GYPTE: DREIGENDE TAAL levrouw Meir vermindert Israels eisen hroesjtsjow ontkent de echtheid van memoires ILQ2 vandaag brace even terug op de planken LOENA-17 LOST MAANVOER TUIG ©ue/ Qlü morgen bruine bonensoep met spek en worst m ateriacil afkomstig van cle KGB? Overleg Bestuurbaar? MEER WIND Zwarte Piet als fietsendief ERFPACHT IN LEIDEN MET VERVOLG Gevechten Politie krijgt extraatje 500 gulden teuws jtriclit 1 maart 1 £60 DINSDAG 17 NOVEMBER 1970 No. 3325r EIDSCH (ctfur: G. Koopman Redacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16,15 per kwartaal (postabonnementen f 18,55), f5,40 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f0,25. Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 /I Prinses Gracia van Monaco, vroe ger bekend als de filmactrice Grace Kelly, heeft voor het eerst sinds zij met Prins Rainier trouwde weer op het toneel gestaan. Dat was gister avond in Londen, waar in de Royal Festival Hall. een liefdadigheidsvoor stelling werd gegeven. Beroemde ster ren traden er op. De zaal was vol dure en goedgeklede lieden. Eerst zou de oude acteur Noel Co ward als ceremoniemeester optreden, maar hij was ziek en toen werd Prin ses Gracia gevraagd. Haar ..come back" op het toneel was schitterend Grace was gekleed in een lange witte Japon met struisveren. Het feest werd gehouden ten bate van de „United World Colleges", een organisatie die multiraciale scholen in de hele wereld sticht. Grace stelde de actrices en acteurs foor. Het waren onder anderen de Amerikanen Bob Hope en Frank Si natra. de Amerikaanse filmactrice Ég Raauél Welch en de Britse televiste- man David Frost, die na zijn vreem- - de avontuur met de hippies en yip- pies van enige tijd geleden thans wel een heel ander publiek onder ogen kreeg. Links op de foto Grace tijdens de «petities met Frank Sinatra, rechte Grace als stralende presentatrice. CAIRO. JERUZALEM, PARIJS, BEIROET (Reuter, AFP, AP) De Egyptische minister van Oor log, Mohammed Fawzi, heeft „een bittere en verwoede strijd met Is raël" in het vooruitzicht gesteld voor de periode na het verstrijken van de huidige bestandsregeling op 3 februari. „De strijd zal geen grenzen kennen en beide partijen zullen al hun militaire macht ge bruiken". aldus verklaarde Fawzi vrijdag j.l. op een bijeenkomst met gesloten deuren van het 1700 leden tellende Nationale Congres. Gedeelten van zijn toespraak werden gisteravond in Cairo be kendgemaakt. Generaal Fawzi deelde verder mee. dat het bestand wordt gebruikt om de gevechtsvaardigheid te vergroten, vooral van de luchtmacht. Alle be- langrijke onderdelen van de i strijdkrachten worden nu met behulp van de Sowjet-Unie uitgerust met elektronische apparatuur. De minister van Buitenlandse Zaken ad interim Fa lek onthulde, dat „de Sowjet-Unie haar steun aan Egypte gaat verdub belen om dit land in staat te stellen het hoofd te bieden aan zijn vijan den". Na een raadsvergadering als die van gisteravond en vannacht mag men zich met zorg afvra gen hoe het gesteld is met de be stuurbaarheid van Leiden. Na voorhoedegevechten in vorige vergaderingen heeft de strijd om de erfpacht nu geleerd, dat het voor deze raad heel moeilijk is om beslissingen te nemen. Er blijken twee kampen tegenover elkaar te staan, die elkaar in kracht zó weinig ontlopen, dat één man de beslissing kan brengen. Die (Zunder)man is het enige raadslid van DS'70, weggelopen uit de PvdA en bekend als een anti-Pak-ker, die anderzijds te veel socialistische achtergrond j heeft om zomaar van zijn princi pes af te stappen. Daardoor is het moeilijk te bepalen naar welke kant van de weegschaal zijn ge wicht zal doorslaan. Al met al is dat een situatie, die de bestuur- I baarheid van de stad in het ge ding brengt, een voorspelling, I door velen gedaan na de verkie zingsuitslag. die bewaarheid dreigt te worden. Daarbij komt een als een ter rier vasthoudend (en gisteravond handig politiek spelend) PAK enerzijds en 'n college anderzijds, dat door de houding van in het bijzonder wethouder Harmsen van Financiën een onzekere in- druk achterliet op het gebied van J de grondpolitiek. Het gevolg kan alleen maar zijn een scherpere opstelling van de j partijen, een van beide kanten tegengesproken blokvorming, die afbreuk doet aan de pogingen om met deze moeilijke raad tot een I reële bestuurbaarheid te komen. Eerlijk gezegd zien wij met de erfpachtkwestie in het achter hoofd weinig heil in de nog maar pas begonnen zittingsperiode van deze raad. 