moet nog groeien op titel voor Katwijk Natrinon! Zaalvoetbal Laatste kans Biljartteam al uitgeschakeld Zoutarm dieet? ZAALVOETBAL NOG IN KINDERSCHOENEN MAAR DIE KNELLEN WEL SECRETARIS GILLEBAART: „ZEGE OP TAVV ISODIG" VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 PAGINA 21 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD Twee van de drie narde werkers achter de schermen van het zaalvoetbal in de Afdeling Lei den: links de heer Th. W. („Dirk") van der Klugt, rechts de heer E. J. (Ed) Bergman, die met de heer J. (Jos) Vlasveld als scheidsfr echter scom- missie de zaken in de Gr oenoor dhal wekelijks „runnen". Als mensen-utt-de-praktijk brengen zij in onderstaand interview een aantal interes sante meningen èn problemen naar voren. Begint de veelbesproken „spcl- verruwing" langzaam maar zeker ook niet tot de zaal door te dringen? Ernstige ongelukken zyn weliswaar nog niet gebeurd, maar worden de duels niet steeds feller en grimmi ger Wat op de „betonnen" vloer in de Groenoordhal toch grote ge varen met zich meebrengt? Van der Klugt: „Zeer beslist loopt bet in de zaal nog niet zo'r. vaart met de spelverruwing Botsin gen en blessures zijn nog geen kwes tie van ruw spel, maar meer een ge volg van het feit, dat nog teveel veld voet bal wordt gespeeld Zaal voetbal vereist een totaal ander spel Zaalvoetbal dient gebaseerd te zijn op combinaties en niet op persoon lijke duels. Hoe beter het zaalvoetbal wordt gespeeld, des te meer combi naties en des te minder botsingen en blessures. De spelers zullen eenvou dig moeten inzien èn leren, dat voet ballen in een zaal, op een harde on dergrond, iets Steel anders is dan voetballen op een heerlijk trials veld". Wordt dat specifieke zaalvoetbal wel voldoende beheerst; door spelers, coaches èn scheidsrechters? Van der Klugt: „Voldoende nog zeker niet. Over het geheel genomen althans. Er zijn uitzonderingen: bij de clubs en by de arbiters. Maar het gemiddelde ligt nog te laag. Zeker vergeleken bij bijvoorbeeld de Afde ling Den Helder. Maar wij moeten natuurlijk niet ver geten, dat men daar het zaalvoetbal reeds zeven jaar kent en beoefent. In Leiden zal het nog veel moeten groeien". Bergman: „Toch zijn er in Lei den wel enkele zeer gunstige uitzon deringen. Bij de scheidrechters is dat bijvoorbeeld de heer Van der Akker. Hij heeft ook vorig seizoen in Zwolle gefloten tijdens het toernooi om het kampioenschap van Nederland en hij was daar zelfs een van de besten. Wanneer een wedstrijd goed geleid wordt, valt dat vaak direct aan het spel te merken. Zo'n wedstrijd wordt er duidelijk aantrekkelijker door". Het verschil in het leiden tus sen de ene scheidsrechter en de an dere is soms nogal groot de scheidsrechters, die wèl scherp vol gens de regels fluiten, worden vaak scheef aangekeken en voor „fanatie keling" uitgemaakt, omdat men zo iets (nog?) niet gewend is. Van der Klugt: „Die 'fanatieke lingen' doen het meestal juist goed. Maar de spelers vinden zo'n scheids rechter fanatiek óf overdreven flui ten, omdat zü zélf niet begrijpen, dat er in de zaal heel andere regels zijn dan op het veld. Dat er in de zaal véél meer discipline wordt ver eist. Opzettelijk hands bijvoorbeeld of een bal wegtrappen dient te wor den bestraft met twee minuten op het bankje. Trekt een speler na zo'n beslissing een lelijk gezicht of meent h(j daar schamper iets over te