Ir. Lardinois wil verhoging van prijzen voor landbouw L Kruidendokter in Casteren krijgt weer geldboete Nog geen beslissing over Hoogovens op Maasvlakte Verzoek om vijf procent niet onredelijk De radio- en televisie programma's staan om technische redenen op pagina 17 Vier doden bij inhaal manoeuvre Politie geslagen in Amersfoort BRUYNZEEL - KEUKENS - KASTEN „Houtwerf-Leiden" - N.V. Nieuwe uitgaven Samen wezen winkelen. Bij de juwelier gekeken. Erg mooi collier met hanger gekocht (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Lardinois (Land bouw) heeft gisteren in de Tweede Kamer verklaard een hoge prioriteit te willen geven aan de verhoging van de jnkomeng in de landbouw en daarom voornemens te zijn Brussel prijsverhogingen te bepleiten. Met hoeveel hij de prijzen verhoogd wil zien, weigerde de minister mee te delen ofschoon hij wel opmerkte dat bij Het verzoek van het Landbouwschap om een prijsver hoging te bewerkstelligen van 5 pet niet onredelijk vond. „Voor de vragende partij zelfs uitermate redelijk", zo zei bij. Drs. R. Zijlstra (ARP) die eergis teren had gedreigd met een motie waarin gevraagd zou worden by de bespreking in Brussel aan te drin- .jgen op prijsverhogingen was by- zonder ingenomen met het standpunt van minister Lardinois „Wy mogen niet mopperen" zo zei hy. Gezien de verlichting van de over- Bchottensituatie is 'n verbetering van de pry zen niet alleen verantwoord, 15 maar alleszins gerechtvaardigd". verklaarde ir. Lardinois. Hy voegde '5 er echter onmiddeliyk aan toe dat >5 hij geen pry svoorstellen zal kun nen accepteren die weer overschotten gullen gaan veroorMken. „Het zou W KINDERLEED ten misdaad zyn om door prijsvoor stellen valse hoop te wekken, met Een inwoner van Bolsward belde dezer dagen de rijkspolitie van Wieringermeer met >5.' bet verzoek uit te zien naar de lie- velingspop die zyn dochtertje ver moedelijk op een parkeerplaats van de E—10 verloren had. Een onder- ek op de aangegeven plaats had ,c tot resultaat dat de gebreide pop nat en vies werd aangetroffen. Na „ver zorging" van de pop werd deze „op transport gesteld" naar Bolsward, waardoor een stukje kinderleed weer was weggenomen. name in de veeteelt, en er weer de zelfde situatie gaat ontstaan". Voor sommige produkten, aldus de minister op aandringerige nieuwsgierige vragen van kamerle den, zal een prysverhoging lager kun nen uitvallen dan 5 pet. voor andere misschien meer. Hy verwachtte dat voor rundvlees en melk eerder meer dan om 5 pet. verhoging zal worden gevraagd, dan voor de akkerbouwpro- dukten. Subsidies In antwoord op opmerkingen uit de Kamer met betrekking tot bedryfs- vergrotingen en de daarmee gepaard gaande vergroting van de bouw gronden en het instellen van grond banken zei ir. Lardinois dat hy naast het bestaande systeem van eigendom of normale pacht een derde alterna tief op prys zal stellen. Dit alternatief moet dan wel vol gens de bewindsman in evenwicht 7.yn met de positie van de bestaan de systemen van grondbeheer. „Een reëel alternatief is echter niet het jaar-in-jaar-uit inpompen van sub sidies", waarschuwde de minister. De commissie-Welle, die juist over dit probleem van de bedryfsvergro tingen een advies moet uitbren gen, zal vermoedeiyk nog voor het eind van het jaar met haar werk ge- 'V\A- - Jp Geen voetbal op verkiezingsdagen DEN HAAG 'ANP) Minister j mr. H. K. J. Beernink (Binnenlandse j Zaken) gaat met de KNVB overleg- j gen of het mogeiyk is het spelen van belangryke voetbalwedstryden op verkiezingsdagen te vermyden. De minister heeft dit toegezegd tydens een overleg met de