een corso houden op 1 mei Katwijkse dames nemen nog dagelijks zeebad Katwijkse bejaarden aan de snert Promoties lOVINCLALE V.V.V. CONTRA BESLUIT BESTUUR ÏÏCHTING BLOEMENCORSO BOLLENSTREEK Toneeljubileum in Noordwijk MEVROUW W OUWEIHND- VISHET IS ZO GEZOND On derwijsza ken in Leidse raad Katwijker gewond bij aanrijding HM >AG 18 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (DOOR CEES COMBEE) ISE-NOORDWIJK Het Comité Bloemencorso Bollen- i heeft nu reeds uitgemaakt, dat de internationaal be- bloemenstoet op zaterdag 1 mei van Haarlem naar Jheim zal rijden. Op de dag dus waarop men in Duits- |Frankrijk en België de „Dag van de Arbeid" viert, 't Zai - naar men verwacht propvol worden op de wegen van band naar de kuststreek en van de- Belgische grens naar jjands bolbloementuin. Zo vol zelfs, dat verkeersdeskundi- ten grote chaos op de autosnelwegen voorzien. In de toe- jche sector dus van de zijde van de V.V.V.'s is men [dit besluit bepaald niet enthousiast. Men meent, dat het itgeen haalbare kaart is die vele honderdduizenden rond Kj onder te brengen. Daarom is er dan ook een druk overleg [de tussen het bestuur van de Provinciale V.V.V. Zuid-Hol len het corsocomité. Of dit resultaat zal hebben is op dit Vnt nog twijfelachtig. De „toeristenmakers" hopen van Wwijks V.V.V.-directeur Wim L: 'Toen ik het een week of f drie geleden hoorde, dat het jtreekcorso op 1 mei zou wor- tiouden heb ik direct het oktober een brief geschre- r het corsocomité en van dit i afschriften gezonden naar iciale V.V.V. en het Natio- reau voor Toerisme, 't Is ge- I absurd. Waar moeten we jensen onderbrengen. Ik zie het Moeten ze dan maar de nacht jnauto doorbrengen? Dat is toch 5 geen propaganda voor het |ne naar ons land. In de voor- Ie jaren hebben we in het voor- i steeds twee pieken gehad: |bet corso en daarna het 1 mei Het kostte toen al veel o al de gasten onder te jen. Ik hoop maar, dat de Pro- Ie WV en NTB met het corw- jé tot een compromis kunnen ge- Toevallig toevallig was de heer Rovers iter gekomen, dat de Stichting Bollenstreek in af wij - i voorgaande jaren het corso il niet wilde laten rijden op de zaterdag van april. Hij had van Duitse relaties vragen over dit corso en de moge- jden voor het reserveren van 1. Toen de heer Rovers naar de I informeerde hoorde hij van gsvoorz. S. Bonkenburg uit >de, dat men voor 1971 ge lhad op 1 mei als corsodag. Di ll Noordwijks actieve V.V.V.-di- ir in de pen geklommen en het ut is geweest, dat de Provin- [V.V.V. haar bezwaren tegen de- jfom namens alle V.V.V.'s in de |icie en dus ook uit naam van it de Bollenstreek heeft kenbaar ikt. Er zal nu nog een bespre- I plaats vinden, maar of dat zal i het een week vervroe- het corso is thans nog een |t corsocomité by monde van de Bonkenburg stelt: "De laatste hebben wij altijd tussen hoop lees geleefd of er wel voldoende d zouden zijn. Uiteindelijk wa le er wel, maar naast hyacinten (je bloem van het corso hebben ruik moeten maken van nar- p en tulpen, 't Waren altijd ze- inde weken en we willen het fc niet lopen, dat we weer om- komen te zitten. Wanneer er In de bollenstreek en aan de [Inlet voldoende kamers zijn gaan ,r verder het binnenland in als s willen hebben"! Merkwaardig Y.V.V.-kringen vindt men het merkwaardig, dat door de ig Bloemencorso Bollenstreek tet geheel geen overleg over de is gepleegd met deze instan- Wanneer dat gedaan was. zou leker hebben geadviseerd het niet op de "Dag van de Arbeid" i'aten rijden. Men wist in V.V.V.