Partijraad van KVP beslist vandaag over kernprogram Investeerders voeren race met tijd »Lh Steenkamp pessimistisch over samenwerking met PvdA deur naar kvp Stijging arbeids reserve adam als een splijtzwam? j Twee historici MACHINES WORDEN WEGWERPARTIKELEN van het haakje ZATERDAG 7 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DSCH DAGBLAD s or en na de zondvloed heet het .000,-ie waarin prof. dr. P. J. Bou- het één en ander over zijn le ver telt. Over indrukken en be- Marfcn. een tijd overziend die twee ctie jdoorlogen en een stroomversnel- rolerjomspant, waarin wij nog zitten, 'rijs Bouman mocht je iets ver- Inrujten. Hij was de historicus die e jaren vijftig als geen ander pijn vakgenoten de aandacht van goedroot publiek wist te boeien. Dat li met name door zijn boek Re de der Eenzamen. In dot boek de Groningse historicus-socioloog volstrekt eigen visie gegeven op perste 45 jaar van deze eeuw. In hoofdstukken had hij een 5 taferelen opgesteld. Korte stac- zinnen werden op de lezer af- urd. Het resultaat was en dat Bouman. geloof ik, ook vooral Iken nogal filmisch. Niet voor greep hij terug naar filmjour- 5te p als bron. anse de wereld van de vakbroeders oiletj Boumans Revolutie met ge lde gevoelens ontvangen. De Be hoogleraar W. den Boer, gaf op 'een boekbespreking een geestige- r niet uitsluitend vleiende onder Revolutie der Eenzamen, plak- of witboek? gen.l ct eeF*18,11 lcon' vonden zyn critici, pretentie van een nieuwe vorm geschiedschrijving niet waar en. De vorm was niet nieuw, de ►ntie te overtrokken. Hoe dan g97 het boek deed het bij een groot iek uitstekend, evenals zijn later tenen Vijf stromenland. n omstreden vakman dus, van is autobiografische notities iets 'acht mocht worden. Maar wat betreft, heeft Bouman die ver- ïtingen beschaamd. Zijn korte ta lmachtige zinnen doen het niet It werk, dat gebaat zou zijn met vat breedvoeriger en vooral diep- •phder vertel trans Bouman maakt 1duidelijk hce zijn weg tot de his- via de sociologie liep, hoeveel alfced een man als Weber op hem gehad. Hij vertelt met gro- lerbied over zijn begaafde maar studievriend dr. Van Leur. (het beeld, dat hij van zichzelf in de troeblerende vooroorlog- Bren, van zijn politieke opvattin- grajn die tyd en in de eerste oor- Jaren. is nogal bedroevend voor n intelligent en een zoveel preten- >nd man. Hij komt niet veel ver- Ie fc dan een opsomming van men- 1) e met wie hij ooit contact, heeft jrhouden, van boeken die hij ft gelezen en een wat vergoe- n bnd gladstrijken van bewegingen Nederlandse Unie. Wat tegen- intellect had kunnen zijn, zo- bijvoorbeeld bij Jan en Annie Ro- ftjn het geval is, hoe irritant ook A blyft steken in de bedoeling jisch te zijn, maar is het niet. Het jligst zijn de hoofdstukken over de ie testerende studentengeneraties en onmogelijkheid van dat soort pro- en. Maar over die onderwerpen is uurlijk al zo ongelooflijk veel ge- fl, dat men Bouman niet kwalijk nemen, dat hij niet origineel is. lezer dagen verscheen werk van 4 ander historicus, de juist voor l afscheidsrede overleden Leid- hoogleraar in de algemene ge- Üedenis Th. J. G. Locher. Zijn i%nden en leerlingen hadden al een wfcs van zijn artikelen verzameld ten cheid. Locher heeft nooit een ge ldig populair werk geschreven. Hij tft ook nooit het forum van de üngnbaarheid gezocht, als zijn tijd- jioten en collega's Geyl en Ro- dn. Hij was een kleine man, die D colleges, waarin hij vooral een kennis van zaken Oost-Euro- 4€' betreffende, ten toon spreidde, Q zekere onderkoeldheid meegaf. hem geen brede tafereelschilde- Igen, maar een verantwoord opge- ken gebouw, als bewijs wat