'n KOU. LONDEN, NEW YORK Tass, Reuter) Voor het in zes jaar hebben de Rus- vandaag een levensteken Den lezen van oud-premier ita Chroesjtsjow. Ergens ver- op een binnenpagina van frawda" stond een onderte- fe'verklaring' van Chroesjts- waarin hij ontkent, dat hij fenaal naar het buitenland 1 gestuurd als „memoires". *1 is een vervalsing en ik ben onstemd o ver", aldus sjow. „Ik heb nooit dergelijk "aal verstrekt aan (de Ameri- j uitgeverij) „Time" of andere inlandse publiciteitsorganen. aan Sowjetrussische uitgevers ft geen materiaal ter beschik- gesteld. De commerciële bur- pers is al herhaaldelijk op "ifte leugens betrapt". Bilt verwacht van vanavond ®oreenavond: zwaar bewolkt met Matige tot krachtige, aan «mogelijk tot hard toenemende aanvankelijk uit zuid tot zuid- Jater ruimend naai westelijke [t Dezelfde temperaturen *ndaae of iets hogere. (opgemaakt om 12.40 uur) °P: 8.04 uur; onder: 16.45 uur «°P: 21.i3 uur; onder: 13.07 uur. Pato te Katwij* te 6.17 en 18.36 "agwater te 2.01 en 14.20 uur. Op 6 november hadden het Ame rikaanse tijdschrift „Life" en de New- yorkse uitgeverij Little. Brown and Co. meegedeeld, dat zij de memoires van Chroesjtsjow zouden publiceren. In december zou het boek in de handel komen en vanaf 23 november zouden uittreksels worden gepubli ceerd in het weekblad .Life". Vol gens .Time" zijn de uitgevers „er bo ven elke twijfel van overtuigd dat het materiaal echt is". Volgens de Londense „Times", die eveneens uittreksels uit Chroestjows al of niet echte „memoires" gaat publiceren zou het complete manus cript dat vermoedelijk meer dan 400.000 woorden beslaat zich in derdaad niet in zijn geheel in het Westen bevinden. „Er is reden om aan te nemen, dat het in bet be zit is van de KGB. de Russische ge heime politie, die er haar eigen re denen voor heeft gedeelten ervan in het Westen te verkopen", aldus de „Times". Het materiaal zoals dat in het Westen is ontvangen, bestaat uit een massa losse aantekeningen, die soms met elkaar in strijd zijn, soms on nauwkeurig, zonder bepaalde chro nologische volgorde, met veel herha lingen en veel leemten. De vertaler. Strobe Calbot, heeft uit het verwar de geheel een samenhangend verhaal geconstrueerd, aldus de Londense „Times". Vice-president Donald Wil son van de Amerikaanse uitgeverij „TOne" (uitgeefster van „Life") ver klaarde „niet in het minst verbaasd te zijn over de Russische tegen spraak". „Je kunt moeilijk verwach ten, dat Moskou de echtheid van de memoires zal bevestigen. Toch zijn zij absoluut authentiek en wij staan er voor honderd procent ach ter". ADVERTENTIE Een goed stuk vlees hoort erbij zo'n echte, pittige je wordt er een ander mens van! Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees. Vleeswaren en Vleesconserven Na zachte landing BOCHUM (AFP) De Russi sche onbemande maansonde Loena- 17 heeft vanochtend om 5 uur onze tijd een zachte landing op de maan gemaakt. De directeur van het ob servatorium in Bochum, Kaminski. die dit meedeelde, voegde eraan toe dat de signalen van het ruimteschip uitstekend doorkomen. AMSTERDAM (ANP) In de i nacht van zaterdag op zondag Ls de 22-jarige Amsterdammer J. van E. in de Marnixstraat ln de hoofdstad aan gehouden, wegens het stelen van een fiets. De fietsendief was licht aange schoten en nog gehuld in zijn werk kleding: hij had kort voor zijn daad voor Zwarte Piet gespeeld. I Volgens AP heeft de Loena-17 op de maan een automatisch voertuig gelost, dat in een gebied met een I straal van 20 meter de maanopper- j vlakte exploreert. Het voertuig, de Loenachod-1, heeft een onderstel van acht wielen en wordt vanaf de aarde bediend, zo meldt Tass. Alle apparaten werken normaal. Het is de eerste maal. dat een der gelijk automatisch maanvoertuig uit een maanlander is gelost voor proe ven op het maanoppervlak. Volgens Tass is het voertuig uitgerust met een Franse reflector voor plaatsbe paling op de maan door middel van laserstralen. De Loena is op 11 november gelan ceerd voor „verdere exploratie van de maan". De Sowjet-Unie heeft dui delijk gemaakt, dat de mechanische exploratie van de maan zal worden voortgezet en dat voorlopig niet ge dacht wordt aan een bemande maan landing. De landing van de Loena 17 vond plaats in een maangebied, dat de Re- gensee wordt genoemd. LEIDEN Ruim zeseneenhalf uur heeft de Leidse gemeenteraad gister- avond en vannacht besteed an het onderwerp erfpacht. En toen. om over tweeën, kwam er nog geen be sluit. Op voorstel van voorzit ter Menken besloot de raad met de kleinste meerderheid komende maan dag verder te gaan met de beantwoording van de vraag in wel ke mate Leiden grond in erfpacht wil uitgeven en verkopen. Deze