Kinderpsyche laat Truffaut niet los Boeiende verfilming nan Pearl Harbour I Films in Leiden JOHN WAYNE NOG HOOG TE PAARD r mr. jerico 'Enfant Sauvage: nieuw werkstuk van Franse filmer Allemaal naar bed Duivel bij zn staart „steed" als Residentie-Orkest in coltrui geen onverdeeld succes fORA! TORA! TORA! IP UjDAG 20 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 IMSTERDAM (GPD) De In nende kleine Fransman Fran- i Truffaut was vorige week en- dagen in Amsterdam om één de drie troeven op tafel te jen, die hij op dit moment in band houdt. De film „l'Enfant Tage" werd aan de pers ver- nd, een heel bijzonder werk- gebaseerd op historische iporten over een knaapje, dat ]aar of acht verwilderd in de sen had geleefd aan het eind sde achttiende eeuw. \ruffaut heeft een zwak voor kt nauw gedreven jongetjes, jj al tot uiting kwam in zijn \\ende eerste films Les Mis- f en „Les 400 coups". Niet tmd, want zelf was hij in zijn jeugd een knaapje dat tussen de raderen van het harde leven ver pletterd dreigde te raken en de criticus Bazin, die de voogdij over hem kreeg, heeft zijn latere car rière als filmer in feite bepaald. Dat hy zo gebiologeerd is door jeugdthema's verklaarde hij in Am sterdam met „De ontsporingen van volwassenen interesseren mij niet, ouderen hebben hun eigen vrijheid bereikt, in tegenstelling tot kinderen, die tot hun twaalfde by de gratie van hun omgeving opgroeien". „l'Enfant sauvage" is in meer dan één opzicht een opmerkelyke film. Toen Ingmar Bergman „De schaam te" had gemaakt, riep de Amerikaan se producent United Artist plechtig „Onze laatste zwart-witfilm" en de Fransman heeft veel aandrang moe ten uitoefenen om de allerlaatste te mogen maken. Wie zijn film ziet geeft hem gelijk. Een uiterst sobere, diep- heldere vorm schenkt dit negende Frangois Truffaut instrueert zijn hoofdrolspeler Leaud bij de opname van „Domicile conjugal" in een moeilijke Japanse zit. grote opus zyn kracht en sterke ont roering Wolfskind „Memoire et rapport sur Victor del'Aveyron" van de medicus Jean Itard vertaalt van dit wolfskind, dat in de schaduw van de Franse revo lutie lang in volstrekte isolatie leefde en toen het eenmaal gevangen was door Itard werd onderricht in de verworvenheden van onze bescha ving. Truffaut heeft zich zeer nauw aan de tekst van Itard gehouden, maar men zou zich vergissen door te ver onderstellen dat hij op die manier alleen maar een kermisattractie in exploitatie heeft willen brengen, juist zoals de Franse „citoyens" het geval destijds zagen, die in het doofstom- meninstituut in de Rue St. Jacques kwamen kijken. Het tegendeel is waar. Het aangrijpende blijkt in „l'Enfant sauvage" juist dat hij ver vlakte volwassenen reeksen vervlogen ervaringen opnieuw laat beleven. Deze vervreemding, die wel degelijk de eigen inbreng van de regisseur verschaft achter de streng beheerste filmvertaling vroeg een tocht terug van de regisseur raar de psyche van het kind. welke de meesten van ons niet meer vermogen te maken. Truffaut heeft geen beroep willen doen op bekende acteurs. Na lang zoeken besloot hy de rol van Itard zelf te spelen, omdat zoals hij stelde, zijn taak het jongetje te begeleiden voor hem belangrijker was dan film regisseur te zyn. Jean-Pierre Cargol. een dertien jarig zigeunerjongetje uit Montpel- lier speelt de kwetsbare titelrol. Het moet aanvankelijk op handenen voe ten lopen en dat plaatste de regisseur voor grote moeilijkheden, omdat zi geuners Ln feite al beter op twee be nen lopen dan de gemiddelde bur ger Met veel geduld en toewijding heeft Truffaut zijn werkstuk ge maakt. Hij leert de toeschouwer hoe een sleutel in een slot moet worden