- niet beter, dan dat de bloe it op de vierde zaterdag van lil te zien zou zijn. Door een toe omstandigheid is men er nu gekomen, dat de leden van itingsbestuur een andere da- in hun hoofd hadden. t Is", vertelt de heer Rovers, Ejk zo, dat de buitenlandse itse en ook Engelse reis- steeds vroeger beginnen met 'bespreken van bedden. Nu reeds er talrijke telefoontjes binnen het verzoek kamers te reserve- voor het zomerseizoen. Dat is Rons wel prettig en van de reis- begrijpelijk omdat ze dan tij- I met hun programma's kunnen tanen. De bolbloemen blijken een trekpleister te zijn. Er worden dten gepland uit West-Duitsland ïtoeringcar en uit Engeland via luchtbrug naar het vliegveld Zes- ®hoven bij Rotterdam. De belang voor dit kleurige evenement kfflt gelukkig ieder jaar nog toe en ■3 *is toeristenplaatsen profiteren van. Niet alleen de hotels, pen- en kamerverhuurders, maar de middenstanders. Al die men- >0. die de bollenvelden willen zien ®hen die een blik op het corso wil- b werpen tegelijk opvangen gaat Daarvoor hebben we de logies- tamodatle niet". Toch bloemen ^ritten aan deze zaak verschlllen- i^banten. Het is inderdaad zo, dat r Bollenstreek-corsocomité meer den met de handen in de haren taepen heeft, omdat er geen bloe- waren. Hyacintennagels wel te verstaan. De hyacint was namelijk de bloem van het corso. Twee jaar geleden had een van de arrangeurs de moed met narcissen te gaan wer ken. Dat sloeg werkelijk in. En toen men vorig Jaar weer in verlegenheid was gebracht, omdat er niet voldoen de hyacintennagels in bloei waren, hebben de bloemsierkunstenaars als bij-bloemen narcissen en tulpen ge bruikt. 't Misstond in tegenstelling tot de gedachte van de corso-organi satoren beslist niet. De bloemen stoet werd er alleen maar kleuriger door. Een andere kwestie is, dat de V.V.V.'s in de Duin- en Bollenstreek zoveel mogelijk profijt willen trekken van het bolbloemenseizoen, waarvan ze weten dat het een grote trekplei ster is voor de buitenlanders. Hun he le propaganda is erop gericht. In het verleden waren in deze streek en ook verder het binnenland in, zoals Am sterdam, Utrecht en Rotterdam en voorts naar de kop van Noord-Hol land. zo goed als alle bedden bezet: èn op corsodag èn tijdens het week einde rond 1 mei. Men knoopt er dan namelijk vaak een paar snipperdagen aan vast. Begrijpelijk, dat men deze twee "toppers" gescheiden wil hou den. Het is te hopen, dat het bestuur van de Stichting Bloemencorso Bol lenstreek en de V.V.V.'s elkaar nog vinden, zodat er geen chaos ontstaat rond 1 mei op het gebied van het onderbrengen van de gasten en door stagnaties op de autowegen. Dat zou een slechte propaganda zijn voor on ze toeristische industrie, want als men geen bed kan krijgen of door vertragingen in het verkeer te laat komt, dan wacht men zich er wel voor nog eens naar ons land te ko men. De lol is er dan voorgoed af. Meer overleg zou-niet uit den boze zijn: niet alleen met de V.V.V.'s, doch ook met de politie-instanties, want ook die zouden om verkeerstechni sche redenen beslist bezwaar hebben gemaakt als hen advies was gevraagd over het wel of niet organiseren van het corso op 1 mei. In het Bollenstreekcorso 1970 waren naast hyacinten ook veel narcissen en tulpen verwerkt. (Foto LD/Holvast) NOORDWIJK De toneelvereni ging Louis Bouwmeester uit Noord- wijk viert zaterdagavond 12 decem ber in het Lido theater haar zilve ren Jubileum met de uitvoering van het blijspel „Je kunt het toch niet meenemen". Ds. H. J. Hegger, ex-priester, spreekt donderdagavond 8 uur voor de Stichting "De Rechte Straat" in de Chr. Geref. Kerk, Raadhuisstraat 3 te HILLEGOM over "Mijn weg naar het Licht". Ds. H. S J. Kalf uit Bennebroek opent de avond. Hedenavond 8 uur spreekt mej. Hoekendijk uit Heemstede voor de afdeling HILLEGOM der NCVB. In zaal "Weltevreden" spreekt zij over het onderwerp "Reis naar verre landen". Voor de afdeling Hillegom van het