V er keer 11 om CdK STROOIDE MET CULTUURPENNINGEN leren wijk bouwrijp: hosten f 70 miljoen Sint nu op woensdag naar Leiden Binnenstad spiegelen aan ideeen van elders schouw burg- vraagstuk Kruisinga in Leiden Magneet Circulatieplan Commissie Kore vaa rs traa t -Geregracht- Levenclaal JAARCONCERT CRESCENDO Memoires van Chroesjtsjow verschijnen in Amerika Film-en Tiroleravond E (AG 7 NOVEMBER 1970 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 3 SN De verkeersmaatrege- het nieuwe verkeerscircula- voor de bedrijvige driehoek irstraat-Geregracht-Leven- de gemeenteraad on- in besluit heeft genomen, zul- a istaande dinsdag voor het i gedeelte van kracht wor- belangiajkste ervan is dat al- :er van de Jan van Hou tbr ug binnenstad niet meer recht- n tar de Korevaarstraat mag. ^echtsaf naar de Geregracht jaf naar de Jan van Houtka Alleen de bussen van het ir vervoer vormen hierop een "f ;ring. Daarvoor wordt een busbaan gemaakt. andere ingrijpende verande rde (voorlopig algehele) alslui- 'f(n de Geregracht uit de rich- vendaal. Dat voorlopige geldt gereedkomen van de te ver- Oranjeboomstraat. welk werk e gang is. Daarna zal welis- waar de Geregracht vanaf het Le vendaal weer toegankelijk zijn, maar uitsluitend voor halverwege linksaf Vierde Binnenvestgracht) of rechtsaf (Oranjeboomstraat) gaand verkeer. Rechtdoor naar het kruispunt Jan van Houtbrug-Korevaarstraat blijft voor alle verkeer verboden, behalve voor het openbaar vervoer dat daar voor een speciale busbaan krijgt. Zoals de tekening laat zien wordt de nieuwe verkeerscirculatie aange geven door dikke zwarte richtingpij len. Deze staan getekend in de stra ten waarin uitsluitend nog éénrich tingsverkeer zal zijn toegestaan. Waar deze zwarte pijlen niet staan is verkeer in beide richtingen toe gestaan. Er komen zogenaamde verkeers- druppels in het wegdek op het kruis punt Korevaarstraat-Jan van Hout- kade/brug, het kruispunt Levendaal -Korevaarstraat en het kruispunt Geregracht-Oranjeboomstraat. Deze worden momenteel aangebracht bin nen de afzethekken, wat enige extra oplettendheid van de verkeersdeelne mers zal vragen. Wat wel op de tekening (van de toekomstige situatie) staat, maar nog niet is gerealiseerd, is de af braak van het pand Levendaal 26 op de hoek van de Korevaarstraat. Hoe wel het pand vorig jaar reeds eigen dom van de gemeente is geworden en 't onteigeningsvonnis voortgezet ge bruik bepaalde tot uiterlijk 9 no vember 1969 (later door de gemeen te verlengd tot 9 mei 1970) heeft de bewoner nog geen oplossing gevon den. Tot aan de afbraak zal de ver- keersdoorgang ter plaatse een beet je benauwd blijven. In de nacht van maandag op dins dag zal gemeentewerken in overleg met de politie de noodzakelijke be wegwijzering voor de nieuwe situ atie aanbrengen. De politie zal dins- morgen nadrukkelijk aanwezig zijn om de weggebruikers met de nieuwe situatie vertrouwd te maken. LEIDEN In overleg met het se natorenconvent hebben burgemees ter en wethouders besloten een commissie ad hoc in te stellen voor de behandeling van het schouwburgvraagstuk. In deze commissie zijn alle negen fracties van de gemeenteraad vertegen woordigd. De commissie heeft tot taak burgemeester en wethouders te adviseren over alle aspecten, verbonden aan de bouw van een nieuwe schouwburg en de restau ratie van de oude schouwburg. Zoals burgemeester en wethouders in antwoord op vragen van het raads lid Van Aken onlangs reeds be kend maakten, zijn de plannen voor de bouw van een nieuwe schouwburg min of meer in een impasse geraakt, doordat de archi tect niet bleek te kunnen voldoen aan de gestelde bouwsomlimiet en de bouwkundige programmaeisen. De kernvraag waarvoor het college zich thans ziet gesteld is of voort gegaan moet worden met de oor spronkelijke opzet van èn een nieuwe schouwburg èn restauratie van de oude of dat voorlopig alle krachten moeten worden gericht op snelle