omgedraaid, de eerste gearticuleerde kreten van het kind snyden door de ziel. Bij wijze van Nederlands ele ment wordt Victor op gezag van „Boerhaave d'Haarlem" in een don kere kast opgesloten. Troeven Twee andere troeven van Truffaut: deze herfst verscheen bij Mercur de France „Les aventures d'Antoine Doinel", waarin de cyclus „Les Quatre Cents Coups", een filmsketch uit „l'Amour a vingt ans". „Baisers voles" en „Domicile conjugal" met begeleidende commentaren is opgeno men. De laatste (kleuren»film moet hier eveneens nog worden uitge bracht en dat is dan meteen zyn der de troef. In 1958 plaatste Truffaut in „Fran- ce-Soir" een advertentie voor de hoofdrol van een dertienjarig knaap- Je in „Les 400 coups". Daar vloeide de ontdekking uit voort van Jean- j P.erre Leaud. De sterk autobiografi- sche serie is nu beëindigd, omdat de regisseur het hem niet wilde aan- doen, dat hij eeuwig aan Doinel zou j zijn gekoppeld. Misschien is Truffaut ook wel ge schrokken toen hy in een café bij het station St. Lazaire door de man ach ter de bar werd begroet, die hem de vorige avond in de film Baisers voles" had gezien. Maar dat moet I alsof Truffaut zich niet meer alleenVictor, het verwilderde kind Leaud geweest zijn Overigens heeft durven verlaten op zyn subtiele gespeeld door een zigeunerjonge- vertoond de film „Domicile conju-1 vertaling van de klein dingen des j tje uit Montpellierzoon van de gal" al vermoeidheidsverschijnselen,levens. gitarist Balardo. DEN HAAG «ANP» Op het ex-' periment van het Residentie-Orkest j om de musici tijdens een concert op 7 november j.l. een witte coltrui en een zwarte ribfluwelen broek te laten dragen in p'aats van het gebruike lijke rokkostuum is door ruim de helft van de concertbezoekers gerea geerd. Van hen vindt driekwart dat het rokkostuum niet behoort tot het decorum van een concert. Van de genen die aan de enquête over het kledingsexperiment hebben deelge nomen, noemt ruim de helft .de col 99 REX Er is veel gespeculeerd over de Nederlandse film „Allemaal naar bed". Het zou een parodie zyn, een smerige film en een gewoon commercieel produkt. Het is maar wat je er in wilt zien. In ieder ge val is deze film van Dick Visser een orginele benadering van het verschijnsel „sexfilm". Via een ad vertentie in Vrij Nederland heeft hij meisjes opgeroepen voor een rol ln een sexy film. Met de sollici tanten maakte hij „Allemaal naar bed". De meesten hadden echter niet in de gaten hoe de film eruit zou komen te zien. De opnamen waren al begonnen voor ze het in de gaten hadden. Wie de film met dat in het achterhoofd gaat zien kan werkelijk genieten. Onder an dere van de scene, waarin de sol licitanten gevraagd wordt zich op de maat van de muziek te ontkle den. Sommigen hebben er maai drie seconden voor nodig en staan verder wat wezenloos te kijken naar hun collegaatjes, die in tien mi nuten nog niet aan het eerste kle dingsstuk toe zyn. Verhaal zit er in trui met zwarte broek niet geslaagd als kleding voor orkestmusici. Vol gens tweederde van de concertbezoe kers die hun mening gaven, moet er wel eenheid in de kleding van de orkestleden blyven. Driekwart sprak zich uit tegen de op het vragenfor mulier geopperde mogelijkheid dat de musici bij concerten zouden mogen aantrekken wat ze willen. In twee van de drie antwoordformulieren wordt de kleding afhankelijk gesteld van het programma. Het Residentie-Orkest heeft enkele tientallen spontane reacties van be zoekers van het „coltrui-concert" ge kregen. van wie het merendeel een pleidooi inhield voor handhaving van het rokkostuum. De enquête zal wor den herhaald by een serie abonne mentsconcerten, waar by de uitvoe renden