Absolute meerderheid voor de CSU van Strauss in Beieren Organisatie hulp laat veel te wensen over Amerikaanse bommenwerpers drongen het Noordvietnamese luchtruim binnen BOAC opblazen Socialisten achteruitmaar liberalen keren terug Bandieten wilden Egypte beschuldigt de Amerikanen van spionagevluchten Hoger dan drempel RUSSEN ATEN KINDEREN OP R USSISCHE "Carnegiefonds" MAANIVAGEN beloont redder GEPARKEERD IN OOST-PAKISTAN Betogingen op St. Pietersplein Hoogleraren in Engeland tegen gewelddadige studentenacties Turkije levert kapers niet uit Burgemeester opent show Vogellust Een van de 82 persoonlijkheden van British Leyland. De eigenzinnigste auto-industrie van Europa. Militaire of politieke redenenmeningen lopen uiteen PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 23 NOVEMBER 1970 (Van onze correspondent) BONN (GPDi Bij de verkiezingen voor de landdag van Beieren heeft gisteren de CSU van Franz Josef Strauss de absolute meerder heid verworven. De liberale FDP. die er vier jaar geleden niet in slaagde tot de landdag door te dringen, heroverde nu tot ieders grote verrassing haar plaats naast CSU en SPD socialisten i De SPD ging er, naar verwachting, enkele procenten op achteruit. Eveneens vol gens de verwachting kreeg de rechts-radicale NPD geen been aan de grond. Het Beierse, kiesstelsel bepaalt, dat een party in tenminste een van de zeven kiesdistricten 10 pet. van de stemmen moet behalen om in aan merking te komen voor zetels in de landdag (het deelstaatparlement» De FDP, de Vrije Democratische Party, had daarom haar campagne geconcentreerd op het district waar ze traditioneel vry sterk was: Mid- den-Franken. Ze kreeg er 12,2 pet. van de stemmen. Het FDP-gemiddelde voor geheel Beieren bedraagt 5,5 pet., wat meer dus dan de „drempel" van 5 pet. die in de meeste Westduitse deelstaten is gesteld. By de vorige landdagver kiezingen. in 1966, kreeg de FDP 5.1 pet en by de bondsdagverkiezingen van het vorige jaar kwam ze in dit land zelfs niet verder dan 4,1. De Christelyk-Sociale Unie van Strauss boekte over de gehele linie winst. Ze wist byvoorbeeld ook in München, geregeerd door de populai re sociaaldemocratische burgemees ter Vogel, haar aanhang te vergro ten. Vier jaar geleden haalde de CSU 48,1 pet., nu 56,3. Dit is zelfs een verbetering ten opzichte van het verrassend grote aandeel by de bondsdagverkiezingen van vorig jaar (54.4). De sociaaldemocratische party is er ten opzichte van de vorige land- zingen was er minder verschil. Vorig jaar kreeg de SPD namelijk 34.6 pet. van de stemmen. Wat de "nationaal-Democratische Party betreft heeft de algemene koers zich ook in Beieren voortgezet: de party van Adolf von Thadden, die er vier jaar geleden in slaagde via Midden-Franken (waar dus nu de FDP haar succes boekte tot de landdag door te dringen, kwam niet verder dan een percentage van 3.3 Vier jaar geleden was het 7,4, maar vorig jaar had men ook hier de snel le teruggang al vastgesteld. Het aan deel in de bondsdagverkiezingen was slechts 5.3. Bonn: tevreden De kleinere partyen hebben geen enkele rol gespeeld. Van de 7.2 mil joen kiesgerechtigden heeft ruim 80 pet. aan de verkiezingen deelgeno men. De landdag (204 zetels» zal nu als volgt zyn samengesteld: CSU 124 (winst 14» SPD 70 (verlies 9» en FDP 10 zetels De CSU heef in haar verkiezings dagverkiezingen 2 pet. op achteruit j campagnes de nadruk gelegd op de gegaan (33,7 tegen voorheen 35.1 Vergeleken met de bondsdagverkie- 99 99 CAIRO, TEL AVIV (AP) - Egypte heeft opnieuw geëist, dat de Verenig de Staten een einde maken aan hun verkenningsvluchten boven het Suez- kanaal. De eis oppert tevens de mo- gelijkheid, dat op de Amerikaanse vliegtuigen zal worden geschoten tenzij de vluchten worden gestaakt. Het semi-officiële dagblad Al Ach- ram schrijft, dat de vluchten, die volgens .Amerika worden gemaakt om toezicht uit te oefenen op bet bestand langs het Suezkanaal, wor den gebruikt ten behoeve van spio nage voor Israël. De politie in Tel Aviv heeft zon- Arabische terroristen