Vergeefse poging gevangenen bij ïanoi te )e vrij den \Lm De Ruiter vindt steun bij ex-compagnon: 8 miljoen errassende overval Amerikaanse commando's vandaag MANTEL SPECIALIST lamp was al ontruimd MANTELS GARANTZAAK KRET NU KOREVAARSTRAAT6 Opnieuw stank in Rijnmond (9uc/ Qlte, Koude nacht de grote specialist in Tweede vervolg voor erfpacht in Leidse raad ERFELIJK? Nog meer zaken van Gerzon dicht IS uiteraard de PSV-Feijenoord j niet op televisie Knorr naambekers besteld..? Dan even lezen: T^noVL irericlit 1 maart 1A60 DINSDAG 24 NOVEMBER 1970 No. 33257 EIDSCH (rteur: G. Koopman rfdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16,15 per kwartaal (postabonnementen f 18,55), f5,40 per maand (bU vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041: Redactie: 21507 WASHINGTON (AP, Reuter, GPD) Amerikaanse imando's hebben zaterdagnacht met hefschroefvlieg- ?en gepoogd krijgsgevangenen in een kamp bij de jrdvietnamese hoofdstad Hanoi te bevrijden. Het kamp tk echter te zijn ontruimd en er werden geen gevange- i bevrijd, aldus deelde de Amerikaanse minister van ensie Meivin Laird gisteren op een persconferentie de. De commando's (vrijwilligers) keerden behouden ig van hun mislukte expeditie en niemand was ernstig rond. nister Laird verklaarde, dat nka alles zal doen om te trach- de gevangen Amerikanen vrij rijgen. Toen hem werd gevraagd it betekende, dat er meer com- do-raids zouden worden onder en, antwoordde Laird, dat deze elijkheid niet moet worden uit- iakeld. „Ik kan niet blijven toe- n als Amerikaanse gevangenen lecht worden behandeld, dat ze sterven liggen". Laird onthulde er, dat de commando's zondag end om 2 uur te Son Tai op 37 aeter van Hanoi met helikopters •n aangekomen. Het was stik- ier. De eerste helikopter maakte opzet een noodlanding in het 0 en mannen van de „groene ba- in" snelden er uit en verwoest- de wachttoren. Meer machines den. Alle gebouwtjes in het kamp :en grondig onderzocht maar trof er geen enkele landgenoot Tot vechten was het hierbij niet [men. Leider van de aanval was :2-jarige kolonel Arthur Simons. Amerikanen konden na de aan- ontkomen. Er was slechts één fflde. er aan vijandelijke zijde doden ftwonden waren kon de minister zeggen, maar hij dacht van wel. was te donker geweest om te zien Ir ergens in het kamp graven wa- [van Amerikaanse militairen, ip de vraag of het feit dat de ge- genen al weg waren niet toege moest worden aan het falen de inlichtingendienst, antwoord- Laird, dat het nagaan de aanwezigheid van krijgsge- in een kamp, zelfs met pdurende inschakeling van ver- pingsvluchten, bijzonder moeilijk j in dat men de operatie had uit-1 berd omdat redelijk kon worden gnomen dat het kamp in Son Inog als zodanig in gebruik was. Waarschuwing heeft het Witte Huis Ha- gewaarschuwd, dat Amerika de irdvletnamese leiders persoonlijk (atwoordelyk zal stellen als er tailles tegen Amerikaanse ge- i kenen worden genomen, tea tor Fulbright bleek van me- 1 dat de bevrijdingspoging „een locatie is, die van nadelige ta al kan zijn op de pogingen Ame- gevangenen vrij te krijgen", takou heeft de Amerikaanse actie ken scherp veroordeeld en zegt tn toe aan de „eis van de regering [de regering van Noord-Vietnam. I de Amerikanen elke actie tegen souvereiniteit en veiligheid van de tocratische republiek Vietnam ttt". „De volle verantwoordelijk- li voor de ernstige gevolgen van nieuwe en grote Amerikaanse Bilt verwacht van vanavond Morgenavond: en nevelig weer met weinig •olking. Overwegend