ARTIS MOET BLIJVEN Over snoek, snoekbaars en sportvissen Uit in de Randstad Triion een lijn 3 x sterker dan andere Den Holder, Oudste Leidse Hengelsportzaak JANVOSSENSTEEG 75—77 DE GOEDE VANGST PAGINA 12 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 31 OKTOBER 1970 DEN HAAG De actie „Artis moet blijven" is niet de eerste hulpactie die er voor de hoofdstedelijke dierentuin is gevoerd. Artis heeft eigenlijk gedurende haar honderddertig jarig be staan steeds financiële zorgen gekend. Tijdens het 25-jérige „jubelfeest" hield directeur Gerardus Frederik Westerman een feestrede die in feite een roep om steun was. „Blijft hem ondersteunen! Als kind, als knaap kon hij zich stoo- ten, kon hij struikelen, zich eene buil in het hoofd vallen, zonder zich ernstig te bezeren, maar nu, nu het beengesteld vastheid ver kreeg, nu de gewrichten de jeug dige buigzaamheid missen, nu kan, nu mag hij niet vallen, wil men ernstige, ja doodelijke gevol gen, voorkomen. Ondersteunt hem en houdt hem vast, leden van het genootschapOndersteunt hem en houdt hem vast! Opdat hij zich moedig blijve verheffen, boven vooroordelen boven onverschillig heid, boven naijver." Ter verduidelijkingWesterman had het over Artis. dat de eerste 25 Jaar doorgekomen was. In de crisisjaren dreigde opheffing en faillissement. Maar Juist op tijd kochten gemeenten en provincie de dierentuin voor 1.131.000 gulden en sprong een reddingscomité by dat echter niet eerder in actie wilde ko men voor gemeente en/of provincie Artis hadden overgenomen. Omdat men bang was dat anders het geld naar de schuldeisers zou gaan. Dui zenden stortten hun bijdragen en mede daardoor kon een nieuw bouw, die dringend noodzakelijk was grondig worden aangepakt. Dat Artis een bijzondere dieren tuin is, is boven iedere twijfel verhe ven. Welke dierentuin is gebouwd op de plaats waar vroeger een door de zee verzwolgen dorpje (Outewaal) lag en waar later krotten stonden waar in zedeloosheid en ontucht hoogtij vierden? In welke dierentuin diende een rijstpelmolen als nijlpaardenstal of zijn de wolven ondergebracht in een voormalige kroeg? Het begon allemaal op 1 mei 1838 toen de drie W's boekhandelaar G G. Westerman, commissionair J W H. Werleman en horlogemaker J. J Wijsmuller de ..Middenhof" koch ten, een tuin in de plantage, van 60 bij 80 meter. Jlierin bevond zich on der meer een vijver en een oranjerie. Van hieruit werd een oprichtings- rondschrijven aan de burgerij ver zonden. De oproep had succes want spoedig meldden zich meer dan 100 personen, die voor een tientje per jaar lid van sociëteit Natura Artis Magistra wilden worden. In deze tuin konden de eerste die ren wat apen, herren en pape gaaien die het genootschap had aangeschaft worden bezichtigd. Te vens hadden de leden toegang tot de nieuwe stadsherberg, waar een groot aantal opgezette dieren, overgenomen van preparateur Rijndert Draak wa ren tentoongesteld. Deze diraak werd tot directeur benoemd tegen een jaarsalaris van 600 gulden, maar hij mocht als „zetbaas" van de sociëteit ook sterke drank verkopen. Dit werd zyn ongeluk, want hij ging ook de alcohol van ..op liquor staande die ren" voor de verkoop gebruiken In 1839 werd Artis een echte die rentuin. Men kocht de collectie die ren waarmee de Rotterdammer Cor nelia van Aken door Europa trok. voor 30.900 gulden. Een fortuin in die jaren. Maar Artis kreeg wel in een slag een groot aantal dieren binnen haar muren, zoals een leeuw, vier tygers, een olifant, hyena's, een gnoë, twee lama's, een zebra, diverse apensoor ten, knaagdieren, vogels en reptie len. Van Aken gaf een groot aantal bij zonderheden van de dieren er gratis bij: „Een bruine congua of Zuidame- rikaanse leeuwen-tijger zonder ma nen (een poema), een worgserpent van Abasini «python), een zwiep- slang