restauratie en aanpassing van de oude schouwburg. Deze vraag en een daarop betrekking hebbend advies van de Culturele Raad zullen aan de orde worden ge steld tijdens de eerste vergadering van de commissie schouwburg- vraagstuk op 12 november as. De commissie is als volgt samenge steld: mevr. Den Haan-Groen (voor zitter). Van Aken, Ham. Zunder- man, Hoeven, Amptmeyer. Kuyper. Gerkema, mej. Kappeyne van de Coppello. mevr. Geelkerken-Brus- see, Padt en Roosenschoon (secre taris) ATLETIEK Bij het begin van het atletiekseizoen in Zuid-Afrika liep de 16-jarige Zuidafrikaanse sprintster Claudia van Straaten gis teren tweemaal een nieuw nationaal record op de 200 meter. In de serie kwam zij tot 23,6; in de finale tot 23,5 sec. WIELRENNEN De Limburg se profrenner Harry Steevens gaat volgend seizoen rijden voor de Bel gische ploeg Magniflex-Hertenkamp. Steevens reed de laatste Jaren voor Caballero. LEIDEN De commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz, was gis termiddag naar Leiden gekomen om "cultuurpenningen'* uit te reiken. In een door Iskar Aribo muzikaal om lijste bijeenkomst in de burgerzaal van het stadhuis reikte hij de prijs van de Culturele Raad van Zuid-Hol land 1970 uit aan de Volksuniversi teit K. en O. en haar directeur A. J. v. d. Pompe (op grote foto). Zowel de commissaris als Jury secretaris P. Reurslag prezen het belangrijke werk, zowel plaatselijk als regionaal. Cul turele Raad-voorzitter H. Roelfsema sprak een openingswoord, prof. dr. H. Brouwer, voorzitter van K en O, en directeur v. d. Pompe een dank woord en burgemeester mr. G. C. v. d. Willigen een slotwoord. Het Leids Politie Muziek Gezelschap kreeg eer der op de middag de gouden penning van de Culturele Raad i.v.m. het vijftigjarig bestaan. Het korps speel de vóór het vlaggende politiebureau en voorzitter De la Rivière (midden) en secretaris Van Ek (rechts) te kenden onder toeziend oog van mr. Klaasesz voor ontvangst. (Foto's LD/Holvast) ril >EN Na de bijna tien aiti gulden, die reeds in de r0 wijkgrond zijn gestoken, is et bouwrijp maken van dit eel nog een bedrag van Ëj[ 70 miljoen nodig. Om ver- ,"g in het werk te voorko- t, s het nodig, dat de raad in van 30 novem- )t grootste deel van dit be- roteert. Het voorstel is naar idscommisie voor openbare 'i om advies, s 3 |tit te voeren werken omvatten grondonderzoek en kartering d erwjjderen van de vroegere nhplaats, het dempen van slo- ei et ophogen en egaliseren van IV in, de aanleg van wegen en ig, de bouw van bruggen en s, de aanleg van watergangen en van een kade langs de Slaagh- sloot en de Zijl, de bouw van gema len, de aanleg van een speeltuin en tennisbanen, het treffen van voorzie ningen voor een aanloopcentrum en de uitvoering van kunstwerken ter verfraaiing van de wijk. Voor dit al les is f 65.496.000 nodig. Buiten beschouwing zijn nog gela ten de kosten voor de bouw van een viaduct in de verlengde Marnixstraat de verdere aanleg van deze weg, de aanleg van een jachthaven en de aanleg van volkstuinen. Kredieten hiervoor geraamd op bijna f 10 miljoen zullen afzonderlijk wor den gevraagd. Gedeputeerde Staten hebben aan bestemmingsplan Meren wijk geen het meest noordelijke deel van het goedkeuring gehecht. Een strook langs de geprojecteerde provinciale- weg no. 6 zal niet mogen worden be bouwd, maar hoe de oplossing van dit probleem ook zal uitvallen, zij zal van geen of meer geringe invloed zijn op de kosten voor het bouwrijp maken, aldus zeggen burgemeester en wethouders. LEIDEN Staatssecretaris Krui singa van Volksgezondheid zal za terdag 14 november in Leiden een lezing houden over het onderwerp „Problemen rond de milieuhygiëne". Hij doet dit ter gelegenheid van een kamer kring-vergadering van de CHU die om tien uur 's ochtends begint in Den Burcht. LEIDEN Sint Nicolaas maakt 18 november zijn glorieuze intocht in Leiden. De door het comité van onderwijskrachten