'Uit de Beierse bergen komt de redding voor Bonn"... EEG-landen optimistisch na de besprekingen in Munchen Londen gaat belangrijk de defensie versterken Zondag verkiezingen in Beieren en Strauss belooft: Russische maanauto verwijdert zich 96 meter van de Loena Een Pontiac is een gelukkig bezit. Fluitconcert Pontiac tijd juiste tijd Generaal Assad Syrisch premier Nederlander stelt Rijnvervuilers aan de kaak Geen getuigen voor beklaagden in proces-Tate REVOLUTIE VIA T.V." Volgend jaar autogordels ook in België verplicht Belgische minister fel tegen „rode scholierenboekje' I ijf Naxalieten doodgeschoten föJJVAG 20 NOVEMBER 1970 I.ETDSCH DAGBLAD PAGINA 1 (Van onze correspondent W. P. Timmers) MÜNCHEN (GPD) Als in Bonn niet kan worden afgerekend met het onheilsregime van „Wilhelm de Eerste met de achternaam Brandt" zal de redding uit de Beierse bergen komen. Dat laat Franz josef Strauss de bondsrepubliek dezer dagen vanuit de zuidelijke .vrijstaat" weten. Zondag kiest Beieren een nieuwe landdag (het deelstaatparlement) en Strauss, die zijn CSU als de harde kern van de oppositie tegen Brandt beschouwt, is vastbesloten de regering van SPD (socialisten) en FDP (liberalen) bij die gelegenheid het dieptepunt in haar korte carrière te bezorgen. socialisme het sterkst blijken. Zij, die hier tegen ons zijn, moeten in hun domheid worden beschermd, zodat er geen moment komt waarop ze niet meer kunnen kiezen". Strauss is op eigen terrein een nog geduchter spreker dan in Bonn'. In de Christelijk-Sociale Unie, de Beier- je zusterorganisatie van de CDU, is bovendien zichtbaar de onge kroonde koninig. Maar ook daar buiten is hier niemand tegen hem opgewassen. In Augsburg, waar CSU en SPD elkaar ongeveer in even wicht houden, heb ik woensdagavond krachtmeting met linkse tegen standers bijgewoond. In 'n overvolle sporthal hebben ze de plaatselijke voorzitter het spreken onmogelijk ge maakt, een orkest met een fluitcon cert royaal verslagen en een groep Beierse Kozakkenmeisjes (CSU-by- drage aan de toenadering tot Mos kou?) zo nerveus gemaakt dat ze hopeloos met de dikke beentjes in' de war raakten. De kans op een dolkomische avond was echter vervlogen zodra de ge drongen CSU-voorzitter persoonlijk het toneel had beklommen voor zijn dagelijkse tirade tegen Bonn. Ro yaal voordat hij was uitgesproken verlieten de langharige lawaaischop pers stilletjes de zaal. Wellicht waren er zich van bewust dat ze een rolletje hadden gespeeld in het spel van Strauss, die graag van een paar „aangevertjes" profiteert om de be dreiging van Europa's sterkste eco nomische macht en het land met de beste sociale voorzieningen te ver duidelijken. Sterke macht Hij wekt de indruk nu zelfs in Beieren tegen een sterke macht te moeten strijden: „Ik heb gezien' hoe de bondsprominenten met vijf vlieg tuigen van de Bundeswehr, met een ijzeren kruis dus, in Beieren zijn aangekomen. Wij zijn hier nooit met een halve Luftstaffel binnengeval len". Het gezonde bolwerk van recht en orde schijnt een gevaarlijke aanval te moeten afslaan: „Wat wilt u. dat de Beierse staatskanselarij wordt veranderd in een socialistische stad houderschap van Brandt? Laat u door de zwakke geesten, die de nieu we messiaanse tijd prediken, niets wijsmaken. Beieren en heel Duitsland bebben de CSU nodig, zodat in de buitenlandse politiek naar een ge loofwaardig beleid en in de binnen landse naai' stabiliteit