van Brezielje en een kaayman, een pillicaan van de Caap en twee roode ibisse van de Caap dewelke des zomers gewoonlijk haar ye legge. De oppassers 7 gulden per week werkten 12 uur per dag, maar omdat Westerman dat nogal lang vond schafte men hangmatten aan waarin de mannen in „vaste livery voor knegts en sjouwerlieden" een tukje konden doen. De oppassers verdienden er wat by door katten, ratten en muizen te vangen. Een aardige by verdienste want voor een dode kat werd 50 cent. voor een rat 5 cent en voor een muis een cent betaald Verschillende Nederlanders schon- 1 ken Artis dieren koning Willem III stuurde na zijn bezoek aan Ar tis van Het Loo een paar ringfazan- ten. Alle dieren werden steeds in dank 1 aanvaard, al bezorgden zy de directie Drukke septemberdag rond I de eeuwwisseling heel wat noofdbrekens ze onder te brengen. Een belangrijke diersoort, die in bezit kwam nog voor de me nagerie van Van Aken werd aange schaft was een oerang-oetan. He dier werd door een lid de heer Na- huys Verbrugt geschonken op voor waarde dat het eerst een maand in Den Haag en vervolgens eenzelfde periode in Amsterdam „ten voordeele der armen openbaar moest worden tentoongesteld" Op een ladder De medische verzorging was een al even groot probleem als de ver blijven voor de dieren. Dierenarts C. F Folmer moest eens een giraffe tij dens een bevalling helpen, staande op een ladder. Artis was niet alleen een I dierentuin. waar schoolkinderen vreemde dieren konden aanschouwen, een trefpunt van de Amsterdamse so ciety by de muziektent, Artis ver strekte ook inlichtingen aan Charles I Darwin, nam de kunstmatige visteelt ter hand en zette met steun van het ministerie van Binnenlandse Zaken, duizenden zalmen ten behoeve van de zalmvisserij in de Nederlandse ri vieren uit. De oppasser moest de visjes tel len en de gestorven diertjes dage lijks uit de bassins verwijderen. Hoe de man dit heeft kunnen volhouden is een raadsel, wanneer men zijn dagrapporten ziet uit 1877: 1 mei 432 zalmpjes dood. 2 mei 433 zalmpjes dood 3 mei 386 zalmpjes dood. en zovoort enzovoort. Artis heeft in haar 131-Ja.rig be staan steeds bijzonder actieve direc teuren gehad, waarbij dr. Sunier, die de dierentuin door crisis en oorlogs jaren heen loodste een bijzondere plaats inneemt. Eén ding hebben zij gemeen, geldgebrek. Nee, directeur zyn van de Amsterdamse dierentuin is nooit geen financieel pretje ge- weestr Zoo was Artis, zo is Artis, J. G. Nieu- wendijk: uitgeverij J H. de Bussy NV, Amsterdam, f 9.90 per paper back vol anecdotes, foto's, gravures, convocaties, rekeningen. Een deel van de opbrengst is voor het fonds „Helpt Artis" bestemd. ALPHEN AAN DEN RIJN Avifauna: schitterende collectie vogels uit de gehele wereld, kano vijver, wandelpark, speeltuin, restaurant. Geopend van 8.30 tot 24 uur. AMSTERDAM Theater Carré: t.e.m. 15 nov. 20 uur Roemeens Staats Operette theater „Grafin Maritza". Shaffy Theater: t/m 12 dec. 20.30 uur Cabaret Frans en Fiet Koster „Vooral Fiet". RAI-gebouw: 6 t m 16 nov. 20 uur Amerikaanse IJsrevue „Holiday on Ice", 1 nov Cabaret Fons Jansen Driemaal andermaal, 1 nov. 14 en 20 uur Int. Indoor Concours Hippique Rijksmuseum: t m 8 nov. ma. t/m za. 10-17, zo. 13-17 uur Franse grafiek uit de 19de eeuw. Concertgebouw: 6 nov. Cabaret Pepyn Opus IV, 1, 5 nov. Concert gebouworkest. Stadsschouwburg: 1, 5 nov. Nationale Ballet. DELFT Stadsdoelen: 1, 2 nov. Jasperina de Jong-show. DEN HAAG Diligentia: 6 tot 28 nov. beh. zo. en ma. Cabaret Fons Jansen „Driemaal andermaal". Circustheater: 5. 7. 8 nov. Nederlandse Operastichting „La Boheme". Congresgebouw: 6, 7 nov. Residentieorkest o.l.v. Willem van Otterlo. Kloosterkerk: 7 nov. Nederlandse Bachvereniging. Gem. Museum: t m 15 nov. ma. t'm za. 10-17 en zo. 13-17 uur Kontrasten 22 Nederlandse kunstenaars van nu. DORDRECHT Kunstmin: 3. 