Haagse grootste ex-tramconducteur Lotto-bemiddelaar Nederlandse padvinders bouwden mee aan recreatiecentrum Cholera-patient behoeft niet meer te sterven Wekelijkse thriller verwoest Siciliaans dorp roENSDAG 18 NOVEMBER 1970 LEIDSCB DAGBLADPAGINA 1» DEN HAAG (GPD) Enkele honderdduizenden Ne- glanders wagen wekelijks een gokje in de Duitse Lotto. |un inzet, gemiddeld vijf gulden, sturen zij in goed ver trouwen aan een van de vele vlak over de Nederlands- Duitse grens gevestigde bemiddelingsbureaus, die vaak joor Nederlanders worden gedreven. Lang niet alle be- jjddelaars zijn 100 procent bona-fide. Er zit nogal wat eunhazerij tussen. Een man die dat weten kan is de in Rotterdam-Crooswijk geboren Piet Veen (58), tien jaar «leden nog „gewoon" tramconducteur in Den Haag. In ijn even buiten Emmerich fraai gesitueerde bungalow ran 200.000 dm, met karper- en eendenvijver, vertelt hij pjn 8UCces-story. Tramconducteurs die met twee- Maar dat is hem te dicht op zyn tcderd gulden naar Duitsland gaan i uitstekend florerend bedryf, waar- daar in een paar jaar tot miljo- aan hij met vier man personeel on- ilr schoppen en vervolgens Dosto- j der wie zyn aanstaande vrouw, een ■nü citeren („geld is gemunte Duitse, toch al drie dagen in de [jjheld") om het succes te beant- jjrden, kom Je niet alle dagen te- Toch bestaat er zo'n man: Piet ien (58) twaalf ambachten, elf on- ilukben. Want die twaalfde keer, in hi) in Den Haag uit lijn drie jptc en in Emmerich begon als otto-bemiddelaar, was raak. De droom van Piet Veen, dromen friopen aan Nederlanders, is al- wat hem betreft uitgekomen: i kan gerust stellen dat ik binnen ik kan morgen naar Japan vlie- en daar thee gaan drinken met geisha. Maar ik ga liever vis- Zonder geisha. In zijn privé-viswa- r, een plas van 2 ha op luttele l meters van zyn riante bungalow i Emmerich. Aan de plas staat zyn huis. Hij vertoeft er drie iigen in de week, niet zelden al- ,Ik ben erg op mezelf". Dat blijkt wel, want hij zou de tngel ook aanzienlijk dichterbij zijn -te bungalow kunnen uitwerpen, in Ezelf gegraven vijver vol zelf ge logen karpers. Wat is uio kans? Om de hoofdprijs te winnen in de Nederlandse voetbaltoto heeft men met één kolom van 45 cent een kans van 1 op 1.594.323. De honderddui zend in de Staatsloterij met ten lot van f.25,- geeft een hans van 1 op 100.000 (de ex- tra-prijs van een half mil joen slechts 1 op 1.200.000). Om met één kolom in de Duitse Lotto van 50 pfenning :het halve miljoen te halen de kansberekening u 1 op... 13.983.816 week besteedt. Drie dagen in de week brieven openmaken die Nederlanders hem sturen. Lotto-formulieren en geld eruit halen. De hele zaak registreren en wegbrengen naar het officiële Duitse Lotto-agentschap, nieuwe for mulieren wegzenden. De grootste Lotto-bemiddelaar Piet Veen schopte het een heel eind. ik alles alleen gedaan, vaak waren ze op het postkantoor te Emmerich verbaasd als ik 's middags alweer kwam aanbrengen wat ik 's ochtends had gehaald. Duizenden formulie ren." Automatisering te doen. Ik ben in het bezit van alle papieren die de Duitse wet eist, ik betaal belasting en btw, ik sta inge schreven bij de Handelskamer, ik heb een knaap van een accountant." Gevaarlijk spel Hoeveel klanten heeft hij? „Ik ga mijn boeken niet openleg gen, maar u kunt het zelf wel onge veer nagaan. Ik ben van de bemid delaars die op Nederland werken de grootste." Van alle Nederlanders die in de Duitse Lotto spelen, kopen enkele tienduizenden hun droom bij P. Veen Ook de grootste is met één klant begonnen. Tien Jaar geleden. Min of meer uit wanhoop koos ik destijds voor het avontuur. Ik was al van alles geweest: fabrieksarbei der. metaalbewerker, broodbezorger, drukker, marktkoopman e nkranten- bezorger. En toen twee jaar op de tram. Leuk, maar ook niet alles. Net als iedereen piekerde