je met fcchiedwetenschapmits conscien- ius en vlijtig beoefend, kunt berei- ti. Ik ben een van zijn slechte leer- ;en en mijn journalistieke ge il zegt me dat Locher best wat aan de weg had mogen timme- Jn. Als student vind je het contro- irsieel optreden van mensen als Ro- ein vaak interessanter dan het luwkeurige college van een man als dat meer aan de studeerka- dan aan een politiek strijdtoneel oet denken. eDat neemt niet weg. dat Locher !Stfeoties kende, al liep hij er niet mee v&t. koop. Op zijn eigen, wat stil humo- igfctische wijze heeft hij voor veel stu- enten een route gemarkeerd. Ik ér inner me bijvoorbeeld een college yer prerevolutionaire bewegingen in Rusland van de negentiende over anarchisten en Slavofie- waar je nu veel eer mee zou in- Êggen. Het berouw komt altijd te laat. /andaar dat ik me nu wel schuldig oei, omdat ik nooit meer de moeite genomen, om prof. Locher te (0I ertellen, hoeveel ik aan zijn lessen .j^eb gehad. Hoeveel ik, ondanks mijn ^iet zo wetenschappelijke instelling, |ob opgestoken van zijn waarschu wingen en vermaningen voor de voet- "ingels en klemmen op het pad van lie wetenschapsbeoefenaar. In geschiedenis van ver en nabij, fcoals deze bundel heet, is van die wel €"zichtige, maar toch ook uitge ven wetenschapsopvattingen het ige terug te vinden. Vandaar een warme aanbeveling van dit "erk, een bescheiden monument voor een geleerde, die niet voortdurend luid om aandacht en stilte vroeg. J JRS. èn, w: DEN HAAG (GPD) ,,Ik ben berg gelukkig met de uitspraak van Schmelzer, dat het kernprogramma zal wor den gebruikt als inbreng bij de kabinetsformatie. U begrijpt wel, dat is me uit het hart gegrepen. Toen het gemeen schappelijk urgentieprogramma dat KVP, ARP en CHU samen hebben opgesteld, uitkwam, had ik even het gevoel dat ons eigen programma geen betekenis meer zou hebben en dat we dus voor niets hadden gewerkt, maar ik ben blij dat het nu duidelijk gezegd is". Veelal is er door de afschrijvingen op het oude machinepark een flink bedrag bijeen gekomen om de inves tering te financieren, doch in de meeste gevallen is dat lang niet ge noeg. Er moet dan een aanvullende financiering bijkomen, doch aanvul lende financieringen zijn kostbaar. Tengevolge van de hoge rente stand moeten de ondernemers bij de bestelling van nieuwe werktuigen terdege uitkijken dat zij de zaak niet overtrekken. Er komt veel wikken en wegen, een uitgebreid markton derzoek. een calculatie van de afzet- en winstmogelijkheden aan te pas eer tot de aanschaffing van de nieuwe apparatuur wordt besloten. Elke gulden die erin wordt gestopt kost uiteindelijk een heleboel geld aan rente. Men kan gerust zeggen: wel tien procent. Gelukkig is er dan nog wel de fiscus die uitkomst biedt door bijna de helft van de rentelast voor zijn rekening te nemen, maar dat gebeurt niet als het bedrijf de DEN HAAG (GPD) De arbeids reserve van mannen en vrouwen (werklozen en mensen die op so ciale werkvoorzieningsobjecten wer ken) is in de afgelopen maand met 3600 gestegen tot 49.500. De stijging is voor een goed deel aan seizoeninvloeden toe te schrijven. Van de 38.000 mannen, die tot de ar beidsreserve behoorden, waren er 12.600 of ruim 33 pet. zes maan den of langer ingeschreven bij de arbeidsbureaus. Van deze 12.600 zijn er 8400 (22 pet.) al meer dan een jaar zonder werk. De werkloosheid is relatief 't grootst in de provincie Drenthe (1.7 pet), gevolgd door Friesland (1,6 pet) en Groningen (1,3 pet.). Het laagste percentage had andermaal de pro vincie Utrecht (0.7 pet.). De (geregistreerde) vraag naar mannelijk en vrouwelijk personeel daalde in oktober met 7900 