Comité vraagt de Kroon schorsing IW itte-Singelplan Het woord aan de lezer Besturen van Leiden Taxi (7) Ombouw(l) Ombouw(2) ATTENTIE Met fiets Ernstig gewond bij oversteken tegen motor in Antwerpen weer actief Voet verbrijzeld Beroepingswerk Ifotobednijf de graaff jeslaagden van de universiteit Nieuws van de universiteit MAANDAG 30 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Het „Comité tegen "Zn wolkenkrabber aan de Witte ip ngel" (universitaire bouw) seft zich in een uitvoerig ver- eerschrift tot de Koningin ge- 11 cht. Daarin wordt verzocht het a adsbesluit van 24 augustus 1970 de daarop verkregen goedkeu- -ie|ng van Ged. Staten van Zuid- Dlland te willen vernietigen in rband met strijdig in het alge een belang. 4 Dit verzoek berust mede op de erweging. dat geen uitvoering aan jrü pende werken voor het Witte d| ngelplan dient te worden gegeven. )e forens over de uitvoerbaarheid van e( t plan in zijn geheel is beslist. De bezwaren richten zoch o.a. te- de verkeersaanzuigende werking 2a n het complex, waardoor in de toe- e mst aantasting van het cultuur- e^storisch belangrijke gebied rond Rapenburg noodzakelijk ver aard zal worden EfEen belangrijk bezwaar is, dat de troffen parkeervoorzieningen 500 to's) in geen enkele verhouding aan tot het aantal vaste medewer- rs «2600), waarbij geen rekening is houden met studenten en be- ekers. De tegenstanders van dit j an vrezen het ontstaan van een A [houdbare parkeersituatie in het idsdeel rond dit gebouw. Voorts acht het comité het plaat van een dergelijk hoog gebouw strijd met de ontwikkeling van harmonisch stadsbeeld, gezien ontsierende werking van byvoor- eld het gebouw van de Nederland- Bank op het Frederiksplein te Am- ejerdam van de Neudeflat te recht. Bedreiging De uitvoering van dit plan acht en een regelrechte bedreiging van t fraaiste stuk van de Leidse bin- nstad. In een begeleidend schryven stelt kt comité: „Een van de argumen- n voor het aanvaarden van het e hetsplan was de niet nader toe- a' lichte mededeling dat er geen al- "fmatieven waren. B. en W. hebben 1969 geweigerd aan de raad een -Verzicht op langere termijn van de ro>den en bouwmogelijkheden van de iversiteit te verstrekken, a De ontwikkelingen in de afgelopen i ee jaren hebben echter een veel- ld van mogelijkheden in de bin- u nstad aan het licht gebracht". „De demping van de Trekvlietl ze- r in de schrale opzet als op 24 eigustus aan de orde werd gesteld, ?z ent de Leidse verkeersbelangen in et geheel niet. Het moge waar zijn at de demping was voorzien in het egenplan 1961, nieuwere inzichten ■j jn echter gegroeid volgens welke a ngentwegen verder van de binnen- a ad verwijderd moeten worden ge- h luden dan de Trekvliet. Adressen G.S. hebben het jongste raadsbe- uit uitsluitend getoetst aan de fi- Vnciéle mogelijkheden van de ge- eente. Hun 28 oktober gedateerde ief is wonderlijkerwijze pas om- reeks 19 november te Leiden aange- >men. Een en ander heeft het mo- slijk gemaakt, dat B. en W. vorige eek reeds de opdracht tot uitvoe- ng van de demping hebben gege- ml voordat de gemeenteraad van de tëdkeuring door G.S. in kennis is steld. G.S. zijn voorbijgegaan aan ver killende adressenl waaronder een in meer dan 300 omwonenden en ebben tot nu toe zelfs nagelaten adressen te beantwoorden. De ondertekenaars van het tele- ram aan de koningin zijn: mevr. Böttcher, F. van Dorp, J. van luyvendijk, P. Herfst, prof. dr. R. C. Huygens, mevr. mr. P. Ko- ingsveld-Beets, mr. D. E. Krantz, rof. mr. A. L. Melai, T. W. Mulder, r. F. P. Muller, R. M. Th. E. Oomes, ievr. J. Oosterman-Gaarkeuken, ievr. mr. T. van