heeft opgerold die verantwoordelyk is geweest voor de explosies in het busstation in Te' Aviv waarby twee personen zyn om gekomen en 33 anderen gewond zyn geraakt. Er is één Israëlische Ara bier aangehouden als hoofdverdachte van de explosies op 6 november, zyn naam is niet genoemd. Twaalf andere Arabieren van de bezette westelyke Jordaan- oever zyn gearresteerd op verdenking van tot dezelfde groep te behoren Zy zyn beschuldigd van verscheidene daden van sabotage in de gebieden Jeruzalem en Ramallah, aldus de woordvoerder. Zy hadden wapens en Bonner politiek en de reactie van haar leiders was giseravond dan ook. de meerderheid der Beierse kie- j zers wyst het beleid van de rege ring-Brandt af. Niettemin was men ook in regeringskringen in Bonn niet ontevreden. Na de uitslag van de verkiezingen in Hessen, waar de FDP enkele weken geleden een flink succes boekte, is nu ook in Beieren I een poging, om door het verpletteren van de FDP de regering-Brandt in moeiiykheden te brengen, mislukt. Strauss had wekenlang betoogd: „El ke stem voor de FDP is wegge- i gooid." Ongetwyfeld dankt de CSU haar winst voor een goed deel aan de be wondering voor haar voorzitter Strauss. Ook premier Goppel is ech ter een populair politicus. Winst voor de CSU was. afgezien van die sterke mannen, bovendien te verwachten na de vooruitgang die in andere deel staten de afgelopen maanden dooi de grote zusterparty, de CDU. was dag meegedeeld dat zy een groep sabotagemateriaal in hun bezit. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) De Britse luchtvaartmaatschappij BOAC heeft effectief een chantagekomplot ver- ydeld van bandieten die dreigden één van de vliegtuigen van deze Britse HAMBURG (Reuter» Volgens het Westduitse blad „Stern" heeft de Sowjetrussische oud-priemier Croesj- tsjow in zijn „memoires" ge schreven, dat de Russische boeren hun eigen kinderen hebben opgege ten in de hongerperiode na de twee de wereldoorlog, omdat Stalin hun distributiekaarten onthield. Chroesjtsjow zou Stalin over de honger in de Oekraine ingelicht heb ben. maar Stalin weigerde te luis teren. Stalin wilde niet toegeven dat er hongersnood in de Oekraine kon heersen. Het Sowjterussische Tass meldde vorige Chroetsjtsjow de authenticiteit van bang werd de aan hem toegeschreven memoi- j res, die thans woi-den gepubliceerd, heeft tegengesproken. luchtvaartmaatschappij op te blaitt indien deze zou weigeren diamanten ter waarde van 500.000 pond (ruim 4 miljoen gulden) en 150.000 ponj (ruim 2 miljoen gulden) in diaman ten naar een buitenlands vliegveld over te brengen, om daar door hand- i langers van de bende in ontvangst j te worden genomen. De luchtvaartmaatschappy voerde op instructie van Scotland Yard, die op de hoogte was gesteld, een serie James Bond-achtige onderhandeling gen met de chantagepleger, zonder hem echter te ontmoeten. BOAC plaatste een in memoriam-adverten-1 tie in een dagblad als afgesproken i teken dat men bereid was mee te werken en haalde met een vracht-1 auto verzegelde pakketjes diamanten by een diamantfirma in het centrum van Londen op. Een als stewardess verklede vrou-1 weiyke rechercheur wachtte met j diamanten en geld by een boeken-1 stalletje in één der stationsgebouwen van Heathrow Airport, waar de bende haar zou ontmoeten en ver dere instructies geven. De politie ge looft thans te weten wie de leider van het kom plot is. Hy zou het land i persbureau i hebben verlaten. Het chantageplan week, dat zou zjjn opgegeven omdat de man V w tTa Z tiek van de SPD FDP-regering geboekt. En tenslotte mag worden Rnrm Vn(11.t, «mi-nt a a nwnnmen aangenomen dat de CSU heeft gepro fiteerd van de sterke terugval van de NPD. r I voorkeur neooen rvieiner formaat benarde positie van de kleine libera De socialisten konden tegenover le regeringsparty. NOORDWIJK Vorige week ont- ving Jacob van der Linden uit i Noordwyk, een brief van de burge- MOSKOU (Reuter) De Russen j meester van Rotterdam, waarin deze, hebben laten doorschemeren dat zy hem meedeelde, dat het bestuur van