SHOE POST 'misl t' Mercedes Aanbieding voor prijsbewuste m Philip Moms rrico Koerstips NEDERLANDSE TOP JAAGT ELKAAR OP SCHENK NAAR AMERIKA? - SCHENK IN DURE AUTO? -VERKERK OOK VERKERK OOK van Pellenaars Okker en Riessen in halve finales Prestatieloop in Leidse Hout Wellicht nieuw prof wielerteam VRIJDAG 13 NOVEMBER 1970 PAGINA 21 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN: HAARLEMMERSTRAAT 46 ADVERTENTIE nu voor Volgens computer Het vorige seizoen boekte 14J van alle schaatsers over het gehele sei- j zoen de beste resultaten. Htj over troefde Kees Verkerk als 's werelds beste rijder op de lange afstanden, Dat fameuze wereldrecord van Kees Verkerk houdt Jan Bols het meest bezig. Dat staat vast. Bols: „En dan het liefst onder het kwar tier natuurlijk J* IJshockey In een wedstrijd voor de nationale oompetitie heeft Den Bosch gisteravond op eigen baan de ijshockeywedstryd tegen Rotterdam met 120 gewonnen. De tussenstan den waren: 30, 50 en 40. Er waren 1800 toeschouwers. LEIDEN De atletiekvereniging AV Leiden organiseert zondag in en om het sportpark „De Leidse Hout" een prestatieloop. Voor de leeftijds groep 8 t/m. 14 jaar staat een 3 kilometer-loop op het programma terwijl de ouderen 6 kilometer moe ten afleggen. Een ieder die de loop binnen de ruim gestelde tijdslimiet aflegt ontvangt een herinnerings- j vaantje. Liefhebbers voor deze spor- j tieve gebeurtenis kunnen zich zon dag vanaf 10 uur op de sintelbaan melden. De start van de loop is om 11 uur ADVERTENTIE HEERLEN (GPD) Naar wy uit rennerskringen vernemen is Kees Pel lenaars bezig met het formeren van een Nederlandse prof wiel renners- ploeg. De Pel zou, naar verluidt, con tact hebben opgenomen met de ge broeders Jan. Huub en Ger Harings, Jan Krekels en Harry Steevens. Voor Huub Harings zou, aldus de niet bevestigde doch ook niet ont kende berichten een rol als assistent ploegleider zijn weggelegd. Vast staat dat er geen contact is geweest met de Limburgse coureurs Ar ie den Har- tog en Wim Schepers. veen werd geopend. De onlangs ge trouwde Bols heeft daartoe sinds enkele maanden' zijn intrek genomen bij oud-schaatser Jacket in Amers foort. in wiens sportzaak hy bezig is zich te bekwamen in de sportartike- lenhandel. Toch heeft Jan Bols geen trainigs- achterstand kunnen bespeuren in vergeiyking met de andere kern ploegleden. Ofschoon Hein Gemser anders oordeelt is Bols van mening: „Myn conditie is minstens zo goed als het vorige jaar om deze tyd". Pas op het ys zal de conditie van Jan' Bols, zoals gebruikeiyk echter, naar het optimale niveau sty gen. Hy is een schaatser die veel ystraining nodig heeft. „Als de rompslomp voor de opening maar eerst achter de rug is en de zaak behoorhjk loopt kan ik met een' rustig gevoel half decem ber met de ploeg naar Noorwegen gaan om me goed voor te bereiden. Dan moet het toch altyd lukken". Op de fiets Jan Bols vervoegde zich evenals de voorgaande twee jaren dat hy tot de nationale schaatselite behoorde, eerst half augustus by de wekelykse conditietraining van Gemser. Voor die tyd bestond zyn training uitsluitend uit honderden kilometers die hy we- kelyks op de racefiets doorbracht. Gaandeweg ging hy er meer toe over om zyn conditie op te vyzelen door bostrainingen, zoals van de top- schaatsers wordt verwacht. Maar Jan Bols heeft er een hekel aan zich in zyn eentje uit te sloven met allerlei oefeningen. „Ik train liever in een groep. Dan kun je af en toe eens een babbeltje maken en dan verder gaan. Dat is veel gezelliger. Je moet aanspraak hebben. Alleen in het