Slag bij Waterloo verfilmd De Zonnebloemdoor oorlog menselijke relatie in INGMAR BERGMAN Leiden Een nieuwe fase of het laatste woord i B&O-voor hen ZiagXdie kwaliteit i |»W en stijl stellen v l®v boven de prijs „ZorrcT vecht tegen onrecht BATTLE OF THE BULGE BEOMASTER 1600 M -r\ rw 7 1 7 7 IlllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllW Gil en sterf iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiamiiiii Doorbraak naar de hel y^ypAO 13 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLADPAGINA ADVERTENTIE Beomaster 1600 M Bang Olufsen Nederland - Postbus 36 - 's Graveland. ROME (GPD) Oorverdovende, driedimensionele muziek betekent het begin van de nieuwste Italiaanse film. Dino de Laurentiis' monsterproduktie „Waterloo". In een periode waar in de filmproducenten over de hele wereld niet meer weten hoe ze de eindjes aan elkaar moeten knopen heeft De Lauren tiis vijftien miljard lire uitgegeven voor de afslachting van Napoleons leger bij Waterloo en waarschijnlijk is de financiële gok geslaagd. STUDIO Het theater aan de Steenstraat heeft het aangedurfd nog een filmweek te brengen van de Zweedse meester Ingmar Berg man, die getuige de artikelen in de filmtijdschriften, op het ogenblik niet meer zo goed ligt. Studio brengt in één week vier Bergman-films. Op effect bekeken, behoren misschien alleen De grote stilte en Persona tot de werkelijke geruchtmakende van deze serie. De Maagdenbron. de oudste van de vier draaide gisteravond al in het avondprogramma. „Als in een Donkere Spiegel" draait vanavond en morgenavond; „De Grote Stilte" zondag en maandag en Persona" dinsdag en woensdag. We beperken ons tot de drie laatste. Bergmans films heeft men veelal trachten in te delen in twee-, drie of vierluiken. Zonder nu een speciale voorkeur voor een moge lijke combinatie te willen uitspre ken is het oordeel dat deze laatste drie films vergelijkbaar zfjn hele maal niet zo gek. Er zou een verband kunnen be staan. Het isolement van de hoofd personen (by na karikaturaal, bijna REX Zorro, de vechter tegen het onrecht, is weer terug in Lei den. En het zal velen (vooral vrou wen) goed doen dat hij opnieuw de strijd tegen het kwaad aanbindt. Ditmaal is dat kwaad in de per soon van een leger-officier, die op meedogenloze wijze alles in het werk stelt om zijn doel, de macht over een groot deel van Mexico in handen te krijgen, te bereiken. Ondanks het feit dat er diverse films van deze gemaskerde held zijn vervaardigd, mag deze rol prent beslist niet zonder meer als „gewoontjes" worden afgedaan. De regisseur heeft kans gezien om de kijkers het ene moment met een bonzend hart een wervelende actie voor te schotelen, terwijl er zich enkele seconden later een komische scène voordoet, die alle spanning wegneemt. Deze afwisseling maakt de film als geheel goed. Halverwege dreigt het even saai te worden maar daarna geeft Zorro hem weer flink van katoen. Er vallen vele doden en vanzelfsprekend is er ook een mooie vrouw in het speL een filmisch laboratorium), de on derlinge band <tot in het complex- matige) en de reflectie met de werkelijkheid (volgens de popart- methode met monumentale beel den), het zouden bewijzen ervoor kunnen zijn. Een ander bewijs, maar dat Is dan retrospectief, is het feit dat Bergman gezien de films die op Persona volgden de daarin aan geroerde problematiek verlaten schijnt te hebben. Tenslotte: .Persona". Net als in De Grote Stilte gaat het in deze filrr om twee vrouwen Elisabeth en Alma. waarvan de een vanuit een dienende positie met de ander in een verhouding komt te staan. Een verhouding, die als vampier achtig, maar ook als de oorsprong vindend in een moedercomplex (als tegenhanger van het Oedipus-com- plex) zou kunnen worden vertaald. In elk geval is het zo dat ook de ze drie Bergman-films geweldig in trigeren. Voor de een is dat mis schien zo vanwege de probleem stelling, de ander combineert het laatste onbewust met een geweldi ge filmische inbreng en heeft ge noeg aan het schijnbaar