99Het enige beest in de arena is het publiek" Nederlandse kinderen te vet en te zwaar lan die zich „feminist" durft e noemen is een Amerikaan VOOR, OVER EN iiiiiiiiiiiiniiiiiii VAN VROUWEN Verkeerde voeding en te weinig lichaamsbeweging Kfa&'Z li, Ireen aspirine vlak voor de bevalling Strijdster tegen stierengevechten mevrouw J. Dokter uit Bussum: A Dolle Mina s om jaloers op te zijn LFIDSCH TMOBLAD PAGINA 1» ten*" y&'i BUSSUM (GPD) Honderdduizenden Nederlandse vakantiegangers hebben deze zomer in Spanje weer kun nen genieten van het Fiesta Nationaal: het folkloristische schouwspel in de Spaanse arena waar de matador de laat ste dodelijke steek toebrengt aan de in het bloed badende prooi, de stier. Kunnen genieten? Mevrouw J. Dokter (67) uit Bussum slaakt een kreet van afgrijzen ,,Het is walgelijk, mensonterend wat daar gebeurt' Mevrouw Dokter Is geen onbeken de als het gaat om de bestrijding van stierengevechten. In 1955 richtte zij het comité tot bestrijding van stierengevechten in Europa op. Zij ls nog niet zo lang terug van een reis van drie maanden door Spanje, Ibi- za. Mallorca en de Canarische eilan den. Haar vierde reis naar het land van de zon, de siesta, de flamingo en het stierengevecht. Maar voor de Bussumse was het geen zonnige va kantie. Zij werd tijdens haar her nieuwde kennismaking met Spanje door een nieuw aspect, waarmee de Spanjaard zijn toeristen omringt, ge troffen. "Ik ben woedend geworden, toen ik bemerkte dat men nu ook in de Nederlandse taal al door middel van uitnodigingen de Nederlanders naar de stierengevechten lokt. Als je in Spanje boodschappen doet, krijg Je zelfs een boodschappentas, waar op in beeld een heel stierengevecht voorkomt. Pure «reclame uitsluitend voor de stierengevechten". FR], AN 3E1 raai :oeli iark< etim rij e :ela e Zij heeft een reclamebiljet uit Be- namar als "souvenir" meegebracht, waarop de toerist behalve in het Spaans. Engels. Frans en Duits, in vriendelijk Nederlands wordt ver teld, dat de cliënten voor het gevecht van de verschillende hotels zullen worden afgehaald. In de prijs (va riërend van 500 tot 775 pesetas) is een genummerde zitplaats in de zon of schaduw inbegrepen. Deze propaganda vindt mevrouw Dokter minstens even verwerpelijk als het stierengevecht op zich. De commissie die zij in 1955 oprichtte en volgens haar zeggen in haar eentje dreef. bestaat overigens niet meer. Al enige jaren geleden ging de commissie over in de Com missie tegen wrede sporten oJ.v. de heer W Groen uit Scheveningen. "De heer Groen heeft mijn dossiers en de kas, over de f 200 in zijn bezit gekregen. Ik was toen namelijk zwaar overspannen". Zij vertelt, dat zy het in de afgelopen jaren erg moeilijk heeft gehad Maar dat is nu weer al lemaal voorbij. is. Ik ben het daarmee eens. De stier is toch geen beest, het is een dier en vraagt niet om zijn dood. Ik ben van Joodse afkomst en oud-tes- tamentisch. Het dier ls geschapen ten nutte van de mens, voor zijn kle ding en voedsel, maar niet om tot zijn vulgaire genoegens te worden doodgemarteld. Doel van de Schep per is om het dier te gebruiken. De wreedheid van de mens komt tot uiting bij perverse figuren als Picas so, die een arena naast zijn huis had en Hemingway, die een stierenvech ter tot vriendje had". Marteling "De Spaanse zakenlui maken er business van. Ze geven geld aan de fokkers. Maar het stierengevecht is een middeleeuws barbaars spel, waarbij het laagste in de mens naar boven komt. Toen ik 't voor