Praag-Taconis, ievr. E. W. van Seters-Banen, A. levens ter. Waarde hoofdredacteur. Uw stuk van vrijdag getiteld „Het besturen van Leiden" is zeker een qy Electrobouw serieuze reactie waard. Een poging om objectiviteit te betrachten zonder tot grijze nietszeggendheid te ver vallen is wellicht een goede typering van uw stuk. Dat ik toch probeer die poging in deze reactie aan te vullen, komt doordat sommige elementen van uw analyse in mijn ogen wat overbelicht en andere wat onderbe licht zijn. Allereerst dan de vorming van het college van burgemeester en wethou ders en de daaruit voortgevloeide ge volgen. Inderdaad was en is het de PAK- laat los die prooi uit je klamme klauw de verkoop is niet alleen voor jou de gemeente subsidie kreeg je veel te gauw zie naar onze prijzen, we lusten jij au wachten op wasmachines, stofzuigers en andere dagelijks gebruikte appa raten. Ten einde raad koopt men dan maar nieuwe apparaten bij Elek- trobouw Wij elektrowinkeliers geven jaarlijks honderdduizenden guldens uit aan klinkende reclame, om het publiek in onze zaken te krijgen De electrobouw N V. bedient zich .Het op de taximeter en denk aan de chaffeur", die aanvulling had er in evengrote letters onder de kop van het artikel van woensdag 18 novem ber moeten staan, want de sociale positie van de taxicauffeurs in alge mene zin is niet best en van de Leidse taxicauffeurs slecht. De ondernemers die kennelijk een belangrijk deel van de stof hebben aangedragen voor het artikel, geven nu een andere instantie de schuld, dat er in die slechte sociale positie van hun personeel geen verbetering wordt gebracht, want zij brengen nu Oh N.V. Electrobouw wat te laat komt. is altijd berouw aan het eind van de rit roep jij auw en zit je met de resterende aan hangers van Louw opvatting, dat een dagelijks bestuur de Palingboer ergens ver weg in van de gemeente wellicht eensgezin- de fcou. der en krachtiger kan optreden als j het voortkomt uit een meerderheids-1 coalitie binnen de gemrenteraad dan En dat gaat er in onze gec.vih- wanneer het een zo zuiver mogelijk:? seerde maatschappij niet meer in. ..afspiegeling" van de gehele raad is Het k volkomen juist dat U opmerkt, siders achterhaald te zijn en ligt mo- Het in praktijk brengen van deze op- dat Leiden de laatste stad in Neder- menteei rond de f 500,— en is stij- vatting heeft tot "t huidige college lanc* is. die gaat be?innen met de om- g£nde, conclusie: 17.000x f 500 bete- geleid, dat een minderheidscollege is bouw van 127 naar 220 volt. Mogen lcent ruim miljoen gulden omzet, in die zin. dat alle zes wethouders J we hier ook eens de laatste zijn We die onze neus voorbij gaat, wanneer lopen immers voorop in Nederland wy njet zouden reageren tegen deze met het aantal asociale gevallen, we ongeoorloofde concurrentie Hierbij staan ongeslagen aan de top met het tekenen wij nog aan, dat de argeloze laagste IQ een kniesoor die let op bezoekers van het noodgebouw van het feit. dat nog bijna de helft van een oproep of desnoods een her-1 in de wereld dat de Leidse huurauto- haalde oproep, kosten voor 17.000 commissie het fooi-inclusief-systeem adressen circa f 300.resultaat 17.000 gezinnen komen op de afge sproken tijden en worden door een capabele verkoopstaf voorzien van alle benodigde elektrische huishoude lijke apparaten. Dag klanten, dag re clamegeld, dag winst. De door Electrobouw gemaakte prognose van een verkoop van f 400 pier ombouwadres, blijkt volgens in- ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bij ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat. Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. «Ir. Driessenstraat)Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Het Leidse binnenstadver- keer heeft een handicap door de gedeeltelijke afsluiting van het Rapenburg in verband met her- strating en vervanging van bo men. Er is ook parkeerruimte ver vallen, wat resulteert in het par keren op de boogt/ruggen. De fo tograaf maakte vanmorgen deze plaat, waaruit blijkt, dat de straatmakers tot de Doelensteeg zijn gevorderd. (Foto LD/Holvast) LEIDEN Een 77-jarige Leide- naar werd gisteravond omstreeks tien uur op de Dam laan geschept door een personenauto, toen hij zonder voldoende op het verkeer te letten de rijbaan overstak. Hij kreeg ern stig hoofdletsel en moest door de EHD naar het Academische Zieken huis worden overgebracht. LEIDEN Een 57-jarige Inwoon- T j fvj 1 TYt H 1 /~1 T er van Leiden botste zaterdagmid- v l H III Hi f f Mt *1 ster van Leiden botste zaterdagmid- aag omstreeks kwart voor vier op het kruispunt Zeemanlaan-Koninginne- laan-Lammenschansweg me haar fiets tegen een motorrijder. Zij brak bij dit ongeluk haar rechterbeen. De motorrijder (19) klaagde over een pijnlijk been, maar hoefde niet naar het ziekenhuis. LEIDEN Een 56-jarige timmer man uit Vlaardingen kreeg zaterdag middag bij het lassen van betonnen bouwelementen in de Merenwijk een element van ongeveer duizend kilo gram op zijn voet als gevolg waar van deze verbrijzelde. Hij is door de EHD naar het Academisch Zieken huis overgebracht. LEIDEN Bij een inbraak in de LOM-school aan de Driftstraat zijn in het afgelopen weekeinde een bandrecorder en een translgtorradio met een gezamenlijke waarde van ruim vijfhonderd gulden buit ge maakt. De daders zijn het schoolge bouw binnengekomen na vernieling van een ruit. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Papendrecht, J. van Amstel te Middelburg. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Biezelinge, P. v. d. Bijl, te Katwijk aan Zee. BRUSSEL (ANP) De maniak die vorig jaar in Antwerpen een groot aantal bontmantels onherstel baar beschadigde door ze met zwa velzuur te bewerken, is weer opge doken. Dezer dagen moest in Ant werpen een vrouw in een ziekenhuis behandeld worden, die door voorbij gangers gewond op straat was ge vonden. Haar benen bleken ernstige brandwonden van zwavelzuur opge lopen te hebben. De vrouw, die een bontmantel droeg, legde een verklaring af, waar uit bleek, dat ze even tevoren door een man was aangesproken, die haar de weg had gevraagd. De man was haar gevolgd en heeft kennelijk haar bontmantel en ook haar benen met vitriool besproeid. Vorig Jaar is een groot aantal vrou wen in Antwerpen het slachtoffer ge worden van deze man, die in de stad de bijnaam van de vitrioolmaniak heeft gekregen. Vorige winter volg de hij de tactiek om zich in bijeen komsten tussen de mensen te bege ven en de bontmantels van vrouwen met het sterke zuur te bewerken. Hoewel de politie na het jongste in cident over een vrij nauwkeurige per soonsbeschrijving van de man be schikt, heeft ze nog niet de hand op hem kunnen leggen. voortkomen uit fracties, die samen 19 van de 39 raadsleden bevatten. Nogmaals moet er de nadruk op worden gelegd, dat beide opvattingen enerzijds het streven naar een mcer- derheidscollege volkomen wettig en eerbaar zijn. Er is geen enkele reden om de voorstanders van één der beide opvattingen af te schilderen als halve misdadigers. Des te vreemder is het optreden van de confessionele en VVD-frac- ties na 1 september j.l. In