onbegre pen resultaat. LUXOR „Battle of the Bulge", een film die het Ardennenoffensief van de Duitsers in 1944 behandelt, onderscheidt zich zoals by de eerste vertoning in Leiden reeds geschreven in niets van andere films, die over de oorlog handelen. Zelfs niet in acteurs. Maar zonder kwaliteit is deze bijdrage aan de eigentijdse geschiedenis niet. Al was het alleen maar, omdat men een niet onaanzienlijke veldslag tussen twee groepen tanks heeft weten te organiseren. Het ver haal is erg onduidelijk, evenals de wisselingen van het Duitse kamp naar het Amerikaanse. De humor, waarmee dit soort films meestal gelardeerd wordt blijft onder het gemiddelde. Zoals in de meeste films lopen ook hier twee vrouwen door het verhaal, die absoluut geen functie hebben. Over het verhaal zullen we niet veel vertellen, maar voor wie wil weten hoe het afloopt: de Duitsers worden uitein delijk verslagen en de Amerikanen winnen. NIEUW UIT DENEMARKEN: Beomaster 1600 M! Opnieuw een uitzonderlijk goed en fraai produktvan B&O, de Deense grootmeesters die zich gespecialiseerd hebben in HiFi voor de happy few! De 1600 M is een volledig getransistoriseerde HiFi-radio met een stereo versterker van 2x15 Watt. Een buiten gewoon veelzijdige ontvanger op alle golf- bereiken en met een uitzonderlijk goed FM- gedeelte, dank zij de toegepaste keramische filters. Met ingebouwde kortegolfexpander voor het gemakkelijker scheiden van de zenders, zodat een zo scherp mogelijke ontvangst gegarandeerd is. Teak, palissander of eiken uitvoering. Prijs f 1165,-. Laat een B&O-dealer u adviseren. Of vraag B&O-kleurenkatalogus D3 aan. U ontvangt dan tevens een opgave van B&O-dealers in uw omgeving. Raquel Welch speelt Elena inGrieks dorpje en wordt verfilmd '1 ie Geliefden van George Cosma- op Cyprus. •"pos. Het verhaal speelt in een I Het publiek verdringt zich om een lekker ouderwetse film vol met sol daten met gekke uniformen en er is een balscène te zien zoals die al ja ren niet meer voor mogelijk werd gehouden. Het verloop van de slag bij Waterloo, op die gedenkwaardige 18de juni 1815 na dagen van onweer en plensbuien onder de heldere he mel gestreden, is door de rr~'"*rs van de film nauwkeurig gevolgd. Op het doek wordt aangekondigd dat aan geallieerde zyde „Engelsen, Duitsers en Zweden" aan de strijd deelnamen. Nu de film in ons land is zal daar iets aan moeten worden gedaan, want ten slotte deden wij ook mee. Maar inmiddels was het toch Wel lington die met al zijn meesterschap de strijd verloren zou hebben als Blücher niet op het laatste m ment was komen opdagen en daarmee aan het Napoleontische tijdperk een j eind had helpen maken. Het zeer brede doek waarop later de strijdto- j nelen zich zullen afspelen wordt aan- I vankelijk geheel bedekt door het on der emoties zuchtende gelaat van Rod Steiger, die Napoleon Bonapar te uitbeeldt: eerst als de man die verloor en naar Elba vertrok, later als de schijnbaar onuitroeibare die van het eiland op de Franse wal te- j rugkeert. de soldaten zyn borst als doelwit biedt en die ten slotte de j door Orson Welles in een zeer korte pn statische rol vertolkte kreupele koning Lode wijk de 18de van zijn kortstondige troon jaagt. Tegenstander Op het slagveld heeft Napoleon maar één tegenstander dat is de aristocratische Wellington, aanvoer der der geallieerden en (letterlijk en figuurlijk) door niets uit het veld te slaan. De film ontwikkelt zich dan als een dialoog tussen de beide veldheren die wordt gevoerd met be hulp van 129.000 menselijke pionnen. Ook Napoleon staat schijnbaar koel en berekenend op zijn heuveltop, ge wapend met de bekende verrekijker die men voor één oog zette. Rod Steiger heeft niet voor niets alle au topsie-rapporten over Napoleon door- gelzen. Hij weet daardoor dat de gro te man aan een aantal ziektes leed waarvan men de namen zelden in druk ziet en aan een nierkwaal waarvoor hij zelfs op het slagveld wordt bezocht als hij zich teveel op windt. Dat is het enige nieuwe maar duidelijke moderne