Kleine Wessels groot man ALPHEN WINT BBC-CUP IN KERSTZESKAMP Leidse cameraman bij Leids gebeuren Hulshoff :e] Te veel van het goede? kanten klaar VITRAGE Beroepingswerk COMMANDANT LEIDSE KOKSSCHOOL NEEMT DONDERDAG AFSCHEID DON BOSCO BREIDT UIT LEIDEN KLEINE WESSELS, GROOT MAN. Achter de- enkele woorden gaat het Leidse leven schuil van de com- ndant van de Kokssschool, kolonel Th. H. Wessels, die don- dag een streep zet onder zijn met zo veel promoties bekroon- j militaire loopbaan. Wessels klein van postuur, beweeglijk S zijn handelen en rad in spreken, heeft zich in die tijd ont- |t>t als een groot man, die op zo gevarieerde terreinen klaar !fnd om „zijn" manschappen een rol in het plaatselijke leven I doen vervullen. Iwaar maar even mogelijk soms en gevecht tegen militair Den zette hij de Koksschool in >en Leids belang te dienen. Zo hij zich reprimandes op de gehaald voor militaire steun collectes en het ver van kosteloos erwtensoep liefdadigheidsverkoop. Bij Wes- kon en moest alles.als het voor Leiden was. Zo is er geen in Leiden, dat in een va- tevergeefs een beroep op personeel van zyn school, nooit dan nadat het Gew. Ar- nadrukkelijk had ver dat door deze militaire in- maar iemand het brood uit id werd gestoten. n cèist de P a ei m beluf l Ere-postbode Wessels hij gaat daar niet prat op ontving in de der jaren vele onderscheidin- en ere-lidmaatschappen. bijzondere in deze rij is hem uitgereikte diploma van hem verstrekt voor bemiddeling het was in in een tijd, dat de PTT bijzonder veel ziekte-verlet te had en de postbestellingen meer normaal dreigden te Wessels aarzelde moment, leverde manschap- aan de PTT, die als postbode ingezet. niet alleen de ziekenhuizen PTT hebben van zijn inter- geprofiteerd. Het waren ook (Leidse muziek- en fanfarekorpsen, m d vrijwel nimmer tevergeefs een be- itlp op hem deden. Voor oefen- en ir (ieteerruimte werd menigmaal het Opplen -en Morspoortterrein ter be- chtaikking gesteld. De VEBO. die ps een vast onderkomen heeft in .Groenoordhal, zat jaar in, jaar uit ar Wessels tenten, met Wessels kof- jen cake en personeel. De adoptie r d^i het weeshuis „De Lijsterhof" en et t| ontvangst van kinderen van de ééjtylschool door de Koksschool wa- vi mede zijn persoonlijke inzet. Het |)reek met Wessels en het komt in eaMe" hebben in de loop der jaren i de besturen van de 3 October- ieeniging en het Rijnsburgs Bloe- jncorso ondervonden. Bij de pauze h deze evenementen op het terrein 11 de Doelenkazerne was het steeds ssels. die daar als gastheer op- d. Een gastheer, die hij zich ook eds toonde hy de jaarlijkse ont- i' igst van genodigden op de 3 okto- dag, met een borrel en een voor- ffelyke portie hutspot, die de gjtom van de Koksschool alle eer op ndoet. dl kn „stunt" uit het Leidse leven ?e. 1 a de kolonel was indertijd ook het in één nacht van een ;la lp-baily-brug over het Plantsoen, led essels, op de hoogte gebracht van aat t ongerief, dat ontstaan was door Kit tijdelijk wegvallen van de ver- n d iding Zoeterwoudsesingel Kraaier- ïaa -aat (bouw van ee nieuwe brug) it, indde zich tot de genie, met als re- /ei Haat, dat Leiden hier binnen de 'rtst mogelijke tijd „over de brug an- n komen", vyi legi Ook de studenten 1 SI Het was echter niet aleleen de bur- rü, doch het waren ook de stu- W( nten, die Wessels' sympathie had- li. Vanaf zijn komst in Leiden (in 59) ontstond er reeds direct een ar(erke binding met het Leidsch Stu- A( intencorps. Slechts een enkel vooor- d( ield. Onmiddellijk na de brand van de) ociëteit Minerva werd in de Doe- 100 tikazerne een gaarkeuken ingericht n aar tegen dezelfde prijs als in de lat. Éebrande mensa maaltijden werden srstrekt, op het moment, dat de an)«nsa in het Prytaneum werd on- et argebracht en de toeloop ont- en ittend groot was waren het de Vai illitaire koks die de eerste tijd as- Ass «teerden