plaats van bly te zijn. dat zes raadsleden uit hun midden nu een goede baan heb ben en dat zij in het gemeentebestuur een sterke positie innemen, zijn zij voortdurend gegriefd, kwaad, bele digd. etc. etc. Linkse raadsleden wor den met verwijten overladen De kreet „onbestuurbaar" is niet van de lucht. De behandeling van de erfpacht nota is hiervan een sprekend voor beeld. Over de wijze waarop wethou der Harmsen het gehele erfpacht- vraagstuk behandelde wil ik maar liever zwijgen. De christelijke pers, het college in het algemeen zeer vriendelijk gezind, gaf hem een slechte recensie (nerveus en zwak van argumentatie, aldus de Leidse Courant en de Nieuwe Leidse vroeg zich in een hoofdartikel zelfs af waarom het college niet argumen teerde). Toch was de VVD tijdens de raadsvergadering weer boos op ons en niet op het college. Dan zakt de moed je niet, maar de hoop je wel in de schoenen! U hebt zeer terecht beschreven hoe de blokvorming zich allereerst te rechter zijde heeft voitrokken. Het stemgedrag van de .regeringsfrac ties" zou je spastisch kunnen noemen tijdens de behandeling van het erf pachtprobleem. Hedenavond zullen wy met voorlopige opoffering van het eigen standpunt nog eenmaal proberen om die blokvorming te j doorbreken en met name het college de hand te reiken. Indien noch het college noch de rechtse fracties hier op ingaan, is het voor ons voorlopig echt uit. Dan kan iedere Leidenaar zien bij wie de goede wil aanwezig is en by wie niet. En dan hoop ik één ding. hoofdredacteur, dat de, Leidse pers dan ook morgen durft te schrij ven. dat wij de verzoeningsgezinden waren. Uw idee omtrent hoofdlijnen in de raad en details in de commissies werd o m. door ons reeds geconcreti seerd in een voorstel over de begro tingsbehandeling 1971. Dit z.g. voor stel Van Aken werd in een commissie van B en W. en fractievoorzitters echter (voorlopig?) afgewezen. Werk groepen uit onze partijen werken nu al mee aan de voorbereiding van het raadswerk. Tenslotte wil ik een paar conclu sies trekken en suggesties doen: de blokvorming is tot stand ge komen door het gedrag in en rond de raad van de confessionele en WD fracties; blijkbaar veroorzaakt het op wer kelijk politieke leest schoeien van het raadswerk toenemende irrita tie bij een deel van het college en voornoemde fracties; een nieuw „interfractioneel over leg", een nieuw gesprek tussen alle fracties zou wellicht vruchtbaar kunnen zijn; het onderwerp van dit gesprek zou kunnen zijn de taakverdeling tussen raad en com missies en de openbaarheid; wij zullen vanavond een laatste poging doen tot verbetering van de verhouding in de raad. R. J. in 't Veld «PvdA) Voorzitter PAK-fractie Geïnspireerd door het artikel in het L.D. van zaterdag „ENERGIE VOOR EN TEGEN", een gezellige zaterdag avond-borrel en een zojuist uit de mouw geschud gedicht onder mijn advertentie in dit blad, moet mij het onderstaande van het hart. In eerste instantie wilde ik mijn verweer ook in Sinterklaas-gerljmel gieten, maar daar heb ik maar vanaf gezien, want dan wordt het al gauw zoiets als: Oh N.V. Electrobouw je bent gelijk een fatale vrouw je spelt ons leugentjes op de mouw en geef ons iedere keed een forse douw, de afrgond in, dat is toch dat je wou A de Leidenaren zich gren wasauto maat. afwasautomaat etc. kan aan schaffen wegens het te lage voltage. Enfin de ombouw is gestart en wordt uitgevc»erd door 10 landelijk erkende installateurs, die met dezelf de niet erkende doch wel vakbekwa me monteurs werken, van wie er ve len reeds eerder bij elektro-winkeliers in dienst zijn