Erfpachtkwestie in handen gesteld van een commissie Spreektijdbeperking of middag vergadering f Duitse vlieger stuntte boven Katwijks strand DE LEID SE RL/iD Wie zoet is krijgt lekkers Op voorstel van burgemeester Parkeren in Leiden VAN EGMOND BREESTRAAT BONISHOW Staatssecretaris Keyzer in Leiden RAAD VRAAGT VEEL - COLLEGE ANTWOORDT (l) Nieuwbouw Don Bosco-school A DINSDAG 1 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Op voorstel van de burgemeester heeft de ge meenteraad van Leiden de nu al weken slepende kwestie van de erfpacht gisteravond voorlopig vér van zich afgeschoven. Er werd met algemene stemmen besloten tot de instelling van een commissie die deze zaak nog maar eens moet gaan bestude ren. Het PAK (PvdA, D'66 en PSP) vroeg of deze commissie vóór 1 april volgend jaar rapport uit kan brengen, maar daar durfde mr. v. d. Willigen geen eed op te doen. Het voorstel van de burgemeester kwam alle partijen overigens goed uit. PAK- leider In 't Veld: „Als u het niet had voorgesteld, hadden wij het gedaan". LEIDEN Tegen een niet verschenen 46-jarige vliegenier uit Dortmund eiste de officier, mr. A. G. Pos, gisteren voor de Leidse kantonrechter zowel twee weken voorwaardelijke hech tenis met een proeftijd van 2 jaar als een totale geldboete van f 600,subs. 60 dagen. De vliegenier had met een door hem bestuurd sportvliegtuig, dat een z.g. „reclamenet" sleepte, in juli 1969 tweemaal het luchtverkeersreglement in ernstige ma te overschreden. LEIDEN De Leidse gemeen teraadsleden waren gisteravond bijkans wel verplicht om elkaar verzoenend tegemoet te treden. Klinkt in deze tijd niet telkens het lied ..Wie zoet is krijgt lek kers. De personeelsvereni ging van Leidse ambtenaren had maar bij voorbaat aangenomen dat de raad niet ongevoelig zou zijn voor de dreigende toevoeging .wie stout is de roe!" en vóór het begin van de vergadering voor elk raadslid een speculaas pop neergelegd. Een geste die achteraf gezien iverkelijk diend ivas. want zo zoet als gis teren is de Leidse raad in zijn korte zittingsperiode nog nooit geiveest. Om te beginnen dat voorstel van de burgemeester om de erf pacht nu maar even te vergeten. Dankbaar nam Roel in 't Veld die uitgestoken en gevulde hand aan met een hand, waarin hij hetzelf de voorstel had verborgen. De roe hoefde niet uit de zak. In 't Veld zou namelijk uit de raadszaal zijn weggelopen met zijn PAK-makkers. als onver hoopt „zijn" voorstel tot schor sing van de erfpacht-kwestie niet zou zijn aangenomen. Alleen Amptmeijer mag wel oppassen. Die begon met zijn spijt te betuigen tegen wethouder Kr et vorige keer had hij Amptmeijer, een antivoord van Kr et als „een flut antwoord" af gedaan om vervolgens uit te leggen dat het hem speet dat hij bij die gelegenheid ongeveer de zwaarste verwensing had geuit die hij in de raad kon gebruiken. Nu had hij geen andere woorden dan „onthullend, treurig en be schamend" voor de wijze waarop wethouder Harmsen in de vorige raadsvergadering over de erf pacht had gediscussieerd. Niet het PAK is daarom de boosdoener, aldus Amptmeijerde schuld ligt bij de wethouders. De ze aanval leverde de PSP-er knor ren op van de burgemeester, die ze opmerkingen volledig onder de maat achtte. Maar daarna was het toch over wegend „alles zullen we eerlijk delen"waarbij de wethouder soms een woordenspel won. een raadslid daarentegen een inge diend amendement zag aangeno men. Wethouder Kr et en de raadsle den Driessen en Van Aken riepen elkaar bij de behandeling over de verkeersreglementen om beurten enthousiast toe dat het om de achterliggendegedachte achter hun voorstel