Bona Stars na rust in minuut los Kuipers redt Noord wijk op valreep PHILIDOR WINT PRESTIGESTRI Protest Flamingo s LSG neemt revanche bij reserve-tientallen LEIDENAARS LATEN ZICH IN AMSTERDAM-NOORD DOOR AGRESSIEF LANDLUST TOCH NIET VERRASSEN: 52-64 TOPPER NOORDWIJK-ZWART WIT EEN HEERLIJK VOETBALGEVECHT SJC kansloos tegen Texas Quick Bo\! Katwijk Ter Leedt Oegstgeest in de 2e r PAGINA 12 MAANDAG 16 NOVEjj LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBl (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Bona Stars heeft géén fout gemaakt. De Leidse Stars trokken zaterdagavond in Amster dam de opgaande lijn door tegen Landlust (52—64 na een 24—27 ruststand) en behielden daardoor het contact met de kopgroep. In het fraaie Jeugdcentrum in Am sterdam-Noord heeft Bona Stars een lastige klip bekwaam omzeild. Landlust. vorige week met 98—62 overspeeld door landskampioen Flat Stars, heeft in de afgelopen week het roer volledig omgegooid. Cees Burgert, assistent van de ge wezen bondscoach Egon Steuer, heeft by de roodwitten de techni sche leiding overgenomen en dat was reeds zaterdagavond duidelük merkbaar. De Noord-Amsterdam mers overigens zónder de door het bestuur geschorste Peter Rijs wijk (toch ziek die vorige week wegens aanmerkingen op de leiding op het wedstrijdformulier werd vermeld speelden met veel meer inzet en interesse en de wyze waarop agressieve zone), vormde voor Bona Stars' coach Toth een onaangename verrassing. Toth la ter: „Ik had er op gerekend, dat Landlust man-to-man zou spelen. Van begin af aan. Maar met die zone-en-zo speelden zij voor ons vreselijk moeilijk". Tegen dat „nieuwe Landlust" uiteraard gegroepeerd rond de 2- meter lange Amerikaan Virgil Dijkstra kwam Bona Stars aan vankelijk zeer moeilijk los: aan vallend waren de Amsterdammers zeer zuinig met de bal en namen zU uitvoerig de tijd voor de opzet van hun aanval. Verdedigend stoorden zij bijzonder agressief. Pieter van Tuyl werd keer-op- keer in de mangel genomen en pas toen coach Toth Peter de Jong inzette voor de nog te wei nig geroutineerde Jaap Maassen en tevens opdracht gaf om de hoe ken meer te benutten, kwam er lijn in het Leidse spel. Van 1310 (na 94) werd het vooral dankzij de uitgekookte Paul Ruysenaars, die bekwaam de taak van pivot Van Tuyll onder de basket over nam. 13—16. maar werkelijk door drukken kon Bona Stars toch niet. Keek Landlusts nieuwe man. Cees Burgert na afloop niet ontevre den terug: „Het viel my honderd procent mee. Vorige week lieten wy ons wegspelen. Daarvan was nu geen sprake. De jongens ble ven knokken en gaven daardoor Bona Stars niet de kans om in hun normale snel te komen". Via 19—20 en 19—25 brak de rust aan met 2427. Maar in die rust analyseerde coach Toth met zyn mannen die eerste twintig minu ten haarscherp. Terwyl de Noord- Amsterdammers wat bleven lum melen en inschieten, werd in de (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM De vriend schappelijke ontmoeting tussen Bona Stars en de Tsjechische bekerhouder Dukla Olomovic (vrydag 4 december in de vyf Meihal.» staat nog altyd niet definitief vast. Flamingo's, dat op 3 december voor de Europa Cup tegen de Tsjechen speelt, heeft vorige week te kennen ge geven. dat zy sterk tegen de ont moeting gekant is. Men vreest een verminderde publieke be langstelling (de Haarlemmers hebben reeds een nadelig