4 nov Stichting Amsterdams Volkstoneel „De Jantjes" 7 nov. Cabaret Seth Gaaikema, 5 nov. Rotterd. Philharmonisch Orkest. GOUDA Schouwburg: 4 nov. Rotterd. Philharm. Orl»est. HAARLEM Stadsschouwburg: 7, 8 nov. Cabaret Herman van Veen. Concertgebouw: 3 nov. Noordhollands Philharmonisch Orkest. LEIDEN Stadsgehoorzaal: 10 nov. Residentie Orkest o.l.v. Willem van Otterlo. ROTTERDAM Hofplein theater: 1, 3 t/m 8 nov. Blijspel „Nee schat, nu niet". Groote Schouwburg: 7 nov. Jasperina de Jong-show. Rotterdamse Schouwburg: 2 nov. Nationale Ballet. De Doelen: l nov. 20.15 uur Newport Jazz festival" met Charlie Mingus Quartet, Earl Hines Quartet, Clark Boland Big Band en Dizzy Gillespie DOOR BRAM VAN LEEUWEN Wanneer da dagen steeds korter worden en de winter met rasse schreden nadert vermindert de belangstelling voor de sportvisserij aanmerkelijk. Maar er blijft nog al tijd een groep over, die er ook in barre koude op uit trekt om een visje te verschalken. Zelfs een dikke ijslaag op het water houdt ze niet bij de warme kachel. Ze stoppen een voudig een hakbijl in de vistas en gooien een hengeltje uit in een zelfgehakte bijt. Het overgrote deel van het Ne derlandse visserslegioen prefe reert echter wat aangenamer temperaturen en iegt aan het einde van de herfst het bijltje er bij neer. Sommigen doen dat al aan het eind van de zomer. Van daar dat we voorlopig het laatste artikel plaatsen over de sport visserij. De afgelopen zeven maanden heeft u wekelijks iets kunnen lezen over de sportieve ontspanning, die al ruim een mil joen Nederlanders in de ban houdt. Terugblikkend op het visseizoen, dat achter ons ligt zijn er zowel ver heugende als trieste feiten te mel den. Prettig was in elk geval, dat dank zij de Inspanningen van minis ter Lardinois van Landbouw en Vis serij dit Jaar voor de eerste maal niet met de "kuil" werd gevist op het IJsselmeer. Jarenlange protesten van de hen gelsportorganisaties en visdeskundi- gen, die met nimmer aflatende ijver hebben gewezen op de "moord" op de Jonge vis in het IJsselmeer heb ben tenslotte succes gehad. Ze re sulteerden tenslotte in een meerder heidsbesluit van de Tweede Kamer om de "kuil" als verboden vistuig aan te merken. GEBOORTE-EXPLOSIE De beslissing kwam op het Juiste ogenblik, omdat Juist in het zomer seizoen van 1969 zich op het IJssel meer een ware geboorte-explosie voordeed bij de snoekbaars. Miljoe nen kleine snoekbaarsjes, die anders als "puf" verkocht zouden worden aan de visverwerkende industrieën krijgen nu de kans uit te groeien tot volwassen exemplaren, die straks een waardevolle bijdrage kunnen le veren tot een verbetering van de vis stand in grote delen van ons land. Volgens de recente berichten blijkt het ook dit Jaar weer een goed Jaar te zyn geweest voor de vis in de voormalige Zuiderzee. Opnieuw is er bijzonder veel snoekbaars geboren. Nu zaten we in ons land wel te sprin gen om een flinke aanvulling van de roofvis, want hun vertegenwoordi ging is de laatste Jaren maar ma gertjes. Vooral met de snoek gaat het nog steeds verder bergafwaarts en Ik geloof dat wanneer we zo doorgaan de hoop voor de toe komst maar beter kunnen richten op de snoekbaars. Misschien, dat deze roofvis er voor kan zorgen, dat de zich steeds uit breidende witvisstand wat binnen de perken blijft. U kent waarschijnlijk allemaal de klacht, dat ons viswa ter langzaam bezig is te „verbra- semen". Steeds meer witvis en vooral brasem is er de oorzaak van, dat het aanwezige voedsel in het water niet meer voldoende is zo dat gedegenereerde vis een steeds vaker voorkomend verschijnsel is. Die overbevolking van ons viswa ter heeft een tweeledige oorzaak. Enerzijds wordt het kuit van de vis niet meer in dergelijke grote hoe