matige wind jïuidoost tot zuid. Vannacht op Me plaatsen lichte vorst. Morgen Wag ongeveer dezelfde tempera- te als vandaag. (Opgemaakt om 12.40 uur) 25 NOVEMBER 6 op: 8.16 uur: onder: 16.38 uur. 1111 op: 4.23 uur: onder: 14.35 uur ^ater te Katwijk te 0.37 en I5 uur; laagwater te 8.41 en 20.53 provocatie ligt by de regering van de V.S.". Een Amerikaanse luchtarmada is gisteren in actie geweest boven een groot deel van Indo-China, waar ver kenningsvluchten werden uitgevoerd en steun werd verleend aan Cambod jaanse troepen. De vluchten boven Noord-Vietnam waren bedoeld om de schade van de bombardementen van dit weekeinde vast te stellen. Amerikaanse B52 bommenwerpers en kleinere jachtbommenwerpers, op gestegen van vliegkampschepen in de Golf van Tonkin en van bases in Zuid-Vietnam en Thailand, onder namen honderden aanvallen op Noordvietnamese bevoorradingsroutes die door Laos naar het zuiden lopen. Sommige aanvallen werden onderno men dicht bij de Noordvietnamese grens. In Cambodja hebben Ameri kaanse vliegtuigen Noordvietnamese troepen aan het noordeiyk front ge mitrailleerd, nadat zy Kompong Tsjam, 75 km ten noordoosten van Phnom Penh en Peam Tsjikang, dat 50 km ten noordoosten van Phnom Penh aan de Mekong ligt, hadden aangevallen. Senator Fulbright noemde het „zeer onheilspellend", dat luchtaf- weerbatteryen in Noord-Vietnam zyn aangevallen. Hy leidde hieruit af, dat de regering nog steeds streeft naar een militaire overwinning. Uit protest tegen de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam zal de delegatie van Hanoi niet verte genwoordigd zyn op de byeenkomst die in het kader van de vredesbespre kingen over Vietnam in Parys voor woensdag is vastgesteld. :v: I -V.*- Een beeld van de persconfe rentie, waar kolonel Arthur D. Simons (links) uiteenzette hoe h\j als leider van een commando raid vlakbij Hanoi een poging deed Amerikaanse krijgsgevange nen te bevrijden. Tweede van links: de Amerikaanse minister van Defensie Meivin Lairdnaast hem admiraal Thomas A. Moorer, voorzitter van het college vaft chefs staven. Rechts: brigade generaal Leroy J. Manor van de luchtmacht, bij wie de algemene leiding van de operatie berustte. LEIDEN De Leidse gemeente raad heeft gisteravond maar ander half uur toegevoegd aan de zesen eenhalf, die vorige week in eerste instantie nodig waren voor het on derwerp "erfpacht". Een beslissing kwam er ook nu niet. Er werd wel gestemd ditmaal, maar over op één na alle in stem ming gebrachte onderdelen van het ingewikkelde complex van erfpacht staakten de stemmen. Mevr. v. d. Blom (CPN) ontbrak wegens ziekte en dus werd het 1919 doordat be halve de ene communist en de ene kabouter ook de ene DS '70-er Zon derman met het PAK meestemde. De "regeringsfracties" stonden pal achter het college, dat uit hun gele deren voortkomt. Een tweede vervolg dus voor de erfpacht en dat komt in de volgende vergadering van de raad, die op ko mende maandag is vastgesteld. Daarin moet opnieuw worden ge stemd. Het "hoe" van gisteravond en het "waarschyniyke hoe' van volgende week worden op de stadspagina uit de doeken gedaan. De in de Leidse raad tot een ware politieke strijd geworden zaak van de erfpacht is op dit moment nog onbeslist, maar lijkt tyel beslecht. Het ziet er naar uit, dat de raad ten derde male de twee andere keren vielen in vorige zittingsperioden het erf pachtsysteem van de hand gaat wijzen, nu met de kleinst moge lijke meerderheid. Als we de erfpacht even de erfpacht