CABINET GAAT EIGEN WEG v.s. Legertje valt Guinee binnen Trudeau moet binnenkort hulp van inroepen ILG2 vandaag jen Haag akker an stank Btw en fiscus hoger Kardinalen boven 80 verbezen functie n.v. v. d. velde Citroën rijdag in Stichting gesprek over loonpauze FELLE REACTIE Moskou loopt militair uit ip Amerikanen Iets hogere temperaturen I erloofde (geen rijbewijsmocht rijden.... EIGEN WEG Voorspelling van Frans-Canadees Man vermoordt stiefdochter (Due/ Qlieuivs (tri' icht 1 maart I ftóO MAANDAG 23 NOVEMBER 1970 No. 33256 .EIDSCH DAGBLAD (cteur: G. Koopman rfdredacteurDrs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16,15 per kwartaal (postabonnementen f 18,55), f5,40 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 in Botlek flTERDAM (GPD) Een in- stank uit het Botlekgebied vannacht twee uren lang de naars en de inwoners van het land wakker gehouden. Solvents heet de vluchtige vloeistof, die zware, zure plasticstank (onge- de lucht, van PVC-folie) ver- dt. Een grote hoeveelheid mde vanochtend om omstreeks vijf uit een tanker in de Derde oleumhaven. a zuidoosten wind voerde de i van de Botlek langs de rand Vlaardingen over het Westland Den Haag. Er waren klachten misselijkheid, keelpijn en dpijn. tanker, de 20.000 ton metende aheim van een Noorse rederij, pte vannacht bij dï ligplaats ü.v. Paktank (dochter van Pak- een hoeveelheid sol vents-vijf in een lichter. ai het werk er vrijwel op zat, to een pakking van een ver- mgsstuk in de leiding. Men te de pompen direct. Een loods, juist aan boord was gekomen, daarop alarm geslagen. chemische stof die boven Den hing, kan volgens de Haagse J, bij een grote concentratie ge- opleveren voor de ogen en de De vanochtend vroeg gemeten sntratie was volgens de dienst ongevaarlijk, a dichte roetwolk van een par libriek heeft in de nacht van op zondag de Gelderse is Eerbeek geteisterd. Een strook ca. drie kilometer lang en een breed is bedekt met een roetlaag. Een deel van de Kiem met enige honderden hui- lag in de roetzone. Langs de loirs en in de dakgoten verza- le zich roetstof tot lagen van 10 dik. De ijle, lichte roetdeeltjes gen door in de huizen en ver- Bakten veel overlast. inwoners van Eerbeek werden Khts wakker door hoestbuien: roetdeeltjes veroorzaakten een it en prikkelend gevoel in de fASHINGTON (Reuter) De fyt-Unie geeft per jaar voor de Bsletechnologie drie miljard dol- aéér uit dan de Verenigde Staten. huidige lijn zich voortzet zal 8owjet-Unie in de komende paar reeds beter bewapend zijn dan snka. Aldus dr. John Fosters, di- *ur voor defensie-onderzoek van Amerikaanse ministerie van De- Poster is de overtuiging toege- dat de V.S. tegen 1974 of 1975 Mmmige kritieke terreinen num- twee zullen zijn geworden. Hy opvatting te kennen in een gesprek met het Amerikaanse I *blad „U.S. News World Report". k Bilt verwacht van vanavond tot ^navond heel bewolking met voornamelijk 'kt westen af en toe regen of mot- Matige tot krachtige zuidelijke Iets hogere temperaturen dan (Opgemaakt om 12.40 uur) 24 NOVEMBER ^®op: 8.19 uur; onder: 16.29 uur. op: 3.11 uur: onder: 14.23 uur '*ter te Katwijk te 12.10 uur; *ater te 7.47 en 20.00 uur. DEN HAAG (GPD, ANP) Het kabinet De Jong handhaaft zijn eigen pakket maatregelen nu de Sociaal- Economische Raad vrijdag een sterk verdeeld advies heeft uitgebracht over de wijze waarop de overspannen econo mie het volgend jaar moet worden afgeremd. Alleen over de door de regering essentieel geachte matiging van de loonkosten zal nader beraad plaatsvinden in de Stich ting van de Arbeid met werkgevers en vakbeweging. Daarbij gaat het dus om de vraag oj er al dan niet een loonpauze (tij delijke verlenging van de looptijd van cao's) moet komen. Blijkens de gisteravond door minister Witteveen (Financiën) aan de Tweede Kamer uitgebrachte nota wil het kabinet: 0 de verhoging van de btw per 1 januari stellen op 2 procent (van 12 naar 14 procent) 0 invoering van een conjuncturele verhoging van