ankerpatienten kunnen genezen, maar de artsen zoeken nog naar absolute middel ouderavond kwalitatief 'n succes R.K.KERP KOMT „OVER DE BRUG" Promoties Tapijttegels 3 )UDERS OOK IN LEIDEN E. O. NAAR SCHOOL 1,39 v.d.KLUGT EXCLUSIEVE VRIJETIJDSKLEDING St. Nicolaas verrassing PIERROT Commissie voor beroepschriften Bescheidenheid ATTENTIE VG 6 NOVEMBER 1970 LEIDSCR DAGBLAD PAGINA Hans-Ludo van Mierlo) ajÏDEN „Kanker kan in aantal gevallen genezen °ten. Dat is niets sensatio- meer. Die mogelijkheid iat al twintig jaar". Aan woord is prof. dr. P. Tho- hoogleraar in de radiolo- een bijzondere op at voor radiotherapie in Dat betekent overigens 1 dat iedereen, die kanker j te genezen is. Evenmin ^at is een prettig geluid dcanker een absoluut fatale 5e4 is. „Een-derde van de pa- le^n met kanker geneest. Die jfc dreigen slechter te wor- i omdat het aantal mensen ^.an longkanker sterft groter ~^t. Longkanker is overlij- lnj)orzaak één bij de mannen Actanker hebben. Als je het ieVl longkankerpatiënten dan komt het re- vAt nog gunstiger te liggen". :es? zijn te danken aan t Uwe behandelingswijzen van patiënten. Die behandeling is k op drie manieren. Door lsche ingrepen (het gezwel wegsnijden), radiotherapeutische be handeling (bestralen, daar waar men met het mes niet kan komen) en (het toedienen van medicamenten als uitzaaiiing over het lichaam hoeft plaatsgevonden) Oorzaak Het stadium, waarin iedere kan kerpatiënt te genezen is, heeft men nog lang niet bereikt. Daartoe dient men eerst nog de oorzaak van de ziekte te bepalen. Op dit moment kan men daarover nog niets zeggen. Ogenschijnlijk is het probleem niet zo groot. Als men ervan uitgaat, dat kanker een storing in het cel- vervangingsproces is, dan heeft men "slechts" de oorzaak van die storing op te sporen. Dat onderzoek is nu nog onmogelijk, omdat men eerst nog moet zoeken naar de reden waarom het vervangingsproces op- reedt. Opmerkelijk daarom is dan ook de uitspraak, die de rector van de Leu vense universiteit, prof. P. de So- mer vorige week deed in een toe spraak tijdens een contactlunch met een katholieke vrouwenclub. Hij stel de daar: "Men heeft tot nu toe geen virus ontdekt, die de kanker bij de mensen verwekt. Men zoekt echter actief en de waarschijnlijkheid is groot dat men hem in de komende weken of maanden zal vinden". Prof. de Somer zei ook, dat in de on middellijke toekomst de volledige ge nezing van kanker een feit zal zijn. Hij motiveerde zijn bewering door te zeggen: "Men heeft thans reeds kunnen aantonen dat van kanker by ratten en hamsters, meer dan 95 procent wordt teweeggebracht door virussen. Bij de mens heeft men nog geen enkel virus met volstrekte ze kerheid kunnen aantonen, maar het is volstrekt onlogisch aan te nemen dat dieren zich anders zouden ge dragen dan mensen." Sceptisch De Leidse hoogleraar Thomas stelt zich zeer sceptisch tegen deze motivering op. "Het is helemaal niet onlogisch aan te nemen, dat dieren zich anders zouden gedragen dan mensen", meent hij. "De muizen en ratten die men in laboratoria gebruikt zijn van het zui verste ras en nagenoeg volkomen identiek. Bij de mens zal dat nooit lukken. Als dieren zich niet anders gedragen dan de mens. waarom kan men bij dieren dan wel een virus aantonen en bij de mens niet? Ik vind het wel een leuke hypothese van De Somer en het is ook wel in teressant er kennis van te nemen. Het moet echter niet de indruk wek ken. dat er een kankervirus is ge vonden. Het is trouwens ook wel vreemd, dat hij dat dan zegt op een bijeenkomst van een vrouwenkransje. Ik kan me niet voorstellen, dat in Nederland een hoogleraar dit soort uitspraken gaat doen bij een Libel- leclubje of een camesclub." Nog vernietigender kritiek: "In Brussel werd een paar maanden ge leden het Eerste Europese Congres voor