geweest en die het om- bouwwerk verrichten, dat daarna ge dekt wordt met de handtekening van de wel erkende installateurs Dit genre monteurs kunnen wy elektro- handelaren dus ook leveren. Dit punt is straks van belang, wanneer de N V E'.ectrobouw wordt gedwongen ons. de erkende vakhandel. op te nemen om gezamenlijk het ombouwwerk binnen 1 jaar te klaren. De erkende lande'ijke insta'lateurs die zich niet aans'oten by Eectro- bouw N.V. en die dus wel de moge lijkheden tot de intrede hebben ge had. voe'en zich nu eveneens bena deeld. omdat zy in de 2 vergaderin gen voor installateurs in 1969 alleen werden aangezocht om mee te doen aan de ombouw van 127 naar 220 volt. Ovc-r de verkoop van verbruiks- artike en door de op te richten NV. aan de ombouwslachtoffers werd toen in 't geheel niet gerept. Wij stellen dan ook duidelijk, dat de ombouwwerkzaamheden natuurlijk door Electrobouw N.V. dient te ge schieden. doch wij zullen geen roof bouw laten plegen op de toch reeds zo afgegraasde markt van elektrisch I huishoudelijke apparaten door deze NV. met gemeentesubsidie. Wij willen zelfs de concessie doen, dat men via Electrobouw N.V alle gloeilampen. koffiemolens, strijk ijzers, theelichtjes en dergelijke kui- kenvoer gratis vervangt bij de om- bouwadressen, dat men daarvoor een gemeentesubsidie toucheert is logisch, het zijn per slot van rekening geen missionarissen en zendelingen. Wan neer echter de gemeente driftig gaat strooien met gemeenschapsgelden op bijv. Miele. AEG en Philips afwas- en wasautomaten in de hogere prijs klassen. dan moeten wij scherp pro testeren, dant dat betekent, dat Elec trobouw door de grandioze omzetten in deze artikelen een enorme object korting van de fabrikant kan bedin gen, daarnaast ontvangen zy een ge- meentesubsidie die er niet om liegt en ziedaar zij werken met een kost prijs, die circa 10% beneden die van de grootste Nederlandse detaillisten ligt, dat is de loyale concurrentie van 10 bevoorrechten ten koste van circa 40 niet uitgenodigde colelga's uit de elektra vakhandel. die onder normale omstandigheden 80% van de Leidse handel beheersen. U begrijpt, dat deze zaak ons allen bezig houdt, men komt op een onge oorloofde wijze aan ons brood, dus aan ons gezin. Wij zouden graag de Stadsgehoorzaal een avond en nacht willen afhuren en dan B en W„ de directeur der Lichtfabrieken en de heren Dekker en Palm van Electro bouw uitnodigen voor een teach-in. om zodoende een redelijke inspraak te krijgen in de gehele materie. Ook de Leidse ombouwslachtoffers zelf kunnen dan hun klachten kwijt en dat zijn er wat. Om er zo voor de vuist één te noemen: de confiscatie van privé-eigendom, t.w. transforma toren, ingekocht door de betreffende slachtoffers voor vaak meer dan hon derd gulden, afgepakt door vakbe kwame technici, zonder enige tegen prestatie. „Om veiligheidsredenen" noemt men deze actie. Deze tedere zorgzaamheid van de Electrobouw riep onweerstaanbare Jeugdherinne ringen in mij op uit 194045. Ik raakte toen ook mijn flets en myn radio kwijt. Neen heren van Elek- trobouw, dit kan niet door de beugel. Deze om bouw adressen hebben recht op een redelijke vergoeding voor hun transformatoren, zeker wanneer men de directie van Electrobouw hoort zegen: „Ja wij verkopen de trafo's weer voor f 7,50 en f 10,Ook om veiligheidsredenen?. „Nee, nee voor een koffiecentje voor onze jon gens'. Een pracht baas. die geeft zijn jongens zo maar 17.000 x tenminste 3x tenminste f 7.50 is f 82.500,— dus bijna 4 ton als koffiecentje. Ik geloof dat we daar allemaal op de koffie komen. Men