pikkedonker trainen dat verveelt gauw". „Ate ik alleen moet trainen komt er geen donder van terecht. Na een half uur verklaar ik me voor gek en houd ik ermee op. Maar ik weet ze ker dat de meeste schaatsers van de kernploeg niet twee uur per dag trai nen, zoals van ons wordt verlangd. Zes van de tien' brengen dat niet op. Daarvan ben ik overtuigd. Het is op den duur ook erg eentonig. De mees ten gaan daarom wat fietsen om de sleur te doorbreken". Mocht zyn toekomstige sportzaak door sommigen gezien worden als j een ernstig beletsel om zich zonder I zorgen aan het schaatsen te kunnen wyden, dan kan gesteld worden dat zyn vroegere broodwinning als ma- chine-bankwerker hem meer parten I speelde. Het was voor Bols een frustreren- I de gedachte om na door tienduizen- I den als een held te zyn bejubeld zyn blauwe kieltje weer te moeten I aantrekken. „Ik besteed vele uren i aan de sport, waarmee ik erg veel mensen een plezier doe. Maar zeit i word ik er maatschappelyk niet veeJ wijzer van", was altyd zijn mening, j Nu is daar verandering in gekomen. Het betekent voor Jan Bols een enorme opluchting. Ard Schenk en de man-op- de-achter grond'- coach Leen Pfrommer. eigende ziali het wereldrecord toe op de drie kilometer en het punten totaal in een wedstrijd. Op de rang lijsten van de korte afstanden klom hy naar een plaats vlak aohter de beste sprinters.. Tóch stond hy zowel in Innsbruck als in Oslo niet op het ere-podium by de slotceremonie. ,.En volgens de computers had ik wereld kampioen moeten worden" is zijn ironische terugblik. Of Jan Bols. die leder jaar grotere vorderingen maakt, ooit nog eens als Europees- of wereldkampioen zal worden genuiöigd ls eohter zeer twij felachtig. De uitleg van Jan Bols zélf getuigt van een zekere berus ting. dat die eer nimmer voor hem zal zyn weggelegd: >rDe 500 en 1500 meter biyven een te grote handicap voor my. Veei mensen denken dat ik een goede kans heb omdat ndjn tyden op die arstanden het vorige jaar veel beter zyn geworden. Maar die tyden kwamen uitsluitend tot stand op supersnel ys, in Inzeil, Cor tina en Davos. Ik mis nu eenmaal de krachtige slag en het hoge bewe gingstempo van een sprinter. Ik moet goed giy-ys hebben, want als je goed glydt kun je óók snelle ty den maken natuurlijk. En wanneer wordt er nu een internationaal kam pioenschap geihouden op die snelle banen? Dit jaar rijden we in Hee renveen en Gotenburg - banen waar ik op de sprintafstanden niet snel genoeg ben". Ambitie Jan Bols wordt enthousiaster als de 5 en 10 kilometer ter sprake ko men. Zyn grootste ambitie is voor lopig de recordtijden van Kees Ver kerk op deze afstanden te verbete ren. De 7.13.2 en 15.03.6 ziet nuchter redenerende Jan Bols niet als een geweldige barrière. Maar dan moet je alles mee hebben. Het weer het Ijs, aan de schaatsen mag niets ha peren en je moet in topconditie zyn. Op een baan als Inzeil moet het haalbaar zijn om de tien kilometer dan op 15 minuten of iets minder uit te komen. Dat is helemaal niet overdreven, dat is gewoon zo". Als bewysvoering van zyn betoog haalt Bols zijn beste verrichting aan op de tien kilometer het vorige jaar in Inzeil. Hy kwam uit op 15.11.1, na de eerste vyf kilometer gereden te hebben in 7.40 en de laatste vyf in 7.31. Bols: .Normaal is dat net andersom natuurlijk. Halverwege de race nam de wind af. Als ik nu een kwartiertje later van start was ge gaan had het wereldrecord erin ge zeten. Maar zo'n gelegenheid heb Je maar een of twee keer per seizoen. Alleen in Inzeil is dat maar mogelijk en dat zou dan by de