F GRIMMIGE SITUATIE IN GROOT-BRITTANNIE KRIJGSRAAD IN BURGOS STRENGER Mysterie rond politiek testament De Gaul Nog kans voor SST Piccadilly Circus bij kaarslicht Brief Bucher E! ontvant Beklaagden ontkennen MEER DAN 100 MAN IN EEN VW V.N. TEGEN PORTUGAL EN ZU1D-AFRIKA FINANCIËLE REGELING IN HET PROCES- "SOFTENON" LOENOCH WERKT W$ PAGINA 8 LETDSCH DAGBLAD WOENSDAG 9 DEC] e4sd BURGOS (AP) Het proces voor een krijgsraad in Burgos tegen 16 Basken die worden beschuldigd van terreur en moord is gisteren hervat. Vier van de zes verdachten tegen wie waarschijnlijk de doodstraf zal worden geëist legden verklaringen af waarin zij zeiden niet betrokken te zijn geweest bij de moord op de 58-jarige chef van de geheime poli tie Meliton Manzanas, twee jaar ge leden. Bij de vier die ontkenden een aan deel te hebben gehad in de moord op Manzanas was ook de 29-jarige Javier Izco de la Iglesia. Hij wordt beschuldigd de man te zijn geweest die het dodelijke schot op Manzanas heeft afgevuurd. De vijfde dag van het proces in Burgos werd opnieuw gekenmerkt door herhaalde moeilijkheden tussen de advocaten en de president van de krijgsraad kolonel Manuel Ordovas. Deze. die kennelijk opdracht had ge geven een einde te maken aan de golf van tegen de regering gerichte getuigeverklaringen, wilde een groot aantal vragen van de verdedigers in het eerste half uur van de zitting niet toestaan. Enkele malen onderbrak hij de verdedigers voordat die hun vraag ten einde gesteld hadden. Krijgsgevangene De krijgsraad verhoorde ook drie verdachten, die op minder ernstige aanklachten terecht staan. Een van hen, de 24-jarige Gregorio Vicente Lopez, weigerde vragen van de aan klager of verdedigers te beantwoor den, omdat hij naar zijn zeggen krijgsgevangene was. Aangezien Madrid ons de oorlog heeft verklaard beroep ik mij op de Geneefse con ventie inzake krijgsgevangenen door Spanje mee ondertekend, aldus Vi cente. Ondanks het strenge optreden van de president, kolonel Ordovas, ver klaarden de advocaten opnieuw dat beklaagden door de politie waren ge marteld. Eduardo Uriarte Romero, een van de zes beklaagden die ter dood veroordeeld kan worden, liet zich ontvallen dat hij had gezien dat een politieagent de 27-jarige Enrique Quesalagara had neergeschoten, die samen met hem was gearresteerd. Volgens Uriarte werd Quesalagara in de rug geschoten toen een agent hem trachtte te boeien. Deze agent had in de ene hand een pistool en in de andere boeien. De agent had toen gezegd: „Het was een ongeluk," waarop de op de grond liggende Quesalagara had uitgeroepen: ..Ha ha, een ongeluk of moord?" Priester Een r.-k. priester bekende dat hij lid was van de ETA en dat hij in de zes maanden voordat hij was gear resteerd een pistool in zijn bezit had gehad. De 37-jarige Juan Echave Garica- chelaja was begonnen met tot de president van de krijgsraad te zeg gen dat hij de hele strafzaak „een openbare ramp" vond. De geestelij ke, in een gewoon pak gekleed maar het priesterboord dragend. kreeg toen te horen dat hij zijn mond moest houden. Het pistool, zei hij, had hij bij zich gehad om zich tegen de politie te kunnen verdedigen. Hij was lid van de ETA geworden „omdat het onmogelijk was vandaag de dag priester te zijn zonder een plicht jegens de mensen te hebben". Toen men hem vroeg of hij gemar teld was geworden, antwoordde hij: „Ja. helemaal." „En hebt u uw vertrouwen nog?" „Ja, meer dan ooit tevoren." „Waarin?" „In het volk." De burgerlijke gouverneur van Burgos heeft de advocaten van de 16 Basken gewaarschuwd dat zij voortaan 24 uur vooruit toestemming zullen moeten vragen voor het hou den van persconferenties. Tot nu toe werden na de zittingen deze perscon ferenties gehouden, zonder dat daar officiële toestemming voor vereist was. De persconferenties zullen voort aan worden bijgewoond