een aantal belastin gen met 3 procent; 0 geen uitstel van de aftrek voor zelfstandigen: 0 geen verdere uitgavenbeperking by de overheid dan de reeds voorge stelde 140 miljoen gulden. De regering heeft haar eigen conclusies getrokken uit het feit, dat de Sociaal Economische Raad niet verder is gekomen dan een advies dat op hoofdpunten geen eensluidend oordeel gaf. De ver schillen die uit het SER-advies spraken hebben de regering doen besluiten haar eigen weg te gaan. Daarbij is duidelijk uitgegaan van het pakket maatregelen, dat de regering al had aangekondigd in de Troonrede van de derde dins dag in september. Het kabinet- De Jong heeft dus duidelijk ge maakt, dat de regering nu een maal haar eigen verantwoorde lijkheid heeft in de gegeven si tuatie. Een standpunt dat des te sterker lijkt omdat de belangen groepen in de SER zo duidelijk hebben laten blijken niet te kun nen wijken van de van te voren al bekende stellingen. Wat dat betreft stond de SER als advise rend lichaam dus zwak en en gaf daarmee van te voren al een troefkaart in handen van het ka binet-De Jong. Dat de vakbewe ging nu sputtert tegen voorgeno men loonmaatregelen, zoals een pauze, was te verwachten. Maar de geschiedenis van de vierhon derd-gulden-beweging heeft wel duidelijk gemaakt, dat loonsver hogingen zonder meer niet de middelen zijn waarop wij wach ten. De vakbonden hebben inmiddels op felle wyze gereageerd op de rege ringsnota. NW-voorzitter A. H. Kloos zei dat de regering met deze nota geen gunstig klimaat schept voor het gesprek tussen de regering het bedrijfsleven aanstaande vrijdag. „De regering zet al haar eigen plannen door", aldus de heer Kloos. Vooral de doorvoering van de btw- verhoging vindt hij in de huidige omstandigheden uitermate onverstan dig. NW-voorzitter Kloos vermoedt Dit stuk verwrongen staai oieex er over van een Volkswagen, die op de Gemeneweg in Hazerswoude fron taal werd aangereden door een te genligger. Beide inzittenden van eerstgenoemde auto, de 21-jarige student H. H. Boot uit Alphen aan den Rijn en de 79-jarige J. A. de Graaf uit Rotterdam, kwamen hierbij om het leven. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 22-jarige vrouw uit Rijnsburg, die niet in het bezit was van een rijbewijs. Zij mocht even de Mer cedes besturen van haar verloofde, een 34-jarige landbouwer uit Bent huizen. Ter hoogte van de toegang naar het zwembad raakte de auto met de rechterwielen van de weg en kwam in de berm terecht. De vrouw reageerde direct door haar stuur naar links te gooien. Zy schoot de linkerweghelft op waar juist op dat moment de Volkswa gen naderde. De bestuurster van de Mercedes liep door de botsing een breuk aan het linkerbeen op. Haar verloofde kwam er met een paar schrammen en builen het beste af. Toen zij de gevolgen van het ongeluk hoor de kreeg zij een zware shock. Het was een triest weekeinde in het verkeer. Er vielen mede door de ongunstige weersomstandigheden zeker twintig doden op de Neder landse wegen. (Foto Leidsch Dagblad) VATICAANSTAD (AP) De Paus heeft vandaag bepaald dat kardi nalen boven de 80 geen Vaticaanse functie meer kunnen bekleden of een paus mogen kiezen. Kardinalen boven de 80 mogen het conclaaf niet binnengaan, maar mogen daar wel blijven als zij -nog geen 80 waren toen het conclaaf begon. Kardinalen blijven wel tot hun dood lid van het college van kardinalen. PARIJS (Reuter) De Britse diplomaat James Cross, die door het Quebecse Bevrijdingsfront (FLQ) is ontvoerd, zal sterven als de politie er achter komt waar hij wordt vastgehou den. Dit heeft een leider van het front verklaard in een vraag gesprek, dat gisteren in Parijs is gepubliceerd. Maai- als Cross niet wordt gevon- dan zal hij onvoorwaardelijk worden vrijgelaten. Dit zal echter pas ge beuren op een ogenblik dat de FLQ geschikt acht, aldus de leider, die zich Francois Girod noemt. „Girod" heeft in Algiers een vraag gesprek gehad met het Franse week blad L'Express. Volgens