rens voor kenfonds f 17.050 Aantal gastarbeiders zal verdubbelen Oude rijksdaalder snel uit roulatie Kamer huiverig voor aanleg smeerpijp kamer akkoord Nieuwe nikkelen riks geeft verwarring ch onderzoek zuivering afvalwater Bijenkorf opent snelrestaurants Bakkenist verwacht dat arbeidsonrust wel zal meevallen ruitzending er de lonen Met minder dan f200.- een belang in miljoenenconcerns! Boerenpartij struikelt over de kiesdrempel V en D in begrafenissen Loonbevriezing UITLEVERING ITALIAAN AFGEWEZEN Wet-Veringa aanvaard VNO-nota collectieve voorzieningen DAG 9 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 G (GPD) Door het van een motie, die vori- -as ingediend door mevr. (WD) bleek gisteren «•derheid van de Kamer lister Bakker (Verkeer en meer zal doen dan al- ,n te maken met de aan- i persleiding (de zoge- leerpijp) om de milieu- in Oost-Groningen jiotie wordt namelijk ge vraagd om gelijktijdig met de voor bereidingswerkzaamheden van de persleiding alsnog een onderzoek te laten instellen naar de mogelijkhe den om het afvalwater bij de bron te zuiveren en daarover zo mo gelijk voor de ten uitvoerlegging van de beslissing over de pijp de Ka mer in te lichten. De motie werd niet gesteund door de confessionele partijen, met uitzon dering van de CH-kamerleden Schu ring, Tilanus, Bos en mej. Haars. Elven tevoren was een motie van de socialist Posthumus verworpen die iets verder ging dan de motie Ve der, maar die eveneens vroeg om alsnog een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van zuivering aan de bron. Tegen deze motie stemden toen ook de VVD. De tegenstelling tussen de opvat ting van de WD en de andere rege- rings partijen kwam eveneens naar voren bij de stemming over de mo tie Van Thyn (PvdA) waarin ge vraagd wordt om de instelling van een verkeersveiligheidsdienst, die on der meer de veiligheidsnormen zou moeten vaststellen voor oude en nieuwe wegen. Bij hoofdelijke stem ming werd de motie met 68 tege- 63 verworpen.. Voor waren, naast de PvdA en VVD: de CPN. PSP, D'6t DS'70 en PPR. De drie andere moeties die vr' ge week door de PvdA waren inge diend bij het debat over de begro ting van Verkeer en Waterstaat wer den met ruime meerderheid ver worpen. Deze moties hadden betrek king op het instellen van een open baar vervoersfonds (ingediend door drs. Van Thijn), gelijke behandeling van alle openbare vervoersonderne mingen bij de verdeling van de rijksbijdragen (Van Thijn) en de aanleg van een vijfde start- en lan dingsbaan van Schiphol en de aan leg van een tweede luchthaven(Oele). Geen van de regeringspartijen wil de steun verlenen aan deze drie moties. Minister Bakker had overi gens alle moties ontraden. (Van onze parlementaire redactie) HAAG (GPD) Ondanks fel verzet van VVD Jzal de Tweede Kamer morgenmiddag bij de stem- Ikoord gaan met een extra verhoging tot f 1 7.050 van de inkomensgrens voor de ziekenfondsverze- Ook enkele KVP' ers zullen tegen het wetsontwerp n. De inkomensgrens voor het ziekenfonds staat p f 1 4.850,en zou op 1 januari worden verhoogd 800,per jaar. parlementaire redactie) Roolvink had betoogd, dat lengde index van lonen waarmee rekening wordt Ibij het vaststellen van de hs, het aantal verzekerden lekenfonds steeds kleiner rwijl daarnaast de ziekte - de afgelopen jaren aan- ii gestegen. in Rietkerk (WD) en Ny- t) betoogden, dat minister de 80.000 die, nu weer te- fi het ziekenfonds dus nodig r een betere dekking, wat. dat met name de alleen- |en de kleine gezinnen in een lastenverzwaring krij- ihoeve van de gehuwden lere kinderen. Rietkerk maakte hier- .r omdat minister Rool- (verklaard dat de nood on- len in deze inkom ensgroep zijn. De heer