is ontevreden over de lange duur van de om te bouwen artikelen, waardoor men wekenlang moet eerder genoemde N.V. naast de Ste- delyke Lichtfabrieken op de Lange- gracht allen in de veronderstelling heeft verworpen, hetgeen een aperte onwaarheid is. Niet de huurautocom- cissie heeft het systeem verworpen, maar de gezamenlijke ondernemers zijn in gebreke gebleven om aan het gemeentebestuur voorstellen te doen over de verwerking van de fooi in de vastgestelde tarieven en de Leidse taxichauffers laten zich de gang van zaken kennelijk aanleunen, want zij zouden eigenlijk met deze afwijking van de landelijke cao. geen genoe gen moeten nemen. Het is namelyk zo, dat hun positie ten opzichte van de sociale verzeke ringswetten door het loonsysteem zo als dat nu nog in Leiden functio neert. op voor hun zeer nadelige wyze wordt beïnvloed. Dat is een ingewik kelde zaak. waar soms zelfs deskun digen niet uitkomen maar het komt er inderdaad op neer. dat de taxi- gemeente en niet bij een particuliere N.V. die winst moet maken W. D van Heukelom, Vijf Meiplein 16, Leiden. ADVERTENTIE H.WAMSTEKER breestraat 29 naast Trianon tel. 20368 keren, dat 2e te gast zijn bij de chauleur" van 4)n aerkgever maar een laag loon ontvangt, van dat lage loon inhoudingen en loonbelasting en sociale verzekeringspremies plaats vinden berekend naar een gefingeerd loon, dat hoger ligt nJ. op f 160.- en dat hij verder is aangewezen op fooi en provisie. Dat betekent ook dat een taxichauffeur die ziek wordt, een zie kengelduitkering van de bedrijfsver eniging ontvangt van 80% van f 160 ofwel f 128 bruto en na aftrek van de premie A O W f 106 per week. Duldelyk is wel. dat het opgereden bedrag bepalend is voor het inkomen van de chauffeur. Met andere woor den: het ondernemersrisico wordt in belangrijke mate op de chauffeurs afgewenteld. Immers weinig werk, ook weinig loon, veel werk meer loon. Hoe zit het nu met die opgereden bedragen? De ondernemers beweren dat de chauffers met f 300 naar huis gaan. Zelfs by een gemiddeld fooi van 25% zou dan nog ongeveer f 650 per week opgereden moeten worden om aan die f 300 te komen. Ik vraag my overigens af of de ondernemers ook bereid zyn hun personeel ook voor die f 300 in de sociale verzekering te brengen. De taxiondernemers zeggen dat er voor de taxichauffers geen enkele reden is is om met de ritprys te knoeien. Niet dat een zinnig mens zal zeggen dat knoeien geoorloofd is i of het zal willen goedpraten als er overvraagd wordt, maar verhalen in de krant dat de taxichauffers in Lei den f 300 per week verdienen en daar versta ik dan onder iedere week, dat ïykt naar niets en is ook beslist niet waar. Onder betuiging van myn erkente lijkheid van uw berichtgeving over de ombouw in onze stad van j.l. za terdag, zou ik één en ander nog met het volgende willen aanvullen: In deze tyd van openheid en ln- praak van de burgerij is het dunkt mij ongehoord dat de gemeente Lei den weigerachtig is aan de gedu peerde elektrotechnische vakhandel inzage te geven van het met de N V. Electrobouw gesloten contract. Open baarheid is ook voorheen reeds ver plicht geweest en ligt geheel in de lyn van de oude wet van Thorbecke Weliswaar beweert de heer Dekker dat er openheid is. doch om zich een voorstelling te maken van de enorme winsten die de Electrobouw maakt en gaat maken, zulks ten koste van de overige handelaren, dient de heer Dekker inzage te verschaffen van de tot nu toe behaalde omzetten. Wel gaf hy gelegenheid om enkele com puter cijfers over onbetekenende on derdelen te verstrekken doch daar- voor