ook ik op een manier om aan de loonsla vernij te ontsnappen. Dat ik privé tegenslag kreeg, gaf op een gegeven moment de doorslag, ik vertrok. Vanuit een wrakkige caravan, die hij parkeerde op de plek waar hy zeven Jaar later naar eigen ontwerp een bungalow zou laten bouwen, wierf hij z'n eerste klanten. Met sten cils die hij zelf in Nederland uitzet te. Een postbusje in Emmerich en de start was er. Terugblikkend: „Ik heb het niet kunnen worden? haar voorspiegelde, een week later cadeau gekregen. Die eerste tijd heb „Door het op de bona-fide manier gespeeld. Ze had niet meegedaan Hij waarschuwt voor de avontu riers onder de Lotto-bemiddelaars, „er zyn er tientallen die het niet se rieus doen. Ze hebben er een maand Het liep als een trein. In een mum of wat een schnabbeltje aan en ver- van tyd werd de caravan verruild dwynen dan weer. Als u een verhaal voor een kantoortje te Emmerich, schryft over de Duitse Lotto zet er Vijf man personeel, tien man, vijf- dan dit boven: „Honderdduizenden tien man. „Der Hollander machte j Nederlanders spelen in de Lotto, es". Nu nog maar vier man in i maar duizenden worden bedrogen." dienst, met vergeleken by toen, j „Ik heb een erkend bemiddelings een veelvoud aan klanten. „Ik heb bureau. In mijn folders en correspon- machines die het voor me doen. Een dentie vermeld ik mijn volledige voor het openen en sluiten van brie- adres Ik heb niets te verbergen." ven bijvoorbeeld, capaciteit 10.000 Er zijn er volgens hem slechts een per uur." paar die het goed doen. „Ik zal niet zeggen dat die anderen bedriegers De winst komt met dubbeltjes bin- zijn maar ze spe]en een gevaarlyk nen: „Ik verdien op elk f ormulier spel Laatst had lk hier een dame netto veertig tot vyftig cent". uit Groningen. Ze had v«f goeie. Hoe is Piet Veen, een lange mage- goed voor een half miljoen mark., re gebrilde man die zijn Rotterdam- i maar niet bij mi). Haar bemidde- j se accent niet verloochent, zo groot laar had, in tegenstelling tot wat hy met de trekking waarvoor ze dacht De wekelijkse inzet van de in 1955 ingestelde Duitse Nord- west Lotto bedraagt ruim 40 miljoen mark. waarvan precies de helft prijzengeld aan de deelnemers terugvloeit. Aan die geweldige inleg werkt ook een groot aantal Nederlanders mee. Naar schatting gaat er wekelijks ruim vijf ton aan Nederlandse valuta de grens over. Uiteraard komt daar ook vijftig procent aan grote en kleine prijzen van terug. Door de verruiming van het prijzenpakket van onze Sport- to to en Staatsloterij is deze grote concurrent voor „het spe len met de kans" enigszins teruggedrongen, maar toch blij ven vele Duitse sociale instellingen profiteren en menige sportaccommodatie komt van de grond, mede door Neder landse deelneming aan de Lotto. Mag dat zomaar in ons land waar men zeker niet zuinig in de verbodsbepalingen zit? De minister van Justitie heeft in 1965 in de Tweede Kamer verklaard dat spelen in een buitenlandse loterij niet strafbaar zal worden gesteld. Het in Nederland bevorderen van deelneming aan de Duitse Lotto is echter verboden en wel strafbaar. Nota bene met behulp van het staatsbedrijf van de PTT. die voor verzending van de formulieren zorgt Nederland kent een briefgeheim glijden de brieven in de bus van een bemiddelingskantoor in Duitsland. Daar zorgt men dat de formulieren via een Lotto-Annahmestelle in de kluis van het hoofdkantoor in Keulen komt. Waar dankt de Lotto zijn populariteit aan? Een paar pun ten die opvallen zijn: de wekelijkse trekking; ■h de vele en grote prijzen; Goed voorbeeld is de hoofdprijs in een der laatste grootste trekkingen. Zes (van de 49) getallen juist aangekruist DM 500.000, een gelukkige. Voor vijf goede cijfers keert de Lotto 20 deelnemers elk DM 222.971.25 uit. Vervolgens 622 win naars elk DM 7973,35, dan 47.366 winnaars elk DM 104,75 en