saldo van 7000 gulden» en wyst ver der op de FIBA-reglementen. waarin staat dat by een inter nationale ontmoeting binnen 3 x 24 uur in een straal van 250 km géén van de ploegen een of ficiële wedstryd mag spelen. Morgenavond zal het bestuur van de Haarlemmers zich nog maals over het Leidse verzoek de wedstryd is geen officië le en bovendien hebben de Tsjechen er zelf schriftelijk om verzocht buigen. Bona Start komt overigens morgenavond in actie: de Lei- denaars spelen dan in Alphen een vriendschappeiyke wedstryd ter gelegenheid van de opening van de nieuwe sporthal tegen Suvrikri. Leidse kleedkamer de nieuwe tac tiek uitgestippeld. Een strydwyze, die was gebaseerd op snelheid: de verdediging werd met Pieter van Tuyll als centrale man opnieuw georganiseerd met Ruysenaars en speerpunt Stol op links en Maassen «later André de Jong) en Peter de Jong op rechts en die tactiek leidde binnen de mi nuut naar de winst. Tot driemaal toe werden de „zoe kende" Amsterdammers verrast door breaks en van dat moment af was de stryd in feit beslist. Gaf Cees Burgert later ook bewon derend toe: „We hebben alles eigenlyk in één minuut vergokt. De eerste minuut na de rust. Toen werden er drie fouten gemaakt, die door Bona Stars ook knap werden afgestraft. Toen was het verschil opeens tien punten en I dat maak Je nooit meer goed". I Wat tenslotte ook bléék: van 2435 kwam Landlust nog wel angstig dichtbij 3335. maar toen nam Bona Stars het spel toch resoluut in handen Pieter van Tuyll nam de verdedigingsrebound volledig voor zyn rekening en via breaks van de razendsnelle driver Harry Stol (na de rust goed voor acht treffers en vier feilloos genomen vrye worpen) werd opnieuw en nu voorgoed afstand genomen van de niet-af latende Amsterdammers: 33—39. 39—49 en 48—59 by het in gaan van de laatste drie minuten, Rustig combinerend en de tyd han dig gebruikend gaf Bona Stars in de slotfase Landlust geen schyn van kans meer: 52—64 overi gens: een verschil van twaalf pun ten, slechts één punt meer dan na de door Burgert reeds gesigna leerde eerste minuut van de twee de helft Waarin de nieuwe Landlust-coach toch een bekroning zag van zyn nieuwe trainingsaanpak. Burgert analyserend: „Ik vond dat de Jon gens myn opdracht erg goed heb ben uitgevoerd. Pieter van Tuyll heeft de hele wedstryd niet zo kunnen domineren en het spel kunnen maken als Bona Stars waarschynlyk g^T.ild had. Wy komen alleen r. t de vastheid te kort om van af.. J raak te schie- NOORDWIJK Het slot bij Noordwijk-Zwart Wit was als een steekvlam. Scheidsrechter v. d. Burg stak een vingertje in de lucht ten teken dat de laatste minuut was aangebroken. En nog één keer balden de roodwitten alle krachten tezamen voor een stormloop. In een laatste, wan hopige poging om de halverwege de tweede helft opge lopen 01 achterstand uit te wissen. Invaller v. d. Luijt joeg de bal hoog voor het Rotterdamse doel. Centrumverdediger Wander kopte weg, zoals hij dat al vele keren daarvoor had gedaan. Heems kerks daaropvolgende inzet trof een been. Tenslotte was het de mee naar voren gemarcheerde Noordwijkse back Kuipers, die de Zwartwitte burcht sloopte. Zijn strakke, lage kogel vloog langs alle Rotterdammers het doel in: 11. En tenoijl de roodwitten aanvoerder Kuipers van pure vreugde zo ongeveer ineendruk- ten, zakten enkele Rotterdamse verdedigers verbijsterd in