kamercommis sie die zich bezig houdt met de door het kabinet uitgebrachte nota betref- fende het beleid inzake de Grondwet. Van dit overleg is donderdag ver slag uitgebracht aan de Tweede Ka mer. Aan zyn toezegging verbond de minister nog de opmerking dat waar- schyniyk de datumkeuze voor inter nationale wedstryden niet beïnvloed zal kunnen worden. RIJKSPOLITIE Deze week was de rykspolitie jarig. Woensdag werd aan alle 7500 personeelsleden van het korps en aan de minister van Justitie een Jubileumboek en een Ju bileumtegel aangeboden. ,s Ochtends vonden de korpsleden een opbeuren de brief van „de generaal" by hun post en misschien is er zo hier en daar in het land een gebakje geno men by de koffie, die de vrouw van de postcommandant meestal zo voor- treffeiyk weet te zetten. De kapel van de rykspolitie tenslotte is bezig aan een serie van elf concerten in do provinciale hoofdsteden en dat is het dan helemaal. reedkomen. Minister Lardinois hoop te dat deze commissie juist met het derde alternatief zal komen. Hij zei, dat deze toekomstige mammoet- bedryven zichzelf zouden moeten kunnen bedruipen, maar dat hoeft dan niet op korte termyn, dat zou zelfs kunnen over een termijn van 50 jaar. Wel liet hy zeer duidelyk blyken niet erg positief te staan tegenover het Friese land-bouwplan, waarin voorgesteld wordt het totale aantal Friese landbouwbedryven terug te brengen tot 6000, met behulp van ovex-heidssubsidie. Volgens ir. Lardi nois kost dat voor de overheid ech ter veel te veel. Als dat plan mocht worden ingediend by de EEG-com- missie in Brussel zal de minister daar een negatief advies byvoegen. Wel juichte hij het idee van de be- dryfsvergrotingen op zich toe. Grondbankmotie Het socialistische kamerlid Sake van der Ploeg, die zei niet tevreden te zyn met datgene wat de minister had gezegd over het vormen van grondbanken, diende mede namens de fracties van de PSP, D'66 en de PPR een motie in waarin gevraagd wordt 20 miljoen van de begrotings post voor de ruilverkaveling te schrappen en dat bedrag enerzyds te bestemmen voor het ontwikkelings- en saneringsfonds en anderzyds voor de eerste aanzet van een grondbank. Volgens de heer Van der Ploeg dient er snel te worden begonnen met de grondbanken. Hy stelde mede ge zien het voorstel van de Friese orga nisaties voor te beginnen met een grondbank in het noorden. Minister Lardinois vond de motie „een slag in de lucht", omdat het O en S-fonds die 20 miljoen in het ge heel niet nodig heeft en ten tweede omdat er toch niet voor 1972 kan worden begonnen aan een soort grondbank. MAARHEEZE (GPD) Bij »en verkeerde irnhaalmanoeuvi e Is gistermiddag om kwart voor twee op de E-9 onder Maar- heeze een personenwagen door een Duitse tankauto frontaal tegen een Britse legerwagen ge drukt, waarby vier mensen op slag werden gedood en twee personen ernstig gewond. De slachtoffers zijn: de 31-jarige W. Theunissen, zyn 30-jarige echtgenote P. Theunissen-Kun nen. hun 5-jarig dochtertje Anita en de 61-jarige mevrouw A. Kunnen - Kier kxallen uit het Limburgse grensplaatsje Stamp- roy. De 4-jarige Margarethe Theu nissen moest met ernstig her senletsel naar het St. Elisabeth- Ziekenhuis in Tilburg worden overgebracht, terwijl de 16-ja- rige Peter Kunnen, de zesde in zittende van de ongelukswagen, met zware verwondingen in een ziekenhuis in Eindhoven werd opgenomen. Het verongelukte echtpaar had drie kinderen. Het ongeluk gebeurde pal ach ter een reconstructiewerk in de E-9 onder Maarheeze. De heer W. Theunissen passeerde een voor hem rydende Duitse tank auto, zag een Britse legertruck