INIXON: GERING VOORDEEL Gerzon gaat dicht 'emocratische winst in Huis en bij gouverneurs wOrde zo njiodig met aarde hand ïandhaven vandaag lekker lui h Treffer nachtmode DRQSTE Leidse Commune 2 weken Witte Huis verwacht werkmeerderheid Minister leernink: Enkele buien IN CENTR UM VAN LEIDEN Onderhandeling over regeling voor personeel BOXEN II egens gebruik van hasjiesj Bijna 2.8 min. Nederlanders de dupe van prijsmaatregel ©ud 9ï7e euws 9p?erMft T maart 5**0 WOENSDAG 4 NOVEMBER T970 No. 55249 EIDSCH DAGBLAD c&l plrectcur: G. Koopman iooldred acteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16,15 per kwartaal (postabonnementen f 18,55), fa,40 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1. Lelden - Giro 57058 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG <GPD) „Het agen- pesten van zo'n vier, vijf jaar leden is veranderd in agenten naar t leven staan. Daarbij worden niet leen voertuigen vernield maar k politiefunctionarissen ernstig ge ïnd In dit verband heb ik bewonde- ïg voor de tolerantie waarmee de litie te Utrecht is opgetreden, vraag mij echter af of deze tole- ntie niet te ver gaat". Dit heeft nister Beerninik van Binnenland- Zaken vannacht gezegd in de jeede Kamer by de behandeling in zijn begroting voorzover die be- ikking heeft op de politie. Jammer minister voegde daaraan onmid dellijk toe via de Commissarissen van de Koningin en de burgemees- iters erop te zullen wijzen dat de handhaving van de openbare or de met alle mogelijke middelen zal dienen te geschieden en dat ge- iruiken van geweld en in sommi ge gevallen zelfs van de vuurwa- >ens daartoe niet alleen noodzake- \jk maar zelfs wettelijk ver dicht kan zyn. minister liet blijken het te be- ireuren, dat hy de burgemeesters teen opdracht kan geven tot het itrak handhaven van de harde lyn. De burgemeesters zijn, aldus de jewindsman, immers zelf verant woordelijk voor het politiebeleid. Minister Beernink gaf wel uiting van zijn ingenomenheid met de ïandelwyze van de burgemees ter van Leerdam die de laatste we ken in rellen met o.a. Zuid-Mo- lukkers blyk heeft gegeven hard en duidelijk op te treden. Dit standpunt van minister Beer- nk kwam naar voren naar aanlei- ng van klachten uit de Kamer, dat :t politiebeleid in ons land niet ïidelyk genoeg is geweest en voor veel uitleg vatbaar. Ook waren er agen van de kamerleden naar een itere coördinatie van de opleiding n de politie. Zowel minister Beer- nk als minister Polak van Justitie ider wie de rijkspolitie sorteert >ten weten da/t deze opleiding gere ild aan de moderne eisen wordt ngepast. Uitrusting Naar aanleiding van vragen over uitrusting van de politie deelde inister Beernink mee, dat op zeer irte termijn in de ministerraad een an zal worden besproken om de igroting van volgend jaar op te leren zodat de politie in de gele- inheid kan worden gesteld een be- re en een doelmatiger uitrusting te rkrijgen. In dit verband liet mi- ster Polak weten dat de rykspoli- e op Schiphol zeer binnenkort de schikking krijgt over twee pant- rwagens die kunnen dienen bij de ischerming van vliegtuigen. Begin >lgend jaar zullen nog eens twee in deze wagens ter beschikking ko en. De Bilt verwacht van neden tot "genavond: enkele buien, maar lorgen overdag ook opklaringen, ktige tot krachtige, aan de kust 'ogelyk harde wind tussen zuidwest i noordwest. lagere m iddagtemperaturen Jgemaakt te 12.40 uur) I Zon op: 7.41 uur; onder: 17.05 uur. baan op: 14.04 uur; onder: 22.12 uur I Hoogwater te Katwijk te 6.51 en p-13 uur. Titer te 2.34 en 14.57 uur. WASHINGTON (Reuter, AP) Bij de Amerikaanse verkiezingen van gisteren hebben de Democraten volgens de voorlopige resultaten van hedenochtend hun positie in het Congres goeddeels weten te handhaven en bij de strijd om de gouverneurszetels van belang voor de volgende presidentsverkiezingen in 1972 aanzienlijke winst ge boekt. Daarentegen noteerden Nixons Republikeinen een winst van twee zetels in de Senaat, volgens vice-president Agnew voldoende voor een „werkmeerderheid" voor de Republikeinen. 