was, geiyk van zelf spreekt by de gedupeerden geen interesse. Van de door de heer Dekker gesugge reerde openheid is dus geen sprake. Tj. D. Schaper. LEIDEIN Aan de Ryksuniversi- telt van Leiden slaagden voor het kand.ex. Franse taal- en letterkunde. I mej. N. E. Mac Gillavry (Vinkeveen), i voor het doct.ex. Klassieke taal- en i letterkunde: de heer D. A Pauw Oegstgeestvoor het kand.ex. W Sociologie: de heren J.J. P. van Ey- den c.l. Den Haag), J. A. R. Heems kerk «Den Haag», G. H. H. Maas j «Lisse), K. L. Oosterhuis «Roozen- daal», J. Joosten «Amsterdam). Voor het doct.ex. fiscaal recht: de heer H. I H. van der Neut 'Assen). Kand.ex. S. W. en N.: mej. J. C. Altena «Lei den» Doct.ex. scheikunde: de heer H. P. Michel «Heek). LEIDEN Dr. P. Roest, buiten gewoon lector aan de Leidse univer siteit in de theorie en praktyk van de godsdienstige vorming is benoemd tot gewoon hoogleraar. Dr. Roest heeft, naast zyn disser tatie en artikelen over catechese en godsdlenstonderwys. tezamen met prof. dr. R. Byisma onder de titel "Op nieuw spoor" een catechetische serie ten dienste van de Nederlands Hervormde Kerk gepubliceerd. Voorts is hy met da. J. Graafland auteur van "Avonturen met het Woord", een serie bestemd voor het godsdlenstonderwys op scholen voor voorbereidend onderwy». Dat die ondernemers daarmee hun personeel benadelen dringt kennelijk niet tot hen door. Immers het geven van fooi aan iemand die zo'n hoog loon verdient, zal een groot deel van het publiek niet noodzakeiyk voorko- m. De huurauto-ondernemers in Lei den, en niet alleen in Leiden, en ze moeten nu maar eens niet boo6 wor den als wy ook eens een keer gene raliseren, past bescheidenheid als zy zich uitlaten over hun personeel, dat nog altyd 6 dagen in de week werkt en zo ongeveer de slechtste sociale positie heeft die in het Nederlandse bedryfsleven voorkomt. De Leidse ondernemers zouden er goed aan doen eerst eens orde op zaken te stellen in eigen kring. Zij zouden eens moeten nagaan of het wel verantwoord is het aantal huur auto's dat in Leiden opereert, te han«ihaven op het huidige aantal. Zy zouden eens moeten onderzoeken hoeveel uren de Leidse taxi's onge bruikt aan de standplaats by het sta tion staan. Uren, waarin de taxi niets opbrengt en de chauffeur dus ook niets verdient. Zy zouden eens kunnen uitzoeken of een gezameniyke taxicentrale het Leidse publiek niet beter zou kunnen bedienen en daardoor aan het perso neel ook werkeiyk een redeiyk inko men zou kunnen worden geboden, zy zouden daarmee wellicht van de taxichauffeur een normale werkne mer kunnen maken, met een normale en redeiyke arbeidstyd en een be- hooriyke sociale positie. Zy zouden tenslotte zich eens kun nen gaan houden aan de afspraken die worden gemaakt tussen werkne mers- en werkgeversorganisaties, in de cao vastgelegd, door invoering van het fooi-inclusief-systeem, dat een stap is in de richting om van de jacht op de zo hoog noodzakeiyke fooi af te komen. De jacht op fooi die van normale redeiyke werknemer» bedelaars maakt en in een enkel ge val zelfs een dief. Nogmaals, er is geen goed woord te vinden voor de man die zyn klanten overvraagt, maar Indirect zyn de ge zameniyke ondernemers verantwoor- deiyk voor een beleid, dat het huur auto- en taxibedrijf tot één van de slechtste bedryfstakken ln ons land heeft gemaakt. A. F. Horeman, districtsbestuurder Ned. Bond van Vervoerspersoneel, lid huurauto-adviescommiasle Leiden. (Ekikele lange Ingezonden stukken zyn van redactlewege enigszins be kort).

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3