liefst 1.053.666 DM 4.70 een „eigen geldje". De Lotto biedt vooral buitenlanders veel service. Voorbeeld: prijswinnaars hoeven zich niet te melden: prij zen onder de duizend mark worden per postwissel thuisge stuurd; prijzen boven dit bedrag kunt u op elke gewenste bank overal ter wereld laten storten. En als u zin heeft kunt u het zelf in Keulen halen in elke gewenste valuta. Wat ook een aantrekkelijke kant vormt is de geheimhouding. Aan geen enkele instantie zowel in Duits land als in Nederland verstrekt de Lotto inlichtingen Speciaal voor buitenlandse deelnemers is er een Dauer- spielschein waarmee men vijf weken achter elkaar meedraait in de prijzendans. Dit dan wel met elf miljoen Duitsers, dat is ongeveer een halve mark inleg per hoofd van de bevolking. Iedere zaterdagavond omstreeks half elf wordt er een trek king gehouden. De Duitse TV zendt deze thriller rechtstreeks uit. Het decor is steeds hetzelfde maar de ontmaskering van de Lottogetallen blijft de grote verrassing! eigen stropdas gewurgd om het niet kruisjes te hebben gezet. Weg half te doen. Ten slotte heb ik hem zover miljoenEen enkele keer wil de gekregen dat hy slechts 20.000 gul- vetste prys ook by een klant van Piet Veen terechtkomen. Dit jaar al driemaal „De meesten komen het geld di rect halen. Ik raad hun dan aan het onmiddeliyk op de bank te zetten en het goed te beleggen. Raak je kop niet kwyt, houd ik de mensen altyd voor Iemand die een half miljoen wint, kan een nieuw leven beginnen, maar dan moet hy er wel bloed voorzichtig mee te werk gaan". Uitgekleed Hy herinnert zich de bouwvakker die met de hele poet naar Parys gaat hoogstens op voor de deurknop wou. „Ik heb hem by na met z'n van zo'n sporthal. den meenam. Veertien dagen later stond hy voor m'n deur. Of ik de taxi even wilde betalen. Hy was in Parys natuuriyk uitgekleed tot en met. Maar hy was wel genezen. Nooit meer, zei hy. Nu komt hy elk jaar zyn rente halen en naar myn kippen kyken." Tip van Lotto-bemiddelaar Piet Veen: „Stuur formulieren met geld altyd per aangetekende post. Er wordt nog wel eens gestolen. Laatst is er nog een postbode aangehouden die Lotto-brieven uit Nederland opende en er het geld uit haalde. Smakelyk lachen moet Plet Veen om Nederlanders die zeggen dat Duitsland sporthallen bouwt van Ne derlands Lotto-geld. „Dat verhaal Bemiddeld De ex-tramconducteur leunt achter over in een fraaie antieke fauteuil en concludeert: „Ik ben niet meer af- hankeiyk van een baas die Je af scheept met een bedragje waar Je net niet van sterft, ik hoef geen sol licitatieformulieren meer in te vul len, ik hoef de personeelschef niet meer te vertellen wat ik geloof of wat de hobbys van myn schoonva der zyn. Ik heb een zoon die in Utrecht studeert, als lk tramconduc teur was gebleven had ik dat nooit kunnen betalen." Het spel met de 49 witte kogels heeft bemiddelaar Piet Veen bemid deld gemaakt. En dat mede dank zy het feit dat er in Nederland zoiets als een briefgeheim bestaan. „Inder daad, de PTT knapt het gevaarlyk- ste werk voor me op." den een verklaring waarin zy hun medewerking aan dit kamp toezeg den Wat hebben „de Argonauten" nu eigeniyk gedaan tydens deze Sici- liaanse „vakantie? Uitgangspunt vormde het bouwen van een sport en recreatiecentrum, waarmee dit Jaar werd begonnen door jongeren uit St. Nmfa. Dit complex gaat be staan uit drie sport-tennisvelden, amfitheater voor 250 personen, een verbiyfplaats voor dertig jongens en meisjes en wat accomodatiegebou- wen. Het geheel wordt gefinancierd door de Italiaanse regering. Contact „Toch", zegt groepsleider Gert Vlaanderen (22), was dit bouwpro ject niet het enige dat belangryk was. Het kamp was tevens een mid del om de jongeren uit St. Ninfa door het samenwerken met buiten landers in contact te brengen met andere ideeën en gewoonten. Dit contact