EEN NUTTELOZE OORLOG OF BLIJVENDE VREDE? Moskou bouwt haven langs kust Egypte De huidige situatie in het Midden-Oosten (II en slot) Toch nog compromis in Syrië? Bonn gonst van een (nog ondoorzichtig) politiek schandaal Hoessein sprak in geheim met Meir Comité voor behoud Place de l Etoille opgericht Paus betreurt ontrouw van geestelijken PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 16 NOVEMBER 1975 JERUZALEM IGPD) Aan het oostelijke front van Israël met Jordanië, Syrië en Libanon kon men een groot aantal tegen strijdige feiten waarnemen. Hier echter vonden deze niet hun oor sprong in de wens om alle voor delen .:van het initiatief van de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rogers, binnen te halen door de voorwaarden daarvan zowel te aanvaarden als te verbreken, maar in de conflic ten tussen het Jordaanse leger en de Palestijnse terroristische orga nisaties, alsmede tussen Hoes seins koninklijke regime en de Baas-staten Irak en Syrië. Ondanks de eindeloze ophelderin gen, bemiddelingen, compromissen en het gemarchandeer werd het al spoedig duidelijk dat coëxistentie tus sen de koning en de Palestijnse or ganisaties onmogelijk was. tenzij de een aan de ander ondergeschikt ge maakt zou worden. De vliegtuigka pingen door de terroristen, waarbij de naar Jordanië ontvoerde vliegtui gen werden opgeblazen en de inzit tenden gevangengehouden, waarbij Koning Hoessein machteloos bleek om de activiteiten der kapers tegen te gaan en zelfs om in zijn eigen hoofdstad gezag uit te oefenen in het Hotel Intercontinental, deden tenslot te de emmer overlopen. De betrek kingen tussen de Jordaanse regering en de terroristische organisaties wer den steeds meer gespannen en mid den-september kwam de uitbarsting. In twee artikelen (waarvan hier bij het laatste» analyseerde de Israëlische minister van De fensie Mosje Dajan de ver warde gebeurtenissen van de afgelopen maanden in het Midden-Oosten. Daarbij gaat hij vooral diep in op de ver wikkelingen rond het Ameri kaanse vredesinitiatief en de kansen voor de toekomst daarvan. Zelf geeft hij het een gezegde can Israëlische militairen als motto mee: „Het Arabische front begint waar het verstand ophoudt". de Verenigde Staten er toe te bren gen druk uit te oefenen op Israël. en zy wilden bepaald niet zo'n waar devol "instrument" verliezen. I De Baah-regeringen in Irak en Syr rië. nauw verbonden met de Sowjet- Unie, verklaarden de Palestijnse or ganisaties te steunen en keerden zich verbitterd tegen het regime van Koning Hoessein. Maar zij onthiel den zich ervan een revolutie te steu- I ten de Jordaan en op minder dan 40 mijl van Damascus daarin gelegen dat de Arabische oorlog tegen Israël, zo wel die welke wordt gevoerd door de officiële legers als die van de terro ristische organisaties, geen succes heeft opgeleverd. Bovendien is het twijfelachtig of enige Arabische staat (en als ik zeg Arabisch dan bedoel ik Arabisch en niet Russisch) werkelijk enige kans ziet dat zijn leger of de gezamenlijke legers van alle Arabische staten in staat zouden zijn Israël in de naaste i toekomst te overwinnen, j Intussen, ook al moge dat de hui dige rust verklaren, is dit geen ga- I rantie dat die kalmte zal voortduren. Het feit dat de Arabieren geen mo- j gelijkheid hebben om Israël in het gevecht te verslaan, betekent niet automatisch dat zij bereid zijn de weg naar de vrede in te slaan. De sleutel tot de vrede blijft ook na de dood van Nasser in het bezit I van Egypte. Het is Egypte, dat het sterkste leger heeft. Het was Egyp te. dat de oorlog ontketende, dat in juni 1967 de wapenstilstand op gezag