het eerst op de tv zag schaamde ik me als mens. Als Je ziet dat zo'n stier zo gemarteld wordt, dat een ieder zijn adem inhoudt terwijl het dier zijn snuit in het zand graaft en zijn laatste levensbeweging in alle een zaamheid doorbrengtdaarom vecht ik tegen de stierengevechten". „Och laten de mensen dat andere Spanje toch bekijken. De flamingo, de bloemen- en plantengroei, de har telijkheid van het Spaanse volk, de danseressen. Ik houd van het Spaan se volk, maar God zij dank niet van de stierengevechten. Daarvoor ra ken de Spanjaarden in hysterie. Als ze dat daar gaan verbieden zou Je een oproer krijgen. Dat gaat dus niet. Maar laten de Nederlanders de Spanjaarden toch in hun waan. De Nederlandse toerist, die zo nodig dat éne bezoekje aan een stierengevecht moet brengen, valt nog flauw ook van al dat bloed". Roddel [G (GPD) Een man die zich openlijk „feminist" [pen moet op het ogenblik nog wel met een kaarsje -ht. Maar in Amerika is er eentje en de feministen gretig binnengehaald in hun momenteel zo ak- dsbeweging. Want het is geen half werk wat de James Clapp op dit gebied doet: hij werkt „full belangen van de Women's Liberation Movement een zevenentwintig-1 Waarom hy zich zo geweldig druk lige, raakt naar- zijn intensiever betrok- G v oderne vrouwenbewe- .de grote Amerikaanse «k heeft hy verteld dat dingen opmerkt die p was. Niet alleen de Bscriminatie in opvoe- fSI elegenheid. maar ook kleine dingen van al- t deze mannelijke fe- o him vrouw het ene i f ze zich weer "als een [edraagt en roepen het ge lent "waarom kun je als een vrouw gedra- zitten tijdens de lunch er de "idiote wyven" ige avond op het t.v.- i*|ip gezien en zyn het er ■"fever eens dat al die gefrusteerde neu- zyn die hun ware maakt voor de bevryding van de vrouw? "Om dezelfde reden waarom blanken voor de bevryding van ne gers werken. Alles wat afbreuk doet aan hun menselykheid, doet ook af breuk aan de myne". Over de voorbye periode"Er ging veel correspondentie in en uit. i wat ik allemaal alleen deed. Zoals altyd roddelde men en had men kri tiek dat ik wel eens enig geld van de weinige leden van de commissie aan een gids op myn reizen besteed de of voor overnachting om een bis schop te pakken te krygen. Verder heeft dit werk me alleen maar veel geld gekost". Mevrouw Dokier is twaalf Jaar lang ook yverig propa gandiste geweest van de Sophiaver- eniging tot bescherming van dieren, waarvoor ze dan ook de speld van verdienste ontving. "Na myn instorting heb ik Jaren lang niet meer voor de dierenbe scherming gewerkt, maar nu ik zie dat in Spanje in onze taal de toeris- ten worden opgewekt naar die ver- j vloekte stierengevechten te gaan, ben ik woedend weer in de pen ge klommen. Als vanouds heb ik weer de strydbyi ter hand genomen en op terrasjes in Torremolinos en Mala ga, in bussen en waar het ook maar uitkwam, een hartig woordje met de mensen gesproken. En in Januari ga ik weer naar Spanje". "Je weet er wel wat van als Je al vyftien jaar met dit byltje hakt. De mensen zouden het boek van de Spanjaard Blasco Ibanex "Bloed en j zand' eens moeten lezen. Hy be- schryft heel objectief het leven van I de stierenvechter van de wieg tot het graf. Hy concludeert, dat het j enige beest in de arena het publiek men en thuis zouden om babies op te kwe- althans de Amerikaan- md len zich tydens een n een hoek van de ka- eloos over baseball te van de vrouwen ver dat ze in de andere shoudelyke ervaringen n over al deze dingen zich behoorlyk