Kankeronderzoek gehouden waar specialisten kwamen op het gebied van de virologie. Professor De Somer heb ik daar niet horen praten, terwijl hij toch in de buurt woont. De mensen die ik wel heb horen praten toonden zich allemaal minder optimistisch. BBC-film De discussie over de geneesbaar heid van kanker heeft deze week op nieuw een prikkel gekregen door de vertoning van een BBC-film over het kankerziekenhuis, de Rlngbergkli- niek in West-Duitsland, van de 63— jarige Duitse arts dr. Josef Issels voor vooraanstaande Engelse kan kerdeskundigen en een aantal Ne derlandse collega's. Drie jaar heeft de BBC gewerkt aan deze film over de zeer eigen therapie van dokter Issels. Naar beweerd wordt zou de methode van dokter Issels vijftien maal zoveel vrucht afwerpen als statistisch verwacht mag worden. Dr. Issels vond weinig medestanders in Londen, maar hij boekte dit suc ces. dat men het nu noodzakelijk acht een onderzoek in te stellen naar de waarde van zijn onorthodoxe methode. Prof. Thomas: "Ik kan de metho de van Issels niet beoordelen. Hij besteedt erg veel aandacht aan zijn patiënten. Het is geen kunst een kliniek als Issels e beginnen, waar men de patiënten langer in het leven kan houden door het uiterste voor ze te doen. Nu gaan nog wel mensen dood in een sta dium. dat het nog niet hoeft. Maar ga eens na wat dat allemaal kost van de patiënt, zijn omgeving en de arts. Door betere voeding, ver zorging en geneesmiddelen kan een patiënt langer in leven blijven. Die ervaring heeft iedere arts. Dan heb je ook aanzienlijk meer bedden en verpleegsters nodig Het werk van Issels is ook weer niet zo bijzonder. Wij hebben hier in de Boerhaave- cursus over chemotherapeutische be handeling van kanker prof. Sanders uit Londen gehad. Hij heeft een zie kenhuis waar alleen patiënten ko men voor de terminal care (laatste behandeling). Dat wil overigens niet zeggen, dat ze er allemaal naar bui ten worden gedragen uiteindelijk. Er zyn ook mensen, die tegen de ver wachting in beter worden, die naar huis mogen. Ze worden daar met niet specifieke middelen weer in conditie gebracht. Maar je moet eens denken aan een echtgenote, die zo een man thuis krijgt." De BBC-film over het werk van dokter Issels zal waarschijnlijk ook in Nederland te zien zijn. Bij de ver toning in Londen was een ploeg van de AVRO om de film te beoordelen. Een beslissing over overname van de film is nog niet genomen. De Nederlandse deskundigen meenden geen bezwaar tegen de ver toning van deze film in ons land te kunnen maken. Ze stelden echter wel dringend voor de film begeleid te laten gaan door een grondig eigen medisch commentaar of een discussie van eigen Nederlandse deskundigen. Men verwacht dat als de film in derdaad voor de televisie zal wor den uitgezonden er eerst een beslo ten persvoorstelling zal worden ge houden, waarbij ook kankerdeskun digen aanwezig zullen zijn. De arti kelen die daaruit zullen voortkomen moeten het Nederlandse publiek een juister inzicht in de dreagwijdte van dokter Issels therapie geven. Prof. Thomas: "Over kanker wordt nog steeds geheimzinnig ge daan. Men heeft er allerlei omschrij vingen voor om het woord niet te hoeven gebruiken. Dat is Jammer, want ik zou liever met een patiënt over zyn situatie willen praten. Er zijn echter hier nog wel hooglera ren tegen wie ik nooit zou durven zeggen dat ze kanker hebben. "Mo gelijk kunnen de komende discus- cussies iets wegnemen van de lang niet altijd terechte angst voor de Grote Doder. Prof. dr. P. T. Thomas sceptisch onze verslaggevers) )EN De .nationale ou- ^d" is op het niet bijster iantal deelnemende scholen in het gehele land, in Lei- een kwart van de scholen wegend 'n doorslaand suc- rorden. Deze conclusie vait ken uit berichten, die ons Jtiet gebeuren van gister- bereikten. Belan -stelling ook in die plaatsen in de omgeving van Leiden, in i- en Bollenstreek en de ;ek, waar het initiatief Voorburgse huisvrouw [Jager-Van Vonderen ook tonoreerd. lationaal comité blijft bestaan lere plannen te kunnen ont- Er zal een enquete worden !en en er wordt een rapport fes te ld, dat het comité begin 1 jaar hoopt klaar te hebben, overal is de wens geuit om 5te „open gesprek" te ver- e Leidse Pestalozzischool aan irnstraat hebben gisteravond ders de openbare lessen bijge- een zeer royale opkomst dus. eders en vaders konden ach- 3e klas toekijken wat hun kin- vijf dagen in de week op doen. Dinsdagavond komt vervolg op. Dan praten on- trs en ouders nog eens na les, dan kan er ook wat op de hele onderwys-mate- rden Ingegaan. ijn op de Pestalozzischool gis- -ook radio-opnamen gemaakt et programma ..Ons kind-onze JL". Dinsdagavond worden deze [esprekken met ouders, kinde- ?n onderwijzers uitgezonden atrx>r negen, Hilversum I). LEIDEN Aan de universiteit is de heer H. S. Versnel uit Rotterdam gepromoveerd tot doctor in de facul teit der letteren op proefschrift ge titeld „Triumphus (an inquiry into the origin, development and mea ning of the roman triumph)". De promotie geschiedde cum laude. Pro motoren waren prof. dr. J. H. Was zink en prof. dr. B. Hartmann; idem de heer R. Bouwman uit Oegstgeest tot doctor in de faculteit der wis kunde en natuurwetenschappen op proefschrift getiteld „Electron emis sion, surface composition and ad sorption phenomena of metals and alloys photoelectric emission of clean and oo-covered films of Au-Pt, Ag- Pd and Pt-Ru alloys and their com ponents)". De promotie geschiedde cum laude. Promotor was prof. dr. W. M. H. Saohtler. ADVERTENTIE „MORGEN GEHAALD" „MORGEN GELEGD" per stuk 40 x 40 cm. 7 kleuren Geen 1,85 maar EXTRA 10% AFHAALKORTING LeidenHaarlemmerstraat 256 Alphen: Raadhuisstraat 247. TEGEN BETAALBARE PRIJZEN HAARLEMMERSTRAAT 149 LEIDEN TEL 21075 NU OOK: SUÉDINE EN NAPPAKLEDING 'Tie Oppenheimschool van de Iterson werd gisteravond I 'verkunt hem nlat "''""'tju. zorgenvrije soepele e< 1 v onmisbaar ln uw 9 een leest apart. Gr»9 morgen een» kijken. HERENMODE BREESTRAAT 152 een compromis gevonden tussen dis cussie met de ouders en openbare les. De zesde klas kreeg in de aula van de school les in aardrijkskunde, voor welk vak op een nieuwe, speel sere methode is overgestapt. Er wa ren ongeveer 100 ouders, die nader hand met de onderwijskrachten kon den praten over het onderwijs op de ze school. De ouders van leerlingen van de Lorentzschool hebben gisteravond gediscussieerd over deze zes vra gen: Wat is nu precies een basis school? In hoeverre kunnen de ou ders de school helpen? Hoe zit 't met de opvoedende taak van de school? Wat moet de overheid al dan niet" veranderen? Heeft elk kind gelijke kansen? Wie beslist over overgaan of zitten blijven? Het aantal ouders dat naar de school kwam viel tegen: 52 op de kop af. Omgekeerd evenredig daar mee was het enthousiasme dat in de tot twaalf uur durende discussie werd gelegd. Er was toen een ver langlijstje opgesteld met onder meer de volgende wensen: kleinere klassen de ouders waren zelfs be reid om daaropnieuw actie voor te gaan voeren; meer gymnastiek en j meer lokalen; bevordering spreek vaardigheid; ambulant schoolhoofd- meer informatie over studiemogelijk heden na de basisschool; de beslis sing over het blijven zitten of over gaan bij de onderwijzer te leggen, echter in goed overleg met de ou ders. In Oegstgeest had de Vereniging Openbaar Onderwijs met In stemming van de schoolleiding de taak van de openbare scholen over genomen. De ouders kwamen voor de nationale ouderavond naar het Gemeentecentrum, zeventig in to taal en dus maar tien procent van het totaal aantal ouders, dat kinde ren op één van de openbare