Ned. Kath. Vakverbond spreekt donderdagavond 8 uur de heer Wouters, bestuurder van St. Joseph der NKBB over "Milieu-ver ontreiniging" in zaal Sistermaris. Ontwikkeling Ontspanning Na Arheidstyd 'OONAi uit Hillegom viert zaterdagavond 8 uur haar 25- jarig bestaan in zaal „Flora". Onder regie van Sjouk van Zuilen speelt men het blijspel „Een beeld van een Man Verder verlenen de Hil- legomse Carnavalvereniging „De Ouder Pompt" en het dansorkest „The Old Jokers" uit Sassenheim hun medewerking. LEIDEN Aan de universiteit is de heer J. Schipper te Voorschoten gepromoveerd tot doctor in de facul teit der letteren op proefschirft" geti teld .Koloniale opninies over Kongo" (Een onderzoek naar enkele opvat tingen van de koloniale samenleving in Belgisch Kongo over Kongo, zijn ontwikkeling en inwoners. Promotor was prof. dr. B. W. Scha per; idem dhr. C. P. C. M. Oom en te Oegstgeest is tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift getiteld „Voorlopige hechtenis en vrijheids benemende straffen (Een poename- trisch onderzoek bij enkele vermo gensdelicten". Promotor was prof. mr. A. Mulder. LEIDEN Aan de universiteit is geslaagd voor het doet ex. Neder landse taal- en letterkunde B. Wes- seling (Den Haagt. LEIDEN Voordat aan de Hof- laan een nieuw gebouw staat voor de prot. chr. school voor buitengewoon lager onderwijs is het vijf Jaar ver der. De school blijft dus voorlopig nog in het gebouw Plantsoen 99a Gezien de staat, waarin het gebouw verkeert, is dat niet zonder meer mo gelijk. Daarom vragen B. en W. de raad een krediet van f24500 om de inrichting te verbeteren. Een krediet van f 25.000 wordt ge vraagd voor het treffen van voorzie ningen aan het schoolgebouw Hoge Morsweg 15 voor de huisvesting van een bijzondere school voor zeer moei lijk opvoedbare kinderen. B. en W. vragen f 20.370 voor het vervangen van de kachels en het plaatsen van kleuteraanrechtjes in, de gemeentelijke hulpschool Telders- kade 2a. Omdat de heer D. Cossee zijn benoeming in de commissie voor de bedrijfstechnische school voor in dividueel onderwijs niet heeft aange nomen, hebben B. en W. nu deze voordracht aan de raad voorgelegd; 1. H Zunderman uit Leiden, 2. G. Brinksma uit Voorschoten. LEIDEN Op de hoek Haagse Schouwweg- Hoge Morsweg is gis termiddag omstreeks kwart over vijf een botsing ontstaan tussen een be stelwagen en een 17-jarige brom fietser uit Katwijk. De jongen kreeg een zware hersenschudding, 'n grote vleeswond aan de rechterknie en schaafwonden aan het hoofd. De De EHD zorgde vobr vervoer naar het Diaconessenhuis. (DOOR CEES COMBEE KATWIJK AAN ZEE 't Is 18 november en in de morgenuren niet al te best weer. Aan zwem men in open water denken wei nigen meer. Ze verkiezen in dit jaargetijde liever de beslotenheid van een overdekte met verwarmd water. Toch zijn er nog van die moedigen die het koude water trotseren. Misschien enkele man nen zal men zeggen. Neen, beslist niet. Ook vrouwen. En dan niet eens de jongsten meer. In leeftijd variërende van 60 tot 65 jaar. Men moet 's morgens rond acht uur maar eens gaan kijken op het strand tegenover het Vuurtoren plein bij restaurant „De Zwaan in Katwijk aan Zee. Iedere morgen kan men daar vijf moedige vrouwen Ja heus, er zijn grootmoeders bij een zeebad zien nemen. Ze beginnen er in maart mee en houden er in de loop van november, wanneer de vorst haar intrede doet, mee op. Noodge dwongen. Maar., het wordt dan wel wat al te fris. Zo'n 11, 12 graden. Die vijf dapper Katwijkse huis vrouwen vinden het nemen .van een zeebad, ook buiten het badseizoen, iets heerlijks. Er moet al heel wat bijzonders voorvallen als ze niet bij de afgang bij het duin, waar in de zomermaanden het „Zee- en Zonne bad" van Bertus Harteveld is, ver schijnen. Van de familie Den Duik uit de Voorstraat hebben ze de be schikking gekregen over een houten zomerhuisje. Daarin verkleden de da mes zich. Dat is prettig, want in dit Jaargetijde is het ondoenlijk in de natte plunje naar huis te gaan. Katwijkers, die vroeg met N.Z.H.