hem heeft Pierre Laporte, de Quebecse minister van Arbeid, die door de FLQ op 17 oktober na zijn ontvoering werd vei-- BRUSSEL (GPD» Een Neder lander heeft zaterdagmiddag in He renthals zijn stiefdochter met drie geweerschoten vermoord. Daarna deed hij poging tot zelfmoord. De 56-Jarige dader knoopte toen zijn vrouw hem een Jaar of tien geleden in de steek liet, zeer nauwe relaties aan met zijn 24-jarige stiefdochter Acht Jaar geleden werd zij moeder van een meisje, waarvan hij de vader was. Sedert enige tijd was er on enigheid tussen de beide ex-gelieven. Vrijdagmorgen stond hij met een mes voor haar. Zij waarschuwde de politie die hem verhoorde, maar weer vrijliet. Hij keerde terug naar He renthals. De volgende dag kwam ook het slachtoffer terug om haar spullen weg te halen. Toen het tweetal op een gegeven ogenblik op de boven verdieping was heeft de man haar met een Teweer door het hoofd ge schoten. moord, geknoeid met verkiezingen in Quebec. „Pierre Laporte was verant woordelijk voor al onze ellende', aldus Girod De FLQ-leider vertelde voorts vier jaar in de gevangenis te hebben doorgebracht en drie jaar voort vluchtig te zijn geweest. Hij vindt het normaal dat de FLQ om erkenning van Algerije verzoekt. .De Zwarte Pantere zijn in Algerije en wij, wij zijn de negers van Quebec". Hoewel het sinds 1962 duidelijk was geweest, dat de actie van het Front een poli tiek karakter droeg, aldus „Girod". waren de aanhangers van de FLQ behandeld als gewone misdadigers en zelfs gemarteld. Girod voorspelt, dat het Front over een a twee jaar zo krachtig zal aan vallen, dat premier Trudeau van Ca nada gedwongen zal zijn de Ameri kanen te hulp te roepen. Hij ver wacht dat de VS Quebec onafhanke lijkheid zullen geven. „De VS houden niet van sabotage en stakingen in j aangrenzende landen'. Vóór de „grote aanval" zou het Front drie niet-officiële vertegen woordigingen vestigen en wel op Cu ba, In Ierland en in Algerije. Boven dien zou in Frankrijk een clandestie ne beweging In het leven worden ge roepen. Tot zover het gesprek met „Girod". wel dat het gesprek met de Stichting van de Arebid serieus bedoeld is, „maar" zo zei hij „de krenten zijn al uit de pap gevist, het gaat niet meer om het beleid in zijn totaliteit". Gevaar De heer P. J. J. Mertens, voorzit ter van het NKV meent, dat het ge vaar voor een loonpauze groter is geworden, al hoopt hij dat het be drijfsleven vrijdag genoeg overtui gingskracht zal hebben om de rege ring van een dergelijke „fatale maal regel" af te houden. Ook hij is bij zonder teleurgesteld over de inhoud van de nota. In het huidige klimaat verwacht hij onder meer van de btw- verhoging en de investeringsaftrek voor zelfstandigen impulsen tot prijs stijgingen, die het zeer moeilijk zul len maken de prijs-loonspiraal te doorbreken. Voor een maatregel als de btw- verhoging had men z.i. een gunstiger ogenblik kunnen afwachten. De heer J. Lanser, voorzitter van het CNV noemde het merkwaardig „dat de re gering op praktisch alle punten aan het SER-advies voorbij gaat. Volgens hem is het een gevaarlijke zaak om per 1 januari aanstaande toch de btw-operatie uit te voeren. Hij neemt niet aan dat de regering vrijdag di rect de loonpauze bij de stichting op tafel zal leggen. 18 PAGINA'S Teleurgesteld Het Verbond van Nederlandse On dernemingen vindt de regeringsnota' geen verrassing. Het is duidelijk datl het kabinet wenst vast te houden aan zijn plannen. Wel is het verbond te-1 leur gesteld over het feit, dat de rege- j ring met de beperking van de over-1 heidsuitgaven niet verder gaat dan de 140 miljoen gulden, die het in de miljoenennota al had aangekondigd. Dit bedrag steekt schril af by de 300 I miljoen gulden die de SER unaniem met inbegrip dus van de kroonleden, heeft aanbevolen. ABIDJAN (Reuter. AFP) Pre-i van de oorlog, die het Portugese ko- sident Sekoe Toeré van de Westafri- I lonialisme ons heeft opgedrongen" kaanse staat Guinee heeft gisteren aldus