Een oud-zeeman f ontdekte nieuwe horizonten bij Hoogoven! HOOGOVENS IJMUIDEN „Als ik terugzie zeg ik: nee, ik heb er geen spijt van" te» ire Theo Billekens is afkomstig uit Limburg. Hij is 32 jaar oud, gehuwd en heeft twee kinderen. Hij werkt nu 6 jaar bij Hoogovens, eerst als rangeerder, later ook als treinregelaar in het seinhuis. Was het niet moeilijk voor u als Limburger om aan het leven in het Noorden te wennen Hoe kwam u bij Hoogovens Wat werdu bij Hoogovens? Hebt u veel zien veranderen Wat wordt nog meer vervoerd? Veel contact met mensen Veel afwisseling? Ach nee, ik ben altijd een wat "uithuizig" type geweest. Daarbij komt dat ik vanaf m'n 19e gevaren heb. Dan is de overgang niet zo groot. Als zeeman was ik veel vrijheid gewend. Het idee om binnen opge sloten te zitten, trok me niet aan. Hoogovens ligt dicht bij zee en heeft eigen havens. Ik dacht: zo kom je toch nog eens in contact met het water. Ik ben rangeerder geworden. Hoogovens heeft ongeveer 55 loco's, 1100 wagens en ruim 200 km eigen rails met bijna 1000 wissels en kruisingen en daar heb je natuurlijk veel mee te maken. Eerst krijg je een opleiding van 6 weken. Daar leer je veel. Weten hoe de sporen lopen. Waarom je iets doet en waarvoor. Daarna ga je enige tijd als leerling-rangeerder met een ervaren rangeerder mee. Fijn en afwisselend werk. Erg zelfstandig ook als je volleerd bent. En je ziet. natuurlijk ontzettend veel, want een rangeerder komt over het hele terrein. En of! Want Hoogovens breidt enorm uit. Ik heb de bouw van hoogoven 6 meegemaakt en Van de 2e oxystaalfabriek. Als rangeer der kom je er het eerst, want ook de aanvoer van bouwmaterialen gaat via de rails. Alle materialen Alles. Alle soorten materialen, grondstoffen en kant-en-klare pro- dukten. Je leert het hele bedrijf kennen. Je weet overal de weg. Je kent in grote trekken het hele produktie-proces. Zeker. In de eerste plaats werk je samen met een loco-drijver. En dan heb je nog de kraandrijvers op de railkranen. En de veiligheids mannen, rangeermeesters, rangeerdienstleiders en ploegchefs. En je hebt natuurlijk ook veel te maken met de mensen in de diverse fabriekshallen. Enorm. Het werk wordt nooit eentonig. Dat vind ik erg belangrijk. Soms word je opgeroepen via de mobilofoon. Een karweitje laten schieten of een ander karweitje aanvangen. Op die manier wordt het geen sleur. U doet tegenwoordig ander werk? Hoe staat u tegenover ploegendienst Ging uw overkomst uit Limburg gemakkelijk Hoe komt u nu op uw werk Nog meer interessants te vertellen Ja. ik zit nu in het seinhuis als treinregelaar. Op een gede het emplacement worden de wissels namelijk op afstand el D bediend. Ook erg afwisselend werk. Je zit echt niet de 1 - op knopjes te drukken. Je praat met mensen, want er is systeem van praatpalen. Dagelijks passeren honderden wa emplacement. Ploegendienst Tja, dat weet je van tevoren.' Ik had er geen bezwaar tegen me goed aanpassen en als zeeman was ik wel onregelmati] sten gewend. Maar ik kan me voorstellen dat het wel e bezwaar is. Huisvesting O ja, ik heb 3 maanden in een pension gezeten en toen deze flat in Alkmaar. Alles keurig netjes geregeld. De ko de verhuizing werden volledig vergoed. Ik kreeg zelfs extra tegemoetkoming waarop ik helemaal niet gereke Sinds kort ben ik verhuisd. Ik heb een huis gekocht in Akersloot. Daarbij heeft Ho bemiddeld. Op die manier heb ik ook een hypotheek krijgen met een lage rente. Dat geldt alleen maar voor e bij de E.G.K.S. (Europese Gemeenschap voor Kolen ei Natuurlijk moet je er wat voor laten staan. Een eigen aul op het tweede plan geschoven. Maar die komt heus nog Ik rij meestal mee met een collega. Maar je kunt ook ijl busdienst van Hoogovens nemen. Daarmee ben je in 20 minuten van hier naar je werk. Ja, neem nou die vakantiekrant, die elk jaar uitkomt. 1 naar bungalows in Frankrijk, Spanje, Duitsland, Zwitsei noem maar op. Met je hele gezin. Voor prijzen die stukken j Je kunt zelfs naar New York vliegen voor minder dan 6 Nee, als ik erop terugzie, zeg ik: ik heb er geen spijt vandjl Hoogovens ben gaan werken. 7.0 was het verhaal van Theo Billekens. EN U U zoudt eens kunnen informeren naar üw ij heden bij Hoogovens. Kansen genoeg. Vul dan nu ondc coupon in, dan wordt u uitgenodigd voor een vrijblijvendlt ('s avonds in uw woonplaats of omgeving). Adresseer a| Hoogovens, Antwoordnummer 94000, IJmuiden. Plak g zegel.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 24