kan worden teruggekeerd". Strauss maakt het nog bonter als hjj zijn aanval direct richt op de SPD: „Er is een toenemende over eenkomst tussen de SPD-hetze en de communistischepropaganda. De Ju- so's (jonge socialisten) zijn al naar de neo-marxistische klassenstrijd van hun vaderen teruggekeerd. Als het zo doorgaat zal het bolsjewistische Even erg In zijn pleidooi voor recht en orde rekent Strauss af met ieder die an ders denkt. Alleen rechts wordt ont zien. Voor hem is de „Aktion Wieder stand". die tot gewelddadig verzet tegen de regering in Bonn opriep, eenvoudig een navolging van dat gene wat op de linkervleugel is be gonnen en nu eenmaal gebeurt als een regering niet in staat is het' gezag te handhaven. „Brandt aan de muur" is niet minder erg dan „Huber aan het mes", waarmee de FDP in Beieren propaganda maakt, aldus Strauss. Zonder twijfel is een van' de zwak ke plekken van. de campagnes van Strauss' tegenstanders, dat zij zich van dezelfde praktijken bedienen. Aanpassing aan het gure politieke klimaat is kennelijk noodzakelijk ge acht. Tegen de Christelijk-Sociale Unie is echter in deze deelstaat geen partij opgewassen. In de Beierse landdag zetelt naast de CSU alleen de SPD. Bij vorige landdagverkiezingen haalde ze 38% van de stemmen, de CSU 48. Maar bij de bondsdagverkiezingen van vo rig jaar was de verhouding nog ver der in he£ nadeel van de socialisten verschoven: 34 tegen 54. Strauss ver klaarde openlijk dat de inzet van de huidige verkiezingen de bondspoli- tiek is. Met de FDP steekt hij de draak („dat is de rugzak-partij van de SPD"), in de NPD (ultra-rechtse) gelooft hij niet meer (waar voelen rechtse radicalen zich beter thuis dan bij Strauss). De SPD maakt hij in meer dan 80 verkiezingstoespraken verdacht: „Waarom niet meteen „Ami go home, Iwan come in"? mevr. Hildegard Hamm-Brücher, een Beierse die als staatssecretaris van Onderwijs dienst doet in de regering- Brandt. Ze bepleit verbetering van het achtergebleven Beierse onderwijs en de onfrisse FDP-leuze richt zich dan ook tegen minister van Onder wijs Huber: „Liefert Huber an das Messer, diese Dame macht es besser". De FDP heeft haar campagnes ge concentreerd op het sterk protes tante midden-Franken. Ze moet hier tien procent van de stemmen ver werven',wil ze tot de landdag door dringen. Het merkwaardige Beierse kiesstelsel eist dat een partij in ten minste één van de zeven kiesdis tricten tien procent van de stemmen behaalt. Vier jaar geleden was de FDP daar in midden-Franken slechts vierduizend stemmen vandaan en zelfs Strauss sluit niet uit dat ze de tien procent haalt. Maar bij de bondsdagverkiezingen van vorig jaar kwam de FDP ook hier niet verder dan 5,6 pet. De hoop is niet groot. De FDP-kansen om als derde partij in de landdag te komen zijn klein. Strauss hoopt op ae absolute meer derheid van zijn' CSU en vertelt vast dat minister-president Goppel in functie zal blijven.' Dat de SPD op haar verkiezingspamfletten een was lijst van CSU-schandalen publiceert maakt in Beieren geen diépe indruk en het pas door de FDP ontketende omkopingsschandaal wordt door Strauss dankbaar misbruikt om aan te tonen hoe corrupt de FDP is. Als in Augsburg in enkele zinnen afgerekend met de schreeuwende fluitende tegenstanders, verliest de sterke man zich in herinneringen aan' vroeger. Dat zijn herinneringen aan de ene crisis na de andere, met een stille verzwijging naar