de bekendmaking van Radio- de Verenigde Naties laten weten, dat Conakry. een over zee aangevoerde krijgsmacht,Pres. Sekoe Toeré is de leider van de Franz Josef Strauss (de felle op ponent van de Westduitse bonds kanselier Willy Brandt, vooral wat betreft zyn politiek naar het Oosten) zit na de verkiezingen in Beieren vaster dan ooit in het za del. Maar de liberalen wonnen ook wat, zodat merkwaardig ge noeg Brandts positie in Bonn eveneens steviger is geworden PAGINA 6 De C.H.U. nam een besluit, maar verbond er geen consequenties aan PAGINA 5 Twee hervormde kerken in de Leidse binnenstad worden binnen kort gesloten STADSPAGINA De Vlaamse auteur Hugo Claus liet zijn satirische revue „Leopold II" niet in Brussel maar in Am sterdam in première gaan PAGINA 15 En dan de maandagse sportvloed. Weer meer dan zes pagina's. Met als Leidse sensatie maar liefst drie doelpunten van Roodenburg. Een ongekende weelde. In het be taalde voetbal rust ADO nog steeds op de allerhoogste troon. Met wereldkampioen Feijenoord (maar net aan gelijk tegen Twen te) op de vierde plaats In twee Franstalige kranten in Montreal is zondag een brief afge drukt. die van Cross afkomstig zou ztfn. Hierin zegt de zes weken gele- u,nef waarvan honderden Europese huur lingen deel uitmaken, zondagochtend de hoofdstad Conakry is binnenge vallen met het doel zijn regering om ver te werpen. De president zei in een enige politieke partij van Guinee, de militant-ünkse Guinese Democrati sche Partij. Ondanks de vele berich ten over aanslagen en pogingen tot moord is Sekoe Toeré altijd onbetwist ADO Sparta PSV Feijenoord FC Twente Ajax 12—22 12—19 12—18 12—18 12—18 12—17 radiotoespraak dat buitenlandse sche-Lheer en meester gebleven, pen in de territoriale wateren van Toen Guinee in 1958 onafhankelijk liggen en dat honderden werd. was het het enige voormalige den'ontvoerde Britse diplomaat, dat F.uropese huurlingen van diverse na- WesUfrikaanse gebied van FrankrUk hy het goed maakt en goed behan deld wordt. De datum van de brief j is 15 november. ADVERTENTIE v. ZUYLEN V. NIJEVELTSTR. 372, WASSENAAR, TEL. 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 33741 tionaliteiten in Conakry zijn. Een aantal huurlingen is gevangen genomen, zo zei Sekoe Toeré later en de strijd duurt voort. De invallers zyn volgens d. Guinese president voor het grootste deel uit Portugees Guinee afkomstig. Radio-Conakry meldde vanochtend om kwart over acht Ned. tijd, dat de strijd ook toen nog niet ten einde was. „De vijand is er nog steeds. De gehele nacht heeft hij vruchteloze pogingen gedaan, meer huurlingen aan land te zetten. Mili tanten van de Guinese Democratische Party, thans begint de tweede dag dat de uitnodiging van De Gaulle af sloeg om toe te treden tot de Frans- Afrikaanse gemeenschap. Guinee telt rond miljoen inwonere. Het land is in hoofdzaak een landbouwgebied. Buitenlandse valuta verdient het voornamelijk door de uitvoer van bauxiet. Het is de grootste bauxiet- producent van de wereld. De veiligheidsraad van de VN. heeft vanochtend vroeg met algemene stemmen besloten een speciale missie naar Guinee te zenden, die onmiddel lijk verslag moet uitbrengen omtrent de beschuldiging, dat Portugese troe pen deze staat zijn binnengevallen. Uit het Leidsch Dagblad van 23 November 1870: Gemeenteraad van Lei den. Vergadering op 24 No vember 1870; 's namidda,gs te 2 uren: Onderwerpen o.a. 6 Adre van P. Fontein en Zoon tot het inrigten van eene eendenkom, ter lengte van 6 j meters bij 4 meters breedte, achter hunne houtkoperij I bij de Zijlpoort. Burg. en Weth. alhier, ge- zien het adres van J. Montag- j ne, koopman en winkelier, wonende alhier, waarbij hij j vergunning vraagt tot het I inrichten van eene bewaar plaats van petroleum in het pakhuis *n de Kraaij er straat l wijk III, no 276 a (thans no 14a) doen te weten dat be- I zwaren kunnen worden inge- bracht op het Raadhuis.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1