recordwed- stryden moeten zyn aan het eind van het seizoen". niet vergeten.. Fricoeten DUINDIGT, 14 NOVEMBER - 1 uur Hilversumprys: Intrepid Girl, Is- nathan. Import N. Henny V - Tot Ziensprys, 1ste afd.: Turquoise, Fla nagan. Eggerik, Grey Hawk - Wol- vegaprtjs: Ideal Buitenzorg, Iwan Mac H, Irma van Double, Geisha Double - Gelsenkirchenprys: Ingrid Hanover. Grand Geste, Dixy, Gold Westlandia - Tot Ziensprys, 2de afd.: Blason, Big Boss, Lisa Boy, Sir Ed ward - Vincennesprys: Hardy Regi- na. Ivanovna Heather, Irona Buiten zorg, Isolde O - Dinslakenprys. Retheur, Anton, Felix, Calumet Bul wark - Tot Ziensprys, 3de afd.: Purmer, Moons tax. Lady Casie, Bebe Boo - Cagnes sur Merprys: Egyptian Princess. Comet Volann, Fils du Coq d'Or, Eric Kinley. Betty Stöve verloor LONDEN iANP» Betty Stove is gisteren in Londen in de eerste ronde van een toernooi dat meetelt voor de Dewar Cup uitgeschakeld door de Britse Winnie Shaw. De Nederlandse kampioene die de eerste set, na een 4-1 voorsprong, met 4-6 verloor, werd in de tweede set met 2-6 overtuigend verslagen. Post w ou zesdaagse BRUSSEL (ANP) Peter Post heeft gisteravond met zyn Franse partner Mourioux de zesdaagse van Brussel gewonnen. Uitslag: 1. Post/Mourloux (Ned./Fr.) 579 punten in 146 uur 2537 km; op drie ronden: 2. Bracke/Seeuws (Belg.) 470; op 4 ronden. 3. Stevens/Van Clooster (Belg.) 470; op vyf ronden: 4. Verschueren-'Brassaur (Belg.) 78; De overige koppels hadden achter standen van 19 tot 26 ronden. Verleden week zou Kees Pellenaars benaderd zyn door de publiciteitschef van een wereldconcern. Er dient, al dus de geruchten afgewacht te wor den met een definitief besluit, tot de .Franse afdeling" van het betreffen de concern waarvan de naam nog niet bekend gemaakt kon worden ook haar fiat heeft gegeven aan de samenstelling van de wielerploeg. Deze zal in elk geval 12 man gaan tellen en behalve naast vyf genoemde Limburgers samengesteld worden uit andere Nederlanders, wellicht voor- namelyk Brabantse wielrenners. Kees Pellenaars kon ons, desge vraagd, nog geen uitsluitsel geven over een en ander. Hy wil slechts kwyt „dat er iets in de lucht hangt", maar dat hy (voorlopig?) nog ge bonden is. Binnenkort zal er, aldus Pellenaars, wel meer over te zeggen zyn. PARIJS Tom Okker heeft gis teren met zyn Amerikaanse partner Marty Riessen de halve finales van het herendubbelspel van het open tennistoernooi van Parys bereikt. Okker en Riessen versloegen in de kwartfinales de Amerikanen Arthur Ashe en Denis Ralston: 3-6, 6-3, 7-6. Eerder op de dag versloeg de Neder lands/Amerikaanse combinatie de Australiërs Crealy en Ruffels met 6-4, 6-7, 7-6. In verband met de na tionale rouw in Frankryk werden geen toeschouwers by de wedstryden toegelaten. ADVERTENTIE de luxe van internationale goede smaak GRONINGEN (GPD) Het is kwart voor tien op de zaterdagmorgen, als enkele van 3 werelds beste schaatsers elkaar treffen bij de sportzaal van de vliegbasis Soester- berg. Een blinkende Mercedes met een kersvers kenteken komt met gierende banden als laatste tot stilstand bij de wachtende groep, uit het geopende portierraam steekt de don kere haardos van Kees Verkerk. ,,Dit was de remproef', verduidelijkt hij. Zijn kostbare wagen („als je een jaar of acht auto rijdt wordt je wat kritische") vindt een plaats naast bet identieke vervoermiddel van Ard Schenk. Gniffelende Peter Nottet tot Jan Bols: „Het wordt tijd dat jij ook eens wereldkampioen wordt, kun je ook in een Mercedes rijden Een half uurtje later is massaal gehijg het enige geluid dat de