Charles de Gaulle in alle eenvoud ter aarde besteld PRIJS- GESGHENK «3.000s.'. Voor de repetitie Finnen is het SALT-overleg vei ligheidsconf erentie van Testament van drug gebruiker Zweden zet deserteur uit Vietnam over grens wegens handel in drugs Pompidou ontving gasten H* 1950 Begraven naast boerenechtpaar en en driejarig jongetje CHILI KNOOPT BETREK KINGEN MET CUBA AAN 1930 Jubileum-surprise 1970 Jongens- costuums en sport- colberts voor vader en zoon VRIJDAG 13 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 (Van onze cor respondent Frank Onnen) COLOMBEY-LES-DEUX-EGLISES (GPD) Gistermiddag om vijf voor drie verliet oud-president De Gaulle voor de allerlaatste keer door de hoge hekken zijn landgoed ,,La Boisserie" in Colombey-les-deux-Eglises. Een paar honderd meter verder vond hij zijn laatste rustplaats op het kerkhof van het dorpjt, Langs de korte weg tussen ,,La Bois- leeftijd overleden dochter Anne en waarin ook, volgens De Gaulle's laatste wilsbeschik king, zijn weduwe Yvonne een plaats zal vinden. Lands de korte weg tussen ,,La Bois serie'* en de begraafplaats, die vroeger al de wat wijdse benaming A venue géneral De Gaulle" kreeg stonden metersdikke rijen ontroerde, vaak huilende toeschouwers. PARIJS De eenvoudige eiken- loiiten kist stond op een voertuig ran de pantserstrijdkrachten, een japen waarin hy specialist was. Het stoffelijk overschot van de gene raal was gehuld in het uniform van irigade-generaal, waarin De Gaulle iok bij alle „grote gebeurtenissen" bij zijn leven gekleed was. De kist die bepaald niet door luxe uitvoe ring maar wel door de lengte op- ïiel, was gedekt met de Franse drie deur Ettelijke tienduizenden waren van leinde en verre met speciale trei- bussen en auto's naar Colom- jey toegestroomd. In de rouwstoet volgden direct na legerwagen met het stoffelijk tverschot vier rouwauto's met zijn seduwe, zijn zoon, de vice-admiraal Philippe de Gaulle, zijn dochter en echtgenoot generaal Poiffeu, ie 81-jarige en enige overlevende suster van de ex-president en een lange stoet van klem- en achterklein kinderen. De .Jcprte weg die de stoet sflegde werd slechts eenmaal even jnderbroken ten behoeve van de 144 militairen der drie wapenen (zeemacht, lucht- en landmacht), die de grote soldaat een saluut mochten brengen'de enige deputatie, die de jeneraal in de puriteinse regie van zun testament had geduld en voor een. Alle beschikbare plaatsen waren uitgebuit: de toeschouwers waren op bekken en in bomen geklommen of stonden tot hun enkels in de mod der, op tientallen meters van de weg. door verrekijkers te turen. Ook zagen wy mensen die tot op de zol ders van huizen en boerderijen had den weten door te dringen, waar ze dakpannen hadden verwijderd om hun hoofden naar buiten te steken in de hoop een glimp op te kunnen van gen van dit historische moment. Op de kleine begraafplaats was 'ft ochtends de inscriptie in de steen gebeiteld die al de naam van Anne de Gaulle droeg, het ongelukkige dochtertje van de generaal, dat op 20-jarige leeftijd was gestorven en dat altijd zijn lievelingskind was ge weest Ook die sobere inscriptie had de generaal tevoren vastgesteld. „Charles de Gaulle, 1890—1970". Een boerenechtpaar en een drieja rig jongetje zyn, aan weerszijden van het gemeenschappelijke graf, de onmiddellijke buren van de va der en zijn dochter op deze dorpse dodenakker, waarop verder nog hoog uit vijftig of zestig gedeeltelijk af gebrokkelde kruisen en grafstenen staan. JOLIET (AP> Terwijl zijn ou ders naar een diner waren, schreef de achttienjarige Percy Patrick Pilon uit Joliet in de Amerikaanse staat Illinois een verslag van zijn zeven maanden lange ervaring als drugge bruiker. Daarna pleegde hij zelf moord. „Als iemand Je drugs