"Bouw universiteits stadje in afvalbuurt" juwelenbuurt: flonkerende naam nog kaal stuk nieuwbouw Amsterdamse architect Wiekart: geen sjablone-toren in Leiden Wijkvereniging: „Laat ons niet in de kou staan rewonden in verkeer en bij sport Brand in hotel Holiday Inn ATTENTIE Beroepingswerk Inbraak leverde f 600 op -IBEqiND, 'AO 7 DECEMBER 1970 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 3 EIDEN Het Witte Singel-plan van de gemeente Leiden -^e rijksuniversiteit trekt niet alleen in de plaatselijke pers landacht. De Amsterdamse architect K. Wiekart heeft hier- dezer dagen een beschouwing gewijd in Handelsblad Met zijn toestemming en die van de hoofdredactie van triédelsbladNRC nemen wij deze beschouwing in haar ge- 4 over als een bijdrage in de discussie over dit onderwerp. J een voor de burgerij geschre- v ^toelichting op gemeente-begro- ovelyan Leiden komt een leerzaam n0Ije voor. Daaruit blijkt dat Oegst- de f 296 per inwoners op zijn be- eeiW heeft staan, Leiderdorp f 483. d!schoten f 473 en Leiden zelf °L De eerste drie zijn, ruimtelijk in feite een soort buitenwij- ivan Leiden, royaal opgezet, ruim helvarend. Leiden is benauwd. I met een veel te hoge bebou- jsdichtheid, en arm, wèl mooi r straatarm. En als gebruike- j de mooie wijken zijn niet de fete en de arme zijn vrijwel ~®ns mooi. Veel kans op een spoe- I verandering is er niet, want de «gemeenten hebben nog aantrek- tJke ruimte, en naast de al ge- aden zijn er nog, in een al even iddellijke nabijheid, Sassenheim, hout, Rijnsburg, Valkenburg, senaar, Leidschendam, Zoeter- le, Hazerswoude, Alkemade en mond. jarenlang wordt Leiden door al gemeenten gedraineerd: ze trek- de beter gesalarieerden én het lect weg uit de stad (en dus ook het stadsbestuur) en ze profite- DEN Een 16-jarige Leidse ifietser heeft zondagmiddag een del basisfractuur opgelopen, toen n de Sophiastraat met zijn brom- tegen een auto botste, waaraan geen voorrang had verleend. Hij >er EHD naar het Academisch tenhuis vervoerd. 4-jarige jongen liep zaterdag dag op de Oude Vest onder een Hij liep een hersenschudding en werd eveneens naar het AZ racht. en 18-jarige Leidenaar brak za- lagmiddag in de Vijf Meihal bfj korfbalwedstrjjd een sleutelbeen, is naar het AZ vervoerd. ren van Leidens stedelijke voorzienin gen zonder daaraan mee te betalen. De zojuist genoemde cijfers krijgen nu een heel andere betekenis: van de bijna duizend gulden per inwoner betaalt Leiden een aanzienlijk deel in feite aan inwoners van de rand gemeenten. Kunst, dat die daarom hun begroting zo laag houden! Dwaze hoogbouw Deze drainage-problematiek staat aan de basis van Leidens moeilijk heden met zijn stadssanering, mo menteel bijzonder actueel door de nieuwbouwplannen van de rijksuni versiteit. De universiteits-nieuw- bouw valt in twee delen uiteen: die voor de B-faculteiten in de Pesthuis polder ten oosten van de spoorlijn en dus buiten de stad (al in con structie) en de voorgenomen ver nieuwing van de A-faculteiten via het Witte Singel-plan, direct aan de rand van de oude stad, pal achter het Rapenburg. Er zou daar, zo wil het de .universiteit, een gigantisch complex moeten komen op een stuk grond tussen de Singel en de Trek- vliet, recht tegenover de Hortus Bo tanicus. Omdat dit stuk grond betrekkelijk klein is. moet het hoogbouw worden: een torengebouw van omstreeks 125 meter hoog, met daarnaast een blok van ruim 40 meter hoog