de huidige socialistische gevaren uit Bonn. Re volutie, crises, geldontwaarding, oor log. „En dan vragen ze nog hoe het tot een Adolf Hitler kon komen", roept hij voldaan. In de zaal kijkt men elkaar knikkend aan en reageert instemmend: „Na, eben". MOSKOU (Tass, AP) De Sow- I mandant. de bestuurder, de werk- jetrusslsche maanauto Locnochod is tuigkundige, de navigator en de ra- vanaf de aarde opnieuw in bewe- diotcchnicus. Eikvan hen kan de Loe- ging gebracht en heeft zich intus- nochod of een deel ervan in werking sen tot 96 meter van de Loena-17 J stellen. Doordat zy het verwijderd. Dit experiment duurde Onvergelijkbaar De SPD wordt voor het eerst ge steund door een regering in Bonn, maar uitgerekend hier is het de vraag of dat zo'n voordeel is. Haar Beierse aanvierder, Volkmar Gabert. is in populariteit onmogelijk met Strauss te vergelijken. Een van Strauss' vaste grapjes in' de ver kiezingstoespraak: „Ik noem de heer Gabert gaarne een paar keer, zodat hij bekender wordt". De party die het wel geheel moet hebben van Bonn, is de FDP. Cen trale figuur in de FDP-campagne is Kolonel Hoogenhout overleden Kolonel P. I. Hoogenhout, oud-am bassadeur van Zuid-Afrika in Neder land. is op 87-jarige leeftyd overle den in Wellington in de Kaapprovin cie. FRANZ JOSEF STRAUSS LONDEN (AP) De Engelse conservatieve regering heeft gister avond in het Lagerhuis goedkeuring verkregen voor haar plannen tot ver sterking van de Engelse militaire macht. Het Lagerhuis verwierp met 284 tegen 248 stemmen een Labour- motie waarin kritiek werd geuit op het defensiebeleid van de regering. De meerderheid die de regering ADVERTENTIE Een Pontiac maakt h blij omdat het zo'n mooi horloge is. Een Pontiac maakt u tevreden omdat het zo'n goed horloge is. Hydraulica, waterdicht en condensproef; in chroom, staal of doublé v.a. 1 109/- Met lang collier. Zeer charmant. Doublé v.a. f 125.- Wordt het geeo tijd dat u eens bij een Pontiac-dealer gaat kijken naar de nieuwe collectie 7 BEIROET (AP) De man van de jongste Syrische staatsgreep, lui- tenat-generaal Hafez Al-Assad, be velhebber van de Luchtmacht' en minister van Defensie in de vorige regering, is gisteren uitgeroepen tot minister-president van zyn land, een week nadat, hij het marxistische re gime van Noereddin Attassi, geruis loos en bloedloos, had gewipt. Tot voorlopig staatshoofd van Syrië is, aldus meldt radio-Damascus, de 40- jarige leraar Achmad Chatib be noemd. kreeg was groter dan haar zetel- meerderheid (28) in het Lagerhuis. Lord Baniel. de tweede man van het ministerie van Defensie, ver klaarde tijdens het debat dat de Sowjet-Unie haar sterkte in de lucht en op zee uitbreidt in het Middel- landse-Zeegebied, het Midden-Oosten en de Indische Oceaan. Christopher Mayhew verklaarde na mens de oppositie dat de omstreden verkoop van wapenen aan Zuid-Afri ka die door de regering wordt overwogen de Russen eerder naar Afrika en de Indische Oceaan zou lokken dan hen daar weghou den. Balniel was het daar niet mee eens. De conservatieve regering, die de besnoeiingen van de defensie door de Labourregering ongedaan wil ma ken, is voornemens deel te gaan ne men aan een door vyf naties ge vormde Zuidoostaziatische verdedi gingsmacht. Balniel kondigde aan dat Engeland een nieuw met gevechtswagens uit gerust regiment wil toevoegen aan de strydkrachten van de NAVO in West-Duitsland, dat zy een legerre serve van 