georganiseerde rondrit door de binnenstad is op woensdagmiddag en niet zoals vorige Jaren op dinsdag tussen de middag. Hierdoor zullen meer kinderen en moeders met kleuters de goedheilig man kunnen verwelkomen. Tot nog toe was het zo, dat de eerste klassers een feestmiddag had den. Vijftienhonderd kinderen wacht ten de Sint op het Stadhuisplein op en hadden na de ontvangst door bur gemeester en wethouders feest in de Stadsgehoorzaal. De andere kinderen kregen voor de optocht geen vrij van school. De commissie heeft de intocht ge wijzigd om alle kinderen in de gele genheid te stellen de intocht te zien. De eerste klassers hebben hun feest nu op woensdagochtend. De Jeugd krygt bezoek van Sint en Pieten, die om half tien in het stadhuis worden ontvangen. Het Spaanse bezoek arri veert ditmaal op geheimzinnige wijze in de Sleutelstad. 's Middags om 2 uur begint de intocht bij het NZH-gebouw aan de Rijnsburgerweg, waar tevens het slot is. De optocht wordt grootser dan vorige Jaren, mede door finan ciële steun van het Leids City Cen trum. Onderwijskrachten en LCC staan op het standpunt, dat de stoet voor LEIDEN Het amateur-muziek gezelschap Crescendo, dat vorige week in Rotterdam het bondscon- cours 1970 heeft gewonnen, gaf gis teravond in het Antoniusclubhuis voor de 19de maal haar Jaarconcert. Vol ijver wierpen de musici zich achter eenvolgens op de Paraatmars, de moeilijke concertwals Schwarzwald- klange en de tango Nena. Het Blu- menlied van Lange klonk zeer fraai, waarna James Last op klompen luis ter werd bijgezet door een vrouwen koortje dat in Beierse kledy gesto ken was. Met de Progressio-mars werd het programma voor de pauze besloten. Het hoogtepunt van de avond werd gevormd door een selectie uit Die lustige Witwe van Franz Léhar. Steeds opnieuw blijkt, hoeveel muzi kaal talent er onder ons volk schuilt. De sopranen R. Viele en C. J. van Dorp behoren daar zeker toe; hun timbre is natuurlijk en welluidend, en hoewel mevr. Viele een minder groot volume heeft dan haar collega is haar toonomvang opvallend rijk. De tenor G. Siebert heeft van natu re een mooie stem, maar hij moet deze nog wat meer onder controle zien te krijgen; in zijn soil was hij meestal te hard, daartegenover staat dat hij in staat was om af en toe een heel mannenkoor te vervangen. Dat alles met begeleiding van het orkest, dat onder dirigent W. van Strien i goed uit de moeilijke partituur kwam. Volgend jaar een jubileumvoorstel- I lingGrafin Maritza. Dames en he- ren. die mee willen zingen kunnen zich melden. Het gaat bij dit gezel schap in de eerste plaats om het ple zier (de resultaten komen dan van zelf wel). R. O. HARMS en door kinderen i6 en dus worden geen commerciële doeleinden nage streefd zoals bijv. bij de intocht van de Sint in Amsterdam. Er werken twee muziekkorpsen mee Jong K en G en de drumband Leiderdorp met majorettes alsmede jeugdver enigingen. De nieuwe ladderwagen NEW YORK (AP) Life Magazi ne en Little Brown and Co. zullen gezamenlijk de memoires van de voormalige Russische partijleider, Nikita Croesjtsjow, gaan publice ren. Er is niet gezegd hoe men komt aan het 275.000 woorden tellende manuscript, maar beide uitgevers zijn volkomen overtuigd van de echtheid. Little Brown and Co. zullen het boek. dat „Chroesjtsjow Remembers" gaat heten, gaan verkopen op 21 december. Life zal uittreksels pu bliceren in vier afleveringen, be ginnend op maandag 23 november. Een inleiding zal worden geschre ven door Edward Crankshaw, een deskundige op het gebied van de Sow jet-Unie. van de Leidse brandweer rijdt mee en heeft zakken vol pakjes „aan boord". De route van de optocht, waarbij Sint Nicolaas in een koets rijdt, is als volgt: StationspleinStations weg— Steenstraat— Blauwpoortsbrug PrinsessekadeKort Rapenburg— B reestraatGangetje— Nieuwe Rijn Hooigracht Oude Rijn Haarlemmerstraat— Turfmarkt- BeestenmarktMolenwerfSchut tersveld