e Personeel en dit is weer een *an nder facet van Wessels intermediair 3rs dat ook steeds present was als de f u al weer oude Henry Dunant Lei en met patiënten uitvoer voor een Dcht over de Nederlandse binnen in Weren. a Op onze vraag: en kolonel hoe )aren de contacten met Leiden, omt dan ook spontaan zijn ant woord: „Verdomd goed'. Aan Lei en bewaar ik alleen goede her- 1 neringen! Zet dat maar in de irant!" Wij voor ons geloven, dat 'it ook wederkerig is. Leiden zal ifc goede herinneringen aan de el bewaren. Monstermaaltijden 31 De Koksschool is er echter niet "oor Leiden. De opleiding staat voor op Een opleiding, die ook veelal tón de praktijk wordt getoetst. Voor lalsrote manifestaties wordt op officie- <f»fen en manschappen van de school v*ak een beroep gedaan als het het ezi^erstrekken van voeding betreft. Nog tot vorig jaar werd de Koksschool regelmatig ingeschakeld bij de ravi- tailiering van de deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaagse. Duizenden ^maaltijden worden dan dagelijks verstrekt. De kolonel waar nog altijd •Is een eervolle uitnodiging, toen •ijn school in augustus 1966 werd uitgenodigd om te koken voor de top- Door S. Platteel atleten, die in dat jaar in Utrecht deelnamen aan de Europese kam pioenschappen zwemmen, schoon- springen en waterpolo. Het voedings patroon een Zuid-, West- en Oost- Europees was toen afgestemd op de topprestaties en de landaard van de deelnemers. Ook op het interna tionale vlak met twee warme maaltijden per dag bleek toen de Koksschool tot voedingsprestaties in staat te zijn. Een monstermaaltijd blijken ook ieder jaar weer te zijn de jaarlijkse bijeenkomsten, resp. in de Houtrust- hallen te Den Haag. de RAI in Am sterdam en de Energiehal in Rotter dam, van de Bond van Nederlandse Militaire Slachtoffers. Er moet dan voor ruim 5000 man worden gekookt, terwijl een staf van messbedienden er voor zorgt, dat een ieder aan zijn trekken komt. Het personeel van de Kooksschool draait er zijn hand niet voor om Opleiding blijft in Leiden, maar Hoewel de Koksschool met haar opleiding tot beroeps- en dienst plichtig personeel, volgens de ko lonel (58) beslist in Leiden blijft, is thans de zelfstandigheid van de school in het geding. Zo wordt momenteel met de ge dachte gespeeld om de school in de toekomst om te dopen in School voor voedingstechniek, die dan een on derdeel gaat vormen van een Cen trale Logistieke School. Het is een ge volg van de herstructurering, die thans ook in het leger plaatsvindt. Het is de luit.-kolonel, mr. W. G. C. Broodkoorn, die vanaf a.s. donder dag met de waarneming van 't com mando van de school wordt belast, hier een wijs woord in te spreken. Sabotage Van zijn belevenissen in en met de Koksschool springen wij over naar een meer algemeen onderwerp: de sabotage in het leger. De kolonel, die een vriend en bewonderaar is van de gemiddelde dienstplichtige mili tair, werpt zich tegenover ons op als een kampioen voor de inzichten van de Ver. van Dienstplichtige Militai ren. die zich distancieert van sabo- tage-daden. Sabotage in het leger LEIDEN De R.-K. technische school „Don Bosco" aan de Boer- haavelaan zal met een gedeeltelijk vier bouwlagen hoog gebouw aan de spoorbaankant van de Boerhaave- laan worden uitgebreid. Bijde aanbesteding, die reeds in juni van dit jaar werd gehouden, was de laagste inschrijver de firma gebr. Van der Werff uit Bilthoven. Deze firma is een paar weken ge leden met de werkzaamheden begon nen en over anderhalf jaar hoopt men les te kunnen geven in het nieu we gebouw. De officiële eerste paal zal mor genmiddag om half vier geheid wor- den door de mede-oprichter en oud- voorzitter van het schoolbestuur de heer O. A. M. Bik. Met ingang van het schooljaar 1972 zullen de leslokalen aan de Uiterstegracht, die totaal niet meer op modern onderwijs berekend zijn, worden