respectievelijk amendement ging, waarop heel toegeeflijk wethouder Kr et tenslotte instemde met de wijzi ging die Van Aken op zijn voor stel wilde aanbrengen. Op een kwasi-verzoek uit de raad ging Kuyper (D'66) welwil lend uit staan leggen wat hij be greep onder openheid (niet ach ter de schermen voorbereiden van besluiten"), inspraak („van tevoren overleg plegen over te ne men beslisingen"en medezeg genschap („iedereen heeft een gelijk aandeel in de beslissing"). Minder vleiende dingen werden er eigenlijk alleen gezegd over één persoon die dat allemaal niet per soonlijk hoefde aan te horenmi nister Schut. Woningnood is een té schrijnend onderwerp om mee op de Sinterklaastoer te gaan, of het moest zijn dat een goed en eigen huis het mooiste Sinter klaasgeschenk is dat velen zich kunnen wensen. Helaas hébben veel Leidenaars het geloof in dié Sinterklaas al lang verloren. HENK DE KAT Burgemeester v. d. Willigen had zo zijn redenen voor het voorstel, die hy uiteen zette in een verklaring aan het begin van de vergadering. Hij zei daarbij dat de gang van za ken in de vorige raadsvergadering het beeld vertoonde, van een duide lijke geïrriteerdheid bij voor- en te genstanders van de erfpacht. Pres- tige-overwegingen driegen een ver antwoorde zakelijke benadering in de weg te staan, aldus de burgemeester, die veronderstelde, dat deze omstan digheden niemand zullen bevredigen. Commissie Het eigenlijke motief voor de overhaaste behandeling van de erf pacht (aanstaande gronduitgifte in de Merenwijk) is komen te vervallen J een meende mr. v. d. Willigen, zodat hij nu voorstelde de weg van overhaas ting niet verder te bewandelen en een commissie ad hoc in te stellen. Woordvoerders van de verschillende partijen lieten weten daarmee ak koord te kunnen gaan, wat de bur gemeester de verzuchting ontlokte „Ik ben bly dat de raad het nu eens in z'n geheel akkoord is met een voorstel van het college van B en W". De leden van de commissie zul len in een raadsvergadering worden gekozen, na overleg met het senio renconvent. De voorgestelde wijziging van de woonruimtewetverordening "67 werd, tenslotte ook aanvaard, maar iet dan nadat verschillende raadsl. ien minister Schut hieromtrent hadden gelaakt. Amptmeijer betreurde het. dat de gemeente nu een aantal bevoegdhe den ls kwijtgeraakt by het toewij zen van woningen. Zo speelt onder meer de gezinssamenstelling geen rol meer. Hij riep op tot solidariteit met de bevolking en niet met Schut. Mej. van Buel (KVP) stelde, dat li beralisatie op dit gebied misschien opgaat voor andere gemeenten, maar niet voor Leiden. Zy toonde zich teleurgesteld, dat niet op alle ge vraagde punten ontheffing is ver- Uitvoerig kwam vervolgens 't voor stel van B en W ter sprake, om het nemen van bepaalde verkeersmaat regelen ooals het aanbrengen van voetgangersoversteekplaatsen, de ver hoging van de maximum snelheid van 50 km tot 70 km) net als in de afgelopen vier jaar over te laten ■ver-1 aan het colle6e- Hierop werden drie amendementen (voorstellen tot ver betering) ingediend, respectieve lijk door Van Aken (PvdA). Driessen (KVP) en Amptmeijer (PSP). Amptmeijer wilde maar één ding; de beslissing over voetgangersover steekplaatsen niet uit handen geven aan de wethouder, maar overlaten aan de raad. Als pleitbezorger van zebra-paden om de voetganger te beschermen, vond hy wethouder Kret tegenover zich. die het meer had be grepen op blokbanden als marke ring voor een oversteekplaats. Van Aken en Driessen dienden al lebei een voorstel om ook by ogen schijnlijk futiele wijzigingen in de verkeersregeling, de bevolking over die wijziging