moe ten zeggen, dan krijgt hij daarvoor vijf minuten straftijd. En als hij daar weer iets over heeft op te merken, dan moet-ie voor de hele wedstrijd eruit. Het is jammer, dat de scheids rechters daar niet allemaal streng in zijn. Als alle scheidsrechters daar eens op gingen letten, dan was dia flauwekul vlug afgelopen". Bergman: „Daarom willen wij ook zo graag komen tot de instelling van een cursus. En dat zal in de na bije toekomst ook dienen te gebeu ren. Wij zijn gestart met het bedryfs- voetbaltoernooi. Daarvoor hebben we een oproep geplaatst. Alle scheids rechters, die toen zin hadden om in de zaal te fluiten, hadden wij erop los gelaten na een spelregelavondje bij de COVS. Daarna hebben we op nieuw een cursusavond belegd en daarvoor meldden zich elf scheids rechters. Met die mensen zijn wij vo rig jaar de competitie ingegaan Er zijn er enkele bijgekomen en ook een paar afgevallen. Die scheidsrechters fluiten eigenlijk op hun zelfopgedane kennis en hun ervaring. Wij zijn van plan om voor het begin van het vol gende seizoen een officiële cursus te organiseren. Alle nieuwe scheids rechters zullen die cursus moeten volgen. De oude worden gezien hun ervaring, die zij dan hebben, daar van vrijgesteld. Maar wij zullen wèl adviseren, om die cursus liefst toch ook te volgen Wordt er voldoennde aan pro paganda gedaan? Voorlichting èn „opvoeding" voor spelers en coaches begeleiding èn opleiding van scheidsrechters? Van der Klugt: „Aan de voor lichting wordt in het algemeen nog veel te weinig gedaan. Er kan in ieder geval veel méér gebeuren Maar het moet niet- alleen van de Bond, maar óók van de clubs uit gaan. Dat is geen verwijt: maar er zal veel meer samenwerking moeten komen, wil men het zaalvoetbal in Leiden op een hoger plan helpen. Er zullen avondjes moeten worden ge organiseerd, met bijvoorbeeld een film en spelregelvragen. Voor de spe lers en de coaches. Want er zijn vo rig jaar wel de nodige spelregelboek jes van de hand gegaan, maar die zijn in de meeste gevallen ergens blij ven liggen. De inhoud is in de reeel niet bij de spelers terecht gekomen. Eén van de uitzonderingen is Koe- jaké. Zaalvoetbal, dat tikke-tak spel letje ligt die jongens uitstekend. Maar zij dóen er ook veel voor. Spel- technisch en organisatorisch. Vorige week heeft Koejaké het één-jarig bestaan gevierd. Op uitnodiging zijn daar namens onze commissie de heer Vlasveld en ondergetekende naar toe gegaan. Wij hebben daar niet alleen onze gelukwensen aangeboden, maar óók gezegd wat er nog aan man keerde. Dat hebben zij gewaardeerd Nu hebben zij gevaagd, of zij hun coaches mochten opleiden door hen bijvoorbeeld tijdens de wedstrijden te instrueren. Dat hebben wij goed ge vonden. vandaar dat er tijdens de wedstrijden van Koejaké nu een extra man langs de kant zit. Zij hebben ons nu ook benaderd met de vraag of zij soms vrouwelijke coaches mogen opleiden. Dat bedoelen zij se rieus. Want zo is hun hele aanpak". Bergman: „Vele grote vereni gingen in Leiden kunnen aan Koe jaké nog een voorbeeld nemen. De grote Leidse clubs zijn bepaald niet vooruitstrevend op zaalvoetbalgebied. Opmerkelijk is. dat gerenommeerde verenigingen in andere districten zich veel minder sceptisch hebben opgesteld. Het verbod bijvoorbeeld, waarop de Leidse verenigingen tij dens de jaarvergadering vorig jaar hebben aangedrongen om te komen tot een