nydig f in de vrouwenbewe- Vrij gezel (i, V met zijn. i zijn omgeving op zyn activiteiten? Volgens zyn broers hem met Iendelyke verbystering l moeder zich voortdu- ze verkeerd heeft ge- pvoeding van dit kind, en graag in de eerste weten hoe de erotische iet "zulke vrygevoch- io ouwen betreft, Ameri- nummer één is (nog) 3f l maar als hy trouwt met een nonfeminist hij. Hy houdt van on- vrouwen en slaat met 'en de vrouwtjes gade g iwelyk en gezin begra- ch over luttele jaren zullen voelen als hun hy ook haat is de zo- Kclusieve mannensfeer" in bars en op sport- VERTEN TIE IUESM0DE ■exclusief jongeslijl... ■EESTKAftT 1080-112 LEIDEN ZEIST (GPD) De moeders en vaders van Nederland heb ben het zelf misschien nog niet in de gaten: hun kinderen worden zwaarder en vetter. Schoolkinderen (zowel jongens als meisjes) uit de leeftijdsgroep van acht jaar zijn, vergeleken bij de sitxxatie van een jaar of acht geleden, niet alleen één tot anderhalve centimeter langer, maar ook een kilogram zwaarder geworden. En het aantal te dikke kinderen in ons land is in drie jaar tijds, tussen 1965 en 1968, ruim verdubbeld. Dat zulk gegevens zwart-op-wit staan hangt ondermeer samen met het feit, dat sinds 1959 om de drie jaar een onderzoek wordt ingesteld naar de voedingstoestand van acht jarige schoolkinderen in Nederland. Dit periodiek onderzoek wordt ver richt door CIVIO. het Centraal in stituut voor voedingsonderzoek TNO te Zeist, in nauwe samenwerking met schoolartsen. Men gaat daarby uit van een vas te leeftydsgroep, namelyk schoolkin deren van acht jaar. Lengte en ge wicht worden gecontroleerd, evenals de onderhuidse vetlaag, die met een zogenaamd vetplooi-metertje via de diepste van de huidplooien wordt ge meten. Conclusie-de vetzucht by kin deren neemt toe, over de hele linie, maar vooral in de grote steden. Daar is de vetzucht by schoolkinde ren tussen 1964 en 1968 toegenomen van 4,5 tot 12 procent „Eten en comfort" Een teken aan de wand, deze ten dens tot zwaarder en vetter worden van de jongste generatie? Dr. J. F. de Wyn, wetenschappelyk medewer ker van het Centraal Instituut voor voedingsonderzoek acht het niet uit gesloten dat het Nederlandse kind in dit opzicht dezelfde kant uitgaat als het Amerikaanse kind. Hy zegt: „Als dit zo doorgaat hebben we over tien jaar dezelfde situatie als nu in de Verenigde Staten. Daar zyn de Voetbalfans "Jullie hebben in drie weken be reikt wat ik in twintig jaar niet heb kunnen bereiken: jullie hebben van myn vrouw een voetbalfan ge maakt". Dit soort brieven kreeg de 42-jarige Jimmy Hill (oud-voetballer, nu prensentator van t.v.-sportpro- gramma's in Engeland) afgelopen zomer op zyn bureau na afloop van de Mexicaanse wereldbeker-mara thon. In Weekblad Woman ver telt Jimmy dat enorm veel vrouwen in de laatste tien jaar bewonderaar sters van voetbal zyn geworden. Hy gelooft dat dit mede komt doordat de status van de voetballer is ver anderd. "Vroeger had de voetballer een heel ander image: een beetje armzalig en wat duister. Hy kleed de zich niet attractief, omdat hy daarvoor het geld niet had Nu is hij een begerenswaardige, met gla mour omgeven figuur. Een knaap als George Best had in myn jonge jaren eenvoudig niet kunnen be staan". Aldus Jimmy Hill die voet bal beschouwt als "het enige echte gezinsaumusement" dat iedereen in- J teresseert. van grootmoeders tot kleinzoontjes. Jonger worden Elk jaar willen vierduizend Fran- i $aises tien of meer Jaar Jonger er- uit zien dan