mee te laten spreken of in elk geval te horen. Driessen stel de dat heel algemeen („belangstellen den en omwonenden horen",) Van Aken had zijn ideeën meer uit gewerkt op papier gezet. Hy wilde dat een wijziging in de verkeersregeling duidelijk wordt aan gekondigd in de Leidse pers, dat de tekeningen twee weken op het stad huis ter inzage liggen en dat de ver- keerscommissie akkoord is gegaan, met elk voorstel. Nadat het college in beraad was, gegaan en wethouder Kret hoege naamd geen bezwaren meer had te gen het amendement van Van Aken werd dit aangenomen. Echter óók dat van Driessen, wat volgens de wet houder betekende dat nu voortaan, alle buurtbewoners gehoord moeten worden als iemand een invaliditeits- verklaring vraagt. De uitleg van het amende- ment-Driessen moet dan maar ruim worden gezien, vond de raad, die zich verder tegen het amendement van Amptmeijer uitsprak. Zij vroeg wethouders Menken om pu- blikatie van de nieuwe richtlijnen en om over een jaar verslag uit te bren gen over de werking van juist die richtlynen, waarvoor geen ont hefing verkregen. Dit laatste zeg de de wethouder toe, maar verslag over een half jaar leek hem nog be ter. Mevrouw Kerling (PvdA) betitelde minister Schut als „autoritair" en „betuttelend" en vond het onbehoor lijk dat hij geen rekening heeft ge houden met de situatie in Leiden. Tegenstemmen leek haar echter een hachelijke zaak. een mening die het gros van de raad blijkens de uitslag (21 stemmen voor. 6 tegen op dat la te uur) met haar deelde. In 't Veld bracht daarna wethou der Harmsen (financiën) er nog toe, om de rekening-couant lening aan de stichting tot exploitatie van be jaardencentra in Leiden te doen aangaan met een rente van 8 pro cent. In deze vergadering werd de heer G Brinksma benoemd tot lid van de commissie voor de bedrijfstechnische school voor individueel technisch on derwijs. Uit het onderzoek ter zitting, waar bij verdachte zich door zijn raads man liet vertegenwoordigen, bleek onder meer, dat verdachte destijds tijdens twee verschillende reolame- viuchten boven het Katwijkse strand lager dan de voorgeschreven 400 me ter had gevlogen en daarbij boven- Idien nog enkele staaltjes van kunst- vliegen had weggegeven. De verdach- te gaf bij monde van zijn raadsman een en ander zonder meer toe. De of ficier vond verdachtes overtredingen ?eer laakbaar. Hij citeerde uit het proces-verbaal, dat verdachte enkele honderden badgasten de schrik van hun leven had bezorgd door zo nu en dan zelfs op een hoogte van slechts 25 meter te vliegen en via enkele stunts de suggestie te wekken, dathij in zee stortte. Hij achtte dan ook een gevoelige correctie op zijn plaats. Verdachtes raadsman bestreed de ten laste leggingen op juridische gronden en vroeg ontslag van rechts vervolging. Na enig re- en dupliek besloot de kantonrechter één en an der nog eens nader te bestuderen en over 14 dagen schriftelijk vonnis te wijzen. LEIDEN Parkeren in Leiden is een probleem. Sommigen willen de grachten benutten (overkluizen of dempen), anderen doen dat al, getuige deze fotoBurgemeester en wethouders maken zich zorgen over het parkeren in Leiden. Hun streven is er bepaald op gericht, zo zeggen zij in de memorie van antwoord, zo spoedig mogelijk aan de raad voorstellen voor te leggen met betrekking tot de bouw van één of meer parkeergarages. Overleg over de eventuele stichting van een algemene parkeergelegenheid door en ten behoeve van de Leidse universiteit is reeds gaande. (Foto LD/Holvast) „Ongelukje" ce feiten de voorwaardelijke hechte- nisstraf op vier weken. Inzake ver melde ontzegging vonniste hy