l'OLITIE EIST MEER GELD KVP-studie wil permanent orgaan Geheimzinnigheid rond proces Zuidmolukkers «Jouw met ,1 juwelen grens Fel protest teaen het personeelstekort Leeftijd in paspoort veranderd Overleg over Europese veiligheid 15 fe' .r PvdA-raadslid valt eigen wethouder af Kind verbrand voor de ogen van ouders Verdachte berooft zich van het leven f 8 DECEMBER 1970 LEIDSCR DAGBLAD rend sen KAAG (GPD) „De regering heeft door haar van de afgelopen maanden in feite de indruk ge- 4et achter de politie te staan. Nog sterker zelfs, de de kou te laten staan". U)1 de stem van de secretaris van de Nederlandse nd nog in de zaak klinkt, beginnen reeds twee agenten luid te klappen en uit volle borst te zin- iijeernink, ha, ha, ha Anderen pakken hun je en beginnen de melodie van „Dit is het begin, door met de strijd". Twee geüniformeerde agenten spandoek omhoog met daarop „Regering! Politie waardering". hW' 5-.iai de Ch »orte re< Vo Idoe: secretaris heeft moeite de >daren te brengen, maar lgende zin doet de Prins it wfcanderzaal van het Ne ef Congresgebouw bijna uit ?d (rn barsten: „Door het ?n ekort by de politie heeft ?n vf pe«" jaar een voordeel tr 20 a 25 miljoen gulden", nenitooh wel een vreemd ge- vjMllen ook de demonstra- rekkjemannen zelf, die gister riet i het Congresgebouw by- plaJ, moeten toegeven. onflU,l alleen maar naar an- >ben gekeken, weten we we moeten demons tre- fcn van hen spottend. f 1200,— idering was bijeengeroe- |de Nederlandse Politie- de confessionele bonden iniet aan deelnemen piet akkoord gaan met de peens van 500 gulden, die ernink van Binnenlandse het politiepersoneel wil genten hadden echter om gevraagd, geboden uitkering is niet maai' ook slechts voor roepen. Bovendien is in maanden gebleken, dat |Jk overleg nauwelijks mo- merkte NPB-voorzittet in zUn toespraak op. 11e nog na hem te vol - zou ook hij geregeld en spreekkoren en fluit- worden onderbroken oeman gistermiddag was ernink. lynlyk voor politieman- chaotische vergadering Jalleen door agenten by- waren er enkele ver gers van het ministerie enkele kamerleden en 'jervoorzitter De Niet. Ook ■pissaris ds. C. N. Peijster B demonstratieve vergade- ^fjjar hadden de politiële be- 'Bwelijks oog voor. Zij luis- QÉer naar oe woorden van "^ivoorzitter Mul: „Voor de ring heeft de regering - vergoeding willen of iven Dan is er nog het r - personeelstekort, het vei- t steeds intensiever, de "^eemt toe en dat alles be- méér werk voor de po- 'Ictee vrouwen worden be- hreeuwde een ander in de hetzelfde gejoel, weer de %|^eer het ritmisch geklap. Jl toch allemaal wennen: de- ^"Vnen die anders nogal grote groepen betogers be en nu zelf te demonstre- D,r! rL .beroepsdemonstrant' had n met ,Geen gelul, we wil- met een nul', „Haal ons r(nink)put' en ,Wilt u een f positie, kom dan by de kunnen verbeteren, dce-voorzit ter A. de Boon allemaal begrijpelijk. Tij- nterviews die hy met poli- in het hele land had gehad eic u fi (GPD Een routinecon- D de grenspost Beek-Wyler B tot de aanhouding van n Ige (gescheiden) mevrouw F Den Haag, die al maan- Uloor de Haagse politie ge- rdt wegens oplichting, i daarby gaan om een party ter waarde van ongeveer luizend gulden. Ze waren i van een inwoonster van c en mevrouw S. zou ze al i een half jaar geleden, in 511 voor haar verkopen. Ze ul hter niet meer terug. 