20 PAGINA'S VV In New York was Nelson Rockefeller, gouverneur van de gelijknamige staat in de wolken toen het duidelijk werd, dat hij herkozen was en zijn Democrati sche tegenstander Goldberg had verslagen. Vlak achter Rockefeller zijn echtgenote Happy. De Republikeinen veroverden se naatszetels in Tennessee, Connecticut en Maryland en kregen in New York een conservatieve bondgenoot in plaats van een partijgenoot van twij felachtige loyaliteit. Zy verloren echter de senaatszetel van Illinois van hun voormalige fractieleider, wijlen Everett Dirksen. Wat het Huis van Afgevaardigden betreft, daar zullen de Democraten naar alle waarschijnlijkheid hun be staande meerderheid (245 tegen 187 Republikeinen) met tien tot twaalf zetels vergroten. Bij de strijd om de gouverneurs zetels maken de Democraten kans ADVERTENTIE De grootste kollektie haarwerk vindt U bij het gerenommeerde haarhuis PELATTI Leiden Fa. L. H. van Tongeren <Sc Zonen, Breestraat 32 Tel. 01710—25212. Een winkelier in de Amster damse Korte Leidsedwarsstraat, die er geen twijfel over laat be staan dat hij het eens is met de actie van de Amsterdamse politie tegen het parkeren op het trot toir. (Van één onzer redacteuren) i LEIDEN De Leidse vestiging van Gebr. Gerzon's Modemagazijnen I NV gaat sluiten. Na een uitver- I koop zal de zaak aan de Breestraat i in februari van het komend jaar dichtgaan. Wat er met het pand gaat gebeuren, is nog niet bekend. Vanmorgen heeft de raad van be stuur het personeel (35 personen) Ingelicht over de voorgenomen slui ting, die weer een vraagteken plaatst in het centrum van Leiden Ruim veertig jaar is Gerzon hier ge vestigd geweest en het modemagazijn heeft er een vertrouwde plaats. Bij de overname van Gerzon door de NV Centrumbank onder directie van de heer C. M. de Ruiter enkele maanden geleden viel de beslissing, dat onrendabele filialen zouden wor den afgesloten. Als eerste gaan nu de filialen in Leiaen en Tilburg dicht, maar de verwachting is gerechtvaar digd, dat andere zullen volgen. De onderhandelingen tussen de di rectie en de vakbonden, verenigd in Decom. over het treffen van een af vloeiingsregeling zyn niet geheel af gesloten. Het comité belangenbeharti ging Gerzon-personeel verwacht, dat de onderhandelingen zullen leiden tot een regeling, die voor grote groe pen van het personeel aanvaardbaar is. maar volgens het comité niet in alle opzichten acceptabel. In onderhandelingen is het comi té gebleken, dat een verdergaande regeling wel door de directie geaccep teerd zou worden, maar door de Cen trumbank niet toegestaan. Het comi té heeft het personeel in Leiden en Tilburg aangeraden geen ontslag aanzegging te aanvaarden zonder de vakbonden of het comité be hebben geraadpleegd. (Foto LD/Holvaet) j op een nettowinst van twaalf zetels, i Ondanks de geringe winst voor de Republikeinen in de Senaat en de verliezen in het Huis van af gevaar- I digden en de vermindering van het aantal Republikeinse gouverneursze tels liet president Nixon weten, dat hy voldaan was: volgens hem is een einde gekomen aan de traditie, dat de regerende partij (in dit geval dus die van de Republikeinen) in een ..off year election" tussentijdse verkiezing waarby niet de verkiezing van een president aan de orde is verliest. Het gemiddelde verlies be droeg in de afgelopen twintig jaar drie zetels in de Senaat en 29 in het Huis van Afgevaardigden. Ditmaal staat daar dus een winst van drie te genover en een verlies in het Huis van 10 12. Vice-president Agnew ging nog een stapje verder en sprak de verwach ting van een „werkmeerderheid" in de Senaat voor de komende twee jaar uit. Daarvoor rekende hy de conser vatief Buckley in New York en de behoudende Democraat Bentsen uit Texas eveneens tot het regerings kamp. Agnew sprak van een „ideo logische verschuiving" in de Senaat, ongeacht de party-scheidsRjnen