10.000 man wil scheppen, de Franse exocet-raketten wil instal leren op schepen van de Royal Na vy en vier nieuwe eskaders Jaguar gevechtsvliegtuigen wil opbouwen. Volgens Lord Balniel heeft de Sow jet-Unie haar vloot in de middelland se Zee in vyf jaar van 16 tot 61 uit gebreid. Er zyn nu volgens hem 20 Russische marineschepen in de In dische Oceaan, tegen niet één vyf jaar geleden. Elke vyf weken, aldus de minister, komt er in de Sowjet- Unie een kernonderzeeër klaar. In Egypte. Irak en Syrië heeft de Sow jet-Unie nu de beschikking over 65 vliegvelden, tegen 36 in 1967 vier uur en veertig minuten. Na de landing was het voertuig gekeerd, waardoor de Loena-17 door de tele- fotometer kon worden opgenomen. Daarna liet men het opnieuw draaien om het verder in zuidoos- telyke richting te laten rijden. De Loenochod reed door een be- trekkelyk vlak gebied met styg- en dalingshoeken tot 10 graden. Onder weg trof het stenen en kraters van geringe afmetingen aan en klom het over een hele maanheuvel. Tydens de rit werden metingen verricht aan de mechanische eigenschappen van het maangesteente en de werking van het toestel. Alle systemen werk ten goed. de temperatuur in de appa- ratenafdeling bedroeg 16 graden Cel sius. Het onderzoekprogramma wordt voortgezet. Volgens Tass wordt de besturing van de automaat verricht door een groep van vyf personen: de com- ROTTERDAM. KLEEF iDPA) De Nederlander Johannes Booy heeft gisteren in Rotterdam tydens een hesloten zitting een getuigenverkla ring afgelegd over zijn betrekkingen met de beruchte Westduitse firma ..Hamburger Lloyd" van Jürgen Bernhold. Bernhold en dertien van zyn werknemers staan in Kleef te recht wegens vervuiling van de Ryn door het lozen van giftige afvalstof fen uit tankschepen. Booy verklaarde, aldus de openba re aanklager Hans-Paul Söller, dat zyn tank- en scheepsschoonmaakbe- drijf sinds 1967 van Bernhold geen giftige afvalstoffen ter vernietiging heeft ontvangen. Sinds 1967 zou de „Hamburger Lloyd" echter nog meer dan tien scheepsladingen ge- vaarlyke chemicaliën naar Neder land hebben vervoerd, waar zy ver nietigd zouden worden. Booy zei dat deze schepen by aankomst leeg wa ren en alleen schoongemaakt be hoefden te worden. Volgens de aan klacht hebben verscheidene van Bernholds kapiteins de giftige stof fen vóór Rotterdam in de Ryn ge loosd LOS ANGELES (Reuter) In het proces tegen de sekteleider Charles Manson en zyn drie vrouweiyke vol gelingen, die beschuldigd worden van de moord op Sharon Tate en haar vrienden, hebben de advocaten gis teren voor een sensatie gezorgd door de mededeling dat zy geen getuigen uit de Loenochod door middel van een tv-scherm kunnen bekyken, kunnen de bemanningsleden het voertuig weg houden van obstakels. SAN DIEGO (AP) De uit Hon garije afkomstige Amerikaanse kern- eeleerde dr. Edward Teller heeft in San Diego. Californië. verklaard dat fife wereldomspannende -evolutie op de universiteiten geïnspireerd is door de communistisch-Chinese culturele revolutie en verspreid wordt door het medium televisie. Teller, die sprak op een vergade ring van de Amerikaanse onderwijs commissie, zei om. .De vlam die de brand ontstoken heeft, heeft duide lijk een rode tint. maar om die brand aan te wakkeren is een wind nodig. Die heet televisie" Teller was van mening dat de televisie teveel nadruk legt op het geweld en de sensatie in de wereld. BRUSSEL (ANP» De