het gras Zo eindigde de topper Noordwyk Zwart Wit. een onstuimig kolkend gevecht, waarin vaak uitstekend voetbal ten toon werd gespreid. Bei de ploegen trokken voluit ten aanval en streden op buigen of barsten om de zege. En ach, wat kan voetbal dan toch een heerlyk spel zyn. Het feest dat Noordwyk en Zwart Wit er zaterdag van maakten, overspoelde volledig de naargeestige herinnerin gen aan de voddezakkerige kracht meting van vorige week tussen Quick Boys en Noordwyk. Trainer Van Duyl glunderend na afloop: „Het was heerlyk om zo weer eens te zien voetballen. Maar zo kan het niet elke week. Nee. dat zou onmogelyk zyn. Je moet er bovendien de tegenstan der voor hebben. Nou, en er zyn houthakkers by, hoor." Juist Het gelykspel dat gisteren uit de bus kwam. was een Juiste afspiege ling van de krachtsverhouding. Er waren perioden dat de ene ploeg de ander klem had, maar dat duurde nooit lang. Zuiver voetbaltechnisch gezien was Zwart Wit de iets gepo- lystere ploeg. Het reeg de combina ties een tikje gemakkeiyker aaneen. Het bezat ook iets grotere sterkte in het centrum. Het ging om nuances, groot was het verschil nooit. Zwart kreeg over het geheel genomen iets betere kansen. Maar Noordwyk was wat dat betreft het eerst aan bod. Halverwege het eerste kwartier, dat door de roodwitten werd beheerst, liep Anton Maryt met de bal aan de voet vrywel van achteren naar vo ren. Hy slalomde de ene tegenstan der na de andere voorby. kwam recht tegenover doelman Reitsma enloste toen zo'n kalm schotje, dat de Rotterdamse goalie kon in- grypen. Na dat eerste kwartier zette Zwart Wit zyn tanden in Noordwyk. De roodwitten kregen het zwaar te verduren tegen de intelligent ma noeuvrerende Rotterdammers. Hun mooiste kans kwam in de 21ste mi nuut. Uit een voorzet van Moerkerke kopte Tuunter van dichtby tegen de binnenkant van de paal. De bal werd van (of vanachter?) de doellyn ge haald door Kuipers, waarna de toe gesnelde Steur van dichtby keihard inkogelde. Hy raakte niet het net. maar het been van V. d. Niet. Na rust haalde Zwart Wit de wa penstok uit het foudraal om Noord wyk van enkele tikken te voorzien. De roodwitten moesten terug voor het nu losbarstende geweld, hoe hard Duindam en Dick Heemskerk („Ouwe Dick heeft geweldig ge werkt". zei trainer Van Duyl na af loop) ook vochten om in het midden stand te houden. Steur, de vroegere Olympiaan. zag een wervelende rush op het laatste nippertje afgestopt door V. d. Niet. Maryt moest Moerkerke vasthouden om hem het scoren te beletten. Het offensief van de Rotterdammers werd even onderbroken door een te genzet van de gastheren. Van Reste ren galoppeerde naar voren en bood Duindam de kans in te koppen. De bal vloog rakelings over. Daarna sloeg Zwart Wit raak. Het linkerver- dedigingsblok van Noordwyk liet zich „wegzetten" en Viergever en Steur metselden een voorbeeldige 1— 2 in elkaar, waaraan Viergever ac curaat de laatste hand legde. Bijna 02. Daarna had Zwart Wit er goed aan gedaan om verstandig positie spel in te voegen om Noordwyk uit zyn cadans te halen. Maar de gasten konden of wilden dat niet. Zy lieten zich inkapselen, werden slordig met plaatsen, gingen rommelen. Noord wyk zette een offensief op dat nu meer stoelde op wilskracht dan op pure voetbalkunde. Het leverde niet veel byzonders op. Te veel hoge bal len in de volgestroomde trechter. Tien