Rietkerk dit, temeer daar de be niet met bewijzen kon ko et inderdaad het geval is. Schadepost pees de heer Rietkerk er op Ideze plotselinge verhoging iremiegrens er 10 procent rticulier verzekerden zullen voor de assurantie-tussen- een schadepost van tien aat betekenen, waarbij bo- e particuliere premies ver- len moeten worden. In een minister Roolvink echter aadde, vraagt de heer Riet schaderegeling in te stellen ssurantie-personen. ere groep die eveneens na- ndervinden van deze grens de specialisten, hebben de bewindsman een schade- ingediend, maar daarop heer Roolvink nog niet in- -J-y'dat hij nog niet alle gege- cn had. Tiels wilde via twee amen- -11™ (die volgens mr. Rietkerk zjjn, maar beter nog dan mtwerp zelf) bereiken dat chtingen voor degenen die !d particulier verzekerd zijn, ierug willen in het zieken- m ar wel zullen moeten, wordt Ook hiertegen verzette Roolvink zich omdat hij ies in de sociale wetgeving vindt. A koos by monde van het Van Lier volmondig de zijde ninister. „Onze instemming >ot dat wij het meest ver- i over de kritiek", zo zei de HLier zelfs. Hij vroeg de el om gezien de schade- de specialisten een on- ïaar de inkomens van de en te laten instellen, zoals en geleden ook werd gedaan isartsen. ikelijk zag het er naar uit a Van Leeuwen (ARP) een van minister Roolvink, Delde voor het wetsontwerp, n zij van de minister hoor ton de ongeveer 80.000 ver- 50, -SUM (ANP) In ver- de te verwachten rege ling over de lonen zal de visie woensdagavond in een Bending van het programma ruime aandacht aan deze phng schenken. De reportage [Haag zal om 22.00 uur via d I worden uitgezonden. zekerden die terugkomen in het fonds er ongeveer 70.000 bij zijn met een gezin met meerdere kinderen, wat zij een bijzonder groot aantal vond. Hedenmiddag zal over het wetsontwerp en de amendementen van de heer Nypels worden gestemd. Een idee van de heer A. Rullens uit Oosterhout werkzaam bij de Enka NV leverde hem gis teren het hoogste ideeënbedrag, ooit in ons land uitbetaald, op. Vijftienduizend gulden netto. Vandaag kreeg hij het in aanwe zigheid van zijn echtgenote, door directeur ir. H. J. de Boer van Enka tijdens een feestelijke bij eenkomst uitbetaald. ADVERTENTIE Een verstandige belegging! Ook u kunt door aankoop van aandelen Dutch Internationals Fund reeds met zo'n klein bedrag profiteren van de voortdurende groei van de grote internationale concerns: AKZO, Hoogovens, Koninklijke Olie, Philips en Unilever. De spreiding over deze vijf vermindert uw risico. Dutch Internationals Fund D.I.F. is daarom: goed om mee te beginnen en het beste om mee door te gaan. Vraag nadere inlichtingen bij uw bank en bij commissionairs in effecten of rechtstreeks bij D.I.F., Postbus 853, Amsterdam. AMSTERDAM (ANP) Bijen korf Beheer N.V. zal in samenwer king met Uniworld (dochteronder neming van de aan de beurs van New York genoteerde International Industries) een aantal nieuwe acti viteiten gaan ontplooien, aldus heeft 'het warenhuisconcern aangekondigd. Uniworld is een onderneming, die zich heeft gespecialiseerd in hec ontwikkelen van concepten voor nieuwe bedrijfsvormen. De samen werking met Bijenkorf Beheer richt zich in de eerste plaats op Ornage Julius Snelrestaurants. Op basis van „franchising" heeft, Bijenkorf Beheer de reohten verwor ven om dit type restaurantbedrijf in Nedeland te ontwikkelen. In 4 5 jaar zullen een 25-tal vestigingen geopend worden. Zij specialiseren zich op een sinaasappeldrank, de "orange julius", die een geheel eigen karakter heeft, aldus de Bijenkorf Daarnaast omvat het beperkte as sortiment verschillende soorten Ham burgers, hot dogs en gebak en koffie Op 11 december zal in