voor de uni versiteitsbibliotheek. De Trekvliet gaat ervoor gedempt worden, maar er is géén geld om de aanvullende werken, nodig om de gedempte Vliet tot een bruikbare verkeersweg te ma ken, eveneens uit te vreen. Zomin is er geld voor afdoende parkeer voorzieningen. Zo krijgen we de dwaasheid van een hoogbouw die de zeer gevoelige oude binnenstad dood slaat, die vêel verkeer zal aan trekken zonder dat daar geëigende wegen voor zullen worden gebouwd (cmet als gevolg: alle auto's door de nauwe straatjes van de bin nenstaden die voor al die auto's godsonmogelijk parkeerruimte weet te vinden. Kleine kinderen Dat zijn de gegevens van het mo ment. Maar er komt nog iets bij. loete] ADVERTENTIE Allereerst heeft het gemeentebestuur bij herhaling betoogd dat het in het geheel niet gelukkig is met dit plan, maar dat er geen alternatief bleek te vinden, en bij het onthouden van een goedkatiring had de universiteit gedreigd, uit Leiden te vertrekken. Als het intellect door de randge meenten wordt afgezogen, dan blijkt hier wel heel duidelijk hoe pijnlijk dat voor een stad is. Immers: alleen een college en een raad van kleine kinderen kunnen zo'n dreigement serieus nemen. Verhuizing van een universiteit, zo al mogelijk, is een zaak van de landelijke overheid, niet die van een universiteitsbestuur zelf. De landelijke overheid heeft al be slommeringen genoeg met de plan nen voor uitbreiding en nieuwe ves tigingen voor hoger onderwijs elders (Amsterdam, Maastricht, Rotter dam plus nóg minstens tien kandi daten) en past er wel voor op, daar niet óók nog eens een doldwaze ver huizing aan toe te voegen. Geen zin nig Leids curator zal zelf in zijn kanfageor gumenten hebben ge loofd, maar bij het gemeentebestuur ging het erin als haring en witte brood. Vervolgens zijn ook de andere ar gumenten van het universiteitsbe stuur niet erg sterk geweest. Dat de A-faculteiten vlak bij het station moesten komen, doet veronderstel len dat alle Leidse studenten foren sen zijn, en daarenboven nogeens slecht ter been; twee veronderstel lingen die nergens door de feiten worden gesteund. Pas het laatste ar- LEIDEN In Holiday Inn aan de grens van Leiden is zondagmorgen, om kwart voor vier een hotelkamer geheel uitgebrand (schade 30.000 gul den), doordat een 54-jarige gast uit Wassenaar had liggen roken in bed. De man kwam er met derde-graads verbrandingen aan een hand vanaf, dankzij het kordate optreden van een hotelemployé. Die trapte de deur in toen hij de rookontwikkeling bemerk te. Hij kon de in kennelijke staat verkerende man voor erger behoeden. De brandweer, die acht minuten na de melding met twee hoge-druk- stralen ter plaatse was. wist te voor komen dat de brand doorsloeg naar hoger gelegen verdiepingen. e, ori jk en i kwEIDEN „Gemeentebestuur van Leiden, laat ons niet in elka s^aan- Geef ons een wijkhuis voor de jeugd en oudere vanp)ewoners- Maak haast met het aanleggen van een speel- botits en sportterreinen. Zet er vaart achter, voordat onze nieu- verandert in een getto". Deze hartekreet is afkomstig 4 secretaris J. F. Beckers van wijkvereniging De Juwelen i dere^ thans nog troosteloze stuk Leidse nieuwbouw achter (Morsk war tier. De straten daar voeren de namen van edel- en: Topaaslaan, Turkooislaan, Opaalstraat. Vandaar de kerende naam die aan deze nog kale buurt is gegeven: de relenbuurt. Parkeergelegenheid heeft U bij ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat)H^t loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 NED. HERV. KERK Beroepen te Hijkersmilde, W. de Greef, te Kamperveen; te IJsselmui- den, A. van Brummelen te Heerden; te Veenendaal, .J Smit te Putten. Aangenomen naar Rotterdam, A. J. Hoorn te Vlaardingen. Bedankt voor Hasselt, C. den Boer, te Zeist, voor Hollandseveld A. van Brummelen te Heerden. GEREF. KERKEN (vrügem.) Beroepen te Zuidbroek A. Geelhoed te Hasselt. Aangenomen naar Hattum M. van Dooren, te Vlaardingen. GEREF. KERKEN (vrjjgem. buiten verband) Beroepen te Oostelijk-Flevoland J. H. Kamerbeek, te Apeldoorn. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam, P. Roos, te Middelharnis. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Benthuizen, C. Wisse, te Elsspeet. BAPTISTENGEMEENTEN Aangenomen naar Hardewijk, kan didaat H. G. de Winkel, te Nijmegen. LEIDEN In het weekeinde is 's nacht ingebroken in de fabriek van Aspa-kantoormeubelen op het indu strieterrein De Waard. Er werden twee geldkistjes met in totaal f 600 ontvreemd. gument namelijk dat er elders geen plaats in de stad is, klinkt beteke nisvol, en is tekenend voor de onge lukkige samenwerkingvormen die in ons land plegen te bestaan tussen rijk en gemeenten. Leiden in last „Wij noemden in het voorgaande het in exploitatie brengen van de Merenwijk al een noodzakelijke voorwaarde voor een fundamentele aanpak van de sanering. Ook al hou den wij rekening met een Rijksbij drage in de aankoopkosten van te saneren panden van 80 pet. en met de opbrengst van de bij verkoop vrij komende gronden dan nog staat thans reeds vast, dat de aanstaande sanering de gemeentebegroting per jaar voor een aantal miljoenen zal belasten. Wij menen, dat deze som men onmogelijk ten laste van de Leidse bevolking kunnen worden ge bracht indien het aantal inwoners, zoals sociografische prognoses op lan gere termijn uitwijzen, slechts in zeer beperkte mate zal groeien". In sanering Gaan we nu de saneringsgebieden eens bezien, dan blijken er rond de oude stadskern enkele volstrekte af- valbuurten te liggen, buurten die in de meest letterlijke zin op instorten staan, waar geen hond meer kan wonen. De grootste is het gebied dat globaal wordt gebrensd door de Ha ven, de Binnenvestgracht, de Nieuwe Rijn en de Herengracht, een krit- tenwijk die rijk is doorsneden door watertjes. Het totale oppervlak is vele malen dat van het gebied voor het Witte Singel Plan. Er zou daar geen enkele vorm van hoogbouw nodig zijn, het water zou er op allerlei verrukkelijke manieren in opgenomen kunnen worden, men zou er, kortom, een onbeschrijfelijk goed universiteisstadje van kun nen maken. Het is alleen maar no dig dat daar goede architecten voor worden gekozen, geen bureaus die sja l O lone-torens ambiëren waar elle identificaties en alle eigenheid in ver loren gaan. Zulke architecten (ik be doel de goede) zijn er in Nederland: om maar een greep te doen: Aldo van Eijck, Peter Blom. Herman Hertzberger, Bart van Kasteel, Gert Boon, Joop van Stigt. Wie voorbeel den wil zien, kan ik verwijzen naar „Plan. maandblad voor ontwerp en omgeving", no 10 oktober 1970, met daarin Rein Blijstra in „Het buiten land als voorbeeld?" met veel illus traties, vooral uit Engeland. Zo'n universiteitswijk zou vanzelf geïnte greerd kunnen worden in het totale leven van de stad, vooral als de bull dozer slechts een uiterst beperkte taak krijgt. Beschamend Het