veelheden als vroeger geconsumeerd ADVERTENTIE Triion van Pezon Michel in elke dikte van 8/00 tot 50/00, Triion vist lichter, ls sterker en onzichtbaar in water door de roofvis om de doodeenvou dige reden, dat er niet al te veel roofvis meer is. Bovendien krygen door de afwezigheid van roofvissen de zwakke broeders, die anders op de menukaart van de snoek en de baars voorkwamen, de kans om in leven te blijven. SNOEKSTAND Ook voor de sterk teruglopende snoekstand in ons land zyn verschil lende oorzaken aan te geven. Ener zijds heeft de watervervuiling na tuurlijk slachtoffers gemaakt, maar anderzijds zijn het toch vooral de sportvissers zelf geweest, die het ge brek aan roofvis in de hand hebben gewerkt. Zij hebben zonder er by na te denken de afgelopen decennia poldersloten, kanalen en plassen be roofd van de snoek. Grote knapen, die voor een flink nageslacht hadden kunnen zorgen werden zonder par don uit het water geslingerd en mee naar huis genomen. ADVERTENTIE Morsstraat 47, Leiden, tel. 21751. Niet enkele, maar vele tientallen knapen zyn op die manier een droe vig lot niet bespaard gebleven. De sportvissers hebben op het ogenblik de toekomst van de snoek voor een groot deel in eigen hand. Gaat men voort op de ingeslagen weg, dan zal ons viswater steeds meer „verbra- semen" en wordt de snoek straks even zeldzaam als de meerval. Slaan we een andere weg in dan kan de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij een goede dienst bewijzen. Deze organisatie, zal zich nog veel meer dan voorheen moeten beijveren voor de uitzetting van roofvis, en wel snoek in het bijzon der. Dat zal wel op een verantwoor de manier moeten gebeuren en in water dat daarvoor geschikt is. Nog te vaak is de afgelopen jaren poot- snoek in water uitgezet, dat door de mate van verontreiniging of door het ontbreken van goede paaiplaatsen voor de snoek, een totale mislukking werd. Weggegooid geld dus. OVER DE BALK Ik kan me ook niet aan de indruk onttrekken, dat er binnen de „geor ganiseerde hengelsport" wel eens wat geld over de balk wordt ge gooid. In ieder geval zodanig, dat het niet aan de hengelsport ten goe de komt. We zitten in Nederland nog steeds met twee overkoepelende or ganisaties. die op diverse urgente punten een weinig slagvaardig be leid hebben gevoerd. Bovendien zijn er voortekenen die er op wijzen, dat net zowel bij het Centraal Ne derlands Hengelaars Verbond als by de Algemene Hengelaars Bond niet al te best botert door interne strub belingen. Bij het Centraal Nederlands Hen gelaars Verbond heeft dat reeds tot enkele mutaties in de bestuurssa menstelling geleid Bovendien heeft I de grootste aangesloten bond. de Hengelaarsbond voor Leiden en Om streken met circa 4000 leden enkele weken geleden besloten de CNHV- i gelederen te verlaten. In deze perio de, waarin een afbrokkeling van de overkoepelende bonden zich dreigt voort te zetten is er een nieuwe sa menwerkingsvorm ontstaan. die steeds meer aandacht begint te kry- I gen. Dat is de federatievorm, waarvan we al een fraai voorbeeld hebben in zuid-west-Nederland. Daar bestaat reeds geruime tijd de zogenaamde Delta-federatie, een krachtig lichaam waarbij een groot aantal hcnge.spori- verenigingen is aangesloten. Para depaardje van deze federatie is het Veerse Meer waar de forellen —een bijzonder geslaagde proef van de O VB tot recordlengten en gewich ten blijken uit te groeien. Ook in Zuid-Holland is een begin gemaakt met een nieuwe federatie, waarbij inmiddels ruim zevenduizend henge laars zyn aangesloten. VISWATER Een veelbesproken punt in henge laarskringen was het afgelopen sei zoen opnieuw de toenemende water verontreiniging. In het zuiden van het land hebben de sportvissers met lede ogen moeten aanzien, hoe de rijke visstand van de Maas werd ge