aan de film. Het ontmaskeren der onvergankely- ken Napoleon is een sombere broeierige man die alsmaar transpi reert. zijn baard laat staan en door krampen wordt geplaagd. En dan de slag. Quatre Bras en Waterloo wer den in de Oekraine weer opgebouwd. De film is een Italiaans-Russische coproduktie. De Russische soldaten waren tegen een gering verkleedgeld bereid zich van hun paarden te la ten vallen onder de blauwe hemel vol machtig vuurwerk van Napoleon tische en Wellingtonse vroeg negen- tiende eeuwse kogels. Het spektakel stuk dat de Russische regisseur Sershej Bondarciuk een leerling van Eisenstein dan aflevert is be slist niet van kleine huize. Men krijgt althans de indruk van hoe een slag in die dagen was en men kan daarbij met volle teugen genieten van schouwspelen die hun weerga in de filmhistorie niet zullen hebben. De kleuren zijn adembenemend en daarom beslist niet te vertrouwen, hoewel technisch van niet geringe prestatie. Met de stemming van de slag wisselt ook de kleur van het pa norama en men weet dan niet meer aan welke van de vele enorme schilderstukken te denken waarop de gevallenen op de paarden duiken en estehtisch verantwoord ter ziele gaan. Nog een moderner noot: er zijn soldaten bij die tegen oorlog zijn. Eén wringt zich zelfs uit de ge lederen van zijn strijdmakkers los en begeeft zich tussen de vijand en roept voor hij ter aarde stort ver twijfeld uit: "Waarom, waarom dit alles". Als Wellington op zijn zwarte paard later eenzaam tussen de ra vage dwaalt <"na een verloren slag is er niets tragischer dan een gewon nen slag") valt zijn oog op de fer me blonde jongen die met lichtblau we dode ogen naar de intussen weer betrokken Belgische hemel staart. Als regisseur Bondaciuk de ware Rod Steigers Napoleon: een broeierige man. verschrikkingen van zijn krijg heeft trachten uit te beelden was hij toch wel wat naïef. Hij schiep een monu mentale puinhoop van in witte broe ken gestoken doden wier vuurrode sjako's in het slijk gerold zijn, maar het bleef allemaal de ellende A la Pienemann, zoals die in ons eigen Rijksmuseum te bezichtigen valt. De allermooiste in de film is Di no de Laurentius, dochter Veronica. De afgrijselijkste ongetwijfeld Orson Welles als Lodewijk de 18de, wat niet wil zeggen dat de film politiek gekleurd is, al is hij door een Rus bedacht. Bondarciuks volgende film gaat waarschijnlijk over Lenin. zo als hy kortgeleden verklaarde Daar voor zal wel geen autopsierapport beschikbaar zijn. De Laurentiis zelf gelooft niet meer in de film. zo ver klaarde hij eens. Hij zou van zijn films tad afwillen. "Waterloo" het laatste woord of het begin van een nie we periode vol adembenemende hali leugenachtige spektakelstuk ken? RUDOLPH BAKKER De film Waterloo draait vanaf de ze week in de Amsterdamse bioscoop Bellevue Cinerama in de Marnlx- straat. TRIANON Vijfentwintig jaar na het krijgsbedrijf van de periode 40—45 vinden vele cineasten nog altijd volop inspiratie en aankno pingspunten in de gebeurtenissen van de tweede wereldoorlog om boeiend filmwerk te scheppen. Dat is ook eigenlijk geen wonder, want oorlog verscherpt het menselijk drama in hoge mate. Er is in die kwart eeuw uiteraard een grote verschuiving waar te nemen in het leggen van de accenten in dit gen re films. De periode vlak na de be vrijding was voornamelijk gevuld roet werk vol (vaak irreële) hero- iek en mannétjesputtersgedoe. Ge deeltelijk parallel daarmee en in elk geval vlak daarna viel de schijnwerper op verzet, sabotage en spionage. Na die periode raakten de echte oorlogswoelingen wat uit de belangstelling. Men kreeg meer aandacht voor de achtergronden van en de motieven voor de twee de wereldoorlog („Opmars naar de galg"). Tenslotte werd ook dat ele ment enigszins terzijde geschoven en ging men zich steeds meer be- sighouden met hetgeen de oorlog CAMERA Geamputeerde lede maten, verkrachtingen en super mensen vormen de hoofdmoot van deze griezelproduktie. Achter el kaar volgen de bloederige scènes elkaar op. Een lijn