an Vliet: Ik kan het aan Georganiseerde sport wendt zich nu tot Tweede Kamer pvolger van Zwartepoorte als ief <T equipe van wielerploeg BEZORGER LEIDSCH DAGBLAD 29.- TERUG IN LEIDENDE FUNCTIES Bona Stars kan bij Landlust naar winst LSG voor zware opgave tegen sterk Philidor OVERHEID KAN SUBSIDIEREGELING NIET AAN" [jDAG 13 NOVEMBER 1970 PAGINA 19 LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD OERDEN (GPD) De wielrenners ben hun meester voor de grote toernooi- zoals de wereldkampioenschappen en de ipische Spelen, gevonden te hebben in van Vliet. Hij is de opvolger van Adrie •tepoorte, de chef d' equipe die in Leices- jet voldoende orde op zaken kon stellen ns de wereldkampioenschappen dit jaar. credo van Van Vliet voor zijn nieuwe ':tie in de K.N.W.U.: „Je moet geen goed- zijn. Je moet altijd de waarheid zeggen, ingen bij de naam noemen en er niet om- i draaien, want dat slaat op den duur k I weer op jezelf terug. Er kan gewoon i herrie zijn als er één de baas is. Grote evan Vliet dus chef 'd equipe van de wielerbond, een goede keus. "is minder goedig en neemt niets, dat onredelijk is. Hij houdt pen geintje, maar het moet niet te ver gaan. Dat hebben de jnners bijvoorbeeld ervaren in de zesdaagsen van Rotterdam >nden, waar hij de wedstrijdleider was. Geen flauwekul. De i doen die gedaan moeten worden. |t merkwaardige by deze benoe- j waarin hij op verzoek van [U-voorzitter Van Dük en na sa- met "de grote baas vrouw heeft toegestemd, is 'hij zelf vroeger by grote toer- n aan de bond verzocht zyn gang te mogen gaan en zyn - lereiding en begeleiding zelf te m verzorgen. Hy f^erinnert zich zün eerste ervaring met fcoach Guus Shilling. „Als 18- Tjongetje deed ik voor het eerst een wereldkampioenschap mee. as geïmponeerd door alles. Ik mijn cortch wat ik moest doen. problemen kun je nooit met de jongens heb ben. De enige moeilijkheid die er kan komen en waar ik machteloos tegenover sta is ziekte van een van de renners. Het is niet gemakke lijk natuurlijk, dit baantje, maar ik beheers het wel, dacht ik. Ik kan het aan". De 54-jari- ge Van Vliet, eens Olympisch kampioen en driemaal wereldkampioen sprint, zegt het zelfbewust, zittend achter zijn bureau in het grote garagebedrijf dat hij opgebouwd heeft in Woerden toen het met fietsen gedaan was in 1957. Achter hem aan de muur hangt het ere-diploma van zijn eerste wereldtitel, in 1938. t is er fijner tegen de I kou dan zo'n warme, soe- jpele jumpsuit van acryl! i Op alle mogelijke manie ren te brengen, ook zoals hier bijvoorbeeld, met de broek in de laars. Helemaal anders dan an ders In aubergine, paars, ecru en bruin. Maten S-M-L Vinke Voordeel Nü: i vindt het bij LEIDEN Hobgstraat 1-3 «hockey In een wedstrijd voor Cup International hebben HIJS, en Tilburg Trappers gister - «1 in Den Haag gelijk gespeeld: De tussenstanden van de door toeschouwers bijgewoonde wed- Üd waren: 2—0, 4—3 en 0—3. Zorgen, dat Je als eerste over de streep komt, zei de man simpelweg", j En Van Vliet herinnert zich ook nog by zonder goed wat voor een soort man een chef d'equipe vroeger was. I "By de Olympische spelen in Berlyn I in 1936, toen ik kampioen werd, kwam j er een man naar me toe. Dat is nou Karei Lotsy, de chef d'equipe, zei den ze tegen me. Ik had hem nog nooit gezien". Arie van Vliet is de eerste chef d'equipe by de KNWU, die geen lid van de sportcommissie is of lid van het hoofdbestuur. "De bond vindt dat veel prettiger heb ik begrepen. Ik heb vroeger wel in de sportcommis sie gezeten, Ja, daar ben ik uitge stapt omdat ik er geen tyd meer j voor had. Myn bedryf eiste alle aan- i dacht, energie en tyd op, zeker in j de beginjaren. Daarom stopte ik ook als coach en internationaal jurylid". Maar er was toch nog een andere re- den waarom de oud-wereldkampioen j bonjour zei tegen zyn collega's van de sportcommissie? "Nou je erover begint, Ja. Ik was het niet met de straf eens die de sportcommissie in- dertyd gaf aan Jan Janssen. Hy mocht niet naar de wereldkampioen- schappen omdat hy zyn kansen niet j voldoende verdedigd zou hebben in het Nederlands titelgevecht. Het feit was echter