lagere en kleuterscholen heeft. Van enke le scholen vooral de kleuterscho- i len waren leerkrachten aanwe zig. die allemaal een deel van het project uitdiepten. Daarvan werd I aan het eind van de avond verslag gedaan, waarna er nog even gelegen heid was te discussieren. Eén avond bleek veel te kort om alle problemen te behandelen en de verwachting is gerechtvaardigd, dat VOO op dit terrein zal doorgaan. Als resultaat van de gespreksa- vond komen er werkgroepen. Eén onderwerp hiervoor is een onder zoek naar de mogelijkheid om op één of meer openbare lagere scho len in Oegstgeest de gewone eerste klas te vervangen door een speel- leerklas. Onderwerp van studie kan voorts zijn de suggestie geen huis werk te geven vóór de zesde klas. Wethouder Duyverman met bril, midden) van Onderwijsza ken bezocht gisteravond enkele van de scholen, die in het kader van de nationale ouderavond de ouders in huis haalden. Hier be vindt hij zich in de Pestalozzi school aan de Kernstraat, waar openbare lessen werden gegeven. (Foto LD/Holvast) terwyl het in Oegstgeest al in de derde gebeurt. Duidelijk naar voren kwam, dat het ontbreekt aan een goede verhouding tussen kleuterschouen en lagere scho len. Ook in het contact tussen school en ouders zou men zich hier en daar beter wensen. Het zijn maar enkele punten van de waslijst van wensen en verlangens, die uit de ge sprekken naar voren kwam. ADVERTENTIE GOUDEN DAMESHORLOGE 14 karaats 17 steens ancre f 79.— JUWELIER-HORLOGEE MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 LEIDEN Vrijdag 13 november houdt de commissie voor de beroep schriften twee openbare vergaderin gen in de kamer van burgemeester en wethouders in het stadhuis. De commissie treedt dan voor het eerst op in de nieuwe samenstelling. De eerste vergadering van afde ling 2 (beroepen die de verordening op het stadsschoon en de benzine pompenverordening betreffen) is om drie uur. Hierin wordt het beroep behandeld van de heer C. J. van Es tegen de aanschrijving van B. en W. om de zonder vergunning donk er- I paars geschilderde muurvlakken van j Breestraat 108a en 112 in de oor spronkelijke toestand te herstellen of over te schilderen ln een met Gemeentewerken overeen te komen I kleur. De tweede vergadering van afde ling 1 (woningwet, wet ruimtelijke ordening, beschouwingsvoorschriften en verordening bebouwde kom) be gint om half vijf. Behandeld wordt een beroep van mr Tj. D. Schaper tegen de aanschrijving van B. en W. tot herstel van onderhoudsgebreken aan het hem in eigendom toebeho rende perceel Hansenstraat 15a. De nieuwe samenstelling van de commissie, waarvan de drie afde lingen onder een "neutrale" voorzit ter staan, luidt: mr. C.J. Woudstra (voorzitter), mr. M.L. Kuyt (le wnd. voorzitter), prof. mr. W.L.G. Le- maire (2e wnd. voorzitter), H. Amptmeyer, mevr. J.M. van der Blom-Vijlbrief, mr. H. E.A. Dries- sen. J. C. Elsgeest. mevr. mr. I. Geelkerken-Brusse, M. G. J. Ham. J. A. van der Horst, drs. M. de Jong, mej. mr. A. Kappeyne van de Coppello, jr. Kuypers, drs. D. C. J. Waal, mr. Ohr. de Jong (secretaris), Ch.F. van der Weyden (wnd. secre taris). Met een zekere verbazing heb ik het antwoord van wethouder Men ken op de vraag van de L D. redac teur naar de waarde van 25 Jaar wet houderschap gelezen. Tussen langer dan acht jaar mee draaien en 25 jaar nadraaien (met een goede kans op langdurig free wheelen) bestaat waarschijnlijk een groter verschil dan alleen dat van tijd Is Leiden in 25 jaar tijd er erg op vooruit gegaan? Naar mijn me ning zou een zekere bescheidenheid welke bestuurder van Lelden dan ook, passen. Mr. J. G. van Roijen, Leiderdorp. ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bij ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat. Oud Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken ln te zien. Onze traditie ls „altijd voor deliger" geen valse leuze van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Tuwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 (Van één onzer redacteuren LEIDEN Indien de generale synode van de Ned. Herv. Kerk, die 16 november bijeenkomt, zich kan verenigen met het advies van het bestuur van „Kom over de brug", dan zal de R.K. Kerk in 1972 eveneens deelnemen aan de financiële actie „Kom over de brug". Voor de Geref. Zendings- bond in de Ned. Herv. Kerk zal uit dit besluit dan voortvloeien, dat deze bond zich afzijdig zal houden van deze actie, die in 1968 niet minder dan ruim 29 miljoen gulden opbracht. Dit vertelde ons gisteren ds. P .J. Mackaay tijdens de jaarlijkse in het Zendingshuis te Oegstgeest gehouden persontmoeting. Ds. Mackaay, die in 1968 zeer nauw by deze actie be trokken was, zette uiteen, dat alvo rens dit advies de synode bereikte er een uitvoerig overleg is geweest met het hoofdbestuur van de Geref. Zen- dingsbond, waarbij het meedoen van de R.K. Kerk aan deze actie onder werp van gesprek uitmaakte. Het doet ons pijn, aldus ds. Mackaay, dat wy elkaar op dit punt niet hebben kunnen vinden. Voor de G.Z.B.' wa ren de moeilijkheden, welke met name op theologisch vlak lagen, te groot om over de bezwaren heen te stappen. Naast de G.Z.B. zijn ook de synodes van de aan deze actie ln het verle den deelnemende kerken gepolst. Met uitzondering van de synode der NJH. Kerk konden alle andere kerken met het uitnodigen van het Ned. episoo- paat tot het deelnemen aan een ko mende actie „Kom over de bi*ug" in principe akkoord gaan. Alvorens een definitieve beslissing te nemen dit zal nu geschieden op 16 november a.s. heeft de hervormde synode aan de Raad voor de Zending en de Diako- nale Raad der N.H. Kerk om een ad vies in deze beleidskwestie gevraagd. Een advies, dat ln positieve zin is uitgevallen. Ds. Mackaay verwacht, dat de sy node in grote meerderheid akkoord zal gaan met dit advies, hetgeen betekent, dat de RK Kerk zal wor den uitgenodigd om in te haken op de actie „Kom over de brug". Een uitnodiging, die, alweer volgens ds. Mackaay. zeker zal worden aan vaard. Het Ned. episcopaat staat zeer positief tegenover deze deel name. Teneinde aan de reed» lang nage streefde samenwerking in de zen dingsopleiding tussen ..Oegstgeest" (hervormd) en ,3aarn" (gerefor meerd) vorm te geven, deelde ds. Mackaay ons mee. dat deze verwe zenlijkt zal worden in één centraal opleidingsinstituut. waaraan de naam van Hendrik Kr uner wordt gegeven. De studentencursussen reeds nu gemeenschappelijk zullen afwisselend in Oegstgeest en Baarn worden gegeven. Cursussen van kor te duur worden uitsluitend in Oegst geest gedoceerd. In het kader van deze samenwerking la de rector van de Zendingshogeschool in Oegstgeest, dr. I. H. Enklaar, tevens benoemd tot waarnemend rector van de zen dingsopleiding ln Baarn. West-Irian Drs. H. Bootsma, die eveneens bij deze persontmoeting aanwezig was, zeide zeer verheugd te zijn. dat het aantal leidinggevende krachten in West Irian ondanks het feit. dat de „zending" voor 't jaar 1971 rekening houdt met een tekort van cir ca f800.000 kan worden uitgebreid van vier tot tien. t.w. drie theologen, twee sociale werksters, twee ver pleegsters, een arts, landbouwkundi ge en een technicus. Bezuinigingen zullen echter (helaas) noodzakelijk zijn op het terrein van de interna tionale fondsen, die tydeiyk geblok keerd worden, terwijl bovendien minder krachten zullen worden in gezet in o.a. Dakar en Makassar. Voorzover d e huidige situatie dit toeliet, gaven ds. J. M Hoekstra e»n dokter H. J. Middelkoop hun visie op het leven en de positie van de kerk in Nigeria en het voormalige Biafra.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3