inspireert hen misschien ook zelf wat meer aan de wederopbouw te gaan doen. Het bouwproject was ingedeeld in drie perioden van drie weken, in elke periode waren onge veer vyftig jongens aan het werk. De Hilversumse Argonauten zaten in de eerste ploeg. Hooien (Van onze correspondent) Hilversum (Gpd) Slechts tempend met de kennis van een I spoedcursus Italiaans vertrokken tier jongeiis en twee meisjes van te Hilversumse padvindersgroep «De Argonauten" deze zomer naar wilië om deel te gaan nemen "W een werkkamp. Het kamp lag in St. Ninfa, in het westelijk deel van Sicilië, waar in 1968 een aarbeving hon derden doden eiste en duizenden dakloos maakte. St. Ninfa (4800 Inwoners) is na de aardbeving een barakkendorp gewor den. Er staat zo'n duizend barakken, waarin gemiddeld vier mensen wo nen. Voor de 45-Jarige Italiaan Robert Argonauten bezig aan recre atiecentrum. Forlani, scoutmaster in Caserta (vlak bty Napel6) vormde de toe stand van het dorp de aanleiding tot het organiseren van een werk kamp. Begin 1970 ondertekende een aantal jongeren uit St. Ninfa en pad vindersleiders uit verschillende lan- „We waren wel stomverbaasd", zegt Michiel Hegener, een van de deelnemers, „toen we merkten dat wy de enige gemengde groep vorm den en dat er buiten Myra en Sytske geen enkel ander meisje in het kamp was. Dat heeft echter totaal geen moeiiykheden opgeleverd. Het werk bestond tydens de eer st periode uit het egaliseren van een aantal treintjes, waarop diver- (Van onze medische medewerker, dr. J. Kater) AMSTERDAM (GPD) In de muur van de tempel in Goejarat in het westeiyk deel van India staat een klassieke inscriptie gebeiteld: „Blauwe lippen, holle ogen, angstige gelaatsuitdrukking, de buik ingezon ken, de ledematen opgetrokken en uitgedroogd". Deze eeuwen-oude woorden vor men een Juiste beschrijving van een cholera-iyder, de ziekte die in het verleden over Azië trok en binnen enkele uren byna zestig procent dood de van elkeen die erdoor werd aan getast. Maar terwyl dit nog twintig Jaar geleden onveranderd het geval was, hoeven patiënten met cholera nu niet meer aan deze ziekte te ster ven. Op dit ogenblik komt cholera o.a. voor in de Sowjet-Unie, in Israël, Egypte, Indonesië, de Filippynen, Vietnam, Brunei, Birma, Dubai, In dia. Nepal, Oost-Pakistan. Turkye, Ghana. Syrië, Jordanië. Iran. Irak, Libanon, Lybië, Maleisië, en nu voor het eerst in Guinee en Siërra Neva da. De Wereld Gezondheids Organi satie WHO heeft onlangs een miljoen doses cholera-vaccin naar Guinee gestuurd en bereidt een anti-chole- se gebouwen zouden komen te staan. De ploeg moest sleuven uithakken voor de funderingen. Van 's morgens zes tot negen werd er gewerkt". Op de vraag of dit niet wat kort was, geven „de Argonauten" toe: „De werktyden hadden wat ons be treft gerust wat langer mogen du ren maar de leiding ging uit van de gedachte dat als er de hele dag ge werkt zou worden er niets meer te recht zou komen van de contacten met de bewoners van St. Ninfa". Gert Vlaanderen: „Opmerkeiyk was het verschil van inzet van de diver se landen. De Italiaanse groepen waren erg gemakkeiyk, de Neder landers en Engelsen gingen veel se rieuzer te werk. Ik denk dat het kwam doordat wy erheen gingen met de gedachte: we gaan naar een andere hoek van de wereld arme mensen helpen. De Italianen hadden meei het idee van: naar de boeren gaan om te hooien". ra campagne voor in alle Afrikaan se landen. In Ibadan, Nigerië en andere Afrikaanse landen zullen, waar dit mogeiyk is, spoedcursussen tegen de cholera worden gegeven. Volgens artikel zeven van de in ternationale gezondheids voorschrif ten der WHO moet deze organisatie wachten met het rapporteren van een dergelyke epidemie totdat zy er officieel door de betreffende rege ring van op de hoogte is gesteld. Maar toen er in Guinee al minstens 2000 