biedt, wees dan meer mans dan ik was en zeg nee. Leer /an mijn fouten. Ik wens niemand de hel die ik nog steeds meemaak. Vrienden van Je beginnen het spul gratis aan te bieden, dan laten ze je er voor betalen. Daarna verkopen ze Je zwaarder spul met korting, en verhogen de prijzen als ze Je verslaafd hebben. Drugs geven korte ogenblikken van vreugde, maar voor elk moment moet Je betalen met een eeuw van treurigheid". SANTIAGO (AFP) De Zuid- amerikaanse staat Chili heeft beslo ten diplomatieke betrekkingen aan te knopen met Cuba. Dit maakte de onlangs gekozen president van Chili, Salvador Allende, gisteren in Santia go bekend. De betrekkingen tussen de twee landen werden zes Jaar geleden door de toenmalige regering van Chili verbroken. Behalve de diploma tieke betrekkingen zijn nu ook die op het gebied van cultuur en handel hersteld. Het besluit dat niet onver wacht komt volgt ruim een week na dat Allende in functie trad. Het is een van de „40 noodmaatregelen", die vervat zijn in het program van de „Volksunie" van linkse partijen die de verkiezing van Allende steunden. Chili en Mexico zijn thans de enige tot de Organisatie van Amerikaan se Staten (OAS» behorende landen die diplomatieke betrekkingen met Cuba onderhouden. De hele ceremonie tussen vertrek van de rouwstoet en het zakken van de kist duurde niet langer dan vijf kwartier en verliep uiteraard ge heel volgens de voorschriften van de overleden staatsman. Stille tocht Honderdduizenden Parijzenaars hebben gisteravond een stille tocht over de Champs-Elysées naar de Are de Triomphe gehouden als een laatste groet aan de oud-president. Het waren de mensen voor wie geen ereplaatsen in de Notre Dame waren gereserveerd, mensen die uit eigen vrije wil waren gekomen, om anoniem, massaal afscheid te ne men van de man die hen in oor log en vrede had geleid. De toch niet smalle Champs-Ely sées was van de Rond Point tot de Etoille één zee van mensen, waar boven weer een woud van para- pluies uitstak. De mars, gemeten van de eerste rj vlaggen tot de laatste, nam on geveer een uur in beslag. Toen de kop van de stoet de Are de Triomphe had bereikt, hielden duizenden halt voor het graf van de Onbekende Soldaat en zongen de Marseillaise, waarna de armen om hoog gingen voor het V-teken. Voorop in de processie gingen ve teranen uit de Tweede Wereldoor log, hun standaards wapperend in de wind. Sommige deelnemers droe gen foto's van generaal De Gaulle. Velen hadden ook rozen bij zich die zU neerlegen bij de eeuwige vlam. (Van onze correspondent) STOCKHOLM (GPD) Voor de eerste keer zal maandag a.s. een Amerikaanse deserteur officieel in gevolge regeringsbesluit uit Zweden worden uitgewezen. Het betreft de 21-jarige J. G. Parra, die thans nog in de gevangenis verblijft na in sep tember 1969 veroordeeld te zijn we gens het gebruik van en handelen in hasjiesj en lsd. Van de thans in Zwe den verblijvende vierhonderdvijftig Amerikaanse deserteurs zijn er in to taal 51 veroordeeld wegens overtre ding van de narcoticawet. Behalve Parra staan nog tien van zijn lotge noten op de nominatie om het land te worden uitgezet na hun straf te hebben uitgezeten. Parra, die maandag wegens goed gedrag voortijdig wordt vrijgelaten, wordt onmiddellijk het land uitgezet en loopt het risico in de Verenigde Staten nogmaals veroordeeld te wor den. Enerzijds wegens desertie en anderzijds voor zijn overtreding van de wetgeving op narcotica. Alleen al voor zijn desertie kan hij met vijf Jaar hechtenis worden gestraft. Parra deserteerde destijds uit Vietnam en kwam via Japan naar Zweden. Op dezelfde wijze is een dertigtal Amerikanen gedeserteerd. De rest is afkomstig van de Ameri kaanse bases in West-Europa of di rect uit de Verenigde Staten. Deser teurs die