door een vertegenwoordiger van de regering. Kroonprinses Margarethe van Denemarken en haar echtgenoot Prins Hendrik hebben gisteren in Parijs in het Théatre de Mont- pa masse een toneelvoorstelling bijgewoond ten bate van geeste lijk gestoorde kinderen. Organi sator van de voorstelling was ba ron Guy de Rothschild (links). (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Tijdens het spitsuur gisteravond stond het West End, het enorme winkel centrum van Londen in diepe duisternis gehuld. De duizenden die zich huiswaarts begaven le verden bij het schijnsel van kop lampen en de lichtuitstralende rode dubbeldekkers een schim menspel op dat aan de oorlogs jaren deed denken. I Piccadilly Circus, de razende verkeerscaroussel. anders badend in een zee van kermisachtige ver- i lichting door de enorme gevels bedekkende lichtreclames was 'n dode macabere plek. De kerst versieringen en etalages waren gedoofd. Café's en pubs met kaarsen op tafeltjes of op de tap kast boden een romantische aan blik. In supermarkets en groen tezaken werkte de dAepvries meestal niet. In de deftige buurt rond het char mante Sint James' Park met de gro te monumentale regeringsgebouwen, vorstelijke residenties en statige clubs leek het of de tijd van Dic kens was teruggekeerd. Want hier lieten de gloeiende kousjes van de gaslantaarns, die hier nog werden gebruikt, thans zonder concurrentie van nabije elektrische verlichtingen hun aangename zachtgroene schijn sel vallen. Wat altyd opvalt in situaties zo als deze is de volkomen onverstoor baarheid van de Engelsen die met de bekende zelfdiscipline zonder mopperen zich in het onvermijde lijke plegen te schikken Door Arnold Lissauer het land werden om beurten totaal verduisterd. Daarbij komt nog dat de vereni ging van hoger technisch personeel in de elektriciteitsbedrijven van aanstaande maandag af ook een stiptheidsactie zal beginnen uit pro test tegen het feit dat een door het arbeidstribunaal goedgekeurde sa larisverhoging niet is toegepast. De leden van deze bond zijn de technici die in de elektrische centrale sleu telposities innemen en leiding geven aan het lagere personeel. Studenten te Bournemouth me nen een nieuw wereldrecord te hebben gevestigd in de categorie hoeveel mensen kun je in een auto duwen". Dat werden er 103 en de auto was een Volkswagen waarvan banken, zittingen en ramen waren verwijderd. Toen reed het geval een meter of vijf want de bedoeling is dat zo n wagen inderdaad nog een stukje kan rijden ook. Zelden heeft men een auto zo zwaar door de veren zien gaan Verleden jaar was 't 111 scho lieren van een middelbare school te Hamilton, in Canada, gelukt zich in een Volkswagen te per- 6'n, maar omdat het voertuig, toen weigerde zich op ei gen kracht voort te be wegen moest de poging als een mislukking worden beschouwd RIO DE JANEIRO (AF Na tal van brieven te h kregen waarvan de echthi Braziliaanse regering we is gisteravond laat de onti e vestigd van een eerste van de ontvoerde Zwitser sadeur in Brazilië. Bucher. Dl Lagerhuis NEW YORK Reuter.APP) De veiligheidsraad der V.N. heeft gis teravond Portugal veroordeel wegens de inval vorige maand in Guinea en „volledige compensatie geëist voor de aangerichte schade aan le vens en .eigendommen". De raad noemde het „Portugese kolonialis me in Afrika een ernstige bedrei ging voor de vrede en veiligheid van onafhankelijke Afrikaanse landen." Op de Verenigde Staten. Frankrijk, Groot-Brittannië en Spanje na. stem den alle 15 leden van de raad voor I de resolutie. Eerstgenoemde landen onthielden zich. De Algemene vergadering der V.N. heeft gisteren Zuid-Afrika's apart heidspolitiek „een misdaad jegens de mensheid" genoemd, en aange drongen op diplomatieke, militaire en economische isolering van het be wind in dat land. Met 91 tegen zes stemmen bij 16 