tot 129.800. Deze daling in de vraag deed zich voor in vrijwel alle pro vincies. Scherpste daling: in Zuid en Noord-Holland (resp. 2000 en 1500). Vooral de vraag naar me taalbewerkers. bouwvakarbeiders en handelskantoorpersoneel ging omlaag. De daling is echter volle dig aan het seizoen toe te schrij ven, zodat de spanning op de ar beidsmarkt niet is verminderd. investering uit eigen middelen kan financieren. Afschrijvingen en reserveringen moeten ervoor zorgen dat zoveel mo gelijk zelf kan worden opgebracht, want door aangegane leningen moet de financiering binnen enkele jaren worden afgewikkeld. Niet voor niets SNEEK (ANP) De Gereformeer de Synode heeft gisteren in een be sloten zitting langdurig gesproken over de bezwaarschriften, die bij de synode waren ingediend tegen de op vattingen van prof. dr. H. M. Kui- tert. hoogleraar in de theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Het ging hierbij met nair.e om de Kelijkê andere doeleinden. Voor de vraag, of Adam als een nistorische fabrikanten van het bewapeningsma staat de industrie te trappelen van ongeduld om middellang krediet van de banken te bekomen. In enkele Jaren moeten de machi nes zichzelf hebben verdiend, omdat er anders een foute investering is ge daan. In een periode van vijf tot ze ven Jaar moet de machine worden vervangen, omdat anders de produk- tiekosten hoger komen te liggen dan die van de concurrent, die met een veel moderner apparatuur is uitge rust. De voorzitter van de Vereniging van Rubberfabrikanten heeft werke lijk de knuppel in het hoenderhok ge gooid door nog eens de vinger te leggen op de snelle technologische ontwikkeling en de gevolgen, die hieruit voortspruiten voor het be drijfsleven. Als inderdaad de rubber- versterkende vezel textielvezel, staalkoord of glasvezel kan wor den vervangen door slechts één rub ber component en deze rubber kan dan nog door gieten worden ver werkt, dan houdt dat in. dat vrijwel het gehele machinepark van de rub- berverwerkende industrie zou kunnen worden afgeschreven. WARE OMWENTELING Dit zou niet alleen gelden voor de bandenfabricage (Vredestein), maar ook voor grote aantallen, vooral technische rubberartikelen, zoals v- snaren. transportbanden, hogedruk- slangen voor brandweer en alle mo- figuur moet worden beschouwd, dan wel als een „leermodel". De synode sprak tenslotte uit, dat de ingebrachte bezwaren een t Uii fragmentarisch karakter dragen en J evolutie komen de industrieën ij teriaal zou zich een ware omwente ling voordoen. Behalve door de technologische li aKiiiciinai lovw aai oiwnti uiagtn si» als zodanig weinig bewijskracht heb- I voortzetting van de investennge ben. Niettemin moest de synode vast- de knoop met het steeds dunner wor stellen. dat de ontkenning door dr. dende geld en vooral met te verge- Kuitert van de historiciteit van de ten met het vraagstuk van de geld- zondeval als de afwending van de ontwaarding. Door nuddel van af mens van God aan het begin van de schrUving op basis van de historische kostprijs komt men al lang niet meer aan zijn trekken, zelfs niet al zou de afschrijvingstermijn tot op een minimum worden ingekrompen. De geldontwaarding maakt dat de door het Centraal Bureau voor de Statistiek verzamelde gegevens be treffende de investeringsactiviteiten In ons land weinig doorzichtig wor den Naar geldwaarde uitgedrukt komt men altijd nog op een bevredigende stijging van de ge ïnvesteerde bedragen, maar op de keper beschouwd is de expansie lang niet zo groot als zij lijkt. Qua volu me Is de stijging veel minder om vangrijk. Dezer dagen werd door het CBS bekend gemaakt dat in het eerste