van de Veiligheidsrraad accepteerde, dat die wapenstilstand beëindigde in 1969 en de „slijtage-oorlog" begon en dat nu opnieuw de wapenstilstand aanvaardde. Het gezegde van Israëlische solda ten „het Arabische front begint waar j het verstand ophoudt" slaat op een I mogelijke situatie, waarin de Ara- 1 bieren onwillig zijn om vrede te slui- ten, onmachtig om oorlog te voeren 1 en even onmachtig om niet te vech- Ultimatum Op 14 september kondigde het cen trale comité van de Palestijnse orga nisaties een ultimatum aan. waarin de koninklijke regering werd gesom meerd. onder bedreiging met een "algemene staking" binnen vijf da gen: 1. het leger terug te trekken uit Amman en omstreken; 2. het leger en de defensie-leiding te zuiveren van anti-terroristische elementen: 3. een "nationale regering" in te stellne met als taak zich tegen elke politieke oplossing van het Arabisch- Israëlische probleem te verzetten met name tegen uitvoering van de resolutie der Vereigde Naties van november 1967 en van het plan-Ro- gers en voorts met de opdracht de banden met de "progressieve" landen te versterken en de Ameri kaanse invloed in Jordanië uit te wis sen. Gelijktijdig met dit ultimatum werd bekendgemaakt, dat op 17 september een nationale conventie zou worden gehouden met als voornaamste agen dapunt de eis tot instelling van een "nationale regering" Hoewel in het ultimatum daarvoor geen aanwijzin gen stonden waren er goede redenen om aan te nemen dat de bovenge noemde conventie en de voorgeno men staking de start zouden zijn van een algemene opstand en een omver werping van het koninklijk regime der Hasjemieten. Overeenkomst Op 15 september sloot de Jordaan se chef-staf Masjmoer Haditha een overeenkomst de vijfde van die maand met Fatach-leider Jassir Arafat, die tot doel had de spanning in Jordanië te verminderen. Maar Koning Hoessein accepteerde deze overeenkomst niet. integendeel, hij verwierp haar als te eenzijdig, ont sloeg Haditha als staf-chef en vorm de een militaire regering met als taak op te treden tegen de terroris tische organisaties. Vervolgens begaven de koning en zijn adviseurs zich naar de centrale commandopost van het leger en ont plooiden zij hun strijdkrachten langs de zuidzijde van Amman. In de och tend van 17 september gingen Jor daanse gepantserde en gemechani seerde infanterieeenheden na een ar tilleriebeschieting. tot actie over in de straten van de hoofdstad en vie len zij de hoofdkwartieren en bases van de terroristische organisaties aan. waarvan meerdere gevestigd waren binnen de vluchtelingenkam- Basis weg Deze militaire krachtproef sloeg de basis weg onder het oostelijk front en bracht alle betrokkenen in verwarring. Zelfs Hoessein had niet de opzet <of als hy die had, wilde hij dat in geen geval erkennen» de j terroristische organisaties volledig te liquideren of zelfs maar te beletten van Jordaans gebied af tegen Israël 1 te ageren. Anderzijds was Arafat van zyn kant niet bereid de verant woordelijkheid op zich te nemen voor een Palestijnse "bevrijdingsoor log". Hoessein had hem voorgesteld dat de Jordaanse regering haar ge zag zou beperken tot de oostelijke Jordaanoever en dat Arafat, de Fatah-leider. een regering van bal lingen zou oprichten met gezag over de Arabieren op de westelijke oever. Maar Arafat weigerde op die sug gestie in te gaan. Daarenboven waren de staatshoof den van de Arabische staten, voor al Nasser, zich er zeer wel van be wust, dat Hoessein één van de bes- j te mogelijkheden belichaamde om Als de nieuwe leiders ln Egypte niet de moed kunnen opbrengen om in te gaan tegen de algemene fata