minuten voor tyd kreeg Steur, by een der spaarzame Zwart Wit- uitvallen, een schitterende kans om van Noordwyk een reddeloos gesla gen ploeg te maken. Alleen voor V. d. Niet faalde hy echter grondig. En in plaats van 0-2 werd het in die ko kende laatste minuut 11 NOORDWIJK: Van der Niet, Van Resteren, Maryt. C. Spaanderman, Ruipers, Duindam, Rarstens, A. Spaanderman. Bröring, Heemskerk, Vermin (V. d. Luyt). RUUD PAAUW ten. En dat is de enige manier om tegen dit Bona Stars punten te maken. Door agressief en beweeg- lyk te zyn aanvallend èn ver dedigend". Détt lykt Bona Stars (langzaam maar zeker» óók te gaan beseffen. Wat met de topduels tegen Fiat Stars (zaterdagavond in Amster dam) en Flamingo's (volgende week in Leiden) op het program ma een duidelyk winstpunt is. Burgert vooruitkykend: „Als Bo na Stars tegen Fiat Stars net zo hard werkt en uitgekookt speelt kan het een spannende wedstryd worden". Landlust: Virgil Dykstra 17 (10/7), Onno Roster 15 <8/6» René van der Bent 11 (3/8), Ton van der Rroon 5 (2/3). Cor Renter 3 (1/2) en Jan Mulder 2 (0/2). Vrye wor pen: 14—10 (71 Bona Stars: Harry Stol 23 (3/20), Pieter van Tuyl 14 (7/7), Peter de Jong 10 (6/4»Paul Ruysenaars 7 (5/2), Ben van Cleef 4 (4/0), An dré de Jong 4 (0/4) en Ad van Slingerland 2 (2/0). Vrye worpen: 16—8 (50%). Stand: Fiat Stars 6—12 (554-394), Flamingo's 612 (607-424), Rot terdam Zuid 612 (526-367), Punch 6—10 (527-384), Bona Stars 6—8 407-360), Suvrikri 6—6 (399-391), FAC 6—4 «431-480». DED 6—2 429-467). Donar 6—2 (404-465», Landlust 62 (358-471), Agon 62 (362-522). SVE 6—0 (329-612). or ueaa'Ci 45.U3— CEES ONVLEE DEN HELDER Hillegom heeft het tegen het stevig spelende Helder niet kunnen redden. De lichte Hil- legomse formatie hield de rust dank- zy de redding van Van Werve op de lyn stand, maar na de rust druk te Helder toch door: De Graaf (50ste minuut) en Avis (76ste min.) pas seerden doelman Van der Velden on houdbaar. Verder dan 2-1 (vrye schop Van Werve) kwam Hillegom niet. DEN HAAG Dank zy een gro tere inzet, gepaard gaande met een duideiyke wil om te winnen, heeft Een van de vele stijlvolle Duindam kopt de bal tussen dei Van der Sande (7) angstig ziet maar niet succesvolleNoord- gebroeders Wander hard in, wat\ gebeuren wijkse doelpogingen: Gerard I Foto LD/Holvast) Texas, zonder veel omhaal het bezoe kende SJC naar een 41 nederlaag gespeeld. De mentaal toch al niet ster ke Noordwykse ploeg kreeg reeds in de vyfde minuut een morele opdoffer te incasseren toen Prosman een vrye schop regelrecht langs doelman De Ridder schoot, omdat de SJC-defen- sie verzuimde tydig een muurtje op te trekken. Texas bleef SJC ook daar na constant onder druk houden. In de dertigste minuut viel het twee de Haagse doelpunt. Een hoge voorzet werd door van Resteren voor de voeten van de Texas spits Vocht mans gekopt, die direct keihard in schoot 20. Vyf minuten voor de pauze vuurde Rok van Maris een soort van wanhoops k ogel op het Haagse doel af. waar de Texas-doel- man geen hand naar uitstak (21). In de tweede helft had Texas een kwartier nodig om de stand op 3—1 te brengen. Aan die treffer had doelman De Ridder wel enige schuld GOUDA/KATWIJK, ronde van de strijd om beker is Ter Leede vq geschakeld door Jodan Quick Boys (04 bij c» te daarentegen geen verraste met een 31. Capelle Quick (00) Leo Pluim® Capelle met twee trefft