verlaten en zullen ook de les sen in autotechniek, elektrotechniek en fijnmetaalbewerken in ruime en goed aangepaste lokalen gegeven kunnen worden. De nieuwbouw be vat naast andere leslokalen ook een tweede gymzaal. Momenteel wordt deschool bezocht door 500 leerlingen van de volledige dagschool. Daar naast volgen 160 cursisten één dag per week lessen aan de school, 'a avonds komt er ook nog een 100- tal hun studies voortzetten. ik heb er in Leiden nooit iets van gemerkt of het zou het schrijven van een schunnig woord op één der w.c - muren moeten zijn ziet de kolo nel meer als een persoonlijk of lo kaal zeer. Met de Bond van Dienst plichtigen, die er een ander stand punt op na houdt, heeft hij nim mer contact gehad. In Leiden heb ik van de acties van deze Bond nimmer iets gemerkt. Politiek in kazerne Over politiek in de kazerne heelt kolonel Wessels ook zo zijn eigen oordeel, waarbij hij verschil maakt tussen partijpolitiek en be langstelling van de jonge dienst plichtige voor politieke vraag stukken. Indien een miütair goed genoeg is om voor zijn vaderland dood geschoten te worden, dan heeft hij ook recht op een poli tieke overtuiging, aldus de kolo nel. die verder van oordeel is. dat de kazerne niet de plaats is voor politieke propaganda, van welke partij dan ook. Voor vrouwendienstplicht in b.v. ziekenhuizen en bejaardeninrichtin gen kan de scheidende comman dant vooralsnog niets voelen. De re gering moet daar niet eerder aan be ginnen voordat de algemene dienst plicht voor mannen volledig en ab soluut wordt toegepast. Thans is het zo, dat voor wissewasjes een groot deel van de mannelijke bevolking voor de diensplicht wordt ofgekeurd die vaak in sport of zware lichame lijke arbeid uitblinkt. Het zou aan beveling verdienen, dat zij geduren de hun verplichte diensttijd werden ingezet in functies bij ziekenhuizen, bejaardenverpleging, sociaal werk, buitenlandse hulpkrachten etc. Eerst indien men hiertoe kon besluiten. Kolonel Th. H. Wessels: „Aan Leiden bewaar ik alleen goede herinneringen" (Foto LD/Holvast) gaat het vraagstuk van vrouwen dienstplicht mee spreken. Afscheid Kolonel Wessels, die gevochten heeft tegen de Jappen, drie jaar in krijgsgevangenschap heeft geze ten, vijf jaar heeft gediend bij de staf van de inspect.-generaal (Prins Bernhardt en eind 1959 werd be noemd tot commandant van de Koksschool, zal donderdagochtend om elf uur het commando overdra gen aan de luit.-kolonel mr. W. G. C. Broodkoorn, die met de waarne ming van het commando is belast. In de middaguren (van 4-6.30 uur) wordt hem in de Burgerzaal van het Stadhuis een afscheidsreceptie aan geboden. LEIDEN Aan het woord is nerveuze Dick van 't Sandt, de zeskamp-regisseur, in de rijden de regelkamer in de Groenoord- hal. Vóór zich heeft hij de vijf „plaatjes", die de camera's hij spreekt met Wim Kan van caméra's maken: vier in kleur en één <van het scorebord) in zwart-wit „3ert", zegt hij, „rij eens even in op die kerstkaart. Ja. zo is 't ie mooi, maar je moet wel op tijd wegwezen als de sneeuwpoppen eruit komen. En tussendoor moet je even de aan kondiging maken. Neem dat maar even achter een kerstboom Oké?" Bert is de man achter de be langrijkste camera, eerste ca meraman Bert Brusche, geboren en getogen Leidenaar. die nog altijd graag in de Sleutelstad komt, ook voor zijn werk. Hij heeft er zaterdag en gisteren, twee zeskampen gedaan en met veel plezier. „Het is op zich ge woon een fijn programma" zegt hij, „en daarbij komt, dat de Groenoordhal enorm is. Wat een ruimte, wat een verschil met onze studio's". Zijn woorden worden onder schreven door andere tv-men- sen, ook door de Engelse, die gis teren de opnamen bijwoonden. BBC-stafleden vertelden van plan te zijn opnamen van eigen programma's in de Leidse hal te maken als de NOS in staat is faciliteiten te verlenen. Het opnemen van een