menselijke geschiedenis, niet in over eenstemming is met wat de synode van Amsterdam daarover in 1967 heeft uitgesproken. Gesteld werd toen. dat zowel de belijdenis van de kerk als de H. Schrift duidelijk een fundamentele betekenis toekennen aan de geschiedenis van de zonde val en dat deze daarom ook als van wezenlijk belang voor de verkondi ging van het evangelie als gezagheb bend moet worden gehandhaafd. Tenslotte heeft de synode een de- putaatschap ingesteld om in deze situatie het gesprek voort te zettten in een ernstig zoeken naar onderlinge eenheid, ook in die zaken waarin duidelijk verschil van mening open baar werd. ADVERTENTIE CONSTRUCTIE- AUTOGEEN EN ELEKTRISCH LASBEDRIJF H. J. A. WELLING vraagt voor spoedige indiensttreding 2 ELEKTR. en AUTOG. LASSERS/BANKWERKERS WIJ BIEDEN U: Hoog loon. Vijfdaagse werkweek. koffiepauze. Drie weken aaneengesloten vakantie Mogelijkheid tot opname in grate levensverz. Deelname in bedrijfspensioenfonds metaalnijverheid. Aanmeldingen dagelijks van 7,30 tot 17.00 uur of telefonisch onder de nrs. 31775 en 32981. Prof. Steenkamp halfjaar in totaal voor f 14,2 miljard aan investeringen werd uitgegeven. Naar geldswaarde gerekend was dit 14.5 procent meer dan in het over eenkomstige tijdvak van 1969. toen ook al een belangrijke stijging ten opzichte van het voorafgaande jaar werd opgetekend. De groei van dit Jaar moest echter voor een belang rijk deel worden toegeschreven aan de invloed van de prijsstijgingen voor kapitaalgoederen. Volgens de hoeveelheidsindex, wel ke eveneens door het CBS is bere kend, kan worden nagegaan, dat de investeringen wat volume betreft in het eerste kwartaal slechts 5 procent boven het peil van verleden jaar uit kwamen en in het tweede kwartaal 9 procent. Over het eerste halfjaar gerekend kwam de groei naar hoeveelheid uit op 7 procent, dus minder dan de helft van het percentage, dat door de waarde werd aangegeven. Toch moeten de bedrijven voortgaan het investeringstempo zo hoog mogelijk op te schroeven, omdat dit de enige manier is om de kostenontwikkeling enigermate by te benen. Niet voor niets heeft de president van de raad van bestuur van het we reldomvattende Philipsconcern de uitkering ineens van f 400 een com plete waanzin genoemd. Uiteindelijk is niemand met dergelijke uitkerin gen gebaat, ook al waant men zich een ogenblik als een soort schatbe waarder. In de toekomst zal Jan met de pet het moeten bezuren, omdat niet al leen de pryzen van de dagelijkse ver- bruiksartikelen met de stroom wor den meegesleurd, maar ook omdat zyn pensioenrechten met de geldont waarding in de rutschbaan zitten. Helaas, is voor de meeste mensen gepolijst koper aantrekkelijker dan goud. Machines alleen kunnen de vaart van de geldontwaarding niet strem men. Ook de werknemers zullen bU gezamenlijke opbouw van het toe komstige welvaartspeil moeten zor gen dat zy hun steentje bijdragen door de inkomensstijging niet boven de vermeerdering van het nationaal produkt te doen uitkomen. (Van onze financiële medewerker) Investeerders aller landen ver enigt u, want er komt een tyd waar in de wedloop met de technologische ontwikkelingen niet meer kan wor den bijgehouden. Steeds sneller is de evolutie op technisch gebied en de machines, die vandaag worden aan geschaft zijn als zij geinstalleerd worden al verouderd, zodat zU eigen lijk tot de wegwerpartikelen behoren, die in onze tijd zoveel opgang ma ken. Soms wordt men met de neus gedrukt op de vraagstukken, die de ondernemers in vrijwel alle bedrijfs takken bezighouden. Nu eens is het de textielnijverheid, die verplicht is het nog maar enkele Jaren oude ma