dat hy commissieleden voor niets had laten wachten. Jans- sen moest gestraft worden, akkoord, I maar niet met uitsluiting voor de wereldkampioenschappen. Twee da- i gen na dat besluit stapte ik op". Geen erebaantje De man met de grote wielererva- ring en persoonlykheid, die Van Vliet is, beschouwt zyn nieuwe taak niet als een erebaantje. "Het is hard wer ken geblazen by grote toernooien. Ik zal wel eens wat fout doen, maar ty- dens de wedstryden wil ik niets ho ren. Dat komt na de wereldkampioen schappen wel. Dan kan alles uitge praat worden. Maar tydens de toer nooien moet er één baas zyn. Afge lopen". Van Vliet noemt zichzelf ouderwets, conservatief. "Ik wil van jullie, journalisten, af". Op het oog een soort oorlogsverklaring. Maar hy vervolgt: "Ik bedoel, dat er tydens de wereldkampioenschappen niemand meer mag praten met de renners vlak voor of vlak na een prestatie. Begryp me goed. Journalisten krygen natuurlyk wel gelegenheid contact op te nemen met de deelnemers. Maar niet in de rennersbox. De coureurs moeten zich kunnen concentreren. Ik wil er trouwens ook geen bestuursle den hebben. Die horen daar boven, op de tribune te zitten. Ik heb ge hoord dat het in Leicester een rom meltje was. Daar wil ik van af. Ik ben als renner zelf ook nooit zo'n rus tige geweest. Ik heb veel verkeerde woorden in myn leven gezegd, vlak voor en na grote wedstryden. Ik wil de Jongens beschermen. Ze weten meestal niet dat ze sommige dingen voor zich moeten houden". Gaat Van Vliet zich nu intensief met de renners bezighouden? "Om alle misverstanden te voorkomen: Ik bemoei me niet met de training. Dat is het werk van de coaches Midde- llnk. Mahn en Wierstra. Ik wil geen AMSTERDAM (ANP» Oud- wereldkampioen sprint Arie van Vliet komt terug in de wielren nerij. De KNWU heeft de 52- jarige Woerdenaar bereid ge vonden om volgend jaar by de wereldkampioenschappen wiel rennen ln Zwitserland (de baan wordt waarschynlyk door de Zwitsers uitbesteed aan Milaan) als chef d'equipe op te treden. Van Vliet is daarmee de opvol ger van Adri Zwartepoorte, die vlak na het wereldtoernooi in Engeland al zyn functies neer legde. Bovendien is de heer Van Vliet door de KNWU benoemd tot contactman met het Ne derlands Olympisch Comité met het oog op de Olympische spelen in München. Arie van Vliet in het bezit van drie regenboogtruien in de sprint had eerder de leiding van vertegenwoordigende ploegen als coach, onder meer by de Olym pische spelen van 1960 te Ro me en by de wereldkampioen schappen in 1961 in Zwitser land. Daarna werd hy benoemd tot lid van de sportcommis sie en werd door de internatio nale wielerfederatie <UCI> in de jury voor de wereldkampioen schappen op de baan gekozen, uiteraard met de sprint als zyn specialiteit In 1965, in San Se bastian, trad Van Vliet als zo danig voor het laatst op. Als nieuw lid van de sport commissie van de KNWU is be noemd de heer B. J. P. M. Smit. De heer Smit uit Amsterdam, oud consul van de KNWU in Utrecht, zal één van de vaca tures vervullen die zyn ontstaan door het bedanken van de heren Zwartepoorte en mr. van Balle- goyen de Jong. van wie de laat ste by de volgende ledenverga dering van de Wlelrenunle zal worden benoemd tot voorzitter van de Unie. Arie van Vliet Geen goedzak zijn" is onder andere het werk van Mahn. Anders leg je toch de kiem van moeiiykheden. Dat is ook zo geweest, dunkt me, by het stayeren. Zwarte poorte heeft zich er teveel mee be moeid". Sympathiek De naam Zwartepoorte is weer ge vallen. Arie van Vliet heeft nog geen contact met zyn voorganger gehad sinds diens aftreden (hetgeen het sein voor dr. Van Dyk werd om naar Woerden te reizen teneinde Van Vliet te bewegen chef d'equipe voor Mün chen te worden) "Niet alleen Mün chen, maar dan ook de wereldkam pioenschappen" kreeg hy ten ant woord. De oud-prof vindt het spytig dat het zo gelopen is met Zwarte poorte. "Hy is een sympathieke ke rel die eigenlyk te goedig was voor dit werk. Hy wilde iedereen tevreden stellen. Nou, dat kan natuurlyk niet. Hy was razend enthousiast. Dat is met geen pen te beschryven. Dat heeft hem uiteindeiyk de moeiiykhe den bezorgd". Voorlopig gaat Van Vliet wedstry den volgen en renners observeren. En zich weer met vol elan in zyn hobby storten. Want een liefhebbery is 'c fietsen altyd geweest voor Van Vliet, ook toen hy prof was. 