op zich toekomen, zwenkte voor de Duitse tankwagen naar rechts, remde, waardoor de Fiat een duw kreeg van de tankauto en tegen de tegemoet komende truck te pletter werd gedrukt. Door de enorme ravage, die er op de weg ontstond, is het ver keer op de weg Eindhoven- Weert enkele uren gestremd ge weest. (Van onze correspondent) AMERSFOORT (GPD) De Amersfoortse politie heeft gisteren wegens verzet c.q. poging tot zware mishandeling de 27-jarige Haarlemse musicus W. J. en de 26-jarige Amers foortse portier D. D. ingesloten. Zy mishandelden 's middags op de Hof de agenten A. J. Landman en G. Kampferbeek, die daar bekeuringen uitdeelden aan automoblisten, die hun wagen foutief hadden gepar keerd. Ook de auto van de musicus stond verkeerd. De Haarlemmer maakte zich over het optreden van de agenten zo kwaad, dat hy tenslottte agent Landman tegen de grond gooide en hem tegen het hoofd en in de maag trapte. Voordat agent Kampferbeek zyn collega te hulp kon snellen, was hy al in de kraag gesprongen door de Amersfoortse portier. Beide agen ten werden zwaar mishandeld. Zy liepen verscheidene kneuzingen op en agent Landman ook nog een hoofd wond. DEN B08CH (GPD) De krui dendokter van Casteren, W. van Moosdyk. is door de economische po litierechter mr. C. Wissman in Den Bosch veroordeeld tot een geldboete van 5000 gulden, waarvan de helft voorwaardelyk met een proeftyd van twee Jaar. De uitspraak was con form de eis. De kruidendokter werd ervan beschuldigd kleinhandel in drogistery-artikelen uit te oefenen zonder vergunning van de Kamer van Koophandel Officier van Justitie mr. Van Mier- lo. achtte handel in geneesmiddelen bewezen. „Deze verdachte is al meerdere keren veroordeeld voor het onbevoegd uitoefenen van de genees kunst. Ik betwyfel of die veroorde lingen wel hebben geholpen." De officier sprak smalend over helpen van mensen door kruiden te verkopen voor het honderdvoudige van de inkoopwaarde. Er zou zyn in gekocht voor nog geen acht gulden per kilo, terwyi de verkoopprys soms meer dan zevenhonderd gulden bedroeg. „Het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst dient by de wor tel te worden uitgeroeid," aldus de officier, die aankondigde by een vol gende overtreding onvoorwaardelyke hechtenis te zullen eisen. De raadsman van de kruidendok ter, mr. N. van Bakel uit Eindhoven, sprak van een overdreven zaak. Vol gens hem waren er psychisch ge stoorden aan het werk die het Open baar Ministerie met deze zaak biy- ven lastig vallen. De belangstelling van de pers voor de zaak van de kruidendokter noemde hy overdreven en misplaatst. „Laat ze dit tegen de abortus, hasjiesj en pornografie doen," aldus de raadsman. Hy deelde nog mee dat binnen veertien dagen een des kundige by de kruidendokter in dienst komt om de zaak te legalise ren, waarop de politierechter rea geerde met de mededeling dat de proeftyd zal worden gebruikt om te controleren of er inderdaad gelegali seerd wordt. ADVERTENTIE „Waarom zou je wel een jas mogen kopen en niet een gouden collier? Ben je gek, dan gaan we toch zeker." [JDAG 13 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLADPAGINA5 ADVERTENTIE Prof. dr. D. Durrerhoogle raar in de cardiologie en klini sche fysiologie aan de universi teit van Amsterdam is het lid maatschap van het Amerikaans Genootschap r>an Cardiologen aangeboden. Prof. dr. D. Durrer PTT-MUZIEK Tachtig procent van de bezoekers van het postkan toor in Velp staat positief tegenover de proef die hier op het ogenblik ge nomen wordt met achtergrondmu ziek. De minder enthousiaste reac ties komen in hoofdzaak van oude