decimeerd door de lozing van giftige afvalstoffen. Ook elders in ons land deed zich op diverse punten weer een massale vissterfte voor. Als we minis ter Bakker van Verkeer en Water- ADVERTENTIE Hengelsportartikelen De grootste Keus Mitchell en Cap-dealer FA. TEUNISSEN LEVENDAAL 28 - LEIDEN Dergelijke federaties hebben als sterke band de uitwisseling van vis water onderling. De leden van de ene vereniging mogen als ze ten minste aangesloten zijn bij de fede ratie ook vissen in het water van de andere aangesloten verenigingen. En zonder één cent extra te betalen. De verenigingen blijven op die ma nier baas in eigen water ,om een kleine variant van de Dolle Mina's te citeren. staat mogen geloven kunnen wij, sportvissers, in 1985 weer overal de hengel uitgooien, tenminste wanneer Jaarlijks een bedrag van 200 tot 250 1 miljoen gulden wordt geïnvesteerd in de bouw van rioolwaterzuiverings- 1 installaties. Hoopgevend is, dat binnenkort de Wet Verontreiniging Oppervlakte water in werking treedt en de indus trie daarmee wordt gedwongen maat regelen te nemen tegen ongezuiverd afvalwater. In eerste opzet zijn de bedragen die betaald moeten worden niet bijster hoog, maar minister Bak ker heeft aangekondigd dat de hef- fingen snel worden opgetrokken. De lage heffing aan het begin is be- I doeld om de industrie nog een laat ste kans te geven zelf maatregelen te treffen. WANTROUWEN Dezelfde minister wordt overigens in sportvisserskringen weer wantrou wend gevolgd, wanneer hy spreekt over de aanleg van „smeerpijpen" naar de Waddenzee en het Eems- Dollard-gebied. Met een pijpleiding vanuit het gebied met strokantorfa- brieken en bieten verwerkende bedrij ven in het vooruitzicht is er vooral door de sportvissers in het noorden fel geprotesteerd tegen deze regel rechte aanslag op de „kraamkamer kamer van de Noordzee". Sport vissers staan by die protesten niet alleen. Talrijke instanties in Duits land en biologen hebben reeds ern stige waarschuwingen gericht aan de minister en de vrees geuit dat de rijke visstand in het Waddengebied straks vergiftigd zal worden door de afval stroom uit Groningen. Ik wilde ditmaal niet in mineur eindigen Het sportvisserslegioen groeit nog steeds hard en door de bouw van zuiveringsinstallaties zijn hier en daar aanmerkelijke verbe teringen opgetreden in de waterkwa liteit. Vanzelfsprekend heeft dat ook een gunstige uitwerking gehad op de visstand ter plaatse. Dat in ons land nog steeds flinke exemplaren te van gen zijn, bewijzen overigens de eind klassementen van KRO's Koning Kanjer-competitie. De Kanjer Koning van 1970. de heer T. Otten uit Tiel meldde het afgelopen seizoen twaalf brasems die in lengte varieerden van 55.2 tot 67.3 centimeter. Bovendien wist hij vier voorns te verschalken die stuk voor stuk meer dan dertig centimeter wa ren, terwijl hij ook nog een zeelt ving van 46 cm. De grootste voorn, die in deze competitie werd gemeld had een lengte van 40 cm; de heer H. Mattemaker uit Enschede, Kanjer Koning in 1969 was in de afdeling „karpers" de beste met een exem plaar van 92 centimeter. Een baars van 48 cm, een snoekbaars van 99 cm en een snoek van 120 cm waren ook ruimschoots voldoende om tot KRO-kanjer te worden gepromo veerd. Trouwens, ook een barbeel van 78 cm. een paling van 97.5 cm en een forel van bijna 65 cm mogen er zijn. Zoals elk seizoen zullen er op tal van plaatsen nog grotere exempla ren zyn verspeeld. Die zijn dan on getwijfeld bestemd voor smaakvol opgedisteverhalen tijdens de lange winteravonden. Want wat is tenslotte een sportvisser zonder zijn vissers- latijn? Wedstrijdvissers in Oude We tering. (Foto Leidsch Dagblad) ADVERTENTIE UW HENGELSPORTZAAK Fa. Robbers Zn. HAVEN 24-26A, LEIDEN, TEL. 25107

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 12