lijst van 25 selectie-spelers, die niet in de zaal zouden mogen uitkomen, in plaats van de voorge stelde lijst van het eerste elftal, is tijdens de landelijke vergadering ver worpen. Zonder meer. Alleen wij, als eLidse vertegenwoordigers, steunden het eigen voorstel Zaalvoetbal staat in Leiden (nog) bekend als een dure sport; in hoeverre is de gestelde „kostprijs" van f 15,per wedstrijd per team nog juist? Van der Klugt: „Het zaalvoet bal gaat steeds goedkoper worden Niet alleen is het aantal verenigin gen gestegen, waardoor de huurprijs van de haL etc. over meer verenigin gen kan worden omgeslagen, maar daarnaast zyn er nu de inkomsten van het entree-geld. Doordat ook de publieke belangstelling steeds meer stijgt, komt er behoorlijk wat binnen. Een deel van het geld komt voor de uitgaven beschikbaar, waardoor de kostprijs steeds meer zal zakken. Vo rig jaar waren wij uitgegaan van een bedrag van vijftien gulden. Dat is inmiddels teruggelopen tot twaalf gulden vyftig en zal in de toekomst best een tientje kunnen worden. Wat neer komt op een piek per speler. Als je een uurtje wil gaan zwemmen, ben je tegenwoordig meer kwijt Tydens de laatste algemene jaarvergadering op woensdagavond 16 september: overigens een erg on gelukkige datum in verband met het Europa Cup-duel Feijenoord Ut Arad (op de tv) is besloten om een ordedienst in te stellen; elke thuisspelende vereniging moet een orde-commissaris leveren. Wat zyn tot nog toe de ervaringen? Van der Klugt: „De ervaring met die clubmensen is erg goed. De verenigingen zorgen zélf voor een suppost en er zijn zelfs mensen die elke week maar even lanzs komen om een oranje-band te halen. Want zij zijn er toch en willen best even mee helpen. Overigens: deze ordedienst is ingesteld op verzoek van de directie van de Groenoordhal om vernielin gen en dergelijke tegen te gaan". Bergman: ..Deze verenigings suppoosten leek ons de meest reële oplossing. Want men mag niet van de zaalvoetbalcommissie van de Afdeling eisen, dat zij wekelijks de zaak in de gaten houdt. Mensen als mr. dr. De Jongh en dokter Den Haan hebben het bovendien vee! te druk met hun werk om inderdaad ook elke week aanwezig te zijn". Toch zijn er in de afgelopen maand tot tweemaal toe ernstige on geregeldheden geweest: d.nsdagavand 27 oktober werd scheidsrechter Fransen na afloop van de wedstrijd Koejaké 3Regenboog 2 door enkele spelers èn vooral de grensrechter van Koejaké bedreigd, terwijl dinsdag 10 november scheidsrechter Hofryan werd gemolesteerd door de grens rechter èn enkele spelers van VNA 1. Van der Klugt: „Men heeft ons verweten, dat wy onvoldoende heb ben ingegrepen, maar er viel een voudig niets aan te doen door ons. En ook niet meer door de ordedienst. Het was in een ogenblik gebeurd. Fransen was ineens omringd door mensen en kreeg toen een klap Hof man werd opeens aangevallen door de grensrechter van VNA. Maar en kele spelers van VNA zélf en Rijns- burgse Boys waren er als de kippen bij om die man van hem af te trek ken. Dat soort dingen gebeuren he laas óók wel eens op het veld. Maar voor VNA zal die zaak ongetwijfeld nog een behoorlijk staartje krijgen. Nederlaag tegen Westdiiitsers: 8-2 ADVERTENTIE Zoutarme melk van Nutricia. Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. in poedervorm of vloeibaar AMERSFOORT (QPD> Door, een nederlaag tegen West-Duitsland is het Nederlands biljartteam zo goed j als zpker uitgeschakeld voor de Euro- i pese titel in de vijf kamp voor landen teams. De Nederlandse biljarters ver loren met 82 door het uiterst ma tige spel van Hans Vultink en Hans Sundquest, die in het team de zwak ke plekken vormden. Vultink, de ver tegenwoordig in het anker kader 47/ 2, stond gistermiddag in zijn par tij tegen Siegfried Spielmann als een beginneling te biljarten. Hans Sund quest (nederlaag tegen de Westduitse kampioen Klaus Hose) kan als ex cuus voor zijn slechte spel aanvoeren, dat hij elk ogenblik vader kan wor den. De enige Nederlandse overwin ning kwam op naam van de voor Tinl Wijnen ingevallen Henk de Kleine, die bij het bandstoten geen kind had aan Gunther Siebert. De Fransen herstelden zich van de forse nederlaag tegen de Belgen door van Spanje te winnen. De revelatie van dit toernooi, de Franse drieban den-specialist Richard Bitalis, bewees tegen de Spaanse kampioen zijn goede vorm en won met ruim verschil. De favoriete Belgen maakten korte metten met Oostenrijk en konden voor de tweede maal de biljartarena met de maximale score van 100 verlaten. De Ruyter (Ned) Fredke <Dld» 0 915 1.016 BelgiëOostenrijk 160. Libre: Weingartner (O) 0 2 0 0 Schrauwen (B) 500 2 381 250 47/2 Mastny (O) 67 9 37 7.44 Dielis (B) 400 9 143 44 44 71/2: Stenzei <0> 107 11 28 9 72 Waf flard (B) 300 11 120 27.27 Bandstoten Hitzinger (O) 97 18 15 5.38 Ceulemans (B) 200 18 57 11.11 Driebanden: Boulanger <B) 60 63 9 0952 Scherz O) 50 63 5 0.793 Frankrijk— -Spanje 8—2. Temeer, omdat er op het formulier een andere grensrechter stond ver meld. Maar wij weten wie het ge weest is". Bergman: „Dat soort dingen zijn nooit, helemaal te voorkomen. Wij hebben wel onmiddellijk de scheidsrechter naar de k'eedkamer bege.eid en vervolgens naar de een- trale. waar hij rapport heeft opge maakt". Hoe staat he! me! de afwikke ling van deze s'raf^aken? Van der K'ugt: Helaas niet zo als wy graag gezien hadden. Beide j| gevallen lopen nog altijd. Wij als i commissie kunnen daar niets aan j doen. Er is géén voorlopige schorsmg uitgesproken, omdat de Aide'ing zo- i iets n et kent, in tegenstelling tot de KNVB De zaken hebben nog niet gediend en dat is eigenlijk toch wel een ernstige tekortkoming. De reglementen zijn wat betreft het zaalvoetbal nog niet vo'doende aan- gepast. Ook dat moet natuurlijk groeien Maa. de Afdeling zal wel moeten beseffen, dat er op deze ma nier voor ons. scheidsrechterscom- missie. frg moeilijk veraer te werken valt. Wij staan achter onze scheids rechters. Dan zal de Bond achter ons moeten gaan staan". Na de „proefcompetitie" vorig jaar wordt dit seizoen ais echt be schouwd. Is de huidige competitie- opzet inderdaad „volwassen", of zü" er nog meer „tekortkomingen" (zo als de lacune in de afwikkeling van strafzaken) in de reglementen? Van der Klugt: „Wy zouden op korte termijn de reglementen en statuten op méér punten willen zien aangepast. Er is bijvoorbeeld ook nog geen boete-regelingop het foutief of onvolledig invullen van een wed- strijdformulier staat geen straf, er is geen boete voor het niet „opkomen" van clubgrensrechters. zoals er ook geen straf staat op het niet vervul len van de orde-dienstplicht". Bergman: „Het zaalvoetbal moet in Leiden nog groeien. Speltechnisch en organisatorisch. Daarom is het jammer, dat de heer Van der Klugt bijvoorbeeld