- bus naar hun werk in Leiden of el ders gaan. kijken belangstellend naar die, een zeebad nemende „manmoe dige" dames. Ze hebben bewondering voor hun moed of halen hun schou ders op, omdat ze niet begrijpen wat ze in hun noofd halen om bij „weer of geen weer" te gaan baden. Iedere morgen, behalve op zondag. Mevrouw Wilhelmina Ouwehand- Vis nadrukkelijk: „Laten de mensen hun schouders maar ophalen. Ik doe het al jaren. Vorig jaar hielden we er op 16 november mee op. Nu is het water nog zo heerlijk, dat we het ho pen vol te kunnen houden tot 1 de cember, Wanneer er vorst komt is het onherroepelijk gedaan met de pret. Dan vriest het zand aan je voe ten. Dat is niet leuk. Vorige week wa ren we nog met z'n zessen. Een is er afgevallen, zodat er vijf zijn overge bleven: de dames Van den Boon Guyt, Van Egmond, P. Guyt en ik zelf". Op onze vraag wat hen tot dit vroege zeebad-nemen beweegt ant woordt mevrouw Ouwehand- Vis spontaan: „U moet eens weten hoe gezond het is. Het is goed voor de zenuwen. Je voelt je na zo'n bad een heel ander mens. Heerlijk, die golven tegen je rug en helemaal overspoeld te worden door het zeewater, 'k Heb me nooit zo goed gevoeld als sinds de tijd, dat ik geregeld zeebaden neem. 't Mag stormen en regenen, we gaan toch. Kou deert ons niet. Ze mogen ons rustig voor gek verklaren. Ik zou echter iedereen willen aanraden ons voorbeeld te volgen". Vijf Katwijkse dames van rond de zestig nemen nog dage lijks een zeebad. (Foto LD/J. v. Duijn, Katwijk a. Zee4 "f i 1 J* ,1N" Wanneer het water een behoorlij ke temperatuur heeft duurt zo'n zwempartijtje in zee wel een half uur, drie kwartier. Nu het kouder is 35 vinden de dames tien minuten tot een kwartier voldoende. Ze hebben dan een bad genomen en de gezon de zeelucht met volle teugen inge- - «t KATWIJK AAN ZEE De Kat wijkse bejaarden hebben hun feeste lijk avondje weer achter de rug. Het eerste na vijf jaren weer van de fa milie Duykers. Gisteravond waren ze weer bij de oude familie van voor heen te gast iri hotel-restaurant „Rl- che" aan de Boulevard in Katwijk aan Zee. Aan ongeveer 205 bejaarden werd erwtensoep met 'n flink stuk rookworst en vlees aangeboden en als toetje een kopje koffie. Om de eetlust op te wekken werd vooraf een aperatief geserveerd en voorts kre gen de mannen een sigaartje en de dames bonbons. Zo tegen half vijf kwamen de eer ste gasten in' „Riche"' aan. De klok had echter nog geen vijf uur gesla gen of alle tafels in het restaurant en de achterzaal waren bezet. Het was evenals vroeger een blij weerzien. De heer en mevrouw Duykers verwel komden hun gasten op hartelijke wijze en het personeel, dat zich van de kok tot de dames geheel belange loos had ingezet om deze avond tot een onvergetelijke te maken, bleef bij de begroeting niet achter. Het was jammer dat de voorzitter van 't Co mité Autotochten Ouden van Dagen, burgemeester A. G. Vermeulen', we gens de vele vergaderingen niet aan wezig kon zijn. Na een kort openingswoord van de tweede voorzitter, de heer Jan van Rijn, die in' het bijzonder welkom heette de wethouder van sociale za ken ,de heer J. L. Riezebosch en de familie Duykers bedankte voor de uitnodiging om alle bejaarden weer In zijn restaurant voor een etentje uit te nodigen, werd het woord aan de wethouder gegeven. De heer Rie zebosch gaf te kennen, dat burge meester A. G. Vermeulen hem ge vraagd hem wegens drukke ambts