listische tendens zullen zij waar schijnlijk tegen wil en dank terecht komen in een nieuwe ronde van oorlogvoering, dwaze, nutteloze en vruchteloze oorlogvoering. zonder enige hoop op winst. Maar als zij de durf en de moed hebben om de wer kelijkheid eerlijk onder ogen te zien en aan de oorlog een halt toe te roe pen. dan zal het mogelijk blijken om van een tijdelijke wapenstilstand voorwaarts te gaan naar een blijven de vrede. nen met als doel de koning ten val te brengen en een "nationale rege ring te installeren. Deze innerlijk tegengestelde poli- tiek werd door deze staten voortge zet ook nadat er in Jordanië open- lijke strijd was uitgebroken. Nasser stuurde de drie Palestijnse bataljons j ln het Egyptische leger naar Jorda- nië om de terroristen te helpen. I maar tegelijkertijd poogde hij met inzet van heel zijn gezag Hoesseins positie te versterken. Tenslotte vorm de Hoesseins aanvaarding van het Amerikaanse vredesinitiatief ook één van de belangrijkste oorzaken van de opstand tegen de koning en in i deze vredessymfonie speelde Nasser eerste viool. Meedogenloos Amman "ging in vlammen op", i En terwijl de strijd tussen het leger en de terroristen meedogenloos werd voortgezet, en zich over het gehele land dreigde uit te breiden, schom melden de leiders van Irak en Syrië heen en weer tussen hun verlangen om de terroristen te helpen en hun huivering voor openlijke strijd met Hoessein. De Iraakse regering koos de zijde van de terroristen en stelde hun voertuigen en wapens ter beschik king. maar de Iraakse legereenhe den in Jordanië, die stellig de schaal zouden hebben doen doorslaan, als zij zich in de strijd zouden hebben gemengd, bleven in hun kampemen ten. Syrië, dat natuurlijk ook de zijde van de terroristen koos, was actie- ver en zond ongeveer 300 tanks de financiële tegemoetkoming. De CSU- grens over om zich aan te sluiten 'e'^er Franz Josef Strauss heeft deze bij de terroristen in de gevechten bekendmaking bestempeld als boe- rond Irbid. Maar ook dat werd maar 1 ven_ en gangstermethoden" en het halfslachtig gedaan De Syrischek°Pen van parlenmentsleden" door luchtmacht, die werkelijke steun van de c^ü met de grootste nadruk ont- betekenis had kunnen geven aan de k'nd- landstrijdkrachten, kwam niet in ac- 1 In Bonn wordt gesproken over het tie, en zelfs de tankeenheden kregen inschakelen van een parlementaire na een kort en allerminst glorieus commissie, om licht te brengen in verlopen gevecht orders zich weer 't politieke schandaal. Voor de West- Londen heelt weer een nieu- we burgemeester. Lord Mayor Sir J Peter Studd ziet u hier in zijn koets aan het begin van de tradi- tionele tocht langs de gerechts hoven van de stad. BONN (GPD) Er is in West- Duitsland een conflict gaande tussen de (liberale) FDP en de CSU uit Beieren, die samen met de CDU de oppositie tegen Brandts socialistisch- liberale regeringscoalitie vormt. Vol gens de FDP-er Karl Geldner had de CSU pogingen gedaan om hem over te halen zich aan te sluiten bfj de op positie, waarvoor hem een zetel was toegezegd alsmede een belangrijke diende te vervallen als hy naar de C.S.U. zou overstappen. De C.S.U. beweert, bovendien dat ze pas met Geldner in zee is gegaan nadat het bondsdaglid met plannen om de F.D.P te verlaten voor dc dag was gekomen Ze beschikt over brie ven waarin Geldner die plannen uit eenzet. Op zijn beurt heeft Geldner gezegd dat hy, in overleg met zijn partijleiding, tot de "schijnoverstap" naar de C.S.U. had besloten nadat hy lange tijd door rechtse politici was bewerkt. PARIJS 'DPA' De voormalige Franse minister van Landoouw Paul Antier heeft