verband met Merenwijk is door het gemeentebestuur zélf al ge geven. zo ook het beroep op rtjksgel- denj een kind kan de conclu sie trekken. Helaas hebben in Lei den de kinderen geen macht, en voor stadsbestuurders geldt vaak het zelfde als voor landsbestuurders: het eenvoudige moet altijd plaats maken voor het gecompliceerde. De touw trekkerij tussen univesriteit en ge meente is eigenlijk té beschamend, zó beschamend dat het eindelijk wei eens zin heeft, dan maar voorbij te zien aan de culturele betekenis, en doodnuchter te onderzoeken wat nu wel de grote waarde van de Rijksuniversiteit voor Leiden Is, in harde guldens, welteverstaan. Men zou weieens heel beteuterd op kun nen kijken De drainage van de randgemeenten, bijvoorbeeld, ontneemt Leiden al direct het profijt van de complete wetenschappelijke staf, die voor het overgrote deel immers bulten woont. En omdat die randgemeenten de stad Leiden wél voor hoge onkos ten stellen (voornamelijk verkeers- Achter de Nieuwe Rijn ligt een saneringsgebied, dat groot genoeg is om een fijn universi teitsstadje te bouwen, vindt de Amsterdamse architect Wiekart. (Foto LD/Holvast) ningen voor de winkelstand, voor het culturele en uitgaansleven, en daarnaast voor een extra-druk t.b.v. een versnelde sanering), wordt het hoog tijd dat problemen als die van universiteits-vestiging in groter ver band worden aangepakt, regionaal en met Rijkssteun en medewerking. Dan is het niet meer nodig om ter- wille van de verkeerd-verdeelde fi nanciën te gaan bouwen waar de stad al gaaf is, in plaats van, wat zoveel zinniger zou zijn, daar waar de stad dringend aan renovatie toe is. Dat is niet al een fout van Lei den; het is helaas een verschijnsel dat zich doorlopend in heel Nederlan voordoet. K. WIEKART gist angf net ondr .iekef augustus is de wijkvereniging juwelen" er opgericht. Het be- bestaat uit mensen die niet lij- j h willen toekijken hoe van ho- ind de wijk verder wordt afge- iJid. Ze schuwen er ook niet voor Ie plaatselijke overheid een por Elven, als de ontwikkeling naar pin te traag verloopt, i en ander is goed aangeslagen buurt. Van de 2400 bewoners er nu 800 genoteerd als lid van Juwelenbuurt". Wat er omgaat wijk vernemen ze via het ge ilde maandblad "Het Juweel- Jdat volgens de heer Beckers wordt gelezen. ject na de oprichting van de ver werd contact gezocht met van Leiden. Dit tot gevolg, dat er rasmat werd gelegd op de stui- zandvlakte tussen Topaaslaan •^'|paalstraat (zie foto). Ook werd gemaakt van de bestrating en uenïn er parkeerahvens aangelegd. ond gemeente heeft in deze zaken t blijk gegeven mee te willen aafen, zegt de heer Beckers, maar verlo°Pt dit zo gladjes, oterfan vur*£ste wensen van de e hereniging is bijvoorbeeld een 1 ee,speelplaats, naar Scandinavisch Dat wil zeggen: geen afgeslo- peelruimte met een hek erom 0k j maar een open speelplek waar jnderen de "klassieke" zandbak n fi. maar de wat ouderen ook in klimboom kunnen klauteren, diplj een sloopauto komt om in te n djen knoeien en waar ze een in- mntent kunnen bouwen, a dergelijke moderne speelplaats ?eg lechter niet in de huidige subsi- nen voorzien, want de bouwtekenin gen van onze wijk geven alleen nog maar meer flats, nog meer huizen en nog meer scholen aan." „Waar blijft de planning voor een apart recreatiegebeid voor de Juwe lenbuurt', vraagt hfj zich af. „Lei den noord, Leiden Z.