vaderlandse schaatselite voortbrengt. De pret is verdwenen. Conditietrainer Henk Gemser dirigeert het selecte gezelschap door de verlaten bosen rond de vliegbasis. Dat gebeurde al in mei toen de bladeren aan de bomen verschenen, in het heetst van de zomer en nu, half november in een kille motregen op glibberige bospaden. Een argeloze wandelaar slaat een ogen blik de groep gade als op een lichthellend pad in vooroverge bogen houding schaatsbewegingen worden gemaakt. „Ver schrikkelijk, wat moeten die kerels er veel voor over hebben. En ik heb straks bij de televisie weer de zenuwen van ze", is zijn enige commentaar. Hij is er geen getuige van als de ichaatsers zich even later afmatten jjj een zandafgraving. Gemser heeft er een parcours uitgestippeld dat als «en beul fungeert in de lichamen van Ard, Kees, Jan, Eddie en de rest. Een kinderstemmetje roept ver weg in de Dossen: „Hup Ard Schenk", als een vorst van het vorige schaats jaar in lioog tempo tegen ee^vyftal heuvel- ;jes opklautert. Zyn voeten verdwy- nen by iedere pas onder het rulle, suigende zand. „Ik ga straks over mijn nék. ik voel het aankomen", puft de Noordhollandse atleet. Ard Schenk verdwijnt even later in het struikge- as. De conditie van de groep is mo menteel goed, aldus Henk Gemser, die de groep van tyd tot tyd met driftige aanmoedigingen opjut, de chronometer hanteert en regelmatig de hartslag controleert. „Sommigen moet ik zelfs een beetje inhouden, terwyi een paar anderen het nood- lakelyke niveau nog niet bereikt heb- >en. Nee, wie dat zyn wil ik niet zeg en, daarmee heb ik myn eerste lare ervaring al opgedaan. Over het eheel genomen neem ik de condi- ietraining iets terug. Dat is nood- akeluk omdat er nu ook driemaal ler week op het ys wordt getraind. Slnd november stoppen we helemaal met de landtraining". Het feit dat Kees Verkerk zich af- lijdig houdt van de rest gedurende het laatste zware onderdeel van de training, Ard Schenk op zyn tand- tlees de stopoefening volbrengt en ook Jan Bols nog fanatiek door het tand klauwt, is echter een voldoende indicatie omtrent de huidige conditie van de Nederlandse topschaatsers. Niettemin stelt Ard Schenk na de \jna twee uur durende training te vreden vast: „Mijn conditie is mo menteel beslist niet minder dan het vorige jaar op hetzelfde tydstip. Mis schien heb ik in het begin van de zomer door myn studie een kleine achterstand gehad, maar daarvan merk ik nu niets meer. Alles gaat nu weer precies zoals het vorige jaar". Hetgeen voor de vierdejaars stu dent fysio-therapie Ard Schenk in houdt: géén studiebeslommeringen. Want het aanvankeiyke plan om in januari examen te doen heeft hy een jaar uitgesteld. Hiervan waren de et telijke uitnodigingen na zyn succes rijke seizoen de oorzaak. By diverse gelegenheden werd zyn aanwezigheid verlangd, waardoor hy de afgelopen aomer niet geconcentreerd heeft kun- studeren. „Vandaar dat Ard Schenk weer zyn plaats in de kern groep heeft ingenomen. Deze zorg vuldig voorbereide groep mag dan naar buiten hetzelfde gezicht hebben als in het verleden, er hebben zich tijdens en na de afgelopen winter in terne veranderingen voorgedaan, waarbij de figuren Schenk en Ver kerk de hoofdpersonen waren". Voordat Ard Schenk in Innsbruck Jan Bols op de fiets en Oslo uit de schaduw rees van Kees Verkerk werd altyd beweerd dat de Noordhollander steeds ge bukt ging onder de overheersende rol van „Keessie". Zowel op het ys als in de omgang met de groep. Schenk leed aan een „Verkerk-com plex". Uit elkaar Veel duidt erop dat nu het omge keerde het