de kettingfabriek. Met een opkomst van 50 buurtbewoners zou het maatschappelijk contactor gaan niet ontevreden zijn, maar men hoopt op een nog grotere belangstel ling: „Mocht deze vei'gadering door gebrek aan belangstelling mislukken, dan zal men verder moeten afzien van de plannen voor de Rivierenwijk en zal het geruime tijd duren voordat zich weer zo'n gelegenheid voordoet." Dank zij het uit de school klap pen van één van de leden van de be sloten schouwburgcommissie hebben we vorige week in „Het Vaderland" kunnen lezen over de plannen voor een experimenteel theater. Het college van B en W wil het voor een nieuwe schouwburg gereser veerde bedrag besteden voor: - ingrijpende restauratie van de ou de schouwburg. 'n nieuwe theatertje voor 1,3 mil joen. een nieuw zwembad in de Kooi of in Zuid-West. Voor dit plan zou een meerderheid In onze raad te vinden zijn: alleen is het „PAK" verdeeld zowel omdat het theater te veel van 't totaal be schikbare bedrag zou opslokken en wellicht ook i.v.m. de passage van het PAK-Drogram waarin nog voor een nieuwe grote schouwburg gepleit wordt. Ook al blijkt er reeds veel gere geld te zijn: toch lijkt het me zinvol dat er een discussie onder de bevol king op gang komt. Ik zou zelf het volgende naar vo ren willen brengen: welk bedrag er ook te besteden is. er moeten gelijke kansen voor alle burgers komen: wordt de behoefte van een toch klei ne groep liefhebbers voor experimen teel toneel voorlopig niet gedekt door de reeds aanwezige mogelijkhe- jAsra Dc/iryoen den in Leiden: theater Imperium, Creatief Centrum en het Leids aca demisch kunst centrum dat een vol ledig geoutilleerde ruimte krijgt aan het Levendaal (geld van de universi teit maar open voor iedereen)? Deze drie kleinere theaters, met de een opgeknapte schouwburg en dan nog Den Haag in de buurt leve ren volgens mij meer dan voldoende ruimte en kansen voor een nog klei ne groep. Laat dan het voor toneel beschikbare geld gebruikt worden om alle Leidenaren actief of passief toneel te laten beleven: begin al op de scholen, club- en buurtwerk, bouw de ruimte bij de mensen „om de hoek" bijv. d.m.v. meetgymnastiek- zalen. Er is genoeg te doen voor de hele Leidse bevolking en er is maar zo weinig geld: aan het vormen van een nieuwe elite heb ik geen behoef te! En u dan? Als de schouwburg commissie nu eens een hearing or ganiseerde samen met alle toneel clubs in Leiden? Adam Vondeling Herengracht 43 Leiden Kinderen spelen in de Rivie renwijk op en rond een kunst werkdat in hun ogen veel weg heeft van een naar voren stor mend dier. Ook aan deze catego rie jeugd is gedacht bij de plan ning van een wijkcentrum in de Rivieremoijk. Dit centrum zou op het grasveld achter deze winkels kunnen worden gebouwd. «Foto LD/Holvast) LEIDEIN Tengevolge van reor- ganisatorische maatregelen, die vol gens de directie al werden overwogen vóór de fusie met het Amsterdamse bedrijf Van der Vliet, zullen 15 per soneelsleden van het Leidse aanne mingsbedrijf worden ontslagen. Er is een afvloeiingsregeling getroffen, waarvan het gewestelijk arbeidsbu reau en de vakbonden op de hoogte zyn. Vijftien andere personeelsleden van de Leidse en Koudekerkse vestigingen zullen binnen het bedrijf var* Van der Vliet-Wernink Beheer N.V. andere functies krijgen aangeboden, die ge lijkwaardige of betere condities met meer mogelijkheden inhouden. In het algemeen betekent dit een verplaat sing naar Amsterdam. Reiskostenre gelingen e.d. zijn getroffen. LETDEN De Leidse gymnastiek- en schermvereniging „Ebccelsior" geeft zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal een uitvoering, waaraan tevens de damesgymnastiekvereniging „Concor dia" o.l.v. mevrouw N. Krauwel— Koedam haar medewerking zal ver lenen. Aan deze uitvoering zal het showelement niet ontbreken. Na af loop is er gelegenheid tot dansen m.m.v. het Confetti Combo. LEIDEN Volgende week wordt in de Leidse raad de begroting behan deld. van maandagavond tot en met vrijdagavond. Burgemeester en wet houders hebben een schema opgesteld, waarbij wordt uitgegaan van 3% uur vergaderen 's middags en 3 uur vergaderen s avonds. Dat is totaal 1740 minuten Het college denkt zelf 560 minuten nodig te hebben en rekent 80 minuten voor stemmingen e.d. De raadsleden hebben dan 1100 minuten. Elke fractie krijgt drie kwartier voor de algemene beschouwingen door de voorzitter. Dan resteren 695 minuten of 21 minuten per raadslid. Uitge trokken voor de PvdA 318 minuten, voor de prot. chr. groep 150, voor de KVP 129. voor de VVD 129. voor de CPN 87, voor D'66 87. voor de PSP 66. voor DS '70 en voor de Kabouters 66. De begrotingsvergadering krijgt een „staartje" in de vorm van de behan deling van een gewone agenda op maandag 21 december om half acht. De meeste voorstellen hebben wij al gepubliceerd toen ze naar de raadscom missies gingen. B. en W vragen kredieten van resp. f 125.000 en f 16.000 voor de aankoop van een loketboekhoudautomaat en een elektronische boekhoudautomaat en voor de vernieuwing van de huistelefooninstallatie van de dienst voor de reiniging .havens en warenmarkten. Ze stellen' voor de heer A. E. Helder, ambtenaar op de afdeling bevolking, te benoemen tot ambtenaar van de burgerlijke stand. De volledige agenda voor de vergadering van de 21ste luidt: Benoeming van drie leden van Raad van Beheer van de Sport stichting Benoeming van een ambtenaar van de burgerlijke stand Voorstel inzake bepaling van de vergoeding, als bedoeld ln artikel 127 van de Kleuteronderwijswet, ten behoeve van de Vereniging voor Christe lijke Fröbelscholen voor het jaar 1969. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de inrichting van een ruimte voor lessen in' metaal- en houtbewerking in het souterrain van het gebouw Vijf Meilaan 2 van de Rembrandt Scholengemeenschap Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het uitvoeren van onderhoudswerkzaamheden aan het gemeentelijk gymnastieklokaal Boommarkt 1. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de vernieuwing van het hekwerk rond het sportterrein aan de Burggravenlaan. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het herstel van de hockeyvelden op het sportcomplex Roomburg en tot het machtigen van de Sportstichting om dit werk onderhands te doen aanbesteden. Voorstel inzake het in' beheer en exploitatie geven aan de Sportstich ting van het schoolsportveld aan de Eijmerspoelstraat. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de bouw van een dubbel standaardkleedgebouw op 't sportcomplex aan de Montgommery- straat. Voorstel tot het garanderen van de rente en aflossing van een door de Stichting Leidse Spaarbank aan de voetbalvereniging Oranje Groen te verstrekken geldlening voor de bouw van een clublokaal op het sportpark aan de Boshuizerkade. •Voorstel inzake het beschikbaar stellen van e6n aanvullend krediet voor het verbeteren en herstellen van de voorgevel van de Stadsgehoorzaal. Voorstel inzake het aakopen van het perceel Groenesteeg 67. Voorstel inzake het aankopen van de percelen Zuidsingel 35, 37, 39, en 41. Voorstel Inzake het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van het verdere opspuiten met zand en het bouwrijp maken van gronden in het bestemmingsplan „Merenwijk". Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaf fing en plaatsing van een automatische huistelefooninstallatie ten behoeve van de Dienst voor de Reiniging, Havens en Warenmarkten. Voorstel inzake het voorlopige vaststellen van de rekening van inkom sten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1968. Voorstel tot het wijzigen van de begroting van de gemeente voor het dienstjaar 1970. Voorstel tot het wjjzigen van de gemeentebegroting en de begrotingen van enkele takken van dienst voor het dienstjaar 1970. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaf fing van boekhoudkundige apparatuur ten behoeve van de financiële admi nistratie bjj de afdeling Financiën der gemeentesecretarie en de Gemeen- telyke Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen. Voorstel inzake de instelling van een dienst van Financiën, alsmede van een Gemeentelijke Dienst voor Kredietwezen LEIDERDORP Op het z.g. Voor dorpterrein naby de Leiderdorpse brug komt een kantoor- en handels gebouw, zo mogeiyk met horecavoor- ziening. Zoals gisteren in onze stads editie gemeld, hebben B. en W. de raad voorgesteld dit terrein voor dit LEIDEN De heer O. A. M. Bik, die indertijd als één van de medeoprichters van de R.K. tech nische school ,J)on Boscoaan de Boerhaavelaan het sein gaf tot de oprichting van deze school, luid de ook gistermiddag op een ter rein, dat recht tegenover de hui dige school is gelegen, de bouw activiteiten in voor de uitbrei ding van deze schoolgemeenschap. Hij deed dit in tegenwoordigheid van het schoolbestuur, het lera renkorps en een groot aantal scholieren. De bouw in vier lagen vergt een tijd van circa anderhalf jaar en wordt uitge voerd door de firma gebr. Van der Werff uit Bilthoven. De nieuwbouw omvat een groot aan tal leslokalen en een gymnastiek zaal. Zodra het werk gereed is worden de leslokalen aan de Ui terstegracht, die thans als depen dance dienst doen, verlaten en concentreert zich het gehele tech nische onderwijs aan de Boerhaa velaan. Op de foto (LD/Holvast) de heer Bik, oud-voorzitter van het schoolbestuurals heier in actie. doel te verkopen aan de NV Immo- project in Breda voor f 1.500.000. Het Voordorpterrein bestaat uit het vroegere terrein van de herv. diaco nie van Leiden, die er een kinder tehuis heeft gehad en plannen om een bejaardentehuis te stichten, ver groot met een stuk grond, dat voor woningbouw was bestemd. Het om vat 11.000 m2 Een brief van de wykbewoners, die bezwaar hebben tegen hoogbouw, heeft ertoe geleld, dat het Haagse architectenbureau N. Schippers NV de bebouwing zoveel mogeiyk in de richting van de Oude Ryn heeft verschoven. Tussen Loevestjjn en de nieuwbouw komt een groenstrook met dubbele bomenry. Aan de zuidzyde van het kantoor pand komt een parkeergebouw in twee lagen. Daarmee worden 240 par keerplaatsen gerealiseerd en zullen de omliggende straten niet worden bezet met auto's. Het kantoorproject moet binnen tweeënhalf jaar glas- en waterdicht zyn voltooid. De koopster van d® grond neemt de kosten van de nood zakelijke wyziging van het wegenbe loop rondom het terrein voor haar rekening. ADVERTENTIE IEDERE ZATERDAG bij on® Verdamstraat 6, telefoon 23041 Hoogerbeetsstraat 6, Telefoon 50330

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3