niet in het Afdelingsbe stuur zitting heeft. Natuurlijk, via mr. De Jongh als Afdelingsvoorzit ter en voorzitter van de landelijke commissie zaalvoetbal, kunnen wij onze wensen kenbaar maken. Maar iemand, die de praktijk in de Groen oordhal wekelyks meemaakt, zou wat dat betreft Immers veel geschikter zyn". Het is duidelijk: het zaalvoet bal, dat in Nederland langzaam maar zeker van de grond begint te komen, staat in Leiden nog in 11 de kinderschoenen. Maar die „schoentjes" beginnen hier-en- daar al flink te knellen. CEES ONVLEE Uitslagen j NederlandWest-Duitsland 28. Libre Hose (Did.) 500 4 337 125 00 Sundquest (Ned) 282 4 270 70.50 47/2: Vultink (Ned' 299 14 83 21.35 Spielmann (Did) 400 14 181 28.57 71/2: Muller (Did) 300 10 220 30.00 Van Leur (Ned) 52 10 34 5.20 Siebert (Did) De Kleine (Ned) 96 31 200 31 Aquilera (Spa) Delbarre <Fn Perona (Sp> Galmiche <Fr) 71/2: Galvez (Spa) Lafatlle (Fr> Bandstoten Munoz <Spa i Dufetelle <Fr) Driebanden: Bitalas (Fr) Rico (Sp) 194 500 156 355 308 24 400 24 100 26 200 25 60 54 35 64 48.50 125.00 12 83 16.66 37 50 15.37 (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK In de vierde klasse A van het zaterdagvoet bal staat ér morgenmiddag bij Katwijk—TAVV méér op het spel dan alleen jpaar de winst. Oók de wetenschap voor beide oloegen, dat het gaat om de aan sluiting met de kopgroep. Ach- 'er Maasdijk (10—18). DSO (10 13) en De Lier (1113) bezetten Katwijk en TAW met Duinoord de gedeelde vierde plaats met veertien punten uit elf wedstrij den en alleen bij winst bestaat le kans om in de tweede compe titiehelft nog te kunnen profite ren van mogelijke misstappen van Maasdijk en DSO. Voor Katwijk is het morgen middag dus er-op of er-onder. Toch durft Katwyks secretaris Piet Gillebaart vol vertrouwen een „één" te voorspellen. Waar om? De heer Gillebaart. vijf jaar geleden opvolger van Kat- wijks nestor Leen Schrama: „We móeten eenvoudig winnen. Bovendien hebben de Jongens nog iets goed te maken voor de 3—2 nederlaag in Ter Aar en dat zyn ze vast van plan. Want thuis zijn zy bovendien nog steeds ongeslagen." In de Hoornespolder had Kat wijk vorige week een uitstekende „generale": in de eerste ronde van de strijd om de KNVB- beker werd de Zwijndrechtse derdeklasser VVGZ na een ener verende strijd in de verlenging toch nog vrij gemakkelijk ver slagen (3—1). Die overwinning, ie wijze-waarop èn het feit dat centrale verdediger Henk van Duivenvoorde voor het eerst dit seizoen weer van de party was, stemt secretaris Gillebaart voor het duel met TAVV toch opti mistisch. Meent hij: „Het zal allemaal een stimulans zyn om dóór te gaan. Wy beschikken op het ogenblik over een vrij Jonge ploeg en een fijne trainer: de neer Van der Horst. Wy hebben echter de pech gehad, dat in het begin veel spelers sukkel den met blessures en er boven dien 'n paar ziek zijn geweest. Daardoor eigenlijk zijn wij in de eerste wedstrijden wat achterop geraakt. Vooral in de uitwed strijden is het niet te best ge gaan. Vooral daarin hadden de jonge spelers natuurlijk ook het nadeel, dat zij tegen fysiek ster kere tegenstanders kwamen te staan. En krachtvoetbal ligt ons niet. Katwijk moet het van tech- ïisch voetbal hebben en niet van inokvoetbal. Nu is er de laatste maanden wel wat meer hard heid in het elftal gebracht, maar zuiver op kracht spelen zal nooit lukken. Dat willen wij trouwens