Amsterdam het eerste Orange Julius Snelrestau rant in Nederland officieel geopend worden. In Amerika zijn reeds meer dan 400 van deze restaurants in het bedrijf. DEN HAAG (ANP) -f De heer K. Lewin, hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Zuid- Holland, heeft gisteren de verwach ting uitgesproken, dat het aantal buitenlandse arbeidskrachten in Nederland in de komende jaren zal worden verdubbeld. Op het ogen blik telt ons land ongeveer 90.000 gastarbeiders. „We zijn by ons nog lang niet op het Europese peil, wat buitenlandse arbeidskrachten betreft, aangekomen. Onze arbeidsmarkt is, ondanks de pessimistische geluiden uit het bedrijfsleven, nog gunstig te noemen. Een probleem met onze gastarbeiders is nog wel de huisves ting, maar gelukkig wordt hieraan steeds meer aandacht besteed. In enkele steden bestaan al zogenaam de logeerverordeningen", aldus de heer Lewin. Volgens hem zijn er op de ar beidsmarkt nog nergens aanwijzin gen. die op een grotere werkloosheid zouden duiden. De huidige arbeids markt in de provincie Zuid-Holland telt thans ongeveer 7.000 werklozen en dat is naar zijn mening maar een heel klein percentage (0,93>. Wel gelooft de heer Lewin, dat de ondernemers in 1971 de loonkosten zullen gaan drukken. Indien er een grotere werkloosheid zou komen, dan zal dat in de eerste plaats voor het midden- en administratieve kader merkbaar zijn, zo zei hij, omdat in de produktiesector nog volop werk voorhanden is. Nog altijd zijn vrij veel gastarbei ders werkzaam als zogenaamde uit- leenkraahten. Het zou, naar de me ning van de heer Lewin, een verbe tering van de arbeidsmarkt beteke nen, indien velen in vaste dienst by hun werkgevers zouden treden Wat betreft de visserij kon hij mee delen, dat steeds meer vissers over stappen naai- de baggerwerken, waar ze geregelder werk hebben en een vast loon. Het volgende bedrijfstype dat zal worden ontwikkeld ligt op een ge heel ander terrein. Het gaat om een reeks sneldrukkerijen en copieerin- riohtingen, waarvan de eerste naar verwachting eveneens binnenkort zal worden geopend. EPE (ANP) De heer Koekoek, leider van de Boerenpartij, heeft op een vergadering in Barneveld gezegd dat hy niet verwacht dat de Boe renpartij in de Kamer zal terugkeren, hij uitte felle kritiek op de verhoging van de kiesdrempel, waardoor, naar zijn zeggen, de grote partijen de Boe renpartij uit de Kamer zullen wer ken. „Wanneer het Nederlandse volk laks is zullen wij de drempel van twee procent niet halen", aldus de heer Koekoek. AMSTERDAM (ANP) Vendo- polis (Vroom en Dree&mann) gaat naast haar reeds bestaande activi teiten op verzekeringsgebied nu ook begrafenis- en crematiepolissen ver kopen, zo heeft V. en D. bekendge maakt. Voorlopig zullen in acht vestigin gen polissen worden verkocht van Dela, coöperatieve vereniging voor het verzekeren en verzorgen van be grafenissen en crematies u.a. De Dela is een van de grootste verenigingen op het gebied van de uitvaartverze kering in natura en de verzorging van begrafenissen en crematies. ZIJ telt thans ruim 1 miljoen verzeker den. V. en D. begaf zich in juni 1970 op de verzekeringsmarkt met Ven- dopolis N.V., waarin zij samenwerkt met de assurantiefirma Langeveldt De Vos De Waal. DEN HAAG (GPD) Werk geversvoorzitter drs. S. C. Bak kenist verwacht dat er een loonbevriezing voor een half jaar zal worden afgekondigd met een directe mogelijkheid tot dispensatie wanneer de stij ging van het besteedbaar loon de twee procent niet te boven gaat. De loonmaatregel zal zich naar drs. Bakkenist ver wacht oo».c uitstrekken tot secundaire arbeidsvoorwaarden zoals arbeidstijdverkorting, va kantieduur en vakantietoeslag Vanmiddag