onthoudingen keurde de assemblee een resolutie goed, waarin ook voor de eerste maal de vorming van aparte negerstaatjes in Zuid-Afrika ide Bantoestans» wordt veroordeeld. Met grote meerderheid werd voorts een pakket resoluties aangenomen met voorstellen over middelen tot bestrijding van de apart heid en het geven van meer publici teit aan de campagne tegen het apartheidsbpleid. NEW YORK (AFP) De Alge mene Vergadering van de Verenig de Naties heeft met 47 tegen 22 stemmen bij 50 onthoudingen een resolutie aanvaard waarin zij „er kent dat het Palestijnse volk het recht op gelijkheid van rechten en op zelfbeschikking heeft overeen komstig het Handvest van de Ver enigde Naties". De resolutie was 4 december al aanvaard door de politieke commis sie van de wereldorganisatie. Vol gens de Amerikaanse afgevaardigde is de resolutie een verminking van de resolutie van 22 november 1967 van de Veiligheidsraad op basis waarvan tot nog toe alle vredespo gingen zijn ondernomen. Ziekenhuizen Of dat zo blijft als het nieuwtje van deze elektriciteitsactie er af is en het geen dagelijkse sleur bre kend verzetje meer is, valt echter te bezien. Want de toestand in het hele land is reeds grimmig genoeg omdat zonder elektriciteit geduren de vele uren van de dag en de nacht of met een slechts verzwakte stroom na de onderbrekingen het maat schappelijke leven dreigt vast te lo- i pen. Er heerst een grote bezorgdheid In vele ziekenhuizen dat tijdens een i operatie de stroom zal uitvallen. Dit gebeurde in een kraamvrouwenafde ling waar zich Ai n couveuses enkele uren tevoren ingeboren baby's, al- le onder een gewicht van Vijf pond en enkelen zelfs minder dan drie j pond bevonden toen de stroom op- hield. Men probeerde de baby's met j dekens, warmwaterkruiken en bat- terijlampen op temperatuur te hou- den. Een baby stopte met de adem haling, hetgeen wel meer gebeurt, I maar het was in deze omstandighe- den een extra drama, dat gelukkig een blij einde had. Er heerst de j voortdurende angst dat het de vol- I gende keer mis kan lopen. De autoriteiten zijn teleurgesteld omdat het publiek niet meehelpt om het elektriciteitsverbruik te vermin deren. Aangezien het kouder dreigt te worden en de behoefte aan stroom dan zal toenemen ziet de situatie er j voor de komende dagen ernstig uit. Dinsdag viel 25 procent van de I stroom volledig uit. Gedeelten van In het Lagerhuis kwam het gis- j teravond over de situatie tot bittere en verhitte discussies tussen rege- ring en oppositie, nadat premier i Heath had aangekondigd dat in de j strijd van de regering tegen de elek triciteitswerkers de regering zal i winnen. Wilson zei dat deze uit- I spraak het vuur alleen maar zal aanwakkeren. Er volgde een andere 1 felle reactie toen Heath onthulde dat leden van de rechterlijke macht, ho ge ambtenaren en de leiders van de genationaliseerde industrieën zich bereid hebben verklaard de verho- ging welke ze per 1 januari zouden krijgen tot 1 juli uit te stellen. Wil son zei dat dit soms verhogingen zijn tot 2500 pond per jaar ruim 20.000 gulden i toe en niet te verge lijken met die van de arbeiders. De aanvoerders van de 24-uurs proteststaking tegen de anti-staking plannen van de regering zijn er niet in geslaagd het miljoen arbeiders op straat te brengen dat ze hadden be oogd. Juiste cijfers zijn er nog niet, maar het zijn eerder enkele dui zenden dan honderdduizenden. De meest spectaculaire de monstratie was een mars dwars door Londen van ongeveer tiendui zend personen en een redevoering in de beroemde sprekershoek van Hy de Park, waarna enkele honderden zich naar het Lagerhuis begaven, waar slechts een klein aantal werd toegelaten om zich tegenover par lementsleden over de voorgestelde wetgeving te beklagen. Het verliep over het algemeen kalm, hoewel één man met geweld door de