niet: bij het bestuur niet, de trainer niet èn de spe lers niet. Wij willen graag in de derde klasse komen, maar dan wèl met correct voetbal." Die „sprong" naar de derde klasse heeft Katwijk de laatste jaren steeds net niet kunnen maken. De oranjehemden leunen seizoen-in, seizoen-uit tegen de top van de vierde klasse aan, maar de titel hebben zij steeds net niet kunnen grijpen. Secretaris Piet Gillebaart peinzend: „Wisten wij maar de juiste oorzaak. Dan was dat ..probleem" vlug opgelost. Wij hebben talent genoeg. En Jeugd ook. Het tweede speelt in de re serve tweede klasse en draait daarin zelfs mee ln de top. ter wijl ons derde elftal ln de reser ve derde klasse uitkomt. Maar het eerste zit nog altijd in de vierde klasse. Hoelang nog De hoop, dat die „sprong" dit seizoen zal worden gemaakt, heeft men in de Hoornespolder nog niet opgegeven. Al ls men uiteraard wel realist genoeg om te beseffen, dat de kans niet al te groot meer is. Bedenkt de heer Gillebaart echter met een hoopvol vertrouwen: „De sfeer ls prima en er wordt keihard ge traind. De kans is immers nog niet helemaal verkeken. Boven dien: Maasdijk heeft het tot nog toe uitstekend gedaan, maar misschien werkt de nederlaag voor de beker vorige week tegen NSW (02) door en komt er bij die jongens nu een beetje de klad in. Wij zelf hebben de over- tuinglng. dat móchten we in de lerde klasse komen, we daarin >cht geen gek figuur zouden •laan. Dat we het zelfs royaal zouden redden. De kunst alleen ls om in die derde klasse te kó men. Normaal gesproken red den we het wel tegen de top- ploegen, maar vaak door het te harde spel, verspelen we teveel punten tegen laaggeplaatste clubs." Een voordeel voor Katwijk morgenmiddag, dat TAW door de zege in de inhaalwed strijd tegen Hermandad (3—1) op het ogenblik niet tot die „laaggeplaatste clubs" hoeft te worden gerekend De prognoses van Katwyks secretaris voor de morgenmid dag te spelen wedstrijden zijn: De Zwerver—Ter Leede: 3 („Net zoals wij twéé punten moeten pakken, zal Ter Leede er tenminste één moeten ver overen") Noordwijk—DOTO1 („Noordwijk gaat steeds beter draaien, terwyl DOTO aan het if zakken is maar Noordwijk moet er wèl voor blijven spelen); Heerjansdam—Quick Boys: 2 („Quick Boys heeft wat goed te maken trouwens: wij hebben zelfs nog eens van Heer jansdam gewonnen Rijns- burgse Boys—Rijsoord: 3; VRC SIZO: 1; ARC—Monster: 1; SMS—RCL: 2; SVOW—Semper Altius: 1; UVS—DUNO: 2; NSU '70Koudekerk: 3; Hazerswoud- se Boys—HVO: 2; Excelsior P. Oegstgeest1Katwyk— TAVV: 1; Be Fair—Bolnes: 1; Woubrugge—Piershil: 3. Scores De scores van de vorige voor spellers zijn: Albert Zweeris (Koudekerk) 64 Bert Paauw (Rynsburgse Boys» 62 Jil Heitinga (TAW) 53%. Cees Spaanderman (Noordwijk) 40 r, Constant Smit (Ter Leede) 38 Leo Pluimgraaff (Quick Boys) 36 Koos Ouwerkerk (UVS) en Thijs de Wit (RCL) 27 CEES ONVLEE Dit is een van de 12 „top sport" affiches, die zullen worden uitgegeven ter gelegenheid van de Olympische Spelen 1972 in Miin- chen. 7 0.937 7 0937 Voetbal Woensdag in de loop van de middag is de heer S. A. Th. van der Laan, oud-bestuurs lid van de Haagse eredivisievereni ging Holland Sport, in het zieken huis Sint Antoniushoeve in Voorburg overleden. De heer Van der Laan. die directeur was van een vleeswa- renfabriek in Leidschendam, werd 57 Jaar.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23