worden uitgewezen hebben twee mogelijkheden Zweden te verla ten. Ze kunnen op eigen kosten naar een ander land reizen, waarvan ze weten er toegelaten te worden, of, b(j gebrek aan middelen, zoals bij Parra het geval is, de Zweedse staat een enkele reis USA laten betalen. Behalve geen geld heeft Parra ook Seen pas. Hij ls sedert kort gehuwd met een Zweedse, iets waarmee in dit geval geen rekening wordt gehou den. Andere landen die asiel verlenen aan deserteurs, zoals bijv. Canada, nemen geen personen op die een veroordeling wegens gebruik van of handel in narcotica hebben onder gaan. Voor Parra rest dan ook slechts de Verenigde Staten. PARIJS (Reuter) Na de herden kingsplechtigheid in Parijs heeft pre sident Pompidou van Frankrijk ach tereenvolgens in het Elysée ontvan gen president Nixon van de Ver. Sta ten. president Podgorni van de Sow- Jet-Unie, premier Heath van het Ver enigd Koninkrijk, president Heine- mann van de Westduitse bondsrepu bliek, Koningin Juliana. Ko ning BoudewiJn van België, premier Indira Gandhi van India, president Saragat en premier Colombo van Italië. Daarna ontving de Franse presi dent al zijn buitenlandse gasten te zamen op een receptie. President Nixon, die al eerder een gesprek van twintig minuten met zijn Sowjetrussische collega Podgorni had gehad, mengde zich evenals de ze onder de gasten. Aan Podgorni stelde hij de vraag uit welk deel van de Sowjet-Unie deze afkomstig is. Het antwoord luidde: „Uit de Oekraïne." Op zeker ogenblik meng de de Indiase premier mevrouw In dira Gandhi zich in het gesprek van Nixon en Podgorni met de vraag: „Kan een kleiner land deelnemen aan het gesprek voordat de grote landen alle beslissingen hebben ge nomen?" waarop algemeen gelach weerklonk. President Nixon nam af scheid van Podgorni met „mijn beste wensen voor u en uw volk." Podgor ni antwoordde in gelijkluidende zin. ADVERTENTIE Bovenste foto: een beeld uit Colombey-les-deux-Eglises op het ogenblik, dat de kist met het stof felijk overschot van oud-presi dent generaal Charles de Gaulle op een gepantserd voertuig van het buitengoed ,X>a Boisserie" fop de achtergrond) naar het kerkhof werd vervoerd. Onder: mevrouw Yvonne de Gaullewe duwe van de oud-president, met haar zoon Philippe, vice-admiraal bij de Franse marine, tijdens de plechtigheid op het kerkhof. Starfighter verongelukt De Westduitse luchtmacht heeft gisteren haar 126ste starfighter verloren. Het toestel is in België neergestort en de piloot kwam om het leven. Tot dus ver zyn 59 piloten bij ongelukken met Westduitse Starfighters omgekomen. Myn in Saigon ontploft Een landmijn, bevestigd aan een zware militaire vrachtwagen op 500 km ten noorden van Saigon, heeft by ontplof fing zes Amerikaans militairen op de wagen gedood en nog vier gewond. 5 tot 16 jaar Keuze uit de nieuwste modellen in prachtkwaliteiten. Fantastisch mooie dessins in de moderne tinten. Nu als surprise, aan het eind van ons jubileumjaar, met 20 tot 50 korting, o.a. prijsgeschenk I W0 LEIDEN: Haarlemmerstraaf ROTTERDAM IJSSELMONDE HOOGVLIET - SCHIEDAM VLAARDINGEN - DORDRECHT <t LEIDEN ZEIST - ARNHEM - VLISSINGEN ZAANDAM MAASTRICHT HELSINKI (GPD) Onder de sneeuwstormen van deze vroege win ter is het elan, dat de SALT-confe- rentie tot bespreking van de strate gische bewapening van Amerika en de Sowjet-Unie bij dc opening nog kenmerkte, geheel verdwenen. Daar voor in de plaats regeert de routine van de Amerikaans-Russische dialoog. De geheimhouding is perfect, niet de geringste informatie sijpelt naar bui ten door. De gezichten van de dele gatie-leiders Smith en Scmjonow staan strak en gereserveerd, wan neer zy na hoogstens anderhalf uur confereren, waarvan nog een uur af gaat voor een drankje de ambassa des weer verlaten. Van