politie uit het parlementsgebouw moest wor den gezet. De astronauten Alan Sheperd (rechts) en Edgar Mitchell van het Apollo 14-team maakten tij dens oefeningen die gisteren wer den gehouden, gebruik van een I opvouwbaar wagentje dat op de i maan zal dienen voor het vervoer I van instrumenten. Op 31 januari I begint de maanvlucht van de Apollo-14. ALSDORF (GPD) Er is jets meer uitzicht op een voortijdig ein de van het nu al twee en een half jaar durende „Softenon-proces" te gen een aantal leidinggevende func tionarissen van de geneesmiddelen industrie „Griinental" in Stolberg. De verdedigers van de fabrieksstaf zijn het nu eens met de pogingen om een eind aan de strafvervolging te maken door de slachtoffers van het gebruik van Softenon (volwasse nen die ernstige zenuwkwalen oplie pen en de nog ongeveer 3000 in le ven zijnde misvormde kinderen) schadeloos te stellen. De Grünental- fabriek sloot daarover al op 10 april een overeenkomst met een advocaat, die in het proces in Alsdorf de slachtoffers vertegenwoordigt. De verdedigers van de fabrieksstaf waren het daar toen niet mee eens. Zij vonden dat het proces moest worden voortgezet omdat naar hun mening niet anders dan vrijspraak voor de fabrieksstaf zou kunnen vol gen. De 281ste procesdag wijzigden zij dat standpunt. Alleen 'n advo caat uit Hamburg wilde zich nog niet bij het compromis neerleggen en trok zich als verdediger terug. De vertegenwoordigers van 't openbaar ministerie zullen vrijdag laten horen of ze het voorgestelde compromis zullen aanvaarden. De Duitse wetge ving op het gebied van strafvorde- ring laat zo'n compromis toe als tlj- j dens het proces maar een geringe j schuld aan de tenlastegelegde feiten I aan het licht komt. Bij de brief van Buch i het Frans was gesteld en ii in het centrum van Rio werd gevonden was volge ciële berichten (de regei,et geweigerd de brieven te pscj. een epistel gevoegd van Bu voerders, de Alliantie voor nale Bevrijding (ALN). guerrillabeweging eiste voc lating van Bucher de staki politieactiviteiten (20.000 i tairen zijn op het spoor va e 1 gezet), de vrijlating van 70WIj nen en de publikatie var manifesten. De politie is de afgelopl overstroomd met telefoni t Geen enkele bleek tot waardevol te zijn. De Brazil litie vermoedt gezien de en het karakter van de afkomstig zijn van de ledi guerrillabeweging en bédoe°A] speurders op een dwaalspoo gen. Hétzelfde zou het geva® zijn met een mededeling kend door de ALN dat Bu Bte de zuidelijke Braziliaanse rana gebracht zou zijn. over politieactiviteiten in stad van de aangrenzende nas Gerais. Sao Paulo zoi ter op de juistheid van dez< ling kunnen wijzen. Daar politie in drie dagen tijds van de stadsguerrillabew autoriteiten hadden gemerp* sinds Buchers ontvoering dige uitwisseling van berl^S stond tussen Rio de Janeii Paulo. De Zwitserse regering st - ambassadeur in Luxembu Feller, naar Brazilië om me ou ziliaanse regering over de van Bucher te overleggen, een tijd lang eerste secrejtei de Zwitserse ambassade in geweest geldt als een desk rr: de tjc bb Braziliaanse aangelegenhed iti BOCHUM iDPA» Hei russische maanvoertuig 1" is gisteren opnieuw bego uitzendingen naar de aari het veertien dagen in de had vertoefd. De sterreni'" Bochum heeft gisteravond parabool-antenne van 20 minuten lang uitstekende van de Loenochod ontvangat j maakt er uit op dat het nf16' tuig de buitengewoon lage tuur. tot 130 graden celsi \e nul, goed heeft doorstaan - WASHINGTON DPA. Reuter) Het doodvonnis is nog niet uitgespro ken over het Amerikaanse plan voor de bouw van een supersonisch ver keersvliegtuig iSSTt. Het Huis van Afgevaardigden weigerde zich giste ren aan te sluiten bij de afwijzing door de Senaat van regeringssubsi die voor dit project. Met 213 tegen 174 stemmen verwierp het Huis een motie van die strekking, die