alkenburg n filiaal van Schiphol? nrust in ferwacht Gewurgde vrouw had gedronken India overvalt enclave Pakistan n.v. v. d. velde Citroën Vervuilers van Rijn komen er goed af OOI AGS RAADSLID DOET SUGGESTIE 1 NEEN ige perioden - is het alarmnummer van de Leidse brandweer het is ook het aantal abonnees van het Leidsch Dagblad DRIE RUSSEN NA SPIONAGE UITENGELANL De Delftse moordzaak Overeenstemming verkoop Bischoff Agent knock-out door voetbalfan ©uct ©©e, eumo cht 1 maart 1860 MAANDAG 7 DECEMBER 1970 No. 33268 EIDSCH DAGBLAD G. Koopman (acteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16,15 per kwartaal ^postabonnementen f 18,55), f5,40 per maand (btf vooruitbetalinglosse nummers f0,85. Witte Singel 1, Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 AAG (GPD) De huidige egbasis Valkenburg, ten m Leiden, zou tot depen- n Schiphol kunnen worden en dan met name kunnen estemd voor het supersoni- jchtverkeer. Die suggestie niddag in de begrotende. Haagse gemeenteraad van het KVP- i raadslid W. du Chatinier. De vraag of de marine deze vlieg basis zou willen prijsgeven, liet het raadslid onbesproken. Hij vestigde er wel de aandacht op, dat de bij 't su personisch vliegen optredende ge luidshinder voor de omgeving beperkt wordt wanneer boven zee kan wor den aan en afgevlogen. Onderzoekin gen hebben uitgewezen, dat dit het geval is voor tachtig procent van de vluchten naar en van Valken burg. De Haagse raad staat de laatste we I ken wel dikwijls met de vinger in de lucht. Eerder trok het PvdA-raads- lid Chr. J. Buijtendijk aandacht met zijn idee voor een drijvend vlieg veld In de Noordzee. Volgens de gedachtengang van de heer Du Chatinier zou een omscha keling en uitbreiding van de lucht haven Valkenburg kunnen leiden tot een verlichting van de drukte op en de geluidshinder rond Schiphol De toekomstige Schiphollijn zou zijns in ziens ook dit valkenburg kun nen aandoen. I HAAG (GPD) De vakbonden achten enige on- metaalbedrijven niet uitgesloten nu de werkgevers Metaalindustrie in Den Haag, Delft, Leiden en omge- uitkering van vierhonderd gulden in de c.a.o. voor uilen verwerken met aftrek van een derde gedeelte t bedrag. De bonden hebben deze methode, waarbij erhonderd gulden slechts 267 gulden in de lonen verwerkt, afgewezen. [kgevers-leden van de fede- al- en elektrotechnische in- I dit gebied kunnen zelfstan- Jsen op dit punt na overleg idernemingsraden. De ka- |van de vakbonden hebben verwacht van van- morgenavondvanavond ht in de kustprovincies nog e bui. in het binnenland mist en temperaturen om Spunt. Morgen overwegend, jer met wolkenvelden, afge- tor zonnige perioden en on selfde temperaturen als Tot matig of zwak 1 wind tussen zuidwest en 8 DECEMBER 18.34 uur; onder: 16.29 uur. 13.42 uur: onder: 3.11 uur. te Katwijk te 11.08 en laagwater te 6.43 en 19.12 onderneminesraadleden geadviseerd niet mee te werken aan een derge lijk overleg. De vakbonden verwachten dat de metaalwerkgevers elders in het land dezelfde gedragslijn zullen gaan vol gen. Dat geldt niet voor het Rotter damse gebied, waar met de Rijn- Schelde. Verolme, de installatiebe drijven A. de Hoop, Rietschoten en Houwerd, Groenpol, Croon en co. en Batenburg afspraken zijn gemaakt voor een stijging van f33 per maand per 1 januari. De VMPheeft hier een stijging van f31 voorgesteld. HAL-cruisesehepen ROTTERDAM <ANP> De Hol- land-Amerika Lijr in Rotterdam gaat 2 nieuwe cruiseschepen bestel len. zo is vanmorgen in Rotterdam bekend geworden. De schepen zullen worden gebouwd door de NV Scheepswerf en Machinefabriek „De Merwede" v. h. Van Vliet en Co. te Hardinxveld-Giessendam. Met de op dracht is een bedrag van ruim hon derdmiljoen gulden gemoeid. als die 33333 en neem een abonnement de grootste krant van Leiden en omgeving. f! Ik word abonnee per 1 januari '71 en ontvang de krant reeds vanaf 18 december a s. n Stuur mij een gratis proefabonnement voor 14 dagen. naam: adres: plaats: gironummer: okje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder ostzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 14 Leiden. DACCA (DPA, Reuter, AP) De regering van Oost-Pakistan heeft vandaag India opnieuw beschuldigd van overvallen op Pakistaanse en claves. Daarbij zouden Pakistanen zijn gewond, woningen verwoest en de eigendommen van de bewoners zijn geroofd. In dit verband werd o.m. de enclave Bhoerighamari ge noemd. Volgens de regering van Oost-Pa - kistan hebben Indiase politiemannen pn burgers woensdagavond bij een aanval op een Pakistaanse enclave ln India 700 Pakistanen, onder wie vrouwen en.,Jrinderen gedood. De be wuste enclave was die van Batrigasj ln West-Bengalen. De Oostpakistaanse regering had een krachtig protest bij de regering van west-Bengalen ingediend. De aanval vormde een schending van een door de vroegere leiders Jawa- harlal Nehroe en Liaquat Ali Khan gesloten overeenkomst inzake de vei ligheid van bewoners van enclaves, die 23 Jaar geleden na de scheiding in de twee landen waren achterge bleven. Een woordvoerder van de India se regering noemde berichten over een Indiase inval „een verkiezings stunt" in het kader van de Paki staanse verkiezingen die vandaag zijn begonnen. Het is volslagen onbegrijpelijk dat het Haagse KVP-raadslid W. de Chatinier, die toch geregeld geconfronteerd wordt met de problemen van een overbevolkte Randstad, nu plotseling met de suggestie kan komen om een fi liaal van Schiphol te vestigen op de huidige marinévliegbasis Val- i kenburg. In de buurt van de nieuwe luchthaven Schiphol wringt men zich op het ogenblik in alle moge lijke bochten om de geluidshinder ln de omgeving tot een minimum te beperken. En blijkens de reac ties uit de Haarlemmermeerpol der is men daar nog altijd niet in geslaagd. Bovendien is de com- missie-Falkenhage al geruime tijd aan het* werk om een juiste plaats voor een nieuwe luchtha ven te vinden. Iets dat ook met grote problemen gepaard gaat. Daarom is het een groot raad sel hoe iemand in een van de dichtsbevolkte gedeelten van de Randstad nu plotseling wel moge lijkheden ziet voor een dependan ce van de luchthaven. Moeten de bewoners van Katwijk, Valken burg en naaste omgeving dan maar watjes in hun oren stop pen? Want al is er een aanvlieg route over zee om Valkenburg te bereiken, de vliegtuigen moeten j toch diverse woonkernen passe- Overal ter wereld maken de grote en kleine winkels zich op om het inkopen doen voor Kerst mis zo attractief mogelijk te ma ken. De winkelstraten worden kleurrijk versierd en zwaar geïl lumineerd. Elk jaar bereiken ons foto's van befaamde straten in de grote wereldsteden. Zoals deze uit Kioto in Japan, waar de hoofdstraat is getooid met grote ballons, die uit één of twee ogen neerkijken op de winkelende me nigte. LONDEN (Reuter. AP) Enge land heeft drie hoge Sowjetrussische handelsfunctionarissen wegens spio nage het land uitgezet. Voorts zijn twee andere communistische landen gewaarschuwd naar aanleiding van het gedrag van hun zaakgelastigden in deze kwestie. De spionage werd ontdekt tijdens de voorbereiding van het officiële bezoek, dat de Sowjet russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko in nov. aan Lon den bracht. De Sowjetrussische am bassadeur Smirnowski heeft geprotes teerd tegen de uitwijzing. De NAVO- bondgenoten van Groot-Brittannië zijn via het hoofdkwartier in Brus sel gewaarschuwd voor verscherpte Russische spionageactiviteiten door handelsfunctionarissen, aldus schrijft de „Daily Mail". De Sowjet-Unie heeft de sterkte van haar handelsde legatie- in Engeland verhoogd van 180 tot meer dan 260 personen, na dat het Britse ministerie van Buiten landse Zaken in 1968 de Sowjetrussi sche ambassade te verstaan had ge geven, dat de diplomatieke staf be ter niet uitgebreid kon worden. Aan de ambassade werken in totaal tach tig personen. Moskou heeft daarop de uitbreiding van het ambassadeperso neel in Londen via de „handelsafde ling" laten lopen, DELFT (ANP) —De Delftse poli tie speurt nog ijverig naar de moor denaar van de 21-jarige mevrouw Ada Lansbergen in Delft. Tot nu toe heeft dit onderzoek volgens hoofdin specteur J. M. M. van der Ven nog geen concrete aanwijzingen opgele verd. De personen die schuil gaan achter de anonieme telefoontjes, de brief en de briefkaart aan de redac tie van de „Delftse Courant" zijn voor de politie nog steeds grote on bekenden. Inmiddels is bekend ge worden, dat het slachtoffer van de wurgmoord op de ochtend van het misdrijf op de rand van dronken schap verkeerde. De vrouw moet toen zeker drie glazen Jenever op ge had hebben. Dit blijkt uit de sectie die de patholoog-anatoom dr. J. Zel- denrust op het lijk van de Jonge vrouw heeft uitgevoerd. Hierbij werd een alcoholpromillage van 0.6 ln het bloed aangetroffen Hoofdinspecteur Van der Ven. weigert om verder ook maar iets van het sectierapport prijs te geven. Dit detail uit het sectierapport werpt voor de buitenwacht een geheel an der licht op de mededeling van me neer X in zijn tweede anonieme te lefoongesprek met „Delftse Courant" Hij vertelde dat hij de vrouw ln een coma had aangetroffen en dat ze hem voor haar echtgenoot had aan gezien. De aanwijzing uit het sectie rapport zou er een bevestiging van kunnen zijn, dat de onder invloed van jenever versuft geraakte Ada Lansbergen Inderdaad de moordenaar voor haar man heeft aangezien. Dit detail geeft ook ruimte aan de theo rie dat de anonieme telefoneerder in derdaad ook de moordenaar is. De prentbriefkaart met de afbeel ding uit „Fabeltjeskrant", die de re dactie van „Delftse Courant" vorige week kreeg toegezonden, kan, zo zegt de politie overal gekocht rijn. Het nummer op de kaart biedt geen enkel houvast. Het is een copyright nummer dat op alle kaarten in deze serie voorkomt, aldus de politie. Nee, Katwijk, Wassenaar, Val kenburg, Rijnsburg en Leiden passen er voor een tweede Zwa nenburg te worden! NIJMEGEN (GPD) Met tame lijke milde straffen heeft de recht bank van Kleef vanochtend uit spraak gedaan in het eerste grote strafproces dat in West-Europa is gevoerd tegen milieuvervuilers. Van de Westduitse rederij Hambur ger Lloyd loosden tankschepen in een reeks van jaren klandestien gif tige stoffen, die in opdracht van de Caltexraffinaderjj naar zee gebracht zouden worden in de Rijn. De rechtbank veroordeelde de 36- Jarige directeur van de rederij, dr. Bernholt. tot 5.000 mark boete, by niet betalen te vervangen door een dag hechtenis per 250 mark. Voorts een proeftyd van drie jaar. alsme de een betaling van 80.000 mark aan een nog aan te wijzen organisatie op het gebied van fe milieu-be scherming. Tegen z'n procuratiehou der Kortmann luidde de uitspraak 7 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van 3 Jaar, alsmede 15.000 mark te beta len aan de vereniging tot het red den van drenkelingen. Tegen de 24-ja rige scheepsinspecteur Stolting we gens medeverantwoordelijkheid 8.000 mark boete. Twee kapi teins werden vrijgesproken. De vier overige kapiteins werden veroordeeld tot geldboeten die varieerden van 500 tot 5000 mark. 0 Eind februari worden we geteld. Of misschien beter: „doorgelicht". Daarom is er rondom de komende volkstelling nogal wat discussie ontstaan. Duiken de vragen te diep in het privéleven van de Ne derlanders? PAGINA 6 Is de brand, die in de nacht van vrüdag op zaterdag aan negen gastarbeiders het leven kostte, aangestoken? Het lykt steeds waarschünlüker PAGINA 5 De door de Baskische nationalis ten ontvoerde Duitse consul heeft levenstekenen gegeven. Maar zijn lot hangt af van een proces, dat in Burgos wordt gehouden PAGINA 18 En verder neemt het LD u mee naar de Groenoordhal in Leiden, waar deze dagen tweemaal het la waai van een Zeskamp klinkt. Za terdagavond werd er de Zeskamp- sport gehouden, vanavond de „normale". Alphen is er weer druk voor in touw. v STADSPAGINA En dan natuurlijk ook deze maan dag weer zes pagina's sport. Met het sportieve lief en leed uit regio en stad. En daarnaast het betaal de werk. Compleet met een byna gemolesteerde scheidsrechter Lau van Ravens. Toen de kruitdamp was opgetrokken zag de stand er van boven als volgt uit. ADO Feüenoord Sparta Ajax FC Twente PSV 14—25 14—22 14—22 14—21 14—21 14—19 ZAANDAM (ANP) De heer L Schrader uit Amsterdam heeft ir principe overeenstemming bereikt met de heer J. J. H. Bischoff ove de overdracht van het meerderheids pakket aandelen van de laatste in NV gebr. Bischoff Handelmaatschap pij in Zaandam. De heer Schradei verklaarde op te treden namens een niet met name te noemen derde. Ovei deze derde zei hij vanmorgen: „Het ls een concern, waarin Bischoff wel kan ronddansen". SYSTEMEN CI IE?SI* IS! BRPNDKRSTEN KANTOORINRICHTING i hoofdstr. 186 i [tel: 01710^3079^1 IleiderdorpI UTRECHT (ANP) De Utrecht se politieagent B. Foppen is zondag middag tijdens de voetbalwedstrijd U. UtrechtHolland Sport neer geslagen toen hij samen met een col lega probeerde een eind te maken aan een vechtpartijtje op de tribune van het stadion. De agent kreeg zo'n geweldige vuist slag, dat hij met zijn hoofd tegen een stalen buis van de afrastering sloeg. Hij werd in bewusteloze toe stand naar een ziekenhuis gebracht waar bleek dat zijn jukbeen en zijn kaak gebroken waren en dat hij een hersenschudding had. De dader was er vandoor gegaan, maar uit het publiek meldden zich spontaan verschillende getuigen die de politie aan zijn naam hielpen. De man, een 29-Jarige Utrechtse vloe- renlegger, is in de nacht van zondag op maandag aangehouden. y. ZUYLEN NIJEVELTSTR. ZOETERWOUDSEWEG 23 372, WASSENAAR, TEL 3013 LEIOEN TELEFOON 33741 Uit het Leidsch Dagblad van 7 December 1870: Naar men verzekert zou de Minister van Justitie tot hoofdonderwijzer in het huis van militaire detentie te Lei den. zonder voorafgaand ver gelijkend exsamen, benoemd hebben J. Haanstra. hulpon derwijzer aan een der open bare scholen. AdvertentieOud-Car- thagena's bergplanten-olie. Geen middel is zoo heilzaam voor den groei en het behoud der hoofdharen. Het is 60 ets per fleschje verkrijgbaar o.a bij N. J. Sanders. Lei den. Haarlemmerstraat.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1