en voorziet duidelijke steun voor de pre sident ten aanzien van de defensie en de buitenlandse politiek. De Democratische partyvoorzitter O'Brien onderstreepte, dat zyn par ty de „grootste van het land" is ge bleven. Hy was in het byzonder in genomen met de winst aan gouver neurs, die de party van groot nut kunnen zyn by de voorbereiding van de presidentsverkiezingen over twee jaar. Wietse Veenstra maakte vanoch tend in de Roemeense hoofdstad Boekarest aan alle twijfel of PSV de volgende ronde van Europa Cup II zou halen een einde. Toen hy kort na rust de Eindhovena- ren aan een 20 voorsprong hielp was de kloof tussen hen en Steaua zes doelpunten en dus volkomen onoverbrugbaar. Het werd tenslot te 30 (maar wel ten koste van een gebroken arm van Kemper) PAGINA 15 Er wordt vandaag nog veel meer gevoetbald om allerlei Cups. Een flink gedeelte daarvan is van avond op de beeldbuis te zien. Hoe laat precies op PAGINA 5 Op dezelfde radio- en televisiepa gina kan men Pia Beek aantref fen. die droomt van het verleden, maar in het heden staat als disc- jockey voor de Spaanse radio PAGINA 5 De keizer van Ethiopië (het vroe gere Abessinië) gaa. op bezoek bij de voormalige vijand: Italië PAGINA 7 De werkgevers zijn niet zo bijster gelukkig met de maatregelen, die minister Nelissen ten aanzien van de prijzen heeft genomen PAGINA 9 Zoals het geldtransport in ons land is geregeld: een regelrecht lachertje PAGINA 13 De bouw van het verpleeghuis In Leiderdorp schiet op ST AD6PAGINA ADVERTENTIE Een begrip. 500 gram verrukkelijke Droste kwaliteit. Kies uit: ^onbonsjissortis^chocolad^ DEN HAAG (GPD) Vyf Jon gens en twee meisjes studenten en kunstenaars die deel uitmaken van een commune in de Groene- steeg te Leiden zyn vandaag we gens hasjiesj-gebruik door de Haagse politierechter elk veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelyk. De officier van Justitie had tegen elk drie weken ge vangenisstraf geëist. Een achtste hasjiesj-roker. die al eerder was gestraft, werd conform de eis veroordeeld tot zes weken ge vangenisstraf. De zware eis en het dien overeen komstige vonnis dankten de ver dachten kenneiyk aan hun unanie me mededeling ter zitting dat zy rustig zouden doorgaan met hasjiesj roken, omdat zy de verbodsbepaling als onzinnig naast zich neerleggen. Officier van Justitie jhr. mr. Van de Pol. zei dat hy onder deze omstan digheden niet anders kon eisen dan een onvoorwaardeiyke gevangenis straf Alle verdachten tekenden hoger beroep aan tegen dit vonnis. DEN HAAG (GPD) Byna 2.8 miljoen van de 4.7 müjoen inko menstrekkers in Nederland hebben de vierhonderd gulden niet gehad. Een groot deel daarvan zal de dupe worden van de doorberekening van de doorberekening van de vierhon derd-guldenacties in de pryzen. Voor de sociale inkomenstrekkers zyn er tegemoetkomingen in het vooruit zicht gesteld. Voor 1 december wordt een SER-advies verwacht waarin aanbevelingen voor zo'n extraatje worden gedaan. Ook voor bejaarde bystandstrekkers wil staatssecretaris Van de Poel een aanvullende uitkering. Maar voor een kwart van de cao-trekkers, vele klei ne zelfstandigen en de alleenstaan den die het van een ïyfrente of een pensioenfonds moeten hebben bete kent doorberekening van de vierhon derd gulden een keiharde achteruit gang. omdat de extra loon act les aan hun voorby zyn gegaan. Iedereen die de vierhonderd gulden wel krygt ondervindt overigens de na delen van het „wegpryzen" en he* „wegbelasten" door de fiscus. Uit het Leidsch Dagblad van 4 November 1870 Amsterdam. Gedurende de maand October is van het kosthuis No. 1 alhier, als volgt gebruik gemaakt: ont bijt 100, middagmaal 3857, avondeten 642, logement 513. AdvertentieOpening van het Badhuis te Leiden. De ondergeteekende heeft de eer te kunnen meded.ee- len dat de Badinrichting na de noodige herstellingen zal geopend worden op 5 nov. a.s A. v. Driel. directeur

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1