aandeel gehad in de be derdeklasser Capelle. D( te 8 minuten na de ru van de doelman af (j, daarmee de weerstand pellenaren. Wim van j gevallen voor Adri Leo Pluimgraaff (stg Roos Rlinkenberg (ty zet Van Duivenbode) eindstand moeiteloos op Jodan Boys Te 2—1 (1—0). De ,w Ter Leede (zaterdag tq ver in Rinderdyk) is voi heimers in Gouda uit# lopen. Ter Leede q seerde doelman Smit gen door Wim van a volledig speelde de si stryd sinds jaren en i minuten voor het ein4 doen: Versluis gaf toeni harde vryeschop van V: het laatste tikje Ter óók het verlies van n Bruin boeken, die na zyn tegenstander uit fa gestuurd, omdat hy .gebaar maakte toen zjj der hem modder in dreigde te gooien. Ter I taris De Bruin na aflo nooit kritiek op de leidii deze man KNVB-schel geworden, is een lacht moet een volkomen of! gehad. Hy zwakte oval loop alles af door op 1 te schryven: "wegens gooien van modder en tot slaan van een tegen was zyn interpretatie KatwijkVVGZ J De Zwyndrechtse dei in Katwyk onaangenaai in de 10e minuut opend uit een voorzet van J. i de score. Na de rust - Beelen geblesseerd plaai ten ruimen voor J. Vooj deVVGZ wel de geHjló verder lieten de Ratwijl niet komen. In de ver! de voor Schaap in heti G. van den Oever in <k deeerst stelde hy C. te scoren en in de sla de hy zelf de eindstand Oegstgeest TSB In de tweede verli Oegstgeest zich voor T! moeten geven. Door J> venbode en Wieman na in de eerste helft well toe de leiding, maar moesten de geelhemda sprong toch prijsgeven tweede verlenging fora winnende treffer. want hy liet de door Vi geschoten bal via zynö doel glippen. De SJC-c. vervolgens voor tenspel van Vochtmans na deze stand op 4-1 b.' LEIDEN De landelijke schaakcompetitie van de KNSB leverde zaterdag in de tweede ronde een voor Leiden uniek gebeuren op. Onder grote belangstelling leverden de beide schaakgiganten Philidor en LSG een prestigeslag op twee fronten: de eerste tientallen van de beide verenigingen ont moetten elkaar in de hoofdklasse, de tweede tientallen in de tweede klasse C. Evenals vorige maand in Leeuwar den toonde de debutant in de hoofd klasse. LSG zich een volwaardige te- genparty. Aanvankelyk leek SG wel te moeten zwichten voor het aanstor mende geweld, maar door taaie vol harding wist LSG zich te stabilise ren. Jacob Kort zorgde zelfs voor een 10 voorsprong doordat hy na han digheid positiespel de verdediging van Joop Piket zodanig wist te ontwrichten, dat deze niet meer be stand was tegen een gecombineer de aanval op koning en stukken. Na een remise aan het tiende bord, overziet Horchner een paardzet: in een beslissende koningsaanval scoort Stam de geiykmaker. Inmiddels ont laadde zich de spanning aan het vyf de bord: na stukkenruil kan de Graaf f Bekkers rochadestelling openbreken. Direct hierop blundert Schouten een toren weg in een toch al niet veel goeds belovende stelling. Zo gaan de beide teams met een gelyke 2*4— 2% stand hat laatste half uur in. Na fraaie omspelingen weet Bakker, die voor 't eerst de Philidor kleuren verdedigt, zyn plus-pion in winst om te zetten, alle aandacht concentreert zich nu op het eerste bord. Hier is een ware heksenketel op het bord verschenen, nadat Ad v. d. Berg via en schynoffermanoeuvre zyn twee torens ingeruild heeft tegen Van Geets dame. Door speelse ma noeuvres weet Ad een toren passief te houden en verovert hy en