laten, hebben de zittin gen over dit onderwerp één grote vraag nagelaten: wordt het „er felijk" om belangrijke raadsbe- slissingen op deze manier te ne men? Blokvorming in de raad kan nu niet meer worden ont kend. Er zijn duidelijk twee blok ken, die zich tegen elkaar opstel len en hun stemmenkracht ont loopt elkaar zó weinig, dat het gewicht van splinterpartijen de schaal laat doorslaan. We vroegen het eerder: is de bestuurbaarheid van Leiden hiermee gediend? Gaat de raad in de komende vier jaar op deze manier de stad besturen en be langrijke beslissingen nemen? Moet het college met de kleinst mogelijke overwinningen in de raad de stad dagelijks besturen en in Den Haag de belangen van de stad bepleiten? De komende tijd zal het leren. De begrotingsbehandeling staat voor de deur en dit vooruitzicht opent de mogelijkheid om boven staande vragen te beantwoorden en de conclusie te trekken of Lei den met deze raad en met dit col lege bestuurbaar is in de nog maar pas begonnen raadsperiode van vier jaar. 20 PAGINA'S DEN HAAG (GPD) Onroerend-goedhandelaar C. M. de Ruiter heeft tegen het einde van de week de acht miljoen gulden, die nodig zijn voor de afrekening met Bisschoff uit Zaandam en het Lingeriehuis uit Rotterdam, aldus de heer P. J. Dieckman, gefortuneerd lederwarenhandelaar in Den Haag, met wie De Ruiter kort geleden verschil van mening kreeg, na een twintigjarige samenwerking op het vlak van de onroerend-goedhandel. IQ HILVERSUM/DEN HAAG (GPD, ANP) De voetbaltopper PSV— Feyenoord zal zaterdagavond niet rechtstreeks op de televisie komen. De KRO, die gisteren met biede ver enigingen overeenstemming bereik te voor een directe reportage, heeft De KRO, die gisteren met beide ver bod opgelegd gekregen om de wed- strUd uit te zenden. De voetbalbond staat op het standpunt, dat directe tv-uitzendingen van gehele wedstry- den op zaterdagavond het bezoek aan de wedstryden op zondag nade lig beïnvloeden. De KNVB heeft ech ter geen bezwaren tegen het geven van een samenvatting na afloop van het duel. Ook de wedstryd tussen Bayern München en Sparta in het toernooi om de Runners typ Cup zal morgen avond niet op het scherm komen. In verband met te hoge kosten heeft de NOS van een uitzending en samen vatting afgezien. Uit eigen middelen zal de heer Dieckman vyf miljoen bydragen. De resterende drie miljoen hoopt hy via eigen relaties te krygen. Voor het duo De Ruiter en mr. Van den Oever, directeuren van het CBS-be- heer, blyken de bankkranen te zijn dichtgedraaid. De heer Dieckman: „Ik kan een zwakke broeder als De Ruiter moei lijk in de steek laten. Per slot van rekening hebben we zo lang met el kaar samengewerkt en hy heeft veel voor mij verdiend. Ik ben dus zelf naar hem toegegaan om hem uit de moeilykheden te redden. Hy komt uit de impa-w" Garanties De heer Dieckman heeft zich uiteraard van garanties verzekerd. Eén daarvan is, dat mr. Van den Oever als compagnon van De Ruiter zal worden afgestoten. Volgens de lederwarenhandelaar zyn alle aandelen van Gerzon dooi de verkoop van drie panden van dat bedryf betaald. Deze verkoop bracht in totaal vyftien miljoen gulden op. Daarvan zal de afvloeiingsregeling voor het personeel worden gefinancierd. „Door de talloze publikaties", aldus C. de Ruiter hulp 5e heer Dieckman .heeft de handel van de heer De Ruiter een louche karakter gekregen. Daardoor zyn ook de kranen van zyn banken resoluut dichtgedraaid. Voor de achttien resterende zaken van Gerzon hebben zich nog geen kopers