was in gediend door de Democraat Sidney Yates. De kwestie zal nu worden be handeld door een gemengde commis sie van Huis en Senaat, die een com promis moet zien te bereiken. PARIJS (GPD) Nadat hij ruim een kwart eeuw Frankrijk in zijn ijzeren greep gekneld had gehouden en na zijn aftreden in 1969 zijn op volgers nog een jaar soms met pa nische angsten wist te vervullen dat hij hun politiek eens publiekelijk af zou kunnen keuren, kan men zich nu afvragen of de schim van generaal Charles de Gaulle binnenkort mis schien nog eens uit zijn graf zal ver rijzen om ook na zijn dood zijn al machtige invloed nog langer uit te oefenen. Het is een vraag die Gaullistische, en speciaal regeringskringen, zich nu stellen naar aanleiding van het ge rucht dat Frankrijk* nationale held een politiek testtament zou hebben nagelaten. Een document waarin hij dan vanuit het graf zijn opvolgers een politieke lijn zou kunnen dicte ren die noodzakelijkerwijs hun hui dige beleid niet volledig hoeft te dekken. Wanneer men zich herinnert hoe een enkel woord van goed maar vooral afkeuring van gene raal De Gaulle tijdens zijn leven een carrière van een minister of een politicus maken of breken kon. kan men zich gemakkelijk voorstellen dat alleen die mogelijkheid van een testament de temperatuur in politiek Parijs nu al weer enkele graden heeft doen stijgen. Ofschoon verschillende Gaullisti sche kopstukken binnen en buiten de regering al wel een paar keer ge schermd hebben met persoonlijke brieven die ze op het psychologische moment nog eens openbaar zouden kunnen maken, is het toch wel on waarschijnlijk dat het vroegere staatshoofd een formeel politiek tes tament heeft geredigeerd. In dat ge val zou zo een stuk immers wel ge lijktijdig met zijn laatste-wila-be- schikking over de organisatie van zijn begrafenis wereldkundig zijn ge maakt. Daarentegen is het wel ze ker dat hij, na het eerste deel van zijn nieuwe memoires, dat een sen sationeel succes in de boekhandel heeft gekend, ook nog enkele hoofd stukken voor de volgende gedenk schriften voltooide. Vast staat dat twee hoofdstukken over de periode '62/'65 op schrift staan. Beweerd wordt dovendien dat de generaal onmiddellijk na zijn af treden dat volgde op het verloren referendum van april vorig jaar, heet van de naald ook die drama tische slotperiode van zijn lange car rière nog te boek heeft gesteld. Ge zien de rol die speciaal zijn opvolger, Georges Pompidou, bij die val van de held heeft gespeeld, is het be grijpelijk dat juist op het eventuele bestaan van dat manuscript in poli tieke en vooral Gaullistische rege ringskringen, thans met zeer gemen- I de gevoelens gereageerd wordt. In Parijs verluidt nu dat de wedu we van het vroegere staatshoofd de beroemde schrijver en voormalige minister voor Cultuur, André Mal- raux. heeft opgedragen een nauwkeu rige inventaris van alle nagelaten handsohriften te maken. Malraux is sedert 1945 de naaste medewerker van generaal De Gaulle geweest, die politiek en literair gezien nog wel het hoogste vertrouwen had. Hij zal madame Yvonne de Gaulle, na het onderzoek der teksten, ook adviseren of wel of niet tot publikatie zal wor den overgegaan. De gemoedsrust, zo niet het lot of de politieke toekomst, van president j Pompidou bevindt zich nu di kere zin in .de handen va Malraux. Intussen heeft Georges ook zelf zyn politieke geloo nis onlangs op schrift gest heeft zijn werkstuk, dat i nog geen politiek testament i men, zelfs aan een Paryse toevertrouwd, die het in de den oplage van slechts 20 ren liet drukken. Die afdrukl het staatshoofd onder zyn milieleden en .ntieme mee verdeeld en over de inl strekking wordt in Parijs mysterieus stilzwijgen waarvan overigens niemand den nog al te best begrijpt. me» ,:G

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 8