program ma, dat er ook in Engeland uit gaat, zoals deze zeskamp-spe ciaal, geeft de cameramensen een extra „kik", zoals Bert Bru sche het noemt. En hij is in zijn tienjarige loopbaan bij de tv toch wel iets gewend. Hij be hoort onder de ploeg van vijftig tot de „werkers van het eerste uur". Hij werd met een foto opleiding in Leiden en Alphen achter de rug-cameraman in de tijd, dat er nog volop geëxperi menteerd werd. „Er waren nog geen opleidingscursussen. Je moest zomaar zwemmen", ver telt hij. De romantiek is toch een beet je weg uit het vak, dat Bert Brusche overigens een heel fijn vak bindt. „De mensen denken, weieens, interessant met al die beroemdheden enz. Nou, dat gaat er wel vanaf. Je weet pre cies, hoe die-en-die is en hoe zus-en-zo reageert". „BB" is niet de enige Leide naar in de cameraploeg. Colle ga's zijn Guus Wondergem. een zoon van de voorzitter van UVS, een zoon van wethouder Harm- sen. „Ja Leiden is goed verte genwoordigd. Toch leuk LEIDEN Een dol-enthousiaste menigte die de Alphense non-play- ing captain A. van Ommen, met de BBC-Cup trots omhoog op de schouders neemt, zullen de laatste beelden zijn die de tv-kijkers twee de kerstdag van It's CAztmas-ti- óchryveH Ik heb bewondering voor de loop baan van minister Roolvink. Via de lagere school is hij vakbondsvoorzit ter geworden en nu is hij al jaren minister. De heer Roolvink heeft een hoge sport op de maatschappelijke ladder bereikt. In de Kamer valt het niet mee met de minister te discussiëren. Via de tv en de radio heeft de heer Rool vink zijn antwoord snel klaar. Vol gens minister Roolvink moeten wij aandacht schenken aan iedere rech ten met name aan die van de vrouw en van de lagere-inkomensklassen. Ja, de heer Roolvink heeft vele plan nen, maar de ambtelijke molens ma len traag. Ook Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd. Wat heb ben bijvoorbeeld de mensen met de lagere inkomens als spaarpotje wan neer ze 65 zijn? Niets. Helemaal niets voor hun harde werken. Een flinke loonstijging kan niet, want dan loopt de Nederlandse eco nomie gevaar Dat mag niet. Maar de heer Roolvink en vele anderen hebben wel jaarsalarissen van 80 tot 90-duizend gulden. Is dit democratie? Wordt hier gestreden voor de rech ten van ieder burger, of is het maar schijn? Het wordt tijd dat we verkiezingen krijgen, dan kunnen we het de vol gende vier jaar eens met jonge krachten in de Kamer proberen. C. H. Disseveld, Celebesstraat 42, Oegstgeest. me" zien. Deze vriendschappelijke zeskamp-strijd tussen Alphen en Great Yarmouth, beiden vorig Jaar in hun land winnaar van dit zes kampspel, zal ook door de BBC op eerste kerstdag worden uitgezon den. Daarmee breken de Britten met de Billy Smart-traditie maar misschien luidt het gebeuren in de Leidse Groenoordhal een nieuwe in. „Er is over gepraat om dit voor volgend Jaar weer te doen, zegt de heer Van Ommeren, tus sen twee gelukwensen door. Ondersteund door ruim vierduizend kelen, die zich danig roerden, heb ben de Alphenaren Great Yar mouth verslagen. En al ontbrak fe nomeen Johan Cruijff, waarvoor ongetwijfeld vele Leidse jongetjes naar de sporthal waren gekomen, de handtekening van de PSV-ers Willy van der Kuylen en Jan van Beveren of die van Peter Bonetti maakte ook voor hen de avond tot een succes. Jan van Beveren, met Willy van der Kuylen debutant in de Alphense zeskampploeg moest gisteravond ondervinden dat doelpunten maken geen gemak kelijke opgave was. (Foto LD/HoW**) Bij deze vriendschappelijke ontmoe ting viel de veel grotere routine van de Alphense ploeg op. Dit kwam vooral tot uitdrukking bij het gezamenlijk ski-lopen, een on derdeel waarbij de Britten een straatlengte achter bleven door de slechte coördinatie. Ook bij het rendier dragen en de actie in de bootjes moesten de Britten het ruimschoots afleggen. Captain Van Ommen: „WIJ hebben echt hard