beslissing kwam na een chao tische vergadering, die tweemaal werd geschorst en die vooral na het middernachtelijk uur een verrassend politiek steekspel werd tussen ener zijds het college met de drie fracties, waaruit het voortkomt, en anderzijds het PAK, gesteund door CPN en Ka bouters. DS'70-er Zunderman kwam enkele malen „op de wip", die nu doorsloeg in ^et voordeel van het college en dan in het voordeel van het PAK. Het verloop van deze merkwaardige raadsvergadering wordt geschetst op de stadspagina. Wat Israël aangaat zijn de volgen de feiten en uitlatingen bekend ge worden de Israëlische premier mevrouw Meir heeft in het parlement gezegd, dat haar regering bereid is met min der genoegen te nemen dan volledl- ee terugtrekking van Egyptische ra ketten uit de zone van het Suezka- naal voor hervatting van het vredes- gesprek met Cairo. Israël zet het overleg met Amerika voort over „het scheppen van voorwaarden voor mo gelijke hervatting van het vredes overleg onder leiding van Gunnar Jarring": de voormalige Israëlische rege ringsleider David Ben Goerion heeft tegenover het Franse weekblad „Nou- vel Observateur" verklaard, dat Israël binnen de grenzen van vóór 1967 (de Juni-oorlogi voldoende ruimte heeft om alle Joodse immigranten te her bergen. Hij toonde zich voorstander van terugtrekking uit alle bezette Arabische gebieden, met uitzondering van Jeruzalem en de op Syrië ver overde Galon-hoogte. Ben Goerion was er zeker van, dat het merendeel van de Israëlische bevolking zijn mening deelt. zowel van Israëlische als van Jordaanse zijde is ontkend, dat' de Israëlische vice-president Allon in 't diepste geheim talrijke ontmoetingen heeft gehad met Koning Hoessein van Jordanië, zoals het Amerikaanse weekblad „Time" had gemeld. Vol gens radio-Amman zou het hier gaan om een „Zionistische perscampagne, gericht op het zaaien van onenig heid in de Arabische gelederen". Bij gevechten van gisteren tussen Jordaanse troepen en Palestijnse commandostrijders in en om de stad Irbid in noord-Jordanië zyn twaalf doden en eenenzeventig gewonden gevallen, zo heeft een officiële Jor daanse woordvoerder meegedeeld. De doden waren zes Jordaanse militai ren en zes burgers. Volgens de woord voerder waren de Palestijnen begon nen. Ze hadden het vuur geopend op Jordaanse patrouilles en overheidsge bouwen. Van Palestijnse zijde wordt gesproken van 43 doden. DEN HAAG (GPD) - Het poli tiepersoneel krijgt 'n gratificatie van vijfhonderd gulden per persoon voor de extra mspanning, die dit Jaar moest worden geleverd als ge volg van toenemend geweld in ons land. Dit is beslist in de commissie voor georganiseerd overleg in politie- ambtenarenzaken. Voor de gratificatie komen niet ln aanmerking de adspiranten in oplei ding, het administratief en tech nisch personeel v. d. gemeentepoli tie. het burgerpersoneel van de rijks politie en het personeel dat een func tie vervult vaarvoor geer. politierang vereist is. Slechts in uitzonderingsge vallen kan aan deze menssen de gra tificatie worden betaald. De vakbon den hebben met deze gang van za ken niet ingestemd. 20 PAGINA'S Verkeersminister Bakker brengt thans een (omstreden) bezoek aan Zuid-Afrika. Hij trekt op het ogenblik rond door het Kruger Wildpark, maar voor hy aan dit uitstapje begon maakte hy een inspannende tocht langs de radi cale struikelblokken. Zijn indruk ken daarover? Hij vertelde ze aan onze reisredacteur Henk Kolb PAGINA 7 De Leidse balletpedagoge Marjo lein Briër heeft een „eigentijdse" dansgroep geformeerd, die zich vrijdagavond in de schouwburg zal presenteren PAGINA 5 Carl-Gustav graaf von Rosen de Zweedse piloot, die actief heeft deelgenomen aan de verdediging van Biafra beweert, dat dit land ls verkwanseld aan de olie maatschappijen PAGINA 9 Nederland wordt steeds vuiler. Maar ook België en Duitsland kampen met grote milieuproble men PAGINA 11 En verder natuurlijk de sport (met o.a. boksen en een gesprek met de nieuwe hockeycoach) en een somber verhaal over de midden standers in de bollenkwekertj. Zy z\Jn gedoemd te verdwynen. Uit het Leidsch Dagblad van 17 November 1870: Z.M. heeft het eerteeken tot belooning van eervollen langdurigen werkelijken dienst bij de schutterijen toegekend aan. J P Duyver- man, serg.-maj. J. Lensveld en F. J. Landzaat, sergm., al len bij de d.d. schutt. te Lei den. Arnhem. Men verneemt dat de onlangs gearresteerde v. d. W. het voornemen schijnt te hebben zich te la ten doodhongeren; althan hij is niet te bewegen het minste voedsel te nuttigen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1