zullen proberen na de maannacht van het Carnegie Heldenfonds in 's-Gra- veertien dagen die morgen begint, het venhage besloten had hem wegens niaanwagentje Loenochod-1 weer te moedig gedrag te belonen met een laten rijden. Volgens het Russischevierkleuren-ballpoint met inscriptie, persbureau Tass heeft de maanwagen j Op 1 januari van dit jaar zag Wat drinkt een Beierse poli- zyn taak, zoals die voor de „maan- Jacob, die thans 3e-klas leerling is' tiens, die zijn partij naar de ab- dag" was uitgestippeld, volbracht en van chr. mavo in Noordwyk, maar solute meerderheid heeft ge- is hij nu voor de maannacht „gepar- toen nog in Rotterdam woonde, in stuwd. bij de overwinning anders keerd". In de maannacht daalt deieen van de singels van zyn woon-, tal van Dotëntiëïë SPD- an een las ^ier? Op de foto: temperatuur op het maanoppervlak i plaats een laarsje uit een wak in het kiMPrV r)P7P ïrppr aan rip pnp rtó Franz Josef Strauss met zijn echt- tot ongeveer honderd graden onderlijs steken. Zonder zich ook maarte' voorkeur hebben gegeven ge^fn de Marianne in opgewekte nul bedenken, begaf hU zich op het tie. Bovendien bestaat zeker in dit land veel bedenkingen tegen de poli- Bonn Voorts wordt aangenomen dat zy het in mindere mate dan in de CSU geen Beierse politici van ge- lyk formaat bieden. Dit verklaart voor een deel haar bescheiden posi- DACCA (AP) Terwyl tien- i hebben een hoeveelheid, die wy kun duizenden tien dagen na de cycloon nen overzien", zei een woordvoerder in Oost-Pakistan nog steeds op hulp wachten, liggen het militaire bewind, de provinciale regering en de hulp diensten openiyk met elkaar over hoop. Het Pakistaanse Rode Kruis voert onafhankelyk van de Oostpakistaan- se hulpcommissie een hulpprogram ma uit na een gevecht van 24 uur over het bezit van 20 opblaasbare rubberboten en motoren, die zater dagavond met een chartervliegtuig van het Britse Rode Kruis werden aangevoerd. Het Rode Kruis heeft deze boten overgenomen om deze zonder de of ficiële bureaucratie te kunnen ge bruiken, zo zeggen de autoriteiten, die zich hebben ingespannen voor het hulpwerk. De Amerikaanse vrywilligers heb ben de aanvoer van hulpgoederen naar Oost-Pakistan gestaakt. „Wy VATICAAN8TAD (Reuter) Op het 8intPietersplein in Rome zyn zondag drie betogingen gehouden toen Paus Paules zyn wekeiykse toe spraak hield tot pelgrims. Rond 100 voorstanders van echt scheidingen in Italië verspreidden vlugschriften onder de duizenden luisterende pelgrims. In deze vlug schriften werd gezegd, dat de Ita lianen al vyf Jaar het slachtoffer zyn van een meedogenloze clerikale oor log. Zoals bekend is de RK. Kerk fel gekant tegen de echtscheidingswet die voor de tweede keer door de Italiaanse kamer van afgevaardig den behandeld wordt en die naar men verwacht binnen een paar we ken van kracht zal worden. Voorts werd op het plein betoogd door arbeiders van een maatschap- py die betere arbeidsvoorwaarden eisen en door circa 200 rooms katho lieken, die protesteerden tegen de overplaatsing van een priester uit het dorp Passatempo de Osimo by Ancona. voor deze vrywilligers. Hy weerspie gelde met zyn opmerking een gebrek aan bereidheid om goederen over te dragen aan staatsbureaus. die ze dan zouden moeten distribueren onder de byna 2 miljoen overlevenden in het kustgebied en op de eilanden in de Golf van Bengalen, MARGATE «AP) Ruim 150 j hoogleraren en lectoren van 22 Brit se universiteiten hebben zich geza - menlyk verweerd tegen studentenge- I weld, sit-ins. intimidatie en beschadi ging van universitaire eigendommen. Het was de eerste maal in de ge schiedenis van Groot-Brittannië. dat zovele academici gezamenlijk hun standpunt in het debat over de stu dentenmacht wereldkundig maakten. De reactie van de hoogleraten kwam in de vorm van een gemeen- schappeiyke brief, die in Margate werd verspreid op een landelyke studentenconferentie, de brief werd uitgereikt voordat de studenten hun eigen manifesten voor grotere mede zeggenschap in universitaire zaken konden verspreiden. De brief met