ze in werkeiykheid zyn. Als dit ook werkelyk lukt ls dat dan kzy de chirurgische Ingreep van de "face-lift", een operatie die niet langer een geheime zaak is. Vrou wen die hun rimpels langs operatie ve weg laten verdoezelen praten te genwoordig openlyk over deze in- j greep. In Frankryk melden vooral1 vrouwen tussen veertig en vyfenvyf- tig jaar zich voor een gezichtsopera- tie aan. Niet ieder type gezicht laat j zich met succes veranderen. De best geslaagde operaties wor- j den. volgens Marie Claire, verricht op vrouwen die een mager ovaal ge zicht met een fyne huid en een voor uitstekende kin hebben. Factoren die de operatic moeiiyker kunnen maken zyn een dikker huidtype, een vier kant gezicht, een terugwykende kin, een korte hals en een breed voor hoofd. In de overgangsleeftyd kan "pafferigheid" van het gezicht een bezwaar zyn. Soms is het nodig dat de patiënte eerst een beetje verma gert. Hippy-bruid De 19-jarige Beth Clutter zou als "anonieme bruid" het huwelyk zyn ingegaan als haar schoonmoeder niet een van de beroemdste filmster ren ter wereld was. Dank zy die schoonmoeder, Elizabeth Taylor, haalde Beth (gekleed in hippy-achtig bruidstoilet) de grote fotopagina's van bladen als Paris Match. Ze trouwde dezer dagen namelyk met Michael Wilding junior, oudste zoon van Elizabeth Taylor en de man die destyds Liz" tweede echtgenoot was. de Britse toneelspeler Michael Wil ding. De Jonge bruidegom wordt be schreven als "een zeer orthodoxe hippy" en droeg als trouwpak een fluwelen tuniek met bypassende broek en sandalen. De plechtigheid duurde tien minuten en trok honder den nieuwsgierigen en tientallen ver slaggevers en fotografen aan. Niet vanwege het bruidspaar, maar in de eerste plaats door de aanwezig heid van de getuigen: de Burtons. „Het meest besproken echtpaar sinds Adam en Eva." Het bruids paar werd vergeten, de Rolls Rocy van de illustere getuigen moest ech ter door de politie worden ontzet. Huwelijksgeschenk van moeder Liz aan de kinderen: een volledig inge richt appartement in Londen en een aardige kleine sportwagen. Nep-bont Tygers, luipaarden en andere le veranciers van exotisch bont ster ven uit; vrouwen die zich ondanks de felle kritiek van de dierenliefheb bers) toch in zulke blikvangers wil len hullen, moeten naar iets anders uitzien. De Amerikaanse nertsfok kers hebben er alweer iets op gevon den. Want nertsen zyn er nog altyd genoeg (ze worden aan de lopende band gefokt) en de oplossing ligt voor de hand: bedruk het nertsbond met een exotisch "patroontje". In Amerika zyn al nertsjassen te koop met de tekening van tyger en lui- paardbont, cheetah-vel en giraffe- huid. Echt bont. maar tegeiykertyd nep-bont. kinderen nog veel vetter dan onze kinderen. Ze hebben nog veel meer comfort en veel meer eten. Boter hammen met dubbeldikke beleggin gen zyn er heel gewone kost. Die dubbeldikke beleggingen zyn in Ame rika zelfs kant en klaar in winkels te koop". Ook kinderen eten dus blykbaar al teveel: hetzy uit eetlust, hetzy uit snoep-of vraatzucht. De vrye tyd wordt vaak zittend doorgebracht en het passief zyn werkt het snoe pen weer in de hand: by het t.v - kyken gaat de koekjestrommel vaak met sombere regelmaat rond. Aan sport en andere lichamelyke activi teiten wordt weinig gedaan en zo groeien kinderen van nu op via het eet- en leefpatroon dat de volwasse nen dagelyks met zoveel klem wordt ontraden: teveel eten, te weinig li chaamsbeweging en te weinig frisse lucht. „Moeilijk" advies "Er zit niets anders op", zegt dr. De Wyn, „dan ouders het advies te geven dat ze pok hun kinderen ma tig moeten laten eten. Hart-en vaat ziekten komen in de praktyk pas in de tweede levensfase aan de orde. Maar we hoeven echt niet emotio neel te worden om te constateren dat op het ogenblik by de kinderen het voedingspatroon wordt bevorderd, dat in feite de basis legt voor de hart- en vaatziekten van later. Het is moeilyk om zulke dingen over te brengen. De mensen horen dit soort adviezen graag. Met de begrippen zuinigheid en beperking moet je te genwoordig niet by ze aankomen, bovendien hebben ontzaglyk veel ouderen nog hun herinneringen aan de slechte voedingssituatie van vroe ger. Nu ze zelf kinderen opvoeden hebben ze permanent de neiging om te zeggen: ze zullen niets te kort ko men". Niet alleen het probleem van de voeding, ook het ontbreken van ge regelde lichamelyke activiteiten houdt de wetenschapsmensen op dat Wel lekker, maar teveel ls verkeerd. terrein bezig. Dr. De Wyn: „één maal per week twee uur lichamely ke opvoeding is te weinig." Er moet veel meer gerichte lichamelyke oefening worden bedreven. Sportbe oefening kan in de praktyk zo te- gevallen, lid zyn van een sportver eniging betekent lang niet altyd dat men ook llchameiyk actief is. De ouders zullen binnen het opvoedings proces een aktivlteitenprogramma moeten opbouwen waarvan de kin deren gezonde honger krygen, zodat eten gerechtvaardigd is." 'Van onze medische medewerker dr. J. Kater) AMSTERDAM "GPD) Zwange re vrouwen moeten geen aspirine in nemen tegen de tyd dat de bevalling kan plaatsvinden. Deze waarschu wing is door twee Amerikaanse art sen in het vooraanstaande medische tydschrift The journal of the Ame rican medical association" gepubli ceerd. Dr. Werner a. Bleyer en dr. Ro bert T. Breckenridge. die verbonden zyn aan de universiteit van Roches ter. hebben geconstateerd dat de ba- bies van moeders die dit hulsmiddel in de laatste week van haar zwan gerschap hadden gebruikt méér kans hebben op bloedingen dan de babies van moeders die geen aspirine had den ingenomen, zy willen hun bevin dingen nog nader klinisch uitwer ken. maar adviseren reeds nu om aspirine en andere koortswerende middelen waarvan bekend is dat zy de bloedstolling beïnvloeden te ver- myden tegen de tyd dat de beval ling verwacht wordt. Hun onderzoek over dit onderwerp omvatte 14 pasgeborenen wier moe ders meer dan 300 milligram zuive re aspirine (of in samengestelde middelen) hadden gebruikt geduren de de week voordat hun bevalling plaats vond. in vergelyking met 17 andere babies wier moeders dit ge neesmiddel in geen enkele vorm had den gebruikt. Onder de eerste groep babies kwamen drie bloedingen voor tegen geen enkele by de 17 andere kinderen. Geen der babies onder vond verder schadeiyke gevolgen, maar de twee artsen herinneren er aan, dat ook by volwassenen is ge bleken dat één enkele kleine hoeveel heid aspirine veranderingen in het bloedstollings-mechanisme kan ver oorzaken, een week nadat het is in genomen. By moeiiykheden tydens de bevalling of by andere ziekten (zoals hemofilie) kan deze werking van aspirine op de bloedstolling vol gens hen een extra moeiiykheld ver oorzaken. Niet alleen in de eerste maanden van de zwangerschap moeten aan staande moeders uiterst voorzichtig zyn met het gebruiken van genees middelen: ook in de laatste week is deze voorzichtigheid blykbaar gebo den.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19