zoals gewoonlijk het rokkos tuum zullen dragen. Een Haags mo deontwerper beziet in opdracht van het Residentie-Orkest de mogelijk heden voor een elegant, maar prak tisch musici-kostuum als modern equivalent voor het rokkostuum. de film niet, maar voor de geïn teresseerde kijker valt er zelf veel in te vullen. „Allemaal naar bed" heeft meer te bieden dan alleen maar wat vermaak voor het trouwe Rex-publiek. Het is voer voor nou ja. Vrijdag- en zaterdagnacht draait in Rex de meer dan voortreffelijke film „De Vogels" van Alfred Hitch cock, die zijn eigen gelijknamig ver haal verfilmde, hoewel iedereen dat voor onmogelijk hield. Beslist een film met vijf sterren. LUXOR John Wayne mag dan duidelijk een dagje ouder worden, hij zit nog steeds hoog te paard De filmheld met net doorgroefde gezicht speelt nu weer één van de hoofdrollen in de film .Chisum' Sterker nog John Wayne is Chi sum. En Chisum staat in deze door en door Amerikaanse western aan het hoofd van een groepje cleane cowboys. Als bezitter van een groot stuk land moet hij zich voortdu rend wapenen tegen veedieven en andere groepen outlaws. Er vallen in deze knap opgenomen cowboy film, die echter niet ver uitsteekt boven de gemiddelde Hillywood- produkties in dit genre, buitenge woon veel doden. En op het mo ment dat Billy the Kid, verliefd op Chisums nichtje Sally, zich goed boos maakt, wordt het zelfs een compleet bloedbad. Billy the Kid is een beste jongen,, maar wie hem in het harnas Jaagt is onherroe pelijk een kind des doods. Zo"n kind des doods is bijvoorbeeld de corrupte sheriff die gedreven door duistere (economische) machten Billy's beschermheer, Chisums bra ve buurman Tunstall, op lafhartige manier om zeep laat brengen. Bil- J TRIANON Wie de verrassende tenval van Japan op Pearl Har tor op 7 december 1941 filmisch Geconstrueerd wil zien moet deze fc* naar het theater aan de "reestraat. Daar draait namelijk „Tora! toa! Tora!. een Amerikaans-Ja- Gise superproduktie die zeer, zeer miljoenen heeft gekost. „Tora tor* tora" is de overwinningskreet de Japanners negenentwintig kr geleden aanhieven bij het be- to van de grote strijd in de Pa- De voormalige Japanse lucht- fcchtcommandant Mitsoeo Foesji- k seinde deze woorden na de fa- 8fuze aanval als code-teken dat operatie een volledig succes was Greest. De film, die knap is ge- "tfsseerd door de Japanners Tos- Masado en Kinji Foekasaka en de Amerikaan Richard Fleischer, brengt op boeiende wijze in herin nering wat zich in de laatste maanden van 1941 tussen de Ver. Staten en Japan heeft voorgedaan met de overval op Pearl Harbour als climax. „Tora! Tora! Tora" be gint met breeduit te verhalen hoe Washington sliep. Pearl Harbour sliep en een tot de tanden toe ge wapende Japanse strijdmacht in het onzekere verkeerde. Verder ook hoe er wel aanwij zingen binnendruppelden over het niet meer terug te drukken fatale moment en hoe de hoogste Japan se top van mening verschilde. Pas in de laatste episode van de bijna tweeënhalf uur durende film komen de spectaculaire vechtscènes aan de beurt. De Amerikanen wor den totaal overrompeld door zwer men laagvllegende toestellen, en Een beeld van de ravage in Pearl Harbour. in maritiem opzicht volledig lam geslagen. Regisseur Richard Fleischer ver dient hulde voor de werkelijk adem benemende enscènering van dit filmonderdeel. Het kan bijna niet anders of het grootste gedeelte van de filmmiljoenen is gestoken in de realistische aankleding van dit verrassingsbombardement. In hoeverre Amerikanen en Japanners bij het vervaardigen van deze film, die geheel past in de traditie van „De langste dag" en ..The battle of Britain", elkaar hebben willen