gezellige avondjes samen in de bar, zoals bij de eerste SALT in Helsinki, of van uitstapjes voor da twee delegaties in de omgeving, zo als in Wenen, schijnt dit keer geen sprake te zijn. Als de tekenen niet bedriegen, is het nu ernst geworden en wordt er over elke zinsnede met elke formule in de potentiële over eenkomst grimmig gevochten. Van de 150 buitenlandse Journalis ten. die bij het begin het overleg op 2 november aanwezig waren bij de eerste SALT vorige herfst in Hel sinki waren het er 600, bij de tweede in Wenen in april van dit Jaar altijd nog 350 ls het merendeel alweer vertrokken! Een handvol Amerika nen en Russen heeft zich in het pershotel Marskl huiselijk ingericht en bereidt zich voor op een lange en barre conferentiewinter. Soelaas voor het geteisterde zenuwgestel en voor een ohronlsch met zalm en Finse Kaviaar overladen maag bie den alleen de sauna en de potige Laplandse. die niet moe wordt haar klanten met berkentakken te gese len. Het perscentrum, dat aanvanke lijk in de weelderige eetzaal van Marski was geïnstalleerd, is snel in gekrompen tot wat luie fauteuils naast de garderobe. Achter lange papleren beladen tafels presideren weliswaar nog de asblonde, eeuwig glimlachende Finse schoonheden, maar haar papieren blijken, hoe men ook zoekt, niets nieuwers te bevat ten dan de openingsspeeches en de samenstelling van de delegaties. Helsinki is in een tijdsbestek van deze eerste SALT week volledig dichtgesneeuwd. Dag en nacht hoort men het gekraak op de trottoirs. In de hypermoderne en toch zo ruim telijk gebouwde voorsteden Taplola en Otaniemi ritselen kinderen wat rode en groene sleetjes door de bo men naar beneden. De havens ron dom de stad zijn half dichtgevroren. Langs het luxueuze hotel "Vissers- hut", waar de Amerikaanse delega tie haar intrek heeft genomen, sta pelen zich in de baai van de Finse Golf de ijsschotsen al op. Mevrouw Smith zal er in de van een luchtre- geling voorziene conversatiezaal al deze maanden niet van haar bridge tafel wijken, zo min als bij de vori ge SALT ronden. Het Jonge, beeld schone en vloeiend Frans sprekend vrouwtje van de Sowjet-Russische delegatieleider Semjonow daarente gen pleegt zo veel mogelijk rond te reizen en daar tussenin haar klei ne dochtertje in Moskou op tie zoe ken. De Finnen zelf zijn intens geluk kig van hun SALT „Helsinki, ont moetingsplaats tussen Oost en West", straalt uit over de gastheer van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Eindelijk meent deze noorde lijkste hoofdstad van Europa een eigen vorm te hebben gevonden. Aan die vorm wordt dan ook met onfeilbaar Fins gevoel voor verhou dingen gebouwd. Langs de brede hoofdstraat, de Mannerheim-allee, verrijst een grote conferentiehal, ln exentrieke witte vlakken, ontworpen door de beroemde, thans meer dan 70-Jarige architect Aalto. In septem ber 1971 zal het gebouw klaar zijn, evenals twee reusachtige hotels. Een stad maakt zich gereed om de Euro pas* valUgheidficonf erentia te ont vangen. waarvoor men de SALT, met zijn zoveel bescheidener afme tingen alleen als een generale repe titie beschouwt. Voor Moskou en Washington ls de ze SALT een test. Alleen als het ge sprek over de raketten op gang komt, maakt de velligheidsconferen- tie een kans. Anderzijds is een over eenkomst over een bewapeningsstop ondenkbaar als er in het Europese politieke klimaat niet duidelijke ver anderingen ten goede worden geregis treerd. Het is het oude spel van druk en tegendruk. Van de uitslag hangt de blijvende Indruk af van de ze vrolijke gastvrije stad, wier acro batiek tussen Oost en West de bui tenstaander hier geen minuut kan vergeten. Er hangt tevens het voort bestaan van de mensheid van af.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7