als opschrift „Vry- held in de academische gemeen schap" was getekend door tientallen vooraanstaande hoogleraren uit Ox ford, Cambridge, Londen en andere bekende universiteiten. In de brief verklaren de hooglera ren het eens te zyn met het recht van de studenten om uiting te geven aan hun politieke ideeën. Bovendien menen de hoogleraren, dat de studen ten recht hebben tot acties, die wor den gevoerd met alle legale midde len. Intussen zyn twee schepen van de Britse marine met spoed op weg naar Oost-Pakistan met grote voorraden voedsel aan boord voor de slachtof fers van de cycloon. Ook hebben de schepen helikopters en vrachtwagens aan boord om de voorraden ter be stemder plaatse af te leveren. De 12000 ton metende Intrepid heeft behalve de 600 bemanningsle den 231 man extra personeel aan boord, vijf Wessex-helikopters. een Wasp-helikopter en 70 voertuigen, zo is zaterdag door de Engelse marine in Singapore meegedeeld. De 18.000 ton metende Triumph is vry dag avond uit Singapore vertrokken met byna 200 ton voedsel, drie ton kle ding en zes ton aan medicamenten, vitamine- en zouttabletten. Beide schepen: worden morgenochtend in het rampgebied verwacht. stemming na de overwinning bij de verkiezingen voor het Beierse deelstaatparlement. De FDP dankt haar succes in I wys in Bonn en lid van de Beierse Midden-Franken hoofdzakelyk aan landdag. Ze heeft de afgelopen we de ondernemende mevrouw Hamm- ken in dit gebied een intensieve Brücher. staatssecretaris van Onder- ANKARA «AP» Een Turkse rechtbank heeft zaterdag beslist dat de twee Litauers die op 15 oktober een Russisch vliegtuig naar Turkye ontvoerden, een stewardess doodden en twee bemanningsleden verwond den, politieke motieven hebben ge had. Krachtens de Turkse wet kun nen politieke misdadigers niet wor den uitgewezen. De beslissing van de rechter in Trabzon. waar het gekaapte vlieg tuig landde, kan worden gewijzigd door een hogere rechtbank als er be zwaren rijzen. Als de hogere recht bank de oorspronkeiyke beslissing aanvaardt, kunnen de kapers niet naar de Sowjet-Unie worden terugge stuurd. Volgens Moskou zyn de ka pers gewone misdadigers De Rus sen hebben om uitwyzing verzocht. De Litauers. de 46-jarige Panos Stra- tos Brazinskas en zyn 18-jarige zoon Algedas. hebben de Turkse re gering om politiek asiel gevraagd. De Brazinkas kunnen door een Turk se rechtbank worden berecht wegens kaping en moord. De Turkse wet heeft geen regels die dit gedeelte van de procedure omvatten. campagne gevoerd voor de FDP. Daarnaast heeft zeker het goede re sultaat in Hessen een gunstige in vloed gehad op de stemming in Beieren. dat echter zo zwak was, dat het ook Maar het werd niet met zoveel j hem njet jj0n dragen. Met gevaar woorden gezegd dat de Russische ge- voor eigen ieven wist hy het 4-jarig leerden zullen pogen de wagen weer te laten ryden op 8 december wan neer de schemering van de maandag aanbreekt boven de Zee der Regens De Prawda berichtte gisteren dat de iniet nader genoemde) ontwerper van het voertuig had verklaard dat de eerste serie experimenten is af gerond. ADVERTENTIE jongetje Paul Keehoren, dat door het ijs was gezakt, op het droge te bren- gen. Dank zy zyn koelbloedig optre den werd het leven van het knaapje gered, 0e Triumph 2.5. Voor de sturende klasse. Laat eventuele mededingers meestal mijlen achter zich. Maak geen proefrit, tenzij u het zich werkelijk kunt veroorloven. Bij de prijs inbegrepende technische know-how die British Leyland in al z'n auto's slopl - van Jaguar tot Rover, van Triumph tot MG. British Leyland Nederland, Gouda J Austin-Jaguar-Triumph-Leyland-MG-Morris-Rover NOORDWIJK Vnjdagavmü, 27 november a.s., om 8 uur, zal de burgemeester van Noordwijk. mr. J. M. Bonnike in restaurant De Boer J aan de Hoofdstraat te Noordwijk aan Zee de jaarlijkse tentoonstelling openen van de vereniging „Vogel- lust". Op deze show, die tot de best ver zorgden uit de streek behoort, zal een groot aantal zang- en kleurka- naries. parkieten en tropische vogeli te bewonderen zyn. De