8° chaussee ondekte de vrouw lb .Wyler in de lijnbus Kleef- ei( L Doordat ze geen paspoort had ,werd de vrouw wat to an de tand gevoeld. ar J kwam de Haagse zaak aan in t. De vrouw is gistermiddag ven aan de politie in Den P® ze met de buit gedaan 1 nog niet bekend. waren de haren hem te berge gere zen. „Van bijvoorbeeld die twee vrye dagen per week voor de politieagent komt in de praktyk vrywel niets te recht", schreeuwde hy de zaal in. Het antwoord was een massale ovatie, maar de vakbondsman had zyn kruit nog niet verschoten. Belediging „Is het niet verschrikkelyk dat sommige agenten hun vrouw niet meer alleen thuis durven te lafeh. omdat zU anders bedreigd worejen". En hy vervolgde „die aangeboden uitkering is eerder een belediging dan een tegemoetkoming". Politiebondssecretaris vertelde na deze woorden in het kort hoe en waarom het overleg met de regering in de afgelopen maanden was vast gelopen. En daarna volgden nog zeven uit het gehele land afkomstige kaderleden die hun grieven nu eens openbaar kwamen maken. „Het officieel toegegeven tekort aan personeel ligt in werkelykheid veel hoger. Dat leugentje kost ons vrye dagen", zei de een en een ander voegde daaraan toe: „We worden op de meest kritieke ogenblikken altyd in de steek gelaten. Laten we hopen dat de regering het niet zover laat komen dat we de oncontroleerbare weg van de aktie op moeten gaan". De sprekers kregen vaak steun uit hun gehoor: „Een autobuschauffeur verdient meer dan een hoofdagent" en „anderen krygen aan 't eind van het jaar een dertiende maand, wy een banketstaaf of een dienstpistool" Voorzitter Mud had dan ook na de lange ry sprekers moeite de zaal weer stil te krygen. Hy stelde de betogende agenten voor een motie te aanvaar den waarin zy er met klem by de regering op aandringen dat de taak verzwaring binnen de kortst moge- lyke tyd in een duideiyke herwaar dering van de politiefuncties tot uiting komt. Hierin zeggen zy ook dat deze taakverzwaring niet kon worden ge wettigd met een uitkering van 500 gulden. Tot slot constateren de agen ten in de motie, die overigens met een uitbundig „ja" werd aangenomen, dat er geen wezeniyk overleg kon worden gevoerd over de hoogte van de uitkering ineens. Binnenhof Na het aanvaarden van de motie werd de vergadering beëindigd. .Naar het Binnenhof" riep er nog één en zyn oproep kreeg instemming. Colle ga's van de verkeerspolitie leidden een aantal bussen naar het rege ringscentrum, waar slechts een vyf- tal aankwam. Het liep dood. Dat ook de politie weet wat demonstreren is blijkt wel uit het bord waai-mee in het Haagse Congresgebouw werd rondgelo pen. „Als we nu geen geschikt antwoord krygen, zie ik toch nog dat we een echte actie moeten houden merkte een wat teleurgestelde agent op. ALMELO (GPD) Valsheid in geschrifte werd de 44-jarige H. A. uit Almelo ten laste gelegd. Hiervoor stond zy vanmorgen terecht voor de Almelose politierechter. Ze had haar leeftyd wat meer in overeenstem ming met haar ontegenzeggelyk jeugdige uiterlyk willen brengen en had in haar paspoort haar geboorte jaar willen veranderen in 1938. De politierechter vond wel dat het een vrouw eigen was graag jonger te willen zyn dan in werkelijkheid het geval is. Hy constateerde, dat het wel strafbaar is als dit verlan gen wordt omgezet in daden en een geboortejaar in' een paspoort wordt veranderd. Gezien de dilletantische wyze waarop mej. A. haar verlangen kracht had bygezet meende hy ech ter dat er -nauweiyks van vervalsing kon worden gesproken. Om deze re den ging hy voorby aan de eis van 50 gulden en legde de verdachte geen straf op. DEN HAAG (GPD) De Haagse politie doet geheimzinnig over de uitgebreide ordemaatregelen tydens de dagen waarop voor de Haagse rechtbank de 35 Zuidmolukkers zul len terecht staan, die op 31 augustus jl. betrokken zyn geweest by het be zetten van de residentie van de In donesische ambassadeur in Wasse naar en van de dooa van hoofd agent Molenaar. Commissaris M. van den Berg wil niet meer bekend maken dan dat alle straten rond het rechtbankgebouw 's morgens om kwart voor negen door dranghekken zullen worden afgeslo ten. De bewoners zyn per circulaire op de hoogte gesteld. Kantoorperso neel krygt toegang met een verkla ring van de werkgever. Over verdere veiligheidsmaatrege len wil de politie zich niet uitlaten. Naar verluidt zal echter een