ren. Dat biykt uit de antwoorden, die 0 tot nu toe gegeven zyn aan de twee enquêteurs van het NIPO, die het experiment met een onderzoek bege- 1,1 leidden. Na deze week komt er be- Bin volgend Jaar nog een tweede NI- PO-periode, nameiyk van 11 tot 15 Januari. Figuranten jaar, door Margaret Drabble. Bruna vyf gulden reeks. Ditg.: A. W. Bruna en Zoon, Utrecht De robot en andere verhalen, door Alberto Moravio. (Bruna) Vanuit de kuken gezien. Herinne ringen aan een dienend leven, door Margaret Powell. (Bruna). QB.VII. door Leon Uris. Uitg.: Hollandia. Baarn. Goedheilig man, trek je beste tab- L berd an, door W. J. Dekker. Uitg. ■'•H. De Bussy, Amsterdam. Kostte f140.-. Echt goud natuurlijk. De JoweSen ran Nederland. DEN HAAG (GPD) Minister Nelissen van Economische Zaken heeft gisteren de Tweede Kamer uit- drukkelyk toegezegd dat er geen be slissing zal komen over de vestiging van hoogovens op de Maas vlakte voordat alle aspecten die daar mee samenhangen uitvoerig zyn bekeken en ook het parlement de kans heeft gekregen zich daarover uit te spreken. Dat betekende dat de heer Neder- horst (PvdA) die woensdag een mo tie had ingediend waarin hy in spraak van de Tweede Kamer in deze kwestie vroeg deze motie op verzoek van de minister voorlopig niet in stemming zal laten komen. De heer Nederhorst zei wel zeer nauwkeurig de zaak te biyven volgen en zich het recht voor te behouden op elk wille keurig ogenblik de zaak opnieuw aan te snyden. Minister Nelissen liet weten dat het kabinet zyn medewerking aan de Hoogovenvestiging op de Maas vlakte In principe heeft gegeven on der de uitdrukkeiyke voorwaarde dat ook aan een aantal milieu-hygiëni sche eisen wordt voldaan. De be windsman wil de zaak in het kabi net nog eens uitvoerig bespreken Hy wees er gisteren in de Tweede Kamer op dat het hier niet alleen om aspecten van de milieu-hyiëne gaat. maar dat er ook nog tal van andere zeer belangryke zaken een rol by spelen. Aardgi as De minister voelt er niets voor een deel van de opbrengst van het aard gas specifiek te bestemmen voor ver lichting van de regionale problema tiek. Hy meent dat deze opbrengst geheel ln de pot van de algemene middelen moet komen en dat dan uit deze pot eventueel maar meer voor de regio's beschikbaar moet wor den gesteld. Uit de kamer werd dan al maar vast meegedeeld dat er in ieder geval uit de aardgasopbrengst wat meer ruimte zou kunnen komen voor de regio's. Het ziet ernaar uit dat de meer derheid van de Tweede Kamer vol gende week woensdag een motie van de heer De Mooy (AR) zal steunen, waarin gevraagd wordt middenstan ders boven 65 jaar. wier inkomen uit hun zaak beneden het minimum loon ligt, een sluitingsuitkering van maximaal 5000 gulden te verlenen als ze zonder deze financiële steun niet in staat zyn hun onverkoop bare zaak te sluiten. Er ontstond gisteren een nogal emotionele discussie tussen enerzyds de heer De Mooy, die tevens voorzit ter is van één der centrale mid denstandsorganisaties, en staatssecre taris Van Son, die de motie niet cor rect, taalkundig onduideiyk, budget tair niet aanvaardbaar en derhalve onuitvoerbaar noemde. Een poging van de KVP'er Krosse om zyn staatssecretaris met een an dere motie te hulp te komen, schynt niet te zullen lukken. De heer Kros se vraagt nameiyk om een onderzoek naar de mogeiykheden om deze mid denstanders te helpen by hun 6lul- tingsmoeiiy kheden. ontving het certificaat gisteren uit handen van de Amerikaanse consul-generaal Harold Howland. Showroom: Nieuwe R4jn 87, telefoon 34544 (4 lijnen)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 5