meer dan honderd leden tellende vereniging heeft aan kwantiteit en kwaliteit veel te bieden en evenals de vorige jaren zullen weer talryke vogellief hebbers uit Noordwijk en de wijde omgeving op de expositie een kijkje komen nemen. Dit kan gebeuren op de openings avond tot 10 uur en tijdens het week einde op zaterdag van 10 uur voorm. tot 9 uur nam. en ook nog op maan dag, 30 november, van 8 tot 10 uur nam. SAIGON, WASHINGTON (AP. AFP, Reuter) Honderden Ame rikaanse jachtbommenwerpers hebben zaterdag en zondag lucht-aanvallen gedaan tot diep in Noord-Vietnam. Sinds de Ame rikaanse bombardementen op Noord-Vietnam meer dan twee jaar geleden werden gestaakt, zijn Amerikaanse vliegtuigen niet meer zó diep in vijandelijk lucht ruim doorgedrongen. Bij de aan vallen op luchtafweerstellingen en bevoorradingsdepots in Noord- Vietnam zouden drie bommen werpers en één reddingshelikop ter zijn neergehaald. Over de reden tot deze luchtbom bardementen werd gezegd, dat Washington de regering in Hanoi heeft willen herinneren aan de „re gels van 't. spel" die hierin bestaan, dat Amerika de bombardementen weliswaar heeft beëindigd, maar de verkenningsvluchten heeft voortge zet. En aangezien die onbewapende ver kenningsvliegtuigen door Noordviet- namezen werden beschoten, besloten de Amerikanen tot de aanvallen van zaterdag en zondag. De bedoeling van de verkenningsvluchten is na melijk om mogeiyke grote aanvallen te voorkomen of op te vangen, een recht dat de regering-Johnson zich op 1 november 1968 heeft voorbehou den. Volgens een andere opvatting zou het besluit van Washington tot het uitvoeren van de luchtaanvallen eerder om politieke dan om militaire redenen zyn genomen. President Nbcon, die het beelult zelf nam tijdens een bijeenkomst van de Nationale Veiligheidsraad, zou de rond 200 jachtbommenwerpers op Noord-Vietnam hebben „losgelaten" om de leiders in Hanoi duidelyk te maken dat de oorlog nog niet voorby is. dat de Amerikanen zich niet ge wonnen hebben gegeven en. dat het In het belang van allen is om in Parys tot werkelyke onderhandelin gen te komen. Het neerschieten van een Amerikaans verkenningsvlieg tuig door het Noordvietnamese luchtdoelgeschut zou in dit verband slechts een voorwendsel zyn geweest. Onze correspondent in Washington meldt: De bombardementen hebben reac ties veroorzaakt in de Senaat, waar de Democratische meerderheidsleider, senator Mike Mansfield, zei dat de aanvallen mogeiyk zelfs een „vertra ging in de pogingen om het confliot te beëindigen" konden betekenen. Zelfs al leken Mansfields verklarin gen enigszins overtrokken, het was niettemin duidelyk dat Washington met deze bombardementen in feite zijn Cambodja-politiek voortzette, d w.z., dat de bombardementen in wezen een zelfde doel hadden als de even plotselinge Amerikaanse inva sie in Cambodja, namely k om de voorraadschuren van wapens, muni tie en ryst van de Vietcong te ver nietigen. De aanvallen vonden niet alleen plaats ten zuiden van de 19de breed tegraad, zoals het Pentagon volhield, maar ook in de buurt van Hanoi en Haipong, de haven van de Noord vietnamese hoofdstad. Dit laatste werd bevestigd door twee Ameri kaanse hoogleraren die gisteren uit Hanoi terugkeerden en vertelden, dat zy in de nacht bomexplosies hoorden in de buurt van Hanoi. Minister van Defensie Meivin Laid zei in twee afzonderiyke persconfe renties dat de bombardementen al leen plaatsvonden als „beschermende reactie". De bombardementen hadden niettemin specifieke doelwitten en de, piloten hadden blijkbaar opdracht om behalve de anti-luchtdoelinstal laties, ook bepaalde opslagplaatsen van voedsel en wapens te treffen. Deze opslagplaatsen biyken groten deels te liggen aan de aanvoerlijnen naar Laos. Er zyn weinig Vietnam- experts die geloven dat deze bom bardementen een gunstige invloed zullen hebben op de onderhandelin gen in Parys, laat staan op de voor steden die president Nixon heeft ge daan om de oorlog langzaam tot een eind te brengen,

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6