Belgische minister van verkeer, Bertrand, heeft meegedeeld, dat voor het ko mende zomerseizoen veiligheidsgor dels voor de voorste zitplaatsen in personenauto's verplicht zullen wor den gesteld. Er is ruimschoots bewe zen, dat het gebruik van gordels de gevolgen van aanrij dingen beperkt, aldus de bewindsman in de Senaat. Het aantal zware verkeersongeluk ken is het afgelopen jaar in Bel gië byzonder toegenomen. r BRUSSEL (ANP> De Belgische I minister van Justitie. Vranckx, heeft I gisteren in de Belgische Senaat ver- I klaard. dat het onmogelyk is het j opruiend karakter van het Neder- I landse „Rode boekje voor scholie ren" in twyfel te trekken. Als Bel- I gische scholieren de raadgevingen, die in dit boekje worden gegeven, opvolgen, zal ons land over enkele Jaren een onderontwikkeld landzajn. Tn het boekje is sprake van sex, abortus, verdovende middelen, dienst- wegering, dolle mina's en commune vorming. Al die dingen worden voorgesteld als de meest normale en CALCUTTA (AP) Vyf jonge Naxalieten (aanhangers van Maois- me) zyn gisteren door de politie van Calcutta doodgeschoten toen de po litie een wyk van de stad uitkamde op zoek naar leden van de Maoïsti sche groep. Volgens de politie zou den de Naxalieten agenten met zullen laten voorkomen. Ze hadden onschuldige zaken, aldus de minis- «erder aangekondigd dat ze dertig ter tijdens een interpellatie in de tot veertig getuigen zouden oproepen, senaat door de socialistische sena- maar veranderden kenneiyk van tac- j tor Calewaert. tiek naar aanleiding van een gesprek Minister Vranckx zei tydens de met de vier verdachten in de gevan- interpellatie ook, dat in België de genis, woensdagavond laat. zeden onderworpen zijn aan gren- Het besluit van de verdedigers zou het marathonproces, dat al 23 we ken duurt, met een maand kunnen bekorten. Oorspronkelyk verwachtte men dat het zich wel tot in Januari zou voortslepen. De rechter heeft er intussen in toe gestemd dat de verdachten zichzelf zullen verdedigen. Volgens advocaat Fitzgerald hebben de vrouwen hier toe uit eigen vrye wil besloten, zon der door Manson onder druk te zyn bommen hebben aangevallen. Een gezet. Manson zelf schynt niet van van de vyf werd neergeschoten toen J olan plaats te nemen In de getuigen' hy trachtte te ontkomen. bank. zen die niet overschreden mogen worden Die grenzen worden onder meer afgebakend door perversiteit en bestialiteit. De jeugd mag dan een betere maatschappij wensen, men mag toch niet toestaan dat ze zich overlevert aan ontucht zoals in het boekje wordt, gesuggereerd We hebben in België een gezonde jeugd en we moeten zorgen dat dit zo biyft. zo verdedigde minister Vranckx zyn inbeslagnemingsbeleid. De bewinds man kreeg na zyn beantwoording van de vragen aan langdurig applaus van rechtse senatoren. (Van onze oorrespondent) MUNCHEN (GPD) De confe rentie over de politieke samenwer king van de zes E.E.G.