kwam de loon- oommissie van de Stichting van de Arbeid, landelijk overlegoi- gaan van werkgevers en werk nemers, voor een al eerder ge programmeerde vergadering bij een. Verwacht wordt dat de re gering vanavond zal kornet met een concreet voorstel voor een loonmaatregel. Daarna kan nog deze week een brief aan de Tweede Kamer worden ver wacht. Volgende week dinsdag kan dan in de Kamer worden gedebatteerd over de lonen Drs. Bakkenist, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, meent dat ae van vakbewegingszijde voorspel de arbeidsonrust als reactie op een loonmaatregel mee zal val len. „Men behoort zioh te ge dragen naar een regerings maatregel", zo verkondigde hy gisteren andermaal. .Bovendien: de vakbeweging heeft artike. tien van de Loonwet een loonpauze geaccepteerd". Het is naai- zijn mening van het grootste belang voor onze economie dat een te sterke loonkostenstijging wordt voor komen. Als voorbeeld noemde hü de eisen van de vakbonden voor een nieuwe c.a.o. in de si- Drs. S. C. Bakkenist (werkgevers) garenindustrie: staging van het werkelijke loon met 3 procent, aanzet tot compensatie van de prijsstijgingen 4 procent en ver beteringen in de secundaire sfeer 10 procent, in totaal een loonkostenstijging van 17 pro cent. Drs. Bakkenist heeft gisteren tijdens een algemene vergade ring van het VNO, de grote or ganisatie van industriële werk gevers, zijn recente beleid op loongebied met succes verde digd. Hij heeft ook een drin gend beroep gedaan op de le den-werkgevers zich te houden aan een loonmaatregel en geen zwarte lonen te gaan betalen ARNHEM (ANP) De recht bank te Arnhem heeft gisteren het verzoek tot uitlevering van de 40- jarige Italiaanse gastarbeider Gui- seppe B. afgewezen, op de overwe ging dat de bij dit verzoek overge legde documenten niet volledig zijn. B. wordt in zijn land gezocht, om dat hij ln november vorig jaar een minderjarig meisje gedurende drie weken van haar vrijheid zou hebben beroofd, subsidiair met haar on- tuaht zou hebben gepleegd. Het tri bunaal te Nicosia (Sicilië) had met tussenkomst van de Italiaanse rege ring aan Nederland om zyn aan houding en uitlevering verzocht. B., die thans werkzaam is bij een meubelfabriek in Arnhem en zich fel tegen de beschuldiging had ver weerd, werd op last van de justitie aangehouden. Tijdens de behandeling van deze zaak, vorige week dinsdag, beval de Arnhemse rechtbank echter de in vrijheidstelling van de Italiaan. DEN HAAG (ANP) Met 51 te gen 16 stemmen heeft de Eerste Ka mer de Wet Universitaire Bestuurs- hervorming 1970 aangenomen. Voor de wet spraken zioh uit de fracties van KVP, CHU, ARP, een grote meerderheid van de WD- fractie, de Boerenpartij en vijf leden van de PvdA-fractie. Tegen stemden de fracties van PSP, PPR, CPN, de heren Van de Vliet en Van der Werff van de WD en 10 tot de PvdA-fractie behorende senatoren. De wet-Veringa maakt tijdelijke voorzieningen mogelijk met betrek king tot de bestuurlijke hervorming van de Nederlandse universiteiten en hogescholen. (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) Begin vol gend jaar komt het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen met een nota, waarin wordt aangegeven wel ke ontwikkelingsmogelijkheden er in de opvatting van de werkgevers zijn voor de collectieve voorzieningen ln ons land. Daarbij zal ervan worden uitgegaan wat de bestrijding van de inflatie toelaat. Het gaat hier om min of meer om een „tegenprogramma" van de werkgevers voor het ontwerp- actieprogram van de drie vakcen trales. Aanvankelijk had het VNO nogal waardering voor het ontwerp-actie- program van NW, NKV en CNV. waarin de werknemers wordt gevraagd tot een zekere