gisteren opge roepen een „centrum der verdedi ging van het Place de l'Etoile" te stichten. Hij wil hiermee proteste ren tegen het besluit van het stads bestuur van Parijs het plein naar wylen generaal De Gaulle te noe men. Volgens Antier is vroeger ook niemand op de gedachte gekomen het plein de naam van Napoleon of maarschalk Foch te geven. Het besluit de naam van het plein, die het al 240 jaar draagt, te ver anderen werd vrijdag op een bui tengewone vergadering van het stadsbestuur genomen. Men week daarbij af van de regel, dat stra ten en pleinen pas de naam van iemand krijgen als deze minstens vijf jaar dood is. Het besluit wordt pas van kracht na goedkeuring door de prefect van Parys. WASHINGTON NEW YORK iAFP, AP. Reuter» De Sowjet- Unie is bezig met de aanleg van een grote militaire haven de Mersa Ma- troe aan de Egyptische kust, halver wege tussen Alexandrië en de Libi- j I sche grens. Dit is zaterdag uit be- I j voegde kringen in Washington ver- nomen. Het Pentagon heeft op het bestaan van deze basis geen commentaar wil- j len leveren. De aanleg zou een Jaar geleden zyn begonnen. Wanneer de basis gereed is kunnen er Russische kruisers met geleide raketten anke- rpn. Theoretisch zou de basis onder Egpytisch gezag geplaatst wor den. maar in feite zouden de Russen de haven bemannen, zo werd gezegd. De'basis zou de volgende voordelen I opleveren: bepaalde Sowjetrussische 1 schepen zouden zich aan de aandacht j I van buitenlandse spionagediensten i BEIROET (Reuter. AFP) Vol gens berichten uit Damascus voeren de Syrische militaire leiders na hun machtsgreep nog steeds besprekingen met Atassi. van wie nog niet duide lijk is of hij al dan niet als presi dent is afgezet. Atassi werd vrijdag door de nieuwe sterke man, minis ter van Defensie, generaal Hafez As sad, onder huisarrest geplaatst. Dit bevel zou vanochtend nog van kracht zyn. Volgens genoemde berichten proberen de militairen alsnog met Atassi tot een regeling te komen voor de leiderschapscrisis. Gisteren werden alle vrijdag by de staatsgreep in Syrië gearresteerde leden van de Baath-party in vrij heid gesteld met uitzondering van Salah Jedid (adjunct secretarispge- neraal» Mohamed Achawi oud-mi nister van Buitenlandse en van Bin nenlandse Zaken en lid van het in vloedrijke opperbevel van de „Saika") en Fawzi Reda (lid van de twee in- j terarabische opperbevelenDit is in diplomatieke kring in de Libanese hoofdstad Beiroet vernomen. In Libanon is voorts vernomen dat aanhangers van Salah Jedid de bevolking in vlugschriften oproepen tot een algemene staking om „het mi litaire bewind ten val te brengen". Op de universiteit van Damascus zouden gisteren, voor de tweede ach tereenvolgende dag. gevechten zyn geleverd tussen aanhangers van ge- neraal Assad en van Jedid. In de Syrische hoofdstad demon streerden voor- en tegenstanders van het nieuwe bewind. De demonstran- heidsdienst. waarbij door de veilig heidsdienst. waarby enkele schoten vielen. kunnen onttrekken, zy liggen er bj ten bereik van de Israëlische lucb macht, na opening van het Sue2fc naai kunnen er Russische schepi worden gerepareerd of zy kuna deze haven aandoen voordat zij naar de Indische oceaan begeven i tenslotte wordt de bevoorrading vi Libië met Russische wapens er dog vergemakkelijkt. Hoessei Het Amerikaanse weekblad „Tinj meldt dat de Israëlische vice-j» mier Jigal Allon en Koning Hoesat van Jordanië elkaar herhaaldelijk het geheim aan de grens tussen hl landen hebben ontmoet om de mo gelijkheden voor bilaterale derhandelingen om tot vrede te ko men. te onderzoeken. Ook premis Golda Meir zou tenminste een maal