is in het ver haal niet te ontdekken. Ergens probeert een commissa ris wel de serie misdaden aaneen te rijgen, maar aangezien hij tij dens zijn onderzoek vermoord wordt, kan hij ook geen duidelijk heid in de zaak brengen. Aan het eind van de film blijkt wel, dat het ging om de creatie van een super ras. De supermensen worden ech ter in plaats van heiligen wurgers, vampiers etc. Ondanks de mede werking van Vincent Price, Chris topher Lee en Peter Cushing, die in andere films wel bewezen, dat ze iets weten te maken van hun rol, WQ weinig geslaagde film. de mensen en de menselijke ver houdingen aandeed (en nog aan doet). De uitkomst daarvan ken nen wij: de oorlog telt niet zoiets als winnaars, maar uitsluitend diep geraakte verliezers. Zo'n film, die de geschonden, uit de kom geschoten intermenselijke relatie tot onderwerp heeft, is „De Zonnebloem". Een met uiterste ge voeligheid getekend werk van re gisseur Vittorio de Sica. Met in de hoofdrollen Sophia Loren en Mar cello Mastroianni als een door de oorlog uiteengedreven Italiaans echtpaar. De man wordt, twaalf dagen na zijn huwelijk, overge plaatst naar het Russische front, de vrouw blijft achter in het dorp. wachtend op de bevrijding die maar niet wil komen. Als het dan eindelijk zo ver is. wordt de man officieel als vermist opgegeven. Is hij dood? Het ziet er naar uit. Een vriend heeft hem het laatst gezien toen hy op een eindeloze steppe uit geput en half bevroren in de sneeuw neerviel. De martelende on zekerheid achtervolgt de vrouw Als Stalin sterft en de Sowjet-Unie de koude oorlog laat ontdooien, be sluit zy ter plaatse een onderozek in te stellen. De steppe, waar eens tienduizenden mannen in de yzige kou het leven liet, is nu bezaaid met zonnebloemen „een voor elke dode". aMar de vrouw gelooft dat haar zonnebloem er by is. Na vele omzwervingen slaagt ze er in haar man te vinden. Nu eindigen de problemen niet. nu beginnen zy pas)goed. Want de breuk, de ont worteling. de zwaar verwonde ge voelens, die tfe oorlog teweeg heeft gebracht, kunnen niet meer wor den geheeld. Als de man veel latei zyn vrouw probeert uit te leggen wat er is gebeurd en wat zyn be weegredenen zyn geweest, gebruikt hy woorden die nauweiyks in con tact staan met zyn gevoelens. Er- valt niets meer te zeggen. Zy zyn niet meer dezelfde mensen. De liefde is er nog wel, maar de om standigheden zyn tussen hen in gaan staan. Wat biyft is de onbuig zaamheid van het verdriet. De Zonnebloem is een zeer bewo LI DO „Doorbraak naar de hel" is zeker niet de eerste (kleu ren) film over het verzet in Noorwe gen tydens de Tweede Wereldoor log. maar ook niet de slechtste. De hoofdiynen van het recept voor dit soort werk staan by voorbaat min of meer vast: een aanval van ver zetslieden op een of ander Duits bolwerk in veroverd Noorwegen, doorgaans in het begin wat traag verfilmd, maar steeds feller en ook harder in het midden en aan het slot. In deze film, met Henry Silva en Katia Christina in de hoofdrol len, gaat het om het wrak van een Engels vliegtuig met een nieuw soort radar aan boord, dat de Duit sers met een handige afleidingsma noeuvre naar een laboratorium in Noorwegen slepen, waar het op zyn geheimen zal worden onderzocht En die geheimen hebben de geal lieerden Juist een belangryke voor sprong gegeven; de buitgemaakte apparatuur in een diepe grot in een van de fjorden moet dus ten koste van alles vernietigd worden. Naar mate de film vordert groeit de spanning en al ls het verhaal hier en daar niet vry te pleiten van on- waarschyniykheden, toch boeit de ze verfilmig van een keiharde ver- zetsexpeditie in hoge mate. Sophia Loren en Marcello Mastroianni in ,JDe Zonnebloem" gen film, diep tragisch en vol me lancholie enerzyds, geladen en schokkend anderzyds. De film staat of valt met de vertolking van de hoofdrollen. Welnu, Mastroianni en Sophia Loren spelen de man en de vrouw met voorbeeldige ingetogen heid en aangry pende gevoeligheid.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23