matiging van de wer kelijke loonstijging te komen ten be hoeve van de uitbreiding van de collectieve voorzieningen, zoals bij voorbeeld onderwijs. Daarby is- de leden van de vakbeweging een keuze pakket voorgehouden. Van die aanvankelyke waardering blykt inmiddels weinig overgebleven. Tydens de ledenvergadering van het VNO is gisteren op drie punten kri tiek geleverd op het program van de vakcentrales: in het program is onvoldoende rekening gehouden met de econo mische consequenties van bepaalde verlangens, zolas de verlenging van de partiële leerplicht tot achttien jaar; het „offer" dat van de werkne mers wordt gevraagd is gering; de verlangens van de vakbeweging ln de collectieve sfeer zullen leiden tot aanhoudende hoge loonkosten stijgingen van tien tot elf procent per jaar. DEN HAAG (GPD) Minister Witteveen van Financiën over weegt op korte termijn de grote zilveren rijksdaalder uit de circu latie te nemen. Hierdoor meent de minister dat de huidige bezwa ren tegen de nieuwe nikkelen rijksdaalder komen te vervallen. Hij is namelijk van oordeel dat de optredende verwarringen vooral veroorzaakt worden door het naast elkaar bestaan van beide soorten munten. Minister Witteveen heeft dit van nacht by de behandeling van zyn begroting in de Tweede Kamer ge antwoord op klachten van verschil lende kamerleden. De bewindsman liet daarby tevens weten dat hy be gin volgend jaar by de Kamer een nota hoopt in te dienen over de op bouw van ons muntenstelsel waar over op het ogenblik een studie be zig is. Daarby speelt ook de vraag of de cent als munt uit de roulatie zal worden genomen. De heer Notenboom (KVP) illus treerde gisteravond de moeiiykheid met de nieuwe ryksdaalders met de mededeling dat zelfs een lid van de kamercommissie van Financiën zyn nieuwe ryksdaalder als een gulden had uitgegeven. Hy vroeg zich af hoe moeiiyk de gewone burger het dan wel moet hebben. Overigens moest de heer Notenboom toegeven dat de Kamer zelf destyds over het formaat van de nieuwe ryksdaalder heeft beslist. Minister Witteveen voegde hier in zyn antwoord nog aan toe dat er destyds uitdrukkeiyk was gevraagd om kleinere ryksdaalders, omdat de zilveren zo groot en zwaar zyn. De minister ging niet in op een sugges tie van de heer Van Dis (SGP) om de ryksdaalders van een gat in het midden te voorzien of ze vierkant te maken. De behandeling van de begroting van Financiën vindt dit jaar erg ver snipperd plaats. Gisteravond ls een begin gemaakt met de debatten die na het middernachteiyk uur zyn be sloten met het antwoord van de mi nister. De vragen die betrekking heb ben op onder meer de belastingen en die half onder staatssecretaris Grap- perhaus vallen worden volgende week dinsdag beantwoord. Daaronder bevindt zich dan onder meer een vraag van de heer Koning (WD) of het niet passender is mo torrijtuigenbelasting te hebben op het bezit van een auto en niet op het ryden ermee zoals nu het geval is. De heer Scholten (CHU) vindt het niet passend dat men een boete krygt opgelegd voor een administratieve fout van de belastingdienst waar door geen acceptgiro-kaart Je ge stuurd. Staatssecretaris Grapperhaus zal volgende week dinsdag ook moeten antwoorden op vragen van belde zelfde kamerleden over de faciliteiten die aan de kustvaart worden ver leend, waarover staatssecretaris Key- er van Verkeer en Waterstaat vorige week in de Tweede Kamer iets heeft laten biyken. De heer Koning wil weten hoever de staatssecretaris is met het door staatssecretaris Keyzer aangeduide onderzoek; de heer Scholten heeft belangstelling voor de afschry vingsmechaxüeken die ?*arby •en rol speleja

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7