'Top sport is moeilyk, nu meer dan vroe ger. Maar voor my is sport nooit een opoffering geweest. Ik heb er niets extra's voor moeten laten staan zo als tegenwoordig schynbaar vereist is. Ik rookte toch al niet, ik dronk als het gezellig was weieens een pils- Je en ik ging vroeg naar bed. Maar ik noem dat geen opofferingen. Ik heb er trouwens zo veel voor terug gehad. Ik was altyd met m'n sport bezig en vooral met myn materiaal". En hy zegt wat grimmig: "Tegen woordig laten ze alles maar doen door ue mecanicien. Ik zal probe ren of ze dat niet af te leren is. Ze moeten zelf hun materiaal van tevo ren verzorgen. Dat is goed voor de concentratie". Van Vliet die weer allerlei relaties gaat aanknopen, voor zover dat no dig is, ("Ik ken nog zoveel mensen") zegt: "Dat is belangryk, relaties heb ben. Weten waar je op het juiste ogenb...: mee. .jn Het ;»g - ment tydens het gesprek waarin even de twyfel doorklinkt door het pant ser van zelfvertrouwen is als hy op pert: "Ik hoop dat ik de taal van de jongens nog spreek. Dat is belang ryk. Ik hoop dat Ik net zo contact met ze kan hebben als lk vroeger Schaakcompetitie met de renners had". LEIDEN Na de forse overwin ning van vorige week in de thuis- wedstryd tegen SVE, moet Bona Stars zaterdag in A'dam Noord aan treden tegen Landlust. Landlust ls byzonder zwak van start gegaan één overwinning in vyf wedstry den en herstel lykt nog niet inge treden. Daarom biedt de stryd ln Amsterdam voor Bona Stars wel perspectieven. De Leidse rayonploeg Essor speelt zaterdagavond in de vyf meihal te gen Jumpers. De Haagse ploeg met. oud-Bona Starsspelers Van Haver en Han Wallaart, zal door de gro tere routine wel de beste kansen heb ben. LEIDEN In de tweede ronde van de landelyke KNSB-competitie ont moeten de Leidse topploegen van Phi lidor en LSG elkaar in een dubbele wedstryd. De zojuist gepromoveerde tientallen van LSG het eerste tien tal toonde zich vorig seizoen duidelyk de meerdere in de eerste klasse, ter- wyl het tweede na het kampioen schap in de Leidse schaakbond in de promotie wedstryden tegen twee an dere kampioenen zich van een plaats in de KNSB verzekerde komen za terdag gelyktydig uit tegen de eerste twee tientallen van Philidor. Gezien de sportieve rivaliteit tussen beide clubs belooft dit een felle stryd te worden. LSG zal zyn uiterste best De Amerikaanse bokser Bob Forster trekt een grimas als een dokter hem een bloedproef af neemt. Forster wordt getest voor de wereldtitelstrijd die hij op 18 november zal boksen tegen de re gerende kampioen Joe Frazier. doen Philidor te onttronen. Doordat laatste club echter zyn nieuwe aan winst Bakker zal laten meespelen, zal dit voor LSG een zware dobber zyn. De tweede tientallen van beide clubs zullen ongeveer tegen elkaar opgewassen zyn. Het Phüidor-team maakt echter een iets degelijker In druk. De vier tientallen ontmoeten elkaar zaterdag in de kantine van Cl06 8t Leembruggen, aanvang 14.00 uur. In Overschie zal het eerste tiental van Voorschoten de gast zyn van de plaatseiyke club, Overschie. Hoewel dit tiental zojuist uit de onderbond is gepromoveerd, moet het getuige zyn goede debuut door Voorschoten niet onderschat worden. Desondanks geef ik Voorschoten de beste kansen. De tyd zal leren wie de sterkste is. stemrecht hebben, maar ik wil er wel by zyn als de selectie wordt be sproken. Ik noem mezelf als chef d'equipe een duvelstoejager. Ik heb er voor te zorgen dat alles goed mar cheert. Ik ben een tydman. Ik ga precies schema's maken hoe alles in gedeeld moet worden voor een effec tieve. accurate werkwyze tydens de wereldkampioenschappen. In Leices- ter liep het uit de hand heb ik begre pen. Het was het eerste Jaar van Mahn als coach. Dan loopt natuurlyk alles niet zo soepel". Bestaat het gevaar niet dat Van Vliet zich toch met het sprinten gaat bemoeien het bloed kruipt tenslot te waar het niet gaan kan? "Nee, beslist