choleragevallen waren opgetre den (waarvan tot dusver 60 met do- deiyke afloop» heeft de WHO niet gewacht met het nemen van maat regelen, de regering van deze staat dreigde daarop zich uit de WHO te rug te zullen trekken. „Het potentiële gevaar voor de an dere Afrikaanse landen is zó groot dat wy wel moesten optreden", heeft de WHO-official, de Deen dr. Erik Roelsgaard, hoofd van de epidemio logische dienst der WHO in deze streek verklaard. Het was voor het eerst dat cholera ten zuiden van de Sahara uitbrak en vele landen in dit deel van Afrika waren er niet op voorbereid. Zy beschikken over on voldoende hulpmiddelen en getraind personeel, om cholera te bestrijden. Guinee ligt Juist in een strategisch belangryk gebied voor de mogeiyke verdere verspreiding van cholera, omdat het grenst aan de Ivoorkust, Liberia, Mali, Senegal. Sierra Leo ne en Portugees Guinee en boven dien zyn de meeste van deze gren zen slechts kunstmatig. De WHO moest, ondanks het feit dat er offi cieel nog niet was meegedeeld dat cholera zich nu ook in deze gebieden had uitgebreid, alle benodigde maat regelen treffen en op grond van ar tikel 2 alle leden dezer organisatie van deze nieuwe ontwikkeling op de hoogte brengen. Doorslaggevend was de dood van een Togolese zakenman die uit Guinee kwam, op het vlieg veld van Accra in Ghana ziek uit het vliegtuig was gehaald en enkele uren later aan cholera stierf. Binnen een week kreeg een eerste groep van 40 personen al onderricht in het opsporen, het vaststellen en de behandeling van deze ziekte. In al deze landen is het de „El tor" cholera-bacil, die enkele tientallen Jaren geleden door de Nederlandse hoogleraar prof. J. J. van Loghem voor het eerst als oorzaak ran de ze ziekte in het plaatsje van die naam werd aangetoond en die sinds dien veel vaker biykt voor te ko men dan de door Pasteur ontdekte „Oude" cholera-bacil. De hygiënische bestrijding van cho lera bestaat (behalve uit twee vac cinaties met het vaccin) uit sanitai re maatregelen, voldoende gebruik van water en zeep. het vermyden van het eten van rauw voedsel en het koken van water en melk vóór het gebruik. De stryd tegen cholera heeft nieuwe aspecten gekregen door de onderzoe kingen van dr. Robert Allan Philips, een fysioloog die tydens de twee we-, reldoorlog aan het Rockefeller Insti tuut in New York werkzaam was. Hy vond zeer belangrijke nieuwe ge gevens over de rol van de elektro lyten en de vochttoevoer, waardoor de sterke uitdroging die cholera tot zulk een dodeiyke ziekte maakt, nu afdoende kan worden bestreden. In 1965 stierven byvoorbeeld in Dacca in Oost-Pakistan nog 30.000 van de 100.000 cholerapatiënten, zy hadden gered kunnen worden, als zy in een ziekenhuis hadden kunnen worden opgenomen om de Juiste behande ling te krijgen. Nu zyn er speciale gesteriliseerde flessen en andere noodzakeiyke hulp middelen ter beschikking waarmee ook in de meest primitieve omstan digheden een levensreddende toedie ning van de Juiste vloeistof kan plaatsvinden. De vaccinatie be schermt in 50 procent van de geval len en er worden reeds onderzoekin gen verricht met een nieuw soort vaccin in de vorm van een toxiod (zoals ook by tetanus wordt toege past) waardoor de bescherming op langere termyn kan geschieden. De watervoorziening ln onderont wikkelde gebieden vormt nog steeds één der grootste moeiiykheden by de cholera- (en tyfus)-bestrijding in die landen. Voor veilig water zyn water leidingen uiteraard onmisbaar. Maar het zal nog heel lang duren voordat dit gerealiseerd kan worden en by voorbeeld in Thailand, waar niet meer dan 10 procent der bevolking water uit een leiding krygt. wordt nog 60 procent van alle ziekten en 40 procent van alle sterfgevallen veroorzaakt door ziekten die vla wa ter worden verbreid.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23