inten sieve bewaking worden ingesteld van de route van het huis van bewaring aan de Van Alkemadelaan naar het rechtbankgebouw. Voor de bestryding van eventueie ordeverstoringen elders in Den Haag wordt een ruime politiemacht in re serve gehouden. Het complex beveiligingsmaatrege len is zó uitgebreid, dat het geheel veilig kan worden vergeleken met een militaire operatie. De politie heeft zich niet uitsluitend beperkt tot het nemen van maatregelen om eventu ele opstootjes en relletjes in de hand te kunnen houden, de politie ging verder en rekening wordt nu ook ge houden met felle, mogelyk geweld dadige actie van de zyde van de Jonge Zuidmolukkers. De manier waarop deze eventuele Zuidmolukse acties door de politie zullen worden gekeerd, ligt nu al vast In tot in de details uitgewerkte ver schillende „krygsplannen". Uitge werkt zyn ook byv. de tegenmaatre gelen die politie en justitie zullen treffen indien by een eventuele ge wapende overval op een verdachten- transport een om meer van de Zuid molukkers onverhoopt zouden worden bevryd. De recherche, ryksrechercheurs en BVD-personeel staan gereed om on- middellyk tot actie over te gaan in het geval extremistische elementen onverhoopt een kidnap op een be paalde persoon zouden uitvoeren. Om de kidnappers een stap voor te zyn, zullen enkele hoogwaardigheidsbekle ders en enkele leden van de gerech- teriyke macht gedurende de dagen voor het proces en tydens het proces worden bewaakt door onopvallend geklede mannen in regenjassen met een gleufhoed op het hoofd. De zittingsdagen zyn thans defini tief vastgesteld op 14 tot en met 18 december en op 5 en 6 januari. Op de belangrykste momenten zal de zittingszaal aan ongeveer 120 perso- De Haagse officier van justi tie mr. dr. H. van 't Veer, belast met de behandeling van de zaak tegen de Zuidmolukse verdach ten. nen plaats moeten bieden: 35 ver dachten, 30 persvertegenwoordiger», 20 belangstellenden en vertegenwoor digers der Zuidmolukkers, 23 familie leden van de verdachten en een groot aantal ordebewakers. Een aparte zaal wordt ingericht als perskamer, met zes telefoonaansluitingen. ZWOLLE (GPD) De Zwolse wethouder van Onderwys L. Wit vliet heeft gistermiddag in de ge meenteraad naar aanleiding van de affaire-Elbertsschool de meeste kri tiek te verduren gekregen van zyn eigen PvdA-fractievoorzitter J. de Vries en van PSP-er G. van de Brug. ..Dat gesprek van vrijdagmorgen wa* onverstandig en zeer ontaktisch". zei de heer De Vries. „Er is in de waag schaal gesteld wat in enkele jaren moeizaam was opgebouwd". Begrip voor de handelwyze van do wethouders toonden vertegenwoordi gers van de andere fracties. ,De wethouder moest wel ingrypen. Da» is nodig als er iets in stryd met de wet gebeurt", zei drs. L. Lapoutre van de VVD. Wethouder Witvliet was door de kritek pynbjk getroffen. Met name de opmerking van de heer De Vries, dat deze vrydag temidden van een panieksituatie in de Elbertsschooi het hoofd de heer F Noor lander hel advies had gegeven rustig door te gaan in afwachting van behande ling van de zaak in de raad trok hy zich aan. „Ik betreur het in hoge mate dat een lid van de raad en nog wel myn fractievoorzitter het advies heeft gegeven om door te gaan", al dus wethouder Witvliet. HEERLEN (GPD) „Ik kon er gewoon niet door. Ik hoorde Like nog gillen. De vlammen sloegen me echter tegen. Er was geen doorkomen aan." Huilend van machteloosheid liet de Heerlense fysio-therapeut W. Regtop (25) zich gisteren uit zyn brandende woning leiden. Dit nadat hy tevergeefs had ge probeerd zyn 2-jarige dochtertje Like uit de brandende kinderkamer te halen. Zyn vrouw had enige ogen blikken daarvoor wel nog de acht maanden oude baby Suzanne uit de wieg kunnen halen voor het vuur dit kamertje had bereikt. De brand in het pand, waarin de heer Regtop veertien dagen geleden met