bezigheden te verontschuldigen. Ook zijn echtgenote vond het jammer, dat zij deze bijeenkomst niet kon bijwonen. De heer Riezebosch vond het initiatief van de heer en me vrouw Duykers lofwaardig en namens het gemeentebestuur gewaagde hij van de waardering voor allen, die zich inzetten om iets voor de bejaar den' te doen. Na afloop van de maaltijd werd het laatste woord wederom do<# de heer J. van Rijn gevoerd. HjJ dankte De Katwijkse bejaarden lie ten zich de erwtensoep met worst noed smaken. (Foto LD/J. v. DuiJnKatwijk a. Zee) namens het Comité Ouden van Da gen voor de prettige ontvangst en voor de aangeboden maaltijd, die door de vaardige handen' van de kok was bereid en door de dames onder toezicht van chef-kelner André werd opgediend. Mevr. Duykers kreeg een bak met bloeiende planten en haar echtgenoot een pakketje met rook- werk. De heer Van Rijn vertolkte verder de gevoelens van' de leden van het damescomité, die jaarlijks met inte kenlijsten rond gaan om de finan ciën voor de bejaardentocht byeen te brengen en die tijdens deze maal tijden ook helpen met het serveren. Naar voren werd door hem nog ge bracht, dat twee damesleden hier niet aanwezig konden zijn, namelijk mevr. K. Zwanenburg-Ouwehand en mevr. Van der Bent-Barnhoorn resp. wegens een gebroken been en opname in het ziekenhuis in Leiden. Hij hoopte op een spoedige beterschap. Hierna werd het woord gevoerd door de heer C. de Jager, die namens de bejaarden de dank vertolkte voor de hartelijke ontvangst en de smake lijke maaltijd. Hy betrok in deze dank allen, die hebben medegewerkt en in het bijzonder de familie Duy kers om de avond te doen slagen. Jot slot gaf de heer Duykers te kennen, dat in februari '71 wederom een dergelijke avond zal worden ge houden met een stampotmaaltyd. HU hoopte, dat een ieder dan weer in gezondheid aanwezig zal kunnen zijn. En daarmee was het einde gekomen aan het heerlyk avondje. De heer Duykers. een man van weinig woor den, maar met veel daden, nam sa men met de heer van Rijn met een handdruk afscheid van de gasten. ,,'fc Was fijn, dank u wel" voor deze gezellige avond, klonk het uit veler mond. ademd. Onder die vijf „rond-de-zes- tigers" zijn er bij, die het zwemmen pas op latere leeftijd geleerd heb ben. „Vroeger", zegt mevrouw Ouwe hand, „werd er helemaal geen aan dacht aan zwemonderricht geschon ken. Er waren hier in Katwijk maar heel weinigen, die de zwemkust mees ter waren. Ook op de vissersvloot was dat aantal op twee handen te tellen". De vijf moedige dames Juichen het van harte toe, dat met de komst van het sportfondsenbad „De Mierewei- de" en daarna het open bad, ruime aandacht geschonken wordt aan het zwemonderricht. Duizenden hebben in Dick Timmermans veste in die twee jaar zwemmen geleerd. Ouderen en jongeren. „Er is", zeggen ze, „in die korte tijd heel wat op dat gebied veranderd in Katwyk. Fijn, dat onze kinderen reeds op de lagere school zwemmen leren. In zo'n waterrijk gebied moet eigenlijk iedereen kun nen zwemmen". Mevrouw Ouwehand-Vis tenslotte: „Er gaat bij mij niets boven het zwemmen in zee. Een zwembad ligt me niet zo. Dat komt door. het wa ter en de temperatuur in de overdek te. Geef mij de frisse lucht hier aan het strand maar en het altijd in be weging zijnde water. Dan voel ik me opperbest". En na dat zwemkwartiert.Je spoe den de dames zich weer snel naar huis waax het werk van alle dag wacht. Voor ze een bad gingen ne men hebben ze manlief en kinderen reeds het ontbijt opgediend en naar het werk geholpen. Nu gaan ze de andere huishoudelijke bezigheden verrichten. Door dat verfrissende bad voelen ze zich er beter toe in staat. Deze vijf dapperen!

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9