op deze drie onderdelen geoefend. We wisten dat we deze konden winnen. De Britse ploeg moet het veel meer hebben van de totale conditie. Het zijn wel fijne sportieve tegenstanders. Ook bij de internationale wedstrijden heb ik altijd goed met de Britten kun nen opschieten. Over problemen hebben we vaak hetzelfde oordeel Terwijl de heer Van Ommen zo na de strijd nog een paar kanttekenin gen maakt, moet hij steeds weer felicitatie-kussen van Alphense da mes in ontvangst nemen, maar ja je bent ploegleider of niet Eigenlek heeft Alphen maar twee nummers net prijs moeten geven- het op rolschaatsen vervoeren van een sneeuwman en het pakketten dragen. Misschien was de sneeuw man te vermurwen geweest als de Alphense meisjes Riet Heemskerk en Juanita Kiliaan er net zo char mant hadden uitgezien als hun Engelse collegaatjes, want al is het een sportief-gebeuren, het ty pisch vrouwelijk tintje hoeft toch niet te ontbreken. Iet optreden van de twee PSV-ers Villy van der Kuylen en Jan van Beveren vond de heer v. Ommen ren niet zo glad verlopen. „Maar", voegt hij er meteen ter veront schuldiging aan toe. „ae hebben met zo glad verlopen. „Maar. Jag kunnen trainen Pas een half uur voor de wedstrijd kwamen zij in de Groenoordhal aan." Van de beide zeskamp-debutanten bracht schutter van oorsprong Wil ly van der Kylen het er het be6te af. Ondanks de handicap schoof hij de bal keer op keer keurig hoog en laag in het hoekje, steeds weer verrassend voor de kerst-doelman, in van Beveren, meer getraind in het voorkomen dan maken van doelpunten moest ontdekken dat „schutter zijn" toch geen gemak kelijke opgave was. Hij miste nog al een s een balletje. Maar ook de Bngleee voetbalatwr- ren waarvan Bonetti wel de be kendste was, schoten niet altijd feilloos zodat de stand aardig in evenwicht bleef. Een triomfante lijke Alphense ploeg ging daarna met de BBC-Cup huiswaarts, een Cup die misschien een nieuwe se rie Nederlands-Britse „oorlogen" zal ontketenen: Geen zee. maar zeskamp-cupslagen Terwijl in de uitverkochte Groen- oorhal de Alphense zeskampploeg aan de overwinning werkte, dreig de de mak buiten uit de hand te ADVERTENTIE VANDAAG KOPEN VANAVOND HANGEN Den Haag Spui/Kalvermarkt Rijswijk In de Bogaard Leiden Nieuwe Rijn'Hartcsteeg lopen. De belangstellenden die geen toegangskaart hadden kunnen krij gen. dreigden de deuren te force ren en ook werden pogingen ge daan de tv-kabels door te snijden. De twee politiemannen die de zaak niet aankonden en om assistentie vroegen kregen deze niet en uiteln- De ski-loop een onderdeel van zeskamp dat de Alphense ploeg tot in de puntjes beheerste. (Foto LD/Holvast) delijk moest de waakhond van de Groenoordhal er aan te pas komen om de zaak binnen de perken te houden. Ned. Herv Kerk: Beroepen te 8oeat 'geestelijk verzorger Zonnegloren" H W. Col stee te Zuid-Laren, te Dedemsvaart A. W J. A Knorth te Diepenveen, te Spijkeniase. G. E. Huizing, te Haamstede, aangenomen naar Nieuw en St. Joostl&nd, C. J. Kraal, kandi daat te Holysloot. Naar de Bilt, W. A. Vlasblom, te Willlge-Langerak, naar Rotterdam (city-pastoraat), A. J. Hoorn, te Vlaardlngen. Bedankt voor Stolwijk: J. C. Schuurman, te Putten, voor Jaars veld. Rotterdam en Hollandscheveld, A. van Brummelen te Hierden. Geref. Kerken: Beroepen te Zonnemaire-Brouwers- haven: P A. de Bres, kandidaat te Dordrecht. I Aangenomen naar Berkel: J. A. Bos te Borne, naar Roosendaal. H. H. Zomer, kandidaat te Kampen. Chr. Geref. Kerken: Beroepen te Nunspeet: J. Weste rink te Kerkwerve-Haemstede. Aan genomen naar Amsterdam, drs. W. C. Moerdijk, kandidaat te Apel doorn; bedankt voor Murmerw ou de W. de Joode te Rotterdam. Geref. Gemeenten: Beroepen te Barneveld: W. Hage te Krabbendijke. Vrije Herv. Gemeente: Aangenomen naar IJseelmuldent A. Kot te Tholen. PTSDAO 8 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3