geval is. Leen Pfrommer trachtte meteen by zyn installatie als bondscoach Schenk te ontdoen van zyn „Verkerk-juk" door het tweetal niet langer op dezelfde ka mer te laten slapen gedurende het langdurige samenzyn in de winter. Ard Schenk werd de vaste kamerge noot van Jan Bols. Verkerk verloor daardoor voor een belangrijk deel zyn psychologische greep op Ard Schenk. Een griepaanval, kort voor het be gin van het schaatsseizoen, ontnam Verkerk bovendien een deel van zyn lichamelyke krachten om Schenk die hy steeds als zyn grootste rivaal waande, op het ys te lyf te kunnen gaan. Verkerk werd nukkig, bleek voor Leen Pfrommer nog moeilijker hanteerbaar dan voorheen, hetgeen tot een gespannen sfeer leidde tus sen de bondscoach en Verkerk. De overige kernploegleden distantieer den zich volledig van deze vertroe belde verstandhouding. waardoor Verkerk geïsoleerd raakte. Enige weken geleden, tydens een lezing in Markelo. sloeg hy in het openbaar van zich af in de rich ting van Leen Pfrommer door te verkondigen: „Zo'n geweldige steun was hy nooit voor ons. maar mis schien wordt hij dit jaar dat nog wel". Het zou de kiem kunnen zijn van een nieuw conflict by de schaatsenrijders, maar Leen Pfrom mer haastte zich om met Kees Ver kerk de zaak by te leggen. Verkerk voelt er aanvankelijk wei nig voor om zyn uitlating jegens Pfrommer nog eens op te rakelen. ..Er komen me wel vaker plotseling dingen uit de mond. die door ande ren verkeerd worden opgevat. Het was niet als kritiek bedoeld tegen Pfrommer". Toch legt hy even later uit: ,Na wat de vorige winter was gebeurd, hadden we afgesproken in de zo mer meer contact met elkaar te hebben. Mijn ziekte had de stem ming namelyk beïnvloed. Van dat contact is niets gekomen en daar was ik teleurgesteld' over. Ik kan wel begrijpen dat Pfrommer niet elke dag in de gelegenheid is met my contact op te nemen. Hij heeft het erg druk. met zyn baan by de KMA en het schaatsen. Misschien heeft hy wel iets teveel hooi op zijn vork ge nomen". Onderuit? Kort voor het begin van weer een seizoen dient Verkerk zich aan als eerste In de ry van gegadigden die Ard Schenk by de internationale ti- teltoernooien onderuit wil halen. Schenk heeft hem het vorige jaar botweg overvleugeld en dat is voor Verkerk moeilyk te verteren. Zyn naijver ten opzichte van Schenk komt ook tot uiting in de constatering van iemand die ten nauwste by de schaatsers is betrok kenken. „Het is wel opvallend, dat toen Ard naar Amerika ging, Kees er óók zo nodig naar toe moest. En toen Ard in een mooie Mercedes reed schafte Kees zich óók een nieu we aan". In zyn voorbereiding van wat als een soort wraakexpeditie kan worden gezien' is Verkerk tot dusver niet belemmerd door tegenslagen. „Ik heb nog niets gehad. Maar' dat kan nog wel komen natuurlyk. Ik ben gauw vatbaar voor iets .terwyl Ard by- voorbeeld midden' in de winter wel in zyn blootje kan zwemmen zonder ziek te worden. Maar ik hoop nu eens geen tegenslagen' te hebben- Want ik ben gebrand op het ko mende seizoen". Handicap Bols Staat de conditioneel al volledig gerypte Verkerk niets in de weg om zich zorgeloos op het ysseizoen voor te bereiden, Jan Bols heeft wel dege- lyk een handicap. Zyn gedachten houden zich momenteel voor een be langrijk deel bezig met zyn' sport zaak die begin november in Hooge- De mannen van de lange af stand: rechts Kees Verkerk, links Jan Bols. Wie van de twee zal het eerst de vijftien minuten-grens op de 10 km doorbreken? Roodbruin finish, koperen gesp.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21