weg— Stationsplein. ADVERTENTIE MIDDELHOEK'S Reis- en Passagebureau STADHUISPLEIN 3 Tel. 01710—40641 HAVEN 21A I"eL 01710—3222232422 DINSDAG LEIDEN 17 november a.s. in de Stadsgehoorzaal •niowv»»'" Reislilms met uw vakintlertoel in 1971 Na afloop gelegenheid tot dansen Toegangsprijs 11.50 kaarten verkrijgbaar bij uw boekingskantoor )e' HANS MELKERT HANTEERT DE LOEP WEER EENS LEIDEN Nee, het is geen Leidse toekomstvisie, dit kleine plaat je met een passage erop. Het is af komstig uit Gouda, waar men met de binnenstandsplannen verder is dan in Leiden. Het is één van de ideeën van elders, die me weer eens deden grijpen naar de binnenstads loep. Het andere komt uit Utrecht en is beslist ook de moeite waard. Overigens. passage-ideeën leven ook wel in Leiden. Ik weet, dat bij de dienst stadsontwikkeling het in deze rubriek „Binnenstad onder de loep" geopperde en op tekening uit gewerkte idee om de Donkersteeg te „overdekken" in goede aarde is ge vallen. Verdergaand op de wandel route tussen Breestraat en Haarlem merstraat kun Je hetzelfde doen met de Maarsmans teeg. Het passage-idee niet uitvoerbaar voor bestaande straten? Ik hoor het sommigen zeggen. Maar is het on derzocht? In Gouda gaat men ook een dergelijke smalle straat van een dak voorzien. Nu is het straatje prome Bestemmingsplan U mag m\j als oud-Gouwenaar vragen: wat heeft Gouda, dat Leiden niet heeft? Ik heb een diplomatiek antwoord: sinds kort een bestem mingsplan, waarin de lijnen wor den aangegeven waarlangs de oude city zal uitgroeien. En dat is in elk geval meer dan Leiden, waar we nog steeds incidenteel (zie het voorbeeld van de Hoogstraat-Nieuwe Rijn) werken, maar geen schema hebben om het geheel te kunnen overzien. Ik weet dat het komt, maar spoed lijkt geboden. Dat nieuwe winkelcentrum wordt één groot voetgangersgebied, door sneden door één éénrichtingsverkeers Taxi-ringlijn Over naar Utrecht en iets heel an ders. Daar gaat maandag over een week een „taxi-ringlijn" van start en dat lijkt me een idee om ook voor Leiden eens over te denken. De Ra- tax gaat met vier busjes een tien- minutendienst onderhouden op een ringlijn, die voornamelijk het oude stadsgedeelte bedient, waar de bus sen van het openbaar vervoer niet komen. Ook de Leidse binnenstad kent dit. De gemeente Utrecht ziet de taxl- ringiyn als een aanvulling op het be In de bus-taxi kunnen acht per sonen zitten. De ringtaxi rijdt van maandag tot en met vrijdag van 7 tot 19 uur en op zaterdag van 9 tot 21 uur. Een rit met de ringtaxi gaat drie kwartjes kosten. Dat kan gelden voor maximaal de gehele 7 km lange ring van twintig haltes of voor deel trajecten. De ondernemer hoopt op veel overlappend gebruik om aan een redelijke bezettingsgraad te komen. Als de 24 ritten per dag per wa gen 180 reizigers vervoeren, wordt quitte gespeeld. nade geworden en daar heeft men meteen siertegels gelegd. Goede leer voor Leiden, waar de Haarlemmer straat al zo lang in de proefperiode Is: leg meteen de sierbestrating aan, want dan „doet" een promenade het veel beter. route volgens een nieuw tracé. Gou da streeft naar een nieuwe city in 1980-1985. De plannenmakers zien de best functionerende city gelijktijdig als ontmoetingsplaats, werkplaats, woonplaats en vermaakplaats. Het centrum moet levendig en contract- rijk zijn. Aan het karakter wordt geen schade gedaan door schaal en maat in de gaten te houden. staand openbaar vervoer. Ze ziet geen bezwaren voor de bedrijfsuitkomsten van het openbaar vervoer, omdat de route van de taxi-ringlijn geheel an ders is dan door de bestaande buslij nen wordt bereden. De enkele raak punten aan halteplaatsen kunnen Juist eerder het gebruik van beide vervoerssoorten stimuleren. B. en W. vinden, dat ook de gewone taxi's geen nadelige invloed van de ring lijn zullen ondervinden, omdat deze geen vervoer van huis tot huis le vert

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3