niet. Ik zal natuurlyk wel ad viezen geven als dat nodig ls. Maar de voorbereiding, de training en de begeleiding is het werk van de coaches. Bovendien moeten de ren ners ook zelf serieus te werk gaan. Ik word beslist geen kindermeisje. En nogmaals: de sprinters prepareren DEN HAAG (ANP) De georganiseerde sport in Nederland is van mening dat het jaar 1971 voor de sportorganisaties een jaar van stagnatie en teruggang dreigt te worden, als de Twee de Kamer volgende week bij de begrotingsbehandeling van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk niet besluit de post subsidies voor landelijke sportorganisaties drastisch te verhogen. Gedacht wordt aan een subsidie van twee miljoen gulden. Deae subsidies aan sportorganisa ties worden uitgekeerd krachtens een regeling, die in 1967 na overleg tussen de georganiseerde sport en het ministerie tot stand kwam. Het doel was in de kosten van het admi nistratief en organisatorisch appa raat en voor een aantal propaganda- De Nederlandse honkbalbond en de softballers hebben besloten tot een samengaan. Het werd be klonken met een dronk door Mar tin Bremer namens de honkbal lers en Marga de Ruiter voor de softballen. en opleidingsactiviteiten de sportbon den met 60 procen* en de overkoepe lende organisaties met 70 procent tegemoet te komen. Na een aanloopperiode van twee Jaar zou het ministerie het gehele pakket voor zyn rekening nemen. Omdat het geld in 1968 en 1969 niet door de overheid kon worden opge bracht, zorgde in die jaren de Neder landse Sport Federatie uit de toto- gelden voor een bydrage van respec- tieveiyk 908.500 en 466.350 gld Brief De georganiseerde sport in Neder land zegt in een brief aan de leden ADVERTENTIE WITTE SINGEL 1, LEIDEN Voor ons krantenbedrijf zoeken wij een van minstens 15 jaar. WIJ BIEDEN een goed loon. WIJ VRAGEN verantwoordelijkheidsgevoel, accuratesse en het bezit van een fiets. U kunt zich persoonlijk aanmelden op werkdagen van 8.3017.30 uur bij de heer J. Breedeveld. van de Tweede Kamer ojn.: De sub sidie - advies - commissie adviseerde voor 1970 een totaal bedrag van f 5,9 miljoen uit te keren. Toegestaan werd f4.7 miljoen, waardoor in de kosten van de sportbonden en -koe pels niet voor 60 procent, maar voor slechts 47 procent wordt gesubsidi eerd Voor 1971 dreigt de situatie voor de sport nog ongunstiger te worden. De subsidie - advies - com missie acht voor dat Jaar een styging van het totaal subsidiebedrag 'tot f 6,7 miljoen noodzakeiyk. hetgeen gezien de forse kostenstijgingen, die belangryk zullen uitgaan boven het geen werd verwacht en de uitbrei ding van het aantal organisaties dat voor subsidie ln aanmerking wil ko men. thans als minimaal moet wor den aangemekt. Het ls dan ook zon neklaar dat het voor 1971 geraamde bedrag van f 4,8 miljoen nog aanzien lijk minder dan 40 procent van de subsidiabele kosten zullen dekken. Anders gezegd: De overheid ziet kerr- neiyk geen kans de subsidieregeling ook maar eingszins bevredigend uit te voeren. De schyvers van de brief stellen voorts vast. dat 1971 voor veel sport organisaties een jaar van stagnatie en teruggang dreigt te worden. Zy besluiten met de woorden: (rDe geor ganiseerde sport van Nederland wil dit schrikbeeld niet accepteren. Zy verlangt daarom van het parlement dat de pöst onder artikel 155 van de begroting 1971 van de minister van cultuur, recreatie en maatschappelyk werk met twee miljoen gulden wordt verhoogd, zodat de Integrale uitvoe ring van een door de overheid zelf ingestelde subsidieregeling wordt be naderd. Alleen dan kan het werk van de Nederlandse sportorganisaties ten behoeve van de ruim twee mil joen sportbeoefenaren, in het komen de jaar op bevredigende wyze wor den voortgezet". De ondertekenaars van de brief aan de leden van de Tweede Kamer zyn: Jhr mr. A. Feith, voorzitter Nederlandse Sportfederatie, prof. dr. J. H. Christiaanse, voorzitter Neder landse Christeiyke Sport Unie, H. Stapel, voorzitter Nederlandse Cul turele Sportbond. G. Kruyver voor zitter Nederlandse Katholieke Sport - .federatie.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19