chinepark naar de schroothoop te verwijzen, dan is het de papierindu strie of het krantenbedryf, dat haast amechtig achter de technische ont wikkeling aanholt. Door de voorzit ter van de Vereniging van Rubber fabrikanten is in dit opzicht weer eens verheldering gegeven van het toekomstbeeld, dat niet alleen de autobandenfabrikanten regardeert, maar ook de vervaardigers van syn thetische vezels, die voor de karkas sen van de tot nu toe gebruikte ban den moeten zorgdragen. Ongetwijfeld zijn de marktonder zoekers van de grote industrieën, Dr. P. J. Bouman Voor en na de zondvloed, Arbeiderspers, Floret reeks no. 28. Dr. Th. J. G. Locher Geschie denis van ver en nabij, Universitaire Pers Leiden. die zich met de vervaardiging van dergelijke vezels en garens bezighou den allang op de hoogte van de ont wikkelingen op dit gebied. Deson danks heeft AKZO nog niet zo lang geleden besloten tot een sterke uit breiding van de produktiecapaciteit van bandenkoord, zowel van stalen draden als van glasvezels, nylon en rayon. Het zijn uitbreidingen van de produktiecapaciteiten. waarmee in vesteringen van honderden miljoenen zijn gemoeid. Dat zegt prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp, hoogleraar te Eind hoven, lid van de Eerste Kamer en programmamaker van de KVP. Hij was de aanvoerder van de werkgroep die zich vorig jaar op last van de KVP-partijraad terugtrok in een Brabants retrai tehuis om een programma te ont werpen. dat de KVP een vooruit strevend gezicht zou moeten ge ven. Dat programma is inmiddels door de party gegaan en zal vrijdag en zaterdag in de partijraad, die dan in het Haagse Congresgebouw bij een komt, zijn definitieve vorm krygen. Wordt het zonder al te in grijpende wijzigingen aanvaard, dan ziet de KVP er ook in de ogen van Pen Uyl en Vondeling progressief genoeg uit om weer op vriendschap aan te sturen. Maar hoe het programma precies uit de bus zal komen, moet nog wor den afgewacht. Er is een vloed van amendementen, die vrijdagavond gaat. Wordt men het in die werk groepen niet eens. dan komt de zaak zaterdagmorgen in plenaire zitting opnieuw aan de orde Jongeren en radicalen hebben zich inmiddels op initiatief van de radicaal Paul Beugels sterk gemaakt om het programma zo ongeschon den mogelijk door de partijraad te krijgen. "We hebben goede hoop dat het wel zal lukken',, zegt jonge- renvoorzitter mr. Coen Winters, die het kernprogramma-Steenkamp van harte onderschrijft. Radicalen en jongeren willen ook proberen het gemeenschappelijk ur gentieprogramma van de drie con fessionele partijen, dat op sommige punten wat minder ver gaat dan het programma-Steenkamp. verbe terd te krijgen. Vooral op het punt van staatsrechterlijke vernieuwing en van de zedelijkheidswetgeving is dat, programma wat mager uitgevallen. Of daaraan nog veel te doen valt, betwijfelen ook de radicalen Het partijbestuur heeft in ieder geval de mogelijkheid geschapen ook daarover zaterdag te praten. Er is beloofd dat eventuele aanvullin gen zullen worden doorgegeven aan de stuurgroep uit de drie parijen, die het gemeenschappelijk program ma heeft opgesteld. Prof. Steenkamp heeft van die stuurgroep deel uitgemaakt, maar zat, toen het urgentieprogramma definitieve vorm kreeg, in Rome voor een congres over religie en po litiek. Over het algemeen heeft hU eerst door een viertal werkgroepen wel waardering voor het stuk van de drie partijen en hy vindt het dan ook jammer dat de verschillen met zyn eigen programma zoveel accent hebben gekregen. "Het is natuurlijk een minimumprogramma", zegt hij. "ARP en CHU zijn er ook nog. Je kunt nooit venvachten dat je opti maal je