de Hasjemitische vorst ond» gelijke omstandigheden hebben g« sproken. „Time" schrijft, dat besprekingen mogelijk 10 in totaal na zonsoo dergang zyn gevoerd op de vlakh verlaten Arava-wildernis ten nocr den van Eilat. „Maar er is nooit iej over gezegd, omdat, toen zy verleda week in de Israëlische Knesseth an het licht kwamen, de inlichtinge uit de parlementaire notulen werdei verwijderd en de censuur de niet toestond er verslag over te brengen". Time schrijft, dat Hoessein en AI Ion tot dusverre hebben besloten si men te werken ter neutralised van de Palestijnse guerrillastrijd! en tot uitbreiding van de econonl sche betrekkingen tussen Jordanië! Israël. Bovendien heeft Hoessein AI Ion doen weten, dat hy bereid 1 Palestina de eén of andere vorm vt zelfbestuur te geven mits ondi zyn bewind en niet als kern van eg onafhankeleyke Palestijnse stat Wat de unilaterale vredesbesprekia gen betreft, daarmede heeft Hoessti nog niet ingestemd, maar een resu! taat van de meest recentste grensbt spreking is. dat bredere onderhand! lingen met vertegenwoordigers vi andere Arabische staten naar v«r wachting zullen volgen Redde Volgens Britse televisieverslagj vers heeft Koning Hoessein tydensi september-strijd in zyn land een g heüne boodschap aan het westen ge zonden waarin hij te kennen gaf nodig Israëlische inmening te zulle toestaan om zijn land te reddö Volgens het door de verslaggevers ge schreven boek „Leila's kapingsoorlotf ontbood Hoessein in de vroege ocb tend van 20 september de ambasa deurs van het Verenigd Koninkrgl Frankrijk en de Verenigde State Hij overhandigde hun een bood schap waarin hy liet uitkomen b raëlische inmening te verlangen het Westen hem niet kon helpen. op Syrisch gebied terug te trek- ken. De gevolgen van decze militaire te- genslagen en tekortkomingen werden onmiddellijk zichtbaar. In Syrië en I Irak gaven de politici elkaar de 1 schuld van de zwakte en besluite loosheid. die de catastrofe hadden veroorzaakt. Offiqiële commissies van onderzoek gingen aan het werk. En er werden rechtzittingen gehou den om de schuld vast te stellen van degenen, die „verantwoordelijk wa ren voor de fouten." een lawine van ontslagen in de leiding van leger ern staat rolde van de top naar beneden, j Op het eerste gezicht zou men kun- nen zeggen dat veranderingen in de I regeringen van Jordanië. Syrië, Irak j en Libanon niet veel meer beteke-1 nen dan persoonswisselingen. Maar in feite zijn toch de grondslagen van het terroristisch-Jordaanse bewind en duitse kranten stond de afgelopen dagen echter centraal dat aan het licht is gekomen hoe groot de in spanning van rechtse kringen in de bondsrepubliek is om de regering- Brandt ten val te brengen. Zeker zou zijn dat C.S.U.-leider Strauss de FDP-politicus Karl Geld ner een veilige plaats <ook na vol gende verkiezingen» in de C.S.U- bondsdagfractie heeft beloofd als hy de F.D.P.-fractie zou verlaten. Zeker zou ook zyn. dat de industrieel An ton Bayer, lid van de extreme recht se Nationaal-Liberale Actie. Geldner voor de komende vier Jaar vierhon derdduizend mark toestopte als ho norarium voor twee "adviseursfunc ties". Beide kwesties staan zwart op wit. De C.S.U. beweert echter dat de 2 zaken los van elkaar staan. Geld ner zou zelfs te horen hebben gekre zelfs van het gehele oostelijke front »en dat de overeenkomst met Beyer deerlijk aangetast. C.