-W. en de pro- fessorenwijk hebben voldoende ruim te om zich in hun eigen wijk te ont spannen. Maar wat is er in onze wijk gepland? Per gezin 0,92 vierkante meter. Ze kunnen er niet eens op zit ten. Heerlijke ontspanning!" Het gebied waarvoor wijkvereni ging De Juwelen zich inzet ligt tus sen de Diamantlaan met drie hoven, de dr. Lelylaan, Opaalstraat, Agaat laan, Turkooislaan en Topaaslaan. Het ligt in de bedoeling om de gren zen van dit gebied te zijner tijd te verleggen, zodat zij het gehele Mors- kwartier omvatten. De heer Beckers daarover: „Ik vind dat je die mensen daar niet in de kou mag laten staan. Maar eerst moet het hier lopen." En daarvoor j vraagt hij nogmaals: „Gemeentebe- I stuur, laat ons niet alleen modderen. De grote kale vlakte tussen Topaaslaan en Opaalstraat is dankzij het toedoen van wijkver eniging „De Juweleningezaaid. Hier zou o.m. een school moeten komen, maar de wijkbewoners zelf voelen veel meer voor sport velden en een wijkhuis. (Foto LD/Holvast) Maak haast met de speelgelegenheid en sportaccommodaties voordat de Juwelenbuurt in een getto veran dert." Op 15 januari 1969 zonden B. en W. van Leiden een adres aan de le den van de Raad van Ministers en de leden van de Tweede Kamer, over de precaire financiële situatie van de stad. Onder het hoofdstuk „Stads sanering en woningnood" werd daar in gewezen op het uitbreidingsplan Merenwijk, een door grenswijziging verkregen gebied ten noorden van de stad. Daar gaat een woonwijk ko men voor omstreeks 20.000 mensen. B. en W. merken hieromtrent op: Door Henk de Kat dieregeling. Politieke partijen in Lei den zoeken nu naar een mogelijk heid. Bij de begrotingsbehandeling (van 14 tot en met 18 december) zal deze zaak ter sprake komen, hebben gemeenteraadsleden beloofd. Dat wordt dan ook hoog tijd, vindt de heer Beckers: "Wat moeten de kinderen hier nu? Ze hebben niks. Nu zie je, dat ze in de liften spelen, de muren bekrassen, straten bekrijten. En als ze hierachter in het land spe len. mag dat weer niet van de ouders, omdat dan hun kleren vui) worden". Baldadigheid is van deze situatie het gevolg. Een straatma- kershuisje werd onlangs zelfs met een bijl door kinderen kapot gesla gen. Een speelplaats is dus één van de wensen, maar ook een eigen wijkhuis staat bovenaan het verlanglijstje van „De Juwelen". Nu moeten alle activitieten (en dat zijn er nogal wat zich afspelen in de houten Belofte- kerk. die elke keer voor 75 gulden moet worden gehuurd. De in oprichting zijnde toneelclub en kaartclub en de al draaiende gym club (80 dames) en jongerensociëteit Kwink moeten óf naar een school aan de Damlaan uitwijken, óf zich behelpen in de Beloftekerk. Over een eigen wijkruimte, waar ook kruisverenigingen en creches in kunnen worden ondergebracht, zijn reeds besprekingen gevoerd met de wethouders Kret en mevrouw Den Haan-Groen, meldt de heer Beckers. Op verzoek van de gemeente heeft „De Juwelen" een concreet plan voor deze wijkruimte op papier gezet, met een kostenraming erbij. Het wachten is nu op de beslissing van B en W. „In een grauwe steenmassa waarin mensen wonen van alle klassen en standen,, is het niet makkelijk om een leefbaar klimaat te scheppen", zegt de heer Beckers. Hij wijt de ver nielzucht in de buurt aan het gebrek aan recreatiemogelijkheden. „De pla nologische dienst in Leiden heeft met deze problematiek in het geheel geen rekening gehouden of niet kun

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3