passant nog een witte pion. Hierna leek ech ter remise voor beide partyen de meest veilige uitslag. Terwyi van Maaren gewoontege- getrouw gescoord had, wikkelde de jongste aanwinst van LSG, Ch. Kuypers, profiterend van groot mate rieel voordeel, af naar een gewonnen eindspel. De beslissing was nog steeds niet gevallen. Tijdnoodduel Alles hing af van het tydnoodducl tussen Theo Piket en Toorman. Hoe wel Theo beter stond, bood hy remise aan, wat voldoende zou zUn voor de Philidor-zege. Toorman met eni ge minuten meer tyd weigerde echter. In yitempo werden nu de vereiste zetten gedaan, waarna Theo een gewonnen positie bleek te hebben overgehouden. De 46 zege voor Phi lidor was een feit. In hoeverre het gemis van eerste bordspeler Carel v. d. Berg een rol heeft gespeeld, ls ech ter niet te schatten. Gedetailleerde uitslag: van Geet (LSG I)-Ad v. d. Berg (Phil. I) Kort-J. Piket 1—0, Smout-Bak- ker 01, de Vries-van Maaren 01, Bekker-de Graaf f 0—1. De Groot- Schouten 10, Toorman-Th. Piket 01, Ch. Kuypers-C. Berg 10; Horchner-Stam 0—1 v. d. Wolk-Bar- kema Vt, Totaal: LSG 1-Philidor 4—6. Een geheel ander verloop had de match tussen de tweede tientallen van beide clubs. Keyser en Wise veegden de Philidorspelers Kohlbeck en Ketting al in de opening van het bord. De stand aan de overige borden bood LSG de beste kansen. Lang zaam slaagde Philidor erin iets terug te komen. Het duel om de open ly- nen aan het vyfde bord leverde geen van beide spelers voordeel op. De koningsaanval van Noordwyk wist van Halderen af te slaan. Maar v. d. Drift slaagde erin Wisse elke be- wegingsvryheid te ontnemen en won een kwaliteit. Smit trof Monningshof op zyn zwakke plaatsen en forceerde een voordelige ruil. Pionnen brachten de beslissing. Met een 42 voorsprong ging LSG de slotfase in. De Haas zag zyn scheep aanvalsspel bekroond met teruggave van zyn mate riele achterstand, maar mist in tyd- nood de juiste voortzetting. Van Loon drong met zyn torens by Boon stra binnen. De potdichte stelling aan het 6e bord leverde echter LSG het beslissende halve punt. Ondanks twee pionnen achterstand is de afge broken partystelling misschien remi se te houden. In dezelfde klasse kwam Voorscho ten uit tegen Overschle. Hoewel deze club zojuist naar de KNSB gepromo veerd is, bleek Voorschoten niet op gewassen tegen het scherpe vyan- delyke spel. Het aanvankelijke voor deel van van West en van Schaik werd later teniet gedaan. Het was op- merkelyk hoe Voorberg juist toen hy nog 2 zetten in twee minuten moest doen, een beslissing forceerde. In de afgebroken partyen staat Thieme gewomien, de reserve Schuc- k ink-Kool echter verloren zodat een 64 nederlaag voor Voorschoten de meest waarschyniyke einduitslag lykt. Gedetailleerde uitslagen: LSG II Phil. II: Keyser-Kohlbeck 1—0; Wi se-Ketting 1—0: Sikkel-de Haas 1—0 Noordwyk-van Halderen Vi; Den Herder-v. d. BoschsVt\ Joziasse- Rosdorff VtMoninghof-A.Smit 0—1; Boonstra—Van Loon 0—1; v. d. Tijdens de schaah Philidor speelden Va» Ad van den Berg eerste bord een bijiï dende partij, die in digde. (Fotol Drift-Wisse 10, van Brussel afg.; Voorlopig»1 3%. Overschie-Voorschot# West - van Enk-B Vry jr.-van Schaik Vr* Bongers 10, Wilschut* van Veen-Sluiter V Verstraten Vtxh\ BW afg.: Krop-Wouters (M Schuckink Kool afg i slag: 5—3. 8p

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 12