-landen en daarenboven die met de vier kandi daten-voor-'t-lidmaatsc hap van de gemeenschap (Engeland, Ierland, Noorwegen en Denemarken) heeft een voorspoedig verloop gehad. Ver scheidene ministers, zoals de West duitse minister van Buitenlandse Zaken Scheel, hebben zelfs over .een historische dag" gesproken, maar dat schynt toch wel wat over dreven. Er is een flinke stap voor- Hit gedaan, maar het blijft verder afwachten hoe de deelgenoten in de E.E.G. en zy die het binnen afzien bare tyd hopen te zyn, in de ko mende maanden zullen reageren. In elk geval zyn de onderlinge raadpleging en inlichting sterk uit gebreid. Dat zal misschien mogeiyk maken dat Europa bedoeld i6: de landen die zich hebben aangesloten by de E.E.G. binnen afzienbare tyd met één stem zal kunnen spre ken. Vier keer per jaar zullen voor taan de directeurs-generaal van po litieke zaken van de zes landen by elkaar komen en de ministers van Buitenlandse Zaken twee keer. Eind mei is de tweede ministersconferen tie, dan te Parijs. Men hoopt dat die bewindslieden heel kort erna zullen vergaderen met hun oollega's van de vier landen die lid willen worden Vrijwel eik ogenblik zal er echter contact kunnen zyn via de ambas sadeurs van de tien landen. Die zullen elkaar op de hoogte houden van wederzijdse verlangens en wen sen en zeker ook van kritiek. t>p 2 december as., één dag voor de ver gadering van de N.A.V.O.-minister raad, komen de ministers van Bui tenlandse Zaken van de tien in Brussel byeen. Het ïykt allemaal haast een uto pie en het verwonderde dan ook niemand dat de ministers gisteren eigeniyk verrast waren over de eens gezindheid, die er tussen hen scheen te heersen met betrekking tot de ter tafel gekomen problemen. Mi nister Luns, al jaren de paladyn van het betrekken van Engeland als volwaardig deelgenoot van het Europa-van-de-zes, oordeelde gis teravond dat naar zyn mening een bevredigende oplossing was gevonden. Verder bekende hij dat hy „oever loze discussies" had gevreesd, maar dat het ..erg was meegevallen". Er hebben drie onderwerpen op de agenda gestaan: hulp aan Pakistan, de toestand in het nabye oosten en een europese veiligheidsconferentie. Minister Schumann van Frankryk heeft uitvoerig het Franse stand punt met betrekking tot het Nabye Oosten uiteengezet en er daarbij nadrukkelijk aan herinnerd, dat de Nederlandse gezichtshoek in'de Ver enigde Naties uitzonderiyk alleen stond. Het resultaat, waartoe men is gekomen: de directeuren van de afdelingen Nabye Oosten van de zes ministeries van Buitenlandse Zaken gaan rapporten uitbrengen en be gin volgend jaar, wanneer Frankryk het voorzitterschap van de EE.G - ministerraad bekleedt, zal men pro beren een gemeenschappelijk stand punt vast te stellen. Of het ook door andere belanghebbenden zal worden geaccepteerd blijft nog een onbeantwoorde vraag. By de bespreking over de Europese veiligheidsconférentie mocht ook de heer Malfatti voorzitter van de Brusselse E.E.G.-commissie, aanwe zig zyn, omdat de landen van het Oostblok zeer duidelijk hebben laten weten dat het ook om economische problemen gaai. Ook hier weer: de zes, al of niet gesecundeerd door de vier aspirant-leden, willen één lyn trekken. Er bleek goede wil by de Zes de kwestie in groter vertand (de Veiligheidsraad by voorbeeld) aan de O'.-de te stellen, maar men kwam verder toch niet veel meer dan een gematigd optimisme. Het is eigeniyk alles by elkaar toch vrij veel. Men kon gisteren in MUnchen zo denken dat er by de Zes toch iets is „doorgebroken". Is het de schaduw van generaal De Gaulle die is geweken? Niemand wilde het zeggen, maar het bleef een met voorbehoud uitgesproken oordeel: het politieke Europa is op weg, het is op gang gekomen. Te genstanders ervar. zeggen natuur- ïyk: het is op drift geslagen. Gis teren in München leek het eerder dat de Zee het vast fa de hand hadden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7