zin krijgt". De radicalen vonden ook de in spraak van de partyorganen onvol doende. STEENKAMP: "Die inspraak is er in het programma-Steenkamp ge weest en dus indirect ook in het ur gentieprogramma van de drie. Maar als men er nog iets aan wil doen, moet men zaterdag zijn kans grij pen, anders lukt het niet meer. Het programma kan straks natuurlijk niet nogeens door drie partijen, an ders wordt het een eindeloze proce dure. STEENKAMP: "Ik vind de com binatie wel belangrijk, hoewel mijn ideaal niet de CDU is. maar een grote, brede volkspartij, links van het centrum, waarin plaats is voor zowel christenen als humanisten. Ook in PvdA en WD zitten men sen die je op zo'n uitgangspunt kunt verenigen. Ik juich de samenwer king tussen KVP. ARP en CHU wel toe als een stukje concrete party - vernieuwing, maar het is voor my niet de laatste stap. Een monopolie- party voor ohristenen vind ik jam mer. Christeiyke politiek als zodanig bestaat niet, wel een politiek die door het evangelie wordt Ingegeven. Dat is geen eenvoudige zaak. De kerk is hierin al verder dan de po litiek: veel jonge priesters zyn zich sterk bewust van de sociale noden. Noordwykerhout. zegt men wel eens. ligt duidelyk voor op het binnenhof". Wat zyn de kansen voor een der gelijk brede volksparty? STEENKAMP: "Dat moet groei en. We moeten om te beginnen de drie confessionele part yen links van het midden zien te krygen. De KVP is al het verst op weg naar decon fessionalisering. ARP en CHU zul len ongetwyfeld volgen. De eerste- tekenen zyn ook in deze partyen al merkbaar. sIk heb in Italië ervaren dat veel christenen elkaar links van het centrum kunnen vinden. Men noemde er de KVP de enige chris ten-democratische party in Europa die zich werkeiyk heeft vernieuwd. STEENKAMP: "Om meer dan een reden liever met de PvdA dan met de WD, dat is bekend. Mr. Geertsema heeft tot myn verbazing de vorige week op het congres van de liberale Jongeren wel alle ver schilpunten weggewuifd, maar het gaat by de keuze van een regerings partner natuuriyk niet alleen om programmapunten, maar ook om de mentaliteit van een party. Maar eeriyk gezegd zie ik het er voorlopig met de PvdA nog niet van komen. De verhouding is moeiiyk en de PvdA stelt scherpe voorwaar den. Het zal dan ook wel weer op samenwerking met de WD uitdraai en. Ik word er wel een beetje moe deloos van. Terwyi de drie confessionele par tijen deze week in het kamerdebat over de winteruitkering voor bejaar de bystandstrekkers de PvdA weer eens in haar hemd lieten staan, kwam achter de schermen het eer ste voorzichtige contact tot stand tussen een aantal progressieve figu ren uit die partijen ec de top van de PvdA. Men sprak met elkaar kort nadat Vondeling de deur naar de KVP. vorig Jaar zo hardhandig door Lammers op het Haagse partycon- gres dichtgegooid, van het haakje had gedaan, nadat de partyraad de ze deur reeds in september op een kier had gezet. Vondeling stak in zyn radiopraat- Je dinsdag de hand uit naar de KVP-Jongeren, die eerder op hun Arnhemse congres hadden laten we ten liever met de PvdA in zee te gaan dan weer met de WD. Hy concludeerde dat de KVP in de rui ts geraakt en bezig is zich getui ge het ambitieuze programma-Steen kamp te vernieuwen. Alleen de Ka merfractie stelt zich naar het oor deel van Vondeling nog te behou dend op. Maar ook hy kan weten dat de rol van deze fractie niet zo groot meer is. Dit weekend neemt Veringa de feiteiyke leiding in de KVP van Schmelzer over en veel conservatieve KVP'ers in de Tweede Kamer lopen op hun laatste benen. Dat behoeft geen beletsel te zyn om met de KVP te gaan praten. Het tweede 