gemeld". Gerzon Binnen enkele weken zullen nog meer vestigingen van Gebr. Gerzon's Modemagazynen NV worden gesloten Dit heeft mr. L. J. M. Kuypers kort na zyn benoeming tot commissaris van Gerzon verklaard in een buiten gewone aandeelhoudersvergadering „Dat ingrUpend hier meer betekent dan twee zal u duideiyk zyn", zo zei hy na afloop van de vergadering. «Eerst is reeds bekend gemaakt dat de Gerzonzaken in Tilburg en Lei den zullen sluiten). „Raad van be stuur en commissarissen van Gerzon zullen in hun nieuwe samenstelling het volledige, voor Gerzon noodza- kelyke, reorganisatieplan uitwerken. „Het overleg met de vakorganisa ties heeft geleid tot overeenstemming over een afvloeiingsregeling welke by eventuele sluiting of inkrimping van vestigingen van toepassing zal zyn" aldus de verklaring. ADVERTENTIE (Voorheen Nieuwe Ryn) TELEFOON 01710—26415 Tevens: elektra, gas, water, sanitair en dakreparaties. Telefoon 01710—20023 b.g.g. 31723 ROTTERDAM (ANP) Sinds half twaalf vanmorgen wordt de Centrale Meld- en Regelkamer van Rynmond overstelpt met klachten van bewoners van Rozenburg en Maassluis over een „enorme stank". By sommigen leidt de stank tot braakneigingen en hoofdpyn. Een voorlopig onderzoek heeft uitgewe zen dat de stank wordt veroorzaakt door het produkt chloorcresol. Het produkt kwam op het terrein van het bedryf Zout Chemie aan de Wel- plaatweg in Rotterdam vry uit een lekgeslagen leiding. Volgens het be dryf zyn de chloorcresoldampen niet gevaariyk. ADVERTENTIE De laatste weken van onze naambeker aktie zijn nogal stormachtig verlopen. Zo'n honderdduizend naambekers werden in die tijd nog besteld. Helaas is het niet mogelijk om deze enorme hoeveelheid nog voor Sinterklaas te leveren. In ieder geval wordt er hard aan uw bestelling gewerkt. Maar het kan wel even duren. Wist u trouwens dat u nu in de winkel, bij 2 zakjes Knorr soep, tijdelijk een spannend Kari Lente stripboekje krijgt? Een leuk kinderschoen-cadeau van Meneer de Knorr. Vice-admiraal Kidd is comman dant van de Amerikaanse Zesde Vloot, de varende waakhond van de NAVO in de Middellandse Zee, Onze correspondent in Bonn heeft dezer dagen een gesprek met hem gehad. De admiraal vond, dat een land als Nederland best een scheepje zou kunnen bydra gen aan de westelijke vloot in de Middellandse Zee". Amerika be taalt tien procent van het natio nale inkomen aan de defensie. Nederland drie PAGINA 9 De zanger John van Resteren valt niet om van bescheidenheid. „Geen tenor zingt zo hoog als ik en is zo beweeglijk". PAGINA 5 De Waddenzee wordt steeds vuiler en dreigt te verdwijnen. „Zeker Nederlands bydrage aan het na tuurbeschermingsjaar", merkte prof. Voous bitter op, op het Na tionaal Appèl PAGINA 7 De zaak van de Leidse binnenstad heeft al heel wat pennen in be roering gebracht. Er is weer één leeggelopen PAGINA 11 „Profvoetbal in Leiden? Komt niets van terecht". Dat zegt de voorzitter van de afdeling Leiden van de KNVB PAGINA 15 Uit het Letdsch Dagblad van 24 November 1870: Tot leden van de Kamer van Koophandel alhier zijn J. van Heukelom en J. C Zaalberg, elk met 40 stem men; H. C. Hartevelt met 38 en D. A. Schretlen met 35 stemmen. (Advertentie) Aardappe- len-berigt! De ondergetee- kende berigt de Stadgenoo- ten dat hij andermaal gear riveerd is met eene lading puik beste Winter-aardappe len, die te bekomen zijn aan de aardappelenmarkt voor f 2,75 het mud en 18 cents de 5 kop. H. de Krijger

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1