sparen daarover kunnen alleen maar vermoedens bestaan. Maar boeiend en interessant is deze filmische versie van een be langrijk brok oorlogsverleden wel! STUDIO Hier wordt deze week de duivel bij zijn staart genomen. De duivel is Yves Montand (de be kende Franse zanger/acteur), die als bekende bankrover maar liefst vier vrouwen het hoofd op hol maakt: grootmoeder, dochter, klein- doohter en onschuldig nichtje. En dat allemaal, omdat grootmoede: geen geld meer heeft om haar kas teel te redden door het lekkende dak te laten repareren. Het prach tige kasteel van het adellijke ge slacht moet van armoede worden omgetoverd tot een hotel. Het lijkt er wel op een „huis waar gelegen heid wordt gegeven", maar de ge legenheid doet zich op de beslis sende momenten steeds niet voor. Ondanks hun liefde voor de zich als Baron Cés ar Anselme de Ma- ricorne aangekondigde schurk be sluiten de mooie vrouwtjes hem toch maar van het leven te bero ven, omdat hij zo"n slordige mil joen in een koffer bij zich draagt. Het geluk is daarbij niet aan hun zijde. Maar het zou te gek zijn als deze vrolijke film niet een vrolijk einde had. En dat allemaal onder het wereldwijze motto: Geld brengt geen geluk maar het helpt wèl. YVES MONTAND LI DO Typerend stukje dialoog uit de film Mr. Jerico: „Toen ik je voor de eerste keer tegen kwam. had ik tien dollar en jij niets Maar niet voor lang Nee, niet voor lang: een paar minuten later had jij tien dollar en ik niets". Verwoord in drie zinnen is dat het gegeven van de film „Gent- lemandief Jerico". Alles draait om oplichting en aan het einde van de film wordt tenslotte iedereen bij de neus genomen. Uitgezonderd de toeschouwer, die dan een luchtige met vaardige hand gemaakte mis daadfilm heeft aanschouwd, waar in de Engelse acteur Patrick Mac- nee (John Steed uit de tv-serie de Wrekers) het pad der misdaad als een moderne Robin Hood bewandelt en de actrice Connie Stevens een verrassende (dubbel)) rol vervult. In het voorprogramma draait een Nederlandse mini-thriller van Ni- colai van der Heyden (11.50 uit Zürich), waarin pas tegen het eind Hollands wordt gesproken. Toch zal dat voor niemand storend werken omdat de handeling makkelijk te volgen is en aan het slot verrassend wordt verduidelijkt. ly's boosheid brengt Chisum in grote moeilijkheden. Want Chisum is enerzijds een man die de wet respecteert en anderzijds een kerel die niet met zich laat spotten. HU wijst Billy terecht voor zyn wraak oefening op de moordenaars van de rechtschapen buurman, maar schiet hem toch te hulp tijdens het grote eindgevecht tussen wat men goed en kwaad zou kunnen noemen. Een keiharde film met veel kruitdamp en John Wayne alsmaar op de voor grond. En dat alles in schitterende kleuren op het brede Luxor-doek. 99 CAMERA Het Hogewoerd- theater brengt deze week een re prise van „If", die enige tijd gele den al grote belangstelling trok. Regisseur - Lindsay Anderson ver filmde op indringende wijze het keiharde Engelse kostschooileven. Die plaatsen waar strenge tucht hoogty vie»-t blijken een uitsteken de voedingsbodem te zijn voor een andere uitwas: de terreur. Binnen de school groeit langza merhand een groepje die zowel bin nen als buiten de school op een sadistische wijze te werk gaat. Dat kost slachtoffers. De grote uitbar sting komt aan het slot wanneer de groep explosieven in de school aanbrengt en iedereen die toch er in slaagt naar buiten te komen neerknalt met een machinegeweer Regisseur Lindsay Anderson kreeg voor deze produktie, die op een uiterst sobere maar doeltreffende wijze wordt verfilmd, de Grote Prijs van Cannes.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19