-i. Britse spion gepakt In West- Diilte Berlijn is een 35-jarige Brit op ver- De gebeurtenissen aan het oostely- denking van spionage voor Oost- ke en aan het Egyptische front wa- Duitsland door de politie gearres- ren niet organisch verbonden. Maar teerd. De man deserteerde tien jaar toch is de stilte aan beide fronten een gemeenschappelijke factor. Niet alleen de Egyptenaren en de Jorda- niërs, die Jarrings onderhandelingen wensten, hebben zich onthouden van heropening van vijandelijkheden, hoewel die besprekingen nog niet werkelijk zyn begonnen. De Syriërs, Irakezen en de terroristische organi saties, die zo heftig tekeer gingen te gen het Amerikaanse vredesinitia tief. gedragen zich evenzo. geleden uit het Britse leger in West Duitsland en week uit naar Oost- Duitsland. Vorig jaar april keerde hü naar het Westen terug. Zware sneeuwval In de Duit se bondsrepubliek. Oostenrijk en Frankrijk heeft Koning Winter zon dag zfjn intrede gedaan met zware sneeuwval. In Rynland-We6tfa- len. Hessen en Beieren viel flink wat I sneeuw. In west-Oostenrijk heeft Naar myn mening is de voornaam-1 zware sneeuwval de afgelopen 36 uur ste reden van die rust aan alle fron- ernstige hinder voor het verkeer op- ten ondanks de voortdurende aan- geleverd. In de Franse Alpen viel wezigheid van de Israëlische strijd- voor de tweede maal deze herfst, krachten aan het Suezkanaal, langs sneeuw. HUNTINGTON (AFP. Reuter. AP) Een DC-9 van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Southern Airways is bij de lan ding in Huntington in de Ameri kaanse staat West-Virginia neer gestort en in brand gevlogen. De 70 passagiers en de bemanning van vijl vonden de dood. Het toestel was gehuurd door het Marshall-college in Hunting ton. Een sportploeg van het col lege en een aantal supporters wa ren ermee naar Greenville in Noord-Carolina gerveest. Op de terugreis was er door regen en mist weinig zicht boven Hunting ton. Volgens ooggetuigen vloog het toestel op korte afstand van het vliegveld tegen een heuvel. Het vliegveld waar de veronge lukte gecharterde machine had willen landen in regen en mist had geen radar. Het was niet mo gelijk geweest de piloot te waar schuwen dat hij te laag aanvloog. VATICAANSTAD »AP» Pm Paulus heeft gisteren in een tof spraak de „doctrinaire afwykinge bepaalde morele schandalen en disciplinaire onbeheerstheid" in R.K. Kerk aan de kaak gesteld. In zijn toespraak tot de gelovige op het grote plein van de Sint Pit ter zei hy. dat dit alles een lp veroorzaakte dat „bitterder" was du dat veroorzaakt wordt door de „uH wendige moeilijkheden" der kerk De Paus had ook sterke kritiek (J problemen binnen de kerk zelf. Vr wijzen daar de afvalligen onder i geestelijken zei hü. dat hij de trouw" betreurde van hen „die aü hankelyker moesten zyn en meer II voorbeeld dienen door de geloften zij hadden afgelegd en de bars hartigheid die hen geworden was De Paus heeft nog nooit zo in W openbaar uitgehaald tegen degen® die in zijn ogen de grenzen der hu- vormingen overschrijden. In kerkt lijke kringen in Rome wordt ver» men, dat de Paus zich bij tijd wijle diepe zorgen maakt over de pro blemen in de kerk en in de werd maar dan. misschien 24 uur late de dingen weer iets meer van de timistische kant bekijkt. Het is evenwel duidelijk, dat 1 inwendige conflict in de kerk en hy beschouwt als een rechtstreeks ongehoorzaamheid jegens zijn W hem evenveel, zo niet meer. veronl rusten dan de uitwendige bedreig# gen van de kerk. bijvoorbeeld die do® het communisme. Tsaldaris overleden Oud-pfr mier Const antine Tsaldaris Griekenland en leider van de volt" party is gisteren in Athene op i jarige leeftijd overleden Tsaldtf was premier van 1946 tot 1947 en 1947 tot 1950 bekleedde hij and* ministersposten, waaronder die v*J minister van Buitenlandse Zaken-

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6