'beletsel werd donder dag uit de weg geruimd, toen Von deling in een gesprek met Eindho- vense studenten de eis liet vallen, dat de KVP met de WD zou moe ten breken. Tegeiykertyd liet frac tieleider Den Uyl weten, dat het programma-Steenkamp een goede basis voor een gesprek zou zyn, als de partyraad. die vandaag in het Haagse Congresgebouw over dat pro gramma moet oordelen, er niet te veel aan zou tornen. Zo te zien voor veel progressieven dus een snelle ontwikkeling naar be tere tyden. Maar of het er van komt. moet nog worden afgewacht. De grote moeiiykheid is dat geen van beide partilen de eerste echte grote stap wil doen. Vondeling ver wacht van de KVP het initiatief voor een gesprek, maar in de KVP meent men dat hy eerst maar eens over de brug moet komen, door te zorgen voor intrekking van de mo- tie-Lammers. De PvdA wil daaraan echter alleen voldoen als de KVP tenminste zou la ten blijken een ande re partner dan de WD te willen zoeken en tot de afsluiting van een groot regeerakkoord te willen ko men. En dan nog zou een gesprek tenminste tot overeenstemming moe ten leiden over de hoofdpunten van een kabinetsprogramma, alsme de over de mensen die dat program ma zouden moeten uitvoeren. Het is begrypeiyk dat de PvdA zich deze keer beter wil indekken dan zes jaar geleden to°n het sa menwerking met de KVP aanging in het kabinet-Cals. het kabinet dat al na twee Jaar zo rigoreus door Schmelzer om zeep werd geholpen. Maar van de KVP kan moeiiyk worden verwacht dat zy zich nu al uitspreekt ten gunste van samen werking met een party, waarvan het programma nog niet vaststaat (dat gebeurt pas in februari) maar waar van nog moet worden afgewacht hoe zy zich onder André van der Louw zal opstellen. Een intentieverklaring ten gunste van samenwerking met de PvdA zou bovendien Geertsema onmiddeliyk in de hoogste boom Ja gen, met alle gevolgen van dien. Geertsema is toch al wat nurks over het schimmige gedoe van de confessionelen rond het af te sluiten regeerakkoord. Biesheuvel wil van een dergeiyk akkoord niets weten. Hy is van plan zo ongebonden moge- ïyk de verkiezingen in te 'gaan om straks de handen by de kabinets formatie vry te hebben. Vandaag moet biyken of de KVP hem daar in volgt.. Biesheuvel heeft de afge lopen dagen wel steeds meer de steun van Schmelzer gekregen, die steeds geïrriteerder raakt over de avances van zyn party aan het adres van de PvdA. Schmelzer reageerde deze week al woedend op de conclu sie van Vondeling dat in de KVP de tractie zich anders gedraagt dan de partij-top. iets dat overigens ieder een die geen oogkleppen draagt kan zien. Maar. zoals gezegd: Schmelzer rol is zo goed als ten einde en het is Veringa die het nu moet zeggen. In Elseviers Week- I blad van deze week verklaart I hy zich bereid, als het even kan tot een groot regeerakkoord te komen. Wat een herstel van de rooms- rod e coalitie ook nog in de weg staat is het initiatiefvoorstel dat de P.v.d.A. sameun met D'66 en PPR heeft ingediend en waarin de invoe ring van een districtenstelsel is ge koppeld aan de rechtstreekse verkie zing van de kabinetsformateur. Voor dat laatste idee is een meerderheid in de drie confessionele partyen niet geporteerd, voor het eerste weL Waarom Den Uyl zich Juist op dit moment zo sterk op die koppe ling heeft vastgelegd, begrijpt nie mand. Wil hy alsnog een laatste, vruchteloze poging ondernemen om het Progressief Akkoord leven ln te blazen? Het zou zyn radicale ach terban. die zich met het lonken naar de KVP wel niet erg gelukkig zal voelen, misschien tevreden stel len. R. W. HEIDING4

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7