zyn gezin introk, is voor recher che en brandweer een volkomen raadsel. Het vuur, dat met een onge kende hevigheid om zich heen greep, moet in het slaapkamertje van de kleine Like zyn ontstaan. De moge- lykheid dat het kind met lucifer» heeft gespeeld, wordt niet uitgeslo ten. De brand werd ongeveer tegeiy- kertyd door mevrouw Regtop en een buurman ontdekt. Mevrouw Regtop, die onmiddeliyk naar boven rende en de baby uit bed haalde, alarmeerde haar man. Deze probeerde nog met behulp van een nat gemaakte prak tyk jas door het rookgordyn te ko men. Hy moest onverrichterzake te rug. Ook de inmiddels gearriveerde Heerlense brandweer kon voor het kind niets meer doen. ALKMAAR GPD) In zyn col ln het huis van bewaring .Schutters- wei" te Alkmaar heeft de 59-jarige H. A. zich in de afgelopen nacht van het leven beroofd. A. zou vanmiddag terecht moeten staan voor de door hem op eerste pinksterdag gepleegde moord op de 49-jarige Al km aar se me vrouw M. A. Broertjes. De zelfmoord werd vanochtend oen half zeven ont dekt. DEN HAAG (GPD) „Langzamer hand breekt de tijd aan om over te gaan van bilaterale Oost-West contacten naar vormen van mul tilateraal overleg over de Europese veiligheid en samenwerking. Voor de wijze waarop, na een eventuele inleidende of voorbereidende fase. het Europese overleg gestalte zou dienen te krijgen, doen verschil lende mogelijkheden opgeld. Naast elkaar treft men aan: één Europe se veiligheidsconferentie, een serie conferenties, een permanente con ferentie en een permanent overleg orgaan". Dit is een passage uit een vandaag verschenen rapport over Europese veiligheid van het Centrum voor Staatkundige Vorming, dat sedert eind vorig jaar fungeert als we- tenschappeiyk instituut ten behoeve van de KVP en van haar tweede kamerfractie. De publikatie van het rapport valt slecht» enkele dagen na de bijeenkomst van de NAVO- raad van vorige week in Brussel. Zoals bekend werd by die gelegen heid de vraag, of de tyd ryp is voor multilateraal (meerzydig) over leg tussen Oost en West. voorals nog ontkend. „Zo gauw de gesprek- over Berlyn een bevredigende con clusie hebben bereikt en voor zover de andere lopende onderhandelin gen zich gunstig ontwikkelen" zyn de NAVO-landen bereid tot multi laterale contacten met alle geïnte resseerde regeringen „om te onder zoeken of het mogelijk zou zijn een conferentie bijeen te roepen, of een serie conferenties, over veilig heid en samenwerking in Europa". Fase-verschil Tussen het KVP-rapport en het NA- VO-communiqué lijkt hier op het eerste gezicht sprake te zijn van tenminste een faseverschil. Die in druk wordt nog versterkt door het pleidooi, dat in het rapport wordt gehouden voor het instellen van een permanent orgaan voor overleg over de veiligheid in Europa. Aan het bepalen van de meest wenselij ke procedure voor overleg is de NA VO nog niet toegekomen, al werd in het communiqué van eind mei in Rome' de mogelijkheid van een permanent orgaan genoemd, ech ter met de uitdrukkelijke vermel ding dat het slechts één mogelijk heid uit vele was. Van méér dan een faseverschil lijkt sprake bij de opmerking in het rapport, die volgt op die over de procedure van overleg: „Wil Europees overleg vruchtbaar zijn, dan dienen twee zaken in acht genomen t« worden. Het over leg moet enerzyds niet nodeloos in gevaar worden gebracht door van meet af aan. aan te dringen op aanzienlijke vooruitgang en oplos singen voor de moeilijkte proble men. zoals de vermindering van de bewapening en de Duitse kwestie, maar anderzyds moet ook verme den worden dat slechts onderge schikte punten, waarover men het tameiyk gemakkehjk eens kan wor den en die de veiligheid niet we- zenltfk bevorderen, worden aange sneden". Met andere woorden: zelfs nadat er eenmaal een permanent orgaan voor overleg is ingesteld, wil het KVP-rapport niet onmiddellijk die problemen aan de orde gesteld zien. welke de NAVO al opgelost of nader tot een oplossing gebracht wil zien vóórdat zelfs maar kan worden onderzocht of Europees vei- ligheidsoverleg tot de mogeüjkhe- den behoort. Want in NAVO-krin- gen 1» volstrekt duideiyk gemaakt dat over wederzydse en evenwichti ge vermindering van de strijidkradh- ten in Europa liefst nog vóór. even tueel ook tijdens, maar zeker niet na een (serie) veiligheidsconferen tie zou moeten worden gespro ken, al neemt Frankrijk zoals be kend op dit punt een afwijkend standpunt in, omdat het niet deel neemt aan de geïntegreerde mili taire structuur van de alliantie. En met de .andere lopende onder handelingen" die zich volgens het NAVO-communiqué van vorige i week „gunstig" moeten ontwikke- j len, worden zowel de Salt-bespre- 1 kingen in Helsinki (die toch ook over „vermindering van de bewa pening" gaan) als de gesprekken tussen Bonn en de DDR (dus „de Duitse kwestie") bedoeld. Berlijn En als de KVP-studie met de ver zamelterm „Duitse kwestie" ook de kwestie-Berlijn op het oog heeft, wordt het verschil met de NAVO- opvatting nog groter. Immers, de alliantie heeft in dit geval niet slecht» enige vooruitgang bij de on derhandelingen, maar een oplos sing van het probleem als voor waarde voor veiligheidsoverleg ge steld. Dat het wetenschappelijk bu reau deze kwestie niet afzondert, zou kunnen worden opgemaakt uit zijn eveneens vandaag verschenen rapport over ..De Duitse kwestie" dat zich ook bezighoudt met een regeling inzake Berlijn. „Dit probleem aal alleen kunnen worden opgelost, zo lijkt het, in het kader van een veel meer om vattende regeling van de Duitse kwestie", zo wordt in dit tweede rapport gesteld. Als de KVP-frac- tie deze opvattingen tot de hare maakt en fractieleider drs. Schmel- zer zou mr. Luns opvolgen als mi nister van Buitenlandse Zaken, staat ons wellicht een interessante verandering te wachten van het standpunt dat ons land tot nu toe bij het bondgenootschappelijk overleg heeft ingenomen. De studie ligt meer in de lijn van de Scandinavische opvattingen, die langzamerhand ook gedeeld leken te worden door de Belgische minis ter Harmei, maar die hij voor zich zelf hield nadat vorige week woens dag bij het politiek overleg tussen de zes EEG-landen en de vier kan didaat-leden wa» besloten de wil tot politieke samenwerking van de Tien ook in de discussies over een veiligheidsconferentie te benadruk ken. Doelstellingen Het rapport over Europese veiligheid houdt zich ook bezig met de doel stellingen van eventueel overleg tussen Oost en West. Gesteld wordt dat de Sow jet-Unie nog steeds als voornaamste oogmerk heeft „het bezegeld krijgen van de huidige status quo". Daarnaast sal de po litiek van Moskou er waarschijn lijk mede op gericht blijven de sa menhang in het westelijke bond genootschap te verminderen en een West-Europa te bewerkstelligen, so wordt daar nog aan toegevoegd. Wat dit betreft lijkt er meer te zeg gen voor de opvattingen van de secretaris-generaal van de NAVO- Brosio, die in de afgelopen maan den enkele keren heeft betoogd dat de Sowjet-Unie een minimum- en een maximum-programma heeft. Het minimum is bekrachtiging van de status quo, het maximum de in stelling van een nieuw pan-Euro- pees veiligheidssysteem, dat de V8 en Canada zou uitsluiten. Aanvaarding van de status quo 1» volgens Brosio in de praktijk al bereikt door de büeterale onderhan delingen tussen Bonn en Moskou, die door de NAVO werden ge dekt. Hij ziet daarom het punt van de status quo niet meer als het voornaamste bezwaar tegen een veiligheidsconferentie. Maar ook het maximumprogramma van Moskou brengt volgens Brosio niet met zich mee dat het westen on derhandelingen op het Juiste mo ment met het Oostblok sou moe ten „vrezen of afwijzen".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7