con form. Gebreken Tydens een routine-controle ont dekte de Katwijkse politie, dat de auto waarmee een 21-jarige Katwijk se bloemist rondtufte, enkele kwalij ke gebreken (w.o. slechte remmen) vertoonde. De bloemist beloofde de gebreken direct te laten nazien en herstellen. Op die voorwaarde mocht hy zyn auto behouden. Wel vorderde de politie als voorzorgsmaatregel het kentekenbewijs in. De bloemist liet niets repareren en bleef lustig met zijn auto rondtuffen. Later werd hy wederom aangehouden en de auto in beslag genomen. .En passant bleek toen ook nog. dat hy geen (geldige) W.A. verzekering bezat. Ter zitting hield verdachte zich van de domme. Hy wist. zo verklaarde hy losjes weg, echt niet. dat invordering van het kentekenbewys inhield dat men niet meer met de desbetreffende auto mocht ryden. Waarop de kanton rechter scherp repliceerde: ,.Dat wist u drommels goed. want dat werd u door de Katwijkse politie nadrukke lijk medegedeeld". Zowel de rechter als de officier namen het verdachte Toen een eveneens niet verschenen 40-jarige automonteur uit Leiden in j et? Hoofdstraat in Lisse een aanrtj- b^bdeJ f? ding veroorzaakte, kwam- aan het LEIDEN Op woensdag 9 decem ber in de Groenoordhal te houden lunch by eenkomst van de Ned. Maat schappij voor Nyverheid en Handel zal staatssecretaris M. J. Keyzer spre ken over de betekenis van het inter nationale vervoer, in het byzonder van de luchtvaart. licht, dat hy geen rijbewys bezat, de auto niet tegen WA verzekerd was en hyzelf, aldus de verbalisant, niet bepaald nuchter meer was. Inzake het laatstgenoemde feit, gaf de mon teur destijds weliswaar toe. dat hij negen pilsjes had gedronken, r- ar desondanks toch nog bekwaam ge noeg was (zonder rijbewijs) een auto te besturen. De aanrijding was ge woon een ongelukje. De officier he kelde verdachtes geberek aan ver- antwoordelykheid nadrukkelijk en eiste, het alcoholgebruik als een trafbezwarende omstandigheid zien de, twee weken voorwaardelijke heohtenisstraf met een proeftijd van 2 jaar, een on voorwaarde ïyke ont zegging tot het besturen van een motorvoertuig voor de tyd van zes maanden alsmede een totale geld boete van f. 350 sue. 35 dagen. De kantonrechter verlaagde de to tale geldboete tot f 300 sus. 30 da gen, doch stelde, gezien de ernst van inzake de reparaties niet had ge houden, aldoende het politiële ver trouwen had geschonden en boven dien opzetteiyk de wet (inzake de verplichte WA-verzekering) had overtreden. De officier kwam dan ook tot de conclusie, dat verdachte een gevoelige correctie ruimschoots verdiende en eiste derhalve naast een totale geldboete van f.450 subs. 45 dagen een onvoorwaardelyke ontzeg ging der rybevoegdheid voor de tyd van één jaar alsmede de vernietiging van rijkswege van de in beslaggeno men auto. Op de geldboete na, die hy terugbracht tot f.400 subs. 40 dagen, vonniste de kantonrechter geheel conform. Adjunct-directeur LEIDEN Tot adjunct-directeur van de N.V. Hollandsche Constructie werkplaatsen in Leiden is benoemd ir. H. L. de Kok. ADVERTENTIE Internationale bontmode Woensdag, donderdag en vrijdagavond in ons bedrijf. LEIDEN Verschenen is de memorie van antwoord van burgemeester en wethouders op de vragen, die de raadsleden hebben gesteld naar aanleiding van de begroting voor 1971, die halverwege deze maand wordt behandeld. Er waren meer vra gen dan ooit (ruim 500) en het zat er dus eigenlijk in, dat het college tijd te kort zou hebben om alle vragen voor 100 pet. te beantwoorden. Ook al door het beantwoorden van de vele ge wone schriftelijke vragen is het ambtenarenapparaat naast het gewone werk zwaar belast. Gevolg van deze gang van zaken is het feit, dat B. en W. hier en daar de vragenstellers met een kluitje in het riet sturen. In stadhuis De geprikkelde stemming ln de I Leidse raad komt in dit vraag- en antwoordspel hier en daar duidelyk naar voren Ook het college ls er zich van bewust, getuige dit ant- woord op een waarderende opmer- b en.w a"\bren n-on hof etorfhiifc Holr rnowlf king aan het adres van de plant in de hal van het stadhuis komt een informatie-balie. Voorts willen LEIDEN De eerste paal voor de nieuwbouw (uitbreiding) van de Technische School Don Bosco aan de Boerhaavelaan zal op 9 december 's middags om half vier, de grond in gaan. De 75-jarige heer O. A. M. Bik, één van de oprichters van de school zal deze handeling verrichten. soenendienst: „In het geheel van het verslag valt deze hulde dusdanig op, dat wij met des te groter genoegen j deze waardering hebben overge bracht". Wy zullen een gedeelte uit de me morie van antwoord publiceren, vandaag en in de komende dagen. Het moet een beperkt uittreksel bly- ven uit dit verslag, dat ditmaal een „boekwerk" van meer dan 140 ge- I stencilde bladzyden omvat. Omdat wy al eerder een selectie uit de vra gen publiceerden zullen wy nu de antwoorden van het college vermei- j den zonder er by te zetten van welke fractie de vraag afkomstig ls. De I meeste waren van het PAK. dat een heel pak vragen op de collegetafel legde. Ook b en w voelen voor kortere raadsvergaderingen. Ten aanzien van de begrotingsbehandeling in de toe komst willen zy het vraagstuk in handen leggen van een nieuw in te stellen commissie voor algemeen en bestuurUjke zaken. De oplossing van het steeds langduriger worden van d© raadsvergaderingen ïykt het col lege gelegen in spreektydbeperking dan wel iiï het opnieuw invoeren van de middagvergaderingen, zonodig ge volgd door avondvergaderingen. gen in het stadhuis. Ook wordt er over gedacht het is althans onder werp van intern beraad de afde ling voorlichting in het centrum van de stad te huisvesten. De ruimte, die deze afdeling thans bezet in het stadhuis, zou kunnen worden ge bruikt voor raadsleden, die stukken willen lezen enz. Een bescheiden uitbouwmogelyk- heid van het stadhuis aan de zyde Over geld gesproken het lijkt het A - college weinig zinvol het bedrag van van de Maarsmwnssweg kost volgens 1 de tótale b(Jdrage van de bm^nge- een kostenraming vorig jaar f600 000 meentdn in dt centrale voorzieningen En geld is een belangrijke factor Pas medio volgend jaar kan Leiden een beslissing van hogerhand ver wachten op het verzoek om een aan vullende uitkering. voorzieningen aan te geven als niet tevens de to tale kosten van deze voorzieningen worden gegeven. Is het voor een be paalde voorziening reeds moeilyk aan te geven' in hoeverre het nut daar van zich uitstrekt tot de buitenge meenten, voor de totaliteit van de voorzieningen is dat volledig onmo gelijk. B en w streven er wel naar in die gevallen, waar het profyt van de Leidse voorzieningen voor de bui tengemeenten of haar bewoners aan toonbaar en meetbaar is. een even redige bydrage te verkrygen. dan wel alleen subsidie te betalen of uitgaven te doen voor zover de diensten zyn Velen hebben de weg naar de afdeling voorlichting in het stadhuis leren bewandelen. Gaat deze afdeling nu verhuizen? (Foto LD/Holvast) verleend aan Leidse inwoners. Hier voor